Connect with us
Reklama

Aktuality

Nejdůležitější faktory formující trh s vejci v Polsku v roce 2021

Published

on

Podle polské Národní komory producentů drůbeže a krmiv budou na trhu s vejci v roce 2021 rozhodovat dva faktory: další průběh pandemie COVID 19 a ptačí chřipka. Problémem může být také agresivní cenová soutěž mezi hlavními světovými producenty, kteří si budou chtít vynahradit ztráty způsobené pandemií COVID.

Rok 2020 překvapil každého, výrobce i spotřebitele. Nejistota a pocit nestability se staly samozřejmostí. Zdálo by se, že potravinářský průmysl vyjde z této krize nezraněný, ale dopady zavedených lockdownů, stejně jako výrazné zhoršení stavu evropských ekonomik, narušily činnost polských producentů.

Neustálé výzvy

Vše nasvědčuje tomu, že extrémní volatilita, která nás provázela v roce 2020, je za námi. Stigma Covid-19 však bude přítomen i letos a významně ovlivní průběh roku. Spotřebitelé jsou opatrnější, omezují své výdaje, což snižuje prodeje a zasahuje domácí výrobce.

„S ohledem na současnou situaci související s pandemií je dnes největší výzvou a hrozbou samotné podnikání. Potravinářský průmysl byl vždy nestálý, nepředvídatelný, ale po obtížných obdobích následovala lepší. Za současné situace nelze popřít, že poptávka je mnohem nižší. Do značné míry je to ovlivněno globálním omezováním aktivit společností ze sektoru HoReCa. Souvisí to následně s mnoha každodenními obtížnými rozhodnutími.“ říká Barbara Woźniak, zástupkyně správní rady Farem Drobiu Woźniak pro farmer.pl.

Podle Národní komory producentů drůbeže a krmiv budou na trhu s vejci v roce 2021 rozhodovat dva faktory: další průběh pandemie COVID 19 a ptačí chřipka.

Očekáváme, že uzavření sektoru HoReCa sníží v první polovině roku poptávku po vejcích. Tuto situaci však bude částečně kompenzovat snížená nabídka vajec, která je způsobena influenzou ptáků. Dopad bude spočívat hlavně ve snížení počtu nosnic a pak v psychologických dopadech, které některé účastníky průmyslového trhu vedou k rozhodnutí zvýšení jejich zásob. Doufáme, že druhá polovina roku bude pro producenty vajec velmi dobrá. Podmínkou je samozřejmě celosvětový úspěch v boji proti koronavirům, který bude mít za následek prudký nárůst poptávky po zpracování, mimo jiné kvůli otevření restaurací a hotelů.“ – říká Katarzyna Gawrońska, ředitelka Národní komory drůbeže a krmiv.

Nové možnosti

Export je jedním ze pilířů polské produkce potravin. Hledání nových exportních zemí, obzvláště když některé z nich bojují s hospodářskou krizí, je dokonce nutností. Pandemie ověřila trh a mnoho zemí neumělo zabezpečit produkci vlastních potravin a bylo nuceno otevřít se vnějším dodávkám. U drůbežích farem Wozniak se právě vývoz stal příležitostí k řešení dopadů pandemie.

„Pro nás jsou novými příležitostmi především nové směry exportu. Po vypuknutí pandemie to byl Singapur. Dalším pozitivním faktorem je velká diverzifikace trhu: otevření se velkým hráčům, kteří jsou schopni sami obsluhovat menší trhy. Země s méně výkonnou ekonomickou strukturou sáhnou pro pomoc při dodávkách potravin z jiných regionů. Kromě toho roste role zpracovaných vajec, tj. prášků a melanží, které si zachovávají vlastnosti a nutriční hodnotu produktu, ale mají mnohem delší trvanlivost. Což je zvlášť důležité pro průmysl HoReCa.“ dodává Barbara Woźniak.

„Bereme v úvahu nejen potřeby evropského potravinářského průmyslu, ale také skutečnost, že Evropská unie je klíčovým dodavatelem vajec a sušených vaječných výrobků v celosvětovém měřítku. Určitou hrozbou pro pozitivní vize budoucnosti může být možné zvýšení konkurence na britském trhu, kde se naši konkurenti z Ukrajiny nebo dokonce ze Spojených států mohou jevit jako rovnocenní s polskými dodavateli. Znepokojuje nás také protekcionistický sentiment u jednoho z našich největších příjemců, České republiky. Problémem může být také agresivní cenová soutěž mezi hlavními světovými producenty, kteří si budou chtít vynahradit ztráty způsobené pandemií COVID “ shrnuje Katarzyna Gawrońska.

