Connect with us
Reklama

Chov

Přechod na chovy bez klecí v USA – co je neznámé

Published

on

Producenti vajec v USA čelí mnoha problémům při přechodu na bezklecovou produkci a zároveň musí reagovat na vysoká očekávání spotřebitelů.
Na to, co se dělá a co se neví o produkci vajec v klecovém průmyslu, se zaměřila Dr. Janice Swanson, profesorka klinických věd na Michiganské státní univerzitě, během vystoupení na Midwest Poultry Federation (MPF) 2022.

Obyvatelný prostor

„Hnízdní prostor versus podlahová plocha a určení toho, co lze považovat za obyvatelnou oblast, bylo běžnou otázkou mezi výrobci,“ uvedla. Když byli výrobci dotázáni, jaké systémy používají, odpovědi se velmi lišily. Téměř každý systém voliér na trhu je přizpůsobitelný, a proto je hledání odpovědi na tuto otázku ještě těžší. Kromě toho, v závislosti na kmeni slepic, mohou ptáci preferovat použití prostor v systémech odlišně, což dodává producentům další úroveň matení.

„Tyto proměnné ztěžují stanovení měřitelných standardů, které je třeba dodržovat,“ řekla Swanson. Výzkumníci proto hledají spíše měření založené na výsledcích než tvrdé číslo, které lze ověřit studiemi a pomoci průmyslu se chtějí přiblížit k odpovědi.

Půlnoční krmení

Půlnoční krmení je téma, které bylo prozkoumáno z hlediska výživy, ale ne často z hlediska chování ptáků, vysvětlila Swanson. Průmyslová organizace Egg Farmers of Canada provedla studii, která se tímto tématem dále zabývala. Výzkum se zabýval tím, jak postupy řízení ovlivňují chování slepic v kleci, a zjistil, že půlnoční krmení bylo spojeno se zvýšeným klováním peří. Vzhledem k omezením kanadské studie jsou dopady půlnočního krmení v bezklecovém chovu stále neznámé.

Metody osvětlení

V současné době se zkoumá technologie pulzní střídavé vlnové délky, která má údajně na slepice uklidňující účinek, řekla Swanson. Průmysl však stále neví, co přesně ptáci díky této technologii získávají nebo jak se zpracovává v mozku slepic, což vyžaduje další výzkum. Navíc umístění světel v celém chovu bylo zdokumentováno jako důležitý faktor v bezklecových systémech, ale také to způsobilo určitý zmatek. „V mnoha směrnicích se navrhuje postupné zjasňování světel za svítání a postupné stmívání v noci. Existuje však výzkum, který ukázal vyšší míru zranění během těchto časů, obvykle v noci. Vědci to spojovali s příliš slabým osvětlením během nočního pohybu slepic do hřadů. To vede k dalším otázkám pro producenty,“ uvedla Swanson.

Opatření založená na výsledcích

Měření založená na výsledcích se často používají k hodnocení welfare v odvětví brojlerů a začínají se uplatňovat i v odvětví nosnic, konkrétně v odvětví bez klecí. Nevýhodou opatření založených na výsledcích je však to, že jejich provedení může být časově náročné, s ptáky se často musí manipulovat, aby byli hodnoceni, a hodnotitelé musí být náležitě vyškoleni, vysvětlila Swanson.

„Farmáři rádi používají opatření založená na výsledcích, aby získali přehled o tom, jak se slepicím skutečně daří, ale jejich největším problémem bylo, že to zabralo spoustu času,“ uvedla. Použití opatření založených na výsledcích pomocí nové technologie, jako je 3D kamerový systém, který dokáže provádět hodnocení opeření u ptáků, by bylo pro průmysl přínosem. Systémy jako tento však budou potřebovat ověření, než budou výsledky považovány za spolehlivé.

Slepičí genetika

Genetika slepic je oblíbeným tématem mezi bezklecovými producenty. „Výrobci chtějí vědět, jaké jsou nejlepší plemena pro každý typ systému,“ uvedla Swanson. Bílé slepice mají tendenci synchronizovat čas jejich poprašování a mají vyšší toleranci k tlačenici ve srovnání s hnědými slepicemi, pokračovala. Hnědé slepice bývají méně tolerantní a přestanou se popelit, pokud bude podestýlka příliš přeplněná. Další výzkum zaměřený tímto směrem by pomohl producentům odpovědět i na tuto otázku.

