Connect with us
Reklama

Obchod

Polská vejce se hrnou do Maďarska

Published

on

Maďarští výrobci vajec se obávají, že by mohli být vytlačeni z domácího trhu poté, co se v některých tamních obchodech po oznámení cenového stropu objevila polská vejce.

Cena vajec před několika týdny překročila hranici 100 HUF a u výrobců bylo pozorováno další zvyšování cen. Podle předpovědí mohla cena za kus kolem Vánoc dosáhnout 150 HUF. Vláda proto od poloviny listopadu rozšířila sortiment potravinářských výrobků se zmrazováním cen o brambory a vejce. Ale zatímco u předchozích výrobků spadal do působnosti opatření pouze jeden nebo dva produkty, působnost vyhlášky se vztahuje na všechny druhy těchto dvou potravin bez rozdílu. Na všechny stolní brambory a od nejmenšího po největší vejce. 30. září se téměř o čtvrtinu nižší obchodníci museli vrátit k ceně. Rozhodčíci ani nehleděli na to, za jakých podmínek slepice vejce snášely. Vejce všech velikostí ze všech chovů se vrátila na cenovou hladinu z konce září.

Obchodníci obešli maďarského dodavatele

Zpráva o zmrazení cen vajec vyvolala v obchodech nával, regály se v prvních dnech rychle vyprázdnily a v některých obchodech už se objevila polská vejce. Ministr zemědělství minulý týden na Inforádiu mluvil o tom, že se balírnám podařilo získat polská vejce, aby se odstranil nedostatek kvůli výkupům do zásoby. V případě distribuce vajec byla doposud praxe taková, že producenti vajec dodávali vejce do balírny, se kterou měli uzavřenou smlouvu a balírna se ucházela u obchodních řetězců o uzavření smlouvy na konkrétní cenu a množství. Od té doby baliči zajišťovali dodání nasmlouvaného množství do skladů řetězců.

Nyní se však maďarští producenti a balírny vajec potýkají s tím, že polská vejce jsou dovážena na prodejny přímo ze zahraničí, od polských producentů vajec, tedy nikoli přes tuzemskou balicí společnost. Nasvědčuje tomu i skutečnost, že vejce jsou umístěna na regály řetězce supermarketů v původním polském obalu a pouze s nálepkou v maďarštině, na které jsou uvedeny základní informace potřebné pro distribuci v Maďarsku. Na fenomén na konferenci Portfolio Agricultural Sector 2022 upozornila i Éva Csupászné Sánta, generální ředitelka Csabatáj Zrt.

Důvodem obav je, že maďarské výrobky mohou být vytlačeny z obchodů kvůli levnějším polským vejcím, protože mezinárodní řetězce mohou získat levnější produkty ze svých zahraničních zdrojů a maďarští zemědělci kvůli vysokým nákladům ceny snížit nemohou.

Výrobci a obchodníci tedy tlačí proti sobě. Kdo ponese ztrátu? Vzhledem k napjaté situaci se ani jedna ze stran zatím neodhodlala otevřeně vyjádřit svůj postoj, pouze anonymně nastínila své plánované kroky. Vejce jsou jedním z nejdražších produktů, chov vajec vyžaduje drahé krmivo, líhnutí vyžaduje další energii a balení také stojí hodně. Domácí zpracovatelský průmysl nevyrábí maďarské potraviny příliš levně, takže kromě slabého forintu a vstupních surovin nakupovaných za slabý forint je inflace na trhu potravin vyšší než v jiných evropských zemích díky nepříliš pozitivním ukazatelům produktivity. Agrární sektor se právě teď může radovat z velkého množství peněz EU, z nichž část lze utratit na rozvoj, ale v nepříznivém prostředí úrokových sazeb není pravděpodobné, že rok 2023 bude rokem zásadního vývoje. Ceny na globálním trhu se sice již začínají uklidňovat, tuzemští zemědělští experti ale zatím hovoří o dalším zdražování, byť s výrazně pomalejší dynamikou. Proto není divu, že má obchod dost ztrát a pomalu klesá obrat jejich portfolia obchodu s potravinami.

