Connect with us
Reklama

Aktuality

PETA žaluje společnost Vital Farms a tvrdí, že jsou nepravdivá její tvrzení o dobrých životních podmínkách

Published

on

People for the Ethical Treatment of Animals (PETA) podali žalobu proti společnosti Vital Farms, v níž uvedli, že spotřebitelé byli uváděni v omyl při nákupu vajec za prémiové ceny kvůli falešným tvrzením o etickém a humánním zacházení se zvířaty na pastvinách producenta vajec.

„Společnost Vital Farms, Inc. prodává velmi drahá vejce a prodává jich hodně. Spotřebitelé platí vysoké ceny za vejce Vitalu, protože Vital se prezentuje jako etická společnost, která zachází se zvířaty etickým, humánním a transparentním způsobem. Marketing společnosti Vital je ale falešný a zavádějící, její spotřebitelé byli podvedeni a neoprávněně platili vysokou cenu.“ uvedli právníci PETA v podání předloženém federálnímu soudu v Texasu.

Podání rovněž tvrdí, že společnost Vital Farms získává slepice z líhní, která při narození utrácí samčí mláďata a nosnicím pálí nebo uřezávají zobáky a nechovají ptáky ve správném způsobu pastvy.
Společnost Vital Farms reaguje:

„Zavázali jsme se k etické výrobě potravin a neustálému zvyšování standardů potravinového systému. Naše postupy v oblasti dobrých životních podmínek zvířat jsou důsledně a nezávisle auditovány společností Certified Humane a zástupci maloobchodníků. Naše ekologické farmy jsou auditovány společnostmi Oregon Tilth a Bioagricert podle standardů USDA National Organic Program (NOP).

Jsme na našem webu transparentní ohledně toho, co se stane se samci kuřat, a také co se stane, když slepice dosáhnou konce svého života po snášce zde . Pokud jde o průmyslově standardní postup otupování špiček slepičích zobáků, nedělá se to proto, aby se ptákům ublížilo, ale aby se chránili. Tento proces využívá infračervenou technologii ke snížení ostrosti zobáku, takže slepice si navzájem neubližují. Další informace o ořezávání zobáku od Certified Humane, jednoho z našich auditorů, naleznete zde.
Společnost Vital Farms se i nadále zaměřuje na to, aby naši dodavatelé a partneři, a ti, kteří fyzicky pracují s našimi vejci produkovanými na pastvinách, konali správně. Další informace o našich postupech v oblasti dobrých životních podmínek zvířat najdete v „častých dotazech“ na: https://vitalfarms.com/faqs/.

„I když někteří lidé věří, že „veganské jídlo je jedinou skutečně etickou volbou“, miliony spotřebitelů s potěšením konzumují vejce. Jsme rádi, že můžeme nabízet naše produkty, které si cení zvířat, a to i tím, že slepicím poskytujeme lepší život, než jaký by měly v průmyslovém potravinářském systému“ podotkl mluvčí společnosti Vital Farms v e-mailovém prohlášení pro WATTPoultry.com.
Společnost Vital Farms byla založena na jediné farmě v texaském Austinu v roce 2007 a je nyní v maloobchodním prodeji národní spotřebitelskou značkou, která pracuje s více než 200 malými rodinnými farmami. Je přední americkou značkou vajec pocházejících z nosnic chovaných na pastvinách.

(zdroj: wattagnet.com)

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Aktuality

Greenwashing poškozuje drůbežářský průmysl

Published

on

Drůbežářský a masný průmysl vždy hledá způsoby, jak být ekologicky udržitelnější, ale společnosti si musí dávat pozor na greenwashing, tvrdí Frank Mitloehner, Ph.D., UC Davis, Department of Animal Science, který prezentoval na International Production and Processing Expo (IPPE) 2024.

Co je tedy greenwashing?

Organizace spojených národů definuje greenwashing jako „klamání veřejnosti, aby uvěřila, že společnost nebo jiný subjekt dělá pro ochranu životního prostředí více, než to ve skutečnosti je“ (forma dezinformace, která je šířena za účelem zvýšení povědomí o pozitivním environmentálně dopadu produktu, služby, řešení nebo přístupu. Mezi příklady greenwashingu patří používání zavádějících environmentálních označení nebo prosazování cílů udržitelnosti bez skutečného plánu na jejich dosažení. „Musíme být velmi opatrní, abychom nebyli obviněni z greenwashingu, protože to naši kritici v živočišné výrobě říkají. Teď slibují čistou nulu tam nebo uhlíkovou neutralitu nebo klimatickou neutralitu, takže každá organizace má své vlastní cíle, ale stejně jich není schopna dosáhnout,“ řekl Mitloehner. „Podle mého názoru musíme opravdu dbát na to, abychom si vytýčili cíle, které jsou srozumitelné lidem, kteří se o ně zajímají.“

Jak greenwashing poškozuje drůbežářský průmysl?

Když si firmy a organizace stanoví klimatické cíle, kterých nakonec nedosáhnou, ztratí důvěru spotřebitelů. Riziko představuje podle Mitloehnera také zmatení spotřebitelů kvůli „nedostatečné standardizaci a harmonizaci“; vzhledem k tomu, že různé organizace stanovují různé klimatické cíle, spotřebitelé nebudou vědět, které z nich jsou skutečně legitimní nebo které lakují nazeleno.

