Aktuality
Maďarský Agrarszektor: Polští farmáři jsou čím dál rozzlobenější: ukrajinskou hranici už úplně uzavřeli
Protestující polští farmáři dále zvýšili tlak na polsko-ukrajinské hranici a téměř úplně zablokovali dopravu. Drastický krok je odůvodněn ochranou jejich živobytí, podle Ukrajinců však poškozuje válečné úsilí.
Zemědělci v celé Evropě protestují proti omezením, která jim ukládají opatření Evropské unie proti klimatickým změnám, i proti rostoucím nákladům a nekalé konkurenci ze zahraničí, zejména Ukrajiny, napsala agentura Reuters . Vlády členských zemí s demonstranty neustále vyjednávají a již bylo dosaženo úspěšných dohod, ale jsou země, kde je konec demonstrací zatím v nedohlednu. Jedním z takových členských států je Polsko, kde už farmáři a dopravci výrazně omezili provoz na hranicích, ale nyní se chystají pozvednout protest na novou úroveň.
Na hraničních přechodech dojde k úplné blokádě – řekl Adrian Wawrzyniak , mluvčí Svazu zemědělských výrobců Solidarita. Bude průjezdná vojenská pomoc, ale bude zablokována veškerá osobní doprava, nejen kamiony. Řekl, že budou blokády v přístavech a dálnicích. Protesty představují eskalaci nepokojů, protože dřívější demonstrace kamionářů a farmářů zcela neuzavřely všechny hraniční přechody.
Kyjev tvrdí, že jeho zemědělský export přes východní Evropu nepoškodil trhy EU. Jak roste frustrace z protestů v Polsku, ukrajinští dopravci uvedli, že plánují uspořádat pokojný nepřetržitý protest na třech přechodech, které již polští farmáři zablokovali. V prohlášení pro agenturu Ukrinform jejich zástupce uvedl, že kontrolují pohyb na přechodech a brání polským kamionům objíždět frontu. Protest má trvat do 15. března.
Od začátku války se polsko-ukrajinské přátelství zhoršilo
Polsko se stalo jedním z nejvěrnějších spojenců Ukrajiny poté, co Rusko 24. února 2022 zahájilo rozsáhlou invazi, ale protesty na hranicích narušily vztahy. Nová proevropská polská vláda vyjádřila sympatie k požadavkům farmářů, ale také je vyzvala, aby nepodnikali kroky, které by mohly poškodit válečné úsilí Kyjeva.
Ukrajina tvrdí, že blokády ovlivňují její obranné schopnosti a pomáhají cílům Ruska. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v pondělí řekl, že situace na hranicích ukazuje „každodenní erozi solidarity“. Ukrajinský prezident také hovořil o tom, že pouze 5 procent ukrajinského zemědělského exportu překračuje polské hranice a dodal, že jde spíše o politiku než o obilí.
K řešení této situace potřebujeme společná a racionální rozhodnutí dodal Volodymyr Zelenskyj.
Polský náměstek ministra zemědělství Michal Kolodziejczak v úterý ve veřejnoprávním rozhlase takovou kritiku odmítl a navrhl, aby Zelenskij přišel a „viděl problémy polských farmářů“ na vlastní oči. Ministr zemědělství Czeslaw Siekierski již dříve uvedl, že jedná s Ukrajinou a že dohody o omezení dovozu by mohlo být dosaženo do konce března. Ukrajinský ministr zemědělství Mykola Solsky v pondělí prohlásil, že Kyjev je „připraven na všechny možnosti“ a hledá „konstruktivní“ řešení. Jak řekl, některé síly využívají tyto demonstrace k provokaci, a co se nesmí dělat, je podlehnout provokaci.
AKTUALIZACE: Demonstrace na polsko-ukrajinské hranici nabrala nový směr. Podle zprávy agentury Reuters existují televizní záběry demonstrantů na hraničním přechodu Medyka, kteří otevírají vagony, aby se obilí vysypalo na koleje. V tomto ohledu ukrajinský vicepremiér Oleksandr Kubrakov reagoval v komentáři zveřejněném na X slovy: Rozhazování ukrajinského obilí na železničních kolejích je další politickou provokací směřující k rozdělení našich národů.
