Connect with us
Reklama

aktivity

Sliepky potrebujú voľnosť, v klietkach ju však nenájdu… Prečo to zmeniť?

Published

on

Vonkajšie prostredie je významným faktorom, vďaka ktorému môžu zvieratá viesť zdravý a šťastný život. Výnimkou v tomto ponímaní nie sú ani sliepky, ktoré sú žiaľ mnohokrát chované v nevyhovujúcich podmienkach. V klietkovom chove majú len jednu úlohu – produkovať vajcia. Keď nevládzu produkovať dostatok vajec, skončia na bitúnku.

Vo voľnom a prirodzenom prostredí sa však môžu dožiť približne 10 rokov. Viete, aké faktory pozitívne vplývajú na ich život a prečo by sme téme mali venovať pozornosť?

Čo potrebujú?

Sliepka sa v ideálnych a prirodzených podmienkach môže dožiť približne 10 rokov. Tak ako aj iné zvieratá, má svoje prirodzené potreby. Dostatok pohybu a prístup k dennému svetlu a možnosť nerušene si odpočinúť je pre ňu dôležitá. Navyše sa kúpe v prachu, čo jej pomáha zbaviť sa nepríjemných parazitov.

Väčšinu svojho času trávi hľadaním potravy. Patrí medzi hrabavé vtáky, živí sa zrnom, rada zobne aj do niečoho zeleného a ak má možnosť, v zemi hľadá hmyz a červíky. Počas dňa trávi až 60 % svojho času klovaním a až 34 % času hrabaním v zemi. Od druhých jedincov si vždy udržiava určitú vzdialenosť a potrebuje priestor na svoje činnosti.

Sliepka strávi hľadaním potravy cez deň až 94 % času. Na Slovensku sa však najviac sliepok chová v klietkach, kde nemôžu vykonávať väčšinu svojich potrieb. V súčasnosti takto žijú až 3 štvrtiny slovenských sliepok.

Ako to vyzerá v klietkovom chove

Vykonávať svoje potreby je pre každé zviera nevyhnutné. Aj tie zvieratá, ktoré sa v minulosti začali chovať kvôli živočíšnym produktom, kedysi žili voľne a napriek silnej domestikácii si zachovali určité črty správania. Ak sú im základné potreby odopierané, môžu mať vážne fyzické aj psychické problémy.

Ak ste si niekedy v obchode kúpili vajíčka, možno ste si všimli, že sú označené kódom. Sliepky sa na Slovensku chovajú v troch typoch chovu. Začiatočné číslo kódu na vajíčku značí chov, z ktorého pochádza.

Číslo 0 značí bio chov, 1 voľný chov, podstielkový chov je 2 a nakoniec klietkový chov má označenie 3. Medzi chovmi sú síce rozdiely, ale bio chov, voľný chov a podstielkový chov spája jedna vec – sliepkam ponúkajú viac možností ako klietkový. Podľa názvu asi tušíte, že sliepka strávi život iba v klietke. Tam je nútená byť v neprirodzenej blízkosti druhých jedincov a môže sa voči nim správať agresívne. Sliepky do seba klovú zobákmi a stresové či nevhodné prostredie spôsobuje, že často dochádza až ku kanibalizmu.

V halách sú bez denného svetla. V klietkach sliepky stoja na drôtených mrežiach, preto môžu mať rôzne problémy s končatinami – zdeformované nohy alebo zlomeniny.

Životný priestor sliepky v klietke je veľký približne ako papier A4.

Úlohou sliepok v klietkovom chove je iba znášať vajíčka a v takýchto chovoch vydržia približne 12 až 18 mesiacov. Ak prestanú produkovať dostatok vajec, nemajú v tomto chove využitie a sú preto odvezené na bitúnok, kde sú zabité.

Zakáže sa klietkový chov aj u nás?

V klietkovom chove na Slovensku žije približne 2,3 milióna sliepok. Tento typ chovu je kvôli hrozivým podmienkam zakázaný už v mnohých krajinách, ako Nemecko, Dánsko či Luxembursko, patrí medzi nich dokonca aj susedná Česká republika a Rakúsko. Spoločnosti po celom svete prijímajú záväzky, že skončia s používaním vajec z klietkového chovu, a to najmä vďaka dlhodobej práci aktivistov a aktivistiek v oblasti zvieracích práv.

Väčšina obchodov aj u nás na Slovensku sa už zaviazala, že do roku 2025 prestane predávať vajcia z klietkového chovu. Záväzok prestať s používaním vajec z klietkového chovu prijali už 3 štvrtiny maloobchodného trhu s potravinami.

Slovenský zákon však takýto chov stále umožňuje. V roku 2021 sme preto v organizácii Humánny pokrok spustili kampaň Zákaz klietok, ktorá požaduje ukončenie klietkového chovu na Slovensku. Petícia je stále aktívna a podpísalo ju už viac ako 43 000 ľudí.

