Connect with us
Reklama

Aktuality

Maďarsko prohrálo boj s rekordním růstem cen potravin

Published

on

Ekonomická situace obyvatelstva byla jednoznačně určována především růstem cen potravin v posledních dvou letech a nárůst cen byl v Maďarsku zdaleka největší z celé Evropy. Na tento drsný fenomén se objevilo mnoho regulačních reakcí, od cenových stropů, poté povinných akcí až po sledování cen, které podle hráčů v oboru mohly přinést jen dílčí výsledky. Protitržní opatření přitom přinesla řadu deformací, například se zvedl dovoz potravin, v důsledku čehož maďarské výrobky opět ztratily pozice. V poslední době se inflace včetně tempa růstu cen potravin snižuje, ale je třeba připomenout, že pokles inflace neznamená, že zboží v obchodech bude levnější, pouze se zpomaluje tempo růstu cen. Navíc nařízení EPR výrazně zatěžuje výrobce a je obava, že zvýšené náklady opět povedou ke zvýšení cen.

Jedním z nejvlivnějších ekonomických procesů posledních dvou let byla nekontrolovaná inflace, v níž sehrál zvláště nepříjemnou roli růst cen potravin. Růst cen potravin v Maďarsku je téměř třikrát vyšší než průměr EU.

Zákazníci také zatáhli ruční brzdu

V důsledku toho není divu, že spotřeba u několika skupin výrobků výrazně poklesla. Nejviditelnější je to snad na tom, že Maďaři konzumují výrazně méně zeleniny a ovoce než dříve. A důvodem je to, že mnoho lidí si tyto produkty už prostě nemůže dovolit. V únoru Frutiveb oznámil, že Maďaři jedí o 10-15 procent méně zeleniny a ovoce než před rokem. Pokles je větší než průměr EU, i když i před prudkým nárůstem inflace se v Maďarsku prodalo o čtvrtinu méně výrobků, než je denní minimum stanovené Světovou zdravotnickou organizací. Podle odborníků na výživu je situace znepokojivá.

Premiér Viktor Orbán v lednu 2022 oznámil, že vláda zavede oficiální ceny kuřecích prsou, krupicového cukru, jemné pšeničné mouky, oleje na vaření, vepřové kýty a 2,8 % kravského mléka. Gergely Gulyás, ministr pověřený vedením premiérského úřadu, seznam upřesnil následující den: tehdy vyšlo najevo, že centrálně je regulována i cena kuřecích hřbetů. Opatření mělo původně trvat do 1. května 2022, ale do vypršení platnosti bylo několikrát prodlouženo. Sortiment cenově zastavených výrobků se mezitím rozšířil i o vejce a brambory.

Dopadlo to naopak

Cenové stropy podle odborníků výrazně zvýšily domácí inflaci, která je na světové úrovni považována za rekordní, protože obchodníci kompenzovali ztrátu kvůli oficiálním cenám zdražováním jiných produktů. V roce 2023 stále více neudržitelný systém kritizovalo stále více komor, profesních organizací a produktových rad nejen kvůli tomu, ale také proto, že způsobil značné škody maďarskému potravinářskému průmyslu a značně deformoval trh. Cenový strop byl nakonec v důsledku protestů zrušen, což vedlo k výraznému zdražení dotčených produktů. Je pravda, že opatření bylo nahrazeno povinnou propagací, která poněkud zmírnila tempo růstu cen.

Tím se však opět staly prodeje pod nákupní cenou součástí systému, což dříve působilo v sektoru potravinářských výrobků mnoho problémů a bylo odstraněno za cenu značných bojů. Kromě toho maloobchodní řetězce s největší marketingovou silou přijaly povinné promoakce seriózní reklamní kampaní, v důsledku čehož se zákazníci ještě více odvraceli od malých obchodů a maďarských řetězců.

