Connect with us
Reklama

Aktuality

Nakupujeme vejce na základě mylných představ

Published

on

Lepší environmentální povědomí se stále více šíří po světě. Je naprosto nezbytné, aby nedocházelo k ničení fauny a flóry kolem nás. Mohou však existovat slepé uličky. Zdá se, že takovou slepou uličkou je, že stále více lidí kupuje vejce z volného výběhu ve víře, že je to dobré pro zvířata a planetu. To není pravda. Podle vědců a producentů má málo lidí specifické zkušenosti s chovem zvířat, což usnadňuje šíření falešných, ale dobře znějících zpráv.

NEZÁLEŽÍ NA TOM, JAKÉ VEJCE SI KUPUJEME

Nejdůležitějším vodítkem Maďarů při nákupu vajec je stále cena, ale bohatší konzumenti hledají vejce od slepic z volného výběhu. Mimochodem, je běžné vidět lidi v supermarketech, kteří se dívají na kartony, na vejce nebo čtou na vejcích kódové číslo a hledají produkt s označením „podestýlka“ nebo „volný výběh“. Existují tři důvody, proč to dělají:

1. Kvalita: Předpokládají, že zvíře (a tedy i vejce), které žije venku, je zdravější než to z klece.
2. Z ekologického hlediska je podle nich chov ve volném výběhu rozhodně mnohem méně škodlivý pro životní prostředí než klecové chovy.
3. Péče o zvířata: Chtějí podporovat podniky, kde zranitelné slepice mohou trávit dny ve větším, pohodlnějším a uvolněnějším prostředí.

„Kvalita vajec vůbec nezávisí na tom, zda je slepice v kleci nebo je volná. Kvalita a nutriční hodnota vajec závisí pouze na krmivu. Mimochodem, vejce je jednou z nejzdravějších potravin, jeho biologická hodnota je podobná mateřskému mléku,“ uvedl maďarský zemědělský odborník Péter Horn, který také řekl: „že existuje dlouhodobě mylná představa o vaječných žloutcích, že mají příliš vysoký obsah cholesterolu, a proto jsou škodlivé. Tato mylná představa se rozšířila, když byli testováni králíci na účinek cholesterolu ve vejcích. Vědci zjistili, že králíci nebyli schopni trávit cholesterol z vaječného žloutku. Takže výsledky těchto studií „nestály“ na lidské spotřebě.“ Kromě toho, podle Horna, lidské tělo produkuje mnohem více cholesterolu než mu dodáme jídlem. Když sníme 3 vejce, naše tělo začne jednoduše vymývat přebytečný cholesterol.

Jak je to s vejci v chovech s hlubokou podestýlkou?

V hluboké podestýlce nežijí slepice v klecích, ale mohou se volně pohybovat po celé stodole. Samozřejmě tam také žijí ve stísněných a přeplněných podmínkách a v mnoha případech nemohou vyjít ven na čerstvý vzduch. Sláma pod nimi může být přirozenější, ale je také zdrojem nebezpečí z infekce, protože slepice jsou ve styku se svým výkaly.

Chovy v klecích neznečišťují vejce (nebo je minimálně), protože technologie je navržena tak, že jakmile slepice snese vejce je okamžitě dopraveno mimo klec a v mnoha případech je hnůj rychle odstraněn dopravníky ze stodoly.

Mýtus 2: Pro planetu by bylo lepší mít všechna vejce z volného výběhu, a ne ošklivé průmyslové monstra

Slepice ve volném výběhu se více pohybují, a proto spotřebují více krmiva, a proto produkují vyšší úroveň emisí škodlivých plynů. Například amoniaku a metanu produkují téměř čtyřikrát více než slepice v uzavřených systémech, ale také o 20 % více oxidu uhličitého. Pro milovníky zvířat, to může znít krutě, ale pravdou je, že miliardy volných slepic, které produkují vejce pro miliardy lidí, jsou, bohužel, mnohem škodlivější pro životní prostředí než ta z klecí.

Je také důležité vědět, že EU před několika lety zpřísnila předpisy o klecích. Mezi inovace patřilo například poskytnutí o 40 % více prostoru na slepici. Pokud by tedy všechny slepice, které jsou v současné době v klecích, byly od nynějška chovány volně, zatížení životního prostředí by se v každém ohledu výrazně zvýšilo.