Tento zmatek poškodí image celého odvětví

Mitloehner také varoval před tím, že jedna generace si bude klást environmentální cíle, kterých příští generace nebude schopna dosáhnout. „Mnoho z těchto lidí, kteří činí tato odvážná tvrzení (environmentální cíle), bude do roku 2030 v důchodu, ale společnosti budou tato tvrzení dodržovat,“ řekl Mitloehner. „A to je významný závazek.“ Jinými slovy, „uvádění těchto odvážných tvrzení“ může krátkodobě fungovat pro image společnosti, ale připravuje společnost na neúspěch v budoucnu. „Pokud si nejste jisti, zda můžete něčeho dosáhnout do roku 2030, 2040, 2050, neslibujte to, protože není absolutně nic horšího,“ dodal Mitloehner.

(WATTPoultry.com, naschov.com)

Continue Reading

Aktuality

Je len otázkou času, kedy vtáčia chrípka získa schopnosť preskočiť na človeka

Published

on

V Slovenských veľkochovoch sa prvýkrát objavila agresívna forma vtáčej chrípky a za obeť jej padli desaťtisíce sliepok. Ako táto agresívna forma vznikla, akou hrozbou je pre ľudí, a čo s tým majú priemyselné veľkochovy?

Vtáčia chrípka začala pôvodne ako mierne ochorenie vodného vtáctva. Priemyselné veľkochovy však vytvorili ideálnu živnú pôdu pre zmutovanie vtáčej chrípky do agresívnej formy, ako ju zažívame dnes. Kvôli extrémnej genetickej podobnosti sliepok vo veľkochovoch a stresujúcim otrasným podmienkam, ktoré oslabujú sliepkam imunitný systém, je zapríčinené bleskové šírenie vírusu, pričom každý ďalší prenos je pre neho príležitosťou mutovať.

Stačí, ak sa vo veľkochove nakazí jedna sliepka. Vtáčia chrípka sa prenáša kontaktom, a tak netrvá dlho, kým sliepky natlačené v klietkach jedna na druhej nakazí vírus a postupne zamorí celý chov. Už pri nakazení pár jedincov usmrtia desaťtisíce sliepok v celom chove. Klietky, v ktorých prežijú sliepky celý život v hororových podmienkach nie sú riešením, naopak zvyšovanie stresu sliepkam tento problém len zhoršuje.

Priemyselné veľkochovy, kde sú sliepky natlačené hlava na hlave, sú zároveň časovanou bombou pre vypuknutie epidémie, ktorá môže vyústiť v pandémiu. Je len otázkou času, kedy v nich vtáčia chrípka získa schopnosť preskočiť na človeka a priniesť podobnú skazu ako nedávny COVID-19 či španielska chrípka pred sto rokmi. Môžu za to naozaj divožijúce vtáky?

Podľa Európskeho úradu pre bezpečnosť potravín (EFSA) najčastejšou príčinou zavlečenia ochorenia do veľkochovu nie je divožijúce vtáctvo, ale zanedbávanie hygienických opatrení pracovníkov a pracovníčok. Štúdie EFSA naviac ukázali, že neexistujú významné rozdiely v šírení ochorenia v rôznych typoch chovu.*

Nebezpečné mutácie vtáčej chrípky majú na svedomí priemyselné veľkochovy. Jediným riešením, ktoré dlhodobo ochráni zvieratá aj ľudí pred ďalšou pandémiou nie je zatváranie zvierat do čoraz menších klietok, ale odklon od priemyselných veľkochovov k prirodzeným podmienkam pre zvieratá.

(Humánný pokrok)

Continue Reading

Aktuality

Potvrdili nové dve ohniská vtáčej chrípky v dvoch krajoch

Published

on

Zlá správa z agrosektora. Po Zlatnej na Ostrove, kde museli usmrtiť 40-tisíc kusov hydiny, potvrdili vtáčiu chrípku už aj na farmách pri Senci v Bratislavskom kraji a pri Trnave.

Smutnú správu zverejnilo Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka. „Vtáčia chrípka je potvrdená aj na farmách pri Senci a pri Trnave. Ide zrejme o sekundárne ohniská nákazy,“ informovalo ministerstvo.

„Po tom, ako bola minulý týždeň ukončená depopulácia 40-tisíc kusov hydiny na farme Nový Pavol v Zlatnej na Ostrove, boli na príslušné pracoviská Regionálnej veterinárnej a potravinovej správy Senec a Trnava nahlásené ďalšie zvýšené úhyny hydiny v dvoch rozmnožovacích a úžitkových chovoch na farmách Veľká Častá a Špačince,“ upresnilo ministerstvo. Vo Veľkej Častej uhynulo 28-tisíc kusov hydiny a v Špačinciach 24-tisíc kusov.

Podľa ministerstva ide na základe predbežných záverov zrejme o sekundárne ohniská, ktoré sú prepojené s primárnym ohniskom na farme Nový Pavol. „Epizootologické šetrenie naďalej prebieha. Regionálne veterinárne a potravinové správy Trnava a Senec nariadili opatrenia v zmysle platných predpisov,“ uzavrelo ministerstvo.

(pluska.sk)

Continue Reading
Advertisement

Nejnovější příspěvky

Advertisement

Facebook

Aktuality