Levnější zahraniční nákupy nejsou vždy možné, podle údajů AKI PAIR je například produkční cena jatečných kuřat v Polsku mírně nad maďarskou cenovou úrovní. V databázi ústavu jsou maďarské brambory také o něco levnější než dovoz. V případě vajec nejsou zahraniční ceny zveřejněny, ale z letáků obchodů je zřejmé, že vejce lze v obchodech v Polsku koupit mnohem levněji.

Vzhledem k tomu, že v celé Evropě je nedostatek vajec kvůli zuřící epidemii ptačí chřipky, okamžitě se nabízí řešení: producenti, kteří dosud zásobovali maďarský obchod, budou svá vejce exportovat. V Nizozemsku, Belgii, Francii, Německu a dalších evropských zemích se schodek také zvyšuje a tam je poptávka mnohem vyšší. Pokud se tedy maďarští producenti vajec a obchodní řetězce nedohodnou, mohou se maďarské zásilky vajec vydat na evropské turné místo do tuzemských obchodů.

(agrarszektor.hu)

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Obchod

Ukrajinské obilí proudí do EU: Maďarsko vyzývá k okamžité akci

Published

on

Maďarský, polský, slovenský, rumunský premiér a také bulharský prezident ve společném dopise požádali předsedkyni Komise Ursulu von der Leyen, aby Komise neprodleně přijala opatření k řešení neudržitelné situace způsobené zvýšeným dovozem obilí z Ukrajiny, oznámil maďarský ministr zemědělství István Nagy. Vysvětlil, že zvýšené ceny energií a vstupní náklady v důsledku rusko-ukrajinské války a sankce uvalené v reakci na ni velmi vážně postihují evropské zemědělce.

V členských státech sousedících s Ukrajinou – včetně Maďarska – k tomu všemu přistupuje dosud nevídané množství dovozu obilí a olejnatých semen, které do těchto zemí přijíždí a zůstává. Ukrajinské zemědělství, které se těší úplnému osvobození od cla, navíc začalo vyvážet na evropský trh velké množství drůbeže, vajec a medu, což vytlačuje maďarské produkty z jeho tradičních trhů a snižuje prodejní ceny zemědělců pod úroveň výrobních nákladů. István Nagy uvedl, že když vidí bezmoc východoevropských států a šéfů vlád v Bruselu, žádají předsedkyni Evropské komise, aby okamžitě vypracovala komplexní balíček opatření, který zahrnuje okamžitou pomoc postiženým zemědělcům.

Ministr se dotkl i toho, že je zřejmé, že prostředky, které lze k tomuto účelu využít v rámci Společné zemědělské politiky a státních rozpočtů, nemohou stačit. Abychom situaci v krátkodobém horizontu vyřešili, žádáme Komisi, aby prověřila možnost, že EU vykoupí pro humanitární účely uskladněné obilí vypěstované v sousedních členských státech. Je neprodejné z důvodu poklesu cen způsobeného dovozem.

István Nagy zdůraznil, že maďarská vláda důvěřuje tomu, že Evropská komise při pomoci Ukrajině nezapomene na východoevropské farmáře, protože se neočekává ani není spravedlivé, aby cenu společné solidarity, kterou 27 členských států EU vůči Ukrajině poskytuje, zaplatili hraniční členské státy. Je třeba zabránit tomu, aby se stalo totéž, co v případě sankcí, tedy že EU způsobí sobě a svým zemědělským výrobcům větší škody, než kolik pomoci znamená bezcelní dovoz zemědělských produktů po zemi na Ukrajinu, uvedl.

(agrarszektor.hu)

Continue Reading

Obchod

Obchodní koncese udělené Ukrajině mají být prodlouženy o jeden rok

Published

on

Evropská komise navrhla prodloužit pozastavení dovozních cel, kvót a opatření na ochranu trhu pro ukrajinský vývoz do Evropské unie, takzvané výhody autonomního obchodu, o další rok. Podle bruselského orgánu by EU tak podpořila ukrajinskou ekonomiku a pomohla zmírnit složitou situaci ukrajinských výrobců a exportérů, která byla způsobena ruskou „nevyprovokovanou a neopodstatněnou“ vojenskou agresí. Aktualizované výhody autonomního obchodu – rovněž s přihlédnutím k tomu, že dovoz některých ukrajinských zemědělských produktů do EU v roce 2022 výrazně vzrostl – jsou doprovázeny zrychleným ochranným mechanismem, který v případě potřeby ochrání průmysl EU.

