Connect with us
Reklama

Aktuality

Spotřebitelé ve Francii chtějí vejce z klecových chovů

Published

on

Francouzští spotřebitelé se nechtějí vzdát nákupu klecových vajec, která patří k nejlevnějším a zároveň jsou kvalitním cenným zdrojem živin. Vejce od nosnic v klecích se stala ve Francii obzvláště atraktivní v období silného inflačního tlaku. Spotřebitelé, kteří čelí vážné krizi životních nákladů, dělají informovanější rozhodnutí o nákupu tím, že si vybírají vejce s číslem „3“. Tyto závěry vyplývají z nejnovějších analýz provedených francouzskou průmyslovou organizací CNPO. Změnu chování zákazníků ve francouzských obchodech navíc potvrzuje i zhoršení prodeje vajec z bioprodukce. V prvních třech čtvrtletích roku 2023 se prodej dražších bio vajec oproti roku 2022 snížil o 7 %.

Jak uvedl Poultry World, zástupce maloobchodníků ve správní radě CNPO Franck Darteil řekl televiznímu zpravodajskému kanálu France Inter, že vejce jsou protikrizovým produktem a zůstávají nejlevnějším zdrojem živočišných bílkovin ve francouzských supermarketech. Podle jeho názoru je pro mnoho lidí při nákupu vajec cena mnohem důležitějším kritériem než způsob chovu a původ. Dále uvedl, že stále více spotřebitelů nakupuje méně masa nebo ryb a zvyšuje spotřebu vajec.

V současné době čelíme na francouzském trhu zjevnému paradoxu. V posledních letech byl trh s vejci ve Francii ovlivněn silným trendem odklonu od klecového chovu, z velké části kvůli tlaku nevládních organizací na zlepšení welfare. Zároveň s odvoláním na spotřebitelský průzkum bylo poukázáno na to, že zákazníci ve Francii očekávají změny a většinou chtějí nakupovat vejce z jiných chovných systémů než z klecí. Velcí maloobchodníci na to reagovali prohlášením, že od roku 2025 budou prodávat pouze alternativní vejce.

Producenti vajec ve Francii přijali výzvu investovat do expanze farem v jiných systémech, což jim přineslo obrovské finanční výdaje. V důsledku toho se v roce 2022 snížila produkce klecových vajec na přibližně 30 %. Situace se však začala dramaticky měnit, jak se ekonomická situace zhoršovala. Ukázalo se, že dřívější prohlášení spotřebitelů nejsou v souladu se skutečnými nákupními rozhodnutími. Vejce z klecí začala opět získávat podíl na trhu na úkor dražších alternativních vajec. Obchodní řetězce zvýšily objednávky klecových vajec. Podle CNPO se poptávka po klecových vejcích zvýšila tak rychle, že je stále obtížnější udržet plynulé zásobování.

Polská drůbežářská komunita spojená s Národní komorou výrobců drůbeže a krmiv poukazuje na to, že situace ve Francii je dalším příkladem, jak správné byly předpoklady producentů vajec, že ​​bez klecového chovu není možné uspokojit potřeby trhu. Výsledky prodeje vajec dokazují, že spotřebitelé neakceptují vynucené změny ve struktuře chovu.

„Očekáváme, že manažeři odpovědní za obchod u nás – stejně jako jejich kolegové v jiných evropských zemích – pochopí, že svévolné rozhodnutí stáhnout klecová vejce z prodeje vajec nemůže změnit nákupní rozhodování spotřebitelů. Pandemie COVID-19, období zvýšeného inflačního tlaku a výsledky prodeje vajec by měly donutit obchodní řetězce revidovat svá rozhodnutí, která se zdají být učiněna příliš ukvapeně a emotivně.“ říká Katarzyna Gawrońska, ředitelka Národní komory producentů drůbeže a krmiv.

„Při analýze skutečného tržního chování je velmi patrný nesoulad mezi prohlášeními spotřebitelů a jejich nákupními rozhodnutími. – Na jedné straně výzkum zadaný ekologickými organizacemi dokazuje, že téměř všichni spotřebitelé nechtějí klecová vejce. Na druhou stranu drtivá většina z nich kupuje vejce z klecových chovů, protože prim hraje cena. Obliba dostupnějších vajec může výrazně vzrůst, zejména v době ekonomického útlumu. Odhaduje se, že spotřebitelé mohou činit informovanější rozhodnutí o nákupu a utrácet peníze opatrněji.“ tvrdí zástupce Komory.

