Ceny
Potraviny ještě více zdraží. Farmáři omezují chovy prasat a drůbeže

„Máme energii tak na měsíc a jinak nakupujeme za spotové ceny. Proto se výroba prodražuje, až narazí na hranici, kdy už není akceptovatelná. Řetězec ani následně zákazníci již nebudou ochotní nakupovat,“ dodal Klaška s tím, že situaci vidí velice černě.
Na svých farmách, kde pracuje devět lidí, chová ve Zněníně 230 tisíc kuřat, na druhé u Přerova 120 tisíc, a na třetí u Brna 230 tisíc. Loňské tržby na jeho chovech činily 110 milionů korun. Roční režie přitom představuje 65 až 72 milionu korun. „Loni byly náklady na energie pět milionů korun, nyní mám propočet na 25 milionů a při spotových cenách by to mohlo být ještě více,“ doplnil chovatel.
Obdobným problémům čelí i producenti vajec, jimž se náklady na krmiva a energie rovněž zvyšují. „Když v cenách energií srovnám loňský a letošní červenec, tak pro nás je plyn dražší o 220 procent a elektřina o 215 až 220 procent. Navíc jsme dříve byli u Bohemia Energy, která zkrachovala, tak jsme dál museli nakupovat na spotu, takže to ze začátku bylo ještě horší,“ říká Zdeněk Mlázovský, ředitel společnosti Proagro Nymburk, která je velkoproducentem vajec.
Ještě větší roli než cena energií pro něj hraje cena krmiv, která také výrazně roste. „Dříve jsme kuřici, která bude ve dvaceti týdnech schopná snášet vejce, vychovali za sedmdesát korun, nyní jsme na stokoruně,“ doplňuje ředitel. Vychovat z kuřete nosnici je energeticky náročné. Nejdříve se malým kuřátkům vytápí na 37 stupňů a pak se teplota postupně snižuje. Ideální stav pro chov nosnic je 22 až 24 stupňů.
„Do Velikonoc se nám v rámci rozumného přístupu řetězců dařilo držet se na nule. Potom přišel útlum a o vejce přestal být zájem. Jsme ale velká firma, která dokáže nějakou krizi ustát. Když po Velikonocích cena padla, tak jsme prodávali pod náklady zhruba 40 haléřů na vejce. Za měsíc jich vyprodukujeme 22 milionů, takže vznikla ztráta jako hrom, navíc jsme cenu museli ještě snížit, aby od nás řetězce vykupovaly. V srpnu se ale stalo něco nečekaného a lidé začali vejce znovu masivně nakupovat,“ hodnotí prozatímní prodeje ředitel. Nyní vzniká nedostatek vajec v celé Evropě, protože se chovy omezují i v dalších zemích, a tak se podle Mlázovského daří cenu zvyšovat. Každý výkyv v živočišné výrobě je ale špatný, protože se vše plánuje na pět let dopředu.
Je tak otázkou, zda některé chovy budou vůbec kupovat kuřata na zimu. Letošní žně se sice vcelku povedly a zrní je dostatek, ale předtím byly kvůli válce na Ukrajině nasmlouvané vysoké ceny za krmné obilí a za ty se nyní prodávají krmiva, i když jsou teď výkupy levnější. „V květnu činila cena za tunu pšenice zhruba 10 až 10,5 tisíce korun, což byl stoprocentní nárůst oproti jaru minulého roku. Nyní je obilí na sedmi až osmi tisících korun, což je proti loňskému podzimu nárůst o padesát procent. Díky výhodné ceně tak všichni zemědělci prodali, co mohli, v období mezi letošním dubnem až červencem,“ doplnil Mlázovský.
„Mám informace, že až patnáct procent chovů může zavřít. Nehrají v tom roli jen ceny energií a krmiv, ale i fakt, že od roku 2026 mají zmizet klecové chovy, na což řada menších podnikatelů finančně nedosáhne, a soběstačnost ve vejcích by tak v Česku mohla klesnout na padesát procent,“ dodává ředitel firmy Proagro, která chová 800 tisíc nosnic s roční produkcí zhruba 200 milionů vajec.
Autor: Michal Nosek, celý text na e15.cz
Ceny
Cena vajec v Německu se drží vysoko i po Velikonocích

Němečtí producenti vajec obvykle týden po Velikonocích prožívali úplně jinak. Jen relativně malá změna ceny u čerstvých konzumních vajec znamená, že o normálnosti německého trhu s vejci nemůže být absolutně žádná řeč! Čerstvá konzumní vejce jsou i nadále velmi žádaná bez ohledu na způsob jejich chovu. I když jsou objednávaná množství čerstvých vajec popisována jako velmi nekonzistentní, celkově jsou na trvale vysoké úrovni.
Nárůst zásob v balírnách nelze očekávat. Požadovaná množství jsou na to v současnosti prostě příliš vysoká. Zda spotřebitelská poptávka zůstane na této vysoké úrovni, se teprve uvidí. Situaci bude snazší hodnotit až v blízké budoucnosti.
Na úrovni produkce jsou prováděny rozsáhlé sezónní obnovy, spojené s koncem snáškového cyklu. Zejména u vajec OKT (se všemi potřebnými certifikacemi) lze předpokládat, že zásoba zůstane malá. Jediné, co lze v tuto chvíli s jistotou předpovědět, je absolutně nedostatečná nabídka vajec z volného chovu. To se může změnit pouze zrušením požadavku ustájení v Nizozemsku. Jen ale, kdy to bude? Riziko, že se ptačí chřipka dostane do hejn drůbeže, zůstává vysoké, takže v krátkodobém horizontu zůstane vše, jak je.
(deu-eier.de)
Ceny
Ceny polských vajec od června 2022 vzrostly o více než 123 %

