Connect with us
Reklama

Aktuality

Farmy Woźniak: Nedostatek vajec na trhu generuje vysoké ceny

Published

on

Potravinářský a výrobní průmysl jasně pociťuje dopady této situace, a to jak na domácím trhu, tak globálně – říká Barbara Woźniak, zástupkyně představenstva Farem Drobiu Woźniak a prezidentka Ovotek.

Rostoucí provozní náklady
– Potravináři zvláště silně pociťují změny související s nárůstem plynu nebo elektřiny. Především na těchto zdrojích je založen výrobní systém, což znamená, že 500 % nárůst cen plynu způsobí drastické zvýšení výrobních nákladů produktu, a tím se musí projevit jeho konečná cena. Válka na Ukrajině se navíc časově shodovala se zvýšenou produkcí před Velikonocemi a související sankce uvalené na Rusko navíc změnily současnou situaci na exportním trhu. V Evropě i ve světě také zaznamenáváme opakovaný výskyt ptačí chřipky, která je hrozbou pro masné i vaječné farmy – říká Barbara Woźniak, zástupkyně představenstva společnosti Ferm Drobiu Woźniak a prezidentka společnosti Ovotek.

– Potravinářský průmysl má za sebou dva těžké roky a vše nasvědčuje tomu, že i tento bude docela zajímavý. Mnoho producentů vajec muselo kvůli vysokým provozním nákladům revidovat své podnikání – což znamená snížit produkci nebo ji bohužel úplně vypnout. V důsledku toho je nabídka vajec neadekvátní poptávce, na trhu je dramatický nedostatek vajec, v důsledku čehož se to promítá do velmi vysokých cen, které zasahují sektor b2b (zpracování) a v konečném důsledku i spotřebitele – vysvětluje.

Zákazy a omezení exportu

Barbara Woźniak poznamenává, že asijské trhy se díky hejnům zdecimovaným ptačí chřipkou, která v tomto regionu opět začíná bujet, otevírají dovozu potravinářských výrobků, včetně konzumních vajec a produktů na zpracování vajec. Exportní statistiky EU dokazují, že mezi nejvýznamnější země zodpovědné za vysoké objednávky z Evropy patří Jižní Korea a Japonsko, bohužel tímto vývozcem není Polsko.

– Monitorování provedené analytiky KIPDiP ukazuje, že po září 2021 byl vývoz vajec a zpracovaných produktů z EU do třetích zemí (kromě Spojeného království) vyšší o 21,4 % oproti roku 2020 a činil 215,0 tis. tun. Dodávky byly nadále taženy silnou poptávkou ze strany největšího zákazníka, Japonska. Japonci v analyzovaném období dovezli z EU 59,1 tis. tun, což znamená celých 18,5 % nárůst oproti roku 2020. Ve skupině zemí z asijské oblasti, které dovážely nejvíce vaječné zboží ze zemí EU, byla již zmíněná Jižní Korea. Země dovezla za devět měsíců roku 2021 celkem 7,8 tisíce tun vajec a zpracovatelských produktů, tedy o 21,1 % více než v předchozím roce – informuje.

Vejce vyvážená z EU do Koreje bohužel nejsou od polských výrobců, protože Polsko a Korea stále nepodepsaly příslušné veterinární osvědčení umožňující vývoz vajec nebo vajec v prášku a také drůbeže na korejský trh. Proces je zdlouhavý a nebude rychle vyřešen. Bez silných podnikatelů naše země nebude dobře fungovat, protože se to promítá například do trhu práce. Díky zkušenostem a vybudované pozici Farem Woźniak jsme schopni obstát na světovém i domácím trhu, ale uvědomujeme si, že ne každý výrobce se bez podpory zainteresovaných státních institucí ocitne v příznivé realitě – zdůrazňuje Barbara Woźniak.

Digitalizace prodejních kanálů

Další výzvou pro potravinářský průmysl je digitalizace prodejních kanálů. Podle loňské studie „B2B e-commerce – perspektiva potravinářského průmyslu“ provedené mezi společnostmi vyrábějícími a obchodujícími s potravinářskými produkty je digitalizace B2B tržeb v tomto sektoru mnohem méně pokročilá než obecně u zkoumaných společností. Mezi všemi zkoumanými subjekty z různých odvětví ekonomiky bylo procento společností prodávajících on-line 41 %. V případě potravinářského sektoru pouze 19 %. Zrychlení e-commerce během pandemie zaznamenalo 42 % a pouze každý pátý B2B prodejce využívá e-commerce. Digitalizace B2B tržeb v potravinářství by se podle prognóz měla zrychlit do tří let. Hlavní motivací výrobců k zavedení e-commerce je zvýšení exportních tržeb, nižší citlivost na sezónní výkyvy tržeb a šance na větší stabilizaci.

