Connect with us
Reklama

aktivity

Burger King zverejnil globálny bezklietkový záväzok

Published

on

Koalícia 75 neziskových organizácií presvedčila Restaurant Brands International (RBI), aby na celom svete odoberali výhradne bezklietkové vajcia. Jedna z najväčších reštauračných sietí na svete, Restaurant Brands International (RBI), ktorá vlastní popredné značky Burger King, Popeyes a Tim Hortons dnes zverejnila svoju globálnu bezklietkovú politiku. Odhodlanie zlepšiť svoje zásady spoločenskej zodpovednosti v oblasti životných podmienok zvierat prišlo po 44 dňoch od spustenia verejnej kampane vedenej Open Wing Alliance, koalíciou združujúcou viac než 75 vedúcich ochranárskych organizácií. Do kampane sa zapojilo aj slovenské združenie Humánny pokrok, ktoré ako člen Open Wing Alliance bojuje za ukončenie klietkového chovu sliepok na Slovensku.

Tento nový globálny záväzok, zverejnený spoločnosťou Restaurant Brands International (RBI) zastrešujúcou značky ako Burger King, Tim Hortons a Popeye’s, zaväzuje každú z ich značiek k využívaniu výhradne 100 % bezklietkových vajec a výrobkov z nich v každej jednej ich prevádzke po celom svete. Tento prechod bude dokončený, v prípade 92 % trhov (Severná Amerika, Západná Európa, Južná Amerika, Austrália a Nový Zéland), ktoré RBI pokrýva, do roku 2025. Zvyšných 8 % trhov s klietkami skončia do roku 2030. RBI prisľúbili, že svoje napredovanie v napĺňaní záväzkov budú každoročne reportovať s cieľom zabezpečiť, že svoje záväzky stihnú naplniť včas, a že svoj záväzok a informácie o jeho napĺňaní preložia do viacerých jazykov.

Verejná kampaň, ktorá viedla k novým globálnym záväzkom RBI, trvala 44 dní. Do účinných online akcií sa počas kampane zapojili tisíce zvieracoprávnych aktivistov a aktivistiek z celého sveta. Jednou z nich bola napríklad tweetstorm, v rámci ktorej ľudia rozposlali značkám patriacim pod RBI viac než 24 000 tweetov počas jedného dňa. Aktivisti a aktivistky v Rusku, Taiwane, Dánsku, Turecku, Švédsku, Indonézii a Fínsku sa zapojili aj do protestov pred prevádzkami Burger King. Petícia požadujúca od RBI záväzok skončiť s klietkovými vajcami získala viac než 268 000 podpisov. Medzinárodnú kampaň, ktorá zároveň cielila na Burger King, Tim Hortons aj Popeyes viedli členské organizácie Open Wing Alliance, globálnej koalície s cieľom zlepšovať životné podmienky sliepok vo veľkochovoch na celom svete. Svoje sily v nej spojilo viac než 75 vplyvných organizácií na ochranu zvierat, ktoré v mene zákazníkov a sliepok v klietkových chovoch od týchto značiek požadovali lepšiu ochranu zvierat.

Záväzok Restaurant Group International používať výhradne bezklietkové vajcia vo svojich obchodných lokáciách na celom svete pomôže významne obmedziť utrpenie miliónov sliepok v ich dodávateľskej sieti,” povedala Alexandria Beck, riaditeľka Open Wing Alliance. “Ako jedna z najväčších a najvplyvnejších reštauračných sietí na svete posilňuje RBI svojim záväzkom bezklietkovú politiku v roli nového štandardu v globálnom reštauračnom sektore”.

Vajcia v súčasnej dodávateľskej sieti RBI pochádzajú z chovov, kde sú sliepky zatvorené v tesných, špinavých klietkach. Tieto klietky sú tak malé a preplnené vtákmi, že v nich sliepky nedokážu robiť nič, čo je pre ne prirodzené alebo dôležité. Často sa stane, že sa im časť tela zakliesni medzi mrežami, čo vedie k prasknutým alebo zlomeným kostiam, deformáciám a závažnej strate peria. Niektoré sliepky, vyčerpané alebo neschopné pohybu, sú ušliapané na smrť svojimi spoluväzenkyňami. Prirodzene, keď Burger King, Popeyes a Tim Hortons splnia svoje záväzky, životy sliepok v ich dodávateľskej sieti sa dramaticky zlepšia a toto sa v nej nebude ďalej odohrávať.

