Connect with us
Reklama

Aktuality

Nakupujeme vejce na základě mylných představ

Published

on

Lepší environmentální povědomí se stále více šíří po světě. Je naprosto nezbytné, aby nedocházelo k ničení fauny a flóry kolem nás. Mohou však existovat slepé uličky. Zdá se, že takovou slepou uličkou je, že stále více lidí kupuje vejce z volného výběhu ve víře, že je to dobré pro zvířata a planetu. To není pravda. Podle vědců a producentů má málo lidí specifické zkušenosti s chovem zvířat, což usnadňuje šíření falešných, ale dobře znějících zpráv.

NEZÁLEŽÍ NA TOM, JAKÉ VEJCE SI KUPUJEME

Nejdůležitějším vodítkem Maďarů při nákupu vajec je stále cena, ale bohatší konzumenti hledají vejce od slepic z volného výběhu. Mimochodem, je běžné vidět lidi v supermarketech, kteří se dívají na kartony, na vejce nebo čtou na vejcích kódové číslo a hledají produkt s označením „podestýlka“ nebo „volný výběh“. Existují tři důvody, proč to dělají:

1. Kvalita: Předpokládají, že zvíře (a tedy i vejce), které žije venku, je zdravější než to z klece.
2. Z ekologického hlediska je podle nich chov ve volném výběhu rozhodně mnohem méně škodlivý pro životní prostředí než klecové chovy.
3. Péče o zvířata: Chtějí podporovat podniky, kde zranitelné slepice mohou trávit dny ve větším, pohodlnějším a uvolněnějším prostředí.

„Kvalita vajec vůbec nezávisí na tom, zda je slepice v kleci nebo je volná. Kvalita a nutriční hodnota vajec závisí pouze na krmivu. Mimochodem, vejce je jednou z nejzdravějších potravin, jeho biologická hodnota je podobná mateřskému mléku,“ uvedl maďarský zemědělský odborník Péter Horn, který také řekl: „že existuje dlouhodobě mylná představa o vaječných žloutcích, že mají příliš vysoký obsah cholesterolu, a proto jsou škodlivé. Tato mylná představa se rozšířila, když byli testováni králíci na účinek cholesterolu ve vejcích. Vědci zjistili, že králíci nebyli schopni trávit cholesterol z vaječného žloutku. Takže výsledky těchto studií „nestály“ na lidské spotřebě.“ Kromě toho, podle Horna, lidské tělo produkuje mnohem více cholesterolu než mu dodáme jídlem. Když sníme 3 vejce, naše tělo začne jednoduše vymývat přebytečný cholesterol.

Jak je to s vejci v chovech s hlubokou podestýlkou?

V hluboké podestýlce nežijí slepice v klecích, ale mohou se volně pohybovat po celé stodole. Samozřejmě tam také žijí ve stísněných a přeplněných podmínkách a v mnoha případech nemohou vyjít ven na čerstvý vzduch. Sláma pod nimi může být přirozenější, ale je také zdrojem nebezpečí z infekce, protože slepice jsou ve styku se svým výkaly.

Chovy v klecích neznečišťují vejce (nebo je minimálně), protože technologie je navržena tak, že jakmile slepice snese vejce je okamžitě dopraveno mimo klec a v mnoha případech je hnůj rychle odstraněn dopravníky ze stodoly.

Mýtus 2: Pro planetu by bylo lepší mít všechna vejce z volného výběhu, a ne ošklivé průmyslové monstra

Slepice ve volném výběhu se více pohybují, a proto spotřebují více krmiva, a proto produkují vyšší úroveň emisí škodlivých plynů. Například amoniaku a metanu produkují téměř čtyřikrát více než slepice v uzavřených systémech, ale také o 20 % více oxidu uhličitého. Pro milovníky zvířat, to může znít krutě, ale pravdou je, že miliardy volných slepic, které produkují vejce pro miliardy lidí, jsou, bohužel, mnohem škodlivější pro životní prostředí než ta z klecí.

