Aktuality
Zdražovať musí aj najväčší producent vajec, zrejme sa nevyhne prepúšťaniu
V Novogale vo Dvoroch nad Žitavou, najväčšom producentovi vajec na Slovensku, zatiaľ držia stavy pracovníkov. Výrobu ešte neobmedzili, no chystajú sa na to.“To samozrejme pôjde ruka v ruke s tým, že budeme musieť znížiť počet zamestnancov,“ prezradil Ladislav Birčák, riaditeľ firmy, ktorá ročne vyprodukuje asi 180 miliónov vajec.
Nie krokom ale skokom
„Cena elektriny nám vyskočila o 300 percent. Plyn stúpol až o tisíc percent. Kým vlani sme platili za prvý kvartál 25-tisíc eur, teraz je to za ten istý plyn cez 200-tisíc eur. Samozrejme, nedokážeme vyprodukovať o toľko viac vajec, aby to pokrylo rozdiel 175-tisíc eur. Môžeme to iba premietnuť do ceny,“ načrtol Birčák. „Najväčšou položkou u nás nie je plyn ani elektrina. To je asi 10 percent ceny vajca. No 55 percent nákladu na jedno vajce tvorí krmivo. To zdraželo asi dvojnásobne. Predtým to bolo asi 240 eur za tonu, teraz dvakrát toľko,“ vysvetľuje.
Ideálna do krmiva je kukurica. Minulý rok stála tona 140 eur. Teraz je to asi 300 eur.
„Ak nepríde pomoc od štátu, ceny vstupov sa budú ďalej zvyšovať a výrobkov bude na trhu menej, dá sa čakať, že cena výrobkov nepôjde hore krokom ale skokom,“ dodal.
Zdražieť by mali o 40 percent
Podľa Birčáka by mali výrobky Novogalu na základe prepočtov zdražieť asi o 40 percent. Doposiaľ nastavili ceny vyššie len o 15 percent. „Obchodné reťazce mali ešte staré zmluvy, no to skončí a budú sa robiť nové zmluvy. Očakávame, že budeme musieť zdražovať ešte o 25 percent, aby sme sa dostali aspoň na nulu. So stratou vyrábať nebudeme. Úvery si brať nebudeme, aby boli potraviny lacnejšie. Žiadny z dodávateľov sa s vami nebude baviť o cenách. Buď kúpime alebo nie,“ hovorí.
„Situácia sa zmenila. Buď kúpime za cenu, ktorú dodávatelia ponúkajú, alebo celoplošne obmedzíme výrobu. Ak by sme takto išli ďalej, dostali by sme sa do miliónových strát. A štát nám to vo forme dotácií neuhradí,“ objasňuje s tým, že ak sa nič nezmení, obmedzia výrobu asi o 20 percent. Obchodníci sa zas bránia, že je to veľké zdraženie a hovoria, že vajcia dovezú lacnejšie. „V súčasnosti to lacnejšie nekúpia nikde. Ani v Poľsku, tam je cena vajec vyššia než u nás,“ hovorí.
Birčák: Pomoc od štátu je nekoncepčná
Ako vraví, so štátom stále prebiehajú rokovania o podpore pre producentov. Tá sa má podľa neho pohybovať na úrovniach z minulých rokov, no vstupné náklady rastú rýchlejšie. „Bohužiaľ, štát si rád veci prikrášľuje. Uvediem príklad. Štát vyhlási, že na chov poskytne milión eur. No v skutočnosti to nie je milión, lebo je v tom zarátaná aj DPH. Takže automaticky mu posielame naspäť 200-tisíc eur. Serióznejšie by bolo, keby povedal, že poskytol 800-tisíc eur,“ vysvetľuje riaditeľ najväčšieho producenta vajec na Slovensku.Názorným príkladom bola podľa neho covidová pomoc. „Malé podniky, farmári mohli dostať ako podporu 30-tisíc eur. Väčším podnikom oznámili, že sa to bude riešiť inou formou. Tá iná forma bola nič,“ poukázal.
Obchodné reťazce vyhlásili, že od roku 2025 nebudú od výrobcov nakupovať vajcia z klietkového chovu, iba z podstieľkového a iných alternatívnych chovov. „Tým pádom nás nútia, aby sme prerábali výrobné haly. Je proti ľudskému rozumu, aby nás teraz, keď všetko zdražuje, niekto nútil k alternatívnemu chovu, pri ktorom sa náklady strojnásobujú,“ hovorí riaditeľ Novogalu. „Mali by sme si dať pozor, aby sa nestalo to, že toho, čo bolo voľakedy veľa, nebude vôbec. Celý svet sa snaží vyrábať lacnejšie a my sa naďalej ženieme touto hystériou výmeny technológií. Pôvodné technológie mali slúžiť minimálne do roku 2032. Ideme vyhadzovať niečo, čo je v polovici štádia opotrebovanosti. Bohužiaľ, obchodné reťazce si aj naďalej idú svoju pesničku,“ dodáva. Niektoré reťazce podľa neho ani nečakajú na rok 2025, kedy by mali prestať kupovať vojcia z klietového chovu. „Niektoré reťazce ich nenakupujú už od januára tohto roku. To, čo niekedy sľúbili, nedodržujú,“ hovorí Birčák.
Autor: Anton Hrachovský, celý text na mynovezamky.sme.sk
Aktuality
ZMIZNÚ SLOVENSKÉ VAJCIA z obchodov?
Slovenské obchodné siete zoskupené vo Zväze obchodu Slovenska plánujú naďalej podporovať slovenskú poľnohospodársku a potravinársku produkciu vrátane slovenských producentov vajec.
Na tomto základe bolo v roku 2020 uzatvorené Memorandum o spolupráci v oblasti produkcie slepačích vajec na Slovensku medzi ministerstvom pôdohospodárstva, Zväzom obchodu SR a Úniou hydinárov Slovenska, obsahom ktorého sú vzájomné záväzky zamerané na podporu domácej produkcie vajec vrátane deklarácie, že slovenskí hydinári najneskôr do roku 2030 uskutočnia rekonštrukciu klietkových chovov nosníc na podstielkové, volierové a voľnovýbehové chovy.
Slovenské obchodné siete sa nepridali k iniciatíve zahraničných reťazcov ukončiť predaj vajec pochádzajúcich z obohateného klietkového chovu už v roku 2025, čím prejavili voči domácim producentom vajec vyššiu mieru ústretovosti vzhľadom na ich reálne investičné možnosti postupne modernizovať chovy nosníc.
„Členovia Zväzu obchodu plne podporujú trend zlepšovania humánnosti chovov a životných podmienok zvierat, no zároveň považujeme za veľmi dôležitú aj udržateľnosť domácej produkcie vajec a zabezpečenie potravinovej sebestačnosti a zdravotnej bezpečnosti potravín,“ uviedol prezident Zväzu obchodu SR, Filip Kasana. Ako ďalej hovorí, nemožno opomenúť zvýšenú uhlíkovú stopu pri realizovaní náročnejšej logistiky v rámci dovozu tovaru zo zahraničia, čo má významný vplyv na kritériá udržateľnosti v rámci dopadov na životné prostredie.
„V súčasnosti platná legislatíva únie ani Slovenska chov nosníc v obohatených klietkach nezakazuje, a preto slovenské obchodné siete združené vo Zväze obchodu SR (COOP Jednota, CBA a Labaš) naďalej uprednostňujú slovenskú produkcia vajec v zmysle podpísaného Memoranda o spolupráci s Úniou hydinárov Slovenska, takže na ich pultoch budú pre spotrebiteľov dostupné domáce vajcia aj po 1. januári 2025,“ dodáva Filip Kasana.
V súčasnosti slovenskí chovatelia zabezpečujú slovenskú sebestačnosť vajec cca 85 %, pričom väčšina slovenskej produkcie je realizovaná prostredníctvom obohatených klietok, čo sa odráža aj na čistote vajec, ktorú spotrebiteľ preferuje.
Krmivo pre nosnice v klietkovom a podstielkovom chove má rovnakú kvalitu a zloženie. V záujme zlepšovania životných podmienok zvierat slovenskí chovatelia nosníc postupne rekonštruujú svoje prevádzky na podstielkový chov, no na väčšiu dynamiku tohto procesu im chýbajú finančné zdroje. Chov nosníc prostredníctvom podstielkového chovu je ekonomicky náročnejší, čo má svoj odraz vo vyššej pultovej cene vajec.
(TASR)
Aktuality
Vyplatí se kupovat „domácí“ vajíčka?
