Connect with us
Reklama

Ceny

Únia hydinárov Slovenska: odbytové ceny sú neudržateľné

Published

on

Situácia na Slovensku v chove a spracovaní hydiny je dlhodobo nepriaznivá a aj počas roku 2021 sa neustále zhoršuje. Neustály rast výrobných nákladov, pokles odbytových cien, nárast dovozu hydinového mäsa, falšovanie označovania pôvodu hydinového mäsa prebaľovacími prevádzkami, absencia systémovej finančnej podpory sektora, nedostatočné riešenie existujúcich problémov ako aj nedostatočná prezentácia slovenských potravín sa aj v roku 2021 podieľajú na ďalšom zhoršovaní situácie.

Od začiatku tohto roku zaznamenávame neustály rast výrobných nákladov v chove hydiny. Či už sú to ceny energií, pohonných látok, ceny práce spôsobené rastom minimálnej mzdy, príplatkami počas sviatkov a za prácu v noci, nemalé boli aj náklady na dezinfekčné prostriedky a iné protipandemické opatrenia. Najvýraznejší nárast však zaznamenávajú hydinári u cien kŕmnych zmesí pre hydinu. Každé zvýšenie cien kŕmnych zmesí má zásadný vplyv na rast výrobných nákladov v chove hydine, pretože náklady na krmivá predstavujú 59 % všetkých nákladov spojených s výkrmom hydiny a 45 % všetkých nákladov pri produkcii vajec.

Od začiatku roku 2021 vzrástli ceny kŕmnych zmesí pre hydinu o 20 % a spôsobili rast nákladov na chov hydiny o 8 centov/kg. Z dôvodu rastu cien krmív vzrástli počas roku 2021 aj ceny jednodňových kurčiat o 5 %. Medziročne sme zaznamenali aj rast mzdových nákladov o 10 %. Medziročne sme zaznamenali rast výrobných nákladov v chove hydiny o 10 centov/kg živej hydiny z 0,82 EUR na 0,92 EUR. Na prelome rokov 2021 a 2022 očakávame ďalší rast výrobných nákladov minimálne o 7 centov/kg. Tento nárast bude spôsobený ďalším rastom cien kŕmnych zmesí, jednodňovej hydiny, mzdových nákladov, cien elektrickej energie a plynu. Zvyšovanie výrobných nákladov pociťujú výrazne aj chovatelia nosníc. Medziročne zaznamenali nárast nákladov na produkciu vajec o 10 %. Pri vajciach z klietkových chovov sa náklady na 1 vajce medziročne zvýšili z 8 centov na 8,8 centu. Výrobné náklady sa zvýšili aj v sektore spracovania hydiny z dôvodu rastu ceny jatočnej hydiny, mzdových nákladov ako aj nákladov za obalové materiály. Medziročne sa náklady na výrobu kuracích rezňov zvýšili z 3,74 EUR/kg na 3,95 EUR/kg.

Napriek tomu, že v posledných rokoch zaznamenávajú chovatelia a spracovatelia hydiny rast výrobných nákladov na odbytových cenách za ich výrobky sa to s výnimkou živej jatočnej hydiny neprejavuje. Odbytová cena živej jatočnej hydiny, ktorú platia bitúnky chovateľom, sa od začiatku roku 2020 zvýšila o 4 % a v priebehu roku 2021 vzrástla až o 12 % z 0,76 EUR/kg na 0,85 EUR/kg. Napriek nárastu je táto cena stále nižšia o 7 centov/kg ako sú výrobné náklady, preto každý turnus prináša chovateľom veľké straty. Dôvodom sú nízke odbytové ceny hydinového mäsa do obchodnej siete ako aj veľmi nízka miera štátnej podpory chovu hydiny v SR. Pri slepačích vajciach napriek rastu nákladov o 10 % priemerná odbytová cena od začiatku roku 2020 poklesla o 7 % z 8,5 centu na 7,92 centu za kus. Od roku 2020 poklesla o 7 % aj odbytová cena za kuracie rezne – z 4,08 EUR v úvode roku 2020 na 3,79 v septembri 2021.

