Connect with us
Reklama

Aktuality

Polské obchody se vzdávají klecových vajec

Published

on

Téměř každé desáté vejce v Evropě pochází z Polska, a proto téma zákazu prodeje vajec z klecí vzbuzuje u polských producentů velké emoce. V nedávné zprávě Evropský parlament jasně uvedl, že je možné chovat nosnice i bez použití klecí, což se okamžitě setkalo s reakcí polských chovatelů, kteří vypočítali, že by to mělo za následek skok v cenách vajec a dodatečné náklady ve výši 1,2 miliardy dolarů. Velké obchodní řetězce však již tento produkt opouštějí a průzkumy veřejného mínění ukazují, že Poláci jsou připraveni vzdát se vajec od slepic chovaných v klecích.

Občanská iniciativa „Konec doby klecové“ již dlouho volá po ukončení chovu v klecích a zavedení zákazu jeho používání ze strany EU. Jeho autorům, tj. Nadaci Compassion in World Farming, se spolu s polskou pobočkou Compassion Polska podařilo shromáždit podpisy 1,4 milionu občanů Evropské unie. Zástupci projektu, včetně Małgorzaty Szadkowské ze společnosti Compassion Polska, se setkali 30. října s Evropskou komisí. Kromě toho Evropský parlament zadal vypracování analýzy, ve které odborníci dospěli k závěru, že je možné opustit klece. V krátkodobém horizontu by to vyžadovalo vhodné obchodní strategie a v dlouhodobém horizontu legislativní změny.

Obyvatelé chtějí prázdné klece

Podle evropského průzkumu YouGov obyvatelé Evropské unie podporují zavedení zákazu chovu hospodářských zvířat v klecích. Podle nadace Compassion Polska je zákaz podporován 63 % Poláků a Polek a 71 % si myslí, že chov zvířat v klecích je prostě krutý.
Odborníci Evropského parlamentu potvrdili, že postuláty výzvy evropských občanů k ukončení chovu v klecích jsou proveditelné. Množství vědeckých důkazů, které byly shromážděny v posledních desetiletích, nenechává žádný prostor pro pochybnosti, že klec nikdy nebude vhodným způsobem k chovu jakéhokoli zvířete. V různých evropských zemích již zemědělci přecházejí na různé jiné metody chovu zvířat a letos takové zákazy přijaly už tři naši sousedé – říká Małgorzata Szadkowska, prezidentka společnosti Compassion Polska, členka občanského výboru iniciativy „Konec doby klecové“. Společnost Compassion Polska odhaduje, že v Evropské unii se každoročně chová více než 340 milionů zvířat v klecích. V Polsku je to více než 41 milionů – hlavně slepice.
Ukazuje se, že produkce vajec je v Polsku velkým byznysem. Dr. Magdalena Kowalewska, analytička v sektoru Food & Agri Bank BNP Paribas, připomíná, že Polsko je šestým producentem konzumních vajec v EU s 9 % podílem na trhu. Kromě toho se zvyšuje objem produkce vajec. Podle údajů Evropské komise v roce 2019 Polsko vyprodukovalo 555 000 tun konzumních vajec. Z toho více než 82 % pochází z chovu v klecích. To je mnohem více, než je průměr EU, který je přibližně 50 %.

Vejce z podestýlky tvoří více než 13 % produkce v Polsku, z volného chovu jsou to téměř 4 % a ekologická vejce tvoří méně než 1 %. Důležitou součástí polského trhu jsou také vejce z domácích chovů, často neregistrovaná. Odhaduje se, že mohou představovat dokonce 12–20 % trhu. Vejce z klecí s označením „3“ jsou nejlevnější. Podle údajů z ministerstva zemědělství, na konci listopadu tohoto roku byly asi o 16 % levnější než vejce z podestýlky, o 29 % než vejce z volného výběhu a o 54 % než ekologická vejce – říká dr. Kowalewska. Expertka dodává, že zavedení zákazu klecových vajec by znamenalo, že v obchodech budou k dispozici pouze vejce, jejichž výroba vyžaduje větší finanční náklady. Vejce budou proto dražší.

Vejce jsou jedním z nejlevnějších zdrojů živočišných bílkovin, a proto je nepravděpodobné, že by se jejich spotřeba snížila, i když se zvýší maloobchodní cena vajec. Producenti klecových vajec musí vzít proto v úvahu nutnost nových investic souvisejících s přizpůsobením se budov pro jiný chov hospodářských zvířat a často také nutnost nákupu dalších pozemků, například pro chovy ve volném výběhu – shrnuje Kowalewska.

Producenti čekají

Polská Národní komora výrobců drůbeže a krmiv (KIPDiP) poukazuje na to, že Evropská komise se zatím jednoznačně a oficiálně proti klecovým chovům nevyjádřila. Komora věří, že vejce z klecí jsou stejnou komoditou jako vejce produkovaná v jiném systému chovu slepic a tvrdí, že zavedení omezení by zhoršilo situaci producentů vajec.

