Connect with us
Reklama

Aktuality

Ako putujú slovenské vajíčka z farmy Babičkin dvor do raňajkového menu Mekáča

Published

on

Vzájomná spolupráca, striktné požiadavky, prepracované procesy, ale i lokálna podpora – aj o tom je príbeh slovenských vajíčok, z ktorých sa denne pripravujú chutné raňajky v reštauráciách McDonald’s. Ako to prebieha a odkiaľ vajíčka pochádzajú?

Vajíčka, ktoré sú „reálnymi“ vajíčkami musia do Mekáča odniekiaľ doputovať. Slovenský Mekáč má vajíčka slovenské. Sú od nosníc z podstielkového chovu z fariem Babičkin dvor vo Veľkom Krtíši. S chodom spoločnosti, krátkym exkurzom do histórie, spoluprácou s Mekáčom, nás oboznamuje jej predseda predstavenstva Jaroslav Novák.

Mekáč bol prvý zákazník, ktorý vyžadoval vajíčka z podstielkového chovu
Babičkin dvor začal dodávať vajíčka zo svojej produkcie pre slovenský McDonald´s v roku 2016, kedy Mekáč obohatil svoju ponuku o raňajkové menu. Požiadavkou boli vajíčka z podstielkového chovu. Jaroslav Novák sa usmieva a vysvetľuje, že na tú dobu to bola priam „futuristická“ požiadavka. O podstielkové vajíčka v tom čase na Slovensku záujem v podstate nebol. Babičkin dvor ich produkoval ako jedna z mála veľkých firiem. McDonald´s bol ich prvý zákazník, ktorý mal záujem výhradne o tieto vajíčka. Dôvodom sú zásady Animal Welfare, ktoré Mekáč vyžaduje od každého dodávateľa produktov živočíšneho pôvodu. Filozofia je jasná, životné podmienky zvierat, kvalita stravy a mnoho ďalších parametrov sa úmerne odrážajú v kvalite produktov. Známe o McDonald’s je, že má stratégiu zákazníkom ponúkať iba ten najvyšší kvalitatívny štandard.

Babičkin dvor má opačný prístup

Jaroslav Novák nám vysvetľuje, že oni sú tak trochu iní… Kým v Európe, a aj na Slovensku, sú v prevahe centrálne chovy s väčšími halami a väčším počtom nosníc, Babičkin dvor ide opačne. Spoločnosť má viac malých chovov a viac menších hál. Je to na jednej strane menej efektívne, ale z hľadiska Animal Welfare jednoznačne lepšie. Nehovoriac o tom, že týmto spôsobom chovu sa eliminujú veterinárne a zootechnické riziká. Celkovo má Babičkin dvor v regióne Veľkého Krtíša 38 hál, z toho v 20-tich je podstielkový chov, 2 haly sú voliérové a vo zvyšku je klietkový chov. Aj ten však bude postupne minulosťou, keďže Chartou farmára sa zaviazali tento chov postupne zrušiť. Toto začali robiť ako prví na Slovensku.

Bio strava pre nosnice

Ďalšie prvenstvo Babičkinho dvora je v strave, teda aby sme boli presní – v krmive. Boli prvými, ktorí začali používať geneticky nemodifikované krmivo, tzv. GMO free. Ba čo viac. Oni si ho začali sami vyrábať. To, čo pre nosnice nakupujú, nie je hotové krmivo, ale sú to len komodity, z ktorých si miešajú krmivo vlastné. Majú na to svoju „tajnú“ receptúru a Jaroslav Novák priznáva, že je to celkom veda. Ročne si pre seba vyrobia 20 000 ton krmiva. Sú v ňom tri zložky – pšenica, kukurica a sója. Ak niekomu zasvieti výstražná kontrolka pri slove sója, vedzte, že ide o rýdzo slovenskú plodinu vo verzii „bio“. Postupne však chcú aj sóju nahradiť slnečnicovými semiačkami. Táto zmes je pre nosnice zdrojom základných proteínov a uhľohydrátov. Do krmiva sa ešte doplnia vitamíny, aminokyseliny a vápnik, aby nosnice dostali všetko, čo pre zdravý život potrebujú.

