Connect with us
Reklama

Aktuality

Odvětví vajec musí hrát větší roli ve vzdělávání spotřebitelů

Published

on

Pokud se vaječnému průmyslu nepodaří hrát silnější roli ve vzdělávání spotřebitelů, všichni zaplatíme cenu za dobře míněné, ale zavádějící změny v chování spotřebitelů. Nákupní rozhodnutí spotřebitelů se mění s nástupem nových generací. Kromě tradičních obav o cenu, chuť a pohodlí nesčetné průzkumy ukazují, že spotřebitelé nyní chtějí při nákupu potravin také autenticitu a udržitelnost.

I když se vajíčkům daří docela dobře, pokud jde o tyto tradiční faktory, člověk by si myslel, že by si vedly ještě lépe, pokud by byly posuzovány podle těchto nových spotřebitelských kritérií. Autenticita pro spotřebitele znamená potraviny s nejkratším seznamem přírodních a zdravých surovin. Co je přirozenější a výživnější – a vyrobené z jediné složky – než vejce? Vejce by v myslích spotřebitelů neměla čelit vůbec žádné konkurenci ve srovnání s novými rostlinnými směsmi. Přehled některých z těchto nových produktů na rostlinné bázi odhaluje seznam nejméně 15 složek, včetně gum, barviv a konzervačních látek, které napodobují matku přírodu. Neřekli nám spotřebitelé, že chtějí potraviny s jednoduchým a krátkým seznamem složek?

Tyto rostlinné produkty se dodávají pouze v tekuté nebo práškové formě a nenabízejí fantastickou všestrannost skutečných vajec. Dosud žádný z těchto produktů nenapodobil vizuální přitažlivost smaženého nebo sázeného vejce. Není čas připomenout spotřebitelům, že autenticita a všestrannost se nacházejí společně v tomto nejpřirozenějším z produktů?

Na frontě udržitelnosti by vejce měla být vzorem skvělé výživy s malým dopadem na naši planetu. Stejně jako v mnoha jiných odvětvích zemědělství se producentům vajec za posledních 50 let podařilo zvýšit produkci a zároveň snížit svůj dopad na životní prostředí, včetně spotřeby vody, spotřeby krmiva a množství emisí oxidu uhličitého na vyprodukované vejce. Dnes má odvětví vajec nejnižší celkové emise skleníkových plynů ze všech odvětví živočišné výroby a nejnižší emise na kilogram vyprodukované bílkoviny (asi 30 kg ekvivalentu CO 2 na kg bílkovin). Uvědomuje si to spotřebitel?

Naše zemědělské postupy jsou zpochybňovány několika lidmi, kteří často postrádají jasné pochopení širšího obrazu. Zatímco produkce bez klecí a chovu ve volném výběhu zní skvěle, výzkum ukázal, že tyto systémy produkce ne vždy odpovídají lepším životním podmínkám ptáků. Nemoci, které zmizely v 60. letech 20. století, jsou nyní zpět a sektoru vajec často zbývá méně nástrojů, jak se s nimi vypořádat. Lepší blaho, říkáte? A co životní prostředí? Emise z vajec produkovaných v bezklecových systémech jsou o 10 % až 18 % vyšší než v klecových systémech, zejména kvůli vyšší spotřebě krmiva, vyšší úmrtnosti a nižší produktivitě.
Proč těch několik aktivistických skupin obhajuje přechod na výrobní metody, které jsou méně šetrné k životnímu prostředí? Copak by si spotřebitelé nakonec neuvědomili, že je čas podniknout další kroky ke snížení úrovně emisí CO 2 v zájmu budoucích generací?

Zpět k základům

Možná jsme neodvedli nejlepší práci při vysvětlování nezbytných kompromisů, které jsou vyžadovány při řešení tak složitých problémů, a pravděpodobně je čas vrátit se k základům v naší komunikaci se spotřebiteli. Asi před 30 lety byl sektor vajec falešně napaden kvůli obsahu cholesterolu ve vejcích a v reakci na to producenti investovali čas a úsilí do lepší komunikace s lékařskou profesí, dietology a spotřebiteli. Znovu investujme do budoucnosti a naučme školní děti a studenty, odkud potraviny pocházejí a co je potřeba k tomu, abychom denně poskytovali cenově dostupné a výživné jídlo. Nyní je čas vysvětlit produkci a výživu vajec našim budoucím spotřebitelům.

