Connect with us
Reklama

Chov

Aké povinnosti a radosti prináša chov sliepok a čo potrebujete vedieť, než s ním začnete?

Published

on

Keď sa drobný chovateľ rozhodne začať so starostlivosťou o úžitkové zvieratá, väčšinou ide o chov sliepok. Pokiaľ nad ním rozmýšľate i vy, máte naň priestor na záhrade a aspoň trochu voľného času, odporúčame vám to skúsiť. Hydina patrí medzi vtáctvo, ktoré nie je náročné na chov a zároveň je z neho veľký úžitok pre domácnosť.

Výhody založenia si vlastného chovu sliepok

Slovensko je krajina, kde sa chovu hydiny venuje pomerne veľká časť domácností. Príčina, prečo sa ľudia rozhodnú pre vlastný chov sliepok je najmä zdravšie mäso a domáce vajíčka. Medzi výhody chovu sliepok patrí aj produkcia kvalitného slepačieho hnoja, po ktorom rastliny výborne rastú a fakt, že sliepky sa okrem rastlinnej potravy živia aj hmyzom, a tým nám pomáhajú zbaviť sa ho.

Existujú tri typy sliepok, pričom každý z nich sa chová na iné účely. Patria sem nosnice, ktoré sa využívajú predovšetkým na vajcia. Potom máme plemená špeciálne vyšľachtené na mäso. Najčastejšie sa však u drobnochovateľov vyskytuje zmiešaný typ sliepok, ktoré slúžia na produkciu vajec a aj mäsa.

Vyvážený kŕdeľ prispeje k spokojnosti všetkých jeho príslušníkov

V kŕdli sliepok sa väčšinou vyskytuje jeden kohút. Platí však pravidlo, že pomer kohútov a sliepok v kŕdli by mal byť minimálne 1:6 až 1:7. Pokiaľ máme v kŕdli menej sliepok, viac trpia kohúťou sexuálnou aktivitou. Pri sliepkach by nemal byť príliš mladý kohút, lebo sa mu nedostane od sliepok rešpektu a ony sa budú správať, ako kedy medzi nimi kohút ani nebol. Rolu kohúta na seba preberie najsilnejšia alebo najstaršia sliepka. Stáva sa, že začne kikiríkať a má tendenciu nakrývať ostatné sliepky. Taktiež sa neodporúča dávať do kŕdľa novú mladú sliepku, lebo starší členovia ju začnú tyranizovať.

Aké vlastnosti a čo má obsahovať dobrý kurín pre sliepky a výbeh okolo neho?
Už zhotovené kuríny síce bývajú pekné aj na pohľad, sú však veľmi drahé, preto vám odporúčame si kurín zhotoviť vlastnoručne. Ak si zakúpite používaný kurín, pred umiestnením sliepok doň ho vydezinfikujte. Pri stavbe kurína treba najskôr zhodnotiť, koľko sliepok budete chovať, aby mala každá z nich dostatok priestoru na život. Najvhodnejšie je, aby mohli v kuríne „hradovať“, odpočívať, znášať vajcia, odchovávať kuriatka a aby mohli vo výbehu hrabať, zbierať voľne dostupnú potravu, mali dosah na vami podávanú potravu a vodu, aby mali kde trúsiť a popoliť sa. K popoleniu je najvhodnejšie vykopať pre sliepky jamu a naplniť ju popolom. Vďaka tomuto čistiacemu procesu sa sliepky zbavujú starého tuku z peria a parazitov.