Stať sa dodávateľom Mekáču je náročné, ale vyplatí sa

Mať požadovaný produkt v požadovanej kvalite stále nestačí. Každý, kto sa chce stať dodávateľom McDonald’s musí byť schopný zabezpečiť aj relevantný objem produktov, frekvenciu dodávok a samozrejme zmienenú špičkovú kvalitu. Musí zabezpečiť logistiku v zmysle požiadaviek udržateľnosti McDonald’s. Dodávateľ musí byť „ok“ aj formálne. Aby napríklad Babičkin dvor mohol dodávať svoje vajíčka na dlhodobej báze, pravidelne prechádza rôznymi auditmi – personálnymi, sociálnymi, finančnými, technologickými… Jaroslav Novák konštatuje, že je to náročný a prísny proces, ale oplatí sa to, lebo im to zároveň zlepšuje vlastné procesy a pomáha im to tiež nastavovať ešte vyššie kritériá a požiadavky na podnikanie.

Mekáč vyhľadáva lokálnu spoluprácu. Tá zabezpečuje čerstvosť produktov v reštauráciách
To, že Babičkin dvor je dodávateľom vajec pre Mekáč má viacero dôvodov. Jedným z nich, ktorý je zároveň aj jedným z kľúčových je lokálnosť, s čím súvisí zabezpečenie čo najdlhšej čerstvosti vajíčok. Vzhľadom na 28 – dňovú dobu spotreby vajíčok si musí byť McDonald’s istý, že k zákazníkovi pôjdu tou najkratšou cestou, v najkratšom čase. A hlavne, že budú čerstvé… Lokálny, teda slovenský dodávateľ má v Mekáči vždy prednosť (za podmienky, že splní kritériá týkajúce sa produktu), pretože spoločnosť strategicky radšej podporuje miestnu ekonomiku a víta, ak môže sprostredkovane poskytovať aj týmto spôsobom prácu miestnym ľuďom.

Snáď už len dve čísla na záver

Z Babičkinho dvora putuje do reštaurácií McDonald´s na Slovensku ročne približne 1,8 miliónov kusov poctivých slovenských vajec. Ďalšia štatistika potvrdzuje významnosť tohto producenta – približne každé druhé vajíčko, ktoré na Slovensku kdekoľvek a v akejkoľvek forme zjete, je z Babičkinho dvora.

No, ak sa vám začali zbiehať slinky na raňajky v Mekáči, teší nás to. Dokonca, tie budú časom v Mekáči ešte „viac slovenské“ vďaka ďalším lokálnym produktom, ktoré Mekáč neskôr predstaví.

(celý text na sme.sk)

 

 

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Aktuality

Miliony kohoutů potkává smrt. Vejce snášejí jenom v pohádkách či mytologii

Published

on

Kampaně na uzákonění zákazu zabíjení jednodenních kuřátek v chovech nosných plemen drůbeže probíhají v mnoha zemích EU. Brzy budou i u nás.

Kohouti snášejí vejce pouze v pohádkách, případně ve slovanské mytologii. Lidé pohybující se ve vaječném průmyslu však dobře vědí, že je tato biologicky daná neschopnost ptačích jedinců důvodem, proč je každoročně řízeně usmrcováno dvanáct milionů jednodenních kohoutků. „Děje se tak pouze proto, že kohouti vejce nesnášejí, a tak jsou prostě v tomto byznysu zbyteční. Nyní se mluví o zákazu takového zabíjení. Podobný už přijalo Německo,“ říká pro deník Metro Petr Stýblo z Českého svazu ochránců přírody (ČSOP).

Devětkrát dražší myši
Jenže tito kohoutci jsou podle odborníků v současnosti hlavní potravou masožravých pacientů záchranných stanic. Především jde o léčené poštolky, oba druhy kání. Puštíci, kalousi a další sovy, bílí i černí čápi, ale třeba i ježci nebo lasicovité šelmy jich ve stanicích ročně spotřebují tři miliony.

„V zoologických zahradách jich zvířata zkonzumují odhadem dva miliony. Pokud k zákazu dojde, některé záchranné stanice horko těžko nahradí kuřátka myškami, jiné stanice na to mít nebudou, a tak skončí. Myš je totiž osmkrát, někdy i devětkrát dražší než kuře. Navíc aby mohla kuřata žít a být zabita chovatelem později, bude nutné pro potravu zachraňovaným zvířatům vychovat a zabít myš. To tak nějak nedává smysl ani v etické rovině,“ kroutí hlavou Stýblo.

