Connect with us
Reklama

Aktuality

Lepší předpovědi pro odvětví vajec navzdory nepříznivému výhledu

Published

on

Zatímco extrémní volatilita roku 2020 může být za námi, problémy s COVID-19 budou pokračovat i v roce 2021. To spolu s rostoucími cenami krmiv a pokračujícím hospodářským poklesem přispěje k vysoce konkurenčním tržním podmínkám. Do roku 2022 by však měl být patrný silnější růst a investice a světová ekonomika by se měla vrátit k expanzi. Člen Mezinárodní komise pro odvětví vajec a specialista na živočišné bílkoviny Nan-Dirk Mulder tvrdí, že i když pro vaječný průmysl mohou nastat těžké časy, do konce tohoto roku bude mnohem jasněji.

Kolísání cen, prudký nárůst poptávky a na druhé straně výrazná ztráta poptávky po stravovacích službách silně ovlivnily odvětví za posledních 12 měsíců. Navíc utrpěla logistika a vzrostla absence pracovníků, i když není na úrovni viděné v „brojlerovém“ průmyslu. Tyto problémy budou v různé míře pokračovat až do roku 2021. Ne všechny změny, které se objevily, však byly negativní. Panika během prvních měsíců pandemie pomohla v některých případech zlepšit trhy a nové technologie vytvořily nové vztahy mezi výrobci potravin a spotřebiteli.

V roce 2021 se možná neobjeví velká narušení zaznamenaná v loňském roce, ale návrat k normálu bude pozvolný a COVID-19 bude i nadále způsobovat potíže. Rok 2020 se uzavře řadou oznámení o vakcínách proti COVID-19, ale distribuce vakcín bude pomalá a její aplikace bude mít jen pozvolný dopad na návrat k normálu. Při pohledu na širší trh Mulder poznamenal, že rok 2021 bude rokem recese. I když v letošním roce dojde k celosvětovému růstu, nemusí to stačit k vyrovnání toho, co bylo ztraceno v roce 2020. Růst, který nastane, bude nerovnoměrně rozložen, přičemž nejvýkonnější trhy budou pravděpodobně v Asii. Není překvapením, že spotřebitelé mění své nákupní návyky v reakci na epidemii, ale nemusí to být nutně negativní pro odvětví vajec, protože vejce jsou stále nejlevnější živočišné bílkoviny.

Špatný stav světové ekonomiky však nebude jediným faktorem ovlivňujícím trh s vejci. Ceny krmných směsí rostou, což ovlivní všechny producenty živočišných bílkovin. Očekává se, že role Číny na trzích s krmivy bude i nadále růst, jak se její produkce prasat posouvá směrem k expanzi. V reakci na škody způsobené africkým morem prasat (ASF) Čína totiž značně investovala. Zařízení pro chov prasat v kraji jsou stále modernější, vysoce výnosná a potřebují moderní přísady do krmiv. Poptávky čínského vepřového průmyslu porostou, což bude více zatěžovat mezinárodní trhy s krmivy.

Nové expanzivní prostředí bude ovlivněno změnami, ke kterým došlo během pandemie. Například přetrvají obavy o zabezpečení dodávek a budou pevněji zakořeněny změny v nákupních návycích spotřebitelů. Digitalizace dodavatelského řetězce bude i nadále růst a nabídne více prodejních kanálů mezi producenty a spotřebiteli, stejně jako doručování zboží domů. To již vzkvétá i na některých rozvíjejících se trzích, jako je Čína, Vietnam, Kolumbie a Peru a bude to nadále měnit trh.

Prodej online a supermarketů bude i nadále silný, přičemž odvětví restaurací bude nadále trpět. Na rozvinutých trzích bude mít nárůst práce z domova obrovský dopad na to, kde jsou vejce konzumována. Hnací silou této změny budou velcí výrobci potravin a řetězce rychlých služeb, kteří chtějí harmonizovat své prodejní politiky.