(wattegnet.com)

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Chov

Biedronka, Aldi, či Kaufland. Které polské řetězce již stáhly vejce z klecí?

Published

on

Své závazky ohledně přechodu na pouze bezklecová vejce zatím splnily pouze 4 z 10 polských obchodních řetězců. 

Biedronka, Lidl, Aldi. Které řetězce již stáhly vejce z klecí?

Některé přední řetězce (4 z 10 největších v Polsku) již naplnily několik let před termínem očekávání spotřebitelů a splnily své závazky ohledně prodeje čerstvých vajec z bezklecových chovů. Termín ukončení prodeje je v roce 2025. Jsou to: Biedronka, Carrefour, Aldi, Kaufland  a nepomiňme i Makro, který jako první velkoobchodní řetězec plní povinnost ohledně vajec z bezkecových chovů.

Šestá mezinárodní zpráva EggTrack společnosti Compassion in World Farming ukazuje, že více a více společností přijímá globální závazky k produkci vajec bez klecí. Zpráva, která sleduje pokrok velkých potravinářských společností při plnění jejich závazků k bezklecovým vajíčkům, ukazuje, že za poslední rok učinilo globální závazky osm nových společností. Patří mezi ně například Pizza Express a Yum! Značky (značky KFC, Pizza Hut, Taco Bell).

Zpráva EggTrack zahrnovala 232 společností. 175 z nich veřejně oznámilo pokrok směrem ke svým závazkům bez klecí. Průměrná implementace bezklecových systémů u těchto společností je 79,1 % (kde 100 % znamená prodej či používání jen bezklecových vajec) . Mezi globálními společnostmi, které vykázaly data, se jejich podíl bez klecí zvýšil z průměrných 55,2 % v roce 2021 na 63,1 % v roce 2022.

Údaje o trhu ukazují, že stádo bez klecí v EU nadále roste: z 52 % v roce 2021 na 55 % v roce 2022. Nejnovější EggTrack uvádí, že ze 128 společností s evropskými závazky (buď regionálními nebo globálními) má 109 společností. Jejich dodavatelské řetězce jsou nyní v průměru z 84,4 % bez klecí.

Kolik společností v Polsku opouští vejce z klecí?

V Polsku se více než 140 společností zavázalo od roku 2025 používat jen vejce bez klecí, včetně největších řetězců supermarketů (v této zprávě jsou zahrnuty pouze některé společnosti z Polska, některé z nich podléhají mezinárodním závazkům, pro celou Evropu resp. svět). To odráží rostoucí podíl bezklecové produkce na trhu: z 19 % v roce 2021 na 23,8 % v roce 2022, což je nárůst o 4,8 %, uvádí oficiální stránka Evropské komise.

Hejno nosnic v Polsku čítá 51 milionů slepic, což je druhé největší v Evropě (po Německu), z nichž 76,2 % slepic je stále chováno v (obohacených) klecích. Z 23,8 % v bezklecových chovech je 17,8 % ve stáji, pouze 5 % ve volném výběhu a 1 % v ekologickém chovu. Na druhou stranu podle studie Biostat z roku 2022 78,5 % Poláků uvádí, že podmínky nosnic jsou pro ně při nákupu vajec velmi důležité. Polští spotřebitelé preferují nákup vajec z volného chovu (33 % respondentů) a neoznačených vajec z malých farem na venkově (22 % respondentů).

Výrobky z vajec – bez klecí?

Kromě čerstvých vajec jsou cílem přechodu stále více firem i výrobky s obsahem vajec. Biedronka informuje, že v roce 2021 již 81 % výrobků vlastní značky s obsahem vajec pochází z bezklecového chovu, Carrefour Polska zdůrazňuje, že se to týká 64 % jejich výrobků, Aldi uvádí, že toto číslo je 40,8 %. Kaufland Polska informuje, že z obavy o welfare nosnic společnost urychlila práce na sortimentu vajec používaných ve výrobě. Společnost 100% Fresh Cage-Free Eggs aktuálně pracuje na závazku, že do roku 2025 bude v recepturách zpracovaných produktů vlastní značky používat pouze vejce z alternativních způsobů chovu, kde se podíl vajec pohybuje nad 1 %.

