Connect with us
Reklama

Obchod

Barbara Woźniak: rok 2019 byl pro naši společnost mnohem lepší než rok 2018.

Published

on

– V posledním čtvrtletí jsme zaznamenali rekordní prodejní ceny. Důležité je, že v té době nebyla poptávka uměle ovlivňována informacemi o výskytu ohnisek salmonel nebo problémů s fipronilem. Poptávka byla jediným určujícím činitelem, který utvářel tržní obraz.
– Všichni známe výsledky výzkumu, který tvrdí, že „90 procent Poláků chce, aby slepice měli lepší životní podmínky.“ Jedná se o chytlavý slogan, ale stojí za zvážení, z jakých úst padá: jsou spotřebitelé skutečně připraveni zaplatit více za vejce z alternativního zemědělství nebo jde o působení lobby výrobců technologií a zařízení, kteří vydělávají pokaždé, když je třeba provést změny ve výrobním systému? – ptá se Barbara Woźniak, zmocněnec představenstva Farem Woźniak. Nechám odpověď na vás. Dodám však, že cena je a nadále bude nejdůležitějším kritériem výběru jak pro polské spotřebitele, tak pro zpracovatele a další producenty – říká.

Barbara Woźniak je přesvědčena, že Farmy Woźniak jsou schopny opustit klecový systém do roku 2025.

– Již několik let provádíme nezbytné změny a jsme připraveni poskytnout spotřebitelům vejce z voliér. Jsme také lídrem v této kategorii a za pět let budeme moci obsluhovat všechny maloobchodní řetězce v Polsku. Nejsem přesvědčena o tom, že to zbytek polských producentů zvládne. Jen si vzpomeňte na rok 2011, kdy Unie zavedla výměnu klecových systémů za vylepšené klece. Mnoho producentů neutáhlo břemeno gigantických investic a opustilo trh – zkrachovalo – a proto ceny vajec v té době dosáhly neuvěřitelné úrovně. V roce 2025 se tato situace může opakovat – dodává.

– Není pochyb, že vejce z klecových chovů mají stejné množství živin jako vejce z jiných chovů. Vejce z klecí jsou však bezpochyby z mikrobiologického hlediska bezpečnější. Producent má plnou kontrolu nad tím, kde jsou nosnice a co jedí. Pokud však jde o dobré životní podmínky zvířat, je třeba mít na paměti, že slepice z klecí pocházejí ze speciální chovné linie přizpůsobené průmyslovému chovu. Tato zvířata mají některé instinkty omezené. Nedokážeme si představit organizování volných chovů na venkovských farmách v takovém měřítku výroby, v jakém v současné době fungují naše farmy.

– Připomínám vám, že tu nemluvíme o 15 slepicích pobíhajících kolem domu, ale o milionech ptáků. Stojí za to zdůraznit, že podle údajů Ústředního statistického úřadu máme v Polsku 48 milionů slepic. Jeden pták ve výběhu musí mít volný výběh 4 metry čtvereční. Nemusíte mít velkou fantazii, abyste si uvědomili, že bychom museli žít mezi slepicemi, protože jich je více než Poláků. Kromě toho vyvstává otázka ekologie zeleně a množství exkrementů, které budou produkovány každý den. Uvědomme si, že emise CO2 z kuřecích trusů jsou významné, nemluvě o emisích do atmosféry: amoniak, sirovodík nebo fenoly. Chtěla bych zdůraznit, že v případě společnosti, jakou je ta naše, se hnůj nebo trus neskladuje venku, ale každý den se přepravuje do zařízení na výrobu bioplynu, což výrazně snižuje emise všech škodlivých látek – dodala.

V roce 2019 byly farmy Woźniak pečlivě kontrolovány jak Sanepidem (hygienou), tak veterinárními jednotkami. Byli jsme prověřeni snad každou úrovní těchto institucí. Důležité je, že naše prověřování bylo v rozšířeném režimu. Byli jsme prověřeni v každé fázi výroby úplným kontrolním postupem. Rok prověřování v tak pečlivém vzorci pouze potvrdil, že jako společnost máme nejvyšší úroveň bezpečnosti výrobků nejen na polském trhu, ale troufám si říci také celosvětově. Samozřejmě jsme si vědomi, že když je poslední paleta z naší flotily vyložena na externí distribuční kanál, ztratíme v případě sekundární kontaminace kontrolu nad svým produktem, kterou přebírá například obchodní místo. Nemůžeme se bránit ani s tím nic dělat, protože to již není náš distribuční kanál.

