Connect with us
Reklama

recepty

14 zábavných faktov o vaječnom likéri

Published

on

Máte vianočnú náladu? Ak áno, doprajte si upokojujúci pohár lahodného vianočného likéru a ak nie, nalejte si ho, aby ste ju mali! Vaječný likér patrí medzi najobľúbenejšie sviatočné nápoje. Či už ho pijete nealkoholický alebo s rumom, pri každom dúšku vás zaplaví pocit tepla a vianočnej atmosféry. Prečítajte si niečo viac o tomto fascinujúcom nápoji .

Je pravda, že niektorí ľudia považujú vaječný likér za príliš hustý a dosť kalorický, no na štedrý večer by nebolo dobré odopierať si toto krémové, korenené potešenie, pozostávajúce z jedinečnej zmesi vajec, mlieka, cukru a korenia.

  1. Pôvod slova vaječný koňak

Existujú dve teórie. Jedna hovorí o tom, že vaječný koňak alebo po anglicky egg nog pochádza zo slova „noggin“, stredovekého dreveného hrnčeka, v ktorom sa podávali nápoje podobné vaječnému likéru. Druhá teória hovorí, že vaječný likér sa najprv nazýval „vajce a grog“, a išlo o rozmiešané vajíčka s pivom.

  1. Kde sa prvý krát objavil?

Pôvod vaječného koňaku je až zo stredoveku, z Británie. Už v 13. storočí sa Angličania radi opíjali nápojom zvaným posset, čo bol teplý pivný nápojom s vajíčkami a figami. Postupom času sa miešal s mliekom a sherry. Bol to však nápoj bohatých. Vaječný likér popíjali tí, ktorí, chceli ukázať, že sa im v  živote darí!

  1. Bohatí a chudobní

V Anglicku bol vaječný likér výhradne nápojom pre bohatých, ktorí mali veľa vajec a mliečnych výrobkov. V USA, kde sa vaječný koňak popíjal častejšie, bolo bežné, že ľudia mali svoje vlastné kravy, sliepky a vajíčka, čo umožnilo, že sa nápoj stal populárnym vo všetkých vrstvách.

  1. Brandy verzus rum

Tradičný anglický vaječný likér obsahoval brandy alebo madeiru. V USA sa používala whisky alebo rum, keďže na alkohol prichádzajúci z Karibiku bola nižšia daň ako z Európy. Pôvod vaječného koňaku je síce v Anglicku, no sú to USA, kde sa konzumuje najviac.

  1. Viac vaječného likéru pán prezident?

Aj keď sa vaječný likér dá pripraviť bez alkoholu, vo väčšine receptov je jeho súčasťou. Bývalý prezident USA George Washington bol známym milovníkom vaječného likéru a v jeho požiadavkách na likér boli tri rôzne druhy; whisky, rum a sherry. Prezident Washington tak bol vždy vo vianočnej pohode a nálade!

  1. Urobte ho rýchlo!

Vaječný likér je jedným z najnebezpečnejších nápojov. Je plný alkoholu a surových vajíčok (preto je dôležité používať vždy čerstvé vajcia) a chutí lepšie, čím dlhšie stojí. Niektorí ľudia nechávajú vaječný likér odstáť roky, kým ho vypijú. Musíte si byť však istý správnym množstvo alkoholu, aby sa mlieko a vajíčka nepokazili!

  1. Veľká vzbura vďaka vaječného likéru

Tento príbeh patrí k jedným z najbláznivejších faktov o vaječnom likéri. V roku 1826 to kadeti na vojenskej akadémii West Point trochu prehnali na vianočnom večierku. V priamom rozpore so zásadou zákazu alkoholu sa 70 kadetov zabávalo a potužovalo vaječným likérom. Zábava skončila dvomi útokmi a zničením časti kasární. Desiatky kadetov tak bolo obvinených a suspendovaných.

  1. Je dosť kalorický, no božský

Jeden malý panák (40 ml) vaječného likéru obsahuje neuveriteľných cca 3720 kcl, 300 gramov sacharidov a 50 g tuku. Niet divu, že sa ľudia počas sviatkov priberajú.

  1. Vaječný likér a choroby

Asi sa všetci zhodneme, že pohár vaječného likéru prináša zdravú dávku vianočnej pohody. Vedeli ste však, že vaječný likér bol v minulosti predpisovaný ako liek na niektoré bežné choroby? Verilo sa, že vaječný likér dokáže zmierniť žalúdočné problémy, vyliečiť bolesť hrdla a dokonca pomáha aj pri liečbe chrípky.