„Je důležité, abychom při péči o ideje skupiny občanů EU nevnucovali jejich způsob myšlení zbytku společnosti v zemích, které tvoří Společenství. Zdá se proto důležité, aby o osudu iniciativ pro blahobyt z dlouhodobého hlediska nerozhodovala Evropská komise nebo jiné instituce EU pod tlakem nevládních organizací, ale sami občané EU svými rozhodnutími v obchodech. Nejspolehlivějším průzkumem jejich názorů bude obliba zboží živočišného původu se specifickými rysy nebo bez nich – vysvětluje Katarzyna Gawrońska z KIPDiP.

(kipdip.org.pl)

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Aktuality

ZMIZNÚ SLOVENSKÉ VAJCIA z obchodov?

Published

on

By

Slovenské obchodné siete zoskupené vo Zväze obchodu Slovenska plánujú naďalej podporovať slovenskú poľnohospodársku a potravinársku produkciu vrátane slovenských producentov vajec.

Na tomto základe bolo v roku 2020 uzatvorené Memorandum o spolupráci v oblasti produkcie slepačích vajec na Slovensku medzi ministerstvom pôdohospodárstva, Zväzom obchodu SR a Úniou hydinárov Slovenska, obsahom ktorého sú vzájomné záväzky zamerané na podporu domácej produkcie vajec vrátane deklarácie, že slovenskí hydinári najneskôr do roku 2030 uskutočnia rekonštrukciu klietkových chovov nosníc na podstielkové, volierové a voľnovýbehové chovy.

Slovenské obchodné siete sa nepridali k iniciatíve zahraničných reťazcov ukončiť predaj vajec pochádzajúcich z obohateného klietkového chovu už v roku 2025, čím prejavili voči domácim producentom vajec vyššiu mieru ústretovosti vzhľadom na ich reálne investičné možnosti postupne modernizovať chovy nosníc.

„Členovia Zväzu obchodu plne podporujú trend zlepšovania humánnosti chovov a životných podmienok zvierat, no zároveň považujeme za veľmi dôležitú aj udržateľnosť domácej produkcie vajec a zabezpečenie potravinovej sebestačnosti a zdravotnej bezpečnosti potravín,“ uviedol prezident Zväzu obchodu SR, Filip Kasana. Ako ďalej hovorí, nemožno opomenúť zvýšenú uhlíkovú stopu pri realizovaní náročnejšej logistiky v rámci dovozu tovaru zo zahraničia, čo má významný vplyv na kritériá udržateľnosti v rámci dopadov na životné prostredie.

„V súčasnosti platná legislatíva únie ani Slovenska chov nosníc v obohatených klietkach nezakazuje, a preto slovenské obchodné siete združené vo Zväze obchodu SR (COOP Jednota, CBA a Labaš) naďalej uprednostňujú slovenskú produkcia vajec v zmysle podpísaného Memoranda o spolupráci s Úniou hydinárov Slovenska, takže na ich pultoch budú pre spotrebiteľov dostupné domáce vajcia aj po 1. januári 2025,“ dodáva Filip Kasana.

V súčasnosti slovenskí chovatelia zabezpečujú slovenskú sebestačnosť vajec cca 85 %, pričom väčšina slovenskej produkcie je realizovaná prostredníctvom obohatených klietok, čo sa odráža aj na čistote vajec, ktorú spotrebiteľ preferuje.

Krmivo pre nosnice v klietkovom a podstielkovom chove má rovnakú kvalitu a zloženie. V záujme zlepšovania životných podmienok zvierat slovenskí chovatelia nosníc postupne rekonštruujú svoje prevádzky na podstielkový chov, no na väčšiu dynamiku tohto procesu im chýbajú finančné zdroje. Chov nosníc prostredníctvom podstielkového chovu je ekonomicky náročnejší, čo má svoj odraz vo vyššej pultovej cene vajec.

(TASR)

Continue Reading

Aktuality

Vyplatí se kupovat „domácí“ vajíčka?

Published

on

By

Vejce „domácí“, „z venkova“ nebo „od šťastných slepiček“… Pojmů je mnoho, ale každý ví, o čem je řeč. Stojí za to napsat pár slov o bezpečnosti takových produktů a představit jejich ceny.