Mýtus č. 3: Nosnice by se cítily lépe ve volném výběhu

To také není úplně pravda. Ačkoli volný výběh je skutečně blíže původnímu životnímu stylu drůbeže, je důležité vědět, že dnešní nosnice mají velmi málo společného se zvířaty venkovských domácností před několika desítkami let. Dnešní snášející hybridi byl vyšlechtěn speciálně pro průmyslové podmínky.

NAPŘÍKLAD DNEŠNÍ NOSNICE JSOU TAK ZVYKLÉ NA UMĚLÉ SVĚTLO, ŽE JE ROZPTYLUJE SVĚTLO SLUNEČNÍ .

Je také mnohem pravděpodobnější, že slepice se ve volných chovech nakazí ptačí chřipkou dříve než ty z klecových chovů. Za posledních 15 let se v Maďarsku vyskytla dvě takováto ohniska.

V ODVĚTVÍ VAJEC JE TAKÉ OBROVSKÝ NEDOSTATEK PRACOVNÍCH SIL, TAKŽE POKUD V PŘÍŠTÍM OBDOBÍ VZROSTE POPTÁVKA PO VEJCÍCH Z VOLNÉHO CHOVU, BUDE TO PRO ZEMĚDĚLCE OBTÍŽNĚJŠÍ, protože lidská práce může být nahrazena pouze automatizací, ale produkci vajec ve volném výběhu je mnohem obtížnější mechanizovat a robotizovat.

Mnoho spotřebitelů si může koupit pouze ta nejlevnější vejce, mezi nimiž je velké množství z dovozu a mnoho zemí tvrdí, že vyváží své produkční přebytky. O kvalitě těchto výrobků je však známo jen málo. Hygienické normy jsou mnohem méně přísné v zemích mimo EU (a v několika zemích EU) než v Maďarsku.

Zdroj: index.hu

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Aktuality

Kvůli ptačí chřipce je v Evropě nedostatek vajec. Drůbežáři jsou v zisku

Published

on

Nedostatek vajec kvůli šíření nákazy ptačí chřipky zvyšuje jejich cenu a drůbežářské podniky se tak po řadě měsíců dostávají do zisku, řekl místopředseda Českomoravské drůbežářské unie Zdeněk Mlázovský. Chybějící produkce na evropském trhu se projevuje na dovozu do Česka. V Německu a Nizozemsku bylo do konce října kvůli nemoci utraceno 5,8 milionu kusů drůbeže.

Drůbežáři se podle Mlázovského již od loňského roku potýkají s rostoucími cenami energií, což se rovněž promítlo do růstu cen. Poznamenal, že drůbežáři řadu měsíců svou produkci nedokázali obchodníkům prodávat za cenu, která by odpovídala nákladům. Na konci léta se ale na trhu projevil velký nedostatek vajec, což vedlo ke zdražení. „Dnes jsme se dostali na ceny, abychom mohli profitovat a mít zisk do budoucna,“ řekl.

Uvedl, že je problematické dovézt do Česka vejce ze zahraničí přes distributory. Zemědělci se dostali do situace, kdy jsou s nimi obchodníci ochotni více vyjednávat. „Řetězce se ozývají samy a diskutují s námi o ceně, což nikdy předtím nedělaly,“ uvedl. Ve firmě, kde sám působí, se i krátí objednávky, aby bylo možné uspokojit všechny odběratele, doplnil. Mlázovský očekává, že situace se brzy změní a po novém roce budou opět chovatelé svou produkci prodávat za nižší ceny.

V ČR se může podle Mlázovského v následujících letech snížit produkce v sektoru drůbeže kvůli plánovanému zákazu klecových chovů nosnic do konce roku 2026. „Bude to obrovský zásah do rozpočtu každého podniku,“ řekl. Očekává, že část podniků nestihne své chovy do tohoto termínu přizpůsobit, což může vést k poklesu chovů zhruba o 30 procent, v nejhorším případě až o 50 procent. Podle dřívějších odhadů unie bude přestavba chovů v ČR stát čtyři až pět miliard korun. „Jsou podniky, které jsou již z 50 procent přestavěné, jsou podniky, které ještě nezačaly,“ dodal.

