Connect with us
Reklama

Aktuality

Maďarsko: Dostanou se letos producenti vajec více vzduchu?

Published

on

Rok 2023 byl kvůli klesajícím cenám krmiv a normalizaci cen energií v sektoru domácích vajec rokem klidu, jehož výhody se v sektoru projeví i letos. Celkový obrázek je tedy příznivý, ale v žádném případě bez mráčku: kromě snižování nejdůležitějších nákladových prvků je v tomto odvětví stále vážnější poptávka po zvyšování mezd, výrazně se zvýšily investiční náklady a postiženi jsou zejména producenti vajec EPR. K tomu všemu ochrana proti ptačí chřipce vyžaduje neustálou přípravu a producentům nepřeje ani cenodepresivní efekt dovozu.

Rok 2023 byl pro producenty vajec tak trochu úlevou, protože pokles cen krmiva vedl k výraznému snížení úrovně nákladů a s postupem roku byly slibnější i ceny energií, řekl Gergely Pákozd:

Jak pomalu přicházely nabídky na rok 2024, všichni viděli, že letos výrazně klesnou i náklady na energie. Ti hráči, kteří již dosáhli takových úspor, že byli schopni kontrahovat za burzovní ceny, získali tuto výhodu ještě dříve.

Muselo se to vzít ve správný čas

Navíc se prostředí stalo z pohledu producentů vajec předvídatelnějším, nenastaly žádné nečekané otřesy, které by produkci ztížily. Faktem však je, že mnoho hráčů zvolilo strategii hromadění zásob, která je bohužel založena na drahém obilí a krmných surovinách pro rok 2022. Důvodem je, že před rokem nikdo nevěděl, v jakém množství a za jakou cenu budou suroviny k dispozici.

Nyní vidíme, že tyto zásoby již dochází. Na trhu lze pozorovat, že ti kteří si nehromadili tolik drahého krmiva, díky tomu mohli začít používat levnější krmivo dříve, získali podstatnou výhodu oproti těm, kteří se vážně zásobili, protože upřednostňovali bezpečnost. V tomto ohledu je trh rozdělený. Totéž se stalo s cenami energií: ti, kdo měli smlouvu na rok, byli do konce roku tlačeni vysokými náklady na energii, ti, kteří uzavřeli smlouvu za burzovní cenu, těm se výrobní náklady snížily dříve.

Je důležité zdůraznit, že jak skladování krmiva, tak získávání energie záviselo na legitimních strategiích. Ve zdánlivě nepředvídatelné situaci na konci roku 2022 se mohlo zdát jako strategicky dobré rozhodnutí krmit i za vyšší ceny, stejně jako mnoho aktérů bylo v té době nuceno čelit cenám energetických kontraktů. Jinými slovy, celkový úspěch nezávisel na plánování a obchodní politice, ale na štěstí. S normalizací cen hlavních nákladových faktorů se podle Gergelyho Pákozda sektor vrátil do předvídatelnějšího prostředí, úspěch už nezávisí na štěstí, ale na dobré obchodní politice a efektivní výrobě.

Mzdový tlak a narušení trhu

Dalším důležitým faktorem je růst mezd, který sektor rozhodně výrazně ovlivnil. Část z toho už proběhla v roce 2023, ale je vidět, že zvýšení mezd je potřeba i letos. Mzdy jsou nižší v sektoru vajec a pracovníci v tomto sektoru byli vážněji postiženi inflací. Právě z tohoto důvodu je podle místopředsedy rozhodně nutné pokračovat i letos v úpravě mezd, která začala již v roce 2023.

Vládní intervence měly na sektor také významný dopad, protože po zavedení cenových stropů povinnost prodávat za hrubou kupní cenu poněkud přeskupila trh.

To sice přímo neovlivnilo ceny výrobců, protože to v podstatě regulovalo maloobchodní cenu, ale dá se říct, že to proměnilo sektor v otevřenou pokerovou hru, protože od této chvíle každý vidí, kdo za kolik prodává vejce.

V důsledku toho se trh rozdělil na dvě části, bylo obtížné uspokojit množství poptávané řetězci supermarketů, zejména během vánoční doby, zatímco jsme zaznamenali pokles tržeb v jiných maloobchodních kanálech, jako jsou trhy nebo ty, které se zabývají pouze s distribucí vajec.

Epidemická ochrana stojí hodně

Nemalý dopad má i ptačí chřipka, která se opět vážným tempem šíří v populaci domácí drůbeže. Je pravda, že až dosud nebyla vaječná hejna výrazně ovlivněna, ale kontrola spotřebovává značné náklady.