Bezpečnost a kvalita produktu

– Obrat k tomu, co je místní, což vychází mimo jiné v z optiky spotřebitelů, protože regionální produkty jsou synonymem vysoké kvality, čerstvosti a bezpečnosti. Další výraznou změnou mezi spotřebitelskými volbami je větší pozornost věnovaná kvalitě a bezpečnosti produktů, které končí na jejich talířích. Dychtivěji sáhneme po jednoduchých, nezpracovaných produktech, které nám umožňují vykouzlit zdravá jídla v naší domácí kuchyni, ale zároveň musí být testovaná a čerstvá – zdůrazňuje Barbara Woźniak.

– V každé jednotce patřící do skupiny Woźniak provádíme neustálý mikrobiologický monitoring – suroviny, hotový výrobek, stejně jako personál a životní prostředí – v souladu s analýzou rizik. Disponujeme také vlastním naddimenzovaným systémem kontroly kvality EGGIDA nevyžadovaný dozorovými orgány, pod kterým provádíme doplňkové zkoušky a zajišťující nezávadnost vajec. Je to naše vnitřní kontrola v rámci bezpečnostních postupů a dodržování nejvyšších, rozšířených požadavků na kvalitu. Naše vajíčka jsou bez antibiotik, říká.

– Nedáváme je našim nosnicím v žádné fázi produkce vajec. Zaměřujeme se především na prevenci, proto realizujeme programy zaměřené na prevenci nemocí našich stád. Zvýšení informovanosti spotřebitelů o kvalitě konzumovaných produktů je pro výrobce důležitým signálem, že jejich úsilí a investice jsou oceňovány a že je výhodné zavádět další inovace, které budou mít ještě větší vliv na bezpečnost dodávaných potravin – zdůrazňuje Barbara Woźniak.

(portalspozywczy.pl)

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Aktuality

Kvůli ptačí chřipce je v Evropě nedostatek vajec. Drůbežáři jsou v zisku

Published

on

Nedostatek vajec kvůli šíření nákazy ptačí chřipky zvyšuje jejich cenu a drůbežářské podniky se tak po řadě měsíců dostávají do zisku, řekl místopředseda Českomoravské drůbežářské unie Zdeněk Mlázovský. Chybějící produkce na evropském trhu se projevuje na dovozu do Česka. V Německu a Nizozemsku bylo do konce října kvůli nemoci utraceno 5,8 milionu kusů drůbeže.

Drůbežáři se podle Mlázovského již od loňského roku potýkají s rostoucími cenami energií, což se rovněž promítlo do růstu cen. Poznamenal, že drůbežáři řadu měsíců svou produkci nedokázali obchodníkům prodávat za cenu, která by odpovídala nákladům. Na konci léta se ale na trhu projevil velký nedostatek vajec, což vedlo ke zdražení. „Dnes jsme se dostali na ceny, abychom mohli profitovat a mít zisk do budoucna,“ řekl.

Uvedl, že je problematické dovézt do Česka vejce ze zahraničí přes distributory. Zemědělci se dostali do situace, kdy jsou s nimi obchodníci ochotni více vyjednávat. „Řetězce se ozývají samy a diskutují s námi o ceně, což nikdy předtím nedělaly,“ uvedl. Ve firmě, kde sám působí, se i krátí objednávky, aby bylo možné uspokojit všechny odběratele, doplnil. Mlázovský očekává, že situace se brzy změní a po novém roce budou opět chovatelé svou produkci prodávat za nižší ceny.

V ČR se může podle Mlázovského v následujících letech snížit produkce v sektoru drůbeže kvůli plánovanému zákazu klecových chovů nosnic do konce roku 2026. „Bude to obrovský zásah do rozpočtu každého podniku,“ řekl. Očekává, že část podniků nestihne své chovy do tohoto termínu přizpůsobit, což může vést k poklesu chovů zhruba o 30 procent, v nejhorším případě až o 50 procent. Podle dřívějších odhadů unie bude přestavba chovů v ČR stát čtyři až pět miliard korun. „Jsou podniky, které jsou již z 50 procent přestavěné, jsou podniky, které ještě nezačaly,“ dodal.