  1. Prísada do espressa

V kaviarni v Seattli v roku 1986 barista menom Dave Olsen navrhol počas vianočného obdobia ponúkať aj lahodné „latte Eggnog“. Kaviareň Giornale vlastnil Howard Schultz, budúci majiteľ Starbucks. Latte s vaječným likérom sa tak neskôr predávalo aj v Starbucks.

  1. Vaječné likéry v celom svete

Nápoje podobné vaječnému likéru sú obľúbené nielen v Európe a USA. Iné krajiny majú svoj vlastný spôsob výroby nápojov, ktorých základom sú vajíčka. Portoriko má coquito (rum a kokosové mlieko), Mexiko má rompope (mexická škorica a rum), Peru má biblia con pisco (peruánske brandy) a Nemecko má biersuppe (pivo, vajcia, klinčeky).

  1. Pridajte koreniny

Aby bol váš vlastný recept na vaječný likér jedinečný a špeciálny, pridanie arómy a korenia je kľúčové! Najpopulárnejšie sú škorica a muškátový oriešok, avšak váš výtvor môžete maž elitný status. Vyskúšajte klinčeky, korenie na tekvicový koláč, vanilku, kandizovaný zázvor alebo kardamón. Predpokladáme, že ste nevedeli, čo všetko môžete pridať do likéru!

  1. Je vo všetkom

Vaječný likér sa stal tak populárnym, že každú sezónu sa na pulty obchodov dostávajú nové produkty a potraviny s príchuťou vaječného likéru. Medzi najobľúbenejšie patrí zmrzlina z vaječného likéru, čokoláda či poleva na koláče. Alebo dokonca balzam na pery s vaječnou vôňou, mydlo na ruky alebo sviečky.

  1. Rýchle fakty o vaječnom likéri

Národný deň vaječného likéru je Štedrý deň (24. december). V krajine kde je najviac obľúbený, v USA sa ročne spotrebuje viac ako 61 miliónov kíl vaječného likéru. Vaječný likér je tiež známy ako mliečny punč/koňak a vaječný mliečny punč.

 

(novogal.eu)

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

recepty

Proč jsou vejce zabijákem hubnutí

Published

on

By

Vejce patří k nejzdravějším potravinám, které můžete jíst.

Jsou bohatá na:

  • vysoce kvalitní bílkoviny
  • zdravé tuky
  • mnoho důležitých vitaminů a minerálů

Vejce mají také několik jedinečných vlastností, díky kterým jsou vejce mimořádně vhodná pro hubnutí.

Vejce mají nízký obsah kalorií

Přestože existuje mnoho faktorů, které mohou přispívat k přibývání na váze, nejvíce důkazy podložený způsob, jak podpořit hubnutí, je snížit denní příjem kalorií nebo zvýšit počet kalorií, které spálíte.

Jedno velké vejce obsahuje pouze asi 74 kalorií, přesto má velmi vysoký obsah živin. Zvláště výživné jsou vaječné žloutky (1). Jedno jídlo z vajec se běžně skládá z přibližně 2-4 vajec. Tři velká vařená vejce obsahují necelých 230 kalorií. Přidáte-li k nim vydatnou porci zeleniny spolu se zdrojem vlákniny a tuku, jako je například plátek avokáda, jste schopni mít kompletní jídlo za 500 kalorií. Jen mějte na paměti, že pokud smažíte vejce na oleji nebo másle, přidáváte asi 50 kalorií za každou použitou lžičku (5 gramů). Jedno velké vejce obsahuje asi 74 kalorií. Jídlo složené ze 3 vařených vajec, zeleniny a plátků avokáda může obsahovat méně než 500 kalorií.

Vejce jsou velmi sytá

Vejce jsou neuvěřitelně výživná a sytá, především díky vysokému obsahu bílkovin (2). Je známo, že potraviny s vysokým obsahem bílkovin snižují chuť k jídlu a zvyšují pocit sytosti ve srovnání s potravinami, které obsahují méně bílkovin (3, 4, 5, 6).

Studie opakovaně prokázaly, že vaječná jídla, zejména pokud jsou spojena se zdrojem vlákniny, podporují pocit sytosti a snižují příjem potravy během pozdějších jídel ve srovnání s jinými jídly se stejným obsahem kalorií (7, 8). Egga se také umisťují vysoko na stupnici zvané index sytosti. Tato stupnice hodnotí, jak dobře vám potraviny pomáhají cítit se sytí a snižují příjem kalorií v pozdější části dne (9). Konzumace stravy s vysokým obsahem bílkovin může navíc snížit chuť na jídlo o 15 %. Může také pomoci zabránit nezdravému nočnímu mlsání (4, 10).

