Connect with us
Reklama

Ceny

Drastické zdražení konzumních vajec v Polsku!

Published

on

Cena vajec ve velkoobchodních transakcích se od konce srpna do prosince zvýšila o 75 procent. Podle monitoringu cen, který vede Národní komora výrobců drůbeže a krmiv (KIPDiP), bylo letos třetí týden v srpnu zaplaceno za klecové vejce třídy M 40 grošů. Stejné vejce stojí ve třetím prosincovém týdnu 70 grošů. Experti komory neočekávají, že by se situace v krátkodobém horizontu zlepšila.

V posledních srpnových dnech letošního roku vydala Národní komora drůbežářů a chovatelů krmiv veřejné varování před tím, že – jak napsala – „za pár měsíců, koncem podzimu a zimy, mohou být vejce v Polsku a v Evropě extrémně drahé. Jejich ceny mohou být vyšší než ty současné až o několik desítek procent. V těchto dnech se předpovědi komory naplňují. Důvodem prudkého nárůstu cen vajec je snížení počtu slepic v Polsku, Evropě i ve světě. – Podle našich odhadů je produkční potenciál v Polsku aktuálně o více než 24 procent nižší než před rokem. V jiných zemích je situace ještě horší. Naše výpočty ukazují, že například v Německu je nyní touto dobou asi o 50 procent méně nosnic než před rokem a v Itálii o 42 procent, říká Mariusz Szymyślik, ředitel analýzy Národní komory výrobců drůbeže a krmiv.

Mezi důvody drastického snížení stavů slepic Mariusz Szymyślik zmiňuje vysoké ceny krmiv, zdražení energií, ptačí chřipku a válku na Ukrajině (tato země patří k předním producentům vajec na světě).

 

– Na rozdíl od všeobecného přesvědčení jsou to Vánoce, nikoli Velikonoce, kdy je maloobchodní poptávka po vejcích v Polsku nejvyšší. V letošním roce se předvánoční poptávka setkala s mimořádně nízkou nabídkou, a proto v posledních dnech zažíváme zrychlení cenového růstu. Bohužel po Vánocích se situace zlepší jen mírně a ceny vajec budou stále velmi vysoké, říká ředitel analýz KIPDiP. Szymyślik vysvětluje, že přestavba nosnic potrvá minimálně několik měsíců a že poptávka spotřebitelů, která po Vánocích klesá, nahradí poptávku generovanou zpracovatelským průmyslem, který má velmi vysokou poptávku po vaječných gelech a prášcích.

Drůbežářský průmysl tvrdí, že kvůli velké výrobní základně v Polsku ceny vajec rostou, ale nemůžete se bát, že by jim v obchodech došly. Mezitím v mnoha středoasijských a jihoasijských zemích vejce docházejí. To je již případ Pákistánu, Tádžikistánu, Uzbekistánu, Kyrgyzstánu a Turkmenistánu.

Vážnost situace s nedostatkem vajec na evropském trhu nejlépe dokládá srovnání cen vajec s cenami drůbežího masa. Obvykle je drůbeží maso dražší než vejce – v závislosti na období – zhruba o 20 až zhruba 40 procent. Tentokrát se rozdíl mezi masem a vejci zmenšil na pouhých 7–8 procent, upozorňuje Mariusz Szymyślik. Podle údajů Evropské komise stojí v současné době 100 kg vajec na evropských velkoobchodních trzích v průměru 241,95 EUR a 100 kg jatečných kuřat na porážku 262,38 EUR.

