Connect with us
Reklama

Chov

Polské obchodní řetězce se vzdávají vajec z klecových chovů

Published

on

Přes 60 procent Poláků se domnívá, že v Polsku by měl být zaveden zákaz klecového chovu nosnic, vyplývá z výzkumu výzkumného a vývojového centra Biostat z února letošního roku. Na trhu zatím takové omezení není, ale obchodní řetězce to dělají samy. Biedronka to už udělala. Ze zprávy Sdružení Otevřené klece vyplývá, že i další sítě jako Netto, Kaufland, Makro a Żabka již klecová vejce neprodávají a další se k nim plánují připojit nejpozději do roku 2025. Poláci podporují tyto změny, díky nimž producenti vajec přestávají investovat do klecového chovu. Téměř každá čtvrtá nosnice v Polsku je nyní chována v jinak: na podestýlce, ve volném výběhu či na ekologických farmách.

Významné aktivity obchodních řetězců

Do konce roku 2021 se více než 140 společností působících na polském trhu s potravinami oficiálně zavázalo, že se vzdají klecových vajec a 35 tak již učinilo. Patří mezi ně největší obchodní řetězce, které se již stáhly nebo jsou v procesu stahování klecových vajec z prodeje. V důsledku toho se počet takto chovaných nosnic snižuje.
V důsledku těchto rozhodnutí se loni zvýšil prodej vajec s čísly 2, 1 a 0. V devíti obchodních řetězcích: Auchan, Aldi, Carrefour, Społem, Schiever, Billa, Żabka, Biedronka a Kaufland tvořil polovinu prodeje čerstvých vajec. K datu zveřejnění zprávy přitom poslední tři sítě již zcela stáhly klecová vejce z prodeje.
„Na konci roku 2021 se nám v prodejnách naší sítě podařilo zcela opustit prodej „trojkových“ vajec a letos na konci prvního čtvrtletí se nám podařilo také rezignovat na prodej produktů obsahujících „trojky“, říká Karolina Błońska, Senior Corporate Social Responsibility Manager v síti Biedronka. Jak zdůrazňuje, welfare zvířat je stále více začleňováno do strategií odpovědného podnikání a udržitelného rozvoje firem působících v Polsku.
„To je jeden z klíčových prvků našeho pilíře sociální odpovědnosti, kterým je udržitelný dodavatelský řetězec. Za tímto účelem podnikáme řadu činností, včetně toho, že nespolupracujeme s dodavateli, kteří používají růstové hormony, netestujeme naše produkty na zvířatech, v našich produktech nejsou žádné transgenní přísady a antibiotika používáme pouze pro terapeutické účely.“ říká Karolina Błońska.

Prohlášení maloobchodních řetězců o postupném vyřazování vajec z klecových chovů má významný dopad na vaječný průmysl, protože stimuluje producenty, aby zavedli změny v systému chovu a investovali do alternativních farem. V důsledku toho podíl klecového chovu ve struktuře chovu nosnic v Polsku od roku 2014 postupně klesá. Jeden z největších producentů vajec v Polsku, Aktiw, ukončí produkci klecových vajec již v roce 2023 a zaměří se pouze na alternativní chovy slepic.
„Stahování „trojkových“ vajec ze všech prodejen v Polsku má dopad na zlepšení podmínek chovu pro miliony slepic. V roce 2014, kdy se žádný maloobchodní řetězec v Polsku nezavázal ke stažení vajec z klecového chovu, bylo 12,6 % vajec chováno v neklecových, tedy podestýlkových, volných a ekologických chovech. V tuto chvíli je to již 24,8 %. Tato změna byla patrná zejména v posledním roce. Od roku 2021 do roku 2022 se podíl slepic chovaných v alternativních systémech zvýšil o více než 4 % body“, říká Maria Madej.
„V Biedronce se nám podařilo stáhnout klecová vejce z prodeje jen díky úzké spolupráci s dodavateli a jejich nasazení. Naši dodavatelé jsou si vědomi potřeb našich zákazníků a trendů na trhu. Díky této úzké spolupráci jsme společně přispěli ke zlepšení welfare nosnic v Polsku.“ říká Marta Kostek, nákupčí řetězce Biedronka.