Egga se řadí na vysokou příčku indexu sytosti, což znamená, že vám mohou pomoci cítit se déle sytí. Potraviny s vysokým obsahem bílkovin, jako jsou vejce, vám také mohou pomoci méně svačit mezi jídly.

Vejce mohou podpořit váš metabolismus

Vejce obsahují dobrou rovnováhu všech esenciálních aminokyselin, které vaše tělo potřebuje. To znamená, že vaše tělo může snadno využít bílkoviny obsažené ve vejcích pro udržení a metabolismus. Je prokázáno, že konzumace stravy s vysokým obsahem bílkovin zvyšuje metabolismus až o 80-100 kalorií denně prostřednictvím procesu zvaného termický efekt potravy (11, 12).

Termický efekt potravy je energie, kterou tělo potřebuje k metabolizaci potravin, a je vyšší u bílkovin než u tuků nebo sacharidů (12, 13, 14). To znamená, že potraviny s vysokým obsahem bílkovin, jako jsou například vejce, vám mohou pomoci spálit více kalorií a podpořit tak hubnutí.

Strava s vysokým obsahem bílkovin může zvýšit váš metabolismus až o 80-100 kalorií denně, protože k metabolizaci bílkovin obsažených v potravinách je zapotřebí energie navíc.

Vejce jsou skvělým způsobem, jak začít den

Jedení vajec k snídani se zdá být pro hubnutí obzvláště prospěšné.

Mnoho studií porovnávalo účinky konzumace vajec ráno oproti konzumaci jiných snídaní se stejným obsahem kalorií. Některé starší studie ukazují, že konzumace vajec místo housek k snídani může zvýšit pocit sytosti a snížit množství kalorií zkonzumovaných při pozdějších jídlech (15, 16).

Regulérní konzumace vaječné snídaně je rovněž spojena se zvýšeným úbytkem hmotnosti v průběhu času (17). Podle jedné studie, které se zúčastnilo 156 obézních adolescentů, zvýšila konzumace vaječné snídaně pocit sytosti a snížila příjem potravy během oběda ve srovnání se snídaní s chlebem v páře (18).

Snídaně s vejci navíc zvýšila také hladinu peptidu YY (PYY) a glukagonu podobného peptidu-1 (GLP-1), dvou hormonů, které regulují chuť k jídlu a podporují pocit sytosti (18). Další studie z roku 2013, které se zúčastnilo 30 zdravých mladých mužů, porovnávala účinky tří druhů snídaní při třech různých příležitostech. Jednalo se o vejce na toastu, cereálie s mlékem a toastem a croissant s pomerančovým džusem (19).

V porovnání s ostatními dvěma kombinacemi snídaně způsobila snídaně s vejci výrazně větší pocit sytosti, menší hlad a menší chuť na jídlo (19). Díky konzumaci vajec k snídani navíc muži automaticky snědli o 270-470 kalorií méně při obědě a večeři formou bufetu ve srovnání s ostatními dvěma snídaněmi (19).

Toto působivé snížení příjmu kalorií bylo neúmyslné a nevyžadovalo žádné další změny v jejich jídelníčku kromě snídaně s vejci. Snídaně s vejci může zvýšit pocit sytosti a způsobit, že později během dne automaticky sníte méně kalorií.

Vejce jsou levná a snadno se připravují

Zařazení vajec do jídelníčku je velmi snadné. Jsou levná, široce dostupná a lze je připravit během několika minut. Vejce jsou chutná téměř na všechny způsoby, ale nejčastěji se vaří, míchají, dělají se z nich omelety nebo se pečou.

Snídaňová omeleta z několika vajec a zeleniny je výbornou a rychlou snídaní vhodnou pro hubnutí. Na této stránce najdete spoustu nápadů na snídaně s nízkým obsahem sacharidů, z nichž mnohé obsahují vejce. Vejce jsou levná, široce dostupná a snadno se připravují.

Pointa

Zařazení vajec do jídelníčku může být jednou z nejjednodušších věcí, pokud se snažíte zhubnout.

Díky nim se můžete cítit sytější a během dne sníst méně kalorií.

Vejce jsou navíc skvělým zdrojem mnoha vitaminů a minerálních látek, které ve stravě běžně chybí.

Jídlo z vajec, zejména k snídani, může být skvělým doplňkem zdravého stravovacího plánu při hubnutí.