Je také důležité vědět, že EU před několika lety zpřísnila předpisy o klecích. Mezi inovace patřilo například poskytnutí o 40 % více prostoru na slepici. Pokud by tedy všechny slepice, které jsou v současné době v klecích, byly od nynějška chovány volně, zatížení životního prostředí by se v každém ohledu výrazně zvýšilo.

Mýtus č. 3: Nosnice by se cítily lépe ve volném výběhu

To také není úplně pravda. Ačkoli volný výběh je skutečně blíže původnímu životnímu stylu drůbeže, je důležité vědět, že dnešní nosnice mají velmi málo společného se zvířaty venkovských domácností před několika desítkami let. Dnešní snášející hybridi byl vyšlechtěn speciálně pro průmyslové podmínky.

NAPŘÍKLAD DNEŠNÍ NOSNICE JSOU TAK ZVYKLÉ NA UMĚLÉ SVĚTLO, ŽE JE ROZPTYLUJE SVĚTLO SLUNEČNÍ .

Je také mnohem pravděpodobnější, že slepice se ve volných chovech nakazí ptačí chřipkou dříve než ty z klecových chovů. Za posledních 15 let se v Maďarsku vyskytla dvě takováto ohniska.

V ODVĚTVÍ VAJEC JE TAKÉ OBROVSKÝ NEDOSTATEK PRACOVNÍCH SIL, TAKŽE POKUD V PŘÍŠTÍM OBDOBÍ VZROSTE POPTÁVKA PO VEJCÍCH Z VOLNÉHO CHOVU, BUDE TO PRO ZEMĚDĚLCE OBTÍŽNĚJŠÍ, protože lidská práce může být nahrazena pouze automatizací, ale produkci vajec ve volném výběhu je mnohem obtížnější mechanizovat a robotizovat.

Mnoho spotřebitelů si může koupit pouze ta nejlevnější vejce, mezi nimiž je velké množství z dovozu a mnoho zemí tvrdí, že vyváží své produkční přebytky. O kvalitě těchto výrobků je však známo jen málo. Hygienické normy jsou mnohem méně přísné v zemích mimo EU (a v několika zemích EU) než v Maďarsku.

Zdroj: index.hu

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Aktuality

Miliony kohoutů potkává smrt. Vejce snášejí jenom v pohádkách či mytologii

Published

on

Kampaně na uzákonění zákazu zabíjení jednodenních kuřátek v chovech nosných plemen drůbeže probíhají v mnoha zemích EU. Brzy budou i u nás.

Kohouti snášejí vejce pouze v pohádkách, případně ve slovanské mytologii. Lidé pohybující se ve vaječném průmyslu však dobře vědí, že je tato biologicky daná neschopnost ptačích jedinců důvodem, proč je každoročně řízeně usmrcováno dvanáct milionů jednodenních kohoutků. „Děje se tak pouze proto, že kohouti vejce nesnášejí, a tak jsou prostě v tomto byznysu zbyteční. Nyní se mluví o zákazu takového zabíjení. Podobný už přijalo Německo,“ říká pro deník Metro Petr Stýblo z Českého svazu ochránců přírody (ČSOP).

Devětkrát dražší myši
Jenže tito kohoutci jsou podle odborníků v současnosti hlavní potravou masožravých pacientů záchranných stanic. Především jde o léčené poštolky, oba druhy kání. Puštíci, kalousi a další sovy, bílí i černí čápi, ale třeba i ježci nebo lasicovité šelmy jich ve stanicích ročně spotřebují tři miliony.

„V zoologických zahradách jich zvířata zkonzumují odhadem dva miliony. Pokud k zákazu dojde, některé záchranné stanice horko těžko nahradí kuřátka myškami, jiné stanice na to mít nebudou, a tak skončí. Myš je totiž osmkrát, někdy i devětkrát dražší než kuře. Navíc aby mohla kuřata žít a být zabita chovatelem později, bude nutné pro potravu zachraňovaným zvířatům vychovat a zabít myš. To tak nějak nedává smysl ani v etické rovině,“ kroutí hlavou Stýblo.

