Connect with us
Reklama

Ceny

Drastické zdražení konzumních vajec v Polsku!

Published

on

Cena vajec ve velkoobchodních transakcích se od konce srpna do prosince zvýšila o 75 procent. Podle monitoringu cen, který vede Národní komora výrobců drůbeže a krmiv (KIPDiP), bylo letos třetí týden v srpnu zaplaceno za klecové vejce třídy M 40 grošů. Stejné vejce stojí ve třetím prosincovém týdnu 70 grošů. Experti komory neočekávají, že by se situace v krátkodobém horizontu zlepšila.

V posledních srpnových dnech letošního roku vydala Národní komora drůbežářů a chovatelů krmiv veřejné varování před tím, že – jak napsala – „za pár měsíců, koncem podzimu a zimy, mohou být vejce v Polsku a v Evropě extrémně drahé. Jejich ceny mohou být vyšší než ty současné až o několik desítek procent. V těchto dnech se předpovědi komory naplňují. Důvodem prudkého nárůstu cen vajec je snížení počtu slepic v Polsku, Evropě i ve světě. – Podle našich odhadů je produkční potenciál v Polsku aktuálně o více než 24 procent nižší než před rokem. V jiných zemích je situace ještě horší. Naše výpočty ukazují, že například v Německu je nyní touto dobou asi o 50 procent méně nosnic než před rokem a v Itálii o 42 procent, říká Mariusz Szymyślik, ředitel analýzy Národní komory výrobců drůbeže a krmiv.

Mezi důvody drastického snížení stavů slepic Mariusz Szymyślik zmiňuje vysoké ceny krmiv, zdražení energií, ptačí chřipku a válku na Ukrajině (tato země patří k předním producentům vajec na světě).

 

– Na rozdíl od všeobecného přesvědčení jsou to Vánoce, nikoli Velikonoce, kdy je maloobchodní poptávka po vejcích v Polsku nejvyšší. V letošním roce se předvánoční poptávka setkala s mimořádně nízkou nabídkou, a proto v posledních dnech zažíváme zrychlení cenového růstu. Bohužel po Vánocích se situace zlepší jen mírně a ceny vajec budou stále velmi vysoké, říká ředitel analýz KIPDiP. Szymyślik vysvětluje, že přestavba nosnic potrvá minimálně několik měsíců a že poptávka spotřebitelů, která po Vánocích klesá, nahradí poptávku generovanou zpracovatelským průmyslem, který má velmi vysokou poptávku po vaječných gelech a prášcích.

Drůbežářský průmysl tvrdí, že kvůli velké výrobní základně v Polsku ceny vajec rostou, ale nemůžete se bát, že by jim v obchodech došly. Mezitím v mnoha středoasijských a jihoasijských zemích vejce docházejí. To je již případ Pákistánu, Tádžikistánu, Uzbekistánu, Kyrgyzstánu a Turkmenistánu.

Vážnost situace s nedostatkem vajec na evropském trhu nejlépe dokládá srovnání cen vajec s cenami drůbežího masa. Obvykle je drůbeží maso dražší než vejce – v závislosti na období – zhruba o 20 až zhruba 40 procent. Tentokrát se rozdíl mezi masem a vejci zmenšil na pouhých 7–8 procent, upozorňuje Mariusz Szymyślik. Podle údajů Evropské komise stojí v současné době 100 kg vajec na evropských velkoobchodních trzích v průměru 241,95 EUR a 100 kg jatečných kuřat na porážku 262,38 EUR.

Z Integrovaného systému informací o zemědělském trhu, který provozuje Ministerstvo zemědělství a rozvoje venkova, plyne, že začátkem prosince letošního roku byly průměrné nákupní ceny konzumních vajec placené maloobchodníky za vejce třídy M (průměr za 100 vajec) následující: za klecová vejce – 70,2 PLN; podestýlka – 74,5 PLN; volný výběh – 84,6 PLN; za ekologické – 88,9 PLN. Ceny pro spotřebitele jsou ještě vyšší. Na bazarech v hlavním městě je běžná cena 1,5 PLN za domácí vejce.  (kipdip.org.pl, PAP)

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Ceny

Statisíce slepic v kraji poptávku nepokryjí. Ceny vajec mohou šplhat vysoko

Published

on

Ceny vajec v obchodech v poslední době stoupají. V akcích supermarketů se sice dají sehnat za pětikorunu, ale pokud jsou takzvaně bio, stojí i dvojnásobek. Malochovatelé si průměrně říkají o šest až osm korun za vajíčko a někteří už natvrdo přiznávají, že uvažují o desetikoruně. Jejich slepice nesou velmi málo, na čemž se projevují i omezení kvůli ptačí chřipce.