Spotřebitelé jsou ochotni zaplatit více

Povědomí spotřebitelů a podpora veřejnosti pro zavádění lepších řešení pro zvířata a drůbež neustále roste. 78,5 % respondentů Biostatu připouští, že podmínky chovu jsou pro ně důležité, a více než 81 % se domnívá, že klecový chov nezajišťuje slepicím přiměřené životní podmínky.
Spotřebitelé mají stále vyšší očekávání a kladou důraz na původ vajec. Přes 75 % respondentů mohou platit více za vejce nebo vaječné výrobky, které pocházejí z farem, které poskytují lepší životní podmínky drůbeži. Očekávají také přesné informace o tomto tématu, které jim pomohou činit informovaná nákupní rozhodnutí. Spotřebitelé se podle výzkumu Biostatu domnívají, že trend opouštění od klecových vajec by se měl týkat i restaurací a zpracovatelů potravin. Téměř 74 % dotázaných se domnívá, že restaurace by měly poskytovat informace o tom, jaká vejce byla do pokrmů použita. 70 % respondentů by si vybralo potravinářské výrobky s vejci z neklecových chovů, pokud by tyto výrobky takovou informaci obsahovaly.

„Je třeba zdůraznit, že podle výzkumu Výzkumného a vývojového centra Biostat provedeného v únoru 2022 více než 60 % Poláků věří, že v Polsku bude zaveden zákaz klecového chovu nosnic.“ říká Maria Madej. Takový zákaz se může objevit na trhu v EU už v roce 2027. O takovém řešení se uvažuje v Evropském parlamentu při práci na nových předpisech, které by ukončily klecový chov nejen slepic, ale i kachen, křepelek, králíků, prasat a telat v celé EU. Rozhodnutí padne na konci příštího roku.
Údaje poskytnuté asociací Open Cages ukazují, že v důsledku mezinárodní koalice Open Wing Alliance se více než 2200 společností po celém světě rozhodlo vzdát klecových vajec. U tohoto druhu vajec bylo splněno více než 1 000 vyřazovacích závazků.

(biznes.interia.pl)

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Chov

Sauder: EATS Act vytváří značné otřesy na trhu

Published

on

Pokud jde o slepice bez klecí a slepice v klecích při produkci vajec, „bitva již byla vybojována“.

Generální ředitel patnáctého největšího producenta vajec v Americe vystupuje proti zákonu o ukončení zemědělského obchodu (EATS) s tím, že „vyvolává významné otřesy na trhu“. Zákon EATS, navržený senátorem Rogerem Marshallem, R-Kansas, a Ashley Hinsonem, R-Iowa, zpochybňuje ústavnost zákonů, jako je kalifornský návrh 12, který povoluje pouze prodej vepřového masa z farem, které nepoužívají březích klecí a vajec z farem, které používají pouze bezklecový snáškový systém.

Zastánci této legislativy říkají, že bez zákona EATS mohou státy jako Kalifornie nařídit metody zemědělské výroby i v jiných státech, což je porušení obchodní klauzule americké ústavy. Zákon EATS má podporu různých skupin, jako jsou National Egg Farmers, National Pork Producers Association, American Farm Bureau Federation a National Cattlemen’s Beef Association.

Má ale i své odpůrce, včetně skupiny nazvané Competitive Markets Action. Tisková zpráva této skupiny zdůraznila komentáře Marka Saudera, generálního ředitele Sauder’s Eggs.

V současné době je asi polovina vajec produkovaných Sauder’s bez klecí. Sauder’s Eggs se sídlem v Lititz v Pensylvánii a její partneři z farem již značně investovali do systémů produkce vajec bez klecí a převedli významné procento své produkce na bezklecové. Společnost také spolupracovala s koncovými spotřebiteli, aby zařízení upgradovala na standardy kompatibilní s návrhem 12 a podobnými zákony.

