Connect with us
Reklama

Aktuality

Co znamená obchodní dohoda EU pro britskou drůbež

Published

on

Británie ukončila svou dlouhou cestu brexitem a po ukončení přechodného období 31. prosince plně opustila EU. Dne 24. prosince se obě strany dohodly na obchodní dohodě s EU o obchodu a spolupráci mezi EU – což znamená, že mnoho podniků může pokračovat v obchodování bez tarifů.

Obchodní dohoda je vítanou zprávou pro britské farmáře, kteří se obávali ukončení dohody bez dohody a tarifů, které by s ní byly spojeny. U čerstvého drůbežího masa by sazby bez dohody byly ochromující 192 %. Podle údajů NFU Spojené království vyváží 19 % svého celkového objemu produkce drůbeže. 70 % britského vývozu drůbežího masa směřuje do EU, v roce 2019 v hodnotě 192 milionů £. Většina z toho je tmavé maso, protože britští spotřebitelé drůbeže silně preferují prsa. Jakékoli omezení tohoto obchodu by vedlo k nadměrné nabídce na domácím trhu a snížilo by celkovou cenu, kterou producenti platí za celého ptáka.

Nejlepší možný výsledek

Je zřejmé, že obchodní dohoda je nejlepším možným výsledkem pro odvětví drůbežího masa i vajec. Britský vaječný průmysl vyprodukoval v roce 2019 11,4 miliard vajec. Prozatímní údaje ukazují, že Spojené království vyvezlo 271 milionů vajec a dovezlo 1,7 miliardy, což znamená, že cla by měla dopad i na vejce. I když pro některé produkty existuje bezcelní přístup, jiné drůbeží výrobky již nebudou moci vyvážet vůbec. Důvodem je nový status Spojeného království jako třetí země. EU stanoví plošná omezení na určité dovozy a vývozy ze třetích zemí, což bude mít dopad na odvětví drůbeže. Zmrazené drůbeží mleté maso, chlazené drůbeží mleté maso, mechanicky oddělené drůbeží maso a netříděná vejce nebude možné vyvážet do EU, potvrdila Defra.

Netříděná vejce jsou vejce, která se nedostala do balírny, a to buď proto, že jdou přímo do potravinářského průmyslu. Vejce dodávaná přímo do potravinářského průmyslu pocházejí od prvovýrobce a nejsou tříděna. Prvovýrobci nemohou být registrovanými zařízeními pro účely sanitární a fytosanitární certifikace (SPS) a pro netříděná vejce neexistuje vzorový certifikát.

Status třetí země

Informace o těchto nových omezeních založených na statusu třetí země uvedl tajemník životního prostředí George Eustice v dopise zaslaném 10. prosince obchodním orgánům a klíčovým zemědělským podnikům. Třetí země musí rovněž splňovat požadavky EU na vývozní zdravotní osvědčení (EHC) a rostlinolékařská osvědčení. Tyto další vrstvy byrokracie a byrokracie způsobují britským drůbežářským společnostem obrovské znepokojení.

Chris Kirke, výkonný ředitel společnosti Moy Park, Ranjit Singh, výkonný ředitel společnosti 2 Sisters Food Group a Richard Griffiths, výkonný ředitel Britské rady pro drůbež, byli mezi signatáři dopisu Georgovi Eusticeovi, v němž se uvádí, že britské firmy byly zatíženy závažnou konkurenční nevýhodou v důsledku nového požadavku na vyplnění vývozního zdravotního osvědčení pro každou jednotlivou dodávku produktů živočišného původu do EU a vývoz by mohl v reakci na tuto skutečnost výrazně poklesnout.

Británie je nyní zcela nezávislá na EU. Obchodní dohoda zajistí kontinuitu obchodu pro mnoho podniků. Plné účinky brexitu, včetně slibovaných výhod nových obchodních dohod a na druhé straně obtíže s plněním nových předpisů a hraniční kontroly teprve ukáží data, které ještě nějakou dobu známy nebudou.

Poslanec výboru Neil Parish, předseda výboru EFRA, uvedl: „Opuštění EU znamená, že v odvětví dodávek potravin bude nutné přestat se spoléhat na evropské pracovníky. To by mohla být z dlouhodobého hlediska pro britské pracovníky skvělá příležitost a zaměstnavatelé budou nuceni zlepšit plat a podmínky. Ale bude to nějakou dobu trvat.“

(poultrynews.co.uk)

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Aktuality

Greenwashing poškozuje drůbežářský průmysl

Published

on

Drůbežářský a masný průmysl vždy hledá způsoby, jak být ekologicky udržitelnější, ale společnosti si musí dávat pozor na greenwashing, tvrdí Frank Mitloehner, Ph.D., UC Davis, Department of Animal Science, který prezentoval na International Production and Processing Expo (IPPE) 2024.

Co je tedy greenwashing?

