Connect with us
Reklama

Aktuality

Maďarská produkce vajec podle očekávání spotřebitelů – mohou si drůbežáři vydechnout?

Published

on

Producenti vajec mohou stále používat klece, ale jak dlouho, není možné přesně určit. Skutečnost, že řetězce supermarketů stahují z regálů vejce z klecí, ztěžuje plánování. Z dlouhodobějšího hlediska je otázkou, zda si změnu vynutí trh nebo regulační změny.

Informace a aplikace

Producenti vajec mohou produkovat podle několika způsobů ustájení, protože kromě nejběžnějších klecových systémů jsou k dispozici i alternativní možnosti ustájení. V Maďarsku přibližně 80 procent populace nosnic žije v klecovém ustájení, zbývajících 20 procent patří alternativním formám. Jak dlouho vydrží možnost svobodné volby mezi aktuálně používanými způsoby chovu, závisí na regulacích a očekávání trhu. Producenti se nedávno doslechli, že Brusel prozatím vyškrtl ze své agendy zákaz chovu zvířat v klecích a zavedení přísnějších požadavků na pohodu zvířat. Předběžné plány byly, že do roku 2027 bude chov v klecích v Evropské unii ukončen. Zároveň bylo slyšet i to, že řetězce supermarketů od roku 2025 stáhnou z regálů vejce z klecových chovů, i když se dnes spotřebitelé mohou o variantě vajec, kterou koupí rozhodovat na základě dobře fungujícího systému značení. Prakticky vše je děláno pro spotřebitele, aby se rozhodl, co je pro něj důležité a co je cenově dostupné.

Poptávka se přesunula směrem k levnějším vejcím

Na současnou situaci na trhu s vejci jsme se zeptali Gergelyho Pákozda, viceprezidenta Asociace maďarských chovatelů a producentů vaječných hybridů (MTTSz):

„Domnívám se, že výrobci si mohou vydechnout jen dočasně, protože nebylo sděleno, co konkrétně Evropská komise chce. Odvětví by potřebovalo jasné stanovisko, protože v případě vajec je velmi důležité zabezpečení dodávek, dostupnost a rozumná cena pro spotřebitele.

Na evropském i domácím trhu došlo k výraznému rozšíření kapacit v alternativním ustájení, ale zároveň i u nás vidíme stav, kdy se vejce z alternativní produkce prodávají za stejnou výrobní cenu jako vejce z uzavřených systémů a vylepšených klecí. Dokud spotřebitel změnu nepožaduje, nebude ochoten platit dodatečné výrobní náklady. A pokud kupující nezaplatí, pak se výrobci budou potýkat s tím, že své investice mohou realizovat pouze s dotacemi.

Kdykoli se může téma znovu objevit na stole lídrů EU. Doufáme, že i rozhodovací orgány EU pochopí, že je možné přejít na jiný, dražší systém jen pokud to zaplatí spotřebitel. Existence a rozvoj odvětví nemohou být založeny na dotacích.

Těžko předvídat, zda se splní aspirace řetězců supermarketů prodávat od roku 2025 pouze alternativní nebo voliérová vejce. Neznáme aktuální záměry řetězců supermarketů a v poslední době nebyly v tomto směru do sektoru poskytnuty žádné nové informace. Nedávné trendy ukazují, že poptávka po vejcích vyrobených za nejnižší možné náklady se zvýšila mnohem více než po vejcích z alternativní produkce. Není pochyb o tom, že cenový strop také změnil uspořádání trhu s vejci.

Na konci roku 2021 vláda zavedla cenový strop pro několik základních potravin, včetně slepičích vajec. Opatření sice skončilo k prvnímu srpnu, ale komerční ceny jsou v současnosti stále regulovány. U větších řetězců supermarketů, kde roční tržby v roce 2021 přesáhly 1 miliardu forintů, stále není možné prodávat vejce dráž, než je jejich výkupní cena.

Menší obchodníci sice mohou prodávat za vyšší cenu, ale ti, kteří obchodují výhradně s vejci, jsou znevýhodněni, protože nemohou rozložit ztráty na jiné produkty, takže musí samozřejmě vejce prodávat dráž. Spotřebitelé v poslední době preferují řetězce supermarketů. Při pohledu na široký sortiment nyní najdete vejce na pultech obchodů v cenách někde kolem 50–80 HUF.

Dá se říci, že po zavedení cenového stropu se cena vajec opravdu snížila, místy dost výrazně, protože nedávno byla obvyklá cena 100 HUF. Podle údajů AKI PÁIR byla cena balíren konzumních vajec z klecových chovů (M+L) v Maďarsku v třicátém šestém týdnu roku 2023 59,42 HUF/kus, což bylo o 55,9 procenta výše než průměrná cena za stejný období roku 2022. V rámci toho vzrostla cena vajec ve velikostní třídě M o 56,1 procenta na 61,7 forintů/ks a u balených vajec velikosti L o 58,9 procent na 71,64 forintů/ks. Když cena vajec kolísala, jasně jsme viděli pokles poptávky po vejcích z alternativních chovů. V uplynulém období jednoznačně dominovala cena. Samozřejmě se stále najdou tací, kteří preferují vejce z alternativní produkce, ale celkově se jejich počet snížil. Je otázkou, co bude, až se ekonomické prostředí obnoví.“ dodal řekl Gergely Pákozd.

