Connect with us
Reklama

aktivity

Kohoutí farma pro produkci masa

Published

on

Holandská společnost produkující vejce Kipster plánuje eliminovat vybíjení samců na své farmě nosnic v USA chovem kohoutů jako alternativního zdroje masa.

„Rozhodli jsme se je prostě vychovat a pokusit se jim dát dobrý život, dokud se nestanou pokrmem pro lidi,“ řekla Sandra Vijn, hlavní manažerka Kipster USA. „Naší filozofií je maximalizovat zdroje, které farma poskytuje, aby nasytila lidi. Na této planetě máme omezené zdroje a nemáme moc prostoru pro expanzi ve výrobě krmiva, takže jsme se rozhodli kohouty vychovat, dát jim dobrý život a pak je použít pro lidskou spotřebu.“

V současné době lze pohlaví mláděte identifikovat až po vylíhnutí. Samci jsou pro vaječný průmysl málo užiteční a spotřebitelé je obvykle považují za příliš drobné, než aby je mohli jíst, ačkoli některé výzkumy naznačují, že specifické diety by mohly pomoci samcům při chovu nosnic dosáhnout přijatelné porážkové hmotnosti pro produkci masa. Každý rok je utraceno přibližně 6–7 miliard samčích kuřat, což je ekonomický problém a také problémem pro dobré životní podmínky zvířat. Producenti utratí více než 70 milionů dolarů za práci a energii na inkubaci samčích vajec.

Kipster otevře svou první americkou kohoutí farmu a návštěvnické centrum v Indianě v lednu 2023. Výrobce vajec se podle svých webových stránek zaměřuje na lepší životní podmínky zvířat, řešení plýtvání potravinami a uhlíkově neutrální vejce. Společnost plánuje prodávat své masné ptáky v obchodech počátkem roku 2023. Kipster již prodává kohoutí maso v Evropě. Tento krok získal podporu od dvou organizací za práva zvířat: ASPCA a Compassion in World Farming.

Nancy Roulston, vrchní ředitelka Animal Science, ASPCA, řekla: „Konvenční průmysl vajec označuje vše od imobilizace slepic v klecích, až po zabíjení milionů nově narozených kuřat jako náklady na podnikání. Přístup Kipsteru k produkci vajec ukazuje, že utrpení není nevyhnutelné, když podniky spojí soucit s inovacemi. ASPCA doufá, že potravinářské společnosti rozpoznají neuvěřitelnou příležitost, kterou Kipster nabízí ke zlepšení životních podmínek zvířat v jejich dodavatelských řetězcích.“

Dr. Hillary Dalton, vedoucí výzkumná manažerka Compassion in World Farming, dodala: „V současné době jsou téměř všechna samčí mláďata nosnic ve Spojených státech rozemleta a usmrcena. Jejich bolestivá smrt představuje zbytečné utrpení a plýtvání zdroji na inkubaci milionů vajíček nechtěných samčích kuřat. Compassion in World Farming USA věří, že kohouti i nosnice si zaslouží příležitost mít plnohodnotný a obohacený život. Jsme nadšeni, že vidíme expanzi Kipsteru do Spojených států a jejich průkopnické úsilí o odstranění největších problémů a plýtvání v americkém drůbežím průmyslu.“

Autorka Elizabeth Doughman je hlavní redaktorkou časopisu Poultry Future

(wattagnet.com)

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

aktivity

Zákaz usmrcovania malých kohútov by skomplikoval situáciu hydinárom. Zdraželi by aj vajcia

Published

on

Európska komisia chce navrhnúť zákaz usmrcovania malých kohútikov. Ak by návrh po tlaku Francúzska a Nemecka schválili, na Slovensku by mali problém nielen hydinárne, ale aj bežní spotrebitelia. Kohúty by sa chovali zbytočne a vajcia by zdraželi. Hydinárňam sa chov kohútov ekonomicky neoplatí. Zabíjajú ich tak krátko po vyliahnutí.

„To je dlhodobá problematika. Keďže kohútiky neznášajú vajcia, tak sú nevyužiteľní,“ približuje riaditeľ Únie hydinárov Slovenska Daniel Molnár.

Viacerí aktivisti označujú tento postup za neetický. Deväť členských štátov im dáva za pravdu a žiada zmenu. Buď si majú kúpiť novú technológiu, ktorá určí pohlavie kuriatok pred narodením, alebo napriek strate povinne odchovajú aj kohúty.

​„Teraz, keď máme nejakých tých kohútov ročne 500 naviac, tak to predáme medzi drobnochovateľov, medzi ľudí. Neviem si predstaviť, že by to malo prejsť na nás, že netriedené kurčatá jednodňové by sme mali odchovať aj s kohútikami. Čo by sme s nimi robili?“ pýta sa hydinár Eduard Göbl z Medzeva.

Drahšie mäso

Kohútie mäso je síce kvalitnejšie, no keďže kohút rastie pomalšie, cena za kilogram je vysoká, záujem oň tak veľký nie je.  „Jednotková cena by bola na úrovni päť až osem eur za kilogram mäsa, čo väčšina spotrebiteľov nedokáže zaplatiť a je to nepredajné,“ vysvetľuje Molnár. Hydinári zo Slovenska si zatiaľ môžu vydýchnuť. Minister pôdohospodárstva Samuel Vlčan zákaz zabíjania mladých kohútov v najbližšom čase podporiť neplánuje.

„Tá technológia prinesie ďalšie zvýšené náklady liaharom, čo môže spôsobiť zvýšenie ceny nosníc jednodňových, ktoré budú nakupovať producenti vajec, a tým pádom môžu zvýšiť aj cenu vajec,“ uzatvára riaditeľ Únie hydinárov Slovenska.

Autoři: MAREK ŠILHAVÍK, MICHAL LUKAČOVIČ, celý text na tvnoviny.sk

 

Continue Reading

aktivity

Polská KRD-IG: Zoufalé pokusy o sebepropagaci Asociace otevřených klecí

Published

on

„Zoufalé pokusy o sebepropagaci Asociace otevřených klecí, subjektu financovaného z veřejných sbírek a grantů, včetně těch od zahraničních firem a organizací, v nás vyvolávají rostoucí obavy o skutečný cíl přijatých akcí, kterým je podle našeho názoru destabilizace polského potravinářského sektoru,“ zdůrazňuje polská Drůbeží rada (KRD-IG).

„Ve velmi krátké době na sociálních sítích a na internetu sledujeme další pokus zastrašit polské spotřebitele ze strany Asociace otevřených klecí“ – informuje KRD-IG s odkazem na nedávno zveřejněné výsledky „vyšetřování“, které mělo odhalit nesrovnalosti na drůbežárně.

„Otevřené klece s využitím manipulací poněkolikáté publikuje neověřené, neobjektivní a drastické materiály o nedefinovaném, ale jistě nikoli polském chovu drůbeže. Zveřejněné fotografie a informace mají dezinformovat Polky a Poláky o kvalitě drůbežího masa dostupného v obchodech. Navíc vzbuzují nedůvěru ve státní orgány odpovědné za kontrolu kvality potravin a dohled nad výrobním procesem,“ čteme v prohlášení KRD-IG.

Činnost Spolku podle názoru Rady opět vyvolává otázky o skutečných záměrech této organizace. Je třeba jasně zdůraznit, že polské právní předpisy zajišťují jeden z nejvyšších standardů chovu a kvality drůbežího masa v Evropské unii, s tím, že postulát Otevřených klecí o hromadném připojování polských výrobců a obchodních řetězců k European Chicken Commitment nepřinese žádnou přidanou hodnotu oproti již dodržovaným standardům kvality a normám. Naopak povede k narušení dodavatelského řetězce, destabilizaci potravinové bezpečnosti v zemi, zvýšení dovozu drůbeže ze zemí, které nerespektují welfare zvířat ve stejné míře jako v Evropské unii, a následně ke zvýšení cen masa na pultech obchodů.