Ukrajinská ministryně hospodářství Julija Szvyrydenková uvedla, že Kyjev informoval Evropskou komisi o akcích polských demonstrantů na ukrajinské hranici a očekává zásadní reakci. Ministr zemědělství Mykola Solsky řekl, že obilí bylo odesláno do Německa a na polský trh by se nedostalo. Agentura Reuters také uvedla, že demonstranti měli na svých traktorech transparenty s nápisem: „Obilí z Ukrajiny bankrotuje polské farmáře“. Jeden z organizátorů protestu na přechodu Doruhuski Marcin Wielgosz řekl, že autobusy budou moci v úterý přejíždět jednou za hodinu, ale mezi 8:00 a 18:00 místního času hranice nepřekročí žádný kamion.
Podle mého názoru by měla být hranice uzavřena. Je třeba vyjasnit postupy a systémy a pak by se to možná mohlo znovu otevřít, ale ne se současnými pravidly. Protože v současné době lze do Polska dovézt jakýkoli druh a jakékoli množství zboží – dodal Marcin Wielgosz.
(agrarszektor.hu)
Aktuality
ZMIZNÚ SLOVENSKÉ VAJCIA z obchodov?
Slovenské obchodné siete zoskupené vo Zväze obchodu Slovenska plánujú naďalej podporovať slovenskú poľnohospodársku a potravinársku produkciu vrátane slovenských producentov vajec.
Na tomto základe bolo v roku 2020 uzatvorené Memorandum o spolupráci v oblasti produkcie slepačích vajec na Slovensku medzi ministerstvom pôdohospodárstva, Zväzom obchodu SR a Úniou hydinárov Slovenska, obsahom ktorého sú vzájomné záväzky zamerané na podporu domácej produkcie vajec vrátane deklarácie, že slovenskí hydinári najneskôr do roku 2030 uskutočnia rekonštrukciu klietkových chovov nosníc na podstielkové, volierové a voľnovýbehové chovy.
Slovenské obchodné siete sa nepridali k iniciatíve zahraničných reťazcov ukončiť predaj vajec pochádzajúcich z obohateného klietkového chovu už v roku 2025, čím prejavili voči domácim producentom vajec vyššiu mieru ústretovosti vzhľadom na ich reálne investičné možnosti postupne modernizovať chovy nosníc.
„Členovia Zväzu obchodu plne podporujú trend zlepšovania humánnosti chovov a životných podmienok zvierat, no zároveň považujeme za veľmi dôležitú aj udržateľnosť domácej produkcie vajec a zabezpečenie potravinovej sebestačnosti a zdravotnej bezpečnosti potravín,“ uviedol prezident Zväzu obchodu SR, Filip Kasana. Ako ďalej hovorí, nemožno opomenúť zvýšenú uhlíkovú stopu pri realizovaní náročnejšej logistiky v rámci dovozu tovaru zo zahraničia, čo má významný vplyv na kritériá udržateľnosti v rámci dopadov na životné prostredie.
„V súčasnosti platná legislatíva únie ani Slovenska chov nosníc v obohatených klietkach nezakazuje, a preto slovenské obchodné siete združené vo Zväze obchodu SR (COOP Jednota, CBA a Labaš) naďalej uprednostňujú slovenskú produkcia vajec v zmysle podpísaného Memoranda o spolupráci s Úniou hydinárov Slovenska, takže na ich pultoch budú pre spotrebiteľov dostupné domáce vajcia aj po 1. januári 2025,“ dodáva Filip Kasana.
V súčasnosti slovenskí chovatelia zabezpečujú slovenskú sebestačnosť vajec cca 85 %, pričom väčšina slovenskej produkcie je realizovaná prostredníctvom obohatených klietok, čo sa odráža aj na čistote vajec, ktorú spotrebiteľ preferuje.
Krmivo pre nosnice v klietkovom a podstielkovom chove má rovnakú kvalitu a zloženie. V záujme zlepšovania životných podmienok zvierat slovenskí chovatelia nosníc postupne rekonštruujú svoje prevádzky na podstielkový chov, no na väčšiu dynamiku tohto procesu im chýbajú finančné zdroje. Chov nosníc prostredníctvom podstielkového chovu je ekonomicky náročnejší, čo má svoj odraz vo vyššej pultovej cene vajec.
(TASR)
Aktuality
Vyplatí se kupovat „domácí“ vajíčka?