Vejce „domácí“, „z venkova“ nebo „od šťastných slepiček“… Pojmů je mnoho, ale každý ví, o čem je řeč. Stojí za to napsat pár slov o bezpečnosti takových produktů a představit jejich ceny.
- Prodej domácích vajec je v Polsku docela populární.
- Takový produkt je považován za hodnotnější než vejce z farmy, i když je třeba dodat, že vědecký výzkum není v této otázce jasný.
- Při rozhodování o koupi takových vajec stojí za to věnovat pozornost několika aspektům.
Skladování vajec
Při nákupu je vhodné vzít v úvahu, jak byla vejce skladována: pro jejich bezpečnost musí být dostatečně nízká teplota a musí být omezeno vystavení zboží přímému slunečnímu záření. Samozřejmě ne vždy máme možnost zkontrolovat, jak byla vejce uskladněna, ale pokud vidíme, že na trhu leží bez jakékoliv ochrany proti slunci, měli bychom s tímto faktem počítat.
Mytí vaječných skořápek
Další věcí je čistota skořápek. Nejlepší by samozřejmě bylo, kdyby se vajíčko neušpinilo. Zanechat špinavou skořápku je však menší zlo, než se ji pokoušet umýt – taková akce zvyšuje riziko pronikání choroboplodných zárodků do pórovité skořápky. Bohužel nemáme jak ověřit, zda bylo vajíčko, které jsme koupili, umyté či nikoliv.
Prodej vajec na trhu
Bohužel se také může stát, že nepoctiví prodejci koupí vejce ze supermarketů nebo velkoobchodů (vykoupí je za nižší cenu) a následně je prodají jako „domácí“. Není problém označení odstranit a vejce přebalit do jiného obalu. Takové praktiky samozřejmě nejsou zdraví nebezpečné, ale je to podvod – vždyť když si chceme koupit farmářská vejce. Bohužel neexistuje žádná účinná metoda, jak odlišit vejce z trhu od těch z domácích chovů. Má to určité důvody (vejce z drůbežárny mají častěji hnědou barvu, což vyplývá z genetiky používané ve velkochovu), ale v žádném případě to není pravidlo.
Princip omezené důvěry
Jak vidíme, při nákupu vajec z neoficiálních kanálů existuje mnoho neznámých. Samozřejmě se nestavíme na žádnou stranu, ale při rozhodování o takové koupi bychom se měli řídit zásadou omezené důvěry. Je důležité, aby produkt, který kupujeme, pocházel ze známého a důvěryhodného zdroje. Je nutné dodržovat základní hygienická pravidla, to znamená pečlivě si umýt a dezinfikovat ruce při manipulaci s vejci a před použitím opařit skořápku. Taková vejce je také lepší nepoužívat k přípravě tepelně neupraveného jídla.
Jaké jsou ceny vajec?
Na závěr se sluší říci, jaké jsou dnes ceny domácích vajec. Jak ukazuje náš krátký průzkum, náklady na nákup takových vajec se velmi liší. Nabídka zahrnuje produkty s cenami od 0,80 PLN do 1,50 PLN za kus. Cena částečně souvisí s velikostí vajíčka, ale pravděpodobně je to z velké části dáno poměrem nabídky a poptávky.
(farmer.pl)
Aktuality
Easter Egg Roll využívá téma EGGucation již třetím rokem
Akce, kterou pořádají prezident Biden a první dáma, nabízí tisíce skořápkových vajec a aktivity pro děti i dospělé.
V Bílém domě se v pondělí 1. dubna konala akce Easter Egg Roll 2024, která obsahovala téma „EGGucation“ se vzdělávacími aktivitami pro děti všech věkových kategorií. Kromě hledání velikonočních vajíček se letošní akce soustředila na kvalitu škol, čtenářské koutky, exkurze na farmy, obrázkový den, či fyzické zóny „EGGucation“. Více než 30 000 natvrdo vařených vajec ve skořápce je následně ručně barveno a využito při hledání vajec.
Generální ředitelka American Egg Board (AEB) Emily Metzová řekla: „Američtí producenti vajec jsou hrdí na to, že mohou ve velikonočním období poskytovat vejce rodinám v nouzi a budou pokračovat v darech komunitám po celých USA a po celý rok.“ První dáma Jill Biden uvedla, že letošní akce Velikonoční vajíčko se účastní přibližně 40 000 lidí.
(wattagnet.com)