Celý text na iDNES.cz

Continue Reading

Aktuality

Cenový strop pro konzumní vejce vstoupil v Maďarsku v platnost 10. listopadu

Published

on

Maďarská vláda se rozhodla zavést cenový strop i pro konzumní vejce. Podle oznámení Vládního informačního centra bude příslušné nařízení vlády zveřejněno v Maďarském věstníku. Cenové stropy regulují spotřebitelské ceny potravin nejvíce postižené zdražováním. V případě vajec a konzumních brambor nesmí být hrubá maloobchodní cena vyšší než cena uplatňovaná obchodníkem 30. září 2022. Cenový strop snižuje cenu vajec o 25 procent a brambor o 10 procent a očekává se, že sníží inflaci o 0,1 až 0,2 procenta.

Vejce a dokonce lze podle GKI na maďarských trzích prodávat dráž než kdykoli předtím. Obchody ale mohou kvůli cenovému stropu pociťovat jejich nedostatek. Průměrná rodina může zmrazením ceny vajec ušetřit cenu jedné či dvou porcí, maximálně 500 HUF měsíčně. V tržnici Békešská Čaba například v sobotu 12. listopadu žádali za větší vejce 95 HUF a za menší vejce 85 HUF, tedy úplně stejně jako před zavedením cenového stropu, prozradil RTL Híradó.

I přes další zdražování a cenový rozdíl může poptávka v halách tržišť vzrůst, protože kvůli klesající nabídce může být v obchodech vajec nedostatek. Vzhledem k tomu, že na tržištích není cenový strop, je zřejmé, že výrobci raději budou dodávat tam, protože tam lze dosáhnout mnohem vyšší ceny.

Podle informací svazu producentů vajec, pokud jim příjmy nepokryjí náklady kvůli cenovému stropu, pak je třeba počítat s nedostatkem produktu, a to i ve střednědobém horizontu.

(agrarszektor.hu, mbtt.hu)

Continue Reading

Aktuality

5 najväčších mýtov o vajciach: aj vy ste si mysleli, že sú pravdivé? 

Published

on

Vajcia patria k výživovo hodnotným potravinám a okrem toho, že sú samy osebe veľmi chutným pokrmom, majú všestranné využitie pri varení a príprave jedál. S ich vlastnosťami sa spája nielen množstvo zdraviu prospešných látok, ale aj poloprávd či klamstiev. Čo sú fakty a čo, naopak, mýty o vajciach?

  1. mýtus: Farba škrupiny závisí od farby peria sliepky 

Aj vy ste si niekedy kládli otázku, prečo sa farba škrupiny vajec líši? Ak si myslíte, že jej výsledný odtieň má na svedomí sfarbenie peria sliepky, mýlite sa. Prečo majú niektoré vajcia hnedú škrupinu a iné bielu?

Pravda: V skutočnosti rozhodujú o farbe škrupiny vajíčka kožné laloky nachádzajúce sa na mieste, kde majú sliepky uši. Sliepky s červenými či až červenohnedými lalokmi znášajú hnedé vajcia, zatiaľ čo sliepky so svetlými lalokmi vajcia s bielou škrupinou. Faktom je i to, že farba kožných lalokov sa podieľa na sfarbení peria sliepky.

  1. mýtus: Tmavšia farba žĺtka znamená vyššiu kvalitu vajca 

Čím je žĺtok tmavší, tým je vajce kvalitnejšie. Toto tvrdenie je veľmi rozšírené, avšak nepravdivé. Prečo majú niektoré vajcia bledší žĺtok, hoci ich kvalita sa nemení?

Pravda: Kvalita vajec závisí iba od spôsobu skladovania a od krmiva, ktorým je nosnica kŕmená. Práve to má rozhodujúci vplyv na farbu žĺtka. Presnejšie povedané, jeho zafarbenie ovplyvňuje podiel karotenoidov a xantofylov v krmive. Tieto látky pôsobia okrem iného aj ako farbivo (červené a žlté) a sú zodpovedné za tmavšiu farbu žĺtka (podiel daných látok v krmive sa zvyšuje napríklad kukuricou). Ak má žĺtok žltooranžovú farbu, je to najmä vďaka luteínu a riboflavínu, ktoré patria k prírodným farbivám s antioxidačným účinkom. Farba žĺtka však nemá vplyv na kvalitu či chuť vajíčka.