Ačkoli produkce z klecí na rozvíjejících se trzích zůstane v příštím desetiletí dominantní, lze očekávat, že počet bezklecových farem vzroste.

(zdroj:wattagnet.com)

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Aktuality

ZMIZNÚ SLOVENSKÉ VAJCIA z obchodov?

Published

on

By

Slovenské obchodné siete zoskupené vo Zväze obchodu Slovenska plánujú naďalej podporovať slovenskú poľnohospodársku a potravinársku produkciu vrátane slovenských producentov vajec.

Na tomto základe bolo v roku 2020 uzatvorené Memorandum o spolupráci v oblasti produkcie slepačích vajec na Slovensku medzi ministerstvom pôdohospodárstva, Zväzom obchodu SR a Úniou hydinárov Slovenska, obsahom ktorého sú vzájomné záväzky zamerané na podporu domácej produkcie vajec vrátane deklarácie, že slovenskí hydinári najneskôr do roku 2030 uskutočnia rekonštrukciu klietkových chovov nosníc na podstielkové, volierové a voľnovýbehové chovy.

Slovenské obchodné siete sa nepridali k iniciatíve zahraničných reťazcov ukončiť predaj vajec pochádzajúcich z obohateného klietkového chovu už v roku 2025, čím prejavili voči domácim producentom vajec vyššiu mieru ústretovosti vzhľadom na ich reálne investičné možnosti postupne modernizovať chovy nosníc.

„Členovia Zväzu obchodu plne podporujú trend zlepšovania humánnosti chovov a životných podmienok zvierat, no zároveň považujeme za veľmi dôležitú aj udržateľnosť domácej produkcie vajec a zabezpečenie potravinovej sebestačnosti a zdravotnej bezpečnosti potravín,“ uviedol prezident Zväzu obchodu SR, Filip Kasana. Ako ďalej hovorí, nemožno opomenúť zvýšenú uhlíkovú stopu pri realizovaní náročnejšej logistiky v rámci dovozu tovaru zo zahraničia, čo má významný vplyv na kritériá udržateľnosti v rámci dopadov na životné prostredie.

„V súčasnosti platná legislatíva únie ani Slovenska chov nosníc v obohatených klietkach nezakazuje, a preto slovenské obchodné siete združené vo Zväze obchodu SR (COOP Jednota, CBA a Labaš) naďalej uprednostňujú slovenskú produkcia vajec v zmysle podpísaného Memoranda o spolupráci s Úniou hydinárov Slovenska, takže na ich pultoch budú pre spotrebiteľov dostupné domáce vajcia aj po 1. januári 2025,“ dodáva Filip Kasana.

V súčasnosti slovenskí chovatelia zabezpečujú slovenskú sebestačnosť vajec cca 85 %, pričom väčšina slovenskej produkcie je realizovaná prostredníctvom obohatených klietok, čo sa odráža aj na čistote vajec, ktorú spotrebiteľ preferuje.

Krmivo pre nosnice v klietkovom a podstielkovom chove má rovnakú kvalitu a zloženie. V záujme zlepšovania životných podmienok zvierat slovenskí chovatelia nosníc postupne rekonštruujú svoje prevádzky na podstielkový chov, no na väčšiu dynamiku tohto procesu im chýbajú finančné zdroje. Chov nosníc prostredníctvom podstielkového chovu je ekonomicky náročnejší, čo má svoj odraz vo vyššej pultovej cene vajec.

(TASR)

Continue Reading

Aktuality

Vyplatí se kupovat „domácí“ vajíčka?

Published

on

By

Vejce „domácí“, „z venkova“ nebo „od šťastných slepiček“… Pojmů je mnoho, ale každý ví, o čem je řeč. Stojí za to napsat pár slov o bezpečnosti takových produktů a představit jejich ceny.

  • Prodej domácích vajec je v Polsku docela populární.
  • Takový produkt je považován za hodnotnější než vejce z farmy, i když je třeba dodat, že vědecký výzkum není v této otázce jasný.
  • Při rozhodování o koupi takových vajec stojí za to věnovat pozornost několika aspektům.

