Connect with us
Reklama

Aktuality

Zdražování maďarských vajec může ovlivnit i velikonoční menu

Published

on

Zákazníci v posledních týdnech často marně hledali vajíčka na pultech venkovských obchodů. Od zavedení cenového stropu se nabídka výrazně zúžila. Velikonoce se blíží a zákazníci se budou snažit doplnit své domácí zásoby.  

Dovoz vajec a vaječných výrobků do EU se za prvních jedenáct měsíců roku 2022 zvýšil o 89 procent ve srovnání se stejným obdobím roku 2021. Gergely Pákozd, místopředseda Svazu vajec, nám odpověděl:

Ze strany výrobce vidíme, že dochází k přerušením dodávek, což lze částečně přičíst škrtům způsobeným ptačí chřipkou a omezením, která v důsledku toho vstoupila v platnost. Když se ale podíváme na Maďarsko jako celek, výroba není narušena. Musíte vědět, že domácí produkce vajec nestačí k plnému uspokojení domácí spotřeby. Je potřeba dovoz, který do Maďarska přichází především z Evropy. Na evropském trhu byla velmi silná poptávka ze Spojených států, kde byla loni velmi závažný výskyt ptačí chřipky a byly zlikvidována velká hejna. Myslím si ale, že existuje spíše komerční důvod, proč vejce v tuzemských obchodech téměř nenajdeme. Pokud by byl problém na straně výrobce, viděli bychom to i ve výrobních cenách, ale výrazný nárůst jsme nezaznamenali.

Cenový strop definoval konflikt mezi hráči v obchodním řetězci. Je velmi těžké to komentovat, protože sami výrobci se s tím ještě nesetkali, nemají praxi. Zatím sledují dění, aby viděli, kdo a jak se chová. Je zapojeno mnoho aktérů, my výrobci, balírny, obchodní řetězce, velkoobchody, maloobchody a všichni se snažíme této nemožné situaci přizpůsobit. Kromě cenového stopu je také otázkou, co se stane s cenami, pokud na evropském či maďarském trhu dojde k nadprodukci, která je typická v povelikonočním období.

Cena vajec prudce vzrostla

Podle údajů KSH před zavedením cenového stropu vzrostla cena vajec za jeden rok o 79,4 procenta. Otázkou je, co způsobilo tento dramatický nárůst cen?

Zhruba 70 procent nákladů na vejce tvoří krmivo. Ceny se za poslední rok zdvojnásobily. Ve skutečnosti, když se na to podíváme z dlouhodobého hlediska, vidíme ještě větší číslo! Zbývajících 30 procent nákladů je vázáno na ceny energií a euro. S tím, jak se hodnota forintu pro zákazníky zhoršovala, se producenti vajec dostávali do stále obtížnější situace. S pohybem směnného kurzu eura rostla i cena zařízení, technologií, nástrojů a obalových materiálů potřebných pro produkci vajec. Nejde tedy o ziskuchtivost, ale výrobní náklady vzrostly natolik, že se to muselo promítnout do cen. Navzdory tomu, že jsme viděli, na jakou úroveň rostou výrobní náklady, skutečný nárůst cen vajec spotřebitelé pocítili až na konci léta. Do té doby byla velmi silná konkurence a dost zboží na trhu, což neumožnilo zvýšení ceny. Když se v létě objevil nedostatek, ceny okamžitě vzrostly. Většina výrobců a balíren ale může říci, že se již léta snaží upozorňovat své obchodní partnery na to, že ceny je třeba zvyšovat pomalu a postupně, aby příliš nezasáhly spotřebitele. – řekl Gergely Pákozd.

Co se stane po cenovém stropu?

Expert je přesvědčen, že budou obnoveny normální tržní podmínky, že se obnoví důvěra mezi aktéry, která existovala v minulosti, a že nedojde k zápasu o to, kdo ponese ztráty kvůli cenovému stropu. Nařízení se týká pouze obchodníka, ale ztrátu, kterou utrpěl se může snažit vymáhat i od ostatních členů řetězce. Těžko říct, jakým směrem se to bude ubírat, protože nevíme, jaká bude situace. Dojde k tlaku ptačí chřipky, který sníží domácí produkci, jak se bude vyvíjet situace s ptačí chřipkou v Evropě a jak se bude vyvíjet výroba? Nyní se trh s krmnými surovinami zklidnil a lze pozorovat i mírný pohyb cen směrem dolů, který však není zdaleka tak výrazný,