Kampaně napříč Evropou
Na uzákonění zákazu zabíjení jednodenních kohoutků v chovech nosných plemen drůbeže probíhají v mnoha zemích Evropské unie rozsáhlé kampaně. Podle lidí z ČSOP budou brzy i u nás. Jejich cílem je rozlišovat pohlaví zárodků už ve vajíčku a „samčí vejce“ likvidovat anebo vylíhnuté kohoutky nechat dožít až do jateční velikosti a zabít je poté. Podle Přemysla Rabase, ředitele Safari Parku Dvůr Králové a známého odborníka na problematiku zoologických zahrad, by ale byl podobný postup více než nesmyslný. S ním souhlasí i předseda Národní sítě záchranných stanic David Číp. „Pokud kvůli tlaku ochránců zvířat skutečně dojde k zákazu zabíjení jednodenních kohoutků tak, jako se to už stalo v Německu, budou se muset místo nich chovat a zabíjet jiná zvířata, jež jsou

vhodná pro krmení tisíců pacientů v záchranných stanicích. Smrt jednoho zvířete bude nahrazena smrtí jiného a někdy paradoxně pouhé oddálení smrti jednoho zvířete bude vykoupeno smrtí mnoha jiných,“ vysvětluje David Číp.

Zvažovaný zákaz nejen že podle něj vážně ohrožuje celý systém záchrany divokých handicapovaných zvířat v naší zemi, ale je navíc i daleko horší variantou z hlediska zátěže na naší přírodu a životní prostředí. „Speciální chovy hlodavců i ptáků na krmení masožravců v záchranných stanicích i zoo spotřebují daleko více přírodních zdrojů na krmivo, stelivo, vytápění i ubikace než pouhé dolíhnutí vajíček, která se pak navíc budou muset bez užitku likvidovat jako odpad,“ kroutí hlavou Číp.

Etika versus byznys
Podle Rabase je pro mnohé z tuzemských zoologických zahrad krmivo v podobě usmrcených jednodenních kohoutků jen těžko nahraditelné. Přičemž pokud by kampaň uspěla, bude to znamenat nejen obrovský nárůst nákladů pro záchranné stanice a zoologické zahrady, ale rovněž mnohem větší zatížení životního prostředí. „Nosnice necháme snášet a vajíčka nějakou dobu inkubovat, aby se pak zlikvidovala v asanačních ústavech. Nejsmutnější je však velký etický problém celé věci. Usmrtí se totiž minimálně dvakrát více zvířat. Kohoutci ještě ve vajíčku přijdou vniveč. Následně budou muset být nákladně odchována a usmrcena jiná zvířata jako jejich náhrada. To myslím autoři kampaně, pokud mají rádi zvířata, nemohou dopustit,“ konstatuje ředitel královédvorské zoo.

Záchranné stanice si jsou dle slov svých zástupců vědomy, že zabíjení jednodenních kuřátek jenom proto, že mají špatné pohlaví, je neetické. Ovšem řešení, kdy se zabíjí místo kohoutků jiná zvířata, má k etice také daleko. A je navíc likvidační pro záchranné stanice, které ročně přijímají z přírody více jak třicet tisíc handicapovaných zvířat. „A i díky potravě v podobě mrtvých kuřat jich více jak šedesát procent zachráníme a vrátíme do přírody,“ uzavírá Stýblo.

(metro.cz)

Continue Reading

Aktuality

Dovoz ukrajinských vajec zakázalo aj Maďarsko

Published

on

Zámerom tohto kroku je ochrana záujmov maďarských poľnohospodárov, doplnil minister s tým, že zahŕňať bude „obilie, repkové a slnečnicové semená, múku, jedlý olej, med, určité druhy mäsa a vajcia“.

Budapešť 15. septembra (TASR) – Maďarská vláda v piatok oznámila, že zachová v platnosti obmedzenia dovozu poľnohospodárskych produktov z Ukrajiny napriek rozhodnutiu Európskej komisie (EK) o ukončení zákazu. TASR o tom informuje podľa agentúry AFP. „Maďarsko uzavrie svoje hranice pre 24 ukrajinských produktov,“ uviedol maďarský minister poľnohospodárstva István Nagy na sociálnej sieti. Dosiaľ bol zákaz obmedzený na štyri agrokomodity.