Zdroje:

(1) https://fdc.nal.usda.gov/fdc-app.html#/food-details/748967/nutrients, (2) https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/25926512/, (3) https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/25889354, (4) https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7432073/, (5) https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2755181/, (6) https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6179508/, (7) https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4258944/, (8) https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/31021710/, (9) https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/20226994/, (10) https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4863262/, (11) https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/24923232/, (12) https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/24923232/, (13) https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/22948783, (14) https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/22948783, (15) https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/22948783,

healthline.com, Unsplash (gulu.cz)

Continue Reading

recepty

VAJÍČKA môžete skladovať aj celý ROK

Published

on

By

Zabudnite na to, čo viete o skladovaní vajec. Je čas spochybniť tvrdenie, o ktorom sa doteraz hovorilo. Potravina je vhodná na zamrazenie! Treba len vedieť, ako na to.

Ak to vyskúšate, presvedčíte sa na vlastnej koži! Zamrazenie vajec predlžuje ich trvanlivosť z niekoľkých dní až týždňov až na dlhé mesiace. Pred tým, než bezhlavo hodíte celé vajíčka do mrazničky, treba dodržiavať určité zásady, ako sa píše na tastingtable.com. Len tak bude výsledok podľa vašich predstáv a vajíčka budú chutné a ich textúra nepoškodená.

  1. Pred zmrazením vajec otestujte ich čerstvosť

Ak zanedbáte tento krok, riskujete, že si uložíte do mrazničky na niekoľko mesiacov vajcia, ktoré patria do koša. Našťastie, zistiť ich čerstvosť je hračka. Pre tých, ktorí majú pasterizované vajcia alebo tie z obchodu, stačí rýchly pohľad na dátum spotreby na škatuli. Zamrazte vajíčka pred týmto dátumom.

Čo však robiť, ak ste nádobu už vyhodili, dátum spotreby uplynul alebo máte do činenia s čerstvými vajíčkami z farmy? Nebojte sa – test vajíčok vo vode odhalí všetko, čo potrebujete vedieť. Otestujte ich naplnením pohára alebo misky so studenou vodou. Vhoďte jedno vajíčko do vody a sledujte, čo sa stane. Čerstvé vajce klesne na dno a bude ležať rovno, čo signalizuje jeho pripravenosť na zmrazenie. Ak sa potopí, ale stojí na jednom konci, je stále jedlé, no nie také čerstvé. Ak vajce pláva, vyhoďte ho.

  1. Odstráňte škrupinu

Kvapalina vo vajci sa počas zmrazovania zväčšuje, vyvíja tlak na škrupinu a často vedie k chaotickému výsledku. Rozbité škrupiny nielenže zanechávajú vajíčka nepoužiteľné, ale spôsobujú aj nepríjemné čistenie mrazničky.

Rozbitie vajec pred zmrazením však nie je len o tom, ako sa vyhnúť kuchynskému fiasku. Ide skôr o bezpečnosť potravín. Podľa Ministerstva poľnohospodárstva Spojených štátov amerických (USDA) nie sú vonkajšie časti vaječných škrupín najhygienickejším predmetom vo vašej kuchyni. Napriek prísnym postupom umývania a dezinfekcie môžu vaječné škrupiny stále obsahovať salmonelu enteritidis, baktériu spojenú s chorobami prenášanými potravinami. Ak sa vnútro vajíčka počas mrazenia dostane do kontaktu s vonkajšou škrupinou, otvoríte dvere konzumácii týchto škodlivých baktérií.

  1. Forma na ľadové kocky ako spojenec

Aj keď viete, že sa vám v budúcnosti budú hodiť bielka na šľahanie do bábovky, neistota, kedy ich budete potrebovať, vás núti premýšľať o najlepšom skladovacom riešení. Možnosťou je ich uloženie do chladničky, no v tej vydržia približne 4 dni.

Zvážte alternatívu: zamrazenie vaječných bielkov. Verte či nie, vaječné bielka vydržia v mrazničke čerstvé až jeden rok. Použitie formy na ľadové kocky je najjednoduchším a najpohodlnejším riešením, pokiaľ ide o zamrazovanie vaječných bielkov. Stačí umiestniť jeden vaječný bielok do každého otvoru a dať do mrazničky. Keď sú kocky stuhnuté, presuňte ich do vrecka, ktoré je vhodné na zamrazenie. Nezabudnite vrecko označiť dátumom zamrazenia pre ľahkú orientáciu. Keď ich budete chcieť použiť, rozmrazte toľko kociek, koľko potrebujete, cez noc v chladničke, než ich začleníte do svojich kulinárskych výtvorov.