„Pandemie změnila naše stravovací návyky. Dnes věnujeme větší pozornost tomu, co je na talířích. Jídlo má podporovat naši imunitu a zdraví, a proto jsme ochotnější sáhnout po zelenině, ovoci, mléčných výrobcích a vejcích a omezujeme konzumaci masa. Jak ukazují globální trendy, vejce přistávají na našich talířích mnohem častěji než před několika lety. Podle předpovědí se navíc spotřeba vajec jako hlavního zdroje bílkovin v příštích dvou desetiletích zvýší o 50 %.“ poznamenává Barbara Woźniak a dodává: „V příštích několika letech se proporcionálně změní systém chovu. Dnes je chov v klecích dominantní, ale brzy bude hrát hlavní roli podestýlka. Také se zvýší nabídka vajec z volného výběhu – i když v této věci stále existuje mnoho otazníků. V tomto ohledu mohou hrát důležitou roli faktory související se životním prostředím a jeho ochranou, protože tento způsob chovu nejvíce zasahuje do životního prostředí. Všechny změny v příštích několika letech budou určeny cenovou politikou produktů a politikou související s ochranou životního prostředí, péčí o klima a výrobci se jimi budou muset řídit. Proto je tak důležité modernizovat výrobu jako součást udržitelné produkce a hlasu spotřebitelů.“

„Vývoj metod chovu slepic alternativních k chovu v klecích je v Polsku obtížný. Spotřebitelé se u nás při výběru řídí cenou vajec a vejce z chovu v klecích jsou – protože zaručují nejvyšší efektivitu výroby – nejlevnější. Proto neočekáváme v roce 2021 nějaký průlom. Zdá se však, že z dlouhodobého hlediska bude pomalu ale stabilně nabývat alternativní výroba na důležitosti.“ dodává Katarzyna Gawrońska.

Bezpochyby udržitelná výroba bude tím, co určí dvacátá léta tohoto století. Během příštího desetiletí bychom měli provést co nejvíce změn, abychom alespoň zpomalili negativní dopad na životní prostředí. Doufejme, že se pandemie Covid-19 brzy stane nejasnou vzpomínkou a naše úsilí se zaměří na změny, které podpoří globální boj proti změně klimatu.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Aktuality

Kvůli ptačí chřipce je v Evropě nedostatek vajec. Drůbežáři jsou v zisku

Published

on

Nedostatek vajec kvůli šíření nákazy ptačí chřipky zvyšuje jejich cenu a drůbežářské podniky se tak po řadě měsíců dostávají do zisku, řekl místopředseda Českomoravské drůbežářské unie Zdeněk Mlázovský. Chybějící produkce na evropském trhu se projevuje na dovozu do Česka. V Německu a Nizozemsku bylo do konce října kvůli nemoci utraceno 5,8 milionu kusů drůbeže.

Drůbežáři se podle Mlázovského již od loňského roku potýkají s rostoucími cenami energií, což se rovněž promítlo do růstu cen. Poznamenal, že drůbežáři řadu měsíců svou produkci nedokázali obchodníkům prodávat za cenu, která by odpovídala nákladům. Na konci léta se ale na trhu projevil velký nedostatek vajec, což vedlo ke zdražení. „Dnes jsme se dostali na ceny, abychom mohli profitovat a mít zisk do budoucna,“ řekl.

Uvedl, že je problematické dovézt do Česka vejce ze zahraničí přes distributory. Zemědělci se dostali do situace, kdy jsou s nimi obchodníci ochotni více vyjednávat. „Řetězce se ozývají samy a diskutují s námi o ceně, což nikdy předtím nedělaly,“ uvedl. Ve firmě, kde sám působí, se i krátí objednávky, aby bylo možné uspokojit všechny odběratele, doplnil. Mlázovský očekává, že situace se brzy změní a po novém roce budou opět chovatelé svou produkci prodávat za nižší ceny.

V ČR se může podle Mlázovského v následujících letech snížit produkce v sektoru drůbeže kvůli plánovanému zákazu klecových chovů nosnic do konce roku 2026. „Bude to obrovský zásah do rozpočtu každého podniku,“ řekl. Očekává, že část podniků nestihne své chovy do tohoto termínu přizpůsobit, což může vést k poklesu chovů zhruba o 30 procent, v nejhorším případě až o 50 procent. Podle dřívějších odhadů unie bude přestavba chovů v ČR stát čtyři až pět miliard korun. „Jsou podniky, které jsou již z 50 procent přestavěné, jsou podniky, které ještě nezačaly,“ dodal.