“Záväzok RBI ako lídra vo svojom odvetví dostane z nočnej mory klietkového chovu milióny sliepok a zároveň je významným posunom v boji proti klietkovému chovu na celom svete. Svoju zodpovednosť za životy sliepok vo svojej dodávateľskej sieti však majú všetky firmy, ktoré používajú vajcia. Preto veríme, že záväzok RBI bude inšpiráciou aj pre ostatné firmy aby takisto začali sliepky vo svojej dodávateľskej sieti pred horormi klietkového chovu chrániť,” povedal Martin Smrek, predseda ochranárskeho združenia Humánny pokrok a koordinátor kampane za ukončenie klietkového chovu sliepok Viac neznesiem.

Zástupy významných spoločností naprieč všetkými odvetviami po celom svete sa zbavujú klietok a dopyt zákazníkov a zákazníčok po bezklietkových vajciach stále rastie. Globálne záväzky ukončiť používanie vajec z klietkového chovu prijali niektoré z najväčších spoločností sveta, ako napríklad Unilever, Nestle, Aldi, InterContinental Hotels, Sodexo, Mondelez, Compass Group, Shake Shack, Metro, Costa Coffee alebo Barilla. Novým štandardom sa však stávajú aj na Slovensku, kde takýto záväzok majú takmer všetky veľké potravinárske reťazce, ako aj niekoľko hotelov a reštaurácií.

(humannypokrok.sk)

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

aktivity

Zákaz usmrcovania malých kohútov by skomplikoval situáciu hydinárom. Zdraželi by aj vajcia

Published

on

Európska komisia chce navrhnúť zákaz usmrcovania malých kohútikov. Ak by návrh po tlaku Francúzska a Nemecka schválili, na Slovensku by mali problém nielen hydinárne, ale aj bežní spotrebitelia. Kohúty by sa chovali zbytočne a vajcia by zdraželi. Hydinárňam sa chov kohútov ekonomicky neoplatí. Zabíjajú ich tak krátko po vyliahnutí.

„To je dlhodobá problematika. Keďže kohútiky neznášajú vajcia, tak sú nevyužiteľní,“ približuje riaditeľ Únie hydinárov Slovenska Daniel Molnár.

Viacerí aktivisti označujú tento postup za neetický. Deväť členských štátov im dáva za pravdu a žiada zmenu. Buď si majú kúpiť novú technológiu, ktorá určí pohlavie kuriatok pred narodením, alebo napriek strate povinne odchovajú aj kohúty.

​„Teraz, keď máme nejakých tých kohútov ročne 500 naviac, tak to predáme medzi drobnochovateľov, medzi ľudí. Neviem si predstaviť, že by to malo prejsť na nás, že netriedené kurčatá jednodňové by sme mali odchovať aj s kohútikami. Čo by sme s nimi robili?“ pýta sa hydinár Eduard Göbl z Medzeva.

Drahšie mäso

Kohútie mäso je síce kvalitnejšie, no keďže kohút rastie pomalšie, cena za kilogram je vysoká, záujem oň tak veľký nie je.  „Jednotková cena by bola na úrovni päť až osem eur za kilogram mäsa, čo väčšina spotrebiteľov nedokáže zaplatiť a je to nepredajné,“ vysvetľuje Molnár. Hydinári zo Slovenska si zatiaľ môžu vydýchnuť. Minister pôdohospodárstva Samuel Vlčan zákaz zabíjania mladých kohútov v najbližšom čase podporiť neplánuje.

„Tá technológia prinesie ďalšie zvýšené náklady liaharom, čo môže spôsobiť zvýšenie ceny nosníc jednodňových, ktoré budú nakupovať producenti vajec, a tým pádom môžu zvýšiť aj cenu vajec,“ uzatvára riaditeľ Únie hydinárov Slovenska.

Autoři: MAREK ŠILHAVÍK, MICHAL LUKAČOVIČ, celý text na tvnoviny.sk

 

Continue Reading

aktivity

Kohoutí farma pro produkci masa

Published

on

Holandská společnost produkující vejce Kipster plánuje eliminovat vybíjení samců na své farmě nosnic v USA chovem kohoutů jako alternativního zdroje masa.

„Rozhodli jsme se je prostě vychovat a pokusit se jim dát dobrý život, dokud se nestanou pokrmem pro lidi,“ řekla Sandra Vijn, hlavní manažerka Kipster USA. „Naší filozofií je maximalizovat zdroje, které farma poskytuje, aby nasytila lidi. Na této planetě máme omezené zdroje a nemáme moc prostoru pro expanzi ve výrobě krmiva, takže jsme se rozhodli kohouty vychovat, dát jim dobrý život a pak je použít pro lidskou spotřebu.“

V současné době lze pohlaví mláděte identifikovat až po vylíhnutí. Samci jsou pro vaječný průmysl málo užiteční a spotřebitelé je obvykle považují za příliš drobné, než aby je mohli jíst, ačkoli některé výzkumy naznačují, že specifické diety by mohly pomoci samcům při chovu nosnic dosáhnout přijatelné porážkové hmotnosti pro produkci masa. Každý rok je utraceno přibližně 6–7 miliard samčích kuřat, což je ekonomický problém a také problémem pro dobré životní podmínky zvířat. Producenti utratí více než 70 milionů dolarů za práci a energii na inkubaci samčích vajec.