Kampaně napříč Evropou
Na uzákonění zákazu zabíjení jednodenních kohoutků v chovech nosných plemen drůbeže probíhají v mnoha zemích Evropské unie rozsáhlé kampaně. Podle lidí z ČSOP budou brzy i u nás. Jejich cílem je rozlišovat pohlaví zárodků už ve vajíčku a „samčí vejce“ likvidovat anebo vylíhnuté kohoutky nechat dožít až do jateční velikosti a zabít je poté. Podle Přemysla Rabase, ředitele Safari Parku Dvůr Králové a známého odborníka na problematiku zoologických zahrad, by ale byl podobný postup více než nesmyslný. S ním souhlasí i předseda Národní sítě záchranných stanic David Číp. „Pokud kvůli tlaku ochránců zvířat skutečně dojde k zákazu zabíjení jednodenních kohoutků tak, jako se to už stalo v Německu, budou se muset místo nich chovat a zabíjet jiná zvířata, jež jsou

vhodná pro krmení tisíců pacientů v záchranných stanicích. Smrt jednoho zvířete bude nahrazena smrtí jiného a někdy paradoxně pouhé oddálení smrti jednoho zvířete bude vykoupeno smrtí mnoha jiných,“ vysvětluje David Číp.

Zvažovaný zákaz nejen že podle něj vážně ohrožuje celý systém záchrany divokých handicapovaných zvířat v naší zemi, ale je navíc i daleko horší variantou z hlediska zátěže na naší přírodu a životní prostředí. „Speciální chovy hlodavců i ptáků na krmení masožravců v záchranných stanicích i zoo spotřebují daleko více přírodních zdrojů na krmivo, stelivo, vytápění i ubikace než pouhé dolíhnutí vajíček, která se pak navíc budou muset bez užitku likvidovat jako odpad,“ kroutí hlavou Číp.

Etika versus byznys
Podle Rabase je pro mnohé z tuzemských zoologických zahrad krmivo v podobě usmrcených jednodenních kohoutků jen těžko nahraditelné. Přičemž pokud by kampaň uspěla, bude to znamenat nejen obrovský nárůst nákladů pro záchranné stanice a zoologické zahrady, ale rovněž mnohem větší zatížení životního prostředí. „Nosnice necháme snášet a vajíčka nějakou dobu inkubovat, aby se pak zlikvidovala v asanačních ústavech. Nejsmutnější je však velký etický problém celé věci. Usmrtí se totiž minimálně dvakrát více zvířat. Kohoutci ještě ve vajíčku přijdou vniveč. Následně budou muset být nákladně odchována a usmrcena jiná zvířata jako jejich náhrada. To myslím autoři kampaně, pokud mají rádi zvířata, nemohou dopustit,“ konstatuje ředitel královédvorské zoo.

Záchranné stanice si jsou dle slov svých zástupců vědomy, že zabíjení jednodenních kuřátek jenom proto, že mají špatné pohlaví, je neetické. Ovšem řešení, kdy se zabíjí místo kohoutků jiná zvířata, má k etice také daleko. A je navíc likvidační pro záchranné stanice, které ročně přijímají z přírody více jak třicet tisíc handicapovaných zvířat. „A i díky potravě v podobě mrtvých kuřat jich více jak šedesát procent zachráníme a vrátíme do přírody,“ uzavírá Stýblo.

(metro.cz)

Continue Reading

Aktuality

Dovoz ukrajinských vajec zakázalo aj Maďarsko

Published

on

Zámerom tohto kroku je ochrana záujmov maďarských poľnohospodárov, doplnil minister s tým, že zahŕňať bude „obilie, repkové a slnečnicové semená, múku, jedlý olej, med, určité druhy mäsa a vajcia“.

Budapešť 15. septembra (TASR) – Maďarská vláda v piatok oznámila, že zachová v platnosti obmedzenia dovozu poľnohospodárskych produktov z Ukrajiny napriek rozhodnutiu Európskej komisie (EK) o ukončení zákazu. TASR o tom informuje podľa agentúry AFP. „Maďarsko uzavrie svoje hranice pre 24 ukrajinských produktov,“ uviedol maďarský minister poľnohospodárstva István Nagy na sociálnej sieti. Dosiaľ bol zákaz obmedzený na štyri agrokomodity.

