Connect with us
Reklama

Aktuality

Ako putujú slovenské vajíčka z farmy Babičkin dvor do raňajkového menu Mekáča

Published

on

Vzájomná spolupráca, striktné požiadavky, prepracované procesy, ale i lokálna podpora – aj o tom je príbeh slovenských vajíčok, z ktorých sa denne pripravujú chutné raňajky v reštauráciách McDonald’s. Ako to prebieha a odkiaľ vajíčka pochádzajú?

Vajíčka, ktoré sú „reálnymi“ vajíčkami musia do Mekáča odniekiaľ doputovať. Slovenský Mekáč má vajíčka slovenské. Sú od nosníc z podstielkového chovu z fariem Babičkin dvor vo Veľkom Krtíši. S chodom spoločnosti, krátkym exkurzom do histórie, spoluprácou s Mekáčom, nás oboznamuje jej predseda predstavenstva Jaroslav Novák.

Mekáč bol prvý zákazník, ktorý vyžadoval vajíčka z podstielkového chovu
Babičkin dvor začal dodávať vajíčka zo svojej produkcie pre slovenský McDonald´s v roku 2016, kedy Mekáč obohatil svoju ponuku o raňajkové menu. Požiadavkou boli vajíčka z podstielkového chovu. Jaroslav Novák sa usmieva a vysvetľuje, že na tú dobu to bola priam „futuristická“ požiadavka. O podstielkové vajíčka v tom čase na Slovensku záujem v podstate nebol. Babičkin dvor ich produkoval ako jedna z mála veľkých firiem. McDonald´s bol ich prvý zákazník, ktorý mal záujem výhradne o tieto vajíčka. Dôvodom sú zásady Animal Welfare, ktoré Mekáč vyžaduje od každého dodávateľa produktov živočíšneho pôvodu. Filozofia je jasná, životné podmienky zvierat, kvalita stravy a mnoho ďalších parametrov sa úmerne odrážajú v kvalite produktov. Známe o McDonald’s je, že má stratégiu zákazníkom ponúkať iba ten najvyšší kvalitatívny štandard.

Babičkin dvor má opačný prístup

Jaroslav Novák nám vysvetľuje, že oni sú tak trochu iní… Kým v Európe, a aj na Slovensku, sú v prevahe centrálne chovy s väčšími halami a väčším počtom nosníc, Babičkin dvor ide opačne. Spoločnosť má viac malých chovov a viac menších hál. Je to na jednej strane menej efektívne, ale z hľadiska Animal Welfare jednoznačne lepšie. Nehovoriac o tom, že týmto spôsobom chovu sa eliminujú veterinárne a zootechnické riziká. Celkovo má Babičkin dvor v regióne Veľkého Krtíša 38 hál, z toho v 20-tich je podstielkový chov, 2 haly sú voliérové a vo zvyšku je klietkový chov. Aj ten však bude postupne minulosťou, keďže Chartou farmára sa zaviazali tento chov postupne zrušiť. Toto začali robiť ako prví na Slovensku.

Bio strava pre nosnice

Ďalšie prvenstvo Babičkinho dvora je v strave, teda aby sme boli presní – v krmive. Boli prvými, ktorí začali používať geneticky nemodifikované krmivo, tzv. GMO free. Ba čo viac. Oni si ho začali sami vyrábať. To, čo pre nosnice nakupujú, nie je hotové krmivo, ale sú to len komodity, z ktorých si miešajú krmivo vlastné. Majú na to svoju „tajnú“ receptúru a Jaroslav Novák priznáva, že je to celkom veda. Ročne si pre seba vyrobia 20 000 ton krmiva. Sú v ňom tri zložky – pšenica, kukurica a sója. Ak niekomu zasvieti výstražná kontrolka pri slove sója, vedzte, že ide o rýdzo slovenskú plodinu vo verzii „bio“. Postupne však chcú aj sóju nahradiť slnečnicovými semiačkami. Táto zmes je pre nosnice zdrojom základných proteínov a uhľohydrátov. Do krmiva sa ešte doplnia vitamíny, aminokyseliny a vápnik, aby nosnice dostali všetko, čo pre zdravý život potrebujú.

