Connect with us
Reklama

Aktuality

Polsko: Spotřebitelé nechtějí vejce z klecových chovů. Za to zaplatíme všichni

Published

on

Spotřebitelské trendy jsou neúprosné a dnes mnoho obchodních řetězců, potravinářských společností, hotelů a restaurací prohlašuje, že od používání klecových vajec ustupuje. Nesmíme však zapomínat, že v konečném důsledku toto rozhodnutí ovlivní všechny naše peněženky.

Postupný pokles významu klecového chovu pro nosnice je skutečností. Podle údajů získaných od prof. Moniky Michalczuk z Varšavské zemědělské univerzity mezi lety 2018 a 2021 u nás kleslo procento slepic chovaných v klecovém systému z 84,5 % až na 76,2 %.  Odhaduje se, že v současnosti je ještě nižší a činí přibližně 72 %. To je stále mnohem více, než je průměr EU: podle zmíněných údajů v roce 2022 v zemích EU to bylo jen 40 %, když před pěti lety byla tato míra o více než 10 % vyšší.

O vhodnosti odklonu od klecového chovu nosnic lze hovořit dlouho. Díky aktivitám všemožných pro-zvířecích aktivistů je tento chovný systém vnímán jako krutý a způsobující zvířatům zbytečné utrpení. Toto píše organizace „Open Cages“ o myšlence klecového chovu nosnic:

„Kuře v klecích se chovají v obrovských henech – každá slepice má plochu o něco větší než list papíru A4. Omezený prostor jim nedovoluje se volně pohybovat ani natahovat křídla. Klecový chov neposkytuje slepicím vhodné podmínky k provádění jejich přirozeného chování. „Slepice si nemohou volně stavět hnízda, hřadovat, koupat se v písku nebo hledat potravu v podestýlce.“

Pravda je jiná

– V současnosti používané normy týkající se podmínek chovu kuřat vycházejí z práva EU a tyto předpisy zase vyplývají z řady vědeckých analýz. Mezitím pro-zvířecí organizace obvykle nejsou založeny na vědeckých argumentech, ale na svém vlastním přesvědčení, což vytváří falešný obraz tohoto typu výroby – říká Dariusz Goszczyński, předseda správní rady Národní rady pro drůbež – Hospodářské komory.

Jak odborník dodává, před několika lety došlo ke zpřísnění welfare v chovu nosnic, což chovatele donutilo vyměnit klece za tzv. obohacené klece, poskytující zvířatům mimo jiné zvětšený životní prostor. Bylo to samozřejmě na úkor chovatelů, pro které byla výměna klecí kolosálním nákladem. Dnes jsou chovatelé pod tlakem, aby opět změnili systém produkce.

Proekologické komunity také neberou v úvahu skutečnost, že alternativní chovné systémy ke klecím nemusí být nutně spojeny s vyšším welfare. Příkladem toho je chov ve volném výběhu, kde jsou zvířata vystavena nepříznivým podmínkám prostředí. Zhoršují nejen samotný welfare, ale i zdravotní stav stáda, což se projevuje zvýšenou úmrtností a větším užíváním antibiotik.

Za to zaplatíme všichni

Jak zdůrazňuje prezident KRD-IG, je třeba si uvědomit, že opuštění klecového systému se dotkne nejen producentů vajec, ale také spotřebitelů:

– Rostoucí náklady na produkci vajec se budou muset promítnout do vyšších cen. Organizace lobující za upuštění od klecového chovu proto musí o této skutečnosti otevřeně mluvit a převzít odpovědnost za zdražení. Na okraj se sluší zmínit, že v době inflace jsou v západní Evropě stále více vyhledávaná klecová vejce – jsou jednoznačně levnější než vejce z jiných systémů chovu. Například v poslední době se produkce bioproduktů snížila o 15 % ve Francii a o 20 % v Německu. – říká prezident KRD-IG v rozhovoru pro Farmer.pl.

Dovoz z Ukrajiny bez kontroly

Podle odborníka má odchod od klecí i na životní prostředí.

– Jako průmysl jsme vystaveni neustálému tlaku proekologických skupin, ale není zde zmínka o tom, že odklon od klecí je automaticky spojen s větší uhlíkovou stopou výroby – vysvětluje Goszczyński.

Dalším rozporem je prakticky neomezený dovoz vajec z Ukrajiny. Zatímco na domácí chovatele je neustále vyvíjen tlak na zvyšování welfare, na náš trh se volně dostávají vejce produkované bez jakékoli kontroly nejen chovatelského systému, ale i dalších produkčních standardů, jako je dopad na životní prostředí nebo užívání antibiotik.

Tyto společnosti se odklonily od klecových vajec

Bez ohledu na výše uvedené pochybnosti je trend opouštění od klecových vajec skutečností a již nějakou dobu jej pozorujeme. Seznam společností, které se již odklonily od klecových vajec, je velmi dlouhý. Vynikají především řetězce velkoformátových obchodů, restaurací a hotelů. A tak vajíčka „trojky“ již zmizela z obchodů jako Netto (2021), Makro (2022), Żabka (2022), Biedronka (2022) a Kaufland (2022). Odklon od výrobků vlastní značky na bázi klecových vajec také opustily nebo deklarovaly některé další řetězce.