Vejce z podestýlky a z volného výběhu musí být cenově zohledňována nejen vyššími výrobními náklady, menším rozsahem a efektivitou produkce, ale také požadavkem producentů mít více zdrojů (například pozemků pro chov slepic ve volném výběhu). Proto musí být cena vajec z podestýlky a volného výběhu výrazně vyšší než cena vajec klecových. Komora zdůrazňuje, že s hypotetickým úplným opuštěním chovu v klecích ve prospěch jiných způsobů chovu, by náklady museli nést spotřebitelé. Tedy, pokud se prodejci – například obchodní řetězce – nevzdají svých marží. Podle producentů by změny ve struktuře výroby neměly probíhat administrativně, ale na základě velmi jasných tržních signálů. Například rozhodnutím spotřebitele.“

„Zatím však spotřebitelé drtivou většinu nakupují vejce na základě ceny, což znamená, že klecová vejce jsou v Polsku nejoblíbenější. Polský drůbežářský průmysl si je vědom, že existuje určitá skupina zákazníků, kteří z ideologických důvodů očekávají v nabídce i vejce z jiných než klecových chovů a taková vejce jsou na polském trhu v dostatečném množství. Těžko tedy obviňovat domácí výrobce z toho, že reagují na potřeby zákazníků pomalu. To však neznamená, že poptávka těchto spotřebitelů je dostatečně velká, aby zcela změnila systém produkce vajec v Polsku. Věříme, že je to spotřebitel, kdo má největší právo rozhodovat, jaký produkt a za jakou cenu si chce koupit. O tom, jak rychle a v jakém rozsahu se změní způsob chovu nosnic v Polsku a v celé Evropě, rozhodnou zákazníci, nejen z maloobchodu, ale také podniky potravinářského průmyslu.“- píše KIPDiP.

Na začátku prosince řetězec Biedronka oznámil, že urychluje stažení z prodeje klecových vajec. Nejrychlejší změny budou zavedeny ve Varšavě, už od ledna 2021. Proces stažení klecových vajec z nabídky má být dokončen do konce roku 2021, tedy o čtyři roky dříve, než bylo původně deklarováno, píše businessinsider.com.pl.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Aktuality

ZMIZNÚ SLOVENSKÉ VAJCIA z obchodov?

Published

on

By

Slovenské obchodné siete zoskupené vo Zväze obchodu Slovenska plánujú naďalej podporovať slovenskú poľnohospodársku a potravinársku produkciu vrátane slovenských producentov vajec.

Na tomto základe bolo v roku 2020 uzatvorené Memorandum o spolupráci v oblasti produkcie slepačích vajec na Slovensku medzi ministerstvom pôdohospodárstva, Zväzom obchodu SR a Úniou hydinárov Slovenska, obsahom ktorého sú vzájomné záväzky zamerané na podporu domácej produkcie vajec vrátane deklarácie, že slovenskí hydinári najneskôr do roku 2030 uskutočnia rekonštrukciu klietkových chovov nosníc na podstielkové, volierové a voľnovýbehové chovy.

Slovenské obchodné siete sa nepridali k iniciatíve zahraničných reťazcov ukončiť predaj vajec pochádzajúcich z obohateného klietkového chovu už v roku 2025, čím prejavili voči domácim producentom vajec vyššiu mieru ústretovosti vzhľadom na ich reálne investičné možnosti postupne modernizovať chovy nosníc.

„Členovia Zväzu obchodu plne podporujú trend zlepšovania humánnosti chovov a životných podmienok zvierat, no zároveň považujeme za veľmi dôležitú aj udržateľnosť domácej produkcie vajec a zabezpečenie potravinovej sebestačnosti a zdravotnej bezpečnosti potravín,“ uviedol prezident Zväzu obchodu SR, Filip Kasana. Ako ďalej hovorí, nemožno opomenúť zvýšenú uhlíkovú stopu pri realizovaní náročnejšej logistiky v rámci dovozu tovaru zo zahraničia, čo má významný vplyv na kritériá udržateľnosti v rámci dopadov na životné prostredie.

„V súčasnosti platná legislatíva únie ani Slovenska chov nosníc v obohatených klietkach nezakazuje, a preto slovenské obchodné siete združené vo Zväze obchodu SR (COOP Jednota, CBA a Labaš) naďalej uprednostňujú slovenskú produkcia vajec v zmysle podpísaného Memoranda o spolupráci s Úniou hydinárov Slovenska, takže na ich pultoch budú pre spotrebiteľov dostupné domáce vajcia aj po 1. januári 2025,“ dodáva Filip Kasana.

V súčasnosti slovenskí chovatelia zabezpečujú slovenskú sebestačnosť vajec cca 85 %, pričom väčšina slovenskej produkcie je realizovaná prostredníctvom obohatených klietok, čo sa odráža aj na čistote vajec, ktorú spotrebiteľ preferuje.

Krmivo pre nosnice v klietkovom a podstielkovom chove má rovnakú kvalitu a zloženie. V záujme zlepšovania životných podmienok zvierat slovenskí chovatelia nosníc postupne rekonštruujú svoje prevádzky na podstielkový chov, no na väčšiu dynamiku tohto procesu im chýbajú finančné zdroje. Chov nosníc prostredníctvom podstielkového chovu je ekonomicky náročnejší, čo má svoj odraz vo vyššej pultovej cene vajec.

(TASR)

Continue Reading

Aktuality

Vyplatí se kupovat „domácí“ vajíčka?

Published

on

By

Vejce „domácí“, „z venkova“ nebo „od šťastných slepiček“… Pojmů je mnoho, ale každý ví, o čem je řeč. Stojí za to napsat pár slov o bezpečnosti takových produktů a představit jejich ceny.

  • Prodej domácích vajec je v Polsku docela populární.
  • Takový produkt je považován za hodnotnější než vejce z farmy, i když je třeba dodat, že vědecký výzkum není v této otázce jasný.
  • Při rozhodování o koupi takových vajec stojí za to věnovat pozornost několika aspektům.

Skladování vajec

Při nákupu je vhodné vzít v úvahu, jak byla vejce skladována: pro jejich bezpečnost musí být dostatečně nízká teplota a musí být omezeno vystavení zboží přímému slunečnímu záření. Samozřejmě ne vždy máme možnost zkontrolovat, jak byla vejce uskladněna, ale pokud vidíme, že na trhu leží bez jakékoliv ochrany proti slunci, měli bychom s tímto faktem počítat.

Mytí vaječných skořápek

Další věcí je čistota skořápek. Nejlepší by samozřejmě bylo, kdyby se vajíčko neušpinilo. Zanechat špinavou skořápku je však menší zlo, než se ji pokoušet umýt – taková akce zvyšuje riziko pronikání choroboplodných zárodků do pórovité skořápky. Bohužel nemáme jak ověřit, zda bylo vajíčko, které jsme koupili, umyté či nikoliv.

Prodej vajec na trhu

Bohužel se také může stát, že nepoctiví prodejci koupí vejce ze supermarketů nebo velkoobchodů (vykoupí je za nižší cenu) a následně je prodají jako „domácí“. Není problém označení odstranit a vejce přebalit do jiného obalu. Takové praktiky samozřejmě nejsou zdraví nebezpečné, ale je to podvod – vždyť když si chceme koupit farmářská vejce.  Bohužel neexistuje žádná účinná metoda, jak odlišit vejce z trhu od těch z domácích chovů. Má to určité důvody (vejce z drůbežárny mají častěji hnědou barvu, což vyplývá z genetiky používané ve velkochovu), ale v žádném případě to není pravidlo.

Princip omezené důvěry

Jak vidíme, při nákupu vajec z neoficiálních kanálů existuje mnoho neznámých. Samozřejmě se nestavíme na žádnou stranu, ale při rozhodování o takové koupi bychom se měli řídit zásadou omezené důvěry. Je důležité, aby produkt, který kupujeme, pocházel ze známého a důvěryhodného zdroje. Je nutné dodržovat základní hygienická pravidla, to znamená pečlivě si umýt a dezinfikovat ruce při manipulaci s vejci a před použitím opařit skořápku. Taková vejce je také lepší nepoužívat k přípravě tepelně neupraveného jídla.

Jaké jsou ceny vajec?

Na závěr se sluší říci, jaké jsou dnes ceny domácích vajec. Jak ukazuje náš krátký průzkum, náklady na nákup takových vajec se velmi liší. Nabídka zahrnuje produkty s cenami od 0,80 PLN do 1,50 PLN za kus. Cena částečně souvisí s velikostí vajíčka, ale pravděpodobně je to z velké části dáno poměrem nabídky a poptávky.

(farmer.pl)

Continue Reading

Aktuality

Easter Egg Roll využívá téma EGGucation již třetím rokem

Published

on

By

Akce, kterou pořádají prezident Biden a první dáma, nabízí tisíce skořápkových vajec a aktivity pro děti i dospělé.

V Bílém domě se v pondělí 1. dubna konala akce Easter Egg Roll 2024, která obsahovala téma „EGGucation“ se vzdělávacími aktivitami pro děti všech věkových kategorií. Kromě hledání velikonočních vajíček se letošní akce soustředila na kvalitu škol, čtenářské koutky, exkurze na farmy, obrázkový den, či fyzické zóny „EGGucation“. Více než 30 000 natvrdo vařených vajec ve skořápce je následně ručně barveno a využito při hledání vajec.

Generální ředitelka American Egg Board (AEB) Emily Metzová řekla: „Američtí producenti vajec jsou hrdí na to, že mohou ve velikonočním období poskytovat vejce rodinám v nouzi a budou pokračovat v darech komunitám po celých USA a po celý rok.“ První dáma Jill Biden uvedla, že letošní akce Velikonoční vajíčko se účastní přibližně 40 000 lidí.

(wattagnet.com)

Continue Reading
Advertisement

Nejnovější příspěvky

Advertisement

Facebook

Aktuality