Connect with us
Reklama

Chov

Aké povinnosti a radosti prináša chov sliepok a čo potrebujete vedieť, než s ním začnete?

Published

on

Keď sa drobný chovateľ rozhodne začať so starostlivosťou o úžitkové zvieratá, väčšinou ide o chov sliepok. Pokiaľ nad ním rozmýšľate i vy, máte naň priestor na záhrade a aspoň trochu voľného času, odporúčame vám to skúsiť. Hydina patrí medzi vtáctvo, ktoré nie je náročné na chov a zároveň je z neho veľký úžitok pre domácnosť.

Výhody založenia si vlastného chovu sliepok

Slovensko je krajina, kde sa chovu hydiny venuje pomerne veľká časť domácností. Príčina, prečo sa ľudia rozhodnú pre vlastný chov sliepok je najmä zdravšie mäso a domáce vajíčka. Medzi výhody chovu sliepok patrí aj produkcia kvalitného slepačieho hnoja, po ktorom rastliny výborne rastú a fakt, že sliepky sa okrem rastlinnej potravy živia aj hmyzom, a tým nám pomáhajú zbaviť sa ho.

Existujú tri typy sliepok, pričom každý z nich sa chová na iné účely. Patria sem nosnice, ktoré sa využívajú predovšetkým na vajcia. Potom máme plemená špeciálne vyšľachtené na mäso. Najčastejšie sa však u drobnochovateľov vyskytuje zmiešaný typ sliepok, ktoré slúžia na produkciu vajec a aj mäsa.

Vyvážený kŕdeľ prispeje k spokojnosti všetkých jeho príslušníkov

V kŕdli sliepok sa väčšinou vyskytuje jeden kohút. Platí však pravidlo, že pomer kohútov a sliepok v kŕdli by mal byť minimálne 1:6 až 1:7. Pokiaľ máme v kŕdli menej sliepok, viac trpia kohúťou sexuálnou aktivitou. Pri sliepkach by nemal byť príliš mladý kohút, lebo sa mu nedostane od sliepok rešpektu a ony sa budú správať, ako kedy medzi nimi kohút ani nebol. Rolu kohúta na seba preberie najsilnejšia alebo najstaršia sliepka. Stáva sa, že začne kikiríkať a má tendenciu nakrývať ostatné sliepky. Taktiež sa neodporúča dávať do kŕdľa novú mladú sliepku, lebo starší členovia ju začnú tyranizovať.

Aké vlastnosti a čo má obsahovať dobrý kurín pre sliepky a výbeh okolo neho?
Už zhotovené kuríny síce bývajú pekné aj na pohľad, sú však veľmi drahé, preto vám odporúčame si kurín zhotoviť vlastnoručne. Ak si zakúpite používaný kurín, pred umiestnením sliepok doň ho vydezinfikujte. Pri stavbe kurína treba najskôr zhodnotiť, koľko sliepok budete chovať, aby mala každá z nich dostatok priestoru na život. Najvhodnejšie je, aby mohli v kuríne „hradovať“, odpočívať, znášať vajcia, odchovávať kuriatka a aby mohli vo výbehu hrabať, zbierať voľne dostupnú potravu, mali dosah na vami podávanú potravu a vodu, aby mali kde trúsiť a popoliť sa. K popoleniu je najvhodnejšie vykopať pre sliepky jamu a naplniť ju popolom. Vďaka tomuto čistiacemu procesu sa sliepky zbavujú starého tuku z peria a parazitov.

Ako väčšina zvierat, ani hydina nemá rada prievan. Navzdory tomu potrebuje dostatok kyslíka, ktorý im zabezpečíte dobrým vetraním kurína vďaka sieťovine. Tá sa postará aj o ochranu pred muchami a predátormi. Hoci svetlo je pre sliepky veľmi dôležité, v znáškových hniezdach im treba zadovážiť tmu, aby v nich mali pokoj a neboli pri znášaní vajec v strese. Výhodou hniezd na znášanie vajec je, že nemusíte hľadať znesené vajíčka po celom kuríne, len ich jednoducho vyberiete z hniezda. Prístup k nemu by mal byť bezproblémový, aby ste sliepky nestresovali vstupom do kurína. Odporúča sa vytvoriť vysunuté hniezda s vyklápacou strieškou. Jedno hniezdo stačí trom až piatim sliepkam. Pri mladých sliepkach sa často používajú plastovépodkladové vajíčka, ktoré umiestňujeme do hniezda. Sliepka si myslí, že ide o oplodnené vajíčka a sama začne klásť do hniezda vajíčka. Ako podstielku do kurína môžete použiť slamu, seno, piliny alebo hobliny. Podstielku však treba meniť aspoň raz za týždeň. Celý priestor kurína treba dezinfikovať minimálne raz do roka. Podlaha kurína sa odporúča dezinfikovať prostriedkom suchomix. Unikátnosťou sliepok je, že rady nocujú na vyvýšených miestach. Súčasťou každého kurína by mali byť bydlá. Do kurína by sa mali sliepky dostať po rebríku, lebo sliepky sú zvyknuté „hradovať“ vo výške. Vchod do kurína musí byť uzatvárateľný, aby hydinu neohrozovali iné zvieratá.