Je velkou otázkou, jak se bude na jaře vyvíjet zemědělství, jaké výnosy lze očekávat v rostlinné výrobě a také zažíváme určité úlevy v cenách energií. Samozřejmě se můžete odvolávat na to, že cena energií a krmiv již klesla. Ale je to vlastně jedno, pokud už někdo potřebné suroviny nebo množství energie nasmlouval, i kdyby teď šly ceny energií na burze dolů, už se ho to nedotkne. Když jsme se potýkali s vysokými cenami energie a krmných surovin, na trhu zavládla panika, protože budou ještě vyšší ceny a každý se snažil zajistit si dostupné množství.

(agrarszektor.hu)

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Aktuality

ZMIZNÚ SLOVENSKÉ VAJCIA z obchodov?

Published

on

By

Slovenské obchodné siete zoskupené vo Zväze obchodu Slovenska plánujú naďalej podporovať slovenskú poľnohospodársku a potravinársku produkciu vrátane slovenských producentov vajec.

Na tomto základe bolo v roku 2020 uzatvorené Memorandum o spolupráci v oblasti produkcie slepačích vajec na Slovensku medzi ministerstvom pôdohospodárstva, Zväzom obchodu SR a Úniou hydinárov Slovenska, obsahom ktorého sú vzájomné záväzky zamerané na podporu domácej produkcie vajec vrátane deklarácie, že slovenskí hydinári najneskôr do roku 2030 uskutočnia rekonštrukciu klietkových chovov nosníc na podstielkové, volierové a voľnovýbehové chovy.

Slovenské obchodné siete sa nepridali k iniciatíve zahraničných reťazcov ukončiť predaj vajec pochádzajúcich z obohateného klietkového chovu už v roku 2025, čím prejavili voči domácim producentom vajec vyššiu mieru ústretovosti vzhľadom na ich reálne investičné možnosti postupne modernizovať chovy nosníc.

„Členovia Zväzu obchodu plne podporujú trend zlepšovania humánnosti chovov a životných podmienok zvierat, no zároveň považujeme za veľmi dôležitú aj udržateľnosť domácej produkcie vajec a zabezpečenie potravinovej sebestačnosti a zdravotnej bezpečnosti potravín,“ uviedol prezident Zväzu obchodu SR, Filip Kasana. Ako ďalej hovorí, nemožno opomenúť zvýšenú uhlíkovú stopu pri realizovaní náročnejšej logistiky v rámci dovozu tovaru zo zahraničia, čo má významný vplyv na kritériá udržateľnosti v rámci dopadov na životné prostredie.

„V súčasnosti platná legislatíva únie ani Slovenska chov nosníc v obohatených klietkach nezakazuje, a preto slovenské obchodné siete združené vo Zväze obchodu SR (COOP Jednota, CBA a Labaš) naďalej uprednostňujú slovenskú produkcia vajec v zmysle podpísaného Memoranda o spolupráci s Úniou hydinárov Slovenska, takže na ich pultoch budú pre spotrebiteľov dostupné domáce vajcia aj po 1. januári 2025,“ dodáva Filip Kasana.

V súčasnosti slovenskí chovatelia zabezpečujú slovenskú sebestačnosť vajec cca 85 %, pričom väčšina slovenskej produkcie je realizovaná prostredníctvom obohatených klietok, čo sa odráža aj na čistote vajec, ktorú spotrebiteľ preferuje.

Krmivo pre nosnice v klietkovom a podstielkovom chove má rovnakú kvalitu a zloženie. V záujme zlepšovania životných podmienok zvierat slovenskí chovatelia nosníc postupne rekonštruujú svoje prevádzky na podstielkový chov, no na väčšiu dynamiku tohto procesu im chýbajú finančné zdroje. Chov nosníc prostredníctvom podstielkového chovu je ekonomicky náročnejší, čo má svoj odraz vo vyššej pultovej cene vajec.

(TASR)

Continue Reading

Aktuality

Vyplatí se kupovat „domácí“ vajíčka?

Published

on

By

Vejce „domácí“, „z venkova“ nebo „od šťastných slepiček“… Pojmů je mnoho, ale každý ví, o čem je řeč. Stojí za to napsat pár slov o bezpečnosti takových produktů a představit jejich ceny.

