Connect with us
Reklama

Aktuality

Spotřebitelé ve Francii chtějí vejce z klecových chovů

Published

on

Francouzští spotřebitelé se nechtějí vzdát nákupu klecových vajec, která patří k nejlevnějším a zároveň jsou kvalitním cenným zdrojem živin. Vejce od nosnic v klecích se stala ve Francii obzvláště atraktivní v období silného inflačního tlaku. Spotřebitelé, kteří čelí vážné krizi životních nákladů, dělají informovanější rozhodnutí o nákupu tím, že si vybírají vejce s číslem „3“. Tyto závěry vyplývají z nejnovějších analýz provedených francouzskou průmyslovou organizací CNPO. Změnu chování zákazníků ve francouzských obchodech navíc potvrzuje i zhoršení prodeje vajec z bioprodukce. V prvních třech čtvrtletích roku 2023 se prodej dražších bio vajec oproti roku 2022 snížil o 7 %.

Jak uvedl Poultry World, zástupce maloobchodníků ve správní radě CNPO Franck Darteil řekl televiznímu zpravodajskému kanálu France Inter, že vejce jsou protikrizovým produktem a zůstávají nejlevnějším zdrojem živočišných bílkovin ve francouzských supermarketech. Podle jeho názoru je pro mnoho lidí při nákupu vajec cena mnohem důležitějším kritériem než způsob chovu a původ. Dále uvedl, že stále více spotřebitelů nakupuje méně masa nebo ryb a zvyšuje spotřebu vajec.

V současné době čelíme na francouzském trhu zjevnému paradoxu. V posledních letech byl trh s vejci ve Francii ovlivněn silným trendem odklonu od klecového chovu, z velké části kvůli tlaku nevládních organizací na zlepšení welfare. Zároveň s odvoláním na spotřebitelský průzkum bylo poukázáno na to, že zákazníci ve Francii očekávají změny a většinou chtějí nakupovat vejce z jiných chovných systémů než z klecí. Velcí maloobchodníci na to reagovali prohlášením, že od roku 2025 budou prodávat pouze alternativní vejce.

Producenti vajec ve Francii přijali výzvu investovat do expanze farem v jiných systémech, což jim přineslo obrovské finanční výdaje. V důsledku toho se v roce 2022 snížila produkce klecových vajec na přibližně 30 %. Situace se však začala dramaticky měnit, jak se ekonomická situace zhoršovala. Ukázalo se, že dřívější prohlášení spotřebitelů nejsou v souladu se skutečnými nákupními rozhodnutími. Vejce z klecí začala opět získávat podíl na trhu na úkor dražších alternativních vajec. Obchodní řetězce zvýšily objednávky klecových vajec. Podle CNPO se poptávka po klecových vejcích zvýšila tak rychle, že je stále obtížnější udržet plynulé zásobování.

Polská drůbežářská komunita spojená s Národní komorou výrobců drůbeže a krmiv poukazuje na to, že situace ve Francii je dalším příkladem, jak správné byly předpoklady producentů vajec, že ​​bez klecového chovu není možné uspokojit potřeby trhu. Výsledky prodeje vajec dokazují, že spotřebitelé neakceptují vynucené změny ve struktuře chovu.

„Očekáváme, že manažeři odpovědní za obchod u nás – stejně jako jejich kolegové v jiných evropských zemích – pochopí, že svévolné rozhodnutí stáhnout klecová vejce z prodeje vajec nemůže změnit nákupní rozhodování spotřebitelů. Pandemie COVID-19, období zvýšeného inflačního tlaku a výsledky prodeje vajec by měly donutit obchodní řetězce revidovat svá rozhodnutí, která se zdají být učiněna příliš ukvapeně a emotivně.“ říká Katarzyna Gawrońska, ředitelka Národní komory producentů drůbeže a krmiv.

