Connect with us
Reklama

Obchod

Proč Lotyšsko kontroluje ukrajinská vejce?

Published

on

V roce 2020 zavedly lotyšské orgány intenzivnější kontroly vajec a vaječných výrobků dovážených z Ukrajiny. Jsou zkoumány na mikrobiologickou kontaminaci salmonelou a na přítomnost rezidui léčivých látek. Klíčovým argumentem lotyšské strany ve prospěch potřeby zpřísnění kontrol byly zprávy o kontaminaci salmonelou ve zboží z Ukrajiny, které se objevily v systému RASFF. Lotyšská vláda zdůraznila, že tváří v tvář rostoucímu dovozu ukrajinských produktů na trh EU je prioritou zajistit bezpečnost potravin pro evropské spotřebitele. Ve svém prohlášení vydaném v prosinci loňského roku lotyšské orgány informovaly o další kontaminaci slepičích vajec dovážených z Ukrajiny, které byly zjištěny během zvýšených hraničních kontrol. U dvou vzorků laboratorní testy potvrdily přítomnost Salmonely.

Lze předpokládat, že kromě oficiálního argumentu ve prospěch zpřísnění hraničních kontrol, tj. péče o ochranu zdraví místních spotřebitelů, mohou být akce Lotyšska protekcionistické. Připomeňme, že lotyšský trh je již několik let důležitou obchodní platformou na trhu EU pro ukrajinskou společnost Ovostar Union, jednoho ze tří největších ukrajinských producentů a vývozců vajec, který vlastní v Lotyšsku dceřiné společnosti, které se specializují na obchodní a výrobní činnosti. První dceřinou společností „OE Product“ je obchodní společnost. Profilem té druhé – Gallusman je výroba slepičích vajec ve skořápce. Ovostar začal investovat do výstavby komerčních hal pro nosnice v Lotyšsku. Do příchodu ukrajinského kapitálu do Lotyšska působil na baltském trhu jen jeden výrobce, a to společnost Balticovo, pro kterou je silnější pozice ukrajinského konkurenta jistě „trnem v oku“. Investiční zájmy společnosti Ovostar v Lotyšsku zastupuje výrobní společnost Gallusman se sídlem v Lotyšsku a je součástí skupiny Ovostar Union Group.

Po mnoho měsíců se ukrajinský investor setkával s velkým odporem lotyšského vaječného průmyslu a komunity, což ztěžovalo hledání místa pro investice. V květnu 2020 se však objevily informace potvrzující, že Gallusman a severská energetická společnost ADVEN zahájily spolupráci na projektu výstavby moderního závodu na výrobu vajec, jehož hodnota byla odhadnuta na přibližně 100 milionů EUR. Ovostar prohlašuje, že po dokončení projektu nový závod bude lídrem v odvětví drůbeže a krmiv v této pobaltské zemi a největším producentem v severní Evropě. Mimo jiné mají být postaveny drůbežárny s až 6 miliony nosnic a roční produkcí vajec až 2 miliardy kusů. Investice by měla být dokončena do roku 2026. Podle prohlášení ukrajinských investorů mají být vejce vyprodukovaná v lotyšských farmách dodávána z 90 % do zemí Evropské unie, zemí Středního východu a dalších regionů světa. Ukrajinský investor připouští, že vidí příležitost pro další rozvoj na mezinárodních trzích ve výrobě, která respektuje evropské standardy v oblasti životního prostředí a dobrých životních podmínek. Rovněž byly potvrzeny předchozí spekulace Národní komory výrobců drůbeže a krmiv, že ukrajinské farmy v Lotyšsku budou alternativními zařízeními. Když se v zahraničním tisku poprvé objevilo, že Ovostar vstupuje do Lotyšska, nezmínil se o typu chovu, na který se spoléhá. Sledováním obchodního modelu ukrajinských producentů vajec a jejich tlaku na vstup do obchodu EU jsme předpokládali, že se Ukrajinci zaměří na módní spotřebitelské trendy. Spekulovali jsme, že „obohacené klece“ jsou na farmách na Ukrajině umístěny již několik let a ukrajinská společnost půjde o krok dále investováním na území zemí EU. 