Je také vidět, že podmínky pro odškodnění se neustále zpřísňují. Stále častěji se stává, že se nehradí celková škoda, ale pouze její část. Bylo zasaženo tak velké množství drůbeže, že je velmi obtížné všechny úhrady rozpočtově zvládnout.

Dovoz prudce vyskočil

Současná situace je také zásadně ovlivněna tím, že dovoz z Ukrajiny vzrostl vysokým tempem a v posledních letech se zvýšil několikrát, což stlačuje ceny. Ceny v Polsku jsou také nižší než ceny v Maďarsku, takže pokud někdo upřednostňuje nákladovou efektivitu, může rozhodně levněji nakoupit vejce v Polsku. Situaci komplikuje i fakt, že ačkoli zlevnily nejdůležitější nákladové složky výroby – krmiva a energie, ostatní položky zdražily. Investiční náklady se za poslední 3-4 roky výrazně zvýšily, náklady na opravy a údržbu a kupní ceny zařízení vzrostly několikanásobně.

Blíží se návrh zákona o EPR

Podle Gergelyho Pákozda je velkým problémem odvětví EPR, tedy výdaje plynoucí z regulace rozšířené odpovědnosti výrobců, která vstoupila v platnost loni a musela být uhrazena v roce 2023. Vyhlášení za čtvrté čtvrtletí proběhlo nedávno a související faktury a stanovení poplatků dorazí brzy.

Jedná se o zvláště významné náklady, protože potravinářský průmysl, včetně výroby vajec, používá velké množství obalového materiálu. Navíc zaznamenáváme velmi výrazný nárůst nákladů, protože cena produktu z 17 HUF za kilogram vzrostla u papíru na 170 HUF, tedy vzrostla více než desetinásobně. Náklady na to vytvářejí vážný tlak na výrobce, navíc se nekalkulují na základě zisku, ale na základě obratu. To vše způsobuje potíže v sektoru vajec, protože vejce představuje malou hodnotu ve srovnání s obalem, a navíc je obal na vejce obvykle vyroben z recyklovaného papíru.

(agrarszektor.hu)

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Aktuality

Greenwashing poškozuje drůbežářský průmysl

Published

on

Drůbežářský a masný průmysl vždy hledá způsoby, jak být ekologicky udržitelnější, ale společnosti si musí dávat pozor na greenwashing, tvrdí Frank Mitloehner, Ph.D., UC Davis, Department of Animal Science, který prezentoval na International Production and Processing Expo (IPPE) 2024.

Co je tedy greenwashing?

Organizace spojených národů definuje greenwashing jako „klamání veřejnosti, aby uvěřila, že společnost nebo jiný subjekt dělá pro ochranu životního prostředí více, než to ve skutečnosti je“ (forma dezinformace, která je šířena za účelem zvýšení povědomí o pozitivním environmentálně dopadu produktu, služby, řešení nebo přístupu. Mezi příklady greenwashingu patří používání zavádějících environmentálních označení nebo prosazování cílů udržitelnosti bez skutečného plánu na jejich dosažení. „Musíme být velmi opatrní, abychom nebyli obviněni z greenwashingu, protože to naši kritici v živočišné výrobě říkají. Teď slibují čistou nulu tam nebo uhlíkovou neutralitu nebo klimatickou neutralitu, takže každá organizace má své vlastní cíle, ale stejně jich není schopna dosáhnout,“ řekl Mitloehner. „Podle mého názoru musíme opravdu dbát na to, abychom si vytýčili cíle, které jsou srozumitelné lidem, kteří se o ně zajímají.“

Jak greenwashing poškozuje drůbežářský průmysl?

Když si firmy a organizace stanoví klimatické cíle, kterých nakonec nedosáhnou, ztratí důvěru spotřebitelů. Riziko představuje podle Mitloehnera také zmatení spotřebitelů kvůli „nedostatečné standardizaci a harmonizaci“; vzhledem k tomu, že různé organizace stanovují různé klimatické cíle, spotřebitelé nebudou vědět, které z nich jsou skutečně legitimní nebo které lakují nazeleno.

Tento zmatek poškodí image celého odvětví

Mitloehner také varoval před tím, že jedna generace si bude klást environmentální cíle, kterých příští generace nebude schopna dosáhnout. „Mnoho z těchto lidí, kteří činí tato odvážná tvrzení (environmentální cíle), bude do roku 2030 v důchodu, ale společnosti budou tato tvrzení dodržovat,“ řekl Mitloehner. „A to je významný závazek.“ Jinými slovy, „uvádění těchto odvážných tvrzení“ může krátkodobě fungovat pro image společnosti, ale připravuje společnost na neúspěch v budoucnu. „Pokud si nejste jisti, zda můžete něčeho dosáhnout do roku 2030, 2040, 2050, neslibujte to, protože není absolutně nic horšího,“ dodal Mitloehner.

