Aktuality
Nakupujeme vejce na základě mylných představ
Lepší environmentální povědomí se stále více šíří po světě. Je naprosto nezbytné, aby nedocházelo k ničení fauny a flóry kolem nás. Mohou však existovat slepé uličky. Zdá se, že takovou slepou uličkou je, že stále více lidí kupuje vejce z volného výběhu ve víře, že je to dobré pro zvířata a planetu. To není pravda. Podle vědců a producentů má málo lidí specifické zkušenosti s chovem zvířat, což usnadňuje šíření falešných, ale dobře znějících zpráv.
NEZÁLEŽÍ NA TOM, JAKÉ VEJCE SI KUPUJEME
Nejdůležitějším vodítkem Maďarů při nákupu vajec je stále cena, ale bohatší konzumenti hledají vejce od slepic z volného výběhu. Mimochodem, je běžné vidět lidi v supermarketech, kteří se dívají na kartony, na vejce nebo čtou na vejcích kódové číslo a hledají produkt s označením „podestýlka“ nebo „volný výběh“. Existují tři důvody, proč to dělají:
1. Kvalita: Předpokládají, že zvíře (a tedy i vejce), které žije venku, je zdravější než to z klece.
2. Z ekologického hlediska je podle nich chov ve volném výběhu rozhodně mnohem méně škodlivý pro životní prostředí než klecové chovy.
3. Péče o zvířata: Chtějí podporovat podniky, kde zranitelné slepice mohou trávit dny ve větším, pohodlnějším a uvolněnějším prostředí.
„Kvalita vajec vůbec nezávisí na tom, zda je slepice v kleci nebo je volná. Kvalita a nutriční hodnota vajec závisí pouze na krmivu. Mimochodem, vejce je jednou z nejzdravějších potravin, jeho biologická hodnota je podobná mateřskému mléku,“ uvedl maďarský zemědělský odborník Péter Horn, který také řekl: „že existuje dlouhodobě mylná představa o vaječných žloutcích, že mají příliš vysoký obsah cholesterolu, a proto jsou škodlivé. Tato mylná představa se rozšířila, když byli testováni králíci na účinek cholesterolu ve vejcích. Vědci zjistili, že králíci nebyli schopni trávit cholesterol z vaječného žloutku. Takže výsledky těchto studií „nestály“ na lidské spotřebě.“ Kromě toho, podle Horna, lidské tělo produkuje mnohem více cholesterolu než mu dodáme jídlem. Když sníme 3 vejce, naše tělo začne jednoduše vymývat přebytečný cholesterol.
Jak je to s vejci v chovech s hlubokou podestýlkou?
V hluboké podestýlce nežijí slepice v klecích, ale mohou se volně pohybovat po celé stodole. Samozřejmě tam také žijí ve stísněných a přeplněných podmínkách a v mnoha případech nemohou vyjít ven na čerstvý vzduch. Sláma pod nimi může být přirozenější, ale je také zdrojem nebezpečí z infekce, protože slepice jsou ve styku se svým výkaly.
Chovy v klecích neznečišťují vejce (nebo je minimálně), protože technologie je navržena tak, že jakmile slepice snese vejce je okamžitě dopraveno mimo klec a v mnoha případech je hnůj rychle odstraněn dopravníky ze stodoly.
Mýtus 2: Pro planetu by bylo lepší mít všechna vejce z volného výběhu, a ne ošklivé průmyslové monstra
Slepice ve volném výběhu se více pohybují, a proto spotřebují více krmiva, a proto produkují vyšší úroveň emisí škodlivých plynů. Například amoniaku a metanu produkují téměř čtyřikrát více než slepice v uzavřených systémech, ale také o 20 % více oxidu uhličitého. Pro milovníky zvířat, to může znít krutě, ale pravdou je, že miliardy volných slepic, které produkují vejce pro miliardy lidí, jsou, bohužel, mnohem škodlivější pro životní prostředí než ta z klecí.
Je také důležité vědět, že EU před několika lety zpřísnila předpisy o klecích. Mezi inovace patřilo například poskytnutí o 40 % více prostoru na slepici. Pokud by tedy všechny slepice, které jsou v současné době v klecích, byly od nynějška chovány volně, zatížení životního prostředí by se v každém ohledu výrazně zvýšilo.
Mýtus č. 3: Nosnice by se cítily lépe ve volném výběhu
To také není úplně pravda. Ačkoli volný výběh je skutečně blíže původnímu životnímu stylu drůbeže, je důležité vědět, že dnešní nosnice mají velmi málo společného se zvířaty venkovských domácností před několika desítkami let. Dnešní snášející hybridi byl vyšlechtěn speciálně pro průmyslové podmínky.