(humannypokrok.sk)

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

aktivity

Evropská komise obhajuje průtahy

Published

on

By

Podle Evropské komise je nutný další dialog se zúčastněnými stranami, než dojde k jakékoli revizi právních předpisů v oblasti dobrých životních podmínek zvířat. Toto vyjádření padlo v důsledku právních kroků vznesených aktivisty, kteří se rozzlobili kvůli tomu, že EK nedodržela slibovaný zákaz chovu v klecích.

Evropská komise v březnu Evropskému parlamentu řekla, že návrhy exekutivy EU potřebují další konzultaci se zúčastněnými stranami a dostatečné přechodné období pro zemědělský sektor. Elisa Ferreira, evropská komisařka pro soudržnost a reformu, uvedla, že věří, že iniciativa „strategického dialogu“, kterou zahájila předsedkyně Komise Ursula von der Leyenová začátkem tohoto roku, by byla ideálním fórem pro diskusi.

Tato reakce přišla poté, co výbor Evropské občanské iniciativy (ECI) podal u Soudního dvora v Lucemburku žalobu, v níž prokázal, že Komise nesplnila svůj slib zavést legislativu zákazu klecí v reakci na úspěšnou evropskou občanskou iniciativu, která byla zavedena s konkrétním záměrem poskytnout občanům EU větší vliv na rozhodování EU.

V roce 2021 se Komise jasně zavázala předložit legislativní návrhy na zákaz klecového chovu v EU do konce roku 2023 v návaznosti na evropskou občanskou iniciativu, kterou podepsalo 1,4 milionu lidí a kterou podpořila koalice 170 nevládních organizací vedená organizací Compassion in World. Je to poprvé, co byla Komise pohnána k odpovědnosti za nečinnost. Pokud bude úspěšná, bude Komise nucena zveřejnit své návrhy v jasném a přiměřeném časovém horizontu a poskytnout přístup ke svému spisu o ECI End the Cage Age.

Olga Kikou z občanského výboru ECI řekla, že Evropská komise zklamala lidi a zklamala 300 milionů zvířat trpících v klecích: „Neexistuje žádné ospravedlnění pro jakékoli další odklady… Nedáme si pokoj, dokud nebude každá klec prázdná.“

Průzkum Eurobarometru provedený Komisí v říjnu loňského roku zjistil, že 9 z 10 občanů EU se domnívá, že zvířata by neměla být chována v individuálních klecích. Vlastní vědečtí poradci Komise a Evropský úřad pro bezpečnost potravin, rovněž podpořili postupné rušení klecových chovů z důvodů dobrých životních podmínek nosnic, prasat, telat na mléko, kachen, křepelek a králíků.

(poutltryworld.net)

Continue Reading

aktivity

Je len otázkou času, kedy vtáčia chrípka získa schopnosť preskočiť na človeka

Published

on

By

V Slovenských veľkochovoch sa prvýkrát objavila agresívna forma vtáčej chrípky a za obeť jej padli desaťtisíce sliepok. Ako táto agresívna forma vznikla, akou hrozbou je pre ľudí, a čo s tým majú priemyselné veľkochovy?

Vtáčia chrípka začala pôvodne ako mierne ochorenie vodného vtáctva. Priemyselné veľkochovy však vytvorili ideálnu živnú pôdu pre zmutovanie vtáčej chrípky do agresívnej formy, ako ju zažívame dnes. Kvôli extrémnej genetickej podobnosti sliepok vo veľkochovoch a stresujúcim otrasným podmienkam, ktoré oslabujú sliepkam imunitný systém, je zapríčinené bleskové šírenie vírusu, pričom každý ďalší prenos je pre neho príležitosťou mutovať.

Stačí, ak sa vo veľkochove nakazí jedna sliepka. Vtáčia chrípka sa prenáša kontaktom, a tak netrvá dlho, kým sliepky natlačené v klietkach jedna na druhej nakazí vírus a postupne zamorí celý chov. Už pri nakazení pár jedincov usmrtia desaťtisíce sliepok v celom chove. Klietky, v ktorých prežijú sliepky celý život v hororových podmienkach nie sú riešením, naopak zvyšovanie stresu sliepkam tento problém len zhoršuje.

Priemyselné veľkochovy, kde sú sliepky natlačené hlava na hlave, sú zároveň časovanou bombou pre vypuknutie epidémie, ktorá môže vyústiť v pandémiu. Je len otázkou času, kedy v nich vtáčia chrípka získa schopnosť preskočiť na človeka a priniesť podobnú skazu ako nedávny COVID-19 či španielska chrípka pred sto rokmi. Môžu za to naozaj divožijúce vtáky?