Únia hydinárov Slovenska považuje za nevyhnutné prijať súbor účinných a najmä dlhodobých opatrení na ochranu domácich chovateľov a spracovateľov hydiny:

– zvýšenie odbytových cien živej jatočnej hydiny, hydinového mäsa a slepačích vajec tak, aby pokrývali výrobné náklady a prinášali primeraný zisk potrebný pre ďalší rozvoj odvetvia,

– zavedenie dlhodobej systémovej štátnej pomoci na podporu chovu hydiny v SR v rovnakej výške ako v okolitých krajinách,

– vykonávanie dôsledných kontrol dovážaného hydinového mäsa, zamedzenie dovozu zdravie ohrozujúcich výrobkov na náš trh a vedenie spotrebiteľa k spotrebe slovenských potravín,

– zavedenie povinného označovania krajiny pôvodu hydinového mäsa na hornej etikete výrobku a slovenskej vlajky pri cenovke na pultoch reťazcov pri slovenských potravinách.

V prípade, ak nepríde k prijatiu účinných a dlhodobých opatrení na ochranu a podporu domáceho hydinového mäsa a vajec, v najbližšom období bude produkcia živej jatočnej hydiny a hydinového mäsa na Slovensku naďalej rapídne klesať a sebestačnosť sa môže dostať iba na úroveň okolo 30 %. Máme dôvodné obavy, že veľké množstvo chovateľov hydiny bude musieť pri súčasnom vývoji výrobných nákladov a odbytových cien ukončiť svoju činnosť a príde k výraznému poklesu spracovania slovenskej hydiny. Rovnako výrazne poklesne aj podiel slovenského hydinového mäsa na pultoch obchodov. Naopak prebaľovanie a dovozy zahraničného hydinového mäsa budú výrazným spôsobom narastať.

zdroj: www.uniahydinarov.sk

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Ceny

Cena vajec v Německu se drží vysoko i po Velikonocích

Published

on

Němečtí producenti vajec obvykle týden po Velikonocích prožívali úplně jinak. Jen relativně malá změna ceny u čerstvých konzumních vajec znamená, že o normálnosti německého trhu s vejci nemůže být absolutně žádná řeč! Čerstvá konzumní vejce jsou i nadále velmi žádaná bez ohledu na způsob jejich chovu. I když jsou objednávaná množství čerstvých vajec popisována jako velmi nekonzistentní, celkově jsou na trvale vysoké úrovni.

Nárůst zásob v balírnách nelze očekávat. Požadovaná množství jsou na to v současnosti prostě příliš vysoká. Zda spotřebitelská poptávka zůstane na této vysoké úrovni, se teprve uvidí. Situaci bude snazší hodnotit až v blízké budoucnosti.

Na úrovni produkce jsou prováděny rozsáhlé sezónní obnovy, spojené s koncem snáškového cyklu. Zejména u vajec OKT (se všemi potřebnými certifikacemi) lze předpokládat, že zásoba zůstane malá. Jediné, co lze v tuto chvíli s jistotou předpovědět, je absolutně nedostatečná nabídka vajec z volného chovu. To se může změnit pouze zrušením požadavku ustájení v Nizozemsku. Jen ale, kdy to bude? Riziko, že se ptačí chřipka dostane do hejn drůbeže, zůstává vysoké, takže v krátkodobém horizontu zůstane vše, jak je.

(deu-eier.de)

Continue Reading

Ceny

Ceny polských vajec od června 2022 vzrostly o více než 123 %

Published

on

Velkoobchodní ceny vajec a drůbežího masa se v Evropské unii vyrovnaly. Drůbeží maso bývalo v minulosti vždy o několik procent dražší. Současná cenová situace tak dokazuje obrovskou rozkolísanost drůbežích trhů, informuje Národní komora výrobců drůbeže a krmiv (KIPDiP).

Podle dat Evropské komise z 20. března stálo 100 kilogramů jatečného kuřecího masa v EU v průměru 263,4 eura a 100 kilogramů slepičích vajec v průměru 263,95 eura. Průměrná cena vajec v Evropě byla tedy dokonce o něco vyšší než průměrná cena drůbeže.

„Cenové anomálie, se kterými se v současnosti potýkáme, jsou důsledkem ptačí chřipky a chování z této epidemie plynoucí. Statisticky virus napadá především nosnice a jen v malé míře hejna brojlerů. Ptačí chřipka škodí nejen přímo, tedy likvidací stád, ale také nepřímo bráněním doplňování a zvyšování produkčního potenciálu,“ vysvětluje Mariusz Szymyślik, ředitel analýz KIPDiP.

Prudký nárůst snižuje poptávku

Analytici komory odhadují, že potenciál produkce vajec v Evropské unii byl letos v lednu asi o 9 procent nižší než rok předtím. Největší poklesy měřené podle líhnutí postihly Německo a Itálii. Pokles polského potenciálu komora odhadla na 15 procent.