Organizace spojených národů definuje greenwashing jako „klamání veřejnosti, aby uvěřila, že společnost nebo jiný subjekt dělá pro ochranu životního prostředí více, než to ve skutečnosti je“ (forma dezinformace, která je šířena za účelem zvýšení povědomí o pozitivním environmentálně dopadu produktu, služby, řešení nebo přístupu. Mezi příklady greenwashingu patří používání zavádějících environmentálních označení nebo prosazování cílů udržitelnosti bez skutečného plánu na jejich dosažení. „Musíme být velmi opatrní, abychom nebyli obviněni z greenwashingu, protože to naši kritici v živočišné výrobě říkají. Teď slibují čistou nulu tam nebo uhlíkovou neutralitu nebo klimatickou neutralitu, takže každá organizace má své vlastní cíle, ale stejně jich není schopna dosáhnout,“ řekl Mitloehner. „Podle mého názoru musíme opravdu dbát na to, abychom si vytýčili cíle, které jsou srozumitelné lidem, kteří se o ně zajímají.“

Jak greenwashing poškozuje drůbežářský průmysl?

Když si firmy a organizace stanoví klimatické cíle, kterých nakonec nedosáhnou, ztratí důvěru spotřebitelů. Riziko představuje podle Mitloehnera také zmatení spotřebitelů kvůli „nedostatečné standardizaci a harmonizaci“; vzhledem k tomu, že různé organizace stanovují různé klimatické cíle, spotřebitelé nebudou vědět, které z nich jsou skutečně legitimní nebo které lakují nazeleno.

Tento zmatek poškodí image celého odvětví

Mitloehner také varoval před tím, že jedna generace si bude klást environmentální cíle, kterých příští generace nebude schopna dosáhnout. „Mnoho z těchto lidí, kteří činí tato odvážná tvrzení (environmentální cíle), bude do roku 2030 v důchodu, ale společnosti budou tato tvrzení dodržovat,“ řekl Mitloehner. „A to je významný závazek.“ Jinými slovy, „uvádění těchto odvážných tvrzení“ může krátkodobě fungovat pro image společnosti, ale připravuje společnost na neúspěch v budoucnu. „Pokud si nejste jisti, zda můžete něčeho dosáhnout do roku 2030, 2040, 2050, neslibujte to, protože není absolutně nic horšího,“ dodal Mitloehner.

(WATTPoultry.com, naschov.com)

Continue Reading

Aktuality

Je len otázkou času, kedy vtáčia chrípka získa schopnosť preskočiť na človeka

Published

on

V Slovenských veľkochovoch sa prvýkrát objavila agresívna forma vtáčej chrípky a za obeť jej padli desaťtisíce sliepok. Ako táto agresívna forma vznikla, akou hrozbou je pre ľudí, a čo s tým majú priemyselné veľkochovy?

Vtáčia chrípka začala pôvodne ako mierne ochorenie vodného vtáctva. Priemyselné veľkochovy však vytvorili ideálnu živnú pôdu pre zmutovanie vtáčej chrípky do agresívnej formy, ako ju zažívame dnes. Kvôli extrémnej genetickej podobnosti sliepok vo veľkochovoch a stresujúcim otrasným podmienkam, ktoré oslabujú sliepkam imunitný systém, je zapríčinené bleskové šírenie vírusu, pričom každý ďalší prenos je pre neho príležitosťou mutovať.

Stačí, ak sa vo veľkochove nakazí jedna sliepka. Vtáčia chrípka sa prenáša kontaktom, a tak netrvá dlho, kým sliepky natlačené v klietkach jedna na druhej nakazí vírus a postupne zamorí celý chov. Už pri nakazení pár jedincov usmrtia desaťtisíce sliepok v celom chove. Klietky, v ktorých prežijú sliepky celý život v hororových podmienkach nie sú riešením, naopak zvyšovanie stresu sliepkam tento problém len zhoršuje.

Priemyselné veľkochovy, kde sú sliepky natlačené hlava na hlave, sú zároveň časovanou bombou pre vypuknutie epidémie, ktorá môže vyústiť v pandémiu. Je len otázkou času, kedy v nich vtáčia chrípka získa schopnosť preskočiť na človeka a priniesť podobnú skazu ako nedávny COVID-19 či španielska chrípka pred sto rokmi. Môžu za to naozaj divožijúce vtáky?

Podľa Európskeho úradu pre bezpečnosť potravín (EFSA) najčastejšou príčinou zavlečenia ochorenia do veľkochovu nie je divožijúce vtáctvo, ale zanedbávanie hygienických opatrení pracovníkov a pracovníčok. Štúdie EFSA naviac ukázali, že neexistujú významné rozdiely v šírení ochorenia v rôznych typoch chovu.*

Nebezpečné mutácie vtáčej chrípky majú na svedomí priemyselné veľkochovy. Jediným riešením, ktoré dlhodobo ochráni zvieratá aj ľudí pred ďalšou pandémiou nie je zatváranie zvierat do čoraz menších klietok, ale odklon od priemyselných veľkochovov k prirodzeným podmienkam pre zvieratá.

(Humánný pokrok)

Continue Reading

Aktuality

Potvrdili nové dve ohniská vtáčej chrípky v dvoch krajoch

Published

on

Zlá správa z agrosektora. Po Zlatnej na Ostrove, kde museