Connect with us
Reklama

Aktuality

Farmy Woźniak: Nedostatek vajec na trhu generuje vysoké ceny

Published

on

Potravinářský a výrobní průmysl jasně pociťuje dopady této situace, a to jak na domácím trhu, tak globálně – říká Barbara Woźniak, zástupkyně představenstva Farem Drobiu Woźniak a prezidentka Ovotek.

Rostoucí provozní náklady
– Potravináři zvláště silně pociťují změny související s nárůstem plynu nebo elektřiny. Především na těchto zdrojích je založen výrobní systém, což znamená, že 500 % nárůst cen plynu způsobí drastické zvýšení výrobních nákladů produktu, a tím se musí projevit jeho konečná cena. Válka na Ukrajině se navíc časově shodovala se zvýšenou produkcí před Velikonocemi a související sankce uvalené na Rusko navíc změnily současnou situaci na exportním trhu. V Evropě i ve světě také zaznamenáváme opakovaný výskyt ptačí chřipky, která je hrozbou pro masné i vaječné farmy – říká Barbara Woźniak, zástupkyně představenstva společnosti Ferm Drobiu Woźniak a prezidentka společnosti Ovotek.

– Potravinářský průmysl má za sebou dva těžké roky a vše nasvědčuje tomu, že i tento bude docela zajímavý. Mnoho producentů vajec muselo kvůli vysokým provozním nákladům revidovat své podnikání – což znamená snížit produkci nebo ji bohužel úplně vypnout. V důsledku toho je nabídka vajec neadekvátní poptávce, na trhu je dramatický nedostatek vajec, v důsledku čehož se to promítá do velmi vysokých cen, které zasahují sektor b2b (zpracování) a v konečném důsledku i spotřebitele – vysvětluje.

Zákazy a omezení exportu

Barbara Woźniak poznamenává, že asijské trhy se díky hejnům zdecimovaným ptačí chřipkou, která v tomto regionu opět začíná bujet, otevírají dovozu potravinářských výrobků, včetně konzumních vajec a produktů na zpracování vajec. Exportní statistiky EU dokazují, že mezi nejvýznamnější země zodpovědné za vysoké objednávky z Evropy patří Jižní Korea a Japonsko, bohužel tímto vývozcem není Polsko.

– Monitorování provedené analytiky KIPDiP ukazuje, že po září 2021 byl vývoz vajec a zpracovaných produktů z EU do třetích zemí (kromě Spojeného království) vyšší o 21,4 % oproti roku 2020 a činil 215,0 tis. tun. Dodávky byly nadále taženy silnou poptávkou ze strany největšího zákazníka, Japonska. Japonci v analyzovaném období dovezli z EU 59,1 tis. tun, což znamená celých 18,5 % nárůst oproti roku 2020. Ve skupině zemí z asijské oblasti, které dovážely nejvíce vaječné zboží ze zemí EU, byla již zmíněná Jižní Korea. Země dovezla za devět měsíců roku 2021 celkem 7,8 tisíce tun vajec a zpracovatelských produktů, tedy o 21,1 % více než v předchozím roce – informuje.

Vejce vyvážená z EU do Koreje bohužel nejsou od polských výrobců, protože Polsko a Korea stále nepodepsaly příslušné veterinární osvědčení umožňující vývoz vajec nebo vajec v prášku a také drůbeže na korejský trh. Proces je zdlouhavý a nebude rychle vyřešen. Bez silných podnikatelů naše země nebude dobře fungovat, protože se to promítá například do trhu práce. Díky zkušenostem a vybudované pozici Farem Woźniak jsme schopni obstát na světovém i domácím trhu, ale uvědomujeme si, že ne každý výrobce se bez podpory zainteresovaných státních institucí ocitne v příznivé realitě – zdůrazňuje Barbara Woźniak.

Digitalizace prodejních kanálů

Další výzvou pro potravinářský průmysl je digitalizace prodejních kanálů. Podle loňské studie „B2B e-commerce – perspektiva potravinářského průmyslu“ provedené mezi společnostmi vyrábějícími a obchodujícími s potravinářskými produkty je digitalizace B2B tržeb v tomto sektoru mnohem méně pokročilá než obecně u zkoumaných společností. Mezi všemi zkoumanými subjekty z různých odvětví ekonomiky bylo procento společností prodávajících on-line 41 %. V případě potravinářského sektoru pouze 19 %. Zrychlení e-commerce během pandemie zaznamenalo 42 % a pouze každý pátý B2B prodejce využívá e-commerce. Digitalizace B2B tržeb v potravinářství by se podle prognóz měla zrychlit do tří let. Hlavní motivací výrobců k zavedení e-commerce je zvýšení exportních tržeb, nižší citlivost na sezónní výkyvy tržeb a šance na větší stabilizaci.