NAPŘÍKLAD DNEŠNÍ NOSNICE JSOU TAK ZVYKLÉ NA UMĚLÉ SVĚTLO, ŽE JE ROZPTYLUJE SVĚTLO SLUNEČNÍ .
Je také mnohem pravděpodobnější, že slepice se ve volných chovech nakazí ptačí chřipkou dříve než ty z klecových chovů. Za posledních 15 let se v Maďarsku vyskytla dvě takováto ohniska.
V ODVĚTVÍ VAJEC JE TAKÉ OBROVSKÝ NEDOSTATEK PRACOVNÍCH SIL, TAKŽE POKUD V PŘÍŠTÍM OBDOBÍ VZROSTE POPTÁVKA PO VEJCÍCH Z VOLNÉHO CHOVU, BUDE TO PRO ZEMĚDĚLCE OBTÍŽNĚJŠÍ, protože lidská práce může být nahrazena pouze automatizací, ale produkci vajec ve volném výběhu je mnohem obtížnější mechanizovat a robotizovat.
Mnoho spotřebitelů si může koupit pouze ta nejlevnější vejce, mezi nimiž je velké množství z dovozu a mnoho zemí tvrdí, že vyváží své produkční přebytky. O kvalitě těchto výrobků je však známo jen málo. Hygienické normy jsou mnohem méně přísné v zemích mimo EU (a v několika zemích EU) než v Maďarsku.
Zdroj: index.hu
Aktuality
ZMIZNÚ SLOVENSKÉ VAJCIA z obchodov?
Slovenské obchodné siete zoskupené vo Zväze obchodu Slovenska plánujú naďalej podporovať slovenskú poľnohospodársku a potravinársku produkciu vrátane slovenských producentov vajec.
Na tomto základe bolo v roku 2020 uzatvorené Memorandum o spolupráci v oblasti produkcie slepačích vajec na Slovensku medzi ministerstvom pôdohospodárstva, Zväzom obchodu SR a Úniou hydinárov Slovenska, obsahom ktorého sú vzájomné záväzky zamerané na podporu domácej produkcie vajec vrátane deklarácie, že slovenskí hydinári najneskôr do roku 2030 uskutočnia rekonštrukciu klietkových chovov nosníc na podstielkové, volierové a voľnovýbehové chovy.
Slovenské obchodné siete sa nepridali k iniciatíve zahraničných reťazcov ukončiť predaj vajec pochádzajúcich z obohateného klietkového chovu už v roku 2025, čím prejavili voči domácim producentom vajec vyššiu mieru ústretovosti vzhľadom na ich reálne investičné možnosti postupne modernizovať chovy nosníc.
„Členovia Zväzu obchodu plne podporujú trend zlepšovania humánnosti chovov a životných podmienok zvierat, no zároveň považujeme za veľmi dôležitú aj udržateľnosť domácej produkcie vajec a zabezpečenie potravinovej sebestačnosti a zdravotnej bezpečnosti potravín,“ uviedol prezident Zväzu obchodu SR, Filip Kasana. Ako ďalej hovorí, nemožno opomenúť zvýšenú uhlíkovú stopu pri realizovaní náročnejšej logistiky v rámci dovozu tovaru zo zahraničia, čo má významný vplyv na kritériá udržateľnosti v rámci dopadov na životné prostredie.
„V súčasnosti platná legislatíva únie ani Slovenska chov nosníc v obohatených klietkach nezakazuje, a preto slovenské obchodné siete združené vo Zväze obchodu SR (COOP Jednota, CBA a Labaš) naďalej uprednostňujú slovenskú produkcia vajec v zmysle podpísaného Memoranda o spolupráci s Úniou hydinárov Slovenska, takže na ich pultoch budú pre spotrebiteľov dostupné domáce vajcia aj po 1. januári 2025,“ dodáva Filip Kasana.
V súčasnosti slovenskí chovatelia zabezpečujú slovenskú sebestačnosť vajec cca 85 %, pričom väčšina slovenskej produkcie je realizovaná prostredníctvom obohatených klietok, čo sa odráža aj na čistote vajec, ktorú spotrebiteľ preferuje.
Krmivo pre nosnice v klietkovom a podstielkovom chove má rovnakú kvalitu a zloženie. V záujme zlepšovania životných podmienok zvierat slovenskí chovatelia nosníc postupne rekonštruujú svoje prevádzky na podstielkový chov, no na väčšiu dynamiku tohto procesu im chýbajú finančné zdroje. Chov nosníc prostredníctvom podstielkového chovu je ekonomicky náročnejší, čo má svoj odraz vo vyššej pultovej cene vajec.