(WATTAgNet.com)

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Aktuality

ZMIZNÚ SLOVENSKÉ VAJCIA z obchodov?

Published

on

By

Slovenské obchodné siete zoskupené vo Zväze obchodu Slovenska plánujú naďalej podporovať slovenskú poľnohospodársku a potravinársku produkciu vrátane slovenských producentov vajec.

Na tomto základe bolo v roku 2020 uzatvorené Memorandum o spolupráci v oblasti produkcie slepačích vajec na Slovensku medzi ministerstvom pôdohospodárstva, Zväzom obchodu SR a Úniou hydinárov Slovenska, obsahom ktorého sú vzájomné záväzky zamerané na podporu domácej produkcie vajec vrátane deklarácie, že slovenskí hydinári najneskôr do roku 2030 uskutočnia rekonštrukciu klietkových chovov nosníc na podstielkové, volierové a voľnovýbehové chovy.

Slovenské obchodné siete sa nepridali k iniciatíve zahraničných reťazcov ukončiť predaj vajec pochádzajúcich z obohateného klietkového chovu už v roku 2025, čím prejavili voči domácim producentom vajec vyššiu mieru ústretovosti vzhľadom na ich reálne investičné možnosti postupne modernizovať chovy nosníc.

„Členovia Zväzu obchodu plne podporujú trend zlepšovania humánnosti chovov a životných podmienok zvierat, no zároveň považujeme za veľmi dôležitú aj udržateľnosť domácej produkcie vajec a zabezpečenie potravinovej sebestačnosti a zdravotnej bezpečnosti potravín,“ uviedol prezident Zväzu obchodu SR, Filip Kasana. Ako ďalej hovorí, nemožno opomenúť zvýšenú uhlíkovú stopu pri realizovaní náročnejšej logistiky v rámci dovozu tovaru zo zahraničia, čo má významný vplyv na kritériá udržateľnosti v rámci dopadov na životné prostredie.

„V súčasnosti platná legislatíva únie ani Slovenska chov nosníc v obohatených klietkach nezakazuje, a preto slovenské obchodné siete združené vo Zväze obchodu SR (COOP Jednota, CBA a Labaš) naďalej uprednostňujú slovenskú produkcia vajec v zmysle podpísaného Memoranda o spolupráci s Úniou hydinárov Slovenska, takže na ich pultoch budú pre spotrebiteľov dostupné domáce vajcia aj po 1. januári 2025,“ dodáva Filip Kasana.

V súčasnosti slovenskí chovatelia zabezpečujú slovenskú sebestačnosť vajec cca 85 %, pričom väčšina slovenskej produkcie je realizovaná prostredníctvom obohatených klietok, čo sa odráža aj na čistote vajec, ktorú spotrebiteľ preferuje.

Krmivo pre nosnice v klietkovom a podstielkovom chove má rovnakú kvalitu a zloženie. V záujme zlepšovania životných podmienok zvierat slovenskí chovatelia nosníc postupne rekonštruujú svoje prevádzky na podstielkový chov, no na väčšiu dynamiku tohto procesu im chýbajú finančné zdroje. Chov nosníc prostredníctvom podstielkového chovu je ekonomicky náročnejší, čo má svoj odraz vo vyššej pultovej cene vajec.

(TASR)

Continue Reading

Aktuality

Vyplatí se kupovat „domácí“ vajíčka?

Published

on

By

Vejce „domácí“, „z venkova“ nebo „od šťastných slepiček“… Pojmů je mnoho, ale každý ví, o čem je řeč. Stojí za to napsat pár slov o bezpečnosti takových produktů a představit jejich ceny.

  • Prodej domácích vajec je v Polsku docela populární.
  • Takový produkt je považován za hodnotnější než vejce z farmy, i když je třeba dodat, že vědecký výzkum není v této otázce jasný.
  • Při rozhodování o koupi takových vajec stojí za to věnovat pozornost několika aspektům.