Bezpečnost a kvalita produktu

– Obrat k tomu, co je místní, což vychází mimo jiné v z optiky spotřebitelů, protože regionální produkty jsou synonymem vysoké kvality, čerstvosti a bezpečnosti. Další výraznou změnou mezi spotřebitelskými volbami je větší pozornost věnovaná kvalitě a bezpečnosti produktů, které končí na jejich talířích. Dychtivěji sáhneme po jednoduchých, nezpracovaných produktech, které nám umožňují vykouzlit zdravá jídla v naší domácí kuchyni, ale zároveň musí být testovaná a čerstvá – zdůrazňuje Barbara Woźniak.

– V každé jednotce patřící do skupiny Woźniak provádíme neustálý mikrobiologický monitoring – suroviny, hotový výrobek, stejně jako personál a životní prostředí – v souladu s analýzou rizik. Disponujeme také vlastním naddimenzovaným systémem kontroly kvality EGGIDA nevyžadovaný dozorovými orgány, pod kterým provádíme doplňkové zkoušky a zajišťující nezávadnost vajec. Je to naše vnitřní kontrola v rámci bezpečnostních postupů a dodržování nejvyšších, rozšířených požadavků na kvalitu. Naše vajíčka jsou bez antibiotik, říká.

– Nedáváme je našim nosnicím v žádné fázi produkce vajec. Zaměřujeme se především na prevenci, proto realizujeme programy zaměřené na prevenci nemocí našich stád. Zvýšení informovanosti spotřebitelů o kvalitě konzumovaných produktů je pro výrobce důležitým signálem, že jejich úsilí a investice jsou oceňovány a že je výhodné zavádět další inovace, které budou mít ještě větší vliv na bezpečnost dodávaných potravin – zdůrazňuje Barbara Woźniak.

(portalspozywczy.pl)

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Aktuality

Ceny producentů vajec v ČR jsou o čtvrtinu nižší než v Polsku i pod průměrem EU

Published

on

Ceny českých producentů vajec byly v polovině listopadu zhruba o čtvrtinu nižší než v Polsku. Vyplývá to z dat Evropské komise. Podle Českomoravské drůbežářské unie je z Polska dlouhodobě kolem 70 procent vajec, které se do ČR dováží. Proti průměru EU byly ceny nižší zhruba o pětinu. O asi 15 procent byly nižší ceny zemědělců oproti cenám na Slovensku. Podle Českého statistického úřadu (ČSÚ) v říjnu vzrostly spotřebitelské ceny vajec oproti září o více než osm procent.

Komise sleduje ceny po jednotlivých týdnech. Z posledních dat vyplývá, že za 100 kilogramů vajec čeští chovatelé dostali v minulém týdnu 178,92 eura, tedy 4359 Kč. V Polsku byla cena za stejné množství 241,69 eura, což je zhruba 5888 Kč. Průměr EU byl 225,88 eura za 100 kilogramů, tedy 5503 Kč.

Ceny českých producentů klesly od konce května do minulého týdne zhruba o 12 procent, ukazují data. Průměr EU klesl za stejné období o osm procent. V Polsku se ceny snížily téměř o šest procent. Z dat komise také vyplývá, že v ČR jsou ve srovnání s ostatními členskými státy ceny producentů vajec mezi nejnižšími. V minulém týdnu byla cena nižší pouze na Kypru.

Podle ČSÚ letos spotřebitelské ceny vajec v ČR klesaly. Oproti lednovému průměru, kdy stálo jedno vejce 5,65 Kč, se ceny do října snížily o více než čtvrtinu na 4,04 Kč za kus. Cena vajec v říjnu poprvé v letošním roce meziměsíčně vzrostla o 0,31 Kč, což je zhruba osmiprocentní růst. V září byla průměrná cena za kus 3,73 Kč.