  1. Soľ/cukor chráni mrazené žĺtky

Zatiaľ čo bielka sa zamrazia bez problémov, iné je to v prípade žĺtok. Ich textúra prechádza výraznou premenou, po zamrazení sa mení z hladkej a krémovej na sirupovú až dokonca želatínovú. V niektorých prípadoch rozmrazené žĺtky stvrdnú natoľko, že ich môžete krájať nožom, čím sa stanú nepoužiteľnými v mnohých jedlách. Ešte horšie je, že akonáhle sa textúra zmení, už niet cesty späť.

Rozšľahajte ¼ šálky vaječných žĺtkov (asi štyri žĺtky) s ⅛ lyžičkou soli (na slané jedlá) alebo 1 ½ lyžičky cukru (na sladké jedlá). Nalejte zmes do nádoby s priliehavým vekom, pričom označte počet žĺtkov, dátum a či ste pridali soľ alebo cukor. Zamrazte až na štyri mesiace a potom rozmrazte cez noc v chladničke. Aj keď textúra nebude presne zodpovedať stavu pred zamrazením, táto technika zaistí, že z mrazených vaječných žĺtkov budete môcť vyťažiť maximum.

(zoznam.sk)

Continue Reading

recepty

Vejce a cholesterol – kolik vajec můžete bezpečně sníst?

Published

on

By

Možná jste někdy slyšeli, že cholesterol obsažený ve vejcích přispívá ke vzniku srdečních onemocnění – hlavní příčině úmrtí na celém světě (3). Po léta bylo toto přesvědčení utvrzováno jak zdravotnickými úředníky, tak lékařskými a výživovými sdruženími, což vedlo k tomu, že se někteří lidé vyhýbali konzumaci vajec (5). Vejce mají nepochybně vyšší obsah cholesterolu než mnohé jiné potraviny. Přesto jsou také plné prospěšných bioaktivních látek a dalších živin bojujících proti nemocem (3, 6). Nejnovější výzkumy naznačují, že souvislost mezi konzumací vajec a zvýšeným rizikem srdečních onemocnění nemusí být tak silná, jak se kdysi myslelo – i když se o tomto tématu stále hodně diskutuje (7, 8, 9). Mnoho zdravotních pokynů a doporučení zmírnilo omezení, která kdysi stanovovalo ohledně konzumace vajec. Přesto se mnoho lidí stále obává, že by vejce mohla škodit zdraví jejich srdce (10, 11).

Zvyšují vejce hladinu cholesterolu?

Nejnovější observační studie a metaanalýzy zjistily, že konzumace vajec nemusí zvyšovat riziko srdečních onemocnění ani jejich rizikových faktorů, jako jsou záněty, ztuhnutí tepen a vysoká hladina cholesterolu (12, 13, 14, 15).Několik randomizovaných kontrolovaných studií (RCT) – zlatý standard vědeckého výzkumu pro svou schopnost omezit zkreslení – zaznamenalo podobné výsledky, i když obvykle na menších studijních skupinách 20-50 zdravých dospělých osob. Například jedna malá RCT zjistila, že ve srovnání s bezvaječnou snídaní s vysokým obsahem sacharidů neměla konzumace 2 vajec nebo 1/2 šálku (118 ml) tekutých vajec k snídani žádný významný vliv na hladinu cholesterolu v krvi (16). RCT u lidí s cukrovkou zjistily, že konzumace 6-12 vajec týdně neměla negativní vliv na celkovou hladinu cholesterolu v krvi ani na rizikové faktory srdečních onemocnění. Spíše zvyšovala hladinu cholesterolu v lipoproteinech o vysoké hustotě (HDL) (17, 18). HDL cholesterol je známý jako dobrý cholesterol. Odstraňuje z krve jiné typy cholesterolu, takže vyšší hladina HDL je příznivá.

Naopak cholesterol s nízkou hustotou lipoproteinů (LDL) je často označován jako špatný typ cholesterolu, protože zvyšuje riziko srdečních onemocnění. Studie porovnávající snídaně s vejci a bezvaječné pokrmy zaznamenaly, že ve skupinách se snídaní s vejci se cholesterol skutečně zvýšil. Poměr LDL k HDL – biomarker běžně používaný k hodnocení rizika srdečních onemocnění – však zůstal nezměněn (19, 20).

V jiných studiích byly nicméně pozorovány souvislosti mezi příjmem vajec, hladinou cholesterolu a vyšším rizikem chronických onemocnění a úmrtí (21, 22, 23). Například nedávná metaanalýza 17 RCT zjistila, že lidé s vysokou konzumací vajec po delší dobu mají tendenci mít vyšší hladinu cholesterolu než ti, kteří konzumují vajec méně (24). Některé studie však také uvádějí, že negativní souvislosti konzumace vajec mohou být výraznější, pokud jsou konzumována společně s dalšími potravinami s vysokým obsahem cholesterolu. Kromě vajec to mohou být například jogurty, sýry, tavené maso a smažené potraviny (25). Všechny rozpory ohledně toho, jak přesně vejce ovlivňují hladinu cholesterolu a jakou celkovou roli hrají v riziku srdečních onemocnění a úmrtí, přetrvávají. Mnozí odborníci se shodují, že k lepšímu zodpovězení těchto otázek je zapotřebí více studií na lidech (6, 26, 27).

