Connect with us
Reklama

Ceny

V maďarských obchodech může být velké zdražení

Published

on

Maďarská kuchyně hodně staví na vejcích a je jednou z ingrediencí většiny koláčů a pečiva, nemluvě o různých salátech a dalších potravinách. Maďarským spotřebitelům proto není vůbec lhostejné, zda je v obchodech a na trzích dostatek vajec, zejména v období Velikonoc (a Vánoc), kdy spotřeba vždy poskočí. Stejně tak je zásadním problémem cena vajec, která také do značné míry ovlivňuje míru spotřeby. Za Svaz maďarských chovatelů a producentů vajec jeho zemědělský tajemník Dr. Györgyi Molnár uvedl, že cena vajec byla loni nízká, letošní rok ale došlo k výpadku.

Doktor Györgyi Molnár hovořil o tom, že cena vajec nezávisí na nákladech, ale na trhu. Dokud existuje trh s nabídkou, kupující nedávají výrobcům lepší cenu, ale poptávka může ceny zvýšit. V souvislosti s rusko-ukrajinskou válkou expert uvedl, že od vypuknutí ozbrojených bojů dorazily do Evropské unie z Ukrajiny nejméně 3 miliony uprchlíků, takže je potřeba nakrmit mnohem více lidí. EU je však v oblasti vajec soběstačná, produkuje více, než spotřebuje. Přebytek výroby byl v roce 2021 2 % a pro rok 2022 se předpokládá 1,5 %. Pokud jde o dovoz, téměř polovina (48 %) dovozu vajec ze zemí mimo EU pochází ze Spojeného království a téměř čtvrtina (23,3 %) byla z Ukrajiny. Podle Dr. Györgyi Molnára bylo týden po vypuknutí války cítit, že se trh EU s vejci zhroutil. Ptačí chřipka zasáhla několik velkých zemí produkujících vejce, Francouzi například museli vyhladit celé chovy a Španělé měli 12denní stávku v dopravě zboží a nikam nebyla dodána žádná surovina, zpracovaný nebo hotový výrobek.

V Evropské unii došlo k mírnému snížení počtu dostupných vajec, ale to neznamená, že by byl problém se zásobováním. Není nedostatek, jen jsme přešli na stranu poptávky, což znamená, že ceny šly nahoru. Před válkou počítali analytici s tím, že výrobce by měl dostat 40 forintů za kus, ale náklady se staly nepředvídatelnými. Ceny začaly stoupat, aktuálně stojí kilo vajec 1000-1200 forintů.

Průmysl nepotřebuje umělé zásahy. Jak již dříve zmínil Dr. Györgyi Molnár, pokud by byl klecový chov vyjmut ze vzorce, cena vajec by v Evropské unii vzrostla o 10–15 %, a pokud by se sektor musel obrátit na alternativní směry, ceny by vzrostly ještě více.

Zemědělský tajemník také hovořil o tom, že v Maďarsku bylo období, kdy se nejvíce prodávala vejce velikosti S, protože se zdála nejlevnější, ale cena forint/kilogram to většinou vyvracela. Spotřebitelé si to už naštěstí také uvědomili, že se vyplatí vybírat vejce velikosti M a L, protože na to jsou psány receptury, takže většina lidí v obchodech a na trzích hledá tyto dvě střední kategorie. Na otázku, kolik vajec bude letos k dispozici na velikonoční období a zda bude dostatek domácích vajec k pokrytí poptávky, Dr. Györgyi Molnár odpověděl, že o Velikonocích a Vánocích vždy výrazně roste poptávka, přičemž poptávka se zdvojnásobí dva týdny před svátky. Odborník se domnívá, že domácích vajec bude dostatek přestože v sektoru dochází k určité fluktuaci, vyrovná se to. Maďaři jinak snědí 243 vajec na osobu za rok, což znamená, že roční potřeba je asi 2,3 miliardy kusů. Během velikonočního období obvykle koupí 4–7 %, tedy asi 100–150 milionů vajec

Pokud jde o současnou situaci v odvětví vajec, Dr. Györgyi Molnár vysvětlil, že v současné době v Maďarsku není žádný chovatel zvířat, který by byl spokojen s cenami krmiv a energií. Problém není v tom, že jsou vysoké, ale v tom, že jsou neplánované, uvedl odborník. Povinnost podávat zprávy o vývozu obilí byla podle tajemníka zemědělství za svaz vajec dobrým rozhodnutím. Maďarsko je na tom dobře, že má obilí. Bohužel se cena nedá plánovat dopředu, za kolik bude výrobce schopen svůj produkt prodávat za dva týdny. To přineslo do odvětví obrovskou nejistotu. Výrobci se nemohou vyhnout zdražování a nedokážou odhadnout ani snížení spotřeby, které z toho vyplyne. Spočítat, jaká bude cena, se prostě nedá

Doktor Györgyi Molnár hovořil i o tom, co dosud v sektoru chybělo. Byla to typická forma podpory producentů vajec k tlumení salmonel. Po dlouhém čekání bylo nedávno zveřejněno nařízení EU a jeho provozní vyhláška se v Maďarsku očekává brzy.

(agrarszektor.hu)

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Ceny

Cena vajec v Německu se drží vysoko i po Velikonocích

Published

on

Němečtí producenti vajec obvykle týden po Velikonocích prožívali úplně jinak. Jen relativně malá změna ceny u čerstvých konzumních vajec znamená, že o normálnosti německého trhu s vejci nemůže být absolutně žádná řeč! Čerstvá konzumní vejce jsou i nadále velmi žádaná bez ohledu na způsob jejich chovu. I když jsou objednávaná množství čerstvých vajec popisována jako velmi nekonzistentní, celkově jsou na trvale vysoké úrovni.

Nárůst zásob v balírnách nelze očekávat. Požadovaná množství jsou na to v současnosti prostě příliš vysoká. Zda spotřebitelská poptávka zůstane na této vysoké úrovni, se teprve uvidí. Situaci bude snazší hodnotit až v blízké budoucnosti.

Na úrovni produkce jsou prováděny rozsáhlé sezónní obnovy, spojené s koncem snáškového cyklu. Zejména u vajec OKT (se všemi potřebnými certifikacemi) lze předpokládat, že zásoba zůstane malá. Jediné, co lze v tuto chvíli s jistotou předpovědět, je absolutně nedostatečná nabídka vajec z volného chovu. To se může změnit pouze zrušením požadavku ustájení v Nizozemsku. Jen ale, kdy to bude? Riziko, že se ptačí chřipka dostane do hejn drůbeže, zůstává vysoké, takže v krátkodobém horizontu zůstane vše, jak je.

(deu-eier.de)

Continue Reading

Ceny

Ceny polských vajec od června 2022 vzrostly o více než 123 %

Published

on

Velkoobchodní ceny vajec a drůbežího masa se v Evropské unii vyrovnaly. Drůbeží maso bývalo v minulosti vždy o několik procent dražší. Současná cenová situace tak dokazuje obrovskou rozkolísanost drůbežích trhů, informuje Národní komora výrobců drůbeže a krmiv (KIPDiP).

Podle dat Evropské komise z 20. března stálo 100 kilogramů jatečného kuřecího masa v EU v průměru 263,4 eura a 100 kilogramů slepičích vajec v průměru 263,95 eura. Průměrná cena vajec v Evropě byla tedy dokonce o něco vyšší než průměrná cena drůbeže.

„Cenové anomálie, se kterými se v současnosti potýkáme, jsou důsledkem ptačí chřipky a chování z této epidemie plynoucí. Statisticky virus napadá především nosnice a jen v malé míře hejna brojlerů. Ptačí chřipka škodí nejen přímo, tedy likvidací stád, ale také nepřímo bráněním doplňování a zvyšování produkčního potenciálu,“ vysvětluje Mariusz Szymyślik, ředitel analýz KIPDiP.

Prudký nárůst snižuje poptávku

Analytici komory odhadují, že potenciál produkce vajec v Evropské unii byl letos v lednu asi o 9 procent nižší než rok předtím. Největší poklesy měřené podle líhnutí postihly Německo a Itálii. Pokles polského potenciálu komora odhadla na 15 procent.

„Situace v Polsku a Evropě způsobila, že od začátku června 2022 do dneška vzrostly ceny vajec o více než 123 %. Naštěstí pro spotřebitele se celé zvýšení velkoobchodních cen nepřeneslo do maloobchodních cen,“ poznamenává Szymyślik .