V Pardubickém kraji jsou dva velcí producenti vajec, kteří dohromady chovají půl milionu slepic. Každá za rok průměrně snese tři sta vajec, ale ani to nestačí pokrýt poptávku, a tak musí Česká republika nakupovat v okolních státech. „V Evropě je vajec nedostatek, Česká republika jich nakupuje ročně 700 milionů,“ potvrdila předsedkyně Českomoravské drůbežářské unie Gabriela Dlouhá. Výrazně zdražily energie, zvýšily se ceny krmení, ke zdražování přispěla i ptačí chřipka. Utracení 750 tisíc nosnic v Brodu na Tachovsku na začátku ledna cenu vajec zvedne, protože denně bude na trhu chybět půl milionu vajíček.

„Kvůli ptačí chřipce musí někteří drůbežáři likvidovat slepice, navíc se vyskytla i v Polsku, odkud si musí Česko pomáhat, protože jsme v produkci vajec samostatní pouze z 85 procent,“ uvedla Michaela Holubová, obchodní ředitelka firmy Vejce Kosičky na Hradecku.

Zákaz klecových chovů

Vliv na růst cen vajec podle ní má také nový zákon o zákazu klecových chovů, kvůli kterému bude muset řada menších chovatelů skončit. „V současné době se cena za vejce v obchodě vyšplhala na 8 korun, předpokládám, že by to mohlo skočit až k 10 korunám,“ řekla Holubová. Provozovatelé komerčních chovů nejsou ti, kteří ceny diktují. „Prodají je firmě, která vejce roztřídí a rozprodá. Třeba k chrudimskému producentu přijíždí kamion denně. O cenách rozhoduje obchodník,“ uvedla Vanda Rektorisová z Regionální agrární komory Pardubického kraje.

Podzimní demonstrace zemědělců podle jejích slov upozorňovaly i na velkochovy drůbeže, které už dávno nestačí pokrývat poptávku po vejcích. Přechod z klecových na halové chovy bude pro mnohé složité nebo i likvidační. „Máme tu Green Deal a tlaky aktivistů jsou opravdu silné. To bude mít na ceny vajec vliv, a nejen na ně,“ zdůraznila Rektorisová.

Cena krmení roste

Ještě nedávno prodával pětašedesátiletý Mirek z malé vesničky na Chrudimsku vajíčko za čtyři koruny. Teď už jednoduchými počty zjistil, že bude muset podražit. „Mám patnáct slepiček a pár kachen. Kupuji pšenici i granule a nestačím se divit, jak cena krmení roste. Nedávno mi známý řekl, že prodává vejce za osm, tedy 240 korun za plato. Každé zboží má svého kupce a já půjdu zřejmě v jeho stopách. Domácí je domácí, co si budeme říkat,“ poznamenal Mirek. O výdělku ale zatím může jenom snít, protože jeho slepice mají přestávku. A neobvykle dlouhou. „Divíte se? Holky jsou kvůli té ptačí chřipce už dlouhou dobu zavřené, venku se neproběhnou. Já bych taky stávkoval. Pustit je do výběhu se bojím, někdo mě může udat a na stotisícovou pokutu fakt nemám,“ zdůraznil chovatel.

Autorky: Romana Netolická a Kateřina Chládková, celý text na denik.cz

Continue Reading

Ceny

Ceny vajec v Asii raketově rostou

Published

on

V zemích střední Asie, jako je Tádžikistán, Uzbekistán, Kyrgyzstán a Turkmenistán, vejce velmi zdražily. Místní média v Tádžikistánu hlásí, že cena vajec se za posledních pár měsíců téměř zdvojnásobila. Hlavním důvodem tohoto stavu mají být lukrativní zakázky ze zahraničí. Pro producenty z Tádžikistánu je mnohem výhodnější vejce vyvážet, než je prodávat na místním trhu. Není jasné, proč je v regionu tak velká poptávka. Existují hypotézy, že kvůli válce na Ukrajině. Jiné ukazují na ptačí chřipku, která se v Asii vyskytuje poměrně často.

Bez ohledu na konkrétní a přesné důvody skokového nárůstu cen vajec ve Střední Asii ukazuje situace v této části světa na to, že globální nabídka vajec je nedostatečná. To znamená, že zvýšení cen vajec je zásadní a nedostatek na mnoha trzích jen tak brzy neskončí. Polská KIPDiP již dříve hlásila velmi podobné problémy z jiných částí světa. To vše znamená, že vejce zdraží. Obzvláště vysokou poptávku by měl generovat zpracovatelský průmysl, protože vývoz vajec na mnoho trhů se provádí vynecháním přepravy vajec ve skořápce ve prospěch vaječných prášků a různých druhů vaječných výrobků s tekutou konzistencí. Nedostatečná nabídka může zmírnit poprázdninovou cenovou korekci, k níž dochází sezónně v Evropě na přelomu prosince a ledna.

