Connect with us
Reklama

Ceny

Ceny vajec v Polsku šokují zákazníky. Odborníci varují: to není konec

Published

on

Ceny vajec se u výrobců během roku zvýšily až o 70-90 %, na pultech obchodů zatím o více než 30 %. Odborníci se však shodují – ceny budou dále růst. Na vině je ptačí chřipka, ale také obrovský nárůst výrobních nákladů.

„Sakra, co se to stalo s cenami vajec“, „to jsou nějaké blbosti“ – takové komentáře zákazníků jsou slyšet u pultů obchodů. Spotřebitelé jsou překvapeni. Jsou zvyklí, že deset vajec se dá bez problémů koupit za méně než 10 zlotých, někdy i výrazně pod touto sumou. Nyní za ně musíte zaplatit nějaký tucet zlotých, často přes 15 PLN.

V posledních měsících se hovoří o desítkách procent zdražení. Potvrzují to údaje shromážděné pracovníky Ministerstva zemědělství a zveřejněné ve věstníku Integrovaného zemědělského tržního informačního systému. Z nich vyplývá, že 22. ledna 2023 jste za 100 klecových vajec v kategorii L museli v průměru zaplatit na trhu téměř 80 PLN. Přesně o rok dříve to bylo méně než 47 PLN. To znamená nárůst cen o téměř 70 %. Během týdne zdražily o 3,6 procenta. Letos 22. ledna jste za vejce kategorie M museli zaplatit v průměru téměř 70 PLN, před rokem to bylo jen něco málo přes 36 PLN. Zde nárůst během roku přesáhl 92 procent a během týdne 1,2 procenta.

Dlouhý seznam důvodů

Ceny konzumních vajec rostou nejen v Polsku, ale i v celé EU. Podle evidence ministerstva zemědělství prodávali producenti v lednu vejce třídy M a L za průměrnou cenu 0,70–0,80 PLN za vejce, tedy o 80 procent více než dříve. Na druhou stranu ceny v Evropské unii vzrostly v průměru o 72 % za rok, říká Magdalena Kowalewska, hlavní analytička potravinářského a zemědělského sektoru v Bank BNP Paribas. A upozorňuje, že maloobchodní ceny vajec se vyznačují nižší dynamikou růstu. Podle údajů Ústředního statistického úřadu byla v prosinci 2022 průměrná cena klecových vajec v obchodech 0,96 PLN/kg, tedy o 32 procent více než v předchozím roce.

Magdalena Kowalewska vysvětluje, že vejce zdražují kvůli nárůstu výrobních nákladů, zejména na krmivo a energii. – Při výrobě konzumních vajec asi 60 procent. jsou krmivo. Jejich ceny jsou meziročně o více než 30 % vyšší. Produkce vajec také vyžaduje udržování nosnic ve správné teplotě a přístupu ke světlu, takže důležitou položkou jsou i náklady na energie – vysvětluje expertka Bank BNP Paribas. Upozorňuje, že je zde i silná zahraniční poptávka. V období leden až listopad 2022 se z Polska vyvezlo 210,1 tis. tun vajec v hodnotě přes 382 milionů eur, tedy o 56 procent více než v předchozím roce. Meziročně objemově vyšší, a to až o 113 procent z hlediska hodnoty. Hlavními příjemci byly Německo, Nizozemsko a Francie. Vývoz do Francie se více než zčtyřnásobil, do Německa zvýšil o třetinu a do Nizozemska o 91 procent ve srovnání se stejným obdobím loňského roku. – Jedná se o země, které se potýkají s krizí v produkci vajec, způsobenou především šířením virem ptačí chřipky – říká Magdalena Kowalewska.

Nejen v EU, ale také v USA, Japonsku a na Novém Zélandu se ceny vajec výrazně zvýšily, poznamenává Waldemar Raczkiewicz, ekonomický expert ING Bank Śląski. – Toto je výsledek šířící se ptačí chřipky, která decimuje hejna drůbeže – dodává.
Cituje údaje, které ukazují, že v USA ptačí chřipka vedla k likvidaci přibližně 58 milionů ptáků, což znamená, že byl překonán rekord z roku 2015, kdy bylo zlikvidováno přibližně 50,5 milionu ptáků. V EU je situace neméně dramatická. Případy ptačí chřipky zaznamenáváme prakticky celý předchozí rok a vrchol je teprve před námi, protože obvykle připadá na únor. V závislosti na regionu světa dynamicky rostly i ceny krmiv, energií a dalších nákladů souvisejících s produkcí vajec. Navíc se zvyšují požadavky trhu na chov kuřat. Investice související s vyššími životními podmínkami zvířat výrazně zatěžují výrobní náklady – říká expert z ING Bank Śląski.

Podle Grzegorze Rykaczewského, odborníka na zemědělský a potravinářský sektor Bank Pekao, je problém poklesu nabídky vajec nejen v Polsku, ale i v celé Evropě spojen s menším počtem nosnic. – V období leden až říjen 2022 byl zaznamenán u deseti největších producentů vajec v EU pokles počtu vylíhnutých nosnic. V Polsku byla míra poklesu 11 procent, ale v některých zemích přesáhla 30–40 procent za rok – říká Grzegorz Rykaczewski.

Podle jeho názoru sice v říjnu a listopadu v Polsku došlo k nárůstu líhnutí oproti „nízkému“ ve třetím čtvrtletí, ale situace v celé skupině největších producentů zůstala horší než o rok dříve. – Produkci v EU samozřejmě také ovlivnily rostoucí náklady a propuknutí ptačí chřipky. Kromě toho je třeba připomenout, že dochází k postupnému přechodu od klecového chovu k alternativním systémům. To má také dopad na dočasná omezení potenciálu farem – říká expert Bank Pekao. „V následujících měsících proto zůstaneme v situaci nízké nabídky, která bude tlačit na ceny vajec,“ předpovídá.

Magdalena Kowalewska upozorňuje, že Polsko je jedním z největších producentů konzumních vajec v EU. Cituje údaje Evropské komise, které ukazují, že v roce 2021 bylo v Polsku asi 13,6 procenta nosnic. Polsko má navíc stále přebytek produkce vajec, která vyváží. Nedostatku vajec na tuzemském trhu se proto bát nemusíme, ale jejich ceny zůstanou vysoké a před Velikonocemi se mohou i zvýšit. Menší nabídka tuzemských vajec způsobená menším počtem nosnic v kombinaci se silnou zahraniční poptávkou povede ke zvýšení cen, předpovídá expertka z Bank BNP Paribas.

Waldemar Raczkiewicz upozorňuje, že donedávna zřetelně rostl dovoz vajec z Ukrajiny do EU, který se nyní prakticky zastavil. – V příštích týdnech můžeme být svědky dalšího zdražování vajec na tuzemském trhu. Stejně jako v předchozích letech se před prázdninovou sezónou zvýší domácí i dovozní poptávka. Poptávka bude navíc pod silným tlakem rozvoje ptačí chřipky. To budou nejdůležitější cenové faktory, říká expert z ING Bank Śląski.

Podle jeho názoru, stejně jako v případě nedávného zvýšení cen cukru, je možný impuls poptávky, který může být velmi citelný a může se promítnout do vysokého skoku v ceně vajec, přestože mají mnohem kratší trvanlivost. – Pokud je poptávka vysoká, bude nutné předpokládat, že producenti vajec využijí takové příležitosti na trhu – dodává Waldemar Raczkiewicz.

(rzeczposlpolita.pl)

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Ceny

Cena vajec v Německu se drží vysoko i po Velikonocích

Published

on

Němečtí producenti vajec obvykle týden po Velikonocích prožívali úplně jinak. Jen relativně malá změna ceny u čerstvých konzumních vajec znamená, že o normálnosti německého trhu s vejci nemůže být absolutně žádná řeč! Čerstvá konzumní vejce jsou i nadále velmi žádaná bez ohledu na způsob jejich chovu. I když jsou objednávaná množství čerstvých vajec popisována jako velmi nekonzistentní, celkově jsou na trvale vysoké úrovni.

Nárůst zásob v balírnách nelze očekávat. Požadovaná množství jsou na to v současnosti prostě příliš vysoká. Zda spotřebitelská poptávka zůstane na této vysoké úrovni, se teprve uvidí. Situaci bude snazší hodnotit až v blízké budoucnosti.

Na úrovni produkce jsou prováděny rozsáhlé sezónní obnovy, spojené s koncem snáškového cyklu. Zejména u vajec OKT (se všemi potřebnými certifikacemi) lze předpokládat, že zásoba zůstane malá. Jediné, co lze v tuto chvíli s jistotou předpovědět, je absolutně nedostatečná nabídka vajec z volného chovu. To se může změnit pouze zrušením požadavku ustájení v Nizozemsku. Jen ale, kdy to bude? Riziko, že se ptačí chřipka dostane do hejn drůbeže, zůstává vysoké, takže v krátkodobém horizontu zůstane vše, jak je.

(deu-eier.de)

Continue Reading

Ceny

Ceny polských vajec od června 2022 vzrostly o více než 123 %

Published

on

Velkoobchodní ceny vajec a drůbežího masa se v Evropské unii vyrovnaly. Drůbeží maso bývalo v minulosti vždy o několik procent dražší. Současná cenová situace tak dokazuje obrovskou rozkolísanost drůbežích trhů, informuje Národní komora výrobců drůbeže a krmiv (KIPDiP).

Podle dat Evropské komise z 20. března stálo 100 kilogramů jatečného kuřecího masa v EU v průměru 263,4 eura a 100 kilogramů slepičích vajec v průměru 263,95 eura. Průměrná cena vajec v Evropě byla tedy dokonce o něco vyšší než průměrná cena drůbeže.