Zámerom tohto kroku je ochrana záujmov maďarských poľnohospodárov, doplnil minister s tým, že zahŕňať bude „obilie, repkové a slnečnicové semená, múku, jedlý olej, med, určité druhy mäsa a vajcia“. Zákaz dovozu štyroch komodít z Ukrajiny, a to pšenice, kukurice, repky a slnečnicových semien, v piatok večer predĺžila aj slovenská vláda. Platiť bude do konca roka, vyplýva zo stanoviska premiéra Ľudovíta Ódora.

Zavedenie národného zákazu dovozu ukrajinských agrokomodít predtým oznámilo tiež Poľsko. V prípade všetkých troch krajín sa zákazy týkajú len vnútroštátneho dovozu, nie tranzitu na ďalšie trhy, dopĺňa agentúra Reuters. Bulharsko vo štvrtok oznámilo, že zákaz nepredĺži. Rumunsko avizovalo, že sa bude riadiť stanoviskom EK, no tamojší poľnohospodári pohrozili štrajkami v prípade nepredĺženia zákazu.

 

EK v máji zaviedla dočasné embargo na dovoz štyroch ukrajinských agrokomodít, a to pšenice, kukurice, repky a slnečnice. Cieľom bolo zastaviť narušovanie trhu v členských štátoch EÚ susediacich s Ukrajinou – v Bulharsku, Maďarsku, Poľsku, Rumunsku a na Slovensku. V piatok večer eurokomisia oznámila, že platnosť embarga vyprší podľa plánu koncom dňa. Po analýze údajov týkajúcich sa vplyvu vývozu týchto agrokomodít z Ukrajiny na trh EÚ totiž dospela k záveru, že narušenia trhu v týchto piatich členských štátoch boli odstránené.

Ukrajina podľa EK zároveň súhlasila, že do 30 dní zavedie konkrétne zákonné opatrenia vrátane systému vývozných licencií, aby sa predišlo nárastu množstva obilnín v krajinách EÚ.

(teraz.sk)

Continue Reading

Aktuality

Maďarské organizácie vyzvali na zákaz dovozu ukrajinskej hydiny do EÚ

Published

on

Budapešť 18. augusta (TASR) – Maďarská poľnohospodárska komora a záujmové združenie hydinárskeho priemyslu BTT vyzvali na zastavenie dovozu ukrajinskej hydiny a vajec do Európskej únie (EÚ). Neobmedzené dovozy poľnohospodárskych produktov z Ukrajiny ohrozujú budúcu výrobu v Únii a znepokojujúce sú aj z pohľadu bezpečnosti potravín, uviedli organizácie v spoločnom stanovisku. TASR o tom informuje na základe správy agentúry MTI.

Nedávne opatrenia EÚ umožnili výrazné zvýšenie dovozu z Ukrajiny, tamojší výrobcovia ale nepodliehajú prísnym európskym normám v oblasti bezpečnosti potravín, zdravia a dobrých životných podmienok zvierat, upozornili organizácie.
Zatiaľ čo EÚ pôvodne obmedzila dovoz ukrajinskej hydiny na 90.000 ton ročne, od júna minulého roka sa do bloku podľa iniciátorov výzvy doviezlo viac ako 218.000 ton.

Dovoz ukrajinských vajec sa v roku 2022 v porovnaní s predchádzajúcim rokom podľa ich údajov zvýšil zhruba štvornásobne, pričom len v marci 2023 malo prísť asi 100 miliónov vajec, teda takmer toľko, ako za celý rok 2021. Ani vojna na Ukrajine nemôže ospravedlniť, že Únia poskytuje Ukrajine výhody, prostredníctvom ktorých by sa do spoločenstva mohli dostať výrobky nespĺňajúce jej požiadavky, uvádza sa ďalej vo výzve. Liberalizácia ukrajinského dovozu zo strany európskeho spoločenstva by navyše podľa nich priniesla prospech skôr niektorým oligarchom než ukrajinskému ľudu.

Continue Reading
Advertisement

Nejnovější příspěvky

Advertisement

Facebook

Aktuality