Connect with us
Reklama

Aktuality

Ukrajina učinila vážné rozhodnutí ohledně dodávek obilí do EU

Published

on

Ukrajina je ochotna přijmout omezení obchodu s Evropskou unií, aby zmírnila ostrý politický spor s Polskem. Válčící země zároveň naléhá na blok EU, aby zakázal dovoz ruského obilí.

Ukrajinský ministr obchodu Taras Kachska uvedl, že Kyjev podporuje nová omezení dovozu ukrajinských zemědělských produktů, i když by EU měla zakázat i vývoz ruských zemědělských produktů, které stále vstupují do bloku přes Bělorusko a Pobaltí. Jak uvedl, „možná v tomto současném přechodném období potřebujeme takový kontrolovaný přístup k obchodu mezi Ukrajinou a EU“. Šéf ukrajinského ministerstva zároveň dodal, že v případě pšenice nedělá problémy polským farmářům Ukrajina, ale Rusko, napsal Financial Times .

Poté, co Rusko v roce 2022 napadlo Ukrajinu, EU zrušila cla na ukrajinský dovoz, ale trhy v Polsku a dalších sousedních zemích byly brzy zaplaveny ukrajinským zbožím. V důsledku toho zemědělci již delší dobu s větší či menší intenzitou protestují proti bezcelním dovozům ukrajinských zemědělských produktů. Skutečná mela ale začala až loni v prosinci, s demonstrací německých farmářů. Zemědělští producenti z EU od té doby protestovali téměř ve všech zemích, především kvůli nemožnosti ziskové výroby, stále přísnější unijní regulaci a nekalé soutěži ukrajinského zboží vstupujícího do Evropské unie.

Mohl by být ruský zákaz dovozu řešením?

Varšava za předchozí vlády zavedla jednostranný zákaz v rozporu s obchodními pravidly EU a pokračující protesty farmářů v posledních týdnech vyvíjely tlak na polského premiéra Donalda Tuska, aby požádal Brusel o výjimku. Při své pondělní návštěvě Litvy to řekl Donald Tusk. Polský premiér se dohodl s ukrajinským ministrem, že by měl být zakázán dovoz zemědělských produktů z Ruska a Běloruska. Toto opatření podpoří i Litva, uvedla litevská premiérka Ingrida Šimonytė . Podle Donalda Tuska by byla celobloková omezení účinnější poté, co Lotyšsko nedávno zavedlo celostátní zákaz dovozu z Ruska.

Celoevropského zákazu by však bylo obtížné dosáhnout, protože několik členských států je proti tomuto kroku v obavách, že by to destabilizovalo globální trhy a prohloubilo hospodářské a sociální krize v rozvojových zemích. Ruský vývoz obilí do EU se přitom v letech 2022 až 2023 zvýšil o více než 50 % na 1,5 milionu tun.

Tarasz Kacska obvinil Moskvu z podněcování polských protestů, což také uvedl komisař EU pro obchod Valdis Dombrovskis. Ukrajinský ministr obchodu prohlásil, že Moskva „rozhodně“ stojí za útokem polských farmářů z minulého měsíce na ukrajinský obilný vlak, který se jim podařilo převrátit a náklad rozsypat. Rusové jsou „zapleteni do případů vandalismu nebo sabotáže, které lze obecně považovat za nepřátelské vůči Ukrajině,“ řekl.

Ukrajina je ochotna slevit z obchodních omezení

Taras Kachka řekl, že Kyjev podporuje nová opatření navrhovaná Bruselem, která od června omezí dovoz vajec, drůbeže a cukru a umožní některým zemím uzavřít své trhy pro ukrajinské obilí, s výjimkou tranzitu zásilek do jiných zemí. Ukrajinský ministr také připustil, že produkce cukru na Ukrajině vzrostla mezi rokem 2022 a loňským rokem ze 7000 tun na 500 000 tun. V této souvislosti to uvedl ukrajinský ministr: „Jak rychle se to stalo, muselo všechny vyděsit.“

Kyjev také nedávno souhlasil s odkloněním vývozu kukuřice přes Černé moře do Itálie a Španělska místo přes sousední země, aby zmírnil napětí. „Dobrovolně jsme přestali povolovat vývoz kukuřice do všech pěti sousedních členských států. Přesto jsme v kalendářním roce 2023 vyvezli další rekord, 15 milionů tun kukuřice. V jiných státech je tedy vysoká poptávka. Ukrajina jen zaplnila mezery v produkci EU.“ řekl Kachka.

