Connect with us
Reklama

Aktuality

Maďarsko: Dostanou se letos producenti vajec více vzduchu?

Published

on

Rok 2023 byl kvůli klesajícím cenám krmiv a normalizaci cen energií v sektoru domácích vajec rokem klidu, jehož výhody se v sektoru projeví i letos. Celkový obrázek je tedy příznivý, ale v žádném případě bez mráčku: kromě snižování nejdůležitějších nákladových prvků je v tomto odvětví stále vážnější poptávka po zvyšování mezd, výrazně se zvýšily investiční náklady a postiženi jsou zejména producenti vajec EPR. K tomu všemu ochrana proti ptačí chřipce vyžaduje neustálou přípravu a producentům nepřeje ani cenodepresivní efekt dovozu.

Rok 2023 byl pro producenty vajec tak trochu úlevou, protože pokles cen krmiva vedl k výraznému snížení úrovně nákladů a s postupem roku byly slibnější i ceny energií, řekl Gergely Pákozd:

Jak pomalu přicházely nabídky na rok 2024, všichni viděli, že letos výrazně klesnou i náklady na energie. Ti hráči, kteří již dosáhli takových úspor, že byli schopni kontrahovat za burzovní ceny, získali tuto výhodu ještě dříve.

Muselo se to vzít ve správný čas

Navíc se prostředí stalo z pohledu producentů vajec předvídatelnějším, nenastaly žádné nečekané otřesy, které by produkci ztížily. Faktem však je, že mnoho hráčů zvolilo strategii hromadění zásob, která je bohužel založena na drahém obilí a krmných surovinách pro rok 2022. Důvodem je, že před rokem nikdo nevěděl, v jakém množství a za jakou cenu budou suroviny k dispozici.

Nyní vidíme, že tyto zásoby již dochází. Na trhu lze pozorovat, že ti kteří si nehromadili tolik drahého krmiva, díky tomu mohli začít používat levnější krmivo dříve, získali podstatnou výhodu oproti těm, kteří se vážně zásobili, protože upřednostňovali bezpečnost. V tomto ohledu je trh rozdělený. Totéž se stalo s cenami energií: ti, kdo měli smlouvu na rok, byli do konce roku tlačeni vysokými náklady na energii, ti, kteří uzavřeli smlouvu za burzovní cenu, těm se výrobní náklady snížily dříve.

Je důležité zdůraznit, že jak skladování krmiva, tak získávání energie záviselo na legitimních strategiích. Ve zdánlivě nepředvídatelné situaci na konci roku 2022 se mohlo zdát jako strategicky dobré rozhodnutí krmit i za vyšší ceny, stejně jako mnoho aktérů bylo v té době nuceno čelit cenám energetických kontraktů. Jinými slovy, celkový úspěch nezávisel na plánování a obchodní politice, ale na štěstí. S normalizací cen hlavních nákladových faktorů se podle Gergelyho Pákozda sektor vrátil do předvídatelnějšího prostředí, úspěch už nezávisí na štěstí, ale na dobré obchodní politice a efektivní výrobě.

Mzdový tlak a narušení trhu

Dalším důležitým faktorem je růst mezd, který sektor rozhodně výrazně ovlivnil. Část z toho už proběhla v roce 2023, ale je vidět, že zvýšení mezd je potřeba i letos. Mzdy jsou nižší v sektoru vajec a pracovníci v tomto sektoru byli vážněji postiženi inflací. Právě z tohoto důvodu je podle místopředsedy rozhodně nutné pokračovat i letos v úpravě mezd, která začala již v roce 2023.

Vládní intervence měly na sektor také významný dopad, protože po zavedení cenových stropů povinnost prodávat za hrubou kupní cenu poněkud přeskupila trh.

To sice přímo neovlivnilo ceny výrobců, protože to v podstatě regulovalo maloobchodní cenu, ale dá se říct, že to proměnilo sektor v otevřenou pokerovou hru, protože od této chvíle každý vidí, kdo za kolik prodává vejce.

V důsledku toho se trh rozdělil na dvě části, bylo obtížné uspokojit množství poptávané řetězci supermarketů, zejména během vánoční doby, zatímco jsme zaznamenali pokles tržeb v jiných maloobchodních kanálech, jako jsou trhy nebo ty, které se zabývají pouze s distribucí vajec.

Epidemická ochrana stojí hodně

Nemalý dopad má i ptačí chřipka, která se opět vážným tempem šíří v populaci domácí drůbeže. Je pravda, že až dosud nebyla vaječná hejna výrazně ovlivněna, ale kontrola spotřebovává značné náklady.

Je také vidět, že podmínky pro odškodnění se neustále zpřísňují. Stále častěji se stává, že se nehradí celková škoda, ale pouze její část. Bylo zasaženo tak velké množství drůbeže, že je velmi obtížné všechny úhrady rozpočtově zvládnout.

