Connect with us
Reklama

Aktuality

Poplach ohledně rostoucího problému s dovozem drůbežího masa a vajec z Ukrajiny

Published

on

V říjnu se konalo jednání pracovní skupiny Copa-Cogeca „Vejce a drůbež“. Jednání se týkalo situace na trhu, ptačí chřipky, dovozu z Ukrajiny a klecového chovu.

Polská delegace poukázala na to, že ceny brojlerů začínají klesat v důsledku zvýšené produkce na podzim a dovozu z Ukrajiny. Problémem jsou trvale vysoké výrobní náklady. V srpnu 2023 získalo Polsko status země bez ptačí chřipky. Bohužel tento status byl ztracen v říjnu 2023. V letošním roce bylo v Polsku kvůli HPAI utraceno přes 1 milion kusů drůbeže.

Ptačí chřipka v Evropě

Podle informací prezentovaných během setkání byla ohniska HPAI dosud hlášena v 21 zemích Evropské unie. Do října bylo na farmách zjištěno 379 ohnisek ptačí chřipky, nejvíce ve Francii (148), Maďarsku (81), Polsku (61), České republice (23) a Německu (24). Případy HPAI A(H5) se vyskytly také u domácích ptáků (25) a volně žijících ptáků (482). Ohniska HPAI byla také hlášena u savců. Virus A(H5N1) identifikovaný na 26 kožešinových farmách ve Finsku (norek, liška obecná, liška polární a pes mývalovitý). Pravděpodobným zdrojem nákazy byl kontakt s racky.

Od října 2023 byla ve Francii zahájena povinná očkovací kampaň pro kachny na farmách s více než 250 kachnami. Za tímto účelem byla objednána šarže 80 milionů dávek vakcíny. Od očkování jsou osvobozeny chovné kachny a kachní farmy s méně než 250 zvířaty. Vakcinace je zakázána v případě kachních farem, jejichž produkce je určena pro evropský trh nebo export.

Dovoz vajec a drůbežího masa z Ukrajiny je pro polský průmysl výzvou

Během jednání byl nadnesen rostoucí problém s dovozem drůbežího masa a vajec z Ukrajiny. Z prezentovaných údajů vyplývá, že od ledna do srpna 2023 dosáhl celkový dovoz drůbežího masa z Ukrajiny do EU 167 988 tun, (+72 %) ve srovnání se stejným obdobím loňského roku a o 337 % více ve srovnání se stejným obdobím roku 2021, tedy před liberalizací obchodu. Celkový dovoz vajec do EU pak činil: 29 451 tun, +140 % ve srovnání se stejným obdobím loňského roku a o 755 % více ve srovnání se stejným obdobím v roce 2021 (před liberalizací obchodu).

Členové Copa a Cogeca zdůraznili, že plně chápou důležitost podpory ukrajinských farmářských kolegů a nestaví se proti budoucí integraci Ukrajiny do EU. Vzhledem k rychlému a neustálému nárůstu vývozu by však měla být zavedena prahová hodnota pro dovoz, která by vedla k automatickému spuštění ochranných opatření.

Schůze navrhla ochranná opatření pro jakoukoli zemědělskou komoditu, jakmile dovoz z Ukrajiny uskutečněný v daném čtvrtletí překročí čtvrtletní průměr dovozu v roce 2022. Jakékoli produkty dovezené nad čtvrtletní průměr by měly automaticky podléhat potvrzení o tranzitu pouze mimo EU a měly by být doprovázeny dokladem o místě určení. Taková pravidla by snížila zátěž výrobců v sousedních zemích a zajistila by, že se zboží dostane do méně rozvinutých zemí.

Studie Copa-Cogeca o klecovém chovu

Copa-Cogeca si nechala vypracovat posouzení dopadů zavedení zákazu klecového chovu. Ukazuje, že takové změny budou mít vážný dopad na čistou obchodní bilanci 27 zemí EU ve všech předpovědních scénářích. Ve většině případů povede zavedení zákazu k prudkému nárůstu dovozu, zejména vepřového masa, a ve všech scénářích k poklesu vývozu vepřového masa a vajec. Bez ohledu na délku přechodného období bude mít nová politika dopad na ekonomickou výkonnost odvětví živočišné výroby v EU, přičemž procentuální pokles produkce vajec je ve východní Evropě o něco vyšší než v západní Evropě.