Vejce „domácí“, „z venkova“ nebo „od šťastných slepiček“… Pojmů je mnoho, ale každý ví, o čem je řeč. Stojí za to napsat pár slov o bezpečnosti takových produktů a představit jejich ceny.
- Prodej domácích vajec je v Polsku docela populární.
- Takový produkt je považován za hodnotnější než vejce z farmy, i když je třeba dodat, že vědecký výzkum není v této otázce jasný.
- Při rozhodování o koupi takových vajec stojí za to věnovat pozornost několika aspektům.
Skladování vajec
Při nákupu je vhodné vzít v úvahu, jak byla vejce skladována: pro jejich bezpečnost musí být dostatečně nízká teplota a musí být omezeno vystavení zboží přímému slunečnímu záření. Samozřejmě ne vždy máme možnost zkontrolovat, jak byla vejce uskladněna, ale pokud vidíme, že na trhu leží bez jakékoliv ochrany proti slunci, měli bychom s tímto faktem počítat.
Mytí vaječných skořápek
Další věcí je čistota skořápek. Nejlepší by samozřejmě bylo, kdyby se vajíčko neušpinilo. Zanechat špinavou skořápku je však menší zlo, než se ji pokoušet umýt – taková akce zvyšuje riziko pronikání choroboplodných zárodků do pórovité skořápky. Bohužel nemáme jak ověřit, zda bylo vajíčko, které jsme koupili, umyté či nikoliv.
Prodej vajec na trhu
Bohužel se také může stát, že nepoctiví prodejci koupí vejce ze supermarketů nebo velkoobchodů (vykoupí je za nižší cenu) a následně je prodají jako „domácí“. Není problém označení odstranit a vejce přebalit do jiného obalu. Takové praktiky samozřejmě nejsou zdraví nebezpečné, ale je to podvod – vždyť když si chceme koupit farmářská vejce. Bohužel neexistuje žádná účinná metoda, jak odlišit vejce z trhu od těch z domácích chovů. Má to určité důvody (vejce z drůbežárny mají častěji hnědou barvu, což vyplývá z genetiky používané ve velkochovu), ale v žádném případě to není pravidlo.
Princip omezené důvěry
Jak vidíme, při nákupu vajec z neoficiálních kanálů existuje mnoho neznámých. Samozřejmě se nestavíme na žádnou stranu, ale při rozhodování o takové koupi bychom se měli řídit zásadou omezené důvěry. Je důležité, aby produkt, který kupujeme, pocházel ze známého a důvěryhodného zdroje. Je nutné dodržovat základní hygienická pravidla, to znamená pečlivě si umýt a dezinfikovat ruce při manipulaci s vejci a před použitím opařit skořápku. Taková vejce je také lepší nepoužívat k přípravě tepelně neupraveného jídla.
Jaké jsou ceny vajec?
Na závěr se sluší říci, jaké jsou dnes ceny domácích vajec. Jak ukazuje náš krátký průzkum, náklady na nákup takových vajec se velmi liší. Nabídka zahrnuje produkty s cenami od 0,80 PLN do 1,50 PLN za kus. Cena částečně souvisí s velikostí vajíčka, ale pravděpodobně je to z velké části dáno poměrem nabídky a poptávky.
(farmer.pl)
Aktuality
Easter Egg Roll využívá téma EGGucation již třetím rokem
Akce, kterou pořádají prezident Biden a první dáma, nabízí tisíce skořápkových vajec a aktivity pro děti i dospělé.
V Bílém domě se v pondělí 1. dubna konala akce Easter Egg Roll 2024, která obsahovala téma „EGGucation“ se vzdělávacími aktivitami pro děti všech věkových kategorií. Kromě hledání velikonočních vajíček se letošní akce soustředila na kvalitu škol, čtenářské koutky, exkurze na farmy, obrázkový den, či fyzické zóny „EGGucation“. Více než 30 000 natvrdo vařených vajec ve skořápce je následně ručně barveno a využito při hledání vajec.
Generální ředitelka American Egg Board (AEB) Emily Metzová řekla: „Američtí producenti vajec jsou hrdí na to, že mohou ve velikonočním období poskytovat vejce rodinám v nouzi a budou pokračovat v darech komunitám po celých USA a po celý rok.“ První dáma Jill Biden uvedla, že letošní akce Velikonoční vajíčko se účastní přibližně 40 000 lidí.
(wattagnet.com)