Samozřejmě, naši obchodní partneři jsou připraveni na preventivní opatření, ale zde není zaměření na problém vždy zřejmé. V této oblasti jsme často byli oběťmi nekalé soutěže a akcí namířených proti nám. Je snadné označit výrobce cílovému spotřebiteli, který neví, jak distribuční kanál vypadá. Snažíme se vzdělávat a připomínat spotřebitelům a zákazníkům, na co je třeba dávat pozor a co je důležité pro zdraví a bezpečnost. Kromě toho, pokud jde o biologickou bezpečnost, děláme vše, co musíme, a ještě více. Jako jediný polský podnikatel v našem oboru máme originální systém řízení kvality a bezpečnosti potravin při výrobě konzumních vajec zvaný Eggida. Zahrnuje vícenásobné testování a zkoušky u drůbežáren, třídíren i balíren. Při nákupu vajec z potvrzených a kontrolovaných zdrojů je riziko nakažení salmonelou minimální. Vejce z kontrolovaného zemědělství to zaručuje. Měli byste však také pamatovat na všechny postupy týkající se vajec – od mytí rukou po kontaktu s vejcem až po jejich uložení v lednici.

V roce 2019 vybudovaly Farmy Woźniak také kapitál CSR.

– Jako rodinný podnik je pro nás velmi důležité část z vytvořených zisků předat v rámci společenské zodpovědnosti. V loňském roce jsme dokázali obnovit celý 180 metrový koridor v Dětském zdravotním středisku ve Varšavě a aktivně jsme podporovali i mnoho dalších institucí nebo akcí. V roce 2020 plánujeme další podobné aktivity. Již máme několik nápadů a budeme velmi rádi, když se nám je podaří zrealizovat. – shrnula Barbara Woźniak pro portalspozywczy.pl

„Fermy Drobiu Woźniak“ jsou dnes největším producentem konzumních vajec v Polsku. Vyrábí 7–8 milionů vajec denně a jejich podíl na polském trhu, na kterém funguje více než tisíc konkurujících si společností, je více než 30 procent.

Je známo, že 200 chladících nákladních vozů každodenně opouští FDW farmy a obsahují od 302 do 363 tisíc vajec v závislosti na jejich velikosti. Míří do maloobchodu, k individuálním zákazníkům a do zpracovatelského průmyslu. Je také známo, že 30 % produkce společnosti FDW jde na polský trh a velká většina do zahraničí. Woźniakovy farmy by však byly schopny dodávat vejce do všech polských obchodů a nákupních center v zemi, říká Barbara Woźniak.

FWD se daří v zahraničí, zejména v Německu, Rakousku a Dánsku, jakož i na 27 dalších světových trzích, přičemž na nich umisťuje 70 % své produkce. To dává společnosti přední místo mezi evropskými producenty. (forbes.pl)

 

 

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Obchod

Brutální zdražování potravin v Maďarsku ještě není u konce

Published

on

Zdražování potravin v Maďarsku ještě nekončí, ba co víc, může přijít okamžik, kdy bude dovoz levnější než nákup místních produktů. V rozhovoru o tom hovořil Zsolt Pálinkás, generální ředitel společnosti Tesco v Maďarsku. Specialista také uvedl konkrétní příklad důvodů zdražování některých potravin a také se vyjádřil k dopadům cenových stropů.

Zsolt Pálinkás, generální ředitel Tesco v Maďarsku, poskytl rozhovor Forbes.hu , kde hovořil o zdražování a zejména o zdražování kuřat, problematice nedostatku produktů a – mimo jiné – komentoval zmrazení cen potravin maďarskou vládou a jeho dopad. K cenové regulaci vajec a brambor expert portálu řekl, že už týdny dopředu tušili, že se něco stane. Hovořili s úřady, slyšeli argumenty pro i proti, takže je rozhodnutí úplně nepřekvapilo, ale výběr produktů a rychlost ano. Generální ředitel řekl, že nemá konkrétní představu o tom, jaké další zastropované produkty očekávat, protože podle něj slyšel již o všem od těstovin po chléb.

