Connect with us
Reklama

aktivity

Aktivisti kritizujú COOP Jednota za útok na slobodu prejavu a práva zákazníkov

Published

on

Reťazec COOP Jednota Slovensko dosiahol neodkladným opatrením súdu zákaz pokračovania v kampani združenia Humánny pokrok, ktoré požaduje, aby sa reťazec zaviazal skončiť s predajom vajec z klietkového chovu. Aktivisti sa bránia a kroky reťazca považujú za útok na slobodu prejavu a práva zákazníkov na informácie.
Ochranári zvierat včera obdržali uznesenie súdu o neodkladnom opatrení, ktoré im zakazuje šírenie a zverejňovanie negatívnych informácií spojených s obchodným názvom COOP Jednota, ktoré by sa týkali predaja vajec z klietkového chovu. Tieto kroky prišli po prvom mesiaci kampane požadujúcej od reťazca, aby sa zaviazal ukončiť používanie vajec z klietkového chovu vo svojich predajniach. Aktivisti tento krok reťazca považujú za útok na slobodu prejavu a práva spotrebiteľov na informácie. Spúšťajú preto novú kampaň a otvorený list, požadujúcu od reťazca, aby bezodkladne ukončil snahy umlčať kritiku a postavil sa problému ochrany zvierat čelom.
Združenie Humánny pokrok považuje podniknuté právne kroky zo strany reťazca za hrubý útok na slobodu prejavu a práva spotrebiteľov na informácie. Snahy umlčať kritické hlasy ochrancov zvierat znamenajú oslabenie verejnej kontroly nad počínaním reťazcov a pre spotrebiteľov znamenajú horšie možnosti dozvedieť sa, čo všetko sa skrýva za potravinami, ktoré si denne kupujú, a o ktorých im reťazce poskytujú len obmedzené informácie. Takéto kroky zo strany obchodov smerujú k zhoršeniu postavenia spotrebiteľa a k nebezpečným precedensom oslabujúcim úroveň demokracie na Slovensku.
Konanie COOP Jednota zároveň ohrozuje dôveru ľudí vo verejné záväzky firiem na Slovensku a spoločenskú zodpovednosť firiem ako celok. COOP Jednota sa totiž vo svojom etickom kódexe zaviazala podporovať “právo zákazníka na informácie aj v prípade, keď si on svoje právo neuvedomuje”. Jej súčasné kroky však vidíme ako uberanie sa opačným smerom. “Vnímame to ako jasný odkaz zákazníkom a zákazníčkam COOP Jednota, hovoriaci, že ak niečo v ich dodávateľskej sieti nebude v poriadku, urobia všetko preto, aby sa o tom ich zákazníci nedozvedeli. Takéto kroky považujeme v 21. storočí za absolútne neprijateľné a pripomínajú skôr praktiky z predošlého režimu” doplnil Martin Smrek zo združenia Humánny pokrok, ktoré kampaň vedie.
Kroky, ktoré COOP Jednota podnikla, považujeme za zlyhanie reťazca a ignoranciu požiadaviek zákazníkov. Namiesto toho, aby sa reťazec postavil k problému krutosti voči sliepkam čelom, sa rozhodol ísť cestou umlčiavania ľudí, ktorí na krutosť poukazujú. Vnímame to ako útok na slobodu prejavu a snahu zakryť vlastné zlyhania umlčiavaním tých, ktorí na ne poukazujú. Preto budeme rozhodnutie súdu plne rešpektovať a v kampani budeme pokračovať za využitia všetkých legálnych možností, ktoré máme k ešte k dispozícii” dodal koordinátor kampane Martin Smrek. Združenie zároveň oznámilo zverejnenie otvoreného listu, požadujúceho aby COOP Jednota skončila s útokmi na slobodu prejavu a práva zákazníkov na informácie.
Kampaň spustilo združenie Humánny pokrok začiatkom októbra a vyzvalo v nej reťazec, aby sa zaviazal do roku 2025 ukončiť používanie vajec z klietkového chovu. Takýto záväzok urobili už všetky veľké reťazce na Slovensku ako Tesco, Lidl, Billa, Kaufland, Kraj, Terno a Delia, ktoré spoločne pokrývajú 75 % maloobchodného trhu. Požiadavku ukončiť používanie vajec z klietkového chovu už podporilo viac ako 20 000 ľudí v rámci kampane Viac neznesiem a ďalších takmer 5000 ľudí k tomuto kroku vyzvalo priamo COOP Jednota. Prieskum agentúry Focus zo začiatku roka zároveň ukázal, že až 54 % ľudí podporuje zákaz klietkového chovu na Slovensku a 52% si myslí, že by reťazce takéto vajcia vôbec nemali mať v ponuke. Tieto zmeny odzrkadľujú globálny trend, v rámci ktorého spotrebitelia kladú veľký dôraz na podmienky, v akých sú zvieratá chované. V reakcii naň už stovky firiem po celom svete spravili záväzky skončiť s klietkovými vajcami a patria medzi ne najväčšie firmy sveta naprieč všetkými sektormi, vrátane gigantov ako Nestlé, Unilever, Mondelez, Carrefour, Sodexo, Aldi, či hotelov Hilton, Best Western, Intercontinental, a dokonca aj reťazcov rýchleho občerstvenia ako McDonald’s.
###
HUMÁNNY POKROK
Humánny pokrok je združením pre rozvoj ľudskosti a udržateľnosti. Sme hlasom zvierat a presadzujeme udržateľné riešenia, ktoré dokážu nasýtiť planétu. Humánny pokrok vznikol s cieľom priniesť na Slovensku silný hlas zvierat, ktorý bude klásť dôraz na ľudskosť a udržateľnosť. Združenie je členom globálnej koalície Open Wing Alliance bojujúcej proti klietkovému chovu sliepok a medzinárodnej organizácie Fur Free Alliance bojujúcej za ukončenie kožušinového chovu. V roku 2019 presadilo združenie zákaz kožušinového chovu na Slovensku.