Ideálny výbeh pre jednu sliepku je 10 m². Ak nechcete mať zničenú celú záhradu a značné škody na pestovaných plodinách, postavte vašim sliepkam okolo kurína ohrádku. Pletivo okolo nej by malo mať menšie oká, aby sa do priestoru pre hydinu nedostali vrabce, hlodavce a kuny. Tieto zvieratá jedia krmivo určené pre hydinu, roznášajú choroby, jedia slepačie vajcia a dokonca môžu sliepky zadrhnúť. Počas vyhlásenia vtáčejchrípky treba hydinu chrániť pred voľne žijúcim vtáctvom, obmedziť ich výbeh a vytvoriť pre ne uzatvorenú voliéru.

Správne presvecovanie vajec vám pomôže uistiť sa, že vo vajci je zárodok, potrebný na liahnutie kuriatok

Ideálny čas na obhliadku vajec so zárodkom a liahnutie kuriatok nastáva na jar. Na to, aby ste zistili, či je vajce oplodnené môžete použiť lampu na presvecovanie vajec. Násadové vajíčka sa dajú aj kúpiť od iných chovateľov, ale pre istotu si ich nedávajte posielať poštou. Nielen že by sa mohli rozbiť, nemusia byť ani oplodnené. Radšej sa u chovateľov zastavte osobne a s lampou na presvecovanie vajec si overte výskyt zárodku vo vajciach. Keď už máte oplodnené vajíčka, po 20-21 dňovej starostlivosti o ne sa kuriatka vyliahnu. Novorodené kuriatka potrebujú dostatočné teplo, aby prežili. Ak ich necháte od narodenia pri kvočke, treba pravidelne kontrolovať teplotu v kuríne a dávať pozor na premenlivé počasie. Ak sa vonku ochladí, čo najskôr umiestnite kuriatka do odchovnej miestnosti, kde budú mať ideálne podmienky na vývin a väčšiu šancu na prežitie. V nej sa dá teplota regulovať jednoduchšie ako v kuríne a nemusíme neustále sledovať počasie. Teplota v miestnosti určenej pre kuriatka sa reguluje počas týždňových odstupov. Prvý týždeň života kuriatok by teplota mala byť 32°C, druhý týždeň 29°C, tretí týždeň 27°C, štvrtý týždeň 24°C, piaty týždeň 21°C a počas šiesteho týždňa 18°C. O prísun tepla v chovných priestoroch sa namiesto kvočky stará vyhrievacia doska alebo výhrevná lampa s infra žiarovkou.

Postarajte sa o neobmedzený prísun vody pre vašu hydinu

Dospelé sliepky vypijú asi 250ml vody denne, pričom počas horúcich letných dní spotreba vody stúpa. Neobmedzený prístup k vode je pre sliepky veľmi dôležitý, lebo aj jeden deň bez vody môže spôsobiť zastavenie znášky vajec na viac dní. Veľkosť napájačiek treba zvoliť podľa počtu hydiny v kŕdli. Kuriatkam treba merať teplotu vody, ktorá by mala mať od 20°C do 24°C. Studená voda im spôsobuje hnačku. Na ohriatie vody sa používajú vyhrievacie podložky pod napájačky, ktoré využijete aj počas zimy, aby ste zabránili zamŕzaniu vody v napájačkách. S výhodami týchto podložiek sa môžete oboznámiť aj v tomto článku.

Celý text na : achov.sk

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Chov

Sauder: EATS Act vytváří značné otřesy na trhu

Published

on

Pokud jde o slepice bez klecí a slepice v klecích při produkci vajec, „bitva již byla vybojována“.

Generální ředitel patnáctého největšího producenta vajec v Americe vystupuje proti zákonu o ukončení zemědělského obchodu (EATS) s tím, že „vyvolává významné otřesy na trhu“. Zákon EATS, navržený senátorem Rogerem Marshallem, R-Kansas, a Ashley Hinsonem, R-Iowa, zpochybňuje ústavnost zákonů, jako je kalifornský návrh 12, který povoluje pouze prodej vepřového masa z farem, které nepoužívají březích klecí a vajec z farem, které používají pouze bezklecový snáškový systém.