  • Prodej domácích vajec je v Polsku docela populární.
  • Takový produkt je považován za hodnotnější než vejce z farmy, i když je třeba dodat, že vědecký výzkum není v této otázce jasný.
  • Při rozhodování o koupi takových vajec stojí za to věnovat pozornost několika aspektům.

Skladování vajec

Při nákupu je vhodné vzít v úvahu, jak byla vejce skladována: pro jejich bezpečnost musí být dostatečně nízká teplota a musí být omezeno vystavení zboží přímému slunečnímu záření. Samozřejmě ne vždy máme možnost zkontrolovat, jak byla vejce uskladněna, ale pokud vidíme, že na trhu leží bez jakékoliv ochrany proti slunci, měli bychom s tímto faktem počítat.

Mytí vaječných skořápek

Další věcí je čistota skořápek. Nejlepší by samozřejmě bylo, kdyby se vajíčko neušpinilo. Zanechat špinavou skořápku je však menší zlo, než se ji pokoušet umýt – taková akce zvyšuje riziko pronikání choroboplodných zárodků do pórovité skořápky. Bohužel nemáme jak ověřit, zda bylo vajíčko, které jsme koupili, umyté či nikoliv.

Prodej vajec na trhu

Bohužel se také může stát, že nepoctiví prodejci koupí vejce ze supermarketů nebo velkoobchodů (vykoupí je za nižší cenu) a následně je prodají jako „domácí“. Není problém označení odstranit a vejce přebalit do jiného obalu. Takové praktiky samozřejmě nejsou zdraví nebezpečné, ale je to podvod – vždyť když si chceme koupit farmářská vejce.  Bohužel neexistuje žádná účinná metoda, jak odlišit vejce z trhu od těch z domácích chovů. Má to určité důvody (vejce z drůbežárny mají častěji hnědou barvu, což vyplývá z genetiky používané ve velkochovu), ale v žádném případě to není pravidlo.

Princip omezené důvěry

Jak vidíme, při nákupu vajec z neoficiálních kanálů existuje mnoho neznámých. Samozřejmě se nestavíme na žádnou stranu, ale při rozhodování o takové koupi bychom se měli řídit zásadou omezené důvěry. Je důležité, aby produkt, který kupujeme, pocházel ze známého a důvěryhodného zdroje. Je nutné dodržovat základní hygienická pravidla, to znamená pečlivě si umýt a dezinfikovat ruce při manipulaci s vejci a před použitím opařit skořápku. Taková vejce je také lepší nepoužívat k přípravě tepelně neupraveného jídla.

Jaké jsou ceny vajec?

Na závěr se sluší říci, jaké jsou dnes ceny domácích vajec. Jak ukazuje náš krátký průzkum, náklady na nákup takových vajec se velmi liší. Nabídka zahrnuje produkty s cenami od 0,80 PLN do 1,50 PLN za kus. Cena částečně souvisí s velikostí vajíčka, ale pravděpodobně je to z velké části dáno poměrem nabídky a poptávky.

(farmer.pl)

Continue Reading

Aktuality

Easter Egg Roll využívá téma EGGucation již třetím rokem

Published

on

By

Akce, kterou pořádají prezident Biden a první dáma, nabízí tisíce skořápkových vajec a aktivity pro děti i dospělé.

V Bílém domě se v pondělí 1. dubna konala akce Easter Egg Roll 2024, která obsahovala téma „EGGucation“ se vzdělávacími aktivitami pro děti všech věkových kategorií. Kromě hledání velikonočních vajíček se letošní akce soustředila na kvalitu škol, čtenářské koutky, exkurze na farmy, obrázkový den, či fyzické zóny „EGGucation“. Více než 30 000 natvrdo vařených vajec ve skořápce je následně ručně barveno a využito při hledání vajec.

Generální ředitelka American Egg Board (AEB) Emily Metzová řekla: „Američtí producenti vajec jsou hrdí na to, že mohou ve velikonočním období poskytovat vejce rodinám v nouzi a budou pokračovat v darech komunitám po celých USA a po celý rok.“ První dáma Jill Biden uvedla, že letošní akce Velikonoční vajíčko se účastní přibližně 40 000 lidí.

(wattagnet.com)

Continue Reading

Aktuality