(farmer.pl)

Video z produkce Otwarte klatki

 

Continue Reading

aktivity

CIWF Česko: Světový den bez klecí upozorňuje na naléhavou potřebu zakázat klecové chovy v EU

Published

on

Dnes, 13. října 2022 ve Světový den bez klecí, si připomínáme, jak krutý je život hospodářských zvířat uvězněných v klecích. Celoevropské hnutí apeluje na Evropskou unii, aby splnila svůj slib a tuto zastaralou praxi jednou provždy ukončila.
V roce 2018 zahájilo 170 organizací v čele s Compassion in World Farming (CIWF) evropskou občanskou iniciativu Konec doby klecové – petici, která umožňuje Evropanům navrhovat právní předpisy. Více než 300 milionů hospodářských zvířat v EU – slepic, křepelek, králíků, prasnic, telat, kachen a hus – tráví většinu nebo celý život v klecích, které jim zásadně brání ve volném pohybu a v přirozeném chování. Evropští občané jsou tímto krutým zacházením zděšeni a chtějí, aby se s ním přestalo.

Během jediného roku od zahájení podepsalo evropskou občanskou iniciativu 1,4 milionu lidí a vše vyvrcholilo v červnu 2021, kdy Evropský parlament drtivou většinou hlasů podpořil postupné zrušení klecí. Později téhož měsíce přijala Evropská komise historický závazek zakázat klece pro slepice, prasnice, telata, králíky, křepelky, kachny a husy do roku 2027.
Dokud nebudou všechna hospodářská zvířata vysvobozena z klecí, hnutí za Konec doby klecové bude i nadále upozorňovat na špatné zacházení s nimi a odhalovat krutou realitu průmyslových velkochovů. Nejnovější investigace CIWF, zveřejněná v červenci tohoto roku, ukazuje zneklidňující záběry z 16 farem v Itálii, Španělsku, Francii a Polsku a odhaluje stres, frustraci a utrpení, které jsou nuceny snášet prasnice v klecích. Mezi navštívenými farmami jsou i ty, které dodávají takzvané „prémiové“ produkty – pro výrobu parmské a bayonské šunky. Investigace zjistila, že prasnice na těchto farmách jsou chovány ve stejně krutých podmínkách jako prasnice na „standardních“ farmách.

Přibližně 85 % všech prasnic v EU, v ČR je to více než 90 %, je nuceno strávit téměř polovinu svého dospělého života v kleci, kde se nemohou ani otočit. Úřad EU pro bezpečnost potravin (EFSA), nedávno potvrdil, že současné zásadní omezení pohybu, kterému jsou prasnice v těchto systémech vystaveny, způsobuje zbytečné utrpení. Vhodné alternativní způsoby chovu totiž již existují.

Zpráva vydaná letos v březnu Institutem pro evropskou environmentální politiku (IEEP) dospěla k závěru, že k podpoře zemědělců a zajištění hladkého přechodu na bezklecové chovy zvířat lze využít jak finanční mechanismy EU, tak vnitrostátní dotační nástroje. Část této finanční podpory je již zemědělcům k dispozici.

„Utrpení zvířat v klecích je nesporné. Evropská komise musí s tímto krutým zacházením konečně skoncovat a v příštím roce navrhnout tolik očekávaný zákaz klecí v rámci revize právních předpisů o životní pohodě (welfare) zvířat. Následně je nutné zajistit, aby Česká republika tento návrh podpořila v Evropské radě. K tomuto účelu jsme zorganizovali petici a vyzýváme veřejnost, aby se k ní připojila,“ říká Romana Šonková, vedoucí CIWF Česko a členka výboru evropské občanské iniciativy

Konec doby klecové.

Petici je možné podepsat online na www.konecdobyklecove.cz. Její patronkou se stala spisovatelka a novinářka Adéla Knapová a podpořilo ji již 13,5 tisíce českých občanů včetně řady známých osobností, jako je Tomáš Klus s manželkou Tamarou, herečka Kristýna Frejová, zpěvák Kuba Ryba, filmová režisérka Mira Fornay, spisovatel David Zábranský a výtvarnice Veronika Šrek Bromová.

(ekolist.cz)

Continue Reading
Advertisement

Nejnovější příspěvky

Advertisement

Facebook

Aktuality