(farmer.pl)

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Aktuality

ZMIZNÚ SLOVENSKÉ VAJCIA z obchodov?

Published

on

By

Slovenské obchodné siete zoskupené vo Zväze obchodu Slovenska plánujú naďalej podporovať slovenskú poľnohospodársku a potravinársku produkciu vrátane slovenských producentov vajec.

Na tomto základe bolo v roku 2020 uzatvorené Memorandum o spolupráci v oblasti produkcie slepačích vajec na Slovensku medzi ministerstvom pôdohospodárstva, Zväzom obchodu SR a Úniou hydinárov Slovenska, obsahom ktorého sú vzájomné záväzky zamerané na podporu domácej produkcie vajec vrátane deklarácie, že slovenskí hydinári najneskôr do roku 2030 uskutočnia rekonštrukciu klietkových chovov nosníc na podstielkové, volierové a voľnovýbehové chovy.

Slovenské obchodné siete sa nepridali k iniciatíve zahraničných reťazcov ukončiť predaj vajec pochádzajúcich z obohateného klietkového chovu už v roku 2025, čím prejavili voči domácim producentom vajec vyššiu mieru ústretovosti vzhľadom na ich reálne investičné možnosti postupne modernizovať chovy nosníc.

„Členovia Zväzu obchodu plne podporujú trend zlepšovania humánnosti chovov a životných podmienok zvierat, no zároveň považujeme za veľmi dôležitú aj udržateľnosť domácej produkcie vajec a zabezpečenie potravinovej sebestačnosti a zdravotnej bezpečnosti potravín,“ uviedol prezident Zväzu obchodu SR, Filip Kasana. Ako ďalej hovorí, nemožno opomenúť zvýšenú uhlíkovú stopu pri realizovaní náročnejšej logistiky v rámci dovozu tovaru zo zahraničia, čo má významný vplyv na kritériá udržateľnosti v rámci dopadov na životné prostredie.

„V súčasnosti platná legislatíva únie ani Slovenska chov nosníc v obohatených klietkach nezakazuje, a preto slovenské obchodné siete združené vo Zväze obchodu SR (COOP Jednota, CBA a Labaš) naďalej uprednostňujú slovenskú produkcia vajec v zmysle podpísaného Memoranda o spolupráci s Úniou hydinárov Slovenska, takže na ich pultoch budú pre spotrebiteľov dostupné domáce vajcia aj po 1. januári 2025,“ dodáva Filip Kasana.

V súčasnosti slovenskí chovatelia zabezpečujú slovenskú sebestačnosť vajec cca 85 %, pričom väčšina slovenskej produkcie je realizovaná prostredníctvom obohatených klietok, čo sa odráža aj na čistote vajec, ktorú spotrebiteľ preferuje.

Krmivo pre nosnice v klietkovom a podstielkovom chove má rovnakú kvalitu a zloženie. V záujme zlepšovania životných podmienok zvierat slovenskí chovatelia nosníc postupne rekonštruujú svoje prevádzky na podstielkový chov, no na väčšiu dynamiku tohto procesu im chýbajú finančné zdroje. Chov nosníc prostredníctvom podstielkového chovu je ekonomicky náročnejší, čo má svoj odraz vo vyššej pultovej cene vajec.

(TASR)

Continue Reading

Aktuality

Vyplatí se kupovat „domácí“ vajíčka?

Published

on

By

Vejce „domácí“, „z venkova“ nebo „od šťastných slepiček“… Pojmů je mnoho, ale každý ví, o čem je řeč. Stojí za to napsat pár slov o bezpečnosti takových produktů a představit jejich ceny.

  • Prodej domácích vajec je v Polsku docela populární.
  • Takový produkt je považován za hodnotnější než vejce z farmy, i když je třeba dodat, že vědecký výzkum není v této otázce jasný.
  • Při rozhodování o koupi takových vajec stojí za to věnovat pozornost několika aspektům.