Z Integrovaného systému informací o zemědělském trhu, který provozuje Ministerstvo zemědělství a rozvoje venkova, plyne, že začátkem prosince letošního roku byly průměrné nákupní ceny konzumních vajec placené maloobchodníky za vejce třídy M (průměr za 100 vajec) následující: za klecová vejce – 70,2 PLN; podestýlka – 74,5 PLN; volný výběh – 84,6 PLN; za ekologické – 88,9 PLN. Ceny pro spotřebitele jsou ještě vyšší. Na bazarech v hlavním městě je běžná cena 1,5 PLN za domácí vejce.  (kipdip.org.pl, PAP)

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Ceny

Cena vajec v Německu se drží vysoko i po Velikonocích

Published

on

Němečtí producenti vajec obvykle týden po Velikonocích prožívali úplně jinak. Jen relativně malá změna ceny u čerstvých konzumních vajec znamená, že o normálnosti německého trhu s vejci nemůže být absolutně žádná řeč! Čerstvá konzumní vejce jsou i nadále velmi žádaná bez ohledu na způsob jejich chovu. I když jsou objednávaná množství čerstvých vajec popisována jako velmi nekonzistentní, celkově jsou na trvale vysoké úrovni.

Nárůst zásob v balírnách nelze očekávat. Požadovaná množství jsou na to v současnosti prostě příliš vysoká. Zda spotřebitelská poptávka zůstane na této vysoké úrovni, se teprve uvidí. Situaci bude snazší hodnotit až v blízké budoucnosti.

Na úrovni produkce jsou prováděny rozsáhlé sezónní obnovy, spojené s koncem snáškového cyklu. Zejména u vajec OKT (se všemi potřebnými certifikacemi) lze předpokládat, že zásoba zůstane malá. Jediné, co lze v tuto chvíli s jistotou předpovědět, je absolutně nedostatečná nabídka vajec z volného chovu. To se může změnit pouze zrušením požadavku ustájení v Nizozemsku. Jen ale, kdy to bude? Riziko, že se ptačí chřipka dostane do hejn drůbeže, zůstává vysoké, takže v krátkodobém horizontu zůstane vše, jak je.

(deu-eier.de)

Continue Reading

Ceny

Ceny polských vajec od června 2022 vzrostly o více než 123 %

Published

on

Velkoobchodní ceny vajec a drůbežího masa se v Evropské unii vyrovnaly. Drůbeží maso bývalo v minulosti vždy o několik procent dražší. Současná cenová situace tak dokazuje obrovskou rozkolísanost drůbežích trhů, informuje Národní komora výrobců drůbeže a krmiv (KIPDiP).

Podle dat Evropské komise z 20. března stálo 100 kilogramů jatečného kuřecího masa v EU v průměru 263,4 eura a 100 kilogramů slepičích vajec v průměru 263,95 eura. Průměrná cena vajec v Evropě byla tedy dokonce o něco vyšší než průměrná cena drůbeže.

„Cenové anomálie, se kterými se v současnosti potýkáme, jsou důsledkem ptačí chřipky a chování z této epidemie plynoucí. Statisticky virus napadá především nosnice a jen v malé míře hejna brojlerů. Ptačí chřipka škodí nejen přímo, tedy likvidací stád, ale také nepřímo bráněním doplňování a zvyšování produkčního potenciálu,“ vysvětluje Mariusz Szymyślik, ředitel analýz KIPDiP.

Prudký nárůst snižuje poptávku

Analytici komory odhadují, že potenciál produkce vajec v Evropské unii byl letos v lednu asi o 9 procent nižší než rok předtím. Největší poklesy měřené podle líhnutí postihly Německo a Itálii. Pokles polského potenciálu komora odhadla na 15 procent.

„Situace v Polsku a Evropě způsobila, že od začátku června 2022 do dneška vzrostly ceny vajec o více než 123 %. Naštěstí pro spotřebitele se celé zvýšení velkoobchodních cen nepřeneslo do maloobchodních cen,“ poznamenává Szymyślik .

