Connect with us
Reklama

Chov

Obavy v maďarském potravinářském průmyslu: ohroženi jsou jak lidé, tak zvířata

Published

on

Společná zpráva tří agentur Evropské unie ukazuje trendy v používání antibiotik v Evropě. Používání antibiotik podle ní ve většině zemí EU ve větší či menší míře klesá a u některých zvířat určených k produkci potravin je nižší než u lidí. V Maďarsku je bohužel pokles spíše u menších a ekonomicky chovaných zvířat, na jednotku živočišného produktu je pátým největším uživatelem antibiotik v EU.

Podle prohlášení vydaného loni v létě Evropským úřadem pro bezpečnost potravin (EFSA), Evropskou agenturou pro léčivé přípravky (EMA) a Evropským střediskem pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) je používání antibiotik v poklesu a naznačuje, že přijatá opatření jsou efektivní. Užívání skupiny antibiotik zvaných polymyxiny, kam patří i kolistin, kleslo v EU v průměru téměř o polovinu. To je pozitivní vývoj, protože kolistin se také používá v nemocnicích k léčbě pacientů infikovaných určitými multirezistentními bakteriemi. Zde však musíme poznamenat, že pokles v Maďarsku zdaleka není stejný jako ve zbytku Evropy.

Cílem všeho živého, včetně bakterií, je přežít a množit se. Čím více antibiotik lidstvo používá, tím více se jich uvolňuje do životního prostředí jako aktivní složka, která zabíjí bakterie, které jsou na ně citlivé, a dává přeživším výhodu přežití.
Rezistentní bakterie se nevyvíjejí pouze u člověka, zvířete nebo rostliny, která je specificky léčena antibiotiky, ale také v životním prostředí. Proto jsou antibiotika vypouštěná do životního prostředí nebezpečná. Potíže vrcholí, když se multirezistentní podmíněná patogenní bakterie přemnoží a způsobí onemocnění v lidském (nebo zvířecím) těle, které je z jakéhokoli důvodu oslabeno. Oslabeným imunitním systémem může být mnoho věcí: jiná infekční onemocnění (např. chřipka, covid), rakovina, transplantace, dlouhodobé užívání některých léků (např. steroidů). V takových případech nelze nemoc pro rezistenci způsobenou multirezistentní bakterií vyléčit antibiotiky a pacient zemře. To vše může vést k tomu, že do roku 2050 by jakákoli nemoc způsobená multirezistentními bakteriemi mohla být hlavní příčinou úmrtí na celém světě.

„Neuplynulo ani 100 let od objevu penicilinu, který ukazuje, jak rychle se medicína mění. Souběžně s veterinární medicínou bude v humánní medicíně narůstat trend nepodávat antibiotika okamžitě. Jako veterinární diagnostická laboratoř stojíme za nařízením poskytnout laboratorní zázemí a co nejvíce vyšetření, abychom mohli hovořit o vědomém a cíleném užívání antibiotik. Jako cíl má být použita kompozice, která je velmi účinná proti bakterii způsobující onemocnění, ale není příliš širokospektrá. Brokovnice nejsou povoleny.“ řekl László Branduse, generální ředitel společnosti VetControll a dodal: „V mnoha případech je množství antibiotik podáváno tak, že dávka není pro daný dobytek nutná a jdu i dále, antibiotika nemusí být nutné podávat vůbec. Nadměrné množství na druhou stranu způsobuje škody a končí v odpadních vodách a organickém hnoji, čímž se dostává do našeho životního prostředí.“

„V oblasti chovu zvířat je to již dlouho přísně regulováno, na trh pro lidskou spotřebu mohou být uváděny pouze živočišné produkty bez antibiotik (maso, mléko, vejce). K tomu slouží ochranná lhůta, která u každého antibiotického přípravku určuje, jak dlouho nesmí být živočišný produkt člověkem po posledním užití konzumován. Dodržování je přísně sledováno testováním potravin, takže skutečným významným rizikem pro člověka není, na rozdíl od všeobecného mínění, konzumace živočišných produktů obsahujících antibiotika, ale kontaminace antibiotiky a následné šíření rezistence. Je velmi důležité lidem (jakožto konzumentům léčiv a živočišných produktů i chovatelům společenských zvířat) otevřít oči a dbát na šetrné, uvážlivé používání antibiotik: nepodávat antibiotika lidem ani hospodářským zvířatům, dokonce ani zvířatům v zájmovém chovu, bez provedení mikrobiologického testu. Je to nový směr, ale je to jediná cesta vpřed pro dlouhodobé zdraví,“ řekl László Branduse.