Podle ředitele nejsou producenti spokojeni s tak vysokými nárůsty cen. Takto prudký nárůst snižuje poptávku, což dlouhodobě poškozuje chovatele nosnic. Lidé kupují méně vajec, restaurace a cukrárny mění své receptury, aby obsahovaly méně vajec a ptáci se opět objevují v dosud prázdných či nových domácích kurnících. Tyto trendy předznamenávají horší období pro odvětví vajec, a proto se producenti snaží, aby spotřebitelé současnou obtížnou situaci pocítili co nejméně – vysvětluje Szymyślik.

Polsko je šestým největším producentem v EU

Polsko je po Francii , Německu, Španělsku, Itálii a Nizozemsku šestým největším producentem vajec v Unii. Ve třetím březnovém týdnu průměrné ceny 100 ks konzumních vajec v balírnách (velkoobchod) byly podle údajů Ministerstva zemědělství 81,48 PLN (třída L) a 79,39 PLN (třída M) za klecová vejce; podestýlková vejce 90,01 PLN (L) a 81,47 PLN (M); vejce z volného výběhu – 94,12 PLN (L) a 86,88 PLN (M).

K nejvyššímu zdražení došlo na podzim, od prosince do března letošního roku je kolísání cen vajec ve velkoobchodním prodeji již malé. Loni Polsko podle předběžných údajů vyvezlo přes 228 tis. tun vajec, téměř dvakrát více než předloni. Největšími příjemci vajec byly: Německo, Nizozemsko, Francie, Maďarsko, Česká republika a Itálie. Do Polska bylo dovezeno asi 19,8 tis. tun především z Německa, Litvy a Ukrajiny.

(forsal.pl)

Continue Reading

Ceny

Ceny vajec v EU vzrostly o 30 %.

Published

on

Eurostat porovnal maloobchodní ceny vajec v lednu 2023 s prvním měsícem loňského roku. V průměru v Evropské unii vzrostly ceny vajec o 30 %. Nejdražšími byly v ČR – informovala Národní komora drůbežářů a výrobců krmiv.

Podle Eurostatu si Češi letos v lednu museli za vejce připlatit o 85 procent před více než 12 měsíci. Jen o málo lépe na tom bylo Maďarsko, kde ceny vajec vyskočily o 80 procent. V první trojce největších nárůstů cen vajec je také Slovensko, kde vejce v lednu 2023 stála o 79 procent více než v lednu před rokem.

Ve kterých zemích vzrostly ceny vajec nejméně?

Mezi země s nejmenšími skoky cen vajec v Evropské unii patřily: Rakousko, Lucembursko a Německo. V těchto třech zemích se ceny vajec zvýšily o 19, 18,5 a 18 %.

Ceny vajec v Polsku

Eurostat vypočítal, že nárůst maloobchodní ceny konzumních vajec v Polsku byl téměř stejný jako nárůst průměrné ceny v celé EU a činil méně než 30 % (při porovnání cen z ledna 2023 k lednu 2022) – informovala Komora na svém webu.

Podle údajů Integrovaného zemědělského tržního informačního systému Ministerstva zemědělství a rozvoje venkova byla průměrná nákupní cena klecového vejce (třída L) placená maloobchodními subjekty na začátku ledna 2022 52,03 PLN/100 vajec a na začátku ledna tohoto roku to bylo  82,13 PLN/100 ks; podestýlkové vejce stálo před rokem a letos v lednu 55,4 zl/100 – 82,43 PLN/100 ks; za vejce z volného výběhu na začátku roku 2022 bylo placeno 60,49 PLN/100 ks a letos v lednu – 86,17 PLN/100 ks.

Vejce v obchodech po započtení marže byla dražší. Od ledna tohoto roku vejce zdražila o pár grošů. Nejvíce za vejce zaplatíme na trhu nebo bazaru, kde jejich cena již může přesáhnout 1,5 PLN za kus. V současné době lze na velkoobchodním trhu v Bronisze zakoupit vejce za cenu od 0,8 PLN do 1,2 PLN za kus.

(farmer.pl)

Continue Reading
Advertisement

Nejnovější příspěvky

Advertisement

Facebook

Aktuality