  • Prodej domácích vajec je v Polsku docela populární.
  • Takový produkt je považován za hodnotnější než vejce z farmy, i když je třeba dodat, že vědecký výzkum není v této otázce jasný.
  • Při rozhodování o koupi takových vajec stojí za to věnovat pozornost několika aspektům.

Skladování vajec

Při nákupu je vhodné vzít v úvahu, jak byla vejce skladována: pro jejich bezpečnost musí být dostatečně nízká teplota a musí být omezeno vystavení zboží přímému slunečnímu záření. Samozřejmě ne vždy máme možnost zkontrolovat, jak byla vejce uskladněna, ale pokud vidíme, že na trhu leží bez jakékoliv ochrany proti slunci, měli bychom s tímto faktem počítat.

Mytí vaječných skořápek

Další věcí je čistota skořápek. Nejlepší by samozřejmě bylo, kdyby se vajíčko neušpinilo. Zanechat špinavou skořápku je však menší zlo, než se ji pokoušet umýt – taková akce zvyšuje riziko pronikání choroboplodných zárodků do pórovité skořápky. Bohužel nemáme jak ověřit, zda bylo vajíčko, které jsme koupili, umyté či nikoliv.

Prodej vajec na trhu

Bohužel se také může stát, že nepoctiví prodejci koupí vejce ze supermarketů nebo velkoobchodů (vykoupí je za nižší cenu) a následně je prodají jako „domácí“. Není problém označení odstranit a vejce přebalit do jiného obalu. Takové praktiky samozřejmě nejsou zdraví nebezpečné, ale je to podvod – vždyť když si chceme koupit farmářská vejce.  Bohužel neexistuje žádná účinná metoda, jak odlišit vejce z trhu od těch z domácích chovů. Má to určité důvody (vejce z drůbežárny mají častěji hnědou barvu, což vyplývá z genetiky používané ve velkochovu), ale v žádném případě to není pravidlo.

Princip omezené důvěry

Jak vidíme, při nákupu vajec z neoficiálních kanálů existuje mnoho neznámých. Samozřejmě se nestavíme na žádnou stranu, ale při rozhodování o takové koupi bychom se měli řídit zásadou omezené důvěry. Je důležité, aby produkt, který kupujeme, pocházel ze známého a důvěryhodného zdroje. Je nutné dodržovat základní hygienická pravidla, to znamená pečlivě si umýt a dezinfikovat ruce při manipulaci s vejci a před použitím opařit skořápku. Taková vejce je také lepší nepoužívat k přípravě tepelně neupraveného jídla.

Jaké jsou ceny vajec?

Na závěr se sluší říci, jaké jsou dnes ceny domácích vajec. Jak ukazuje náš krátký průzkum, náklady na nákup takových vajec se velmi liší. Nabídka zahrnuje produkty s cenami od 0,80 PLN do 1,50 PLN za kus. Cena částečně souvisí s velikostí vajíčka, ale pravděpodobně je to z velké části dáno poměrem nabídky a poptávky.

(farmer.pl)

Continue Reading

Aktuality

Easter Egg Roll využívá téma EGGucation již třetím rokem

Published

on

By

Akce, kterou pořádají prezident Biden a první dáma, nabízí tisíce skořápkových vajec a aktivity pro děti i dospělé.

V Bílém domě se v pondělí 1. dubna konala akce Easter Egg Roll 2024, která obsahovala téma „EGGucation“ se vzdělávacími aktivitami pro děti všech věkových kategorií. Kromě hledání velikonočních vajíček se letošní akce soustředila na kvalitu škol, čtenářské koutky, exkurze na farmy, obrázkový den, či fyzické zóny „EGGucation“. Více než 30 000 natvrdo vařených vajec ve skořápce je následně ručně barveno a využito při hledání vajec.

Generální ředitelka American Egg Board (AEB) Emily Metzová řekla: „Američtí producenti vajec jsou hrdí na to, že mohou ve velikonočním období poskytovat vejce rodinám v nouzi a budou pokračovat v darech komunitám po celých USA a po celý rok.“ První dáma Jill Biden uvedla, že letošní akce Velikonoční vajíčko se účastní přibližně 40 000 lidí.

(wattagnet.com)

Continue Reading

Aktuality