Connect with us
Reklama

Aktuality

Maďarská asociace vajec: Bezpečná domácí produkce potravin je po epidemii koronaviru ještě důležitější

Published

on

Maďarská Asociace vajec vyzývá tamní potravinové řetězce, aby nevytlačovaly klecová vejce z regálů obchodů, která představují více než 80 procent maďarské produkce a přemýšleli o všech segmentech zákazníků.

Aby bylo zásobování potravinami bezpečné i při koronaviru, bylo zapotřebí hodně koordinované a namáhavé práce. Téměř 600 středních a větších farem a téměř 5 000 zaměstnanců v přidružených balírnách a zpracovatelských závodech pracovalo na tom, aby se domácí zákazníci nemuseli vzdát jedné z nejlevnějších kompletních potravin – vajec – a to ani během karantény.

„Zvýšená poptávka v důsledku epidemie koronaviru prokázala, že v Maďarsku mají všechny technologie chovu své místo – klec, hluboká podestýlka, volné a ekologické ustájení. Všechna tato maďarská vejce měla místo v maďarských obchodech.“ uvedl Imre Szép, prezident Asociace, který dodal, že sdružení vajec samozřejmě také uznává domácí drobný chov slepic. „Člověk myslí na udržitelnost a peněženku každého zákazníka: ano, všechny potřeby lze splnit, pokud ponecháme všechny technologie žít“ dodal.

Jednou z nejpalčivějších otázek v postkoronavirové éře, je to, zda stále existují viry, které přinutí země k uzavření hranic. Nikdo neví přesnou odpověď, ale posílení domácí produkce může v Maďarsku znamenat bezpečnější zásobování potravinami.

„Auchan Maďarsko nakupuje většinu čerstvých produktů od domácích výrobců – čímž zajišťuje kvalitní výrobky pro své zákazníky a stabilní obživu pro maďarské zemědělce. Proto považujeme za důležité zachovat maďarskou produkci vajec. Řetězec se snaží poskytovat co nejširší škálu všech typů produktů, v souladu se současnou legislativou a s ohledem na potřeby zákazníků, “řekl Ildikó Varga-Futó , ředitel komunikace.

Attila Fodor , vedoucí komunikace CBA: „CBA, která je od svého založení 100% maďarským vlastníkem, se připojuje k Asociaci a ještě před koronavirem poskytovala a nadále poskytuje místo pro všechny chovatelské technologie vyráběné na domácím trhu. CBA věří, že nejnovější a nejudržitelnější zboží bude vždy to, co zákazník v dané zemi nakupuje.“

Na setkání zástupců obchodů a Asociace vajec, několik obchodních řetězců oznámilo, že od roku 2025 nebudou klecová vejce v jejich regálech. Asociace vajec je požádala, aby to znovu zvážily s ohledem na současná data a fakta a hodlá v budoucnu pokračovat v dialogu s jednotlivými obchodními řetězci, jako je například potravinový řetězec Tesco.

„100% vajec prodaných v Tesco v Maďarsku pochází od domácích dodavatelů. Navázali jsme dlouhodobou strategickou spolupráci s našimi maďarskými dodavateli vajec, vždy usilujeme o dialog, abychom našim zákazníkům poskytli vysoce kvalitní vejce. “ řekla Nóra Hevesi, manažer komunikace společnosti Tesco.

Technologie klecového ustájení je nejekologičtější pro životní prostředí, tato výrobní metoda má nejnižší ekologickou stopu, například emise škodlivých plynů (amoniak, oxid uhličitý, metan) jsou také nejnižší v tomto typu chovu.

Co by se stalo, kdyby nebylo možné v Maďarsku od roku 2025 uvádět na trh vejce z klecí?

80 procent členů Asociace vajec se zabývá výrobou klecových vajec. Obchody by nemohly získat dostatek vajec z maďarského trhu. Když zemědělci v roce 2012 přešli z tradičních klecí na klecovou technologii vyhovující EU, v celé Evropě, včetně Maďarska, došlo k dočasnému nedostatku vajec, což v té době vedlo k výraznému zvýšení spotřebitelských cen. Pokud obchody stáhnou vejce z klecí z regálů od roku 2025, lze opět očekávat podobný trend: dočasný nedostatek vajec, což by to v krátkodobém horizontu vedlo ke zvýšení cen vajec.

Vejce v obchodě by s největší pravděpodobností pocházela z dovozů mimo EU, což znamená, že vejce by se prodávala z mnohem méně regulovaného prostředí, protože Evropská unie má nejpřísnější předpisy na světě. Z dlouhodobého hlediska by bez klecové technologie mohlo být ohroženo bezpečné zásobování spotřebitelů.

Je také velmi důležitým aspektem, že je mnohem dražší vyrábět vejce v kterémkoli z alternativních výrobních systémů, takže je pravděpodobné, že v budoucnu zdraží vejce o 40 nebo dokonce 100 procent oproti dnešním cenám a maďarští spotřebitelé jsou stále citliví na cenu a v důsledku toho by nemuseli všichni kupující mít možnost kupovat dostatek vajec, ačkoli vejce jsou nyní nejlevnější a nejvýživnější potravou (zdroj bílkovin) s biologickou hodnotou 100 jednotek, stejně jako mateřské mléko.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Aktuality

Kvůli ptačí chřipce je v Evropě nedostatek vajec. Drůbežáři jsou v zisku

Published

on

Nedostatek vajec kvůli šíření nákazy ptačí chřipky zvyšuje jejich cenu a drůbežářské podniky se tak po řadě měsíců dostávají do zisku, řekl místopředseda Českomoravské drůbežářské unie Zdeněk Mlázovský. Chybějící produkce na evropském trhu se projevuje na dovozu do Česka. V Německu a Nizozemsku bylo do konce října kvůli nemoci utraceno 5,8 milionu kusů drůbeže.

Drůbežáři se podle Mlázovského již od loňského roku potýkají s rostoucími cenami energií, což se rovněž promítlo do růstu cen. Poznamenal, že drůbežáři řadu měsíců svou produkci nedokázali obchodníkům prodávat za cenu, která by odpovídala nákladům. Na konci léta se ale na trhu projevil velký nedostatek vajec, což vedlo ke zdražení. „Dnes jsme se dostali na ceny, abychom mohli profitovat a mít zisk do budoucna,“ řekl.

Uvedl, že je problematické dovézt do Česka vejce ze zahraničí přes distributory. Zemědělci se dostali do situace, kdy jsou s nimi obchodníci ochotni více vyjednávat. „Řetězce se ozývají samy a diskutují s námi o ceně, což nikdy předtím nedělaly,“ uvedl. Ve firmě, kde sám působí, se i krátí objednávky, aby bylo možné uspokojit všechny odběratele, doplnil. Mlázovský očekává, že situace se brzy změní a po novém roce budou opět chovatelé svou produkci prodávat za nižší ceny.

V ČR se může podle Mlázovského v následujících letech snížit produkce v sektoru drůbeže kvůli plánovanému zákazu klecových chovů nosnic do konce roku 2026. „Bude to obrovský zásah do rozpočtu každého podniku,“ řekl. Očekává, že část podniků nestihne své chovy do tohoto termínu přizpůsobit, což může vést k poklesu chovů zhruba o 30 procent, v nejhorším případě až o 50 procent. Podle dřívějších odhadů unie bude přestavba chovů v ČR stát čtyři až pět miliard korun. „Jsou podniky, které jsou již z 50 procent přestavěné, jsou podniky, které ještě nezačaly,“ dodal.

Celý text na iDNES.cz

Continue Reading

Aktuality

Cenový strop pro konzumní vejce vstoupil v Maďarsku v platnost 10. listopadu

Published

on

Maďarská vláda se rozhodla zavést cenový strop i pro konzumní vejce. Podle oznámení Vládního informačního centra bude příslušné nařízení vlády zveřejněno v Maďarském věstníku. Cenové stropy regulují spotřebitelské ceny potravin nejvíce postižené zdražováním. V případě vajec a konzumních brambor nesmí být hrubá maloobchodní cena vyšší než cena uplatňovaná obchodníkem 30. září 2022. Cenový strop snižuje cenu vajec o 25 procent a brambor o 10 procent a očekává se, že sníží inflaci o 0,1 až 0,2 procenta.