(agrarszektor.hu)

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Chov

Biedronka, Aldi, či Kaufland. Které polské řetězce již stáhly vejce z klecí?

Published

on

Své závazky ohledně přechodu na pouze bezklecová vejce zatím splnily pouze 4 z 10 polských obchodních řetězců. 

Biedronka, Lidl, Aldi. Které řetězce již stáhly vejce z klecí?

Některé přední řetězce (4 z 10 největších v Polsku) již naplnily několik let před termínem očekávání spotřebitelů a splnily své závazky ohledně prodeje čerstvých vajec z bezklecových chovů. Termín ukončení prodeje je v roce 2025. Jsou to: Biedronka, Carrefour, Aldi, Kaufland  a nepomiňme i Makro, který jako první velkoobchodní řetězec plní povinnost ohledně vajec z bezkecových chovů.

Šestá mezinárodní zpráva EggTrack společnosti Compassion in World Farming ukazuje, že více a více společností přijímá globální závazky k produkci vajec bez klecí. Zpráva, která sleduje pokrok velkých potravinářských společností při plnění jejich závazků k bezklecovým vajíčkům, ukazuje, že za poslední rok učinilo globální závazky osm nových společností. Patří mezi ně například Pizza Express a Yum! Značky (značky KFC, Pizza Hut, Taco Bell).

Zpráva EggTrack zahrnovala 232 společností. 175 z nich veřejně oznámilo pokrok směrem ke svým závazkům bez klecí. Průměrná implementace bezklecových systémů u těchto společností je 79,1 % (kde 100 % znamená prodej či používání jen bezklecových vajec) . Mezi globálními společnostmi, které vykázaly data, se jejich podíl bez klecí zvýšil z průměrných 55,2 % v roce 2021 na 63,1 % v roce 2022.

Údaje o trhu ukazují, že stádo bez klecí v EU nadále roste: z 52 % v roce 2021 na 55 % v roce 2022. Nejnovější EggTrack uvádí, že ze 128 společností s evropskými závazky (buď regionálními nebo globálními) má 109 společností. Jejich dodavatelské řetězce jsou nyní v průměru z 84,4 % bez klecí.

Kolik společností v Polsku opouští vejce z klecí?

V Polsku se více než 140 společností zavázalo od roku 2025 používat jen vejce bez klecí, včetně největších řetězců supermarketů (v této zprávě jsou zahrnuty pouze některé společnosti z Polska, některé z nich podléhají mezinárodním závazkům, pro celou Evropu resp. svět). To odráží rostoucí podíl bezklecové produkce na trhu: z 19 % v roce 2021 na 23,8 % v roce 2022, což je nárůst o 4,8 %, uvádí oficiální stránka Evropské komise.

Hejno nosnic v Polsku čítá 51 milionů slepic, což je druhé největší v Evropě (po Německu), z nichž 76,2 % slepic je stále chováno v (obohacených) klecích. Z 23,8 % v bezklecových chovech je 17,8 % ve stáji, pouze 5 % ve volném výběhu a 1 % v ekologickém chovu. Na druhou stranu podle studie Biostat z roku 2022 78,5 % Poláků uvádí, že podmínky nosnic jsou pro ně při nákupu vajec velmi důležité. Polští spotřebitelé preferují nákup vajec z volného chovu (33 % respondentů) a neoznačených vajec z malých farem na venkově (22 % respondentů).

Výrobky z vajec – bez klecí?

Kromě čerstvých vajec jsou cílem přechodu stále více firem i výrobky s obsahem vajec. Biedronka informuje, že v roce 2021 již 81 % výrobků vlastní značky s obsahem vajec pochází z bezklecového chovu, Carrefour Polska zdůrazňuje, že se to týká 64 % jejich výrobků, Aldi uvádí, že toto číslo je 40,8 %. Kaufland Polska informuje, že z obavy o welfare nosnic společnost urychlila práce na sortimentu vajec používaných ve výrobě. Společnost 100% Fresh Cage-Free Eggs aktuálně pracuje na závazku, že do roku 2025 bude v recepturách zpracovaných produktů vlastní značky používat pouze vejce z alternativních způsobů chovu, kde se podíl vajec pohybuje nad 1 %.