Přesněji řečeno, Sauder tvrdí, že společnost koupila komplex za 1 milion dolarů, kde byly všechny slepice chovány v klecích a přestavěla polovinu klecí na bezklecový chov. Tento proces trval několik let a stál asi 15 milionů $. „Pro mě to vytváří značné otřesy na trhu. Aby se opět měnilo něco, kvůli čemuž jsme přijali závazky. To není přínosné.“ řekl Sauder. U skupiny spolupracujících farmářů, kteří chovají nosnice odhadl Sauder náklady na dodatečné vybavení pro chovy bez klecí na 75 až 100 milionů dolarů. „Do tohoto procesu jsme investovali značný kapitál. Podle mého názoru byla bitva již vybojována… Nyní se ji pokoušíme znovu rozpoutat.“ říká. „Mým cílem je poskytnout produkt, který je na trhu žádaný.“

Sauder’s Eggs měla během minulého roku hejno 6,42 milionu slepic, což z ní činí 15. největšího producenta vajec v USA. Má své chovy v Pensylvánii, Marylandu a Ohiu.

(wattagnet.com)

Continue Reading

Chov

Apel na polské chovatele, aby kontaktovali veterináře ohledně povinného očkování proti newcastleské chorobě

Published

on

Veterinář Podlaského vojvodství Andrzej Czerniawski v pondělí apeloval na komerční chovatele slepic a krůt v regionu, aby se hlásili veterinářům kvůli zavedení povinnosti očkovat drůbež proti newcastleské chorobě. V souvislosti s červencovým potvrzením čtyř ohnisek tohoto virového onemocnění, které nebylo v Polsku zaznamenáno již 49 let, vydalo dne 10. srpna Podlaské vojvodství na žádost zemského veterinárního lékaře nařízení o povinnosti vakcinovat chovné slepice, krůty a kuřata. Očkování již začalo.

Czerniawski v pondělí na tiskové konferenci oznámil, že se očkování bude týkat asi 200 hejn a celkem asi 1,2 milionu kusů drůbeže – kuřat a krůt v komerčních chovech, protože pro tyto druhy existují vakcíny proti newcastleské chorobě. „Apeluji na chovatele, aby se obrátili na veterináře, kteří se zabývají léčbou a prevencí nemocí drůbeže a ti budou vybírat vhodné přípravky – na trhu je jich několik.“ – řekl Czerniawski.

Andrzej Czerniawski zdůraznil, že veterinární služby se starají o imunizaci drůbeže, protože virus způsobující newcastleskou chorobu je velmi virulentní. „Virus přetrvává ve zmrazených mrtvolách asi 300 dní, v peří, v kurníku 255 dní, v lednici 538 dní.“ – poznamenal. Tvrdil také, že vakcíny jsou účinné.

K imunizaci drůbeže

Chceme imunizovat drůbež také tak, aby tyto vakcinace prováděly i násadové závody, kde se mláďata líhnou, kde vejce musí pocházet z reprodukčních hejn, která jsou také pročkována, čili uzavřeme kruh, aby se virus později nedostal do chovu – řekl Czerniawski. Uvedl také, že krajský veterinář v Białystoku zatím provedl 815 kontrol v nekomerčních chovech a 27 v komerčních chovech v dříve určeném ochranném pásmu v souvislosti s nákazou. Doufáme, že po 30 dnech od finální dezinfekce – tedy zhruba v polovině srpna – všechny tyto oblasti udržíme a vrátíme se k normálu – dodal Andrzej Czerniawski.

Bohdan Paszkowski připomněl, že poslední případ onemocnění se stal 21. července. „Aktivity veterinárních služeb a dalších úřadů či místních samospráv přinášejí výsledky. Žádná další ohniska nebyla ze strany veterinární služby nalezena.“ – řekl vojvoda. Paszkowski dodal, že virus se může v regionu stále vyskytovat „v různých prostředích“, a proto je očkování nezbytné. Připomněl, že povinnost se týká celého kraje, tedy i těch majitelů drůbeže, kteří chtějí do svých hejn zavést do chovu nová zvířata – tato zvířata musí být z očkovaných chovů a vejce, ze kterých má být drůbež k chovu získána, musí být z očkovaných jednotek.