Protože jsou současné důkazy rozporuplné, je třeba provést důkladnější studie na lidech, abychom lépe pochopili, jak konzumace vajec ovlivňuje hladinu cholesterolu v krvi u různých populací.

Kolik vajec denně je bezpečné sníst?“

Jak se stále dozvídáme, jak vejce působí na cholesterol a chronická onemocnění, je stále jasnější, že riziko spojené s konzumací příliš velkého množství vajec se u jednotlivých osob liší.

Faktory, jako jsou vaše genetika, rodinná anamnéza, způsob přípravy vajec, celková strava a dokonce i místo, kde žijete, mohou ovlivnit, kolik vajec denně můžete bezpečně sníst (28, 29). Zohledněte také množství celkového cholesterolu ve vaší stravě z jiných potravin než z vajec. Pokud je váš jídelníček relativně chudý na cholesterol, můžete v něm mít pro vejce více místa. Pokud je však obsah cholesterolu ve vaší stravě vyšší, bude možná lepší příjem vajec omezit.

Pro zdravého dospělého člověka s normální hladinou cholesterolu a bez významných základních rizikových faktorů srdečních onemocnění mohou být podle některých výzkumů 1-2 vejce denně bezpečná. Může to být dokonce zdravé a prospěšné pro zdraví vašeho srdce (30, 31, 32, 33).

Malá studie na 38 zdravých dospělých osobách zjistila, že již 3 vejce denně zlepšují hladinu LDL a HDL a poměr LDL k HDL. Přesto se odborníci mohou zdráhat doporučovat více než 2 vejce denně, mnozí stále doporučují držet se 1 (34). Studie u dospělých Korejců dále pozorovala, že konzumace 2-7 vajec týdně pomáhá udržovat vysokou hladinu HDL cholesterolu a snižovat riziko metabolického syndromu. Zatímco konzumace 2 a více vajec denně neměla stejné ochranné účinky (35).

Metabolický syndrom je skupina onemocnění, která zahrnuje vysoký krevní tlak, hladinu cukru a tuku v krvi a navíc nárůst hmotnosti v oblasti pasu. Společně přispívají ke zvýšenému riziku chronických onemocnění, jako je cukrovka a srdeční choroby (36).

Riziko se může u různých skupin lišit

Přestože se zdá, že konzumace několika vajec denně je pro většinu zdravých dospělých bezpečná, je důležité si uvědomit, že některé výzkumy stále naznačují opak – zejména u některých skupin (28, 37, 38).

Jedna studie na téměř 200 000 amerických veteránech spojovala konzumaci pouhého 1 vejce denně s mírně zvýšeným rizikem infarktu. Tento účinek byl nejsilnější u osob s cukrovkou nebo nadváhou, což naznačuje, že celkový zdravotní stav ovlivňuje, kolik vajec je bezpečné jíst (39). Podobně u dospělých Evropanů a Korejců může konzumace 2-4 vajec týdně významně přispívat k příjmu cholesterolu ve stravě a zvyšovat riziko srdečních onemocnění, zejména u lidí s cukrovkou (40, 41, 42). Další studie zkoumala vzorek více než 100 000 dospělých osob v USA a zjistila, že u starších osob, které jedly více než 5-6 vajec týdně, bylo riziko srdečních onemocnění o 30 % vyšší. Není však zaručeno, že zvýšené riziko je způsobeno pouze vejci (43).

Nezávisle na konzumaci vajec se s věkem zvyšuje riziko srdečních onemocnění v důsledku změn, jako je hromadění tuku a tuhnutí tepen. Proto je při rozhodování o tom, kolik vajec je bezpečné jíst, důležité zvážit váš celkový obraz a zdravotní stav. Pokud máte vysokou hladinu LDL cholesterolu, nadváhu nebo obezitu, chronické onemocnění, jako je cukrovka, nebo rodinnou anamnézu srdečních onemocnění, může být nejlepší jíst maximálně 1 vejce denně nebo 4-5 vajec týdně. Může být těžké vyhodnotit tolik různých rizikových faktorů na vlastní pěst. Proto může být nejlepším způsobem, jak rozhodnout, kolik vajec je bezpečné jíst každý den nebo týden, spolupráce přímo s lékařem, dietologem nebo vyškoleným zdravotnickým pracovníkem. Pro většinu zdravých dospělých je bezpečné jíst 1-2 vejce denně v závislosti na tom, kolik jiného cholesterolu je ve vaší stravě. Pokud již máte vysokou hladinu cholesterolu nebo jiné rizikové faktory srdečních onemocnění, je možná nejlepší jíst maximálně 4-5 vajec týdně.