Skladování vajec

Při nákupu je vhodné vzít v úvahu, jak byla vejce skladována: pro jejich bezpečnost musí být dostatečně nízká teplota a musí být omezeno vystavení zboží přímému slunečnímu záření. Samozřejmě ne vždy máme možnost zkontrolovat, jak byla vejce uskladněna, ale pokud vidíme, že na trhu leží bez jakékoliv ochrany proti slunci, měli bychom s tímto faktem počítat.

Mytí vaječných skořápek

Další věcí je čistota skořápek. Nejlepší by samozřejmě bylo, kdyby se vajíčko neušpinilo. Zanechat špinavou skořápku je však menší zlo, než se ji pokoušet umýt – taková akce zvyšuje riziko pronikání choroboplodných zárodků do pórovité skořápky. Bohužel nemáme jak ověřit, zda bylo vajíčko, které jsme koupili, umyté či nikoliv.

Prodej vajec na trhu

Bohužel se také může stát, že nepoctiví prodejci koupí vejce ze supermarketů nebo velkoobchodů (vykoupí je za nižší cenu) a následně je prodají jako „domácí“. Není problém označení odstranit a vejce přebalit do jiného obalu. Takové praktiky samozřejmě nejsou zdraví nebezpečné, ale je to podvod – vždyť když si chceme koupit farmářská vejce.  Bohužel neexistuje žádná účinná metoda, jak odlišit vejce z trhu od těch z domácích chovů. Má to určité důvody (vejce z drůbežárny mají častěji hnědou barvu, což vyplývá z genetiky používané ve velkochovu), ale v žádném případě to není pravidlo.

Princip omezené důvěry

Jak vidíme, při nákupu vajec z neoficiálních kanálů existuje mnoho neznámých. Samozřejmě se nestavíme na žádnou stranu, ale při rozhodování o takové koupi bychom se měli řídit zásadou omezené důvěry. Je důležité, aby produkt, který kupujeme, pocházel ze známého a důvěryhodného zdroje. Je nutné dodržovat základní hygienická pravidla, to znamená pečlivě si umýt a dezinfikovat ruce při manipulaci s vejci a před použitím opařit skořápku. Taková vejce je také lepší nepoužívat k přípravě tepelně neupraveného jídla.

Jaké jsou ceny vajec?

Na závěr se sluší říci, jaké jsou dnes ceny domácích vajec. Jak ukazuje náš krátký průzkum, náklady na nákup takových vajec se velmi liší. Nabídka zahrnuje produkty s cenami od 0,80 PLN do 1,50 PLN za kus. Cena částečně souvisí s velikostí vajíčka, ale pravděpodobně je to z velké části dáno poměrem nabídky a poptávky.

(farmer.pl)

Continue Reading

Aktuality

Easter Egg Roll využívá téma EGGucation již třetím rokem

Published

on

By

Akce, kterou pořádají prezident Biden a první dáma, nabízí tisíce skořápkových vajec a aktivity pro děti i dospělé.

V Bílém domě se v pondělí 1. dubna konala akce Easter Egg Roll 2024, která obsahovala téma „EGGucation“ se vzdělávacími aktivitami pro děti všech věkových kategorií. Kromě hledání velikonočních vajíček se letošní akce soustředila na kvalitu škol, čtenářské koutky, exkurze na farmy, obrázkový den, či fyzické zóny „EGGucation“. Více než 30 000 natvrdo vařených vajec ve skořápce je následně ručně barveno a využito při hledání vajec.

Generální ředitelka American Egg Board (AEB) Emily Metzová řekla: „Američtí producenti vajec jsou hrdí na to, že mohou ve velikonočním období poskytovat vejce rodinám v nouzi a budou pokračovat v darech komunitám po celých USA a po celý rok.“ První dáma Jill Biden uvedla, že letošní akce Velikonoční vajíčko se účastní přibližně 40 000 lidí.

(wattagnet.com)

Continue Reading

Aktuality