Stať sa dodávateľom Mekáču je náročné, ale vyplatí sa

Mať požadovaný produkt v požadovanej kvalite stále nestačí. Každý, kto sa chce stať dodávateľom McDonald’s musí byť schopný zabezpečiť aj relevantný objem produktov, frekvenciu dodávok a samozrejme zmienenú špičkovú kvalitu. Musí zabezpečiť logistiku v zmysle požiadaviek udržateľnosti McDonald’s. Dodávateľ musí byť „ok“ aj formálne. Aby napríklad Babičkin dvor mohol dodávať svoje vajíčka na dlhodobej báze, pravidelne prechádza rôznymi auditmi – personálnymi, sociálnymi, finančnými, technologickými… Jaroslav Novák konštatuje, že je to náročný a prísny proces, ale oplatí sa to, lebo im to zároveň zlepšuje vlastné procesy a pomáha im to tiež nastavovať ešte vyššie kritériá a požiadavky na podnikanie.

Mekáč vyhľadáva lokálnu spoluprácu. Tá zabezpečuje čerstvosť produktov v reštauráciách
To, že Babičkin dvor je dodávateľom vajec pre Mekáč má viacero dôvodov. Jedným z nich, ktorý je zároveň aj jedným z kľúčových je lokálnosť, s čím súvisí zabezpečenie čo najdlhšej čerstvosti vajíčok. Vzhľadom na 28 – dňovú dobu spotreby vajíčok si musí byť McDonald’s istý, že k zákazníkovi pôjdu tou najkratšou cestou, v najkratšom čase. A hlavne, že budú čerstvé… Lokálny, teda slovenský dodávateľ má v Mekáči vždy prednosť (za podmienky, že splní kritériá týkajúce sa produktu), pretože spoločnosť strategicky radšej podporuje miestnu ekonomiku a víta, ak môže sprostredkovane poskytovať aj týmto spôsobom prácu miestnym ľuďom.

Snáď už len dve čísla na záver

Z Babičkinho dvora putuje do reštaurácií McDonald´s na Slovensku ročne približne 1,8 miliónov kusov poctivých slovenských vajec. Ďalšia štatistika potvrdzuje významnosť tohto producenta – približne každé druhé vajíčko, ktoré na Slovensku kdekoľvek a v akejkoľvek forme zjete, je z Babičkinho dvora.

No, ak sa vám začali zbiehať slinky na raňajky v Mekáči, teší nás to. Dokonca, tie budú časom v Mekáči ešte „viac slovenské“ vďaka ďalším lokálnym produktom, ktoré Mekáč neskôr predstaví.

(celý text na sme.sk)

 

 

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Aktuality

Kvůli ptačí chřipce je v Evropě nedostatek vajec. Drůbežáři jsou v zisku

Published

on

Nedostatek vajec kvůli šíření nákazy ptačí chřipky zvyšuje jejich cenu a drůbežářské podniky se tak po řadě měsíců dostávají do zisku, řekl místopředseda Českomoravské drůbežářské unie Zdeněk Mlázovský. Chybějící produkce na evropském trhu se projevuje na dovozu do Česka. V Německu a Nizozemsku bylo do konce října kvůli nemoci utraceno 5,8 milionu kusů drůbeže.

Drůbežáři se podle Mlázovského již od loňského roku potýkají s rostoucími cenami energií, což se rovněž promítlo do růstu cen. Poznamenal, že drůbežáři řadu měsíců svou produkci nedokázali obchodníkům prodávat za cenu, která by odpovídala nákladům. Na konci léta se ale na trhu projevil velký nedostatek vajec, což vedlo ke zdražení. „Dnes jsme se dostali na ceny, abychom mohli profitovat a mít zisk do budoucna,“ řekl.

Uvedl, že je problematické dovézt do Česka vejce ze zahraničí přes distributory. Zemědělci se dostali do situace, kdy jsou s nimi obchodníci ochotni více vyjednávat. „Řetězce se ozývají samy a diskutují s námi o ceně, což nikdy předtím nedělaly,“ uvedl. Ve firmě, kde sám působí, se i krátí objednávky, aby bylo možné uspokojit všechny odběratele, doplnil. Mlázovský očekává, že situace se brzy změní a po novém roce budou opět chovatelé svou produkci prodávat za nižší ceny.

V ČR se může podle Mlázovského v následujících letech snížit produkce v sektoru drůbeže kvůli plánovanému zákazu klecových chovů nosnic do konce roku 2026. „Bude to obrovský zásah do rozpočtu každého podniku,“ řekl. Očekává, že část podniků nestihne své chovy do tohoto termínu přizpůsobit, což může vést k poklesu chovů zhruba o 30 procent, v nejhorším případě až o 50 procent. Podle dřívějších odhadů unie bude přestavba chovů v ČR stát čtyři až pět miliard korun. „Jsou podniky, které jsou již z 50 procent přestavěné, jsou podniky, které ještě nezačaly,“ dodal.

