Connect with us
Reklama

Ceny

Únia hydinárov Slovenska: odbytové ceny sú neudržateľné

Published

on

Situácia na Slovensku v chove a spracovaní hydiny je dlhodobo nepriaznivá a aj počas roku 2021 sa neustále zhoršuje. Neustály rast výrobných nákladov, pokles odbytových cien, nárast dovozu hydinového mäsa, falšovanie označovania pôvodu hydinového mäsa prebaľovacími prevádzkami, absencia systémovej finančnej podpory sektora, nedostatočné riešenie existujúcich problémov ako aj nedostatočná prezentácia slovenských potravín sa aj v roku 2021 podieľajú na ďalšom zhoršovaní situácie.

Od začiatku tohto roku zaznamenávame neustály rast výrobných nákladov v chove hydiny. Či už sú to ceny energií, pohonných látok, ceny práce spôsobené rastom minimálnej mzdy, príplatkami počas sviatkov a za prácu v noci, nemalé boli aj náklady na dezinfekčné prostriedky a iné protipandemické opatrenia. Najvýraznejší nárast však zaznamenávajú hydinári u cien kŕmnych zmesí pre hydinu. Každé zvýšenie cien kŕmnych zmesí má zásadný vplyv na rast výrobných nákladov v chove hydine, pretože náklady na krmivá predstavujú 59 % všetkých nákladov spojených s výkrmom hydiny a 45 % všetkých nákladov pri produkcii vajec.

Od začiatku roku 2021 vzrástli ceny kŕmnych zmesí pre hydinu o 20 % a spôsobili rast nákladov na chov hydiny o 8 centov/kg. Z dôvodu rastu cien krmív vzrástli počas roku 2021 aj ceny jednodňových kurčiat o 5 %. Medziročne sme zaznamenali aj rast mzdových nákladov o 10 %. Medziročne sme zaznamenali rast výrobných nákladov v chove hydiny o 10 centov/kg živej hydiny z 0,82 EUR na 0,92 EUR. Na prelome rokov 2021 a 2022 očakávame ďalší rast výrobných nákladov minimálne o 7 centov/kg. Tento nárast bude spôsobený ďalším rastom cien kŕmnych zmesí, jednodňovej hydiny, mzdových nákladov, cien elektrickej energie a plynu. Zvyšovanie výrobných nákladov pociťujú výrazne aj chovatelia nosníc. Medziročne zaznamenali nárast nákladov na produkciu vajec o 10 %. Pri vajciach z klietkových chovov sa náklady na 1 vajce medziročne zvýšili z 8 centov na 8,8 centu. Výrobné náklady sa zvýšili aj v sektore spracovania hydiny z dôvodu rastu ceny jatočnej hydiny, mzdových nákladov ako aj nákladov za obalové materiály. Medziročne sa náklady na výrobu kuracích rezňov zvýšili z 3,74 EUR/kg na 3,95 EUR/kg.

Napriek tomu, že v posledných rokoch zaznamenávajú chovatelia a spracovatelia hydiny rast výrobných nákladov na odbytových cenách za ich výrobky sa to s výnimkou živej jatočnej hydiny neprejavuje. Odbytová cena živej jatočnej hydiny, ktorú platia bitúnky chovateľom, sa od začiatku roku 2020 zvýšila o 4 % a v priebehu roku 2021 vzrástla až o 12 % z 0,76 EUR/kg na 0,85 EUR/kg. Napriek nárastu je táto cena stále nižšia o 7 centov/kg ako sú výrobné náklady, preto každý turnus prináša chovateľom veľké straty. Dôvodom sú nízke odbytové ceny hydinového mäsa do obchodnej siete ako aj veľmi nízka miera štátnej podpory chovu hydiny v SR. Pri slepačích vajciach napriek rastu nákladov o 10 % priemerná odbytová cena od začiatku roku 2020 poklesla o 7 % z 8,5 centu na 7,92 centu za kus. Od roku 2020 poklesla o 7 % aj odbytová cena za kuracie rezne – z 4,08 EUR v úvode roku 2020 na 3,79 v septembri 2021.