Celý text na iDNES.cz

Continue Reading

Aktuality

Cenový strop pro konzumní vejce vstoupil v Maďarsku v platnost 10. listopadu

Published

on

Maďarská vláda se rozhodla zavést cenový strop i pro konzumní vejce. Podle oznámení Vládního informačního centra bude příslušné nařízení vlády zveřejněno v Maďarském věstníku. Cenové stropy regulují spotřebitelské ceny potravin nejvíce postižené zdražováním. V případě vajec a konzumních brambor nesmí být hrubá maloobchodní cena vyšší než cena uplatňovaná obchodníkem 30. září 2022. Cenový strop snižuje cenu vajec o 25 procent a brambor o 10 procent a očekává se, že sníží inflaci o 0,1 až 0,2 procenta.

Vejce a dokonce lze podle GKI na maďarských trzích prodávat dráž než kdykoli předtím. Obchody ale mohou kvůli cenovému stropu pociťovat jejich nedostatek. Průměrná rodina může zmrazením ceny vajec ušetřit cenu jedné či dvou porcí, maximálně 500 HUF měsíčně. V tržnici Békešská Čaba například v sobotu 12. listopadu žádali za větší vejce 95 HUF a za menší vejce 85 HUF, tedy úplně stejně jako před zavedením cenového stropu, prozradil RTL Híradó.

I přes další zdražování a cenový rozdíl může poptávka v halách tržišť vzrůst, protože kvůli klesající nabídce může být v obchodech vajec nedostatek. Vzhledem k tomu, že na tržištích není cenový strop, je zřejmé, že výrobci raději budou dodávat tam, protože tam lze dosáhnout mnohem vyšší ceny.

Podle informací svazu producentů vajec, pokud jim příjmy nepokryjí náklady kvůli cenovému stropu, pak je třeba počítat s nedostatkem produktu, a to i ve střednědobém horizontu.

(agrarszektor.hu, mbtt.hu)

Continue Reading

Aktuality

5 najväčších mýtov o vajciach: aj vy ste si mysleli, že sú pravdivé? 

Published

on

Vajcia patria k výživovo hodnotným potravinám a okrem toho, že sú samy osebe veľmi chutným pokrmom, majú všestranné využitie pri varení a príprave jedál. S ich vlastnosťami sa spája nielen množstvo zdraviu prospešných látok, ale aj poloprávd či klamstiev. Čo sú fakty a čo, naopak, mýty o vajciach?

  1. mýtus: Farba škrupiny závisí od farby peria sliepky 

Aj vy ste si niekedy kládli otázku, prečo sa farba škrupiny vajec líši? Ak si myslíte, že jej výsledný odtieň má na svedomí sfarbenie peria sliepky, mýlite sa. Prečo majú niektoré vajcia hnedú škrupinu a iné bielu?

Pravda: V skutočnosti rozhodujú o farbe škrupiny vajíčka kožné laloky nachádzajúce sa na mieste, kde majú sliepky uši. Sliepky s červenými či až červenohnedými lalokmi znášajú hnedé vajcia, zatiaľ čo sliepky so svetlými lalokmi vajcia s bielou škrupinou. Faktom je i to, že farba kožných lalokov sa podieľa na sfarbení peria sliepky.

  1. mýtus: Tmavšia farba žĺtka znamená vyššiu kvalitu vajca 

Čím je žĺtok tmavší, tým je vajce kvalitnejšie. Toto tvrdenie je veľmi rozšírené, avšak nepravdivé. Prečo majú niektoré vajcia bledší žĺtok, hoci ich kvalita sa nemení?

Pravda: Kvalita vajec závisí iba od spôsobu skladovania a od krmiva, ktorým je nosnica kŕmená. Práve to má rozhodujúci vplyv na farbu žĺtka. Presnejšie povedané, jeho zafarbenie ovplyvňuje podiel karotenoidov a xantofylov v krmive. Tieto látky pôsobia okrem iného aj ako farbivo (červené a žlté) a sú zodpovedné za tmavšiu farbu žĺtka (podiel daných látok v krmive sa zvyšuje napríklad kukuricou). Ak má žĺtok žltooranžovú farbu, je to najmä vďaka luteínu a riboflavínu, ktoré patria k prírodným farbivám s antioxidačným účinkom. Farba žĺtka však nemá vplyv na kvalitu či chuť vajíčka.