Čeští chovatelé na rozdíl od sousedního Polska musí v následujících letech své chovy přestavět kvůli zákazu klecových chovů, který začne platit od roku 2027. V současnosti je podle posledních dat Ústřední evidence drůbeže v obohacených klecích 58 procent nosnic v ČR. Přestavba bude podle stát tři miliardy korun, odhaduje drůbežářská unie. V Polsku se podle ní zatím žádný zákaz nechystá a v klecích tamní zemědělci chovají zhruba 72 procent nosnic, na Slovensku je to o dvě procenta více. Podle drůbežářské unie dlouhodobě kromě Polska část dovozu vajec tvoří produkce ze Slovenska nebo z Nizozemska.

Ministerstvo zemědělství v prvním kole programu rozvoje venkova umožní čerpat podporu na přestavbu hal z klecových chovů na alternativy. Firmy budou moci žádat až o 30 milionů korun na jeden projekt. Ředitel společnosti Vejce Kosičky z Královéhradecka Jan Pozdílek dříve uvedl, že náklady na produkci vajec ve voliérových chovech jsou o zhruba 0,50 Kč na kus vyšší než v klecových. O tu cenu proto musí alespoň navýšit své ceny zemědělci, aby dokázali pokrýt náklady. Hrozí proto podle něj, že bude kvůli tomu růst dovoz levnějších vajec ze zahraničí.

Ceny zemědělských výrobců vajec za 100 kilogramů (v eurech)

Týden od Týden v roce ČR Polsko Slovensko Průměr EU
19.6.2023 25 204,09 235,39 217,23 230,68
24.7.2023 30 179,82 215,05 196,19 206,15
28.8.2023 35 168,09 211,38 203,08 209,32
2.10.2023 40 169,21 206,67 217,46 214,54
6.11.2023 45 178,64 206,99 222,29
13.11.2023 46 178,92 241,69 211,55 225,88

zdroj: Evropská komise

(ČTK)

Continue Reading

Aktuality

Vajíčka od ukrajinského veľkovýrobcu pod drobnohľadom

Published

on

Na hraničnej kontrolnej stanici Vyšné Nemecké objavili dvakrát po sebe v zásielke slepačích vajec z Ukrajiny vzorky s vyšším obsahom nepovolených látok, ako to umožňujú normy Európskej únie. V oboch prípadoch išlo o rovnakého výrobcu Yasensvit a v oboch bola zásielka určená do Lotyšska. K nálezu na hraniciach Štátna veterinárna a potravinová správa uvádza, že išlo o porušenie Nariadenia Komisie, ktorým sa stanovujú maximálne hodnoty prítomnosti kokcidiostatík alebo histomonostatík v potravinách. V ďalšom prípade išlo o vysoký obsah antikokcidika diklazuril.

Podľa informácií ŠVPS SR sa takéto závadné vajíčka nedostali na slovenský trh.„V informačnom systéme evidujeme len jednu zásielku smerujúcu k odberateľovi na Slovensko, ale táto bola dňa 24.09.2023 pre nevyhovujúcu dokladovú kontrolu zamietnutá,“ uviedol pre polnoinfo.sk Martin Chudý, poverený ústredný riaditeľa ŠVPS SR.

Podrobený kontrole

Všetky zásielky tohto výrobcu v súčasnosti zastavia na slovensko-ukrajinských hraniciach a podrobia kontrole. Podľa európskej legislatívy sa takého zvýšené opatrenia vyžadujú v prípade zistených pozitívnych výsledkov. „Každá nasledujúca zásielka je podrobená odberu vzoriek a je úradne pozastavená na hranici EÚ do doby doručenia laboratórnych výsledkov. V prípade pozitívnych výsledkov sú prijaté ďalšie opatrenia a zásielky nesmú byť prepustené na územie EÚ,“ uviedol Martin Chudý.

S vajíčkami je to ťažšie ako s obilím

Poverený riaditeľ ŠVPS je presvedčený, že so slepačími vajcami je to iné, ako s obilím z Ukrajiny, ktoré často ostávalo na Slovensku, aj keď bolo určené do inej krajiny. „Odčerpať zo zásielok vajec, ktoré sa prevážajú cez Slovensko, nie je možné. Každá je úradne zapečatená so sprievodný dokumentom CHEDP (Common Health Entry Document), v ktorom je kompetentná autorita v mieste určenia informovaná o množstve prepravovaného tovaru. V prípade, ak by zásielka nedorazila na miesto určenia, táto autorita musí o tom upovedomiť ostatné členské krajiny,“ uviedol riaditeľ ŠVPS.