„Situace v Polsku a Evropě způsobila, že od začátku června 2022 do dneška vzrostly ceny vajec o více než 123 %. Naštěstí pro spotřebitele se celé zvýšení velkoobchodních cen nepřeneslo do maloobchodních cen,“ poznamenává Szymyślik .

Podle ředitele nejsou producenti spokojeni s tak vysokými nárůsty cen. Takto prudký nárůst snižuje poptávku, což dlouhodobě poškozuje chovatele nosnic. Lidé kupují méně vajec, restaurace a cukrárny mění své receptury, aby obsahovaly méně vajec a ptáci se opět objevují v dosud prázdných či nových domácích kurnících. Tyto trendy předznamenávají horší období pro odvětví vajec, a proto se producenti snaží, aby spotřebitelé současnou obtížnou situaci pocítili co nejméně – vysvětluje Szymyślik.

Polsko je šestým největším producentem v EU

Polsko je po Francii , Německu, Španělsku, Itálii a Nizozemsku šestým největším producentem vajec v Unii. Ve třetím březnovém týdnu průměrné ceny 100 ks konzumních vajec v balírnách (velkoobchod) byly podle údajů Ministerstva zemědělství 81,48 PLN (třída L) a 79,39 PLN (třída M) za klecová vejce; podestýlková vejce 90,01 PLN (L) a 81,47 PLN (M); vejce z volného výběhu – 94,12 PLN (L) a 86,88 PLN (M).

K nejvyššímu zdražení došlo na podzim, od prosince do března letošního roku je kolísání cen vajec ve velkoobchodním prodeji již malé. Loni Polsko podle předběžných údajů vyvezlo přes 228 tis. tun vajec, téměř dvakrát více než předloni. Největšími příjemci vajec byly: Německo, Nizozemsko, Francie, Maďarsko, Česká republika a Itálie. Do Polska bylo dovezeno asi 19,8 tis. tun především z Německa, Litvy a Ukrajiny.

(forsal.pl)

Continue Reading

Ceny

Ceny vajec v EU vzrostly o 30 %.

Published

on

Eurostat porovnal maloobchodní ceny vajec v lednu 2023 s prvním měsícem loňského roku. V průměru v Evropské unii vzrostly ceny vajec o 30 %. Nejdražšími byly v ČR – informovala Národní komora drůbežářů a výrobců krmiv.

Podle Eurostatu si Češi letos v lednu museli za vejce připlatit o 85 procent před více než 12 měsíci. Jen o málo lépe na tom bylo Maďarsko, kde ceny vajec vyskočily o 80 procent. V první trojce největších nárůstů cen vajec je také Slovensko, kde vejce v lednu 2023 stála o 79 procent více než v lednu před rokem.

Ve kterých zemích vzrostly ceny vajec nejméně?

Mezi země s nejmenšími skoky cen vajec v Evropské unii patřily: Rakousko, Lucembursko a Německo. V těchto třech zemích se ceny vajec zvýšily o 19, 18,5 a 18 %.

Ceny vajec v Polsku

Eurostat vypočítal, že nárůst maloobchodní ceny konzumních vajec v Polsku byl téměř stejný jako nárůst průměrné ceny v celé EU a činil méně než 30 % (při porovnání cen z ledna 2023 k lednu 2022) – informovala Komora na svém webu.

Podle údajů Integrovaného zemědělského tržního informačního systému Ministerstva zemědělství a rozvoje venkova byla průměrná nákupní cena klecového vejce (třída L) placená maloobchodními subjekty na začátku ledna 2022 52,03 PLN/100 vajec a na začátku ledna tohoto roku to bylo  82,13 PLN/100 ks; podestýlkové vejce stálo před rokem a letos v lednu 55,4 zl/100 – 82,43 PLN/100 ks; za vejce z volného výběhu na začátku roku 2022 bylo placeno 60,49 PLN/100 ks a letos v lednu – 86,17 PLN/100 ks.

Vejce v obchodech po započtení marže byla dražší. Od ledna tohoto roku vejce zdražila o pár grošů. Nejvíce za vejce zaplatíme na trhu nebo bazaru, kde jejich cena již může přesáhnout 1,5 PLN za kus. V současné době lze na velkoobchodním trhu v Bronisze zakoupit vejce za cenu od 0,8 PLN do 1,2 PLN za kus.

(farmer.pl)

Continue Reading
Advertisement

Nejnovější příspěvky

Advertisement

Facebook

Aktuality