Skladování vajec

Při nákupu je vhodné vzít v úvahu, jak byla vejce skladována: pro jejich bezpečnost musí být dostatečně nízká teplota a musí být omezeno vystavení zboží přímému slunečnímu záření. Samozřejmě ne vždy máme možnost zkontrolovat, jak byla vejce uskladněna, ale pokud vidíme, že na trhu leží bez jakékoliv ochrany proti slunci, měli bychom s tímto faktem počítat.

Mytí vaječných skořápek

Další věcí je čistota skořápek. Nejlepší by samozřejmě bylo, kdyby se vajíčko neušpinilo. Zanechat špinavou skořápku je však menší zlo, než se ji pokoušet umýt – taková akce zvyšuje riziko pronikání choroboplodných zárodků do pórovité skořápky. Bohužel nemáme jak ověřit, zda bylo vajíčko, které jsme koupili, umyté či nikoliv.

Prodej vajec na trhu

Bohužel se také může stát, že nepoctiví prodejci koupí vejce ze supermarketů nebo velkoobchodů (vykoupí je za nižší cenu) a následně je prodají jako „domácí“. Není problém označení odstranit a vejce přebalit do jiného obalu. Takové praktiky samozřejmě nejsou zdraví nebezpečné, ale je to podvod – vždyť když si chceme koupit farmářská vejce.  Bohužel neexistuje žádná účinná metoda, jak odlišit vejce z trhu od těch z domácích chovů. Má to určité důvody (vejce z drůbežárny mají častěji hnědou barvu, což vyplývá z genetiky používané ve velkochovu), ale v žádném případě to není pravidlo.

Princip omezené důvěry

Jak vidíme, při nákupu vajec z neoficiálních kanálů existuje mnoho neznámých. Samozřejmě se nestavíme na žádnou stranu, ale při rozhodování o takové koupi bychom se měli řídit zásadou omezené důvěry. Je důležité, aby produkt, který kupujeme, pocházel ze známého a důvěryhodného zdroje. Je nutné dodržovat základní hygienická pravidla, to znamená pečlivě si umýt a dezinfikovat ruce při manipulaci s vejci a před použitím opařit skořápku. Taková vejce je také lepší nepoužívat k přípravě tepelně neupraveného jídla.

Jaké jsou ceny vajec?

Na závěr se sluší říci, jaké jsou dnes ceny domácích vajec. Jak ukazuje náš krátký průzkum, náklady na nákup takových vajec se velmi liší. Nabídka zahrnuje produkty s cenami od 0,80 PLN do 1,50 PLN za kus. Cena částečně souvisí s velikostí vajíčka, ale pravděpodobně je to z velké části dáno poměrem nabídky a poptávky.

(farmer.pl)

Continue Reading

Aktuality

Easter Egg Roll využívá téma EGGucation již třetím rokem

Published

on

By

Akce, kterou pořádají prezident Biden a první dáma, nabízí tisíce skořápkových vajec a aktivity pro děti i dospělé.

V Bílém domě se v pondělí 1. dubna konala akce Easter Egg Roll 2024, která obsahovala téma „EGGucation“ se vzdělávacími aktivitami pro děti všech věkových kategorií. Kromě hledání velikonočních vajíček se letošní akce soustředila na kvalitu škol, čtenářské koutky, exkurze na farmy, obrázkový den, či fyzické zóny „EGGucation“. Více než 30 000 natvrdo vařených vajec ve skořápce je následně ručně barveno a využito při hledání vajec.

Generální ředitelka American Egg Board (AEB) Emily Metzová řekla: „Američtí producenti vajec jsou hrdí na to, že mohou ve velikonočním období poskytovat vejce rodinám v nouzi a budou pokračovat v darech komunitám po celých USA a po celý rok.“ První dáma Jill Biden uvedla, že letošní akce Velikonoční vajíčko se účastní přibližně 40 000 lidí.

(wattagnet.com)

Continue Reading

Aktuality