A čo farba škrupiny a farba žĺtka? 

V súvislosti s farbou žĺtka vyvrátime ešte jeden mýtus – čím je škrupina tmavšia, tým tmavší bude žĺtok. Keďže o farbe žĺtka rozhoduje krmivo, sfarbenie škrupiny jeho odtieň nijako neovplyvní.

  1. mýtus: Ak je bielok zakalený, vajce nie je čerstvé

Tvrdenie, podľa ktorého zakalený bielok znamená, že vajce je staré, prípadne pokazené, je lož. Čo sa týka čerstvosti, pravdou je presný opak.

Pravda: Zakalený bielok je badateľný predovšetkým v prípade čerstvých vajec v deň znášky. Samotné zakalenie spôsobuje vysoký obsah oxidu uhličitého po znesení vajíčka.

Čerstvosť si môžete overiť aj sami: 

  • Ak vajce vložíte do vody, to čerstvé sa ponorí, staré bude plávať. Dôvod? Vzduchová dutinka vnútri vajca sa časom postupne zväčšuje.
  • Ak sa bielok rýchlo roztečie, pretože je veľmi riedky, vajce je staré. V čerstvom vajíčku bielok úzko obopína žĺtok a je hustý.
  • Na obale vajec je uvedený údaj o minimálnej trvanlivosti vajec, ktorá je 28 dní od znesenia.
  1. mýtus: Vajcia by sa mali skladovať vo dverách chladničky 

Výrobcovia chladničiek najčastejšie umiestňujú držiak na vajcia do dverí chladničky. Sú však dvere vhodným miestom na uskladnenie vajec?

Pravda: Dvere sú najteplejším miestom v chladničke. Keďže sa často otvárajú, kolíše v nich teplota, čo skladovaným vajciam neprospieva. Vhodné umiestnenie je teda v zadných priestoroch políc, kde k badateľným výkyvom teplôt nedochádza.

  1. mýtus: Vajcia obsahujú veľa cholesterolu, sú teda nezdravé 

Tento mýtus sa opiera o fakt, že vajcia obsahujú cholesterol. Na ten však treba nazerať z viacerých hľadísk. Vajcia nie sú nezdravou potravinou. Prečo?

Pravda: Cholesterol je nevyhnutný pre správnu funkciu tela, vývoj človeka a jeho hormonálnu aktivitu (napríklad pri tvorbe vitamínu D, žlčových kyselín, hormónov). Vajcia obsahujú LDL aj HDL cholesterol, čiže tzv. zlý aj dobrý cholesterol. Vo vaječnom žĺtku sa nachádza cca 200 mg cholesterolu (LDL ku HDL v pomere cca 2/3 : 1/3), zároveň však vajce obsahuje cca 1 700 mg lecitínu, látky, ktorá pomáha s odbúravaním cholesterolu.

Vedeli ste, že?

Konzumáciou vajec automaticky nezvyšujete množstvo cholesterolu vo vašom tele (to závisí napríklad aj od veku, genetiky človeka, zdravotného stavu). Cholesterol nachádzajúci sa vo vaječnom žĺtku má zanedbateľný vplyv na kardiovaskulárne ochorenia – nepatrí k potravinám s vysokým obsahom saturovaných tukov a transmastných kyselín. Samotný tuk v žĺtku je zdraviu prospešný. Ide totiž o nenasýtenú formu, ktorá napomáha udržiavať rovnováhu telesných tekutín.

Vajcia sú skvelým zdrojom výživných látok. Vaječná bielkovina je plnohodnotná a ľahko stráviteľná. Organizmus ju dokáže zužitkovať na 100 %. Preto majú vajcia výborné skóre na stupnici zvanej index sýtosti, ktorá meria schopnosť potravín vyvolávať pocit nasýtenia a znižovať neskorší príjem kalórií. Ak ich pridáte do svojho jedálnička, okrem iného si zabezpečíte zdroj vitamínu D, B12, minerálu selénu či antioxidantov zeaxantínu a luteínu. Vďaka slovenským vajíčkam určite – sú čerstvé, kvalitné a pre zdravie bezpečné (podliehajú totiž neustálej kontrole). Nezabudnite si všímať pečiatku na škrupine vajec, ktorá musí obsahovať označenie SK.

(slovenskahydina.sk)

Continue Reading
Advertisement

Nejnovější příspěvky

Advertisement

Facebook

Aktuality