Je lepší jíst pouze vaječné bílky?

Průměrně obsahuje 1 velké vejce asi 200 mg cholesterolu (44). Cholesterol je soustředěn ve žloutku. Někteří lidé proto jedí pouze bílky, aby snížili příjem cholesterolu a zároveň získali dobrý zdroj libových bílkovin.

Žloutek byste však neměli kvůli obsahu cholesterolu zcela zavrhovat. Žloutek je také část vejce, která je plná železa, vitaminu D, karotenoidů a dalších látek (3, 45).

Předpokládá se, že tyto bioaktivní živiny jsou zodpovědné za mnoho zdraví prospěšných vlastností vajec, jako je snížení zánětu, zvýšení hladiny HDL cholesterolu a zlepšení metabolického zdraví (46, 47, 48, 49). Například jedna studie u 37 dospělých osob s metabolickým syndromem zjistila, že u těch, kteří po dobu 12 týdnů jedli nízkosacharidovou dietu zahrnující 3 celá vejce denně, se zlepšily markery zánětu a rovnováha cholesterolu ve srovnání s těmi, kteří jedli vaječnou náhražku bez žloutku (50).

V současné době neexistuje mnoho důkazů, které by podporovaly konzumaci pouze vaječných bílků u zdravých jedinců. Vyhýbáním se žloutku se totiž můžete připravit o mnoho zdraví prospěšných látek, které vejce nabízí (51). Na druhou stranu, pokud jste vystaveni vysokému riziku srdečních onemocnění nebo již máte vysokou hladinu cholesterolu, upřednostnění vaječných bílků a omezení množství žloutků, které během týdne sníte, by mohlo pomoci zabránit dalšímu zvyšování hladiny cholesterolu.

Ve vaječných žloutcích je vysoký obsah cholesterolu a živin, jako jsou vitamíny, minerály a zdravé tuky. Konzumace pouze bílků, abyste se vyhnuli cholesterolu ze žloutku, může být nezbytná pouze pro osoby se zvýšeným rizikem srdečních onemocnění.

Vejce, cholesterol a srdeční onemocnění

Studie ukazují, že příliš mnoho cholesterolu, nasycených tuků a transmastných kyselin z jakéhokoli zdroje může zvýšit hladinu cholesterolu v krvi – zejména LDL cholesterolu, což následně zvyšuje riziko srdečních onemocnění (52, 53, 54, 55). Ve výživových doporučeních pro Američany se kdysi doporučovalo konzumovat maximálně 200-300 mg cholesterolu denně v závislosti na rizikových faktorech srdečních onemocnění. Snídaně se 2-3 vejci by vás mohla snadno dostat nad tuto hranici.

Od té doby však bylo toto doporučení přehodnoceno. Nyní stejná doporučení nestanovují žádný limit pro denní množství cholesterolu ve stravě. Místo toho doporučují omezit příjem tak, abyste udrželi hladinu cholesterolu v krvi v normálních mezích, což je individuální množství. Ačkoli cholesterol ve stravě může zvyšovat hladinu LDL, je důležité si uvědomit, že cholesterol ve stravě je pouze jedním dílem skládačky, pokud jde o posouzení celkového rizika srdečních onemocnění u člověka (56).

Egga mají vysoký obsah cholesterolu, ale nejsou jedinou potravinou, která ovlivňuje hladinu LDL cholesterolu. Vysoká hladina cholesterolu v krvi může být například také důsledkem stravy, která je (54):

  • vysoká na nasycené tuky. Nasycené tuky, jako je máslo, sýry a zpracované maso, mají tendenci zvyšovat hladinu LDL cholesterolu, zejména ve srovnání s nenasycenými tuky (57).
  • Vysoký obsah transmastných kyselin. Ačkoli se některé formy transmastných kyselin vyskytují přirozeně, obvykle jsou uměle vyráběné a nacházejí se ve fast foodech, pečivu a zpracovaných margarínech a zkracovačích.
  • Málo vlákniny. Přidání potravin s vysokým obsahem vlákniny, jako je oves, fazole, hrách, semínka a ovoce, do vašeho jídelníčku může pomoci snížit hladinu LDL cholesterolu a snížit celkové riziko srdečních onemocnění (58, 59).
  • Příliš vysoký obsah kalorií. U některých lidí se ukázalo, že omezení příjmu kalorií – a zejména kalorií z tuků – snižuje hladinu LDL cholesterolu (60).