(WATTPoultry.com, naschov.com)

Continue Reading

Aktuality

Je len otázkou času, kedy vtáčia chrípka získa schopnosť preskočiť na človeka

Published

on

V Slovenských veľkochovoch sa prvýkrát objavila agresívna forma vtáčej chrípky a za obeť jej padli desaťtisíce sliepok. Ako táto agresívna forma vznikla, akou hrozbou je pre ľudí, a čo s tým majú priemyselné veľkochovy?

Vtáčia chrípka začala pôvodne ako mierne ochorenie vodného vtáctva. Priemyselné veľkochovy však vytvorili ideálnu živnú pôdu pre zmutovanie vtáčej chrípky do agresívnej formy, ako ju zažívame dnes. Kvôli extrémnej genetickej podobnosti sliepok vo veľkochovoch a stresujúcim otrasným podmienkam, ktoré oslabujú sliepkam imunitný systém, je zapríčinené bleskové šírenie vírusu, pričom každý ďalší prenos je pre neho príležitosťou mutovať.

Stačí, ak sa vo veľkochove nakazí jedna sliepka. Vtáčia chrípka sa prenáša kontaktom, a tak netrvá dlho, kým sliepky natlačené v klietkach jedna na druhej nakazí vírus a postupne zamorí celý chov. Už pri nakazení pár jedincov usmrtia desaťtisíce sliepok v celom chove. Klietky, v ktorých prežijú sliepky celý život v hororových podmienkach nie sú riešením, naopak zvyšovanie stresu sliepkam tento problém len zhoršuje.

Priemyselné veľkochovy, kde sú sliepky natlačené hlava na hlave, sú zároveň časovanou bombou pre vypuknutie epidémie, ktorá môže vyústiť v pandémiu. Je len otázkou času, kedy v nich vtáčia chrípka získa schopnosť preskočiť na človeka a priniesť podobnú skazu ako nedávny COVID-19 či španielska chrípka pred sto rokmi. Môžu za to naozaj divožijúce vtáky?

Podľa Európskeho úradu pre bezpečnosť potravín (EFSA) najčastejšou príčinou zavlečenia ochorenia do veľkochovu nie je divožijúce vtáctvo, ale zanedbávanie hygienických opatrení pracovníkov a pracovníčok. Štúdie EFSA naviac ukázali, že neexistujú významné rozdiely v šírení ochorenia v rôznych typoch chovu.*

Nebezpečné mutácie vtáčej chrípky majú na svedomí priemyselné veľkochovy. Jediným riešením, ktoré dlhodobo ochráni zvieratá aj ľudí pred ďalšou pandémiou nie je zatváranie zvierat do čoraz menších klietok, ale odklon od priemyselných veľkochovov k prirodzeným podmienkam pre zvieratá.

(Humánný pokrok)

Continue Reading

Aktuality

Potvrdili nové dve ohniská vtáčej chrípky v dvoch krajoch

Published

on

Zlá správa z agrosektora. Po Zlatnej na Ostrove, kde museli usmrtiť 40-tisíc kusov hydiny, potvrdili vtáčiu chrípku už aj na farmách pri Senci v Bratislavskom kraji a pri Trnave.

Smutnú správu zverejnilo Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka. „Vtáčia chrípka je potvrdená aj na farmách pri Senci a pri Trnave. Ide zrejme o sekundárne ohniská nákazy,“ informovalo ministerstvo.

„Po tom, ako bola minulý týždeň ukončená depopulácia 40-tisíc kusov hydiny na farme Nový Pavol v Zlatnej na Ostrove, boli na príslušné pracoviská Regionálnej veterinárnej a potravinovej správy Senec a Trnava nahlásené ďalšie zvýšené úhyny hydiny v dvoch rozmnožovacích a úžitkových chovoch na farmách Veľká Častá a Špačince,“ upresnilo ministerstvo. Vo Veľkej Častej uhynulo 28-tisíc kusov hydiny a v Špačinciach 24-tisíc kusov.

Podľa ministerstva ide na základe predbežných záverov zrejme o sekundárne ohniská, ktoré sú prepojené s primárnym ohniskom na farme Nový Pavol. „Epizootologické šetrenie naďalej prebieha. Regionálne veterinárne a potravinové správy Trnava a Senec nariadili opatrenia v zmysle platných predpisov,“ uzavrelo ministerstvo.

(pluska.sk)

Continue Reading
Advertisement

Nejnovější příspěvky

Advertisement

Facebook

Aktuality