Ako väčšina zvierat, ani hydina nemá rada prievan. Navzdory tomu potrebuje dostatok kyslíka, ktorý im zabezpečíte dobrým vetraním kurína vďaka sieťovine. Tá sa postará aj o ochranu pred muchami a predátormi. Hoci svetlo je pre sliepky veľmi dôležité, v znáškových hniezdach im treba zadovážiť tmu, aby v nich mali pokoj a neboli pri znášaní vajec v strese. Výhodou hniezd na znášanie vajec je, že nemusíte hľadať znesené vajíčka po celom kuríne, len ich jednoducho vyberiete z hniezda. Prístup k nemu by mal byť bezproblémový, aby ste sliepky nestresovali vstupom do kurína. Odporúča sa vytvoriť vysunuté hniezda s vyklápacou strieškou. Jedno hniezdo stačí trom až piatim sliepkam. Pri mladých sliepkach sa často používajú plastovépodkladové vajíčka, ktoré umiestňujeme do hniezda. Sliepka si myslí, že ide o oplodnené vajíčka a sama začne klásť do hniezda vajíčka. Ako podstielku do kurína môžete použiť slamu, seno, piliny alebo hobliny. Podstielku však treba meniť aspoň raz za týždeň. Celý priestor kurína treba dezinfikovať minimálne raz do roka. Podlaha kurína sa odporúča dezinfikovať prostriedkom suchomix. Unikátnosťou sliepok je, že rady nocujú na vyvýšených miestach. Súčasťou každého kurína by mali byť bydlá. Do kurína by sa mali sliepky dostať po rebríku, lebo sliepky sú zvyknuté „hradovať“ vo výške. Vchod do kurína musí byť uzatvárateľný, aby hydinu neohrozovali iné zvieratá.

Ideálny výbeh pre jednu sliepku je 10 m². Ak nechcete mať zničenú celú záhradu a značné škody na pestovaných plodinách, postavte vašim sliepkam okolo kurína ohrádku. Pletivo okolo nej by malo mať menšie oká, aby sa do priestoru pre hydinu nedostali vrabce, hlodavce a kuny. Tieto zvieratá jedia krmivo určené pre hydinu, roznášajú choroby, jedia slepačie vajcia a dokonca môžu sliepky zadrhnúť. Počas vyhlásenia vtáčejchrípky treba hydinu chrániť pred voľne žijúcim vtáctvom, obmedziť ich výbeh a vytvoriť pre ne uzatvorenú voliéru.

Správne presvecovanie vajec vám pomôže uistiť sa, že vo vajci je zárodok, potrebný na liahnutie kuriatok

Ideálny čas na obhliadku vajec so zárodkom a liahnutie kuriatok nastáva na jar. Na to, aby ste zistili, či je vajce oplodnené môžete použiť lampu na presvecovanie vajec. Násadové vajíčka sa dajú aj kúpiť od iných chovateľov, ale pre istotu si ich nedávajte posielať poštou. Nielen že by sa mohli rozbiť, nemusia byť ani oplodnené. Radšej sa u chovateľov zastavte osobne a s lampou na presvecovanie vajec si overte výskyt zárodku vo vajciach. Keď už máte oplodnené vajíčka, po 20-21 dňovej starostlivosti o ne sa kuriatka vyliahnu. Novorodené kuriatka potrebujú dostatočné teplo, aby prežili. Ak ich necháte od narodenia pri kvočke, treba pravidelne kontrolovať teplotu v kuríne a dávať pozor na premenlivé počasie. Ak sa vonku ochladí, čo najskôr umiestnite kuriatka do odchovnej miestnosti, kde budú mať ideálne podmienky na vývin a väčšiu šancu na prežitie. V nej sa dá teplota regulovať jednoduchšie ako v kuríne a nemusíme neustále sledovať počasie. Teplota v miestnosti určenej pre kuriatka sa reguluje počas týždňových odstupov. Prvý týždeň života kuriatok by teplota mala byť 32°C, druhý týždeň 29°C, tretí týždeň 27°C, štvrtý týždeň 24°C, piaty týždeň 21°C a počas šiesteho týždňa 18°C. O prísun tepla v chovných priestoroch sa namiesto kvočky stará vyhrievacia doska alebo výhrevná lampa s infra žiarovkou.

Postarajte sa o neobmedzený prísun vody pre vašu hydinu

Dospelé sliepky vypijú asi 250ml vody denne, pričom počas horúcich letných dní spotreba vody stúpa. Neobmedzený prístup k vode je pre sliepky veľmi dôležitý, lebo aj jeden deň bez vody môže spôsobiť zastavenie znášky vajec na viac dní. Veľkosť napájačiek treba zvoliť podľa počtu hydiny v kŕdli. Kuriatkam treba merať teplotu vody, ktorá by mala mať od 20°C do 24°C. Studená voda im spôsobuje hnačku. Na ohriatie vody sa používajú vyhrievacie podložky pod napájačky, ktoré využijete aj počas zimy, aby ste zabránili zamŕzaniu vody v napájačkách. S výhodami týchto podložiek sa môžete oboznámiť aj v tomto článku.