Celý text na iDNES.cz

Continue Reading

Aktuality

Cenový strop pro konzumní vejce vstoupil v Maďarsku v platnost 10. listopadu

Published

on

Maďarská vláda se rozhodla zavést cenový strop i pro konzumní vejce. Podle oznámení Vládního informačního centra bude příslušné nařízení vlády zveřejněno v Maďarském věstníku. Cenové stropy regulují spotřebitelské ceny potravin nejvíce postižené zdražováním. V případě vajec a konzumních brambor nesmí být hrubá maloobchodní cena vyšší než cena uplatňovaná obchodníkem 30. září 2022. Cenový strop snižuje cenu vajec o 25 procent a brambor o 10 procent a očekává se, že sníží inflaci o 0,1 až 0,2 procenta.

Vejce a dokonce lze podle GKI na maďarských trzích prodávat dráž než kdykoli předtím. Obchody ale mohou kvůli cenovému stropu pociťovat jejich nedostatek. Průměrná rodina může zmrazením ceny vajec ušetřit cenu jedné či dvou porcí, maximálně 500 HUF měsíčně. V tržnici Békešská Čaba například v sobotu 12. listopadu žádali za větší vejce 95 HUF a za menší vejce 85 HUF, tedy úplně stejně jako před zavedením cenového stropu, prozradil RTL Híradó.

I přes další zdražování a cenový rozdíl může poptávka v halách tržišť vzrůst, protože kvůli klesající nabídce může být v obchodech vajec nedostatek. Vzhledem k tomu, že na tržištích není cenový strop, je zřejmé, že výrobci raději budou dodávat tam, protože tam lze dosáhnout mnohem vyšší ceny.

Podle informací svazu producentů vajec, pokud jim příjmy nepokryjí náklady kvůli cenovému stropu, pak je třeba počítat s nedostatkem produktu, a to i ve střednědobém horizontu.

(agrarszektor.hu, mbtt.hu)

Continue Reading

Aktuality

5 najväčších mýtov o vajciach: aj vy ste si mysleli, že sú pravdivé? 

Published

on

Vajcia patria k výživovo hodnotným potravinám a okrem toho, že sú samy osebe veľmi chutným pokrmom, majú všestranné využitie pri varení a príprave jedál. S ich vlastnosťami sa spája nielen množstvo zdraviu prospešných látok, ale aj poloprávd či klamstiev. Čo sú fakty a čo, naopak, mýty o vajciach?

  1. mýtus: Farba škrupiny závisí od farby peria sliepky 

Aj vy ste si niekedy kládli otázku, prečo sa farba škrupiny vajec líši? Ak si myslíte, že jej výsledný odtieň má na svedomí sfarbenie peria sliepky, mýlite sa. Prečo majú niektoré vajcia hnedú škrupinu a iné bielu?

Pravda: V skutočnosti rozhodujú o farbe škrupiny vajíčka kožné laloky nachádzajúce sa na mieste, kde majú sliepky uši. Sliepky s červenými či až červenohnedými lalokmi znášajú hnedé vajcia, zatiaľ čo sliepky so svetlými lalokmi vajcia s bielou škrupinou. Faktom je i to, že farba kožných lalokov sa podieľa na sfarbení peria sliepky.

  1. mýtus: Tmavšia farba žĺtka znamená vyššiu kvalitu vajca 

Čím je žĺtok tmavší, tým je vajce kvalitnejšie. Toto tvrdenie je veľmi rozšírené, avšak nepravdivé. Prečo majú niektoré vajcia bledší žĺtok, hoci ich kvalita sa nemení?

Pravda: Kvalita vajec závisí iba od spôsobu skladovania a od krmiva, ktorým je nosnica kŕmená. Práve to má rozhodujúci vplyv na farbu žĺtka. Presnejšie povedané, jeho zafarbenie ovplyvňuje podiel karotenoidov a xantofylov v krmive. Tieto látky pôsobia okrem iného aj ako farbivo (červené a žlté) a sú zodpovedné za tmavšiu farbu žĺtka (podiel daných látok v krmive sa zvyšuje napríklad kukuricou). Ak má žĺtok žltooranžovú farbu, je to najmä vďaka luteínu a riboflavínu, ktoré patria k prírodným farbivám s antioxidačným účinkom. Farba žĺtka však nemá vplyv na kvalitu či chuť vajíčka.