Skladování vajec

Při nákupu je vhodné vzít v úvahu, jak byla vejce skladována: pro jejich bezpečnost musí být dostatečně nízká teplota a musí být omezeno vystavení zboží přímému slunečnímu záření. Samozřejmě ne vždy máme možnost zkontrolovat, jak byla vejce uskladněna, ale pokud vidíme, že na trhu leží bez jakékoliv ochrany proti slunci, měli bychom s tímto faktem počítat.

Mytí vaječných skořápek

Další věcí je čistota skořápek. Nejlepší by samozřejmě bylo, kdyby se vajíčko neušpinilo. Zanechat špinavou skořápku je však menší zlo, než se ji pokoušet umýt – taková akce zvyšuje riziko pronikání choroboplodných zárodků do pórovité skořápky. Bohužel nemáme jak ověřit, zda bylo vajíčko, které jsme koupili, umyté či nikoliv.

Prodej vajec na trhu

Bohužel se také může stát, že nepoctiví prodejci koupí vejce ze supermarketů nebo velkoobchodů (vykoupí je za nižší cenu) a následně je prodají jako „domácí“. Není problém označení odstranit a vejce přebalit do jiného obalu. Takové praktiky samozřejmě nejsou zdraví nebezpečné, ale je to podvod – vždyť když si chceme koupit farmářská vejce.  Bohužel neexistuje žádná účinná metoda, jak odlišit vejce z trhu od těch z domácích chovů. Má to určité důvody (vejce z drůbežárny mají častěji hnědou barvu, což vyplývá z genetiky používané ve velkochovu), ale v žádném případě to není pravidlo.

Princip omezené důvěry

Jak vidíme, při nákupu vajec z neoficiálních kanálů existuje mnoho neznámých. Samozřejmě se nestavíme na žádnou stranu, ale při rozhodování o takové koupi bychom se měli řídit zásadou omezené důvěry. Je důležité, aby produkt, který kupujeme, pocházel ze známého a důvěryhodného zdroje. Je nutné dodržovat základní hygienická pravidla, to znamená pečlivě si umýt a dezinfikovat ruce při manipulaci s vejci a před použitím opařit skořápku. Taková vejce je také lepší nepoužívat k přípravě tepelně neupraveného jídla.

Jaké jsou ceny vajec?

Na závěr se sluší říci, jaké jsou dnes ceny domácích vajec. Jak ukazuje náš krátký průzkum, náklady na nákup takových vajec se velmi liší. Nabídka zahrnuje produkty s cenami od 0,80 PLN do 1,50 PLN za kus. Cena částečně souvisí s velikostí vajíčka, ale pravděpodobně je to z velké části dáno poměrem nabídky a poptávky.

(farmer.pl)

Continue Reading

Aktuality

Easter Egg Roll využívá téma EGGucation již třetím rokem

Published

on

By

Akce, kterou pořádají prezident Biden a první dáma, nabízí tisíce skořápkových vajec a aktivity pro děti i dospělé.

V Bílém domě se v pondělí 1. dubna konala akce Easter Egg Roll 2024, která obsahovala téma „EGGucation“ se vzdělávacími aktivitami pro děti všech věkových kategorií. Kromě hledání velikonočních vajíček se letošní akce soustředila na kvalitu škol, čtenářské koutky, exkurze na farmy, obrázkový den, či fyzické zóny „EGGucation“. Více než 30 000 natvrdo vařených vajec ve skořápce je následně ručně barveno a využito při hledání vajec.

Generální ředitelka American Egg Board (AEB) Emily Metzová řekla: „Američtí producenti vajec jsou hrdí na to, že mohou ve velikonočním období poskytovat vejce rodinám v nouzi a budou pokračovat v darech komunitám po celých USA a po celý rok.“ První dáma Jill Biden uvedla, že letošní akce Velikonoční vajíčko se účastní přibližně 40 000 lidí.

(wattagnet.com)

Continue Reading

Aktuality