Celý text na iDNES.cz

Continue Reading

Aktuality

Cenový strop pro konzumní vejce vstoupil v Maďarsku v platnost 10. listopadu

Published

on

Maďarská vláda se rozhodla zavést cenový strop i pro konzumní vejce. Podle oznámení Vládního informačního centra bude příslušné nařízení vlády zveřejněno v Maďarském věstníku. Cenové stropy regulují spotřebitelské ceny potravin nejvíce postižené zdražováním. V případě vajec a konzumních brambor nesmí být hrubá maloobchodní cena vyšší než cena uplatňovaná obchodníkem 30. září 2022. Cenový strop snižuje cenu vajec o 25 procent a brambor o 10 procent a očekává se, že sníží inflaci o 0,1 až 0,2 procenta.

Vejce a dokonce lze podle GKI na maďarských trzích prodávat dráž než kdykoli předtím. Obchody ale mohou kvůli cenovému stropu pociťovat jejich nedostatek. Průměrná rodina může zmrazením ceny vajec ušetřit cenu jedné či dvou porcí, maximálně 500 HUF měsíčně. V tržnici Békešská Čaba například v sobotu 12. listopadu žádali za větší vejce 95 HUF a za menší vejce 85 HUF, tedy úplně stejně jako před zavedením cenového stropu, prozradil RTL Híradó.

I přes další zdražování a cenový rozdíl může poptávka v halách tržišť vzrůst, protože kvůli klesající nabídce může být v obchodech vajec nedostatek. Vzhledem k tomu, že na tržištích není cenový strop, je zřejmé, že výrobci raději budou dodávat tam, protože tam lze dosáhnout mnohem vyšší ceny.

Podle informací svazu producentů vajec, pokud jim příjmy nepokryjí náklady kvůli cenovému stropu, pak je třeba počítat s nedostatkem produktu, a to i ve střednědobém horizontu.

(agrarszektor.hu, mbtt.hu)

Continue Reading

Aktuality

5 najväčších mýtov o vajciach: aj vy ste si mysleli, že sú pravdivé? 

Published

on

Vajcia patria k výživovo hodnotným potravinám a okrem toho, že sú samy osebe veľmi chutným pokrmom, majú všestranné využitie pri varení a príprave jedál. S ich vlastnosťami sa spája nielen množstvo zdraviu prospešných látok, ale aj poloprávd či klamstiev. Čo sú fakty a čo, naopak, mýty o vajciach?

  1. mýtus: Farba škrupiny závisí od farby peria sliepky 

Aj vy ste si niekedy kládli otázku, prečo sa farba škrupiny vajec líši? Ak si myslíte, že jej výsledný odtieň má na svedomí sfarbenie peria sliepky, mýlite sa. Prečo majú niektoré vajcia hnedú škrupinu a iné bielu?

Pravda: V skutočnosti rozhodujú o farbe škrupiny vajíčka kožné laloky nachádzajúce sa na mieste, kde majú sliepky uši. Sliepky s červenými či až červenohnedými lalokmi znášajú hnedé vajcia, zatiaľ čo sliepky so svetlými lalokmi vajcia s bielou škrupinou. Faktom je i to, že farba kožných lalokov sa podieľa na sfarbení peria sliepky.

  1. mýtus: Tmavšia farba žĺtka znamená vyššiu kvalitu vajca 

Čím je žĺtok tmavší, tým je vajce kvalitnejšie. Toto tvrdenie je veľmi rozšírené, avšak nepravdivé. Prečo majú niektoré vajcia bledší žĺtok, hoci ich kvalita sa nemení?

Pravda: Kvalita vajec závisí iba od spôsobu skladovania a od krmiva, ktorým je nosnica kŕmená. Práve to má rozhodujúci vplyv na farbu žĺtka. Presnejšie povedané, jeho zafarbenie ovplyvňuje podiel karotenoidov a xantofylov v krmive. Tieto látky pôsobia okrem iného aj ako farbivo (červené a žlté) a sú zodpovedné za tmavšiu farbu žĺtka (podiel daných látok v krmive sa zvyšuje napríklad kukuricou). Ak má žĺtok žltooranžovú farbu, je to najmä vďaka luteínu a riboflavínu, ktoré patria k prírodným farbivám s antioxidačným účinkom. Farba žĺtka však nemá vplyv na kvalitu či chuť vajíčka.

A čo farba škrupiny a farba žĺtka? 