(TASR)
Aktuality
Vyplatí se kupovat „domácí“ vajíčka?
Vejce „domácí“, „z venkova“ nebo „od šťastných slepiček“… Pojmů je mnoho, ale každý ví, o čem je řeč. Stojí za to napsat pár slov o bezpečnosti takových produktů a představit jejich ceny.
- Prodej domácích vajec je v Polsku docela populární.
- Takový produkt je považován za hodnotnější než vejce z farmy, i když je třeba dodat, že vědecký výzkum není v této otázce jasný.
- Při rozhodování o koupi takových vajec stojí za to věnovat pozornost několika aspektům.
Skladování vajec
Při nákupu je vhodné vzít v úvahu, jak byla vejce skladována: pro jejich bezpečnost musí být dostatečně nízká teplota a musí být omezeno vystavení zboží přímému slunečnímu záření. Samozřejmě ne vždy máme možnost zkontrolovat, jak byla vejce uskladněna, ale pokud vidíme, že na trhu leží bez jakékoliv ochrany proti slunci, měli bychom s tímto faktem počítat.
Mytí vaječných skořápek
Další věcí je čistota skořápek. Nejlepší by samozřejmě bylo, kdyby se vajíčko neušpinilo. Zanechat špinavou skořápku je však menší zlo, než se ji pokoušet umýt – taková akce zvyšuje riziko pronikání choroboplodných zárodků do pórovité skořápky. Bohužel nemáme jak ověřit, zda bylo vajíčko, které jsme koupili, umyté či nikoliv.
Prodej vajec na trhu
Bohužel se také může stát, že nepoctiví prodejci koupí vejce ze supermarketů nebo velkoobchodů (vykoupí je za nižší cenu) a následně je prodají jako „domácí“. Není problém označení odstranit a vejce přebalit do jiného obalu. Takové praktiky samozřejmě nejsou zdraví nebezpečné, ale je to podvod – vždyť když si chceme koupit farmářská vejce. Bohužel neexistuje žádná účinná metoda, jak odlišit vejce z trhu od těch z domácích chovů. Má to určité důvody (vejce z drůbežárny mají častěji hnědou barvu, což vyplývá z genetiky používané ve velkochovu), ale v žádném případě to není pravidlo.
Princip omezené důvěry
Jak vidíme, při nákupu vajec z neoficiálních kanálů existuje mnoho neznámých. Samozřejmě se nestavíme na žádnou stranu, ale při rozhodování o takové koupi bychom se měli řídit zásadou omezené důvěry. Je důležité, aby produkt, který kupujeme, pocházel ze známého a důvěryhodného zdroje. Je nutné dodržovat základní hygienická pravidla, to znamená pečlivě si umýt a dezinfikovat ruce při manipulaci s vejci a před použitím opařit skořápku. Taková vejce je také lepší nepoužívat k přípravě tepelně neupraveného jídla.
Jaké jsou ceny vajec?
Na závěr se sluší říci, jaké jsou dnes ceny domácích vajec. Jak ukazuje náš krátký průzkum, náklady na nákup takových vajec se velmi liší. Nabídka zahrnuje produkty s cenami od 0,80 PLN do 1,50 PLN za kus. Cena částečně souvisí s velikostí vajíčka, ale pravděpodobně je to z velké části dáno poměrem nabídky a poptávky.
(farmer.pl)
Aktuality
Easter Egg Roll využívá téma EGGucation již třetím rokem
Akce, kterou pořádají prezident Biden a první dáma, nabízí tisíce skořápkových vajec a aktivity pro děti i dospělé.
V Bílém domě se v pondělí 1. dubna konala akce Easter Egg Roll 2024, která obsahovala téma „EGGucation“ se vzdělávacími aktivitami pro děti všech věkových kategorií. Kromě hledání velikonočních vajíček se letošní akce soustředila na kvalitu škol, čtenářské koutky, exkurze na farmy, obrázkový den, či fyzické zóny „EGGucation“. Více než 30 000 natvrdo vařených vajec ve skořápce je následně ručně barveno a využito při hledání vajec.
Generální ředitelka American Egg Board (AEB) Emily Metzová řekla: „Američtí producenti vajec jsou hrdí na to, že mohou ve velikonočním období poskytovat vejce rodinám v nouzi a budou pokračovat v darech komunitám po celých USA a po celý rok.“ První dáma Jill Biden uvedla, že letošní akce Velikonoční vajíčko se účastní přibližně 40 000 lidí.
(wattagnet.com)