Zastánci této legislativy říkají, že bez zákona EATS mohou státy jako Kalifornie nařídit metody zemědělské výroby i v jiných státech, což je porušení obchodní klauzule americké ústavy. Zákon EATS má podporu různých skupin, jako jsou National Egg Farmers, National Pork Producers Association, American Farm Bureau Federation a National Cattlemen’s Beef Association.

Má ale i své odpůrce, včetně skupiny nazvané Competitive Markets Action. Tisková zpráva této skupiny zdůraznila komentáře Marka Saudera, generálního ředitele Sauder’s Eggs.

V současné době je asi polovina vajec produkovaných Sauder’s bez klecí. Sauder’s Eggs se sídlem v Lititz v Pensylvánii a její partneři z farem již značně investovali do systémů produkce vajec bez klecí a převedli významné procento své produkce na bezklecové. Společnost také spolupracovala s koncovými spotřebiteli, aby zařízení upgradovala na standardy kompatibilní s návrhem 12 a podobnými zákony.

Přesněji řečeno, Sauder tvrdí, že společnost koupila komplex za 1 milion dolarů, kde byly všechny slepice chovány v klecích a přestavěla polovinu klecí na bezklecový chov. Tento proces trval několik let a stál asi 15 milionů $. „Pro mě to vytváří značné otřesy na trhu. Aby se opět měnilo něco, kvůli čemuž jsme přijali závazky. To není přínosné.“ řekl Sauder. U skupiny spolupracujících farmářů, kteří chovají nosnice odhadl Sauder náklady na dodatečné vybavení pro chovy bez klecí na 75 až 100 milionů dolarů. „Do tohoto procesu jsme investovali značný kapitál. Podle mého názoru byla bitva již vybojována… Nyní se ji pokoušíme znovu rozpoutat.“ říká. „Mým cílem je poskytnout produkt, který je na trhu žádaný.“

Sauder’s Eggs měla během minulého roku hejno 6,42 milionu slepic, což z ní činí 15. největšího producenta vajec v USA. Má své chovy v Pensylvánii, Marylandu a Ohiu.

(wattagnet.com)

Continue Reading

Chov

Apel na polské chovatele, aby kontaktovali veterináře ohledně povinného očkování proti newcastleské chorobě

Published

on

Veterinář Podlaského vojvodství Andrzej Czerniawski v pondělí apeloval na komerční chovatele slepic a krůt v regionu, aby se hlásili veterinářům kvůli zavedení povinnosti očkovat drůbež proti newcastleské chorobě. V souvislosti s červencovým potvrzením čtyř ohnisek tohoto virového onemocnění, které nebylo v Polsku zaznamenáno již 49 let, vydalo dne 10. srpna Podlaské vojvodství na žádost zemského veterinárního lékaře nařízení o povinnosti vakcinovat chovné slepice, krůty a kuřata. Očkování již začalo.

Czerniawski v pondělí na tiskové konferenci oznámil, že se očkování bude týkat asi 200 hejn a celkem asi 1,2 milionu kusů drůbeže – kuřat a krůt v komerčních chovech, protože pro tyto druhy existují vakcíny proti newcastleské chorobě. „Apeluji na chovatele, aby se obrátili na veterináře, kteří se zabývají léčbou a prevencí nemocí drůbeže a ti budou vybírat vhodné přípravky – na trhu je jich několik.“ – řekl Czerniawski.

Andrzej Czerniawski zdůraznil, že veterinární služby se starají o imunizaci drůbeže, protože virus způsobující newcastleskou chorobu je velmi virulentní. „Virus přetrvává ve zmrazených mrtvolách asi 300 dní, v peří, v kurníku 255 dní, v lednici 538 dní.“ – poznamenal. Tvrdil také, že vakcíny jsou účinné.

K imunizaci drůbeže

Chceme imunizovat drůbež také tak, aby tyto vakcinace prováděly i násadové závody, kde se mláďata líhnou, kde vejce musí pocházet z reprodukčních hejn, která jsou také pročkována, čili uzavřeme kruh, aby se virus později nedostal do chovu – řekl Czerniawski. Uvedl také, že krajský veterinář v Białystoku zatím provedl 815 kontrol v nekomerčních chovech a 27 v komerčních chovech v dříve určeném ochranném pásmu v souvislosti s nákazou. Doufáme, že po 30 dnech od finální dezinfekce – tedy zhruba v polovině srpna – všechny tyto oblasti udržíme a vrátíme se k normálu – dodal Andrzej Czerniawski.