V súvislosti s farbou žĺtka vyvrátime ešte jeden mýtus – čím je škrupina tmavšia, tým tmavší bude žĺtok. Keďže o farbe žĺtka rozhoduje krmivo, sfarbenie škrupiny jeho odtieň nijako neovplyvní.

  1. mýtus: Ak je bielok zakalený, vajce nie je čerstvé

Tvrdenie, podľa ktorého zakalený bielok znamená, že vajce je staré, prípadne pokazené, je lož. Čo sa týka čerstvosti, pravdou je presný opak.

Pravda: Zakalený bielok je badateľný predovšetkým v prípade čerstvých vajec v deň znášky. Samotné zakalenie spôsobuje vysoký obsah oxidu uhličitého po znesení vajíčka.

Čerstvosť si môžete overiť aj sami: 

  • Ak vajce vložíte do vody, to čerstvé sa ponorí, staré bude plávať. Dôvod? Vzduchová dutinka vnútri vajca sa časom postupne zväčšuje.
  • Ak sa bielok rýchlo roztečie, pretože je veľmi riedky, vajce je staré. V čerstvom vajíčku bielok úzko obopína žĺtok a je hustý.
  • Na obale vajec je uvedený údaj o minimálnej trvanlivosti vajec, ktorá je 28 dní od znesenia.
  1. mýtus: Vajcia by sa mali skladovať vo dverách chladničky 

Výrobcovia chladničiek najčastejšie umiestňujú držiak na vajcia do dverí chladničky. Sú však dvere vhodným miestom na uskladnenie vajec?

Pravda: Dvere sú najteplejším miestom v chladničke. Keďže sa často otvárajú, kolíše v nich teplota, čo skladovaným vajciam neprospieva. Vhodné umiestnenie je teda v zadných priestoroch políc, kde k badateľným výkyvom teplôt nedochádza.

  1. mýtus: Vajcia obsahujú veľa cholesterolu, sú teda nezdravé 

Tento mýtus sa opiera o fakt, že vajcia obsahujú cholesterol. Na ten však treba nazerať z viacerých hľadísk. Vajcia nie sú nezdravou potravinou. Prečo?

Pravda: Cholesterol je nevyhnutný pre správnu funkciu tela, vývoj človeka a jeho hormonálnu aktivitu (napríklad pri tvorbe vitamínu D, žlčových kyselín, hormónov). Vajcia obsahujú LDL aj HDL cholesterol, čiže tzv. zlý aj dobrý cholesterol. Vo vaječnom žĺtku sa nachádza cca 200 mg cholesterolu (LDL ku HDL v pomere cca 2/3 : 1/3), zároveň však vajce obsahuje cca 1 700 mg lecitínu, látky, ktorá pomáha s odbúravaním cholesterolu.

Vedeli ste, že?

Konzumáciou vajec automaticky nezvyšujete množstvo cholesterolu vo vašom tele (to závisí napríklad aj od veku, genetiky človeka, zdravotného stavu). Cholesterol nachádzajúci sa vo vaječnom žĺtku má zanedbateľný vplyv na kardiovaskulárne ochorenia – nepatrí k potravinám s vysokým obsahom saturovaných tukov a transmastných kyselín. Samotný tuk v žĺtku je zdraviu prospešný. Ide totiž o nenasýtenú formu, ktorá napomáha udržiavať rovnováhu telesných tekutín.

Vajcia sú skvelým zdrojom výživných látok. Vaječná bielkovina je plnohodnotná a ľahko stráviteľná. Organizmus ju dokáže zužitkovať na 100 %. Preto majú vajcia výborné skóre na stupnici zvanej index sýtosti, ktorá meria schopnosť potravín vyvolávať pocit nasýtenia a znižovať neskorší príjem kalórií. Ak ich pridáte do svojho jedálnička, okrem iného si zabezpečíte zdroj vitamínu D, B12, minerálu selénu či antioxidantov zeaxantínu a luteínu. Vďaka slovenským vajíčkam určite – sú čerstvé, kvalitné a pre zdravie bezpečné (podliehajú totiž neustálej kontrole). Nezabudnite si všímať pečiatku na škrupine vajec, ktorá musí obsahovať označenie SK.

(slovenskahydina.sk)

Continue Reading
Advertisement

Nejnovější příspěvky

Advertisement

Facebook

Aktuality