Connect with us
Reklama

Aktuality

Spekulace nebo skutečný nedostatek: co se skutečně skrývá za brutálním zdražením obilí?

Published

on

Jak dlouho bude růst cen obilovin a krmiv trvat? Neví se, co za tím je. Skutečný nedostatek zboží nebo spekulace? – řekl Béla Tóth, prezident a generální ředitel společnosti Gyermelyi Zrt. Expert vysvětlil, že by měla být nalezena rovnováha mezi ziskovostí chovu zvířat a rostlinnou produkcí, protože současné vysoké ceny obilí postavily chovatele hospodářských zvířat do nemožné pozice.

Prodejci mají u stolní pšenice již ceny kolem 90 000 HUF / tunu a nás vyděsily ještě vyšší ceny. O tvrdé pšenici ani nemluvě, protože ta také strašně zdražila, v Evropě je to už 400-450 eur za tunu. Není možné zjistit, jak dlouho zdražování potrvá, stejně jako se neví, co je za ním: skutečný nedostatek zboží, nebo spekulace finančních fondů, případně výrobců? Při sklizni se na trh dostalo podstatně méně pšenice než obvykle a nejinak je tomu i u krmiv, která strašně zdražila. Na druhou stranu chovatelé hospodářských zvířat a jatka nemohou tyto vysoké náklady promítnout do svých cen. Jsme také výrobci krmiv a snažíme se tuto situaci řešit.

Evropská komise prověřuje možnost úplného zákazu klecových chovů. Pokud bude nařízen zákaz této technologie výroby, ovlivnilo by to produkci vajec společnosti Gyermelyi Zrt.?

Slepice chováme v klecích, takže pokud to bude zakázáno, nelze je používat. My v tom však nevidíme smysl, je to nejekonomičtější, nejhygieničtější, z hlediska zdraví zvířat nejlepší, úmrtnost je zde nejnižší, zvířata to mají rády a stresu je tu nejméně. Je to nejlepší způsob, jak zajistit, aby každé zvíře mělo přístup k vodě, potravě a odpočinku.
Pravidla ovlivnit nemůžeme, hlas profesionálů není oproti neschopným příliš hlasitý. Stále pracujeme na výstavbě 140 000 klecí, velmi moderních, hygienických a ekonomických. Jsme si jisti, že nosnice v nich bude možné chovat dlouhodobě.

Gyermelyi Zrt. je jedním z nejstarších hráčů v maďarském zemědělství a potravinářském průmyslu. Co je podle vás v současnosti největším problémem v oboru?

Průmysl je nyní v dobré kondici, ale existují problémy. Jedním z nich je, že by bylo dobré znovu vyvážit rovnováhu mezi ziskovostí chovu zvířat a rostlinné výroby. Hospodářská zvířata nyní velmi trpí vysokými cenami obilí. Sektor dostává státní podporu, byla otevřena různá výběrová řízení, která urychlí změnu technologií. Maďarský potravinářský průmysl má velkou příležitost plně dohnat nejrozvinutější část Evropy. To platí i pro precizní zemědělství, které se stále více rozšiřuje i v Maďarsku.
Není to našim problémem, ale i v Maďarsku a Evropě generace, která začala s rodinným hospodařením, stárne. To pravděpodobně bude znamenat, že koncentrace bude pokračovat a dobrých profesionálů bude stále méně a budou muset zvládat stále větší oblast.

Autor: Levente Szedlák, celý text na agrarszektor.hu, foto: Gyermelyi Zrt.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Aktuality

Greenwashing poškozuje drůbežářský průmysl

Published

on

Drůbežářský a masný průmysl vždy hledá způsoby, jak být ekologicky udržitelnější, ale společnosti si musí dávat pozor na greenwashing, tvrdí Frank Mitloehner, Ph.D., UC Davis, Department of Animal Science, který prezentoval na International Production and Processing Expo (IPPE) 2024.

Co je tedy greenwashing?

Organizace spojených národů definuje greenwashing jako „klamání veřejnosti, aby uvěřila, že společnost nebo jiný subjekt dělá pro ochranu životního prostředí více, než to ve skutečnosti je“ (forma dezinformace, která je šířena za účelem zvýšení povědomí o pozitivním environmentálně dopadu produktu, služby, řešení nebo přístupu. Mezi příklady greenwashingu patří používání zavádějících environmentálních označení nebo prosazování cílů udržitelnosti bez skutečného plánu na jejich dosažení. „Musíme být velmi opatrní, abychom nebyli obviněni z greenwashingu, protože to naši kritici v živočišné výrobě říkají. Teď slibují čistou nulu tam nebo uhlíkovou neutralitu nebo klimatickou neutralitu, takže každá organizace má své vlastní cíle, ale stejně jich není schopna dosáhnout,“ řekl Mitloehner. „Podle mého názoru musíme opravdu dbát na to, abychom si vytýčili cíle, které jsou srozumitelné lidem, kteří se o ně zajímají.“

Jak greenwashing poškozuje drůbežářský průmysl?

Když si firmy a organizace stanoví klimatické cíle, kterých nakonec nedosáhnou, ztratí důvěru spotřebitelů. Riziko představuje podle Mitloehnera také zmatení spotřebitelů kvůli „nedostatečné standardizaci a harmonizaci“; vzhledem k tomu, že různé organizace stanovují různé klimatické cíle, spotřebitelé nebudou vědět, které z nich jsou skutečně legitimní nebo které lakují nazeleno.