Celý text na : achov.sk

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Chov

Biedronka, Aldi, či Kaufland. Které polské řetězce již stáhly vejce z klecí?

Published

on

Své závazky ohledně přechodu na pouze bezklecová vejce zatím splnily pouze 4 z 10 polských obchodních řetězců. 

Biedronka, Lidl, Aldi. Které řetězce již stáhly vejce z klecí?

Některé přední řetězce (4 z 10 největších v Polsku) již naplnily několik let před termínem očekávání spotřebitelů a splnily své závazky ohledně prodeje čerstvých vajec z bezklecových chovů. Termín ukončení prodeje je v roce 2025. Jsou to: Biedronka, Carrefour, Aldi, Kaufland  a nepomiňme i Makro, který jako první velkoobchodní řetězec plní povinnost ohledně vajec z bezkecových chovů.

Šestá mezinárodní zpráva EggTrack společnosti Compassion in World Farming ukazuje, že více a více společností přijímá globální závazky k produkci vajec bez klecí. Zpráva, která sleduje pokrok velkých potravinářských společností při plnění jejich závazků k bezklecovým vajíčkům, ukazuje, že za poslední rok učinilo globální závazky osm nových společností. Patří mezi ně například Pizza Express a Yum! Značky (značky KFC, Pizza Hut, Taco Bell).

Zpráva EggTrack zahrnovala 232 společností. 175 z nich veřejně oznámilo pokrok směrem ke svým závazkům bez klecí. Průměrná implementace bezklecových systémů u těchto společností je 79,1 % (kde 100 % znamená prodej či používání jen bezklecových vajec) . Mezi globálními společnostmi, které vykázaly data, se jejich podíl bez klecí zvýšil z průměrných 55,2 % v roce 2021 na 63,1 % v roce 2022.

Údaje o trhu ukazují, že stádo bez klecí v EU nadále roste: z 52 % v roce 2021 na 55 % v roce 2022. Nejnovější EggTrack uvádí, že ze 128 společností s evropskými závazky (buď regionálními nebo globálními) má 109 společností. Jejich dodavatelské řetězce jsou nyní v průměru z 84,4 % bez klecí.

Kolik společností v Polsku opouští vejce z klecí?

V Polsku se více než 140 společností zavázalo od roku 2025 používat jen vejce bez klecí, včetně největších řetězců supermarketů (v této zprávě jsou zahrnuty pouze některé společnosti z Polska, některé z nich podléhají mezinárodním závazkům, pro celou Evropu resp. svět). To odráží rostoucí podíl bezklecové produkce na trhu: z 19 % v roce 2021 na 23,8 % v roce 2022, což je nárůst o 4,8 %, uvádí oficiální stránka Evropské komise.

Hejno nosnic v Polsku čítá 51 milionů slepic, což je druhé největší v Evropě (po Německu), z nichž 76,2 % slepic je stále chováno v (obohacených) klecích. Z 23,8 % v bezklecových chovech je 17,8 % ve stáji, pouze 5 % ve volném výběhu a 1 % v ekologickém chovu. Na druhou stranu podle studie Biostat z roku 2022 78,5 % Poláků uvádí, že podmínky nosnic jsou pro ně při nákupu vajec velmi důležité. Polští spotřebitelé preferují nákup vajec z volného chovu (33 % respondentů) a neoznačených vajec z malých farem na venkově (22 % respondentů).

Výrobky z vajec – bez klecí?

Kromě čerstvých vajec jsou cílem přechodu stále více firem i výrobky s obsahem vajec. Biedronka informuje, že v roce 2021 již 81 % výrobků vlastní značky s obsahem vajec pochází z bezklecového chovu, Carrefour Polska zdůrazňuje, že se to týká 64 % jejich výrobků, Aldi uvádí, že toto číslo je 40,8 %. Kaufland Polska informuje, že z obavy o welfare nosnic společnost urychlila práce na sortimentu vajec používaných ve výrobě. Společnost 100% Fresh Cage-Free Eggs aktuálně pracuje na závazku, že do roku 2025 bude v recepturách zpracovaných produktů vlastní značky používat pouze vejce z alternativních způsobů chovu, kde se podíl vajec pohybuje nad 1 %.