Vejce a dokonce lze podle GKI na maďarských trzích prodávat dráž než kdykoli předtím. Obchody ale mohou kvůli cenovému stropu pociťovat jejich nedostatek. Průměrná rodina může zmrazením ceny vajec ušetřit cenu jedné či dvou porcí, maximálně 500 HUF měsíčně. V tržnici Békešská Čaba například v sobotu 12. listopadu žádali za větší vejce 95 HUF a za menší vejce 85 HUF, tedy úplně stejně jako před zavedením cenového stropu, prozradil RTL Híradó.

I přes další zdražování a cenový rozdíl může poptávka v halách tržišť vzrůst, protože kvůli klesající nabídce může být v obchodech vajec nedostatek. Vzhledem k tomu, že na tržištích není cenový strop, je zřejmé, že výrobci raději budou dodávat tam, protože tam lze dosáhnout mnohem vyšší ceny.

Podle informací svazu producentů vajec, pokud jim příjmy nepokryjí náklady kvůli cenovému stropu, pak je třeba počítat s nedostatkem produktu, a to i ve střednědobém horizontu.

(agrarszektor.hu, mbtt.hu)

Continue Reading

Aktuality

5 najväčších mýtov o vajciach: aj vy ste si mysleli, že sú pravdivé? 

Published

on

Vajcia patria k výživovo hodnotným potravinám a okrem toho, že sú samy osebe veľmi chutným pokrmom, majú všestranné využitie pri varení a príprave jedál. S ich vlastnosťami sa spája nielen množstvo zdraviu prospešných látok, ale aj poloprávd či klamstiev. Čo sú fakty a čo, naopak, mýty o vajciach?

  1. mýtus: Farba škrupiny závisí od farby peria sliepky 

Aj vy ste si niekedy kládli otázku, prečo sa farba škrupiny vajec líši? Ak si myslíte, že jej výsledný odtieň má na svedomí sfarbenie peria sliepky, mýlite sa. Prečo majú niektoré vajcia hnedú škrupinu a iné bielu?

Pravda: V skutočnosti rozhodujú o farbe škrupiny vajíčka kožné laloky nachádzajúce sa na mieste, kde majú sliepky uši. Sliepky s červenými či až červenohnedými lalokmi znášajú hnedé vajcia, zatiaľ čo sliepky so svetlými lalokmi vajcia s bielou škrupinou. Faktom je i to, že farba kožných lalokov sa podieľa na sfarbení peria sliepky.

  1. mýtus: Tmavšia farba žĺtka znamená vyššiu kvalitu vajca 

Čím je žĺtok tmavší, tým je vajce kvalitnejšie. Toto tvrdenie je veľmi rozšírené, avšak nepravdivé. Prečo majú niektoré vajcia bledší žĺtok, hoci ich kvalita sa nemení?

Pravda: Kvalita vajec závisí iba od spôsobu skladovania a od krmiva, ktorým je nosnica kŕmená. Práve to má rozhodujúci vplyv na farbu žĺtka. Presnejšie povedané, jeho zafarbenie ovplyvňuje podiel karotenoidov a xantofylov v krmive. Tieto látky pôsobia okrem iného aj ako farbivo (červené a žlté) a sú zodpovedné za tmavšiu farbu žĺtka (podiel daných látok v krmive sa zvyšuje napríklad kukuricou). Ak má žĺtok žltooranžovú farbu, je to najmä vďaka luteínu a riboflavínu, ktoré patria k prírodným farbivám s antioxidačným účinkom. Farba žĺtka však nemá vplyv na kvalitu či chuť vajíčka.

A čo farba škrupiny a farba žĺtka? 

V súvislosti s farbou žĺtka vyvrátime ešte jeden mýtus – čím je škrupina tmavšia, tým tmavší bude žĺtok. Keďže o farbe žĺtka rozhoduje krmivo, sfarbenie škrupiny jeho odtieň nijako neovplyvní.