Také Makro Polska (součást mezinárodní skupiny Metro Group), která v lednu 2022, 3 roky před oznámeným závazkem, stáhla z prodeje čerstvá klecová slepičí vejce. Makro je první velkoobchodní řetězec v Polsku, který se rozhodl udělat tento velký krok směrem k welfare nosnic. Přestože se původní závazek se týká vajec vlastní značky, Makro Polska také odstoupila od prodeje „trojek“ svých dodavatelů.

V době zveřejnění zprávy EggTrack 2022 (listopad 2022) se žádný z polských producentů vajec veřejně nezavázal k přechodu na 100% bezklecový chov.

Barbara Woźniak, zástupkyně představenstva Ferma Drobiu Woźniaka, prezidenta Ovotek, majitele značky Zdrovo, uvádí, že se společnost rozhodla investovat miliony dolarů do změny způsobu chovu z klecí na podestýlku.

„Jsme největším výrobcem vajec z podestýlky v Polsku. Tyto investice s sebou nesou obrovské náklady, které financujeme pouze z vlastních zdrojů, proto změna probíhala po etapách, ale již nyní můžeme prohlásit, že produkce vajec z podestýlky a vajec z volného chovu neustále roste. V tuto chvíli 50 procent našich vajec pochází z klecových chovů, 45 % z podestýlky a 5 procent z volného výběhu. Naším operačním plánem pro příští roky je postupné zvyšování podílu alternativního chovu – dodala.

(portalspozywczy.pl)

Continue Reading

Chov

Dánsko oficiálně zavírá klecové chovy

Published

on

Dánské ministerstvo zemědělství prohlásilo, že od začátku příštího roku (2023) zakáže producentům vajec investovat do zařízení pro klecový chov nosnic. Přesto má být v Dánsku povolena klecová produkce vajec ještě příštích 12 let, do roku 2035. Dánská vláda nebude nijak kompenzovat zemědělce kvůli zavedení nového zákona. Producenti vajec také nemohou očekávat žádnou podporu související s přizpůsobením se novým předpisům a přechodem z klecového na alternativní chovy. Loni pocházelo 13 procent vajec vyprodukovaných v Dánsku z klecových chovů. To znamená velmi velkou změnu, protože ještě v roce 2010 až 60 procent dánských vajec pocházelo od výrobců využívajících klecové systémy.

(kipdip.org.pl)

Continue Reading

Chov

Úrady nariadili pre vtáčiu chrípku zatvoriť všetku hydinu v Anglicku

Published

on

Britské úrady nariadili chovateľom v Anglicku zatvoriť od 7. novembra až do odvolania všetku hydinu a iné vtáky chované v zajatí v snahe obmedziť šírenie vtáčej chrípky. Informuje o tom TASR na základe správy agentúry AFP.

„Tento rok zápasíme s najväčšou epidémiou vtáčej chrípky v histórii. Sme svedkami prudkého rastu počtu prípadov v komerčných aj domácich chovoch po celom Anglicku,“ vyhlásila šéfka britskej veterinárnej správy Christine Middlemissová. Ako pripomína AFP, v kontinentálnej Európe už zaviedli rozsiahle obmedzenia prevozu hydiny. Vtáčia chrípka na kontinente usmrtila milióny divých vtákov, pričom úrady pristúpili k vybitiu miliónov kusov hydiny v snahe zabrániť šíreniu nákazy.

Vajcia z voľného výbehu tak z anglického trhu zmiznú, úrady však dúfajú, že k Vianociam bude dostatok moriek.
„Toto rozhodnutie sa nám neprijímalo ľahko, ale je to najlepší spôsob, ako ochrániť vaše vtáky pred touto vysokonákazlivou chorobou,“ apelovala hlavná veterinárka na chovateľov. V Británii úrady za uplynulých 12 mesiacov potvrdili 200 prípadov vtáčej chrípky. V piatok zároveň oznámili program kompenzácií pre postihnutých chovateľov.

Podľa odborníkov vtáčia chrípka nepredstavuje významné nebezpečenstvo pre ľudí a riadne tepelne upravené mäso či vajcia sú bezpečné na konzum.

(TASR)

Continue Reading
Advertisement

Nejnovější příspěvky

Advertisement

Facebook

Aktuality