A čo farba škrupiny a farba žĺtka? 

V súvislosti s farbou žĺtka vyvrátime ešte jeden mýtus – čím je škrupina tmavšia, tým tmavší bude žĺtok. Keďže o farbe žĺtka rozhoduje krmivo, sfarbenie škrupiny jeho odtieň nijako neovplyvní.

  1. mýtus: Ak je bielok zakalený, vajce nie je čerstvé

Tvrdenie, podľa ktorého zakalený bielok znamená, že vajce je staré, prípadne pokazené, je lož. Čo sa týka čerstvosti, pravdou je presný opak.

Pravda: Zakalený bielok je badateľný predovšetkým v prípade čerstvých vajec v deň znášky. Samotné zakalenie spôsobuje vysoký obsah oxidu uhličitého po znesení vajíčka.

Čerstvosť si môžete overiť aj sami: 

  • Ak vajce vložíte do vody, to čerstvé sa ponorí, staré bude plávať. Dôvod? Vzduchová dutinka vnútri vajca sa časom postupne zväčšuje.
  • Ak sa bielok rýchlo roztečie, pretože je veľmi riedky, vajce je staré. V čerstvom vajíčku bielok úzko obopína žĺtok a je hustý.
  • Na obale vajec je uvedený údaj o minimálnej trvanlivosti vajec, ktorá je 28 dní od znesenia.
  1. mýtus: Vajcia by sa mali skladovať vo dverách chladničky 

Výrobcovia chladničiek najčastejšie umiestňujú držiak na vajcia do dverí chladničky. Sú však dvere vhodným miestom na uskladnenie vajec?

Pravda: Dvere sú najteplejším miestom v chladničke. Keďže sa často otvárajú, kolíše v nich teplota, čo skladovaným vajciam neprospieva. Vhodné umiestnenie je teda v zadných priestoroch políc, kde k badateľným výkyvom teplôt nedochádza.

  1. mýtus: Vajcia obsahujú veľa cholesterolu, sú teda nezdravé 

Tento mýtus sa opiera o fakt, že vajcia obsahujú cholesterol. Na ten však treba nazerať z viacerých hľadísk. Vajcia nie sú nezdravou potravinou. Prečo?

Pravda: Cholesterol je nevyhnutný pre správnu funkciu tela, vývoj človeka a jeho hormonálnu aktivitu (napríklad pri tvorbe vitamínu D, žlčových kyselín, hormónov). Vajcia obsahujú LDL aj HDL cholesterol, čiže tzv. zlý aj dobrý cholesterol. Vo vaječnom žĺtku sa nachádza cca 200 mg cholesterolu (LDL ku HDL v pomere cca 2/3 : 1/3), zároveň však vajce obsahuje cca 1 700 mg lecitínu, látky, ktorá pomáha s odbúravaním cholesterolu.

Vedeli ste, že?

Konzumáciou vajec automaticky nezvyšujete množstvo cholesterolu vo vašom tele (to závisí napríklad aj od veku, genetiky človeka, zdravotného stavu). Cholesterol nachádzajúci sa vo vaječnom žĺtku má zanedbateľný vplyv na kardiovaskulárne ochorenia – nepatrí k potravinám s vysokým obsahom saturovaných tukov a transmastných kyselín. Samotný tuk v žĺtku je zdraviu prospešný. Ide totiž o nenasýtenú formu, ktorá napomáha udržiavať rovnováhu telesných tekutín.

Vajcia sú skvelým zdrojom výživných látok. Vaječná bielkovina je plnohodnotná a ľahko stráviteľná. Organizmus ju dokáže zužitkovať na 100 %. Preto majú vajcia výborné skóre na stupnici zvanej index sýtosti, ktorá meria schopnosť potravín vyvolávať pocit nasýtenia a znižovať neskorší príjem kalórií. Ak ich pridáte do svojho jedálnička, okrem iného si zabezpečíte zdroj vitamínu D, B12, minerálu selénu či antioxidantov zeaxantínu a luteínu. Vďaka slovenským vajíčkam určite – sú čerstvé, kvalitné a pre zdravie bezpečné (podliehajú totiž neustálej kontrole). Nezabudnite si všímať pečiatku na škrupine vajec, ktorá musí obsahovať označenie SK.

(slovenskahydina.sk)

Continue Reading
Advertisement

Nejnovější příspěvky

Advertisement

Facebook

Aktuality