Ukrajinský premiér Denis Šmyhal v pondělí samostatně označil blokádu polských hranic za „nesmyslnou“, i když nebránila humanitární pomoci a zbraním ve vstupu na Ukrajinu. Polsko podle něj ztrácí více než Ukrajina. Ukrajinští a polští představitelé se znovu sejdou příští pondělí, aby svůj spor urovnali do konce měsíce.

(agrarszektor.hu)

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Aktuality

ZMIZNÚ SLOVENSKÉ VAJCIA z obchodov?

Published

on

By

Slovenské obchodné siete zoskupené vo Zväze obchodu Slovenska plánujú naďalej podporovať slovenskú poľnohospodársku a potravinársku produkciu vrátane slovenských producentov vajec.

Na tomto základe bolo v roku 2020 uzatvorené Memorandum o spolupráci v oblasti produkcie slepačích vajec na Slovensku medzi ministerstvom pôdohospodárstva, Zväzom obchodu SR a Úniou hydinárov Slovenska, obsahom ktorého sú vzájomné záväzky zamerané na podporu domácej produkcie vajec vrátane deklarácie, že slovenskí hydinári najneskôr do roku 2030 uskutočnia rekonštrukciu klietkových chovov nosníc na podstielkové, volierové a voľnovýbehové chovy.

Slovenské obchodné siete sa nepridali k iniciatíve zahraničných reťazcov ukončiť predaj vajec pochádzajúcich z obohateného klietkového chovu už v roku 2025, čím prejavili voči domácim producentom vajec vyššiu mieru ústretovosti vzhľadom na ich reálne investičné možnosti postupne modernizovať chovy nosníc.

„Členovia Zväzu obchodu plne podporujú trend zlepšovania humánnosti chovov a životných podmienok zvierat, no zároveň považujeme za veľmi dôležitú aj udržateľnosť domácej produkcie vajec a zabezpečenie potravinovej sebestačnosti a zdravotnej bezpečnosti potravín,“ uviedol prezident Zväzu obchodu SR, Filip Kasana. Ako ďalej hovorí, nemožno opomenúť zvýšenú uhlíkovú stopu pri realizovaní náročnejšej logistiky v rámci dovozu tovaru zo zahraničia, čo má významný vplyv na kritériá udržateľnosti v rámci dopadov na životné prostredie.

„V súčasnosti platná legislatíva únie ani Slovenska chov nosníc v obohatených klietkach nezakazuje, a preto slovenské obchodné siete združené vo Zväze obchodu SR (COOP Jednota, CBA a Labaš) naďalej uprednostňujú slovenskú produkcia vajec v zmysle podpísaného Memoranda o spolupráci s Úniou hydinárov Slovenska, takže na ich pultoch budú pre spotrebiteľov dostupné domáce vajcia aj po 1. januári 2025,“ dodáva Filip Kasana.

V súčasnosti slovenskí chovatelia zabezpečujú slovenskú sebestačnosť vajec cca 85 %, pričom väčšina slovenskej produkcie je realizovaná prostredníctvom obohatených klietok, čo sa odráža aj na čistote vajec, ktorú spotrebiteľ preferuje.

Krmivo pre nosnice v klietkovom a podstielkovom chove má rovnakú kvalitu a zloženie. V záujme zlepšovania životných podmienok zvierat slovenskí chovatelia nosníc postupne rekonštruujú svoje prevádzky na podstielkový chov, no na väčšiu dynamiku tohto procesu im chýbajú finančné zdroje. Chov nosníc prostredníctvom podstielkového chovu je ekonomicky náročnejší, čo má svoj odraz vo vyššej pultovej cene vajec.

(TASR)

Continue Reading

Aktuality

Vyplatí se kupovat „domácí“ vajíčka?

Published

on

By

Vejce „domácí“, „z venkova“ nebo „od šťastných slepiček“… Pojmů je mnoho, ale každý ví, o čem je řeč. Stojí za to napsat pár slov o bezpečnosti takových produktů a představit jejich ceny.