Ukrajinský veľkovýrobca dobýva trhy

Yasensvit je hydinový farma, filiálka spoločnosti Ovostar Union, veľkoproducenta, ktorý vyváža vajíčka do viac ako 50 krajín sveta. Do EÚ vyvážajú svoje výrobky do Dánska, Nemecka, Poľska, Lotyšska a Talianska. Produkčné činnosti sa realizujú v centrálnej Ukrajine.

(poľnoinfo.sk)

Continue Reading

Aktuality

Stavy drůbeže by letos mohly klesnou až o 15 %

Published

on

V českých chovech by mohly podle odhadu Českomoravské drůbežářské unie letos klesnout stavy až zhruba o 15 procent. V loňském roce klesly o osm procent. Povede to hlavně k růstu dovozu ze zahraničí. Řekla to předsedkyně unie Gabriela Dlouhá. Upozornila na to, že možné další zdražování elektřiny tuzemské chovatele dále znevýhodňuje.

Drůbežářská unie již delší dobu upozorňuje na to, že chovatelé se potýkají s vysokými náklady a tlakem levnějších dovozů potravin ze zahraničí. Největší podíl tvoří krmné směsi, které tvoří kolem 65 procent nákladů. Dlouhá již dříve uvedla, že i když v současnosti výrazně klesají ceny komodit, tak krmné směsi zlevňují mnohem méně.

V září zveřejněná studie Ekonomické fakulty Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích uvedla, že krmné směsi od ledna 2021 do letošního března zdražily téměř o 52 procent. Analýza také poukázala na to, že loni vzrostla průměrná cena za kilogram živé hmotnosti kuřete oproti roku 2018 o 21,5 procenta. Upozornila na to, že nárůst ceny nestačil pokrýt růst nákladů, které se oproti stejnému roku zvýšily téměř o 38 procent.

Místopředseda představenstva společnosti Proagro Nymburk Zdeněk Mlázovský řekl, že přestože ceny energií nyní klesají, stále jsou výrazně vyšší než v době před výrazným růstem cen. K tomu došlo hlavně vlivem ruské invaze na Ukrajinu loni v únoru. Mlázovský uvedl, že pro podnik je nyní výhodnější nakupovat na spotovém trhu než mít fixovanou cenu. Firma tedy nakupuje množství energie na určité období podle aktuálních cen.

Mlázovský řekl, že v chovech nosnic elektřinu využívají podniky hlavně na ventilaci v letním období. V zimě se využívá pouze nárazově kvůli vlhkosti nebo pokud se zvýší koncentrace oxidu uhličitého (CO2) v halách. V průměru za celý rok elektrická energie tvoří kolem dvou až tři procent nákladů, řekl. Mlázovský dále uvedl, že firma rozšiřuje na svých budovách fotovoltaiku. V letních obdobích by podle něj panely měly dokázat pokrýt většinu spotřeby na ventilaci hal. Poznamenal, že se ale v některých případech podnik potýká s tím, že není dostatečná kapacita připojení do rozvodné sítě.

Cenu energií pro firmy může ovlivnit návrh Energetického regulačního úřadu (ERÚ), který oznámil zvýšení regulované složky elektřiny. U domácností má být nárůst oproti letošku o 71 procent, na hladině vysokého napětí o 113 procent a na hladině velmi vysokého napětí o 206 procent. Cena elektřiny se skládá z obchodní složky, kterou určují dodavatelé, a regulované části, kterou spravuje stát.

Návrh kritizovala Hospodářská komora ČR, Svaz průmyslu a dopravy ČR i Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR. Podle prezidenta Agrární komory ČR Jana Doležala je zvyšování cen špatnou zprávou i pro zemědělce. Podotkl, že chovatelé i pěstitelé se již nyní nachází ve složité situaci, kdy mají stále vysoké náklady, které neodpovídají výkupním cenám. „Je alarmující, že další vlna zdražování se nebude odvíjet ani tak od situace na trhu, ale chystá ji stát,“ dodal.

ČTK

Continue Reading
Advertisement

Nejnovější příspěvky

Advertisement

Facebook

Aktuality