Tento zmatek poškodí image celého odvětví

Mitloehner také varoval před tím, že jedna generace si bude klást environmentální cíle, kterých příští generace nebude schopna dosáhnout. „Mnoho z těchto lidí, kteří činí tato odvážná tvrzení (environmentální cíle), bude do roku 2030 v důchodu, ale společnosti budou tato tvrzení dodržovat,“ řekl Mitloehner. „A to je významný závazek.“ Jinými slovy, „uvádění těchto odvážných tvrzení“ může krátkodobě fungovat pro image společnosti, ale připravuje společnost na neúspěch v budoucnu. „Pokud si nejste jisti, zda můžete něčeho dosáhnout do roku 2030, 2040, 2050, neslibujte to, protože není absolutně nic horšího,“ dodal Mitloehner.

(WATTPoultry.com, naschov.com)

Continue Reading

Aktuality

Je len otázkou času, kedy vtáčia chrípka získa schopnosť preskočiť na človeka

Published

on

V Slovenských veľkochovoch sa prvýkrát objavila agresívna forma vtáčej chrípky a za obeť jej padli desaťtisíce sliepok. Ako táto agresívna forma vznikla, akou hrozbou je pre ľudí, a čo s tým majú priemyselné veľkochovy?

Vtáčia chrípka začala pôvodne ako mierne ochorenie vodného vtáctva. Priemyselné veľkochovy však vytvorili ideálnu živnú pôdu pre zmutovanie vtáčej chrípky do agresívnej formy, ako ju zažívame dnes. Kvôli extrémnej genetickej podobnosti sliepok vo veľkochovoch a stresujúcim otrasným podmienkam, ktoré oslabujú sliepkam imunitný systém, je zapríčinené bleskové šírenie vírusu, pričom každý ďalší prenos je pre neho príležitosťou mutovať.

Stačí, ak sa vo veľkochove nakazí jedna sliepka. Vtáčia chrípka sa prenáša kontaktom, a tak netrvá dlho, kým sliepky natlačené v klietkach jedna na druhej nakazí vírus a postupne zamorí celý chov. Už pri nakazení pár jedincov usmrtia desaťtisíce sliepok v celom chove. Klietky, v ktorých prežijú sliepky celý život v hororových podmienkach nie sú riešením, naopak zvyšovanie stresu sliepkam tento problém len zhoršuje.

Priemyselné veľkochovy, kde sú sliepky natlačené hlava na hlave, sú zároveň časovanou bombou pre vypuknutie epidémie, ktorá môže vyústiť v pandémiu. Je len otázkou času, kedy v nich vtáčia chrípka získa schopnosť preskočiť na človeka a priniesť podobnú skazu ako nedávny COVID-19 či španielska chrípka pred sto rokmi. Môžu za to naozaj divožijúce vtáky?

Podľa Európskeho úradu pre bezpečnosť potravín (EFSA) najčastejšou príčinou zavlečenia ochorenia do veľkochovu nie je divožijúce vtáctvo, ale zanedbávanie hygienických opatrení pracovníkov a pracovníčok. Štúdie EFSA naviac ukázali, že neexistujú významné rozdiely v šírení ochorenia v rôznych typoch chovu.*

Nebezpečné mutácie vtáčej chrípky majú na svedomí priemyselné veľkochovy. Jediným riešením, ktoré dlhodobo ochráni zvieratá aj ľudí pred ďalšou pandémiou nie je zatváranie zvierat do čoraz menších klietok, ale odklon od priemyselných veľkochovov k prirodzeným podmienkam pre zvieratá.

(Humánný pokrok)

Continue Reading

Aktuality

Potvrdili nové dve ohniská vtáčej chrípky v dvoch krajoch

Published

on

Zlá správa z agrosektora. Po Zlatnej na Ostrove, kde museli usmrtiť 40-tisíc kusov hydiny, potvrdili vtáčiu chrípku už aj na farmách pri Senci v Bratislavskom kraji a pri Trnave.

Smutnú správu zverejnilo Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka. „Vtáčia chrípka je potvrdená aj na farmách pri Senci a pri Trnave. Ide zrejme o sekundárne ohniská nákazy,“ informovalo ministerstvo.

„Po tom, ako bola minulý týždeň ukončená depopulácia 40-tisíc kusov hydiny na farme Nový Pavol v Zlatnej na Ostrove, boli na príslušné pracoviská Regionálnej veterinárnej a potravinovej správy Senec a Trnava nahlásené ďalšie zvýšené úhyny hydiny v dvoch rozmnožovacích a úžitkových chovoch na farmách Veľká Častá a Špačince,“ upresnilo ministerstvo. Vo Veľkej Častej uhynulo 28-tisíc kusov hydiny a v Špačinciach 24-tisíc kusov.

Podľa ministerstva ide na základe predbežných záverov zrejme o sekundárne ohniská, ktoré sú prepojené s primárnym ohniskom na farme Nový Pavol. „Epizootologické šetrenie naďalej prebieha. Regionálne veterinárne a potravinové správy Trnava a Senec nariadili opatrenia v zmysle platných predpisov,“ uzavrelo ministerstvo.

(pluska.sk)

Continue Reading
Advertisement

Nejnovější příspěvky

Advertisement

Facebook

Aktuality