Podľa Európskeho úradu pre bezpečnosť potravín (EFSA) najčastejšou príčinou zavlečenia ochorenia do veľkochovu nie je divožijúce vtáctvo, ale zanedbávanie hygienických opatrení pracovníkov a pracovníčok. Štúdie EFSA naviac ukázali, že neexistujú významné rozdiely v šírení ochorenia v rôznych typoch chovu.*

Nebezpečné mutácie vtáčej chrípky majú na svedomí priemyselné veľkochovy. Jediným riešením, ktoré dlhodobo ochráni zvieratá aj ľudí pred ďalšou pandémiou nie je zatváranie zvierat do čoraz menších klietok, ale odklon od priemyselných veľkochovov k prirodzeným podmienkam pre zvieratá.

(Humánný pokrok)

Continue Reading

aktivity

Konec klecových chovů v ohrožení. Závazek Evropské komise blokuje masná lobby

Published

on

By

„V Evropě začíná nová éra – bez klecí!“ Oznamovali jsme s nadšením před více než dvěma lety, když se Evropská komise zavázala ukončit do roku 2027 klecové chovy. Nyní se zdá, že Komise svůj závazek vůči zvířatům a občanům*kám EU dodržet nehodlá.

Pro zrušení klecí pro slepice, prasnice, telata, králíky a další takzvaná hospodářská zvířata se komise vyslovila v červnu 2021, a to na základě evropské občanské iniciativy Konec doby klecové s téměř milionem a půl podpisů od občanů EU, kterým nebyl lhostejný osud zvířat uvězněných v klecích. Návrh se na půdě Evropského parlamentu tehdy setkal s vlnou politické podpory, která vyústila v závazek Evropské komise k vypracování konkrétního návrhu. Až do letošního roku se zdálo, že vše pokračuje podle plánu, pak ale nastal náhlý zlom.

Přestože na vysvobození z krutých podmínek klecí na území EU čeká více než 300 000 000 takzvaně hospodářských zvířat, a přestože si pro ně 84 % obyvatel EU přeje lepší ochranu, jsou nyní reálné změny stále v nedohlednu. Proti občanské iniciativě, široké veřejnosti a hospodářským zvířatům se totiž postavil silný hráč – tlak živočišného průmyslu, pro který znamená držení zvířat v klecích jednodušší zisk.

Síla masné lobby

O síle, která se proti iniciativě za Konec doby klecové postavila, svědčí investigativní práce médií The Guardian nebo Lighthouse, která odkrývají informace o lobby živočišného průmyslu na půdě Evropské komise. Média a jejich zdroje popisují silný tlak, který začaly zástupci velkochovů vytvářet například skrze lobbistickou skupinu European Livestock Voice.

Lobbisté navzdory jasným indikátorům, jako je zmíněná 84% podpora lepší ochrany hospodářských zvířat mezi obyvateli EU, dál tvrdí, že iniciativa neodráží názory široké veřejnosti. Proti zřejmé podpoře veřejnosti směrem ke zrušení klecí tak nyní stojí silné odvětví průmyslu, ve kterém se hraje o ohromné zisky. Odvětví, které se zřejmě nebojí tlačit na vysoce postavené úředníky*ice EK.

A vzhledem k tomu, jak se nyní Evropská komise tématu zrušení klecí ve velkochovech vyhýbá, se mu ve svém zpátečnickém úsilí bohužel daří.

Střet s realitou velkochovů

Česká veřejnost se v otázce klecových chovů shoduje se zbytkem Evropy. Za rostoucí podporou zrušení velkochovů stojí mimojiné skutečnost, že se lidé stále častěji setkávají se svědectvími a záběry z velkochovů. Seznámit veřejnost s realitou klecových chovů bylo v době sběru podpisů pod iniciativu Konec doby klecové jedním z cílů NESEHNUTÍ.

Vznikla proto kampaň Hlava na hlavě, jejímž základem je unikátní mapa velkochovů. V rámci boje za Konec doby klecové jsme ukázali, co se za branami velkochovů děje a v jakých podmínkách reálně žijí hospodářská zvířata. A to včetně obrázků, které by zástupci živočišného průmyslu, kteří nyní tlačí na Evropskou komisi, před úředníky a veřejností nejraději skryli.

Konec klecí v ohrožení

Souboj iniciativy Konec doby klecové s lobby živočišného průmyslu je souboj Davida s Goliášem. A přestože za spojenectvím organizací stojí široká veřejnost a 300 000 000 zvířat, zůstáváme v roli Davida. Snahu o zlepšení podmínek hospodářských zvířat ale nevzdáváme a dál usilujeme o to, aby si Evropská komise rozvzpomněla na závazek, který slíbila dodržet. Pomoct nám může každý – například podporou nově vzniklé kampaně Konec klecí v ohrožení.

V rámci kampaně, která vznikla díky organizacím Compassion in World Farming a Svoboda zvířat, mohou lidé také apelovat na eurokomisařku Věru Jourovou, aby se zasadila o dodržení závazku evropské komise. K výzvě se už připojilo na 1 800 lidí.

(medium.seznam.cz)

Continue Reading

Aktuality