Velkoobchodní ceny vajec a drůbežího masa se v Evropské unii vyrovnaly. Drůbeží maso bývalo v minulosti vždy o několik procent dražší. Současná cenová situace tak dokazuje obrovskou rozkolísanost drůbežích trhů, informuje Národní komora výrobců drůbeže a krmiv (KIPDiP).
Podle dat Evropské komise z 20. března stálo 100 kilogramů jatečného kuřecího masa v EU v průměru 263,4 eura a 100 kilogramů slepičích vajec v průměru 263,95 eura. Průměrná cena vajec v Evropě byla tedy dokonce o něco vyšší než průměrná cena drůbeže.
„Cenové anomálie, se kterými se v současnosti potýkáme, jsou důsledkem ptačí chřipky a chování z této epidemie plynoucí. Statisticky virus napadá především nosnice a jen v malé míře hejna brojlerů. Ptačí chřipka škodí nejen přímo, tedy likvidací stád, ale také nepřímo bráněním doplňování a zvyšování produkčního potenciálu,“ vysvětluje Mariusz Szymyślik, ředitel analýz KIPDiP.
Prudký nárůst snižuje poptávku
Analytici komory odhadují, že potenciál produkce vajec v Evropské unii byl letos v lednu asi o 9 procent nižší než rok předtím. Největší poklesy měřené podle líhnutí postihly Německo a Itálii. Pokles polského potenciálu komora odhadla na 15 procent.
„Situace v Polsku a Evropě způsobila, že od začátku června 2022 do dneška vzrostly ceny vajec o více než 123 %. Naštěstí pro spotřebitele se celé zvýšení velkoobchodních cen nepřeneslo do maloobchodních cen,“ poznamenává Szymyślik .
Podle ředitele nejsou producenti spokojeni s tak vysokými nárůsty cen. Takto prudký nárůst snižuje poptávku, což dlouhodobě poškozuje chovatele nosnic. Lidé kupují méně vajec, restaurace a cukrárny mění své receptury, aby obsahovaly méně vajec a ptáci se opět objevují v dosud prázdných či nových domácích kurnících. Tyto trendy předznamenávají horší období pro odvětví vajec, a proto se producenti snaží, aby spotřebitelé současnou obtížnou situaci pocítili co nejméně – vysvětluje Szymyślik.
Polsko je šestým největším producentem v EU
Polsko je po Francii , Německu, Španělsku, Itálii a Nizozemsku šestým největším producentem vajec v Unii. Ve třetím březnovém týdnu průměrné ceny 100 ks konzumních vajec v balírnách (velkoobchod) byly podle údajů Ministerstva zemědělství 81,48 PLN (třída L) a 79,39 PLN (třída M) za klecová vejce; podestýlková vejce 90,01 PLN (L) a 81,47 PLN (M); vejce z volného výběhu – 94,12 PLN (L) a 86,88 PLN (M).
K nejvyššímu zdražení došlo na podzim, od prosince do března letošního roku je kolísání cen vajec ve velkoobchodním prodeji již malé. Loni Polsko podle předběžných údajů vyvezlo přes 228 tis. tun vajec, téměř dvakrát více než předloni. Největšími příjemci vajec byly: Německo, Nizozemsko, Francie, Maďarsko, Česká republika a Itálie. Do Polska bylo dovezeno asi 19,8 tis. tun především z Německa, Litvy a Ukrajiny.
(forsal.pl)
Ceny
Ceny vajec v EU vzrostly o 30 %.

Eurostat porovnal maloobchodní ceny vajec v lednu 2023 s prvním měsícem loňského roku. V průměru v Evropské unii vzrostly ceny vajec o 30 %. Nejdražšími byly v ČR – informovala Národní komora drůbežářů a výrobců krmiv.
Podle Eurostatu si Češi letos v lednu museli za vejce připlatit o 85 procent před více než 12 měsíci. Jen o málo lépe na tom bylo Maďarsko, kde ceny vajec vyskočily o 80 procent. V první trojce největších nárůstů cen vajec je také Slovensko, kde vejce v lednu 2023 stála o 79 procent více než v lednu před rokem.
Ve kterých zemích vzrostly ceny vajec nejméně?
Mezi země s nejmenšími skoky cen vajec v Evropské unii patřily: Rakousko, Lucembursko a Německo. V těchto třech zemích se ceny vajec zvýšily o 19, 18,5 a 18 %.
Ceny vajec v Polsku
Eurostat vypočítal, že nárůst maloobchodní ceny konzumních vajec v Polsku byl téměř stejný jako nárůst průměrné ceny v celé EU a činil méně než 30 % (při porovnání cen z ledna 2023 k lednu 2022) – informovala Komora na svém webu.
Podle údajů Integrovaného zemědělského tržního informačního systému Ministerstva zemědělství a rozvoje venkova byla průměrná nákupní cena klecového vejce (třída L) placená maloobchodními subjekty na začátku ledna 2022 52,03 PLN/100 vajec a na začátku ledna tohoto roku to bylo 82,13 PLN/100 ks; podestýlkové vejce stálo před rokem a letos v lednu 55,4 zl/100 – 82,43 PLN/100 ks; za vejce z volného výběhu na začátku roku 2022 bylo placeno 60,49 PLN/100 ks a letos v lednu – 86,17 PLN/100 ks.
Vejce v obchodech po započtení marže byla dražší. Od ledna tohoto roku vejce zdražila o pár grošů. Nejvíce za vejce zaplatíme na trhu nebo bazaru, kde jejich cena již může přesáhnout 1,5 PLN za kus. V současné době lze na velkoobchodním trhu v Bronisze zakoupit vejce za cenu od 0,8 PLN do 1,2 PLN za kus.
(farmer.pl)