Mnoho potravinových řetězců také přestalo používat klecová vejce. Zde stojí za zmínku takové giganty jako McDonald’s (2021), KFC (2021), Pizza Hut (2021), nebo Burger King (2021), ale i menší podniky jako Subway (2015) nebo BP Polska (2019). Od roku 2020 klecová vejce nepoužívají řetězce Strarbucks a Costa Coffee. Stojí za zmínku, že prohlášení o upuštění od klecového chovu podaly i takové známé hotelové řetězce jako Hilton, Marriot International a Qubus Hotel.

Změny se dotkly i korporací z potravinářského sektoru, včetně takových gigantů jako Danone (2019), Unilever (2010), Nestle (2021), skupina Colian (2019), Frosta (2019), Lindt (2020), Bahlsen (2021). ), Ferrero (2014), Dr. Oetker (2016) nebo Maspex (2021). Řada dalších subjektů (včetně Mondelez International, Dan Cake, Fabryka Cukiernicza Kopernik a PepsiCo) prohlásila, že do roku 2025 opustí používání klecových vajec. Celkem podle informací sdružení „Otevřené klece“ deklarovalo, že do konce roku 2025 opustí klecová vejce, přes 150 subjektů, z nichž téměř 60 už nyní tento druh suroviny nepoužívá. Jak v našem rozhovoru zdůraznil Dariusz Goszczyński, je to sám spotřebitel, kdo by se měl rozhodnout, která vejce si chce koupit. Pokud si vybere surovinu produkovanou mimo klecový systém, chovatelé mu ji budou muset nabídnout. Při pohledu na ceny v regálu obchodu je však na místě si uvědomit, že jejich nárůst cen je mimo jiné důsledkem rozhodnutí, jako je odklon od klecového chovu.

(farmer.pl)

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Aktuality

ZMIZNÚ SLOVENSKÉ VAJCIA z obchodov?

Published

on

By

Slovenské obchodné siete zoskupené vo Zväze obchodu Slovenska plánujú naďalej podporovať slovenskú poľnohospodársku a potravinársku produkciu vrátane slovenských producentov vajec.

Na tomto základe bolo v roku 2020 uzatvorené Memorandum o spolupráci v oblasti produkcie slepačích vajec na Slovensku medzi ministerstvom pôdohospodárstva, Zväzom obchodu SR a Úniou hydinárov Slovenska, obsahom ktorého sú vzájomné záväzky zamerané na podporu domácej produkcie vajec vrátane deklarácie, že slovenskí hydinári najneskôr do roku 2030 uskutočnia rekonštrukciu klietkových chovov nosníc na podstielkové, volierové a voľnovýbehové chovy.

Slovenské obchodné siete sa nepridali k iniciatíve zahraničných reťazcov ukončiť predaj vajec pochádzajúcich z obohateného klietkového chovu už v roku 2025, čím prejavili voči domácim producentom vajec vyššiu mieru ústretovosti vzhľadom na ich reálne investičné možnosti postupne modernizovať chovy nosníc.

„Členovia Zväzu obchodu plne podporujú trend zlepšovania humánnosti chovov a životných podmienok zvierat, no zároveň považujeme za veľmi dôležitú aj udržateľnosť domácej produkcie vajec a zabezpečenie potravinovej sebestačnosti a zdravotnej bezpečnosti potravín,“ uviedol prezident Zväzu obchodu SR, Filip Kasana. Ako ďalej hovorí, nemožno opomenúť zvýšenú uhlíkovú stopu pri realizovaní náročnejšej logistiky v rámci dovozu tovaru zo zahraničia, čo má významný vplyv na kritériá udržateľnosti v rámci dopadov na životné prostredie.

„V súčasnosti platná legislatíva únie ani Slovenska chov nosníc v obohatených klietkach nezakazuje, a preto slovenské obchodné siete združené vo Zväze obchodu SR (COOP Jednota, CBA a Labaš) naďalej uprednostňujú slovenskú produkcia vajec v zmysle podpísaného Memoranda o spolupráci s Úniou hydinárov Slovenska, takže na ich pultoch budú pre spotrebiteľov dostupné domáce vajcia aj po 1. januári 2025,“ dodáva Filip Kasana.

V súčasnosti slovenskí chovatelia zabezpečujú slovenskú sebestačnosť vajec cca 85 %, pričom väčšina slovenskej produkcie je realizovaná prostredníctvom obohatených klietok, čo sa odráža aj na čistote vajec, ktorú spotrebiteľ preferuje.