Únia hydinárov Slovenska považuje za nevyhnutné prijať súbor účinných a najmä dlhodobých opatrení na ochranu domácich chovateľov a spracovateľov hydiny:

– zvýšenie odbytových cien živej jatočnej hydiny, hydinového mäsa a slepačích vajec tak, aby pokrývali výrobné náklady a prinášali primeraný zisk potrebný pre ďalší rozvoj odvetvia,

– zavedenie dlhodobej systémovej štátnej pomoci na podporu chovu hydiny v SR v rovnakej výške ako v okolitých krajinách,

– vykonávanie dôsledných kontrol dovážaného hydinového mäsa, zamedzenie dovozu zdravie ohrozujúcich výrobkov na náš trh a vedenie spotrebiteľa k spotrebe slovenských potravín,

– zavedenie povinného označovania krajiny pôvodu hydinového mäsa na hornej etikete výrobku a slovenskej vlajky pri cenovke na pultoch reťazcov pri slovenských potravinách.

V prípade, ak nepríde k prijatiu účinných a dlhodobých opatrení na ochranu a podporu domáceho hydinového mäsa a vajec, v najbližšom období bude produkcia živej jatočnej hydiny a hydinového mäsa na Slovensku naďalej rapídne klesať a sebestačnosť sa môže dostať iba na úroveň okolo 30 %. Máme dôvodné obavy, že veľké množstvo chovateľov hydiny bude musieť pri súčasnom vývoji výrobných nákladov a odbytových cien ukončiť svoju činnosť a príde k výraznému poklesu spracovania slovenskej hydiny. Rovnako výrazne poklesne aj podiel slovenského hydinového mäsa na pultoch obchodov. Naopak prebaľovanie a dovozy zahraničného hydinového mäsa budú výrazným spôsobom narastať.

zdroj: www.uniahydinarov.sk

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Ceny

Ceny vajec rastú, bude však horšie! Za koľko ich budeme kupovať pred Vianocami? Na zásoby je ešte priskoro

Published

on

Už dnes kupujeme v obchodoch nielen vajíčka, ale aj iné potraviny či spotrebný tovar za ceny, aké by nám pred rokom ani nenapadli. Pripravte sa však na to, že ceny niektorých komodít pôjdu ešte vyššie. Medzi nimi budú pravdepodobne aj spomínané vajcia. Chovatelia nosníc avizujú, že musia reagovať na zvyšujúce sa náklady na elektrickú energiu, plyn, krmivá aj obaly. To sa premieta do vyššej ceny obľúbenej potraviny.

Na relatívne lacné raňajky či večeru v podobe praženice z desiatich vajíčok môžeme zabudnúť. Ich cena stúpa a nezdá sa, že to tak skoro skončí. „Producenti vajec zápasia so zvyšujúcimi sa nákladmi vo výrobe. Enormne im stúpli ceny energií, plynu, pohonných hmôt, ale aj krmiva, ktoré predstavuje viac ako 50 percent všetkých nákladov v chove nosníc,“ vysvetľuje Matej Korpáš zo Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory (SPPK). Pripomína, že problém s enormnými cenami za energie je prakticky v každom odvetví potravinárskeho komplexu. „Týka sa to najmä rýchloobrátkového tovaru – pekárske výrobky, mäso a mäsové výrobky, mlieko a mliečne výrobky,“ priblížil.