Pokud má výrobek mnoho komponent, je velmi obtížné v tak krátké době provést přecenění, regulaci a vše, co je potřeba. Při prvních cenových stropech všichni mluvili o šesti produktech, zatímco ve skutečnosti mysleli 48 produktů.

Expert dodal, že takovéto oznámení může trh pořádně narušit. Jedna ze zkušeností z minulého období byla, že i přes nepřetržitou nabídku velmi náhle a uměle vzroste poptávka. Cenový strop tedy na jedné straně deformuje podmínky trhu a na druhé straně vlivem cenové korekce jiných produktů má i cenový nafukovací efekt, a tak může dokonce stimulovat inflaci – zdůraznil maďarský generální ředitel společnosti Tesco.

V době, kdy začínal cenový strop, jsme byli velmi sebevědomí, měli jsme evropské vazby, mysleli jsme si, že je všechno skvělé. Nečekali jsme ale, že se obrat cukru zvedne o 700 %, protože k nám začali chodit i obchodníci, protože cukr nakupovali mnohem levněji za regálovou cenu než za nákupní.

Na otázku, zda bude nedostatek vajec, brambor, nebo jiného produktu za oficiální ceny, specialista odpověděl: Nemyslím si, že se něco takového stane. Nedostatku zboží se Zsolt Pálinkás neobává, ale stále vnímá inflaci jako velké téma. Řekl, že i když je jejich dodávka vajec a brambor plně zajištěna, kvůli bezpečnosti byl zaveden množstevní limit. Nyní je limitem jedno balení všeho, ale to může být například pěti kilové balení brambor.

Generální ředitel také hovořil o tom, že by ztráta kvůli cenovým stropům v Tescu mohla být zatím 7 miliard HUF, ale do konce roku by se mohla vyšplhat až na 11 miliard HUF. Na otázku, jak dlouho mohou zůstat stropy cen potravin v platnosti, Zsolt Pálinkás uvedl, že v tomto ohledu lze pouze spekulovat a hádat.

Proč je kuřat tak málo a proč jsou tak neúměrně drahá?

Zsolt Pálinkás ilustroval na příkladu, proč cena kuřete v Maďarsku tak strašlivě vzrostla. Jak řekl, vládní řízky z kuřecích prsou, které musí prodávat, zjevně zvyšují poptávku po kuřecích prsou, ale:

Kromě prsního filetu musí dodavatel něco udělat i se zbylými částmi. Ví, že prso bude velmi žádané, dá se na něm i vydělat, ale musí prodat i zbytek zvířete.

Podle generálního ředitele Tesca je velkou otázkou, zda má celé opatření protiinflační efekt. Podle něj absolutně žádný, spíše působí zkreslujícím způsobem. Zdůraznil: rozhodně nejsme na konci procesu, stále bude mnoho inflačních impulsů, a i když mohou být již v menším měřítku. Dosáhneme pak bodu, kde bude dovoz levnější než místní nákupy. A to rozhodně není cílem – dodal specialista.

(agrarszektor.hu)

Continue Reading

Obchod

Walmart a Kroger nesplní své závazky pro prodej vajec bez klecí

Published

on

Řetězce obchodů s potravinami oznámily, že nedostatek spotřebitelských nákupů a problémy s dodavatelským řetězcem vedly k revidování jejich časových plánů. Řetězce obchodů s potravinami Walmart a Kroger oznámily, že do roku 2025 nebudou schopny splnit svůj závazek pro stoprocentní prodej vajec bez klecí. Společnosti přijaly takové závazky v roce 2016. V revidovaných prohlášeních o dobrých životních podmínkách zvířat každý obchodník s potravinami popsal problémy s dodávkami, výrobními náklady a zátěží, kterou sliby prodejců kladly na americký vaječný průmysl. Potravináři budou i nadále nabízet různá vejce.

Walmart

Ve fiskálním roce 2022 tvořila vejce bez klecí 20 % z celkového prodeje vajec ve skořápce v pobočkách Walmartu v USA a 36 % v jeho pobočkách Sam’s Club. Podle revidovaného závazku Walmartu v oblasti dobrých životních podmínek zvířat je opuštění prodeje klecových vajec pomalejší, než společnost doufala, a je nepravděpodobné, že do roku 2025 splní své cíle. Walmart v tuto chvíli nestanovil nový termín pro ukončení prodeje klecových vajec, ale podrobně popsal svůj plán pokračovat v přechodu na bezklecová vejce ve své nedávné zprávě o udržitelnosti. Společnost plánuje investovat do snížení cen bezklecových vajec a bude pokračovat v propagaci vajec bez klecí prostřednictvím umístění v regálech.