(Text ze stánek polské Národní komory producentů drůbeže a krmiva)

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Obchod

Ukrajinské obilí proudí do EU: Maďarsko vyzývá k okamžité akci

Published

on

Maďarský, polský, slovenský, rumunský premiér a také bulharský prezident ve společném dopise požádali předsedkyni Komise Ursulu von der Leyen, aby Komise neprodleně přijala opatření k řešení neudržitelné situace způsobené zvýšeným dovozem obilí z Ukrajiny, oznámil maďarský ministr zemědělství István Nagy. Vysvětlil, že zvýšené ceny energií a vstupní náklady v důsledku rusko-ukrajinské války a sankce uvalené v reakci na ni velmi vážně postihují evropské zemědělce.

V členských státech sousedících s Ukrajinou – včetně Maďarska – k tomu všemu přistupuje dosud nevídané množství dovozu obilí a olejnatých semen, které do těchto zemí přijíždí a zůstává. Ukrajinské zemědělství, které se těší úplnému osvobození od cla, navíc začalo vyvážet na evropský trh velké množství drůbeže, vajec a medu, což vytlačuje maďarské produkty z jeho tradičních trhů a snižuje prodejní ceny zemědělců pod úroveň výrobních nákladů. István Nagy uvedl, že když vidí bezmoc východoevropských států a šéfů vlád v Bruselu, žádají předsedkyni Evropské komise, aby okamžitě vypracovala komplexní balíček opatření, který zahrnuje okamžitou pomoc postiženým zemědělcům.

Ministr se dotkl i toho, že je zřejmé, že prostředky, které lze k tomuto účelu využít v rámci Společné zemědělské politiky a státních rozpočtů, nemohou stačit. Abychom situaci v krátkodobém horizontu vyřešili, žádáme Komisi, aby prověřila možnost, že EU vykoupí pro humanitární účely uskladněné obilí vypěstované v sousedních členských státech. Je neprodejné z důvodu poklesu cen způsobeného dovozem.

István Nagy zdůraznil, že maďarská vláda důvěřuje tomu, že Evropská komise při pomoci Ukrajině nezapomene na východoevropské farmáře, protože se neočekává ani není spravedlivé, aby cenu společné solidarity, kterou 27 členských států EU vůči Ukrajině poskytuje, zaplatili hraniční členské státy. Je třeba zabránit tomu, aby se stalo totéž, co v případě sankcí, tedy že EU způsobí sobě a svým zemědělským výrobcům větší škody, než kolik pomoci znamená bezcelní dovoz zemědělských produktů po zemi na Ukrajinu, uvedl.

(agrarszektor.hu)

Continue Reading

Obchod

Obchodní koncese udělené Ukrajině mají být prodlouženy o jeden rok

Published

on

Evropská komise navrhla prodloužit pozastavení dovozních cel, kvót a opatření na ochranu trhu pro ukrajinský vývoz do Evropské unie, takzvané výhody autonomního obchodu, o další rok. Podle bruselského orgánu by EU tak podpořila ukrajinskou ekonomiku a pomohla zmírnit složitou situaci ukrajinských výrobců a exportérů, která byla způsobena ruskou „nevyprovokovanou a neopodstatněnou“ vojenskou agresí. Aktualizované výhody autonomního obchodu – rovněž s přihlédnutím k tomu, že dovoz některých ukrajinských zemědělských produktů do EU v roce 2022 výrazně vzrostl – jsou doprovázeny zrychleným ochranným mechanismem, který v případě potřeby ochrání průmysl EU.