HUMÁNNY POKROK (tlačová správa)

Kontakt:
Martin Smrek – koordinátor kampane Viac neznesiem!
+421 948 315 807
martin.smrek@humannypokrok.sk
Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

aktivity

Zákaz usmrcovania malých kohútov by skomplikoval situáciu hydinárom. Zdraželi by aj vajcia

Published

on

Európska komisia chce navrhnúť zákaz usmrcovania malých kohútikov. Ak by návrh po tlaku Francúzska a Nemecka schválili, na Slovensku by mali problém nielen hydinárne, ale aj bežní spotrebitelia. Kohúty by sa chovali zbytočne a vajcia by zdraželi. Hydinárňam sa chov kohútov ekonomicky neoplatí. Zabíjajú ich tak krátko po vyliahnutí.

„To je dlhodobá problematika. Keďže kohútiky neznášajú vajcia, tak sú nevyužiteľní,“ približuje riaditeľ Únie hydinárov Slovenska Daniel Molnár.

Viacerí aktivisti označujú tento postup za neetický. Deväť členských štátov im dáva za pravdu a žiada zmenu. Buď si majú kúpiť novú technológiu, ktorá určí pohlavie kuriatok pred narodením, alebo napriek strate povinne odchovajú aj kohúty.

​„Teraz, keď máme nejakých tých kohútov ročne 500 naviac, tak to predáme medzi drobnochovateľov, medzi ľudí. Neviem si predstaviť, že by to malo prejsť na nás, že netriedené kurčatá jednodňové by sme mali odchovať aj s kohútikami. Čo by sme s nimi robili?“ pýta sa hydinár Eduard Göbl z Medzeva.

Drahšie mäso

Kohútie mäso je síce kvalitnejšie, no keďže kohút rastie pomalšie, cena za kilogram je vysoká, záujem oň tak veľký nie je.  „Jednotková cena by bola na úrovni päť až osem eur za kilogram mäsa, čo väčšina spotrebiteľov nedokáže zaplatiť a je to nepredajné,“ vysvetľuje Molnár. Hydinári zo Slovenska si zatiaľ môžu vydýchnuť. Minister pôdohospodárstva Samuel Vlčan zákaz zabíjania mladých kohútov v najbližšom čase podporiť neplánuje.

„Tá technológia prinesie ďalšie zvýšené náklady liaharom, čo môže spôsobiť zvýšenie ceny nosníc jednodňových, ktoré budú nakupovať producenti vajec, a tým pádom môžu zvýšiť aj cenu vajec,“ uzatvára riaditeľ Únie hydinárov Slovenska.

Autoři: MAREK ŠILHAVÍK, MICHAL LUKAČOVIČ, celý text na tvnoviny.sk

 

Continue Reading

aktivity

Kohoutí farma pro produkci masa

Published

on

Holandská společnost produkující vejce Kipster plánuje eliminovat vybíjení samců na své farmě nosnic v USA chovem kohoutů jako alternativního zdroje masa.

„Rozhodli jsme se je prostě vychovat a pokusit se jim dát dobrý život, dokud se nestanou pokrmem pro lidi,“ řekla Sandra Vijn, hlavní manažerka Kipster USA. „Naší filozofií je maximalizovat zdroje, které farma poskytuje, aby nasytila lidi. Na této planetě máme omezené zdroje a nemáme moc prostoru pro expanzi ve výrobě krmiva, takže jsme se rozhodli kohouty vychovat, dát jim dobrý život a pak je použít pro lidskou spotřebu.“

V současné době lze pohlaví mláděte identifikovat až po vylíhnutí. Samci jsou pro vaječný průmysl málo užiteční a spotřebitelé je obvykle považují za příliš drobné, než aby je mohli jíst, ačkoli některé výzkumy naznačují, že specifické diety by mohly pomoci samcům při chovu nosnic dosáhnout přijatelné porážkové hmotnosti pro produkci masa. Každý rok je utraceno přibližně 6–7 miliard samčích kuřat, což je ekonomický problém a také problémem pro dobré životní podmínky zvířat. Producenti utratí více než 70 milionů dolarů za práci a energii na inkubaci samčích vajec.