A čo farba škrupiny a farba žĺtka? 

V súvislosti s farbou žĺtka vyvrátime ešte jeden mýtus – čím je škrupina tmavšia, tým tmavší bude žĺtok. Keďže o farbe žĺtka rozhoduje krmivo, sfarbenie škrupiny jeho odtieň nijako neovplyvní.

  1. mýtus: Ak je bielok zakalený, vajce nie je čerstvé

Tvrdenie, podľa ktorého zakalený bielok znamená, že vajce je staré, prípadne pokazené, je lož. Čo sa týka čerstvosti, pravdou je presný opak.

Pravda: Zakalený bielok je badateľný predovšetkým v prípade čerstvých vajec v deň znášky. Samotné zakalenie spôsobuje vysoký obsah oxidu uhličitého po znesení vajíčka.

Čerstvosť si môžete overiť aj sami: 

  • Ak vajce vložíte do vody, to čerstvé sa ponorí, staré bude plávať. Dôvod? Vzduchová dutinka vnútri vajca sa časom postupne zväčšuje.
  • Ak sa bielok rýchlo roztečie, pretože je veľmi riedky, vajce je staré. V čerstvom vajíčku bielok úzko obopína žĺtok a je hustý.
  • Na obale vajec je uvedený údaj o minimálnej trvanlivosti vajec, ktorá je 28 dní od znesenia.
  1. mýtus: Vajcia by sa mali skladovať vo dverách chladničky 

Výrobcovia chladničiek najčastejšie umiestňujú držiak na vajcia do dverí chladničky. Sú však dvere vhodným miestom na uskladnenie vajec?

Pravda: Dvere sú najteplejším miestom v chladničke. Keďže sa často otvárajú, kolíše v nich teplota, čo skladovaným vajciam neprospieva. Vhodné umiestnenie je teda v zadných priestoroch políc, kde k badateľným výkyvom teplôt nedochádza.

  1. mýtus: Vajcia obsahujú veľa cholesterolu, sú teda nezdravé 

Tento mýtus sa opiera o fakt, že vajcia obsahujú cholesterol. Na ten však treba nazerať z viacerých hľadísk. Vajcia nie sú nezdravou potravinou. Prečo?

Pravda: Cholesterol je nevyhnutný pre správnu funkciu tela, vývoj človeka a jeho hormonálnu aktivitu (napríklad pri tvorbe vitamínu D, žlčových kyselín, hormónov). Vajcia obsahujú LDL aj HDL cholesterol, čiže tzv. zlý aj dobrý cholesterol. Vo vaječnom žĺtku sa nachádza cca 200 mg cholesterolu (LDL ku HDL v pomere cca 2/3 : 1/3), zároveň však vajce obsahuje cca 1 700 mg lecitínu, látky, ktorá pomáha s odbúravaním cholesterolu.

Vedeli ste, že?

Konzumáciou vajec automaticky nezvyšujete množstvo cholesterolu vo vašom tele (to závisí napríklad aj od veku, genetiky človeka, zdravotného stavu). Cholesterol nachádzajúci sa vo vaječnom žĺtku má zanedbateľný vplyv na kardiovaskulárne ochorenia – nepatrí k potravinám s vysokým obsahom saturovaných tukov a transmastných kyselín. Samotný tuk v žĺtku je zdraviu prospešný. Ide totiž o nenasýtenú formu, ktorá napomáha udržiavať rovnováhu telesných tekutín.

Vajcia sú skvelým zdrojom výživných látok. Vaječná bielkovina je plnohodnotná a ľahko stráviteľná. Organizmus ju dokáže zužitkovať na 100 %. Preto majú vajcia výborné skóre na stupnici zvanej index sýtosti, ktorá meria schopnosť potravín vyvolávať pocit nasýtenia a znižovať neskorší príjem kalórií. Ak ich pridáte do svojho jedálnička, okrem iného si zabezpečíte zdroj vitamínu D, B12, minerálu selénu či antioxidantov zeaxantínu a luteínu. Vďaka slovenským vajíčkam určite – sú čerstvé, kvalitné a pre zdravie bezpečné (podliehajú totiž neustálej kontrole). Nezabudnite si všímať pečiatku na škrupine vajec, ktorá musí obsahovať označenie SK.

(slovenskahydina.sk)

Continue Reading
Advertisement

Nejnovější příspěvky

Advertisement

Facebook

Aktuality