Bohdan Paszkowski připomněl, že poslední případ onemocnění se stal 21. července. „Aktivity veterinárních služeb a dalších úřadů či místních samospráv přinášejí výsledky. Žádná další ohniska nebyla ze strany veterinární služby nalezena.“ – řekl vojvoda. Paszkowski dodal, že virus se může v regionu stále vyskytovat „v různých prostředích“, a proto je očkování nezbytné. Připomněl, že povinnost se týká celého kraje, tedy i těch majitelů drůbeže, kteří chtějí do svých hejn zavést do chovu nová zvířata – tato zvířata musí být z očkovaných chovů a vejce, ze kterých má být drůbež k chovu získána, musí být z očkovaných jednotek.

„Doufám, že díky této akci a akcím veterinárních služeb nedojde k dalším ohniskům“ řekl vojvoda, ale zdůraznil, že je třeba zachovat ostražitost – mnoho chovatelů běžně očkuje stáda – ale nyní jsou povinni eliminovat výskyt viru.

(farmer.pl)

Continue Reading

Chov

Ptačí chřipka stále hrozí, přibývá případů u savců v severní části Evropy

Published

on

Státní veterinární správa (SVS) se v tomto týdnu účastnila jednání se Státním zdravotním ústavem a Ministerstvem zdravotnictví. Tématem byla současná situace spojená s výskytem ptačí chřipky v České republice a Evropě. Debata se hlavně věnovala případům přenosu ptačí chřipky na savce v několika evropských státech. Dalším tématem jednání byly letošní výjimečné výskyty ptačí chřipky u volně žijících ptáků.

Ptačí chřipka se v druhé polovině června objevila v Polsku u koček a dalších savců. Testovalo se na osm desítek vzorků, převážně koček. Jako pozitivní vyšlo 37 vzorků (35 koček, karakal a pes). Úmrtnost u koček je poměrně vysoká, činí 42 % a při započtení euthanasie téměř 58 %. Případy byly geneticky blízce příbuzné a patří do genotypu CH (za posledních pět měsíců byl tento genotyp identifikován jen u dvou případů u ptáků.

O měsíc později se ve Finsku nákaza přenesla na polární lišky a další savce. Nejprve byla potvrzena u tří polárních lišek a následně se při cíleném odběru infekce prokázala i v okolních farmách. Klinicky se infekce projevovala násobným nárůstem úmrtnosti lišek. Celkem bylo postupně diagnostikováno 20 farem kožešinových zvířat infikovaných ptačí chřipkou. Všechny vzorky patří do genotypu BB, který byl nalezen také u racků po celé Evropě. Na místě bylo nutné učinit veterinární opatření – utracení nemocných kusů a jejich likvidace (nebyly utráceny celé chovy), vytyčení kontrolních zón kolem infikovaných farem, zlepšení biologické bezpečnosti a pokus o likvidaci volně žijících ptáků v okolí farem lovem. V průběhu léta postupně hlásily případy vysoce patogenní ptačí chřipky u mrtvých lišek ve Švédsku, Norsku a také Lotyšsku. Také u volně žijících ptáků lze považovat letošní vlnu ptačí chřipky za výjimečnou. Ze srovnání situace v červenci 2022 a 2023 vyplývá, že v roce 2022 byly případy především na pobřeží Atlantického oceánu, zatímco v roce 2023 se ve stejném období případy vyskytovaly po celé Evropě. Celkem bylo letos v Evropě zaznamenáno více než 3 000 případů ptačí chřipky u volně žijících ptáků. V 188 případech byla ptačí chřipka zjištěna u racků.

„Při srovnávání současné nákazové situace s loňským rokem, je evidentní, že letošní vlna nákazy je silnější. Za letošek v ČR SVS eviduje 25 případů ptačí chřipky u volně žijících ptáků, zatímco loni se objevily pouze dva případy. V případě nálezu hromadného úhynu divokých ptáků SVS doporučuje s uhynulými ptáky nemanipulovat a tuto skutečnost neprodleně nahlásit místně příslušné krajské veterinární správě,“ uvedl ředitel veterinární sekce Petr Šatrán, který se zmíněného jednání za SVS účastnil.

Podobné abnormální hromadné úhyny racků jako v ČR hlásily další státy např. Francie, Belgie, Nizozemsko a Itálie. Viry vysoce patogenní ptačí chřipky způsobily v EU nárůst případů u volně žijících ptáků, zejména u racků.

(SVS ČR)

Continue Reading
Advertisement

Nejnovější příspěvky

Advertisement

Facebook

Aktuality