Kipster otevře svou první americkou kohoutí farmu a návštěvnické centrum v Indianě v lednu 2023. Výrobce vajec se podle svých webových stránek zaměřuje na lepší životní podmínky zvířat, řešení plýtvání potravinami a uhlíkově neutrální vejce. Společnost plánuje prodávat své masné ptáky v obchodech počátkem roku 2023. Kipster již prodává kohoutí maso v Evropě. Tento krok získal podporu od dvou organizací za práva zvířat: ASPCA a Compassion in World Farming.

Nancy Roulston, vrchní ředitelka Animal Science, ASPCA, řekla: „Konvenční průmysl vajec označuje vše od imobilizace slepic v klecích, až po zabíjení milionů nově narozených kuřat jako náklady na podnikání. Přístup Kipsteru k produkci vajec ukazuje, že utrpení není nevyhnutelné, když podniky spojí soucit s inovacemi. ASPCA doufá, že potravinářské společnosti rozpoznají neuvěřitelnou příležitost, kterou Kipster nabízí ke zlepšení životních podmínek zvířat v jejich dodavatelských řetězcích.“

Dr. Hillary Dalton, vedoucí výzkumná manažerka Compassion in World Farming, dodala: „V současné době jsou téměř všechna samčí mláďata nosnic ve Spojených státech rozemleta a usmrcena. Jejich bolestivá smrt představuje zbytečné utrpení a plýtvání zdroji na inkubaci milionů vajíček nechtěných samčích kuřat. Compassion in World Farming USA věří, že kohouti i nosnice si zaslouží příležitost mít plnohodnotný a obohacený život. Jsme nadšeni, že vidíme expanzi Kipsteru do Spojených států a jejich průkopnické úsilí o odstranění největších problémů a plýtvání v americkém drůbežím průmyslu.“

Autorka Elizabeth Doughman je hlavní redaktorkou časopisu Poultry Future

(wattagnet.com)

Continue Reading

aktivity

Polská KRD-IG: Zoufalé pokusy o sebepropagaci Asociace otevřených klecí

Published

on

„Zoufalé pokusy o sebepropagaci Asociace otevřených klecí, subjektu financovaného z veřejných sbírek a grantů, včetně těch od zahraničních firem a organizací, v nás vyvolávají rostoucí obavy o skutečný cíl přijatých akcí, kterým je podle našeho názoru destabilizace polského potravinářského sektoru,“ zdůrazňuje polská Drůbeží rada (KRD-IG).

„Ve velmi krátké době na sociálních sítích a na internetu sledujeme další pokus zastrašit polské spotřebitele ze strany Asociace otevřených klecí“ – informuje KRD-IG s odkazem na nedávno zveřejněné výsledky „vyšetřování“, které mělo odhalit nesrovnalosti na drůbežárně.

„Otevřené klece s využitím manipulací poněkolikáté publikuje neověřené, neobjektivní a drastické materiály o nedefinovaném, ale jistě nikoli polském chovu drůbeže. Zveřejněné fotografie a informace mají dezinformovat Polky a Poláky o kvalitě drůbežího masa dostupného v obchodech. Navíc vzbuzují nedůvěru ve státní orgány odpovědné za kontrolu kvality potravin a dohled nad výrobním procesem,“ čteme v prohlášení KRD-IG.

Činnost Spolku podle názoru Rady opět vyvolává otázky o skutečných záměrech této organizace. Je třeba jasně zdůraznit, že polské právní předpisy zajišťují jeden z nejvyšších standardů chovu a kvality drůbežího masa v Evropské unii, s tím, že postulát Otevřených klecí o hromadném připojování polských výrobců a obchodních řetězců k European Chicken Commitment nepřinese žádnou přidanou hodnotu oproti již dodržovaným standardům kvality a normám. Naopak povede k narušení dodavatelského řetězce, destabilizaci potravinové bezpečnosti v zemi, zvýšení dovozu drůbeže ze zemí, které nerespektují welfare zvířat ve stejné míře jako v Evropské unii, a následně ke zvýšení cen masa na pultech obchodů.

(farmer.pl)

Video z produkce Otwarte klatki

 

Continue Reading
Advertisement

Nejnovější příspěvky

Advertisement

Facebook

Aktuality