„Při analýze skutečného tržního chování je velmi patrný nesoulad mezi prohlášeními spotřebitelů a jejich nákupními rozhodnutími. – Na jedné straně výzkum zadaný ekologickými organizacemi dokazuje, že téměř všichni spotřebitelé nechtějí klecová vejce. Na druhou stranu drtivá většina z nich kupuje vejce z klecových chovů, protože prim hraje cena. Obliba dostupnějších vajec může výrazně vzrůst, zejména v době ekonomického útlumu. Odhaduje se, že spotřebitelé mohou činit informovanější rozhodnutí o nákupu a utrácet peníze opatrněji.“ tvrdí zástupce Komory.

„Je důležité, abychom při péči o ideje skupiny občanů EU nevnucovali jejich způsob myšlení zbytku společnosti v zemích, které tvoří Společenství. Zdá se proto důležité, aby o osudu iniciativ pro blahobyt z dlouhodobého hlediska nerozhodovala Evropská komise nebo jiné instituce EU pod tlakem nevládních organizací, ale sami občané EU svými rozhodnutími v obchodech. Nejspolehlivějším průzkumem jejich názorů bude obliba zboží živočišného původu se specifickými rysy nebo bez nich – vysvětluje Katarzyna Gawrońska z KIPDiP.

(kipdip.org.pl)

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Aktuality

Ceny producentů vajec v ČR jsou o čtvrtinu nižší než v Polsku i pod průměrem EU

Published

on

Ceny českých producentů vajec byly v polovině listopadu zhruba o čtvrtinu nižší než v Polsku. Vyplývá to z dat Evropské komise. Podle Českomoravské drůbežářské unie je z Polska dlouhodobě kolem 70 procent vajec, které se do ČR dováží. Proti průměru EU byly ceny nižší zhruba o pětinu. O asi 15 procent byly nižší ceny zemědělců oproti cenám na Slovensku. Podle Českého statistického úřadu (ČSÚ) v říjnu vzrostly spotřebitelské ceny vajec oproti září o více než osm procent.

Komise sleduje ceny po jednotlivých týdnech. Z posledních dat vyplývá, že za 100 kilogramů vajec čeští chovatelé dostali v minulém týdnu 178,92 eura, tedy 4359 Kč. V Polsku byla cena za stejné množství 241,69 eura, což je zhruba 5888 Kč. Průměr EU byl 225,88 eura za 100 kilogramů, tedy 5503 Kč.

Ceny českých producentů klesly od konce května do minulého týdne zhruba o 12 procent, ukazují data. Průměr EU klesl za stejné období o osm procent. V Polsku se ceny snížily téměř o šest procent. Z dat komise také vyplývá, že v ČR jsou ve srovnání s ostatními členskými státy ceny producentů vajec mezi nejnižšími. V minulém týdnu byla cena nižší pouze na Kypru.

Podle ČSÚ letos spotřebitelské ceny vajec v ČR klesaly. Oproti lednovému průměru, kdy stálo jedno vejce 5,65 Kč, se ceny do října snížily o více než čtvrtinu na 4,04 Kč za kus. Cena vajec v říjnu poprvé v letošním roce meziměsíčně vzrostla o 0,31 Kč, což je zhruba osmiprocentní růst. V září byla průměrná cena za kus 3,73 Kč.

Čeští chovatelé na rozdíl od sousedního Polska musí v následujících letech své chovy přestavět kvůli zákazu klecových chovů, který začne platit od roku 2027. V současnosti je podle posledních dat Ústřední evidence drůbeže v obohacených klecích 58 procent nosnic v ČR. Přestavba bude podle stát tři miliardy korun, odhaduje drůbežářská unie. V Polsku se podle ní zatím žádný zákaz nechystá a v klecích tamní zemědělci chovají zhruba 72 procent nosnic, na Slovensku je to o dvě procenta více. Podle drůbežářské unie dlouhodobě kromě Polska část dovozu vajec tvoří produkce ze Slovenska nebo z Nizozemska.