  1. mýtus: Ak je bielok zakalený, vajce nie je čerstvé

Tvrdenie, podľa ktorého zakalený bielok znamená, že vajce je staré, prípadne pokazené, je lož. Čo sa týka čerstvosti, pravdou je presný opak.

Pravda: Zakalený bielok je badateľný predovšetkým v prípade čerstvých vajec v deň znášky. Samotné zakalenie spôsobuje vysoký obsah oxidu uhličitého po znesení vajíčka.

Čerstvosť si môžete overiť aj sami: 

  • Ak vajce vložíte do vody, to čerstvé sa ponorí, staré bude plávať. Dôvod? Vzduchová dutinka vnútri vajca sa časom postupne zväčšuje.
  • Ak sa bielok rýchlo roztečie, pretože je veľmi riedky, vajce je staré. V čerstvom vajíčku bielok úzko obopína žĺtok a je hustý.
  • Na obale vajec je uvedený údaj o minimálnej trvanlivosti vajec, ktorá je 28 dní od znesenia.
  1. mýtus: Vajcia by sa mali skladovať vo dverách chladničky 

Výrobcovia chladničiek najčastejšie umiestňujú držiak na vajcia do dverí chladničky. Sú však dvere vhodným miestom na uskladnenie vajec?

Pravda: Dvere sú najteplejším miestom v chladničke. Keďže sa často otvárajú, kolíše v nich teplota, čo skladovaným vajciam neprospieva. Vhodné umiestnenie je teda v zadných priestoroch políc, kde k badateľným výkyvom teplôt nedochádza.

  1. mýtus: Vajcia obsahujú veľa cholesterolu, sú teda nezdravé 

Tento mýtus sa opiera o fakt, že vajcia obsahujú cholesterol. Na ten však treba nazerať z viacerých hľadísk. Vajcia nie sú nezdravou potravinou. Prečo?

Pravda: Cholesterol je nevyhnutný pre správnu funkciu tela, vývoj človeka a jeho hormonálnu aktivitu (napríklad pri tvorbe vitamínu D, žlčových kyselín, hormónov). Vajcia obsahujú LDL aj HDL cholesterol, čiže tzv. zlý aj dobrý cholesterol. Vo vaječnom žĺtku sa nachádza cca 200 mg cholesterolu (LDL ku HDL v pomere cca 2/3 : 1/3), zároveň však vajce obsahuje cca 1 700 mg lecitínu, látky, ktorá pomáha s odbúravaním cholesterolu.

Vedeli ste, že?

Konzumáciou vajec automaticky nezvyšujete množstvo cholesterolu vo vašom tele (to závisí napríklad aj od veku, genetiky človeka, zdravotného stavu). Cholesterol nachádzajúci sa vo vaječnom žĺtku má zanedbateľný vplyv na kardiovaskulárne ochorenia – nepatrí k potravinám s vysokým obsahom saturovaných tukov a transmastných kyselín. Samotný tuk v žĺtku je zdraviu prospešný. Ide totiž o nenasýtenú formu, ktorá napomáha udržiavať rovnováhu telesných tekutín.

Vajcia sú skvelým zdrojom výživných látok. Vaječná bielkovina je plnohodnotná a ľahko stráviteľná. Organizmus ju dokáže zužitkovať na 100 %. Preto majú vajcia výborné skóre na stupnici zvanej index sýtosti, ktorá meria schopnosť potravín vyvolávať pocit nasýtenia a znižovať neskorší príjem kalórií. Ak ich pridáte do svojho jedálnička, okrem iného si zabezpečíte zdroj vitamínu D, B12, minerálu selénu či antioxidantov zeaxantínu a luteínu. Vďaka slovenským vajíčkam určite – sú čerstvé, kvalitné a pre zdravie bezpečné (podliehajú totiž neustálej kontrole). Nezabudnite si všímať pečiatku na škrupine vajec, ktorá musí obsahovať označenie SK.

(slovenskahydina.sk)

Continue Reading
Advertisement

Nejnovější příspěvky

Advertisement

Facebook

Aktuality