Návrh nyní posuzuje parlament a Rada Evropské unie. Autonomní obchodní slevy jsou v platnosti od 4. června 2022. Jednostranné a dočasné autonomní obchodní preference rozšiřují rozsah liberalizace cel v zóně volného obchodu EU-Ukrajina pozastavením všech stávajících cel a kvót, jakož i antidumpingových cel a ochranných opatření na ukrajinský dovoz.

Kromě solidárních koridorů, které umožňují export ukrajinských výrobků, díky autonomním obchodním výhodám zůstal obchodní obrat Ukrajina – EU v loňském roce stabilní i přes narušení způsobené válkou a navzdory tomu, že ukrajinský obchod jako celek prudce poklesl.

(mbtt.hu)

Continue Reading

Obchod

Maďarští producenti vajec ztrácí na cenových stropech; obchodníci prověřují možnost dovozu z Polska

Published

on

Cenové stropy uvalené maďarskou vládou na některé základní potraviny, včetně vajec, se setkávají s odporem výrobců, kterým vznikají značné náklady. Společnosti působící na trhu vajec v Maďarsku proto hledají levnější dovoz, a to i z Polska.

Vláda v Budapešti prodloužila cenové limity pro některé základní potravinářské výrobky zavedené v únoru do 30. dubna. V listopadu byl seznam přidával se i cukr, mouka nebo slunečnicový olej, brambory a vejce.

Problém nastal, když v obchodech začaly docházet produkty, na které se vztahují limity, a některé řetězce zavedly množstevní omezení jejich nákupu (např. 1 litr oleje nebo 1 kg mouky najednou). Vláda proto oznámila, že pokud obchod nenabízí správné množství produktů, jejichž ceny byly v daný den zmrazeny, musí počítat s přísnými pokutami. Cenové limity se negativně dotknou i zákazníků, protože obchodní řetězce kompenzují ztráty na produktech se zmrazenými cenami zdražováním ostatních produktů.

Producenti vajec v Maďarsku nebyli spokojeni se zavedením cenových stropů, zejména proto, že u několika produktů, na které se vztahuje vládní nařízení, byly ceny zmrazeny podle typu, zatímco cenový strop se vztahoval na všechny druhy vajec.

„V Maďarsku sníme přes 2 miliardy vajec ročně. Většina se nejí o Velikonocích, ale teď. Během hlavní prázdninové sezóny (-vánoce -). Právě tehdy mají výrobci možnost dosáhnout zisku, kterého by jinak nedosáhli“ uvedl prezident Maďarského svazu chovatelů a producentů vajec Zoltan Suto citovaný médii. Dodal, že pokud zmrazení cen ovlivní zisky výrobců, nebudou se moci rozvíjet. „Výroba vajec není výrobní linka, kterou lze kdykoli odstavit, což znamená, že plánování předem je velmi důležitým faktorem vzhledem k časové náročnosti celého procesu,“ komentoval Suto.

Produkci vajec v Maďarsku představuje z 80 % domácí výroba. Zavedení cenového limitu však znamená, že obchodníci stále více hledají možnost dovozu zboží ze zahraničí, mimo jiné i z Polska. Cenové stropy, jejichž náklady nesou výrobci, povzbuzují maďarské společnosti k tomu, aby se obrátily na levnější dovážené produkty. V tuto chvíli hledáme polské producenty vajec se zájmem o export do Maďarska – řekl Marcin Karaskiewicz z budapešťské kanceláře Polské investiční a obchodní agentury.

– Hovoříme o poptávce především po levnějších produktech, které by mohly efektivně konkurovat na místním trhu – dodal.

Podle posledních údajů maďarského centrálního statistického úřadu (KSH) činila inflace v listopadu 22,5 procenta. Ceny potravin měřené meziročně vzrostly o více než 40 procent. Nejvíce vzrostly ceny vajec, a to o více než 100 procent.

(PAP)

Continue Reading
Advertisement

Nejnovější příspěvky

Advertisement

Facebook

Aktuality