Návrh nyní posuzuje parlament a Rada Evropské unie. Autonomní obchodní slevy jsou v platnosti od 4. června 2022. Jednostranné a dočasné autonomní obchodní preference rozšiřují rozsah liberalizace cel v zóně volného obchodu EU-Ukrajina pozastavením všech stávajících cel a kvót, jakož i antidumpingových cel a ochranných opatření na ukrajinský dovoz.

Kromě solidárních koridorů, které umožňují export ukrajinských výrobků, díky autonomním obchodním výhodám zůstal obchodní obrat Ukrajina – EU v loňském roce stabilní i přes narušení způsobené válkou a navzdory tomu, že ukrajinský obchod jako celek prudce poklesl.

(mbtt.hu)

Continue Reading

Obchod

Maďarští producenti vajec ztrácí na cenových stropech; obchodníci prověřují možnost dovozu z Polska

Published

on

Cenové stropy uvalené maďarskou vládou na některé základní potraviny, včetně vajec, se setkávají s odporem výrobců, kterým vznikají značné náklady. Společnosti působící na trhu vajec v Maďarsku proto hledají levnější dovoz, a to i z Polska.

Vláda v Budapešti prodloužila cenové limity pro některé základní potravinářské výrobky zavedené v únoru do 30. dubna. V listopadu byl seznam přidával se i cukr, mouka nebo slunečnicový olej, brambory a vejce.

Problém nastal, když v obchodech začaly docházet produkty, na které se vztahují limity, a některé řetězce zavedly množstevní omezení jejich nákupu (např. 1 litr oleje nebo 1 kg mouky najednou). Vláda proto oznámila, že pokud obchod nenabízí správné množství produktů, jejichž ceny byly v daný den zmrazeny, musí počítat s přísnými pokutami. Cenové limity se negativně dotknou i zákazníků, protože obchodní řetězce kompenzují ztráty na produktech se zmrazenými cenami zdražováním ostatních produktů.

Producenti vajec v Maďarsku nebyli spokojeni se zavedením cenových stropů, zejména proto, že u několika produktů, na které se vztahuje vládní nařízení, byly ceny zmrazeny podle typu, zatímco cenový strop se vztahoval na všechny druhy vajec.

„V Maďarsku sníme přes 2 miliardy vajec ročně. Většina se nejí o Velikonocích, ale teď. Během hlavní prázdninové sezóny (-vánoce -). Právě tehdy mají výrobci možnost dosáhnout zisku, kterého by jinak nedosáhli“ uvedl prezident Maďarského svazu chovatelů a producentů vajec Zoltan Suto citovaný médii. Dodal, že pokud zmrazení cen ovlivní zisky výrobců, nebudou se moci rozvíjet. „Výroba vajec není výrobní linka, kterou lze kdykoli odstavit, což znamená, že plánování předem je velmi důležitým faktorem vzhledem k časové náročnosti celého procesu,“ komentoval Suto.

Produkci vajec v Maďarsku představuje z 80 % domácí výroba. Zavedení cenového limitu však znamená, že obchodníci stále více hledají možnost dovozu zboží ze zahraničí, mimo jiné i z Polska. Cenové stropy, jejichž náklady nesou výrobci, povzbuzují maďarské společnosti k tomu, aby se obrátily na levnější dovážené produkty. V tuto chvíli hledáme polské producenty vajec se zájmem o export do Maďarska – řekl Marcin Karaskiewicz z budapešťské kanceláře Polské investiční a obchodní agentury.

– Hovoříme o poptávce především po levnějších produktech, které by mohly efektivně konkurovat na místním trhu – dodal.

Podle posledních údajů maďarského centrálního statistického úřadu (KSH) činila inflace v listopadu 22,5 procenta. Ceny potravin měřené meziročně vzrostly o více než 40 procent. Nejvíce vzrostly ceny vajec, a to o více než 100 procent.

(PAP)

Continue Reading
Advertisement

Nejnovější příspěvky

Advertisement

Facebook

Aktuality