Okrem toho, že vajíčka sú drahé, v niektorých obchodoch sa stávajú priam podpultovým tovarom. „Za producentov slovenských vajec však vieme povedať, že v produkcii sme sebestační na približne 84%. Aj napriek tomu v niektorých obchodných sieťach nenájdeme slovenské vajcia, čo je naozaj škoda. Vajcia od domácich výrobcov sú pod stálou kontrolou a nie sú poznačené žiadnou potravinovou kauzou. Preto apelujeme aj na spotrebiteľa, aby v obchodoch vyhľadával najmä naše domáce vajcia,“ radí Korpáš. Mnohé čitatelia však majú skúsenosť, že musia pochodiť viacero obchodov alebo merať cestu do nich viackrát, aby ich vôbec dostali. „Koľko a akých druhov potravín nájdeme v obchodoch je otázka na obchodníkov. Oni zodpovedajú za ponuku v obchodoch,“ podotkol.

Budeme kupovať vajíčka po 30 centov za jedno?

Situácia by sa mohla podľa Korpáša zlepšiť alebo aspoň stabilizovať po novom roku, isté to však nie je. „Aktuálne je do odvetvia plánovaná istá finančná pomoc a v novom roku je plánovaná regulácia cien energií, ktorá však podlieha schváleniu štátneho rozpočtu. Ak by hydinári pomoc nedostali, cena za jeden kus vajca by sa podľa Únie hydinárov Slovenska, ktorá je členom SPPK, mohla vyšplhať až na 20 centov,“ skonštatoval. Mnohí chovatelia však hovoria až o 30 centoch za kus.

Práve výrobcovia produktov každodennej spotreby sú podľa Korpáša závislí od elektrickej energie a plynu. „V prípade, že ceny energií by narastali a zotrvali na hodnotách, ktoré tu v poslednom období máme, tak by mohli niektoré prevádzky obmedzovať alebo aj úplne zrušiť výrobu. Zvýšenú cenu za energie nedokážu producenti potravín preniesť do cien ich výrobkov. Obchodné siete len veľmi ťažko akceptujú požiadavky výrobcov na zvýšenie odbytových cien ich výrobkov,“ vysvetlil.

„Produkcia vajec na Slovensku klesá a dopyt najmä v tomto predvianočnom období po vajciach rastie, nielen na Slovensku,“ pripomína poslankyňa Národnej rady SR a odborníčka na potraviny Jarmila Halgašová. „Zvyšujúci sa dopyt dvíha cenu produktu,“ konštatuje. Cestu preto vidí v zvýšení dovozu vajec.

Podľa Halgašovej netreba robiť paniku a nakupovať potraviny do zásoby. „Je to nielen zbytočné, ale aj neekonomické a neekologické. Často totiž nakúpeným potravinám počas skladovania v domácnosti uplynie dátum minimálnej trvanlivosti a potom ich vyhodíme,“ upozorňuje. A práve to sa vám môže stať, ak si dopredu nakúpite veľa vajec.

Autor: © Zoznam/AZob, celý text na topky.sk

Continue Reading

Ceny

Na levná polská vejce můžeme zapomenout. Ceny začínají bláznit i v Polsku

Published

on

Ceny vajec vzrostly o 20 procent, říkají oficiální vládní statistiky. Prodejci říkají, že největší zdražování je záležitostí posledních týdnů a je to dáno především velmi vysokými cenami elektřiny. V Polsku existují obchody, kde už musíte za 10 vajec zaplatit 12-13 PLN.

Brzy budou obyčejná míchaná vajíčka pokrmem, který si budou moci dovolit jen Poláci s tlustší peněženkou. To, před čím drůbežáři varovali, se stává skutečností. Ceny polských vajec rostou závratným tempem. V obchodech koupíme klecová nebo podestýlková vejce za 60-70 grošů, bio vejce jsou dvakrát dražší. Na tržištích stojí vejce 1,20-1,30 PLN za kus. Cena standardního 10-ti kusového balení je tedy nějaký tucet zlotých.