  • Prodej domácích vajec je v Polsku docela populární.
  • Takový produkt je považován za hodnotnější než vejce z farmy, i když je třeba dodat, že vědecký výzkum není v této otázce jasný.
  • Při rozhodování o koupi takových vajec stojí za to věnovat pozornost několika aspektům.

Skladování vajec

Při nákupu je vhodné vzít v úvahu, jak byla vejce skladována: pro jejich bezpečnost musí být dostatečně nízká teplota a musí být omezeno vystavení zboží přímému slunečnímu záření. Samozřejmě ne vždy máme možnost zkontrolovat, jak byla vejce uskladněna, ale pokud vidíme, že na trhu leží bez jakékoliv ochrany proti slunci, měli bychom s tímto faktem počítat.

Mytí vaječných skořápek

Další věcí je čistota skořápek. Nejlepší by samozřejmě bylo, kdyby se vajíčko neušpinilo. Zanechat špinavou skořápku je však menší zlo, než se ji pokoušet umýt – taková akce zvyšuje riziko pronikání choroboplodných zárodků do pórovité skořápky. Bohužel nemáme jak ověřit, zda bylo vajíčko, které jsme koupili, umyté či nikoliv.

Prodej vajec na trhu

Bohužel se také může stát, že nepoctiví prodejci koupí vejce ze supermarketů nebo velkoobchodů (vykoupí je za nižší cenu) a následně je prodají jako „domácí“. Není problém označení odstranit a vejce přebalit do jiného obalu. Takové praktiky samozřejmě nejsou zdraví nebezpečné, ale je to podvod – vždyť když si chceme koupit farmářská vejce.  Bohužel neexistuje žádná účinná metoda, jak odlišit vejce z trhu od těch z domácích chovů. Má to určité důvody (vejce z drůbežárny mají častěji hnědou barvu, což vyplývá z genetiky používané ve velkochovu), ale v žádném případě to není pravidlo.

Princip omezené důvěry

Jak vidíme, při nákupu vajec z neoficiálních kanálů existuje mnoho neznámých. Samozřejmě se nestavíme na žádnou stranu, ale při rozhodování o takové koupi bychom se měli řídit zásadou omezené důvěry. Je důležité, aby produkt, který kupujeme, pocházel ze známého a důvěryhodného zdroje. Je nutné dodržovat základní hygienická pravidla, to znamená pečlivě si umýt a dezinfikovat ruce při manipulaci s vejci a před použitím opařit skořápku. Taková vejce je také lepší nepoužívat k přípravě tepelně neupraveného jídla.

Jaké jsou ceny vajec?

Na závěr se sluší říci, jaké jsou dnes ceny domácích vajec. Jak ukazuje náš krátký průzkum, náklady na nákup takových vajec se velmi liší. Nabídka zahrnuje produkty s cenami od 0,80 PLN do 1,50 PLN za kus. Cena částečně souvisí s velikostí vajíčka, ale pravděpodobně je to z velké části dáno poměrem nabídky a poptávky.

(farmer.pl)

Continue Reading

Aktuality

Easter Egg Roll využívá téma EGGucation již třetím rokem

Published

on

By

Akce, kterou pořádají prezident Biden a první dáma, nabízí tisíce skořápkových vajec a aktivity pro děti i dospělé.

V Bílém domě se v pondělí 1. dubna konala akce Easter Egg Roll 2024, která obsahovala téma „EGGucation“ se vzdělávacími aktivitami pro děti všech věkových kategorií. Kromě hledání velikonočních vajíček se letošní akce soustředila na kvalitu škol, čtenářské koutky, exkurze na farmy, obrázkový den, či fyzické zóny „EGGucation“. Více než 30 000 natvrdo vařených vajec ve skořápce je následně ručně barveno a využito při hledání vajec.

Generální ředitelka American Egg Board (AEB) Emily Metzová řekla: „Američtí producenti vajec jsou hrdí na to, že mohou ve velikonočním období poskytovat vejce rodinám v nouzi a budou pokračovat v darech komunitám po celých USA a po celý rok.“ První dáma Jill Biden uvedla, že letošní akce Velikonoční vajíčko se účastní přibližně 40 000 lidí.

(wattagnet.com)

Continue Reading

Aktuality