„Doufám, že díky této akci a akcím veterinárních služeb nedojde k dalším ohniskům“ řekl vojvoda, ale zdůraznil, že je třeba zachovat ostražitost – mnoho chovatelů běžně očkuje stáda – ale nyní jsou povinni eliminovat výskyt viru.

(farmer.pl)

Continue Reading

Chov

Ptačí chřipka stále hrozí, přibývá případů u savců v severní části Evropy

Published

on

Státní veterinární správa (SVS) se v tomto týdnu účastnila jednání se Státním zdravotním ústavem a Ministerstvem zdravotnictví. Tématem byla současná situace spojená s výskytem ptačí chřipky v České republice a Evropě. Debata se hlavně věnovala případům přenosu ptačí chřipky na savce v několika evropských státech. Dalším tématem jednání byly letošní výjimečné výskyty ptačí chřipky u volně žijících ptáků.

Ptačí chřipka se v druhé polovině června objevila v Polsku u koček a dalších savců. Testovalo se na osm desítek vzorků, převážně koček. Jako pozitivní vyšlo 37 vzorků (35 koček, karakal a pes). Úmrtnost u koček je poměrně vysoká, činí 42 % a při započtení euthanasie téměř 58 %. Případy byly geneticky blízce příbuzné a patří do genotypu CH (za posledních pět měsíců byl tento genotyp identifikován jen u dvou případů u ptáků.

O měsíc později se ve Finsku nákaza přenesla na polární lišky a další savce. Nejprve byla potvrzena u tří polárních lišek a následně se při cíleném odběru infekce prokázala i v okolních farmách. Klinicky se infekce projevovala násobným nárůstem úmrtnosti lišek. Celkem bylo postupně diagnostikováno 20 farem kožešinových zvířat infikovaných ptačí chřipkou. Všechny vzorky patří do genotypu BB, který byl nalezen také u racků po celé Evropě. Na místě bylo nutné učinit veterinární opatření – utracení nemocných kusů a jejich likvidace (nebyly utráceny celé chovy), vytyčení kontrolních zón kolem infikovaných farem, zlepšení biologické bezpečnosti a pokus o likvidaci volně žijících ptáků v okolí farem lovem. V průběhu léta postupně hlásily případy vysoce patogenní ptačí chřipky u mrtvých lišek ve Švédsku, Norsku a také Lotyšsku. Také u volně žijících ptáků lze považovat letošní vlnu ptačí chřipky za výjimečnou. Ze srovnání situace v červenci 2022 a 2023 vyplývá, že v roce 2022 byly případy především na pobřeží Atlantického oceánu, zatímco v roce 2023 se ve stejném období případy vyskytovaly po celé Evropě. Celkem bylo letos v Evropě zaznamenáno více než 3 000 případů ptačí chřipky u volně žijících ptáků. V 188 případech byla ptačí chřipka zjištěna u racků.

„Při srovnávání současné nákazové situace s loňským rokem, je evidentní, že letošní vlna nákazy je silnější. Za letošek v ČR SVS eviduje 25 případů ptačí chřipky u volně žijících ptáků, zatímco loni se objevily pouze dva případy. V případě nálezu hromadného úhynu divokých ptáků SVS doporučuje s uhynulými ptáky nemanipulovat a tuto skutečnost neprodleně nahlásit místně příslušné krajské veterinární správě,“ uvedl ředitel veterinární sekce Petr Šatrán, který se zmíněného jednání za SVS účastnil.

Podobné abnormální hromadné úhyny racků jako v ČR hlásily další státy např. Francie, Belgie, Nizozemsko a Itálie. Viry vysoce patogenní ptačí chřipky způsobily v EU nárůst případů u volně žijících ptáků, zejména u racků.

(SVS ČR)

Continue Reading
Advertisement

Nejnovější příspěvky

Advertisement

Facebook

Aktuality