Kipster otevře svou první americkou kohoutí farmu a návštěvnické centrum v Indianě v lednu 2023. Výrobce vajec se podle svých webových stránek zaměřuje na lepší životní podmínky zvířat, řešení plýtvání potravinami a uhlíkově neutrální vejce. Společnost plánuje prodávat své masné ptáky v obchodech počátkem roku 2023. Kipster již prodává kohoutí maso v Evropě. Tento krok získal podporu od dvou organizací za práva zvířat: ASPCA a Compassion in World Farming.

Nancy Roulston, vrchní ředitelka Animal Science, ASPCA, řekla: „Konvenční průmysl vajec označuje vše od imobilizace slepic v klecích, až po zabíjení milionů nově narozených kuřat jako náklady na podnikání. Přístup Kipsteru k produkci vajec ukazuje, že utrpení není nevyhnutelné, když podniky spojí soucit s inovacemi. ASPCA doufá, že potravinářské společnosti rozpoznají neuvěřitelnou příležitost, kterou Kipster nabízí ke zlepšení životních podmínek zvířat v jejich dodavatelských řetězcích.“

Dr. Hillary Dalton, vedoucí výzkumná manažerka Compassion in World Farming, dodala: „V současné době jsou téměř všechna samčí mláďata nosnic ve Spojených státech rozemleta a usmrcena. Jejich bolestivá smrt představuje zbytečné utrpení a plýtvání zdroji na inkubaci milionů vajíček nechtěných samčích kuřat. Compassion in World Farming USA věří, že kohouti i nosnice si zaslouží příležitost mít plnohodnotný a obohacený život. Jsme nadšeni, že vidíme expanzi Kipsteru do Spojených států a jejich průkopnické úsilí o odstranění největších problémů a plýtvání v americkém drůbežím průmyslu.“

Autorka Elizabeth Doughman je hlavní redaktorkou časopisu Poultry Future

(wattagnet.com)

Continue Reading

aktivity

Polská KRD-IG: Zoufalé pokusy o sebepropagaci Asociace otevřených klecí

Published

on

„Zoufalé pokusy o sebepropagaci Asociace otevřených klecí, subjektu financovaného z veřejných sbírek a grantů, včetně těch od zahraničních firem a organizací, v nás vyvolávají rostoucí obavy o skutečný cíl přijatých akcí, kterým je podle našeho názoru destabilizace polského potravinářského sektoru,“ zdůrazňuje polská Drůbeží rada (KRD-IG).

„Ve velmi krátké době na sociálních sítích a na internetu sledujeme další pokus zastrašit polské spotřebitele ze strany Asociace otevřených klecí“ – informuje KRD-IG s odkazem na nedávno zveřejněné výsledky „vyšetřování“, které mělo odhalit nesrovnalosti na drůbežárně.

„Otevřené klece s využitím manipulací poněkolikáté publikuje neověřené, neobjektivní a drastické materiály o nedefinovaném, ale jistě nikoli polském chovu drůbeže. Zveřejněné fotografie a informace mají dezinformovat Polky a Poláky o kvalitě drůbežího masa dostupného v obchodech. Navíc vzbuzují nedůvěru ve státní orgány odpovědné za kontrolu kvality potravin a dohled nad výrobním procesem,“ čteme v prohlášení KRD-IG.

Činnost Spolku podle názoru Rady opět vyvolává otázky o skutečných záměrech této organizace. Je třeba jasně zdůraznit, že polské právní předpisy zajišťují jeden z nejvyšších standardů chovu a kvality drůbežího masa v Evropské unii, s tím, že postulát Otevřených klecí o hromadném připojování polských výrobců a obchodních řetězců k European Chicken Commitment nepřinese žádnou přidanou hodnotu oproti již dodržovaným standardům kvality a normám. Naopak povede k narušení dodavatelského řetězce, destabilizaci potravinové bezpečnosti v zemi, zvýšení dovozu drůbeže ze zemí, které nerespektují welfare zvířat ve stejné míře jako v Evropské unii, a následně ke zvýšení cen masa na pultech obchodů.

(farmer.pl)

Video z produkce Otwarte klatki

 

Continue Reading
Advertisement

Nejnovější příspěvky

Advertisement

Facebook

Aktuality