Pokud se tedy snažíte rozhodnout, kolik vajec je bezpečné jíst každý den nebo týden, je důležité vzít v úvahu celý váš jídelníček. Pokud nejíte mnoho jiných potravin obsahujících cholesterol, může být v pořádku jíst více vajec. Pokud si však často dáváte vejce s jinými potravinami bohatými na cholesterol, jako je slanina, klobásy nebo máslo, je pravděpodobně lepší příjem vajec omezit. Ačkoli vejce obsahují vysoký obsah cholesterolu v potravě, nemusí zvyšovat hladinu cholesterolu v krvi tolik jako potraviny s vysokým obsahem nasycených nebo transmastných tuků.

Zdravotní přínosy vajec

Vejce jsou cenově dostupná, všestranná, jsou skvělým zdrojem libových bílkovin a snadno se připravují.

Nabízejí také mnoho zdravotních výhod, které přesahují diskusi kolem obsahu cholesterolu.

Vejce jsou především:

  • Nabitá vitamíny a minerály. Zejména cholin, selen a vitaminy skupiny B (61, 62).
  • Bohatá na antioxidanty. Antioxidanty pomáhají chránit buňky vašeho těla před poškozením způsobeným volnými radikály a souvisejícími chronickými onemocněními, jako jsou srdeční choroby a rakovina (34, 63).
  • Údajně zlepšuje některé biomarkery srdečních onemocnění. Patří mezi ně zánětlivé biomarkery, jako je hladina interleukinu-6 a C-reaktivního proteinu v krvi (62, 63).
  • Naplňuje a může podpořit hubnutí. Díky vysokému obsahu libových bílkovin mohou být vejce sytější než snídaně s vysokým obsahem sacharidů, jako jsou například cereálie, což by mohlo přispět k tomu, že se budete cítit déle sytí, a sníte tak během dne méně kalorií (20, 64, 65).

Nakonec, vejce lze chutně připravit na mnoho různých způsobů. Můžete si je vychutnat v omeletách plných zeleniny, frittatách a snídaňových burritos. Můžete je také jednoduše vařit, míchat, smažit na pánvi nebo pošírovat. Nebo je můžete zakomponovat do pečiva, omáček, salátových dresinků, shakshuky, smažených pokrmů a dalších. Při přípravě vajec se meze kladou pouze vaší fantazii a chuťovým buňkám. Vejce jsou nejen snadno připravitelným zdrojem bílkovin, ale jsou také bohatá na živiny, pomáhají vám cítit se sytí a mohou dokonce působit proti srdečním chorobám.

Podtrženo, sečteno

Vejce jsou výživným zdrojem bílkovin a základem jídelníčku mnoha lidí.

Přestože mají vysoký obsah cholesterolu, mají také mnoho zdraví prospěšných vlastností.

U zdravých dospělých osob se konzumace 1-2 vajec denně jeví jako bezpečná, pokud jsou konzumována jako součást celkové výživné stravy.

Pokud se obzvláště obáváte hladiny cholesterolu nebo rizika srdečních onemocnění, je nejlepším způsobem, jak určit, kolik vajec je pro vás bezpečných, spolupráce s vyškoleným odborníkem, jako je lékař nebo dietolog.

Jen jedna věc

Zkuste to ještě dnes: Chcete-li snížit obsah cholesterolu ve vejcích při snídani, zkuste je jednoduše nahradit, například je uvařit na avokádovém oleji místo másla nebo je spojit s opečenou zeleninou místo klobásy a slaniny.

Zdroje: (1) https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/34312092/, (2) https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/30909449/, (3) https://www.who.int/en/news-room/fact-sheets/detail/cardiovascular-diseases-(cvds), (4) https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/30909449/, (5) https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/32865658/, (6) https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/29914176/, (7) https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/34256749/, (8) https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/25497262/, (9) https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/28359773/, (10) https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/29495288/, (11) https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/34506988/, (12) https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/32635569/, (13) https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/30874756/, (14) https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/29596318/, (15) https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/33669005/, (16) https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/31965140/, (17) https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/28077734/, (18) https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/29805272/, (19) https://www.nhlbi.nih.gov/health-topics/metabolic-syndrome, (20) https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/33669005/,

healthline.com, Unsplash, (gulu.cz)

Continue Reading
Advertisement

Nejnovější příspěvky

Advertisement

Facebook

Aktuality