Maďatská Farm Tojás, známá jako jeden z největších hráčů na tamním trhu s vejci, má aktuálně osm set tisíc nosnic. Příští rok to bude milion. Více než polovina jejich nosnic je v alternativním chovu a jejich současný vývoj jde tímto směrem.

„Zatím to vypadá, že zákaz klecových systémů byl stažen z pořadu jednání, ale nevíme konkrétně, kdy a který řetězec supermarketů přestane klecová vejce prodávat. To ještě není definitivně rozhodnuto. Ve více oblastech panuje vysoká míra nejistoty, takže se docela těžko plánuje. Trh s vejci v poslední době ovlivnilo hodně věcí, aktuálně zaznamenáváme výrazný nárůst spotřeby vajec.“ říká Tamás Kertész, generální ředitel společnosti Farm Tojás Kft. se sídlem v Győru.

Zákazníci si všimli, že cena vajec výrazně klesla, protože dlouho kupovali vejce za cenu 80-140 forintů, ale nyní je běžně seženou kolem 50 – 70 forintů. Je fakt, že spotřebitelé přešli k levnějším produktům, a tak se S-vejce opět stalo velmi oblíbeným a řetězce supermarketů jej zavádějí opět do své nabídky. Navíc také zjistili, že je značná poptávka i po vejcích velikosti L, i když jsou to typicky vejce ve vyšší cenové kategorii. Takže se zdá, jako by se trh rozdělil. Existuje skupina, která nakupuje striktně to nejlevnější a existuje další, která říká, že rozdíl mezi levnějším chovem v klecích a nejdražšími vejci z hluboké podestýlky není tak velký, protože cena všech se snížila a tito raději zaplatí více o 20-30 HUF.

Ceny výrobců rostou od srpna a vidíme, že tento růst může trvat i v říjnu. Nemůžeme říci, zda se to projeví na spotřebitelských cenách nebo obchod tento nárůst cen výrobců absorbuje. Zatím vidíme, že na trhu panuje velmi ostrá konkurence, řetězce supermarketů se snaží si zajistit co nejpříznivější spotřebitelské ceny a jednoznačně vítězí spotřebitel.“ řekl Tamás Kertész

(agrarszektor.hu)

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Aktuality

ZMIZNÚ SLOVENSKÉ VAJCIA z obchodov?

Published

on

By

Slovenské obchodné siete zoskupené vo Zväze obchodu Slovenska plánujú naďalej podporovať slovenskú poľnohospodársku a potravinársku produkciu vrátane slovenských producentov vajec.

Na tomto základe bolo v roku 2020 uzatvorené Memorandum o spolupráci v oblasti produkcie slepačích vajec na Slovensku medzi ministerstvom pôdohospodárstva, Zväzom obchodu SR a Úniou hydinárov Slovenska, obsahom ktorého sú vzájomné záväzky zamerané na podporu domácej produkcie vajec vrátane deklarácie, že slovenskí hydinári najneskôr do roku 2030 uskutočnia rekonštrukciu klietkových chovov nosníc na podstielkové, volierové a voľnovýbehové chovy.

Slovenské obchodné siete sa nepridali k iniciatíve zahraničných reťazcov ukončiť predaj vajec pochádzajúcich z obohateného klietkového chovu už v roku 2025, čím prejavili voči domácim producentom vajec vyššiu mieru ústretovosti vzhľadom na ich reálne investičné možnosti postupne modernizovať chovy nosníc.

„Členovia Zväzu obchodu plne podporujú trend zlepšovania humánnosti chovov a životných podmienok zvierat, no zároveň považujeme za veľmi dôležitú aj udržateľnosť domácej produkcie vajec a zabezpečenie potravinovej sebestačnosti a zdravotnej bezpečnosti potravín,“ uviedol prezident Zväzu obchodu SR, Filip Kasana. Ako ďalej hovorí, nemožno opomenúť zvýšenú uhlíkovú stopu pri realizovaní náročnejšej logistiky v rámci dovozu tovaru zo zahraničia, čo má významný vplyv na kritériá udržateľnosti v rámci dopadov na životné prostredie.

„V súčasnosti platná legislatíva únie ani Slovenska chov nosníc v obohatených klietkach nezakazuje, a preto slovenské obchodné siete združené vo Zväze obchodu SR (COOP Jednota, CBA a Labaš) naďalej uprednostňujú slovenskú produkcia vajec v zmysle podpísaného Memoranda o spolupráci s Úniou hydinárov Slovenska, takže na ich pultoch budú pre spotrebiteľov dostupné domáce vajcia aj po 1. januári 2025,“ dodáva Filip Kasana.

V súčasnosti slovenskí chovatelia zabezpečujú slovenskú sebestačnosť vajec cca 85 %, pričom väčšina slovenskej produkcie je realizovaná prostredníctvom obohatených klietok, čo sa odráža aj na čistote vajec, ktorú spotrebiteľ preferuje.