Prodejce vajíček odhaluje smutnou pravdu: ceny mu rostou před očima

„Teprve nedávno se vejce zdražila o 10 grošů za kus a určitě to není poslední zdražení. Nutno však přiznat, že za posledních pár let byla vejce stále za stejnou cenu a velmi levná. Inflace a drahá elektřina dnes ale ovlivňují cenu vajec. A tuto komoditu nelze nakoupit do zásoby.“ říká Elżbieta, prodejce ze Zelného trhu v Lodži.
Velké farmy mají problém. Náklady tlačí ceny vajec nahoru

Horší je, že to nekončí. Vysoké ceny elektřiny dopadají na zemědělce. Prodejci očekávají, že brzy by se vidlice mezi vejci z velkochovů (klecových nebo podestýlkových) a venkovských (volný výběh) měly srovnat ve prospěch domácích vajec. Sezóna, která právě začala, může znamenat, že nabídka vajec bude o 20–30 % nižší.

Národní komora výrobců drůbeže a krmiv na začátku září varovala před několika výrazným zdražením vajec. Důvodem je klesající počet nosnic. Velikost chovů nosnic se letos v červenci odhadovala na necelých 1 665 tisíc kusů. To znamená pokles oproti červenci loňského roku o více než 52 %.

Ceny vajec. Za rok se ceny zvýšily téměř o polovinu

Nárůst cen vajec jsme zaznamenali i v košíku „Fakt“. Již tři roky pravidelně prověřujeme ceny stejných produktů ve vybraných obchodních řetězcích. Oproti loňskému roku jsme na základě shromážděných dat v košíku zaznamenali, že ceny vajec vzrostly až o polovinu. Jedná se o jeden z produktů (po cukru a ropě), jejichž ceny v posledních měsících v Polsku vzrostly nejvíce.

(fakt.pl)

Continue Reading

Ceny

Maďarsko muselo zatáhnout za záchrannou brzdu

Published

on

Cena vajec v Maďarsku opětovně skokově stoupla a maďarské úřady zařadily vejce mezi potraviny s cenovým stropem. Maďarské ceny přeskočily i dlouhodobě nejdražší rakouské a cena za M už tam atakovala 20 Euro/100 ks. Ďábelský kvapík posledních týdnů se pomalu stabilizuje na holandsko-německých cenách 14,85 Euro/100 ks (M – podestýlka), podobně je to v Polsku – 14,9 Euro/100 ks. Pro české a slovenské producenty, kde se ceny v této kategorii pohybují těsně pod 13 Euro/100 ks, je to pro nejbližší budoucnost dobrá zpráva a je možno ještě nějakou dobu počítat s mírným cenovým polštářem, s tím že naše ceny jsou konkurenceschopné vůči možným dovozům.

Prodejně nejsilnější týdny jsou teprve před námi a s případným poklesem můžeme počítat až po vánočních svátcích a zásadní bude, jak velký a zda vůbec bude. Avizovaný růst energií od ledna 2023 a růst dalších nákladů totiž moc prostoru pro pokles cen nedávají.

Holandsko, Anglie, Německo a Francie jsou na podzim ptačí chřipkou nejpostiženější země. Situaci se snaží řešit omezením venkovních chovů. Podzimní hlavní migrační vlna je už za námi a doufejme, že se tím minimalizují nová ohniska ptačí chřipky. Stoprocentně spoléhat se na to ale nedá.

Maďarští producenti prohlašují, že pokud by je zastropování cen na úroveň cen ze září nutilo prodávat vejce za cenu nižší, než budou jejich náklady, produkci vajec ukončí. Cena vajec v supermarketu je vyšší než cena od sousedky. Cena za kilogram vajec se pro běžného spotřebitele blíží ceně kuřecího masa. Bude vejce stále nejlevnější bílkovinou?

Budoucí vývoj cen vajec bude záležet na okolnostech, které nám ještě známy nejsou, ale je jasné, že spotřeba vajec může silně klesnout. Chtělo by to víc rozumu, v celém dodavatelském řetězci.

Continue Reading
Advertisement

Nejnovější příspěvky

Advertisement

Facebook

Aktuality