Kroger

Kroger uvádí, že podíl bezklecových vajec nakupovaných zákazníky od roku 2016 pomalu roste, většina jejích zákazníků ale stále nakupuje klecová vejce kvůli ceně. Kroger očekává, že do roku 2030 bude prodávat 70 % svých vajíček z bezklecových chovů. Mezi milníky, které plánuje dosáhnout, patří: 33 % do roku 2022, 41 % do roku 2024, 54 % do roku 2025 a 61 % do roku 2028 v závislosti na zapojení spotřebitelů. Kromě toho společnost plánuje investovat přibližně 45 milionů USD do dohod o získávání dodavatelů, cen, či propagace, aby tak pomohla přeměnit své prodeje na bezklecové. Kroger očekává, že podle zásad dobrých životních podmínek zvířat její dodavatelé vajec „zlepší dobré životní podmínky nosnic v souladu s vyvíjejícím se výzkumem a důkladným hodnocením opatření založených na výsledcích“.

Příprava na další prodloužené termíny

Jak se blíží rok 2025, je pravděpodobné, že americký vaječný průmysl zažije více podobných prodloužených či revidovaných termínů, týkající se klecových vajec. Food Marketing Institution (FMI) a United Egg Producers (UEP) se spojily s Michigan State University, Purdue University a Kansas State University, aby provedly studii zaměřenou na výzvy spojené s přechodem producentů na bezklecové chovy.

Na společné výroční konferenci výkonných představitelů American Egg Board (AEB) a UEP 2022 Chad Gregory, prezident a generální ředitel UEP, uvedl: „FMI plánuje distribuovat tuto studii všem svým členům, mezi něž patří i hlavní prodejci potravin, kterým dodávají vejce američtí producenti. Tato studie bude pro producenty vajec důvěryhodným zdrojem, který mohou přednést svým zákazníkům a ukázat jim, proč jejich současná bezklecová lhůta nemusí být proveditelná s ohledem na aktuální problémy, kterým průmysl čelí. Výzkum by měl být dokončen v příštích dvou měsících.“

(wattagnet.com)

Continue Reading

Obchod

Drůbeží gigant z Ukrajiny ztratil chuť vstupovat do Polska. Proč?

Published

on

Navzdory řadě výzev pro operace MHP, které představuje ruská agrese proti Ukrajině, společnost pokračuje v akvizicích. Připomeňme, že v roce 2017 měl koncern zájem o převzetí Exdroba v Kutně. John C. Rich potvrzuje, že MHP v minulosti Polsko pozorně sledovala a zvažovala několik akvizic na Visle. V současnosti je však situace jiná.

„Dnes je polský trh s drůbeží už docela přeplněný. Máte mnoho společností s vysokou výrobní kapacitou. Existuje také mnoho hráčů, kteří jsou schopni v dobrých časech rychle růst. Nyní je to tedy velmi konkurenční trh a vstup na něj není tak snadný jako před několika lety. Váš trh proto v současné době nepovažujeme za tak atraktivní jako jiné možné směry. Dnes nemáme velkou chuť vstupovat do Polska, pokud nenastanou mimořádné okolnosti nebo příležitosti.“ zdůrazňuje.

Předseda představenstva MHP se také podělil o zajímavé rady pro velké hráče na trhu s drůbeží v Polsku. Vybízí je, aby o akvizicích na Ukrajině přemýšleli sami.

„Stále se můžete rozvíjet na Ukrajině. Máme 50% podíl na trhu a druhá polovina je rozdělena mezi mnoho menších hráčů. Věřím, že toto je mimo jiné pole pro společnosti působící na polském trhu, které mohou převzít nebo postavit závody na Ukrajině. Velcí hráči na vašem trhu, jako je Cargill a 2Sisters Food Group, mohou usilovat o diverzifikaci investováním na Ukrajině. Myslím, že by to pro ně byl dobrý scénář a šance získat doplňková aktiva, která by posílila portfolia těchto společností. upozorňuje.

(portalspozywczy.pl)

Continue Reading
Advertisement

Nejnovější příspěvky

Advertisement

Facebook

Aktuality