Podle ředitele nejsou producenti spokojeni s tak vysokými nárůsty cen. Takto prudký nárůst snižuje poptávku, což dlouhodobě poškozuje chovatele nosnic. Lidé kupují méně vajec, restaurace a cukrárny mění své receptury, aby obsahovaly méně vajec a ptáci se opět objevují v dosud prázdných či nových domácích kurnících. Tyto trendy předznamenávají horší období pro odvětví vajec, a proto se producenti snaží, aby spotřebitelé současnou obtížnou situaci pocítili co nejméně – vysvětluje Szymyślik.

Polsko je šestým největším producentem v EU

Polsko je po Francii , Německu, Španělsku, Itálii a Nizozemsku šestým největším producentem vajec v Unii. Ve třetím březnovém týdnu průměrné ceny 100 ks konzumních vajec v balírnách (velkoobchod) byly podle údajů Ministerstva zemědělství 81,48 PLN (třída L) a 79,39 PLN (třída M) za klecová vejce; podestýlková vejce 90,01 PLN (L) a 81,47 PLN (M); vejce z volného výběhu – 94,12 PLN (L) a 86,88 PLN (M).

K nejvyššímu zdražení došlo na podzim, od prosince do března letošního roku je kolísání cen vajec ve velkoobchodním prodeji již malé. Loni Polsko podle předběžných údajů vyvezlo přes 228 tis. tun vajec, téměř dvakrát více než předloni. Největšími příjemci vajec byly: Německo, Nizozemsko, Francie, Maďarsko, Česká republika a Itálie. Do Polska bylo dovezeno asi 19,8 tis. tun především z Německa, Litvy a Ukrajiny.

(forsal.pl)

Continue Reading

Ceny

Ceny vajec v EU vzrostly o 30 %.

Published

on

Eurostat porovnal maloobchodní ceny vajec v lednu 2023 s prvním měsícem loňského roku. V průměru v Evropské unii vzrostly ceny vajec o 30 %. Nejdražšími byly v ČR – informovala Národní komora drůbežářů a výrobců krmiv.

Podle Eurostatu si Češi letos v lednu museli za vejce připlatit o 85 procent před více než 12 měsíci. Jen o málo lépe na tom bylo Maďarsko, kde ceny vajec vyskočily o 80 procent. V první trojce největších nárůstů cen vajec je také Slovensko, kde vejce v lednu 2023 stála o 79 procent více než v lednu před rokem.

Ve kterých zemích vzrostly ceny vajec nejméně?

Mezi země s nejmenšími skoky cen vajec v Evropské unii patřily: Rakousko, Lucembursko a Německo. V těchto třech zemích se ceny vajec zvýšily o 19, 18,5 a 18 %.

Ceny vajec v Polsku

Eurostat vypočítal, že nárůst maloobchodní ceny konzumních vajec v Polsku byl téměř stejný jako nárůst průměrné ceny v celé EU a činil méně než 30 % (při porovnání cen z ledna 2023 k lednu 2022) – informovala Komora na svém webu.

Podle údajů Integrovaného zemědělského tržního informačního systému Ministerstva zemědělství a rozvoje venkova byla průměrná nákupní cena klecového vejce (třída L) placená maloobchodními subjekty na začátku ledna 2022 52,03 PLN/100 vajec a na začátku ledna tohoto roku to bylo  82,13 PLN/100 ks; podestýlkové vejce stálo před rokem a letos v lednu 55,4 zl/100 – 82,43 PLN/100 ks; za vejce z volného výběhu na začátku roku 2022 bylo placeno 60,49 PLN/100 ks a letos v lednu – 86,17 PLN/100 ks.

Vejce v obchodech po započtení marže byla dražší. Od ledna tohoto roku vejce zdražila o pár grošů. Nejvíce za vejce zaplatíme na trhu nebo bazaru, kde jejich cena již může přesáhnout 1,5 PLN za kus. V současné době lze na velkoobchodním trhu v Bronisze zakoupit vejce za cenu od 0,8 PLN do 1,2 PLN za kus.

(farmer.pl)

Continue Reading
Advertisement

Nejnovější příspěvky

Advertisement

Facebook

Aktuality