Také Makro Polska (součást mezinárodní skupiny Metro Group), která v lednu 2022, 3 roky před oznámeným závazkem, stáhla z prodeje čerstvá klecová slepičí vejce. Makro je první velkoobchodní řetězec v Polsku, který se rozhodl udělat tento velký krok směrem k welfare nosnic. Přestože se původní závazek se týká vajec vlastní značky, Makro Polska také odstoupila od prodeje „trojek“ svých dodavatelů.

V době zveřejnění zprávy EggTrack 2022 (listopad 2022) se žádný z polských producentů vajec veřejně nezavázal k přechodu na 100% bezklecový chov.

Barbara Woźniak, zástupkyně představenstva Ferma Drobiu Woźniaka, prezidenta Ovotek, majitele značky Zdrovo, uvádí, že se společnost rozhodla investovat miliony dolarů do změny způsobu chovu z klecí na podestýlku.

„Jsme největším výrobcem vajec z podestýlky v Polsku. Tyto investice s sebou nesou obrovské náklady, které financujeme pouze z vlastních zdrojů, proto změna probíhala po etapách, ale již nyní můžeme prohlásit, že produkce vajec z podestýlky a vajec z volného chovu neustále roste. V tuto chvíli 50 procent našich vajec pochází z klecových chovů, 45 % z podestýlky a 5 procent z volného výběhu. Naším operačním plánem pro příští roky je postupné zvyšování podílu alternativního chovu – dodala.

(portalspozywczy.pl)

Continue Reading

Chov

Dánsko oficiálně zavírá klecové chovy

Published

on

Dánské ministerstvo zemědělství prohlásilo, že od začátku příštího roku (2023) zakáže producentům vajec investovat do zařízení pro klecový chov nosnic. Přesto má být v Dánsku povolena klecová produkce vajec ještě příštích 12 let, do roku 2035. Dánská vláda nebude nijak kompenzovat zemědělce kvůli zavedení nového zákona. Producenti vajec také nemohou očekávat žádnou podporu související s přizpůsobením se novým předpisům a přechodem z klecového na alternativní chovy. Loni pocházelo 13 procent vajec vyprodukovaných v Dánsku z klecových chovů. To znamená velmi velkou změnu, protože ještě v roce 2010 až 60 procent dánských vajec pocházelo od výrobců využívajících klecové systémy.

(kipdip.org.pl)

Continue Reading

Chov

Úrady nariadili pre vtáčiu chrípku zatvoriť všetku hydinu v Anglicku

Published

on

Britské úrady nariadili chovateľom v Anglicku zatvoriť od 7. novembra až do odvolania všetku hydinu a iné vtáky chované v zajatí v snahe obmedziť šírenie vtáčej chrípky. Informuje o tom TASR na základe správy agentúry AFP.

„Tento rok zápasíme s najväčšou epidémiou vtáčej chrípky v histórii. Sme svedkami prudkého rastu počtu prípadov v komerčných aj domácich chovoch po celom Anglicku,“ vyhlásila šéfka britskej veterinárnej správy Christine Middlemissová. Ako pripomína AFP, v kontinentálnej Európe už zaviedli rozsiahle obmedzenia prevozu hydiny. Vtáčia chrípka na kontinente usmrtila milióny divých vtákov, pričom úrady pristúpili k vybitiu miliónov kusov hydiny v snahe zabrániť šíreniu nákazy.

Vajcia z voľného výbehu tak z anglického trhu zmiznú, úrady však dúfajú, že k Vianociam bude dostatok moriek.
„Toto rozhodnutie sa nám neprijímalo ľahko, ale je to najlepší spôsob, ako ochrániť vaše vtáky pred touto vysokonákazlivou chorobou,“ apelovala hlavná veterinárka na chovateľov. V Británii úrady za uplynulých 12 mesiacov potvrdili 200 prípadov vtáčej chrípky. V piatok zároveň oznámili program kompenzácií pre postihnutých chovateľov.

Podľa odborníkov vtáčia chrípka nepredstavuje významné nebezpečenstvo pre ľudí a riadne tepelne upravené mäso či vajcia sú bezpečné na konzum.

(TASR)

Continue Reading
Advertisement

Nejnovější příspěvky

Advertisement

Facebook

Aktuality