„Cenové anomálie, se kterými se v současnosti potýkáme, jsou důsledkem ptačí chřipky a chování z této epidemie plynoucí. Statisticky virus napadá především nosnice a jen v malé míře hejna brojlerů. Ptačí chřipka škodí nejen přímo, tedy likvidací stád, ale také nepřímo bráněním doplňování a zvyšování produkčního potenciálu,“ vysvětluje Mariusz Szymyślik, ředitel analýz KIPDiP.

Prudký nárůst snižuje poptávku

Analytici komory odhadují, že potenciál produkce vajec v Evropské unii byl letos v lednu asi o 9 procent nižší než rok předtím. Největší poklesy měřené podle líhnutí postihly Německo a Itálii. Pokles polského potenciálu komora odhadla na 15 procent.

„Situace v Polsku a Evropě způsobila, že od začátku června 2022 do dneška vzrostly ceny vajec o více než 123 %. Naštěstí pro spotřebitele se celé zvýšení velkoobchodních cen nepřeneslo do maloobchodních cen,“ poznamenává Szymyślik .

Podle ředitele nejsou producenti spokojeni s tak vysokými nárůsty cen. Takto prudký nárůst snižuje poptávku, což dlouhodobě poškozuje chovatele nosnic. Lidé kupují méně vajec, restaurace a cukrárny mění své receptury, aby obsahovaly méně vajec a ptáci se opět objevují v dosud prázdných či nových domácích kurnících. Tyto trendy předznamenávají horší období pro odvětví vajec, a proto se producenti snaží, aby spotřebitelé současnou obtížnou situaci pocítili co nejméně – vysvětluje Szymyślik.

Polsko je šestým největším producentem v EU

Polsko je po Francii , Německu, Španělsku, Itálii a Nizozemsku šestým největším producentem vajec v Unii. Ve třetím březnovém týdnu průměrné ceny 100 ks konzumních vajec v balírnách (velkoobchod) byly podle údajů Ministerstva zemědělství 81,48 PLN (třída L) a 79,39 PLN (třída M) za klecová vejce; podestýlková vejce 90,01 PLN (L) a 81,47 PLN (M); vejce z volného výběhu – 94,12 PLN (L) a 86,88 PLN (M).

K nejvyššímu zdražení došlo na podzim, od prosince do března letošního roku je kolísání cen vajec ve velkoobchodním prodeji již malé. Loni Polsko podle předběžných údajů vyvezlo přes 228 tis. tun vajec, téměř dvakrát více než předloni. Největšími příjemci vajec byly: Německo, Nizozemsko, Francie, Maďarsko, Česká republika a Itálie. Do Polska bylo dovezeno asi 19,8 tis. tun především z Německa, Litvy a Ukrajiny.

(forsal.pl)

Continue Reading

Ceny

Ceny vajec v EU vzrostly o 30 %.

Published

on

Eurostat porovnal maloobchodní ceny vajec v lednu 2023 s prvním měsícem loňského roku. V průměru v Evropské unii vzrostly ceny vajec o 30 %. Nejdražšími byly v ČR – informovala Národní komora drůbežářů a výrobců krmiv.

Podle Eurostatu si Češi letos v lednu museli za vejce připlatit o 85 procent před více než 12 měsíci. Jen o málo lépe na tom bylo Maďarsko, kde ceny vajec vyskočily o 80 procent. V první trojce největších nárůstů cen vajec je také Slovensko, kde vejce v lednu 2023 stála o 79 procent více než v lednu před rokem.

Ve kterých zemích vzrostly ceny vajec nejméně?

Mezi země s nejmenšími skoky cen vajec v Evropské unii patřily: Rakousko, Lucembursko a Německo. V těchto třech zemích se ceny vajec zvýšily o 19, 18,5 a 18 %.

Ceny vajec v Polsku

Eurostat vypočítal, že nárůst maloobchodní ceny konzumních vajec v Polsku byl téměř stejný jako nárůst průměrné ceny v celé EU a činil méně než 30 % (při porovnání cen z ledna 2023 k lednu 2022) – informovala Komora na svém webu.

Podle údajů Integrovaného zemědělského tržního informačního systému Ministerstva zemědělství a rozvoje venkova byla průměrná nákupní cena klecového vejce (třída L) placená maloobchodními subjekty na začátku ledna 2022 52,03 PLN/100 vajec a na začátku ledna tohoto roku to bylo  82,13 PLN/100 ks; podestýlkové vejce stálo před rokem a letos v lednu 55,4 zl/100 – 82,43 PLN/100 ks; za vejce z volného výběhu na začátku roku 2022 bylo placeno 60,49 PLN/100 ks a letos v lednu – 86,17 PLN/100 ks.

Vejce v obchodech po započtení marže byla dražší. Od ledna tohoto roku vejce zdražila o pár grošů. Nejvíce za vejce zaplatíme na trhu nebo bazaru, kde jejich cena již může přesáhnout 1,5 PLN za kus. V současné době lze na velkoobchodním trhu v Bronisze zakoupit vejce za cenu od 0,8 PLN do 1,2 PLN za kus.

(farmer.pl)

Continue Reading
Advertisement

Nejnovější příspěvky

Advertisement

Facebook

Aktuality