Podvodný hlídač cen

GVH na proces zareagovalo transparentní informační databází: od prvního července je k dispozici online cenový monitor, s jehož pomocí můžeme porovnávat ceny 62 produktových kategorií. Poté systém indikoval z měsíce na měsíc podstatný pokles ceny, ale brzy se ukázalo, že vykazovaná data je třeba brát s rezervou, protože systém lze snadno ošidit. Obchody našly „skulinu“ ve hlídači cen, který měl zákazníkům poskytnout obrázek přibližně o 60 produktech (které lze porovnávat). Existuje obchodní řetězec, který zlevňuje některé základní potraviny pouze v jedné nebo dvou prodejnách, aby byl na srovnávací stránce v novém systému sledování cen nejlevnější.

Kromě všeobecného nárůstu nákladů na energie, práci a dopravu zasahuje maloobchod také rozsáhlá speciální daň, která se letos ještě zvýšila, nemluvě o tom, že předchozí cenový strop a současně povinná propagace jsou také ztráty.

Hrubé sazby po zabalení

Závažným problémem pro tuzemský průmysl je také skutečnost, že od července platí nové předpisy pro nakládání s odpady, jejichž hlavním prvkem je rozšířená odpovědnost výrobce (EPR). Systém také představuje značnou dodatečnou zátěž pro zpracovatele potravin, podle odhadů sektoru budou muset ročně platit částku kolem 120 miliard HUF.

(agrarszektor.hu)

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Aktuality

Greenwashing poškozuje drůbežářský průmysl

Published

on

Drůbežářský a masný průmysl vždy hledá způsoby, jak být ekologicky udržitelnější, ale společnosti si musí dávat pozor na greenwashing, tvrdí Frank Mitloehner, Ph.D., UC Davis, Department of Animal Science, který prezentoval na International Production and Processing Expo (IPPE) 2024.

Co je tedy greenwashing?

Organizace spojených národů definuje greenwashing jako „klamání veřejnosti, aby uvěřila, že společnost nebo jiný subjekt dělá pro ochranu životního prostředí více, než to ve skutečnosti je“ (forma dezinformace, která je šířena za účelem zvýšení povědomí o pozitivním environmentálně dopadu produktu, služby, řešení nebo přístupu. Mezi příklady greenwashingu patří používání zavádějících environmentálních označení nebo prosazování cílů udržitelnosti bez skutečného plánu na jejich dosažení. „Musíme být velmi opatrní, abychom nebyli obviněni z greenwashingu, protože to naši kritici v živočišné výrobě říkají. Teď slibují čistou nulu tam nebo uhlíkovou neutralitu nebo klimatickou neutralitu, takže každá organizace má své vlastní cíle, ale stejně jich není schopna dosáhnout,“ řekl Mitloehner. „Podle mého názoru musíme opravdu dbát na to, abychom si vytýčili cíle, které jsou srozumitelné lidem, kteří se o ně zajímají.“

Jak greenwashing poškozuje drůbežářský průmysl?

Když si firmy a organizace stanoví klimatické cíle, kterých nakonec nedosáhnou, ztratí důvěru spotřebitelů. Riziko představuje podle Mitloehnera také zmatení spotřebitelů kvůli „nedostatečné standardizaci a harmonizaci“; vzhledem k tomu, že různé organizace stanovují různé klimatické cíle, spotřebitelé nebudou vědět, které z nich jsou skutečně legitimní nebo které lakují nazeleno.

Tento zmatek poškodí image celého odvětví

Mitloehner také varoval před tím, že jedna generace si bude klást environmentální cíle, kterých příští generace nebude schopna dosáhnout. „Mnoho z těchto lidí, kteří činí tato odvážná tvrzení (environmentální cíle), bude do roku 2030 v důchodu, ale společnosti budou tato tvrzení dodržovat,“ řekl Mitloehner. „A to je významný závazek.“ Jinými slovy, „uvádění těchto odvážných tvrzení“ může krátkodobě fungovat pro image společnosti, ale připravuje společnost na neúspěch v budoucnu. „Pokud si nejste jisti, zda můžete něčeho dosáhnout do roku 2030, 2040, 2050, neslibujte to, protože není absolutně nic horšího,“ dodal Mitloehner.

(WATTPoultry.com, naschov.com)

Continue Reading

Aktuality

Je len otázkou času, kedy vtáčia chrípka získa schopnosť preskočiť na človeka

Published

on

V Slovenských veľkochovoch sa prvýkrát objavila agresívna forma vtáčej chrípky a za obeť jej padli desaťtisíce sliepok. Ako táto agresívna forma vznikla, akou hrozbou je pre ľudí, a čo s tým majú priemyselné veľkochovy?