Dovoz prudce vyskočil

Současná situace je také zásadně ovlivněna tím, že dovoz z Ukrajiny vzrostl vysokým tempem a v posledních letech se zvýšil několikrát, což stlačuje ceny. Ceny v Polsku jsou také nižší než ceny v Maďarsku, takže pokud někdo upřednostňuje nákladovou efektivitu, může rozhodně levněji nakoupit vejce v Polsku. Situaci komplikuje i fakt, že ačkoli zlevnily nejdůležitější nákladové složky výroby – krmiva a energie, ostatní položky zdražily. Investiční náklady se za poslední 3-4 roky výrazně zvýšily, náklady na opravy a údržbu a kupní ceny zařízení vzrostly několikanásobně.

Blíží se návrh zákona o EPR

Podle Gergelyho Pákozda je velkým problémem odvětví EPR, tedy výdaje plynoucí z regulace rozšířené odpovědnosti výrobců, která vstoupila v platnost loni a musela být uhrazena v roce 2023. Vyhlášení za čtvrté čtvrtletí proběhlo nedávno a související faktury a stanovení poplatků dorazí brzy.

Jedná se o zvláště významné náklady, protože potravinářský průmysl, včetně výroby vajec, používá velké množství obalového materiálu. Navíc zaznamenáváme velmi výrazný nárůst nákladů, protože cena produktu z 17 HUF za kilogram vzrostla u papíru na 170 HUF, tedy vzrostla více než desetinásobně. Náklady na to vytvářejí vážný tlak na výrobce, navíc se nekalkulují na základě zisku, ale na základě obratu. To vše způsobuje potíže v sektoru vajec, protože vejce představuje malou hodnotu ve srovnání s obalem, a navíc je obal na vejce obvykle vyroben z recyklovaného papíru.

(agrarszektor.hu)

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Aktuality

ZMIZNÚ SLOVENSKÉ VAJCIA z obchodov?

Published

on

By

Slovenské obchodné siete zoskupené vo Zväze obchodu Slovenska plánujú naďalej podporovať slovenskú poľnohospodársku a potravinársku produkciu vrátane slovenských producentov vajec.

Na tomto základe bolo v roku 2020 uzatvorené Memorandum o spolupráci v oblasti produkcie slepačích vajec na Slovensku medzi ministerstvom pôdohospodárstva, Zväzom obchodu SR a Úniou hydinárov Slovenska, obsahom ktorého sú vzájomné záväzky zamerané na podporu domácej produkcie vajec vrátane deklarácie, že slovenskí hydinári najneskôr do roku 2030 uskutočnia rekonštrukciu klietkových chovov nosníc na podstielkové, volierové a voľnovýbehové chovy.

Slovenské obchodné siete sa nepridali k iniciatíve zahraničných reťazcov ukončiť predaj vajec pochádzajúcich z obohateného klietkového chovu už v roku 2025, čím prejavili voči domácim producentom vajec vyššiu mieru ústretovosti vzhľadom na ich reálne investičné možnosti postupne modernizovať chovy nosníc.

„Členovia Zväzu obchodu plne podporujú trend zlepšovania humánnosti chovov a životných podmienok zvierat, no zároveň považujeme za veľmi dôležitú aj udržateľnosť domácej produkcie vajec a zabezpečenie potravinovej sebestačnosti a zdravotnej bezpečnosti potravín,“ uviedol prezident Zväzu obchodu SR, Filip Kasana. Ako ďalej hovorí, nemožno opomenúť zvýšenú uhlíkovú stopu pri realizovaní náročnejšej logistiky v rámci dovozu tovaru zo zahraničia, čo má významný vplyv na kritériá udržateľnosti v rámci dopadov na životné prostredie.

„V súčasnosti platná legislatíva únie ani Slovenska chov nosníc v obohatených klietkach nezakazuje, a preto slovenské obchodné siete združené vo Zväze obchodu SR (COOP Jednota, CBA a Labaš) naďalej uprednostňujú slovenskú produkcia vajec v zmysle podpísaného Memoranda o spolupráci s Úniou hydinárov Slovenska, takže na ich pultoch budú pre spotrebiteľov dostupné domáce vajcia aj po 1. januári 2025,“ dodáva Filip Kasana.

V súčasnosti slovenskí chovatelia zabezpečujú slovenskú sebestačnosť vajec cca 85 %, pričom väčšina slovenskej produkcie je realizovaná prostredníctvom obohatených klietok, čo sa odráža aj na čistote vajec, ktorú spotrebiteľ preferuje.

Krmivo pre nosnice v klietkovom a podstielkovom chove má rovnakú kvalitu a zloženie. V záujme zlepšovania životných podmienok zvierat slovenskí chovatelia nosníc postupne rekonštruujú svoje prevádzky na podstielkový chov, no na väčšiu dynamiku tohto procesu im chýbajú finančné zdroje. Chov nosníc prostredníctvom podstielkového chovu je ekonomicky náročnejší, čo má svoj odraz vo vyššej pultovej cene vajec.