Krmivo pre nosnice v klietkovom a podstielkovom chove má rovnakú kvalitu a zloženie. V záujme zlepšovania životných podmienok zvierat slovenskí chovatelia nosníc postupne rekonštruujú svoje prevádzky na podstielkový chov, no na väčšiu dynamiku tohto procesu im chýbajú finančné zdroje. Chov nosníc prostredníctvom podstielkového chovu je ekonomicky náročnejší, čo má svoj odraz vo vyššej pultovej cene vajec.

(TASR)

Continue Reading

Aktuality

Vyplatí se kupovat „domácí“ vajíčka?

Published

on

By

Vejce „domácí“, „z venkova“ nebo „od šťastných slepiček“… Pojmů je mnoho, ale každý ví, o čem je řeč. Stojí za to napsat pár slov o bezpečnosti takových produktů a představit jejich ceny.

  • Prodej domácích vajec je v Polsku docela populární.
  • Takový produkt je považován za hodnotnější než vejce z farmy, i když je třeba dodat, že vědecký výzkum není v této otázce jasný.
  • Při rozhodování o koupi takových vajec stojí za to věnovat pozornost několika aspektům.

Skladování vajec

Při nákupu je vhodné vzít v úvahu, jak byla vejce skladována: pro jejich bezpečnost musí být dostatečně nízká teplota a musí být omezeno vystavení zboží přímému slunečnímu záření. Samozřejmě ne vždy máme možnost zkontrolovat, jak byla vejce uskladněna, ale pokud vidíme, že na trhu leží bez jakékoliv ochrany proti slunci, měli bychom s tímto faktem počítat.

Mytí vaječných skořápek

Další věcí je čistota skořápek. Nejlepší by samozřejmě bylo, kdyby se vajíčko neušpinilo. Zanechat špinavou skořápku je však menší zlo, než se ji pokoušet umýt – taková akce zvyšuje riziko pronikání choroboplodných zárodků do pórovité skořápky. Bohužel nemáme jak ověřit, zda bylo vajíčko, které jsme koupili, umyté či nikoliv.

Prodej vajec na trhu

Bohužel se také může stát, že nepoctiví prodejci koupí vejce ze supermarketů nebo velkoobchodů (vykoupí je za nižší cenu) a následně je prodají jako „domácí“. Není problém označení odstranit a vejce přebalit do jiného obalu. Takové praktiky samozřejmě nejsou zdraví nebezpečné, ale je to podvod – vždyť když si chceme koupit farmářská vejce.  Bohužel neexistuje žádná účinná metoda, jak odlišit vejce z trhu od těch z domácích chovů. Má to určité důvody (vejce z drůbežárny mají častěji hnědou barvu, což vyplývá z genetiky používané ve velkochovu), ale v žádném případě to není pravidlo.

Princip omezené důvěry

Jak vidíme, při nákupu vajec z neoficiálních kanálů existuje mnoho neznámých. Samozřejmě se nestavíme na žádnou stranu, ale při rozhodování o takové koupi bychom se měli řídit zásadou omezené důvěry. Je důležité, aby produkt, který kupujeme, pocházel ze známého a důvěryhodného zdroje. Je nutné dodržovat základní hygienická pravidla, to znamená pečlivě si umýt a dezinfikovat ruce při manipulaci s vejci a před použitím opařit skořápku. Taková vejce je také lepší nepoužívat k přípravě tepelně neupraveného jídla.

Jaké jsou ceny vajec?

Na závěr se sluší říci, jaké jsou dnes ceny domácích vajec. Jak ukazuje náš krátký průzkum, náklady na nákup takových vajec se velmi liší. Nabídka zahrnuje produkty s cenami od 0,80 PLN do 1,50 PLN za kus. Cena částečně souvisí s velikostí vajíčka, ale pravděpodobně je to z velké části dáno poměrem nabídky a poptávky.

(farmer.pl)

Continue Reading

Aktuality

Easter Egg Roll využívá téma EGGucation již třetím rokem

Published

on

By

Akce, kterou pořádají prezident Biden a první dáma, nabízí tisíce skořápkových vajec a aktivity pro děti i dospělé.

V Bílém domě se v pondělí 1. dubna konala akce Easter Egg Roll 2024, která obsahovala téma „EGGucation“ se vzdělávacími aktivitami pro děti všech věkových kategorií. Kromě hledání velikonočních vajíček se letošní akce soustředila na kvalitu škol, čtenářské koutky, exkurze na farmy, obrázkový den, či fyzické zóny „EGGucation“. Více než 30 000 natvrdo vařených vajec ve skořápce je následně ručně barveno a využito při hledání vajec.

Generální ředitelka American Egg Board (AEB) Emily Metzová řekla: „Američtí producenti vajec jsou hrdí na to, že mohou ve velikonočním období poskytovat vejce rodinám v nouzi a budou pokračovat v darech komunitám po celých USA a po celý rok.“ První dáma Jill Biden uvedla, že letošní akce Velikonoční vajíčko se účastní přibližně 40 000 lidí.

(wattagnet.com)

Continue Reading

Aktuality