Zámerom tohto kroku je ochrana záujmov maďarských poľnohospodárov, doplnil minister s tým, že zahŕňať bude „obilie, repkové a slnečnicové semená, múku, jedlý olej, med, určité druhy mäsa a vajcia“. Zákaz dovozu štyroch komodít z Ukrajiny, a to pšenice, kukurice, repky a slnečnicových semien, v piatok večer predĺžila aj slovenská vláda. Platiť bude do konca roka, vyplýva zo stanoviska premiéra Ľudovíta Ódora.

Zavedenie národného zákazu dovozu ukrajinských agrokomodít predtým oznámilo tiež Poľsko. V prípade všetkých troch krajín sa zákazy týkajú len vnútroštátneho dovozu, nie tranzitu na ďalšie trhy, dopĺňa agentúra Reuters. Bulharsko vo štvrtok oznámilo, že zákaz nepredĺži. Rumunsko avizovalo, že sa bude riadiť stanoviskom EK, no tamojší poľnohospodári pohrozili štrajkami v prípade nepredĺženia zákazu.

 

EK v máji zaviedla dočasné embargo na dovoz štyroch ukrajinských agrokomodít, a to pšenice, kukurice, repky a slnečnice. Cieľom bolo zastaviť narušovanie trhu v členských štátoch EÚ susediacich s Ukrajinou – v Bulharsku, Maďarsku, Poľsku, Rumunsku a na Slovensku. V piatok večer eurokomisia oznámila, že platnosť embarga vyprší podľa plánu koncom dňa. Po analýze údajov týkajúcich sa vplyvu vývozu týchto agrokomodít z Ukrajiny na trh EÚ totiž dospela k záveru, že narušenia trhu v týchto piatich členských štátoch boli odstránené.

Ukrajina podľa EK zároveň súhlasila, že do 30 dní zavedie konkrétne zákonné opatrenia vrátane systému vývozných licencií, aby sa predišlo nárastu množstva obilnín v krajinách EÚ.

(teraz.sk)

Continue Reading

Aktuality

Maďarské organizácie vyzvali na zákaz dovozu ukrajinskej hydiny do EÚ

Published

on

Budapešť 18. augusta (TASR) – Maďarská poľnohospodárska komora a záujmové združenie hydinárskeho priemyslu BTT vyzvali na zastavenie dovozu ukrajinskej hydiny a vajec do Európskej únie (EÚ). Neobmedzené dovozy poľnohospodárskych produktov z Ukrajiny ohrozujú budúcu výrobu v Únii a znepokojujúce sú aj z pohľadu bezpečnosti potravín, uviedli organizácie v spoločnom stanovisku. TASR o tom informuje na základe správy agentúry MTI.

Nedávne opatrenia EÚ umožnili výrazné zvýšenie dovozu z Ukrajiny, tamojší výrobcovia ale nepodliehajú prísnym európskym normám v oblasti bezpečnosti potravín, zdravia a dobrých životných podmienok zvierat, upozornili organizácie.
Zatiaľ čo EÚ pôvodne obmedzila dovoz ukrajinskej hydiny na 90.000 ton ročne, od júna minulého roka sa do bloku podľa iniciátorov výzvy doviezlo viac ako 218.000 ton.

Dovoz ukrajinských vajec sa v roku 2022 v porovnaní s predchádzajúcim rokom podľa ich údajov zvýšil zhruba štvornásobne, pričom len v marci 2023 malo prísť asi 100 miliónov vajec, teda takmer toľko, ako za celý rok 2021. Ani vojna na Ukrajine nemôže ospravedlniť, že Únia poskytuje Ukrajine výhody, prostredníctvom ktorých by sa do spoločenstva mohli dostať výrobky nespĺňajúce jej požiadavky, uvádza sa ďalej vo výzve. Liberalizácia ukrajinského dovozu zo strany európskeho spoločenstva by navyše podľa nich priniesla prospech skôr niektorým oligarchom než ukrajinskému ľudu.

Continue Reading
Advertisement

Nejnovější příspěvky

Advertisement

Facebook

Aktuality