(TASR)

Continue Reading

Aktuality

Vyplatí se kupovat „domácí“ vajíčka?

Published

on

By

Vejce „domácí“, „z venkova“ nebo „od šťastných slepiček“… Pojmů je mnoho, ale každý ví, o čem je řeč. Stojí za to napsat pár slov o bezpečnosti takových produktů a představit jejich ceny.

  • Prodej domácích vajec je v Polsku docela populární.
  • Takový produkt je považován za hodnotnější než vejce z farmy, i když je třeba dodat, že vědecký výzkum není v této otázce jasný.
  • Při rozhodování o koupi takových vajec stojí za to věnovat pozornost několika aspektům.

Skladování vajec

Při nákupu je vhodné vzít v úvahu, jak byla vejce skladována: pro jejich bezpečnost musí být dostatečně nízká teplota a musí být omezeno vystavení zboží přímému slunečnímu záření. Samozřejmě ne vždy máme možnost zkontrolovat, jak byla vejce uskladněna, ale pokud vidíme, že na trhu leží bez jakékoliv ochrany proti slunci, měli bychom s tímto faktem počítat.

Mytí vaječných skořápek

Další věcí je čistota skořápek. Nejlepší by samozřejmě bylo, kdyby se vajíčko neušpinilo. Zanechat špinavou skořápku je však menší zlo, než se ji pokoušet umýt – taková akce zvyšuje riziko pronikání choroboplodných zárodků do pórovité skořápky. Bohužel nemáme jak ověřit, zda bylo vajíčko, které jsme koupili, umyté či nikoliv.

Prodej vajec na trhu

Bohužel se také může stát, že nepoctiví prodejci koupí vejce ze supermarketů nebo velkoobchodů (vykoupí je za nižší cenu) a následně je prodají jako „domácí“. Není problém označení odstranit a vejce přebalit do jiného obalu. Takové praktiky samozřejmě nejsou zdraví nebezpečné, ale je to podvod – vždyť když si chceme koupit farmářská vejce.  Bohužel neexistuje žádná účinná metoda, jak odlišit vejce z trhu od těch z domácích chovů. Má to určité důvody (vejce z drůbežárny mají častěji hnědou barvu, což vyplývá z genetiky používané ve velkochovu), ale v žádném případě to není pravidlo.

Princip omezené důvěry

Jak vidíme, při nákupu vajec z neoficiálních kanálů existuje mnoho neznámých. Samozřejmě se nestavíme na žádnou stranu, ale při rozhodování o takové koupi bychom se měli řídit zásadou omezené důvěry. Je důležité, aby produkt, který kupujeme, pocházel ze známého a důvěryhodného zdroje. Je nutné dodržovat základní hygienická pravidla, to znamená pečlivě si umýt a dezinfikovat ruce při manipulaci s vejci a před použitím opařit skořápku. Taková vejce je také lepší nepoužívat k přípravě tepelně neupraveného jídla.

Jaké jsou ceny vajec?

Na závěr se sluší říci, jaké jsou dnes ceny domácích vajec. Jak ukazuje náš krátký průzkum, náklady na nákup takových vajec se velmi liší. Nabídka zahrnuje produkty s cenami od 0,80 PLN do 1,50 PLN za kus. Cena částečně souvisí s velikostí vajíčka, ale pravděpodobně je to z velké části dáno poměrem nabídky a poptávky.

(farmer.pl)

Continue Reading

Aktuality

Easter Egg Roll využívá téma EGGucation již třetím rokem

Published

on

By

Akce, kterou pořádají prezident Biden a první dáma, nabízí tisíce skořápkových vajec a aktivity pro děti i dospělé.

V Bílém domě se v pondělí 1. dubna konala akce Easter Egg Roll 2024, která obsahovala téma „EGGucation“ se vzdělávacími aktivitami pro děti všech věkových kategorií. Kromě hledání velikonočních vajíček se letošní akce soustředila na kvalitu škol, čtenářské koutky, exkurze na farmy, obrázkový den, či fyzické zóny „EGGucation“. Více než 30 000 natvrdo vařených vajec ve skořápce je následně ručně barveno a využito při hledání vajec.

Generální ředitelka American Egg Board (AEB) Emily Metzová řekla: „Američtí producenti vajec jsou hrdí na to, že mohou ve velikonočním období poskytovat vejce rodinám v nouzi a budou pokračovat v darech komunitám po celých USA a po celý rok.“ První dáma Jill Biden uvedla, že letošní akce Velikonoční vajíčko se účastní přibližně 40 000 lidí.

(wattagnet.com)

Continue Reading
Advertisement

Nejnovější příspěvky

Advertisement

Facebook

Aktuality