Vtáčia chrípka začala pôvodne ako mierne ochorenie vodného vtáctva. Priemyselné veľkochovy však vytvorili ideálnu živnú pôdu pre zmutovanie vtáčej chrípky do agresívnej formy, ako ju zažívame dnes. Kvôli extrémnej genetickej podobnosti sliepok vo veľkochovoch a stresujúcim otrasným podmienkam, ktoré oslabujú sliepkam imunitný systém, je zapríčinené bleskové šírenie vírusu, pričom každý ďalší prenos je pre neho príležitosťou mutovať.

Stačí, ak sa vo veľkochove nakazí jedna sliepka. Vtáčia chrípka sa prenáša kontaktom, a tak netrvá dlho, kým sliepky natlačené v klietkach jedna na druhej nakazí vírus a postupne zamorí celý chov. Už pri nakazení pár jedincov usmrtia desaťtisíce sliepok v celom chove. Klietky, v ktorých prežijú sliepky celý život v hororových podmienkach nie sú riešením, naopak zvyšovanie stresu sliepkam tento problém len zhoršuje.

Priemyselné veľkochovy, kde sú sliepky natlačené hlava na hlave, sú zároveň časovanou bombou pre vypuknutie epidémie, ktorá môže vyústiť v pandémiu. Je len otázkou času, kedy v nich vtáčia chrípka získa schopnosť preskočiť na človeka a priniesť podobnú skazu ako nedávny COVID-19 či španielska chrípka pred sto rokmi. Môžu za to naozaj divožijúce vtáky?

Podľa Európskeho úradu pre bezpečnosť potravín (EFSA) najčastejšou príčinou zavlečenia ochorenia do veľkochovu nie je divožijúce vtáctvo, ale zanedbávanie hygienických opatrení pracovníkov a pracovníčok. Štúdie EFSA naviac ukázali, že neexistujú významné rozdiely v šírení ochorenia v rôznych typoch chovu.*

Nebezpečné mutácie vtáčej chrípky majú na svedomí priemyselné veľkochovy. Jediným riešením, ktoré dlhodobo ochráni zvieratá aj ľudí pred ďalšou pandémiou nie je zatváranie zvierat do čoraz menších klietok, ale odklon od priemyselných veľkochovov k prirodzeným podmienkam pre zvieratá.

(Humánný pokrok)

Continue Reading

Aktuality

Potvrdili nové dve ohniská vtáčej chrípky v dvoch krajoch

Published

on

Zlá správa z agrosektora. Po Zlatnej na Ostrove, kde museli usmrtiť 40-tisíc kusov hydiny, potvrdili vtáčiu chrípku už aj na farmách pri Senci v Bratislavskom kraji a pri Trnave.

Smutnú správu zverejnilo Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka. „Vtáčia chrípka je potvrdená aj na farmách pri Senci a pri Trnave. Ide zrejme o sekundárne ohniská nákazy,“ informovalo ministerstvo.

„Po tom, ako bola minulý týždeň ukončená depopulácia 40-tisíc kusov hydiny na farme Nový Pavol v Zlatnej na Ostrove, boli na príslušné pracoviská Regionálnej veterinárnej a potravinovej správy Senec a Trnava nahlásené ďalšie zvýšené úhyny hydiny v dvoch rozmnožovacích a úžitkových chovoch na farmách Veľká Častá a Špačince,“ upresnilo ministerstvo. Vo Veľkej Častej uhynulo 28-tisíc kusov hydiny a v Špačinciach 24-tisíc kusov.

Podľa ministerstva ide na základe predbežných záverov zrejme o sekundárne ohniská, ktoré sú prepojené s primárnym ohniskom na farme Nový Pavol. „Epizootologické šetrenie naďalej prebieha. Regionálne veterinárne a potravinové správy Trnava a Senec nariadili opatrenia v zmysle platných predpisov,“ uzavrelo ministerstvo.

(pluska.sk)

Continue Reading
Advertisement

Nejnovější příspěvky

Advertisement

Facebook

Aktuality