Krmivo pre nosnice v klietkovom a podstielkovom chove má rovnakú kvalitu a zloženie. V záujme zlepšovania životných podmienok zvierat slovenskí chovatelia nosníc postupne rekonštruujú svoje prevádzky na podstielkový chov, no na väčšiu dynamiku tohto procesu im chýbajú finančné zdroje. Chov nosníc prostredníctvom podstielkového chovu je ekonomicky náročnejší, čo má svoj odraz vo vyššej pultovej cene vajec.

(TASR)

Continue Reading

Aktuality

Vyplatí se kupovat „domácí“ vajíčka?

Published

on

By

Vejce „domácí“, „z venkova“ nebo „od šťastných slepiček“… Pojmů je mnoho, ale každý ví, o čem je řeč. Stojí za to napsat pár slov o bezpečnosti takových produktů a představit jejich ceny.

  • Prodej domácích vajec je v Polsku docela populární.
  • Takový produkt je považován za hodnotnější než vejce z farmy, i když je třeba dodat, že vědecký výzkum není v této otázce jasný.
  • Při rozhodování o koupi takových vajec stojí za to věnovat pozornost několika aspektům.

Skladování vajec

Při nákupu je vhodné vzít v úvahu, jak byla vejce skladována: pro jejich bezpečnost musí být dostatečně nízká teplota a musí být omezeno vystavení zboží přímému slunečnímu záření. Samozřejmě ne vždy máme možnost zkontrolovat, jak byla vejce uskladněna, ale pokud vidíme, že na trhu leží bez jakékoliv ochrany proti slunci, měli bychom s tímto faktem počítat.

Mytí vaječných skořápek

Další věcí je čistota skořápek. Nejlepší by samozřejmě bylo, kdyby se vajíčko neušpinilo. Zanechat špinavou skořápku je však menší zlo, než se ji pokoušet umýt – taková akce zvyšuje riziko pronikání choroboplodných zárodků do pórovité skořápky. Bohužel nemáme jak ověřit, zda bylo vajíčko, které jsme koupili, umyté či nikoliv.

Prodej vajec na trhu

Bohužel se také může stát, že nepoctiví prodejci koupí vejce ze supermarketů nebo velkoobchodů (vykoupí je za nižší cenu) a následně je prodají jako „domácí“. Není problém označení odstranit a vejce přebalit do jiného obalu. Takové praktiky samozřejmě nejsou zdraví nebezpečné, ale je to podvod – vždyť když si chceme koupit farmářská vejce.  Bohužel neexistuje žádná účinná metoda, jak odlišit vejce z trhu od těch z domácích chovů. Má to určité důvody (vejce z drůbežárny mají častěji hnědou barvu, což vyplývá z genetiky používané ve velkochovu), ale v žádném případě to není pravidlo.

Princip omezené důvěry

Jak vidíme, při nákupu vajec z neoficiálních kanálů existuje mnoho neznámých. Samozřejmě se nestavíme na žádnou stranu, ale při rozhodování o takové koupi bychom se měli řídit zásadou omezené důvěry. Je důležité, aby produkt, který kupujeme, pocházel ze známého a důvěryhodného zdroje. Je nutné dodržovat základní hygienická pravidla, to znamená pečlivě si umýt a dezinfikovat ruce při manipulaci s vejci a před použitím opařit skořápku. Taková vejce je také lepší nepoužívat k přípravě tepelně neupraveného jídla.

Jaké jsou ceny vajec?

Na závěr se sluší říci, jaké jsou dnes ceny domácích vajec. Jak ukazuje náš krátký průzkum, náklady na nákup takových vajec se velmi liší. Nabídka zahrnuje produkty s cenami od 0,80 PLN do 1,50 PLN za kus. Cena částečně souvisí s velikostí vajíčka, ale pravděpodobně je to z velké části dáno poměrem nabídky a poptávky.

(farmer.pl)

Continue Reading

Aktuality

Easter Egg Roll využívá téma EGGucation již třetím rokem

Published

on

By

Akce, kterou pořádají prezident Biden a první dáma, nabízí tisíce skořápkových vajec a aktivity pro děti i dospělé.

V Bílém domě se v pondělí 1. dubna konala akce Easter Egg Roll 2024, která obsahovala téma „EGGucation“ se vzdělávacími aktivitami pro děti všech věkových kategorií. Kromě hledání velikonočních vajíček se letošní akce soustředila na kvalitu škol, čtenářské koutky, exkurze na farmy, obrázkový den, či fyzické zóny „EGGucation“. Více než 30 000 natvrdo vařených vajec ve skořápce je následně ručně barveno a využito při hledání vajec.

Generální ředitelka American Egg Board (AEB) Emily Metzová řekla: „Američtí producenti vajec jsou hrdí na to, že mohou ve velikonočním období poskytovat vejce rodinám v nouzi a budou pokračovat v darech komunitám po celých USA a po celý rok.“ První dáma Jill Biden uvedla, že letošní akce Velikonoční vajíčko se účastní přibližně 40 000 lidí.

(wattagnet.com)

Continue Reading
Advertisement

Nejnovější příspěvky

Advertisement

Facebook

Aktuality