Také Makro Polska (součást mezinárodní skupiny Metro Group), která v lednu 2022, 3 roky před oznámeným závazkem, stáhla z prodeje čerstvá klecová slepičí vejce. Makro je první velkoobchodní řetězec v Polsku, který se rozhodl udělat tento velký krok směrem k welfare nosnic. Přestože se původní závazek se týká vajec vlastní značky, Makro Polska také odstoupila od prodeje „trojek“ svých dodavatelů.

V době zveřejnění zprávy EggTrack 2022 (listopad 2022) se žádný z polských producentů vajec veřejně nezavázal k přechodu na 100% bezklecový chov.

Barbara Woźniak, zástupkyně představenstva Ferma Drobiu Woźniaka, prezidenta Ovotek, majitele značky Zdrovo, uvádí, že se společnost rozhodla investovat miliony dolarů do změny způsobu chovu z klecí na podestýlku.

„Jsme největším výrobcem vajec z podestýlky v Polsku. Tyto investice s sebou nesou obrovské náklady, které financujeme pouze z vlastních zdrojů, proto změna probíhala po etapách, ale již nyní můžeme prohlásit, že produkce vajec z podestýlky a vajec z volného chovu neustále roste. V tuto chvíli 50 procent našich vajec pochází z klecových chovů, 45 % z podestýlky a 5 procent z volného výběhu. Naším operačním plánem pro příští roky je postupné zvyšování podílu alternativního chovu – dodala.

(portalspozywczy.pl)

Continue Reading

Chov

Dánsko oficiálně zavírá klecové chovy

Published

on

Dánské ministerstvo zemědělství prohlásilo, že od začátku příštího roku (2023) zakáže producentům vajec investovat do zařízení pro klecový chov nosnic. Přesto má být v Dánsku povolena klecová produkce vajec ještě příštích 12 let, do roku 2035. Dánská vláda nebude nijak kompenzovat zemědělce kvůli zavedení nového zákona. Producenti vajec také nemohou očekávat žádnou podporu související s přizpůsobením se novým předpisům a přechodem z klecového na alternativní chovy. Loni pocházelo 13 procent vajec vyprodukovaných v Dánsku z klecových chovů. To znamená velmi velkou změnu, protože ještě v roce 2010 až 60 procent dánských vajec pocházelo od výrobců využívajících klecové systémy.

(kipdip.org.pl)

Continue Reading

Chov

Úrady nariadili pre vtáčiu chrípku zatvoriť všetku hydinu v Anglicku

Published

on

Britské úrady nariadili chovateľom v Anglicku zatvoriť od 7. novembra až do odvolania všetku hydinu a iné vtáky chované v zajatí v snahe obmedziť šírenie vtáčej chrípky. Informuje o tom TASR na základe správy agentúry AFP.

„Tento rok zápasíme s najväčšou epidémiou vtáčej chrípky v histórii. Sme svedkami prudkého rastu počtu prípadov v komerčných aj domácich chovoch po celom Anglicku,“ vyhlásila šéfka britskej veterinárnej správy Christine Middlemissová. Ako pripomína AFP, v kontinentálnej Európe už zaviedli rozsiahle obmedzenia prevozu hydiny. Vtáčia chrípka na kontinente usmrtila milióny divých vtákov, pričom úrady pristúpili k vybitiu miliónov kusov hydiny v snahe zabrániť šíreniu nákazy.

Vajcia z voľného výbehu tak z anglického trhu zmiznú, úrady však dúfajú, že k Vianociam bude dostatok moriek.
„Toto rozhodnutie sa nám neprijímalo ľahko, ale je to najlepší spôsob, ako ochrániť vaše vtáky pred touto vysokonákazlivou chorobou,“ apelovala hlavná veterinárka na chovateľov. V Británii úrady za uplynulých 12 mesiacov potvrdili 200 prípadov vtáčej chrípky. V piatok zároveň oznámili program kompenzácií pre postihnutých chovateľov.

Podľa odborníkov vtáčia chrípka nepredstavuje významné nebezpečenstvo pre ľudí a riadne tepelne upravené mäso či vajcia sú bezpečné na konzum.

(TASR)

Continue Reading
Advertisement

Nejnovější příspěvky

Advertisement

Facebook

Aktuality