(kipdip.pl)

Continue Reading

Ceny

Ceny vajec rastú, bude však horšie! Za koľko ich budeme kupovať pred Vianocami? Na zásoby je ešte priskoro

Published

on

Už dnes kupujeme v obchodoch nielen vajíčka, ale aj iné potraviny či spotrebný tovar za ceny, aké by nám pred rokom ani nenapadli. Pripravte sa však na to, že ceny niektorých komodít pôjdu ešte vyššie. Medzi nimi budú pravdepodobne aj spomínané vajcia. Chovatelia nosníc avizujú, že musia reagovať na zvyšujúce sa náklady na elektrickú energiu, plyn, krmivá aj obaly. To sa premieta do vyššej ceny obľúbenej potraviny.

Na relatívne lacné raňajky či večeru v podobe praženice z desiatich vajíčok môžeme zabudnúť. Ich cena stúpa a nezdá sa, že to tak skoro skončí. „Producenti vajec zápasia so zvyšujúcimi sa nákladmi vo výrobe. Enormne im stúpli ceny energií, plynu, pohonných hmôt, ale aj krmiva, ktoré predstavuje viac ako 50 percent všetkých nákladov v chove nosníc,“ vysvetľuje Matej Korpáš zo Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory (SPPK). Pripomína, že problém s enormnými cenami za energie je prakticky v každom odvetví potravinárskeho komplexu. „Týka sa to najmä rýchloobrátkového tovaru – pekárske výrobky, mäso a mäsové výrobky, mlieko a mliečne výrobky,“ priblížil.

Okrem toho, že vajíčka sú drahé, v niektorých obchodoch sa stávajú priam podpultovým tovarom. „Za producentov slovenských vajec však vieme povedať, že v produkcii sme sebestační na približne 84%. Aj napriek tomu v niektorých obchodných sieťach nenájdeme slovenské vajcia, čo je naozaj škoda. Vajcia od domácich výrobcov sú pod stálou kontrolou a nie sú poznačené žiadnou potravinovou kauzou. Preto apelujeme aj na spotrebiteľa, aby v obchodoch vyhľadával najmä naše domáce vajcia,“ radí Korpáš. Mnohé čitatelia však majú skúsenosť, že musia pochodiť viacero obchodov alebo merať cestu do nich viackrát, aby ich vôbec dostali. „Koľko a akých druhov potravín nájdeme v obchodoch je otázka na obchodníkov. Oni zodpovedajú za ponuku v obchodoch,“ podotkol.

Budeme kupovať vajíčka po 30 centov za jedno?

Situácia by sa mohla podľa Korpáša zlepšiť alebo aspoň stabilizovať po novom roku, isté to však nie je. „Aktuálne je do odvetvia plánovaná istá finančná pomoc a v novom roku je plánovaná regulácia cien energií, ktorá však podlieha schváleniu štátneho rozpočtu. Ak by hydinári pomoc nedostali, cena za jeden kus vajca by sa podľa Únie hydinárov Slovenska, ktorá je členom SPPK, mohla vyšplhať až na 20 centov,“ skonštatoval. Mnohí chovatelia však hovoria až o 30 centoch za kus.

Práve výrobcovia produktov každodennej spotreby sú podľa Korpáša závislí od elektrickej energie a plynu. „V prípade, že ceny energií by narastali a zotrvali na hodnotách, ktoré tu v poslednom období máme, tak by mohli niektoré prevádzky obmedzovať alebo aj úplne zrušiť výrobu. Zvýšenú cenu za energie nedokážu producenti potravín preniesť do cien ich výrobkov. Obchodné siete len veľmi ťažko akceptujú požiadavky výrobcov na zvýšenie odbytových cien ich výrobkov,“ vysvetlil.

„Produkcia vajec na Slovensku klesá a dopyt najmä v tomto predvianočnom období po vajciach rastie, nielen na Slovensku,“ pripomína poslankyňa Národnej rady SR a odborníčka na potraviny Jarmila Halgašová. „Zvyšujúci sa dopyt dvíha cenu produktu,“ konštatuje. Cestu preto vidí v zvýšení dovozu vajec.

Podľa Halgašovej netreba robiť paniku a nakupovať potraviny do zásoby. „Je to nielen zbytočné, ale aj neekonomické a neekologické. Často totiž nakúpeným potravinám počas skladovania v domácnosti uplynie dátum minimálnej trvanlivosti a potom ich vyhodíme,“ upozorňuje. A práve to sa vám môže stať, ak si dopredu nakúpite veľa vajec.

Autor: © Zoznam/AZob, celý text na topky.sk

Continue Reading
Advertisement

Nejnovější příspěvky

Advertisement

Facebook

Aktuality