Ministerstvo zemědělství v prvním kole programu rozvoje venkova umožní čerpat podporu na přestavbu hal z klecových chovů na alternativy. Firmy budou moci žádat až o 30 milionů korun na jeden projekt. Ředitel společnosti Vejce Kosičky z Královéhradecka Jan Pozdílek dříve uvedl, že náklady na produkci vajec ve voliérových chovech jsou o zhruba 0,50 Kč na kus vyšší než v klecových. O tu cenu proto musí alespoň navýšit své ceny zemědělci, aby dokázali pokrýt náklady. Hrozí proto podle něj, že bude kvůli tomu růst dovoz levnějších vajec ze zahraničí.

Ceny zemědělských výrobců vajec za 100 kilogramů (v eurech)

Týden od Týden v roce ČR Polsko Slovensko Průměr EU
19.6.2023 25 204,09 235,39 217,23 230,68
24.7.2023 30 179,82 215,05 196,19 206,15
28.8.2023 35 168,09 211,38 203,08 209,32
2.10.2023 40 169,21 206,67 217,46 214,54
6.11.2023 45 178,64 206,99 222,29
13.11.2023 46 178,92 241,69 211,55 225,88

zdroj: Evropská komise

(ČTK)

Continue Reading

Aktuality

Vajíčka od ukrajinského veľkovýrobcu pod drobnohľadom

Published

on

Na hraničnej kontrolnej stanici Vyšné Nemecké objavili dvakrát po sebe v zásielke slepačích vajec z Ukrajiny vzorky s vyšším obsahom nepovolených látok, ako to umožňujú normy Európskej únie. V oboch prípadoch išlo o rovnakého výrobcu Yasensvit a v oboch bola zásielka určená do Lotyšska. K nálezu na hraniciach Štátna veterinárna a potravinová správa uvádza, že išlo o porušenie Nariadenia Komisie, ktorým sa stanovujú maximálne hodnoty prítomnosti kokcidiostatík alebo histomonostatík v potravinách. V ďalšom prípade išlo o vysoký obsah antikokcidika diklazuril.

Podľa informácií ŠVPS SR sa takéto závadné vajíčka nedostali na slovenský trh.„V informačnom systéme evidujeme len jednu zásielku smerujúcu k odberateľovi na Slovensko, ale táto bola dňa 24.09.2023 pre nevyhovujúcu dokladovú kontrolu zamietnutá,“ uviedol pre polnoinfo.sk Martin Chudý, poverený ústredný riaditeľa ŠVPS SR.

Podrobený kontrole

Všetky zásielky tohto výrobcu v súčasnosti zastavia na slovensko-ukrajinských hraniciach a podrobia kontrole. Podľa európskej legislatívy sa takého zvýšené opatrenia vyžadujú v prípade zistených pozitívnych výsledkov. „Každá nasledujúca zásielka je podrobená odberu vzoriek a je úradne pozastavená na hranici EÚ do doby doručenia laboratórnych výsledkov. V prípade pozitívnych výsledkov sú prijaté ďalšie opatrenia a zásielky nesmú byť prepustené na územie EÚ,“ uviedol Martin Chudý.

S vajíčkami je to ťažšie ako s obilím

Poverený riaditeľ ŠVPS je presvedčený, že so slepačími vajcami je to iné, ako s obilím z Ukrajiny, ktoré často ostávalo na Slovensku, aj keď bolo určené do inej krajiny. „Odčerpať zo zásielok vajec, ktoré sa prevážajú cez Slovensko, nie je možné. Každá je úradne zapečatená so sprievodný dokumentom CHEDP (Common Health Entry Document), v ktorom je kompetentná autorita v mieste určenia informovaná o množstve prepravovaného tovaru. V prípade, ak by zásielka nedorazila na miesto určenia, táto autorita musí o tom upovedomiť ostatné členské krajiny,“ uviedol riaditeľ ŠVPS.

Ukrajinský veľkovýrobca dobýva trhy

Yasensvit je hydinový farma, filiálka spoločnosti Ovostar Union, veľkoproducenta, ktorý vyváža vajíčka do viac ako 50 krajín sveta. Do EÚ vyvážajú svoje výrobky do Dánska, Nemecka, Poľska, Lotyšska a Talianska. Produkčné činnosti sa realizujú v centrálnej Ukrajine.

(poľnoinfo.sk)

Continue Reading

Aktuality

Stavy drůbeže by letos mohly klesnou až o 15 %

Published

on

V českých chovech by mohly podle odhadu Českomoravské drůbežářské unie letos klesnout stavy až zhruba o 15 procent. V loňském roce klesly o osm procent. Povede to hlavně k růstu dovozu ze zahraničí. Řekla to předsedkyně unie Gabriela Dlouhá. Upozornila na to, že možné další zdražování elektřiny tuzemské chovatele dále znevýhodňuje.

Drůbežářská unie již delší dobu upozorňuje na to, že chovatelé se potýkají s vysokými náklady a tlakem levnějších dovozů potravin ze zahraničí. Největší podíl tvoří krmné směsi, které tvoří kolem 65 procent nákladů. Dlouhá již dříve uvedla, že i když v současnosti výrazně klesají ceny komodit, tak krmné směsi zlevňují mnohem méně.

V září zveřejněná studie Ekonomické fakulty Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích uvedla, že krmné směsi od ledna 2021 do letošního března zdražily téměř o 52 procent. Analýza také poukázala na to, že loni vzrostla průměrná cena za kilogram živé hmotnosti kuřete oproti roku 2018 o 21,5 procenta. Upozornila na to, že nárůst ceny nestačil pokrýt růst nákladů, které se oproti stejnému roku zvýšily téměř o 38 procent.

Místopředseda představenstva společnosti Proagro Nymburk Zdeněk Mlázovský řekl, že přestože ceny energií nyní klesají, stále jsou výrazně vyšší než v době před výrazným růstem cen. K tomu došlo hlavně vlivem ruské invaze na Ukrajinu loni v únoru. Mlázovský uvedl, že pro podnik je nyní výhodnější nakupovat na spotovém trhu než mít fixovanou cenu. Firma tedy nakupuje množství energie na určité období podle aktuálních cen.

Mlázovský řekl, že v chovech nosnic elektřinu využívají podniky hlavně na ventilaci v letním období. V zimě se využívá pouze nárazově kvůli vlhkosti nebo pokud se zvýší koncentrace oxidu uhličitého (CO2) v halách. V průměru za celý rok elektrická energie tvoří kolem dvou až tři procent nákladů, řekl. Mlázovský dále uvedl, že firma rozšiřuje na svých budovách fotovoltaiku. V letních obdobích by podle něj panely měly dokázat pokrýt většinu spotřeby na ventilaci hal. Poznamenal, že se ale v některých případech podnik potýká s tím, že není dostatečná kapacita připojení do rozvodné sítě.

Cenu energií pro firmy může ovlivnit návrh Energetického regulačního úřadu (ERÚ), který oznámil zvýšení regulované složky elektřiny. U domácností má být nárůst oproti letošku o 71 procent, na hladině vysokého napětí o 113 procent a na hladině velmi vysokého napětí o 206 procent. Cena elektřiny se skládá z obchodní složky, kterou určují dodavatelé, a regulované části, kterou spravuje stát.

Návrh kritizovala Hospodářská komora ČR, Svaz průmyslu a dopravy ČR i Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR. Podle prezidenta Agrární komory ČR Jana Doležala je zvyšování cen špatnou zprávou i pro zemědělce. Podotkl, že chovatelé i pěstitelé se již nyní nachází ve složité situaci, kdy mají stále vysoké náklady, které neodpovídají výkupním cenám. „Je alarmující, že další vlna zdražování se nebude odvíjet ani tak od situace na trhu, ale chystá ji stát,“ dodal.

ČTK

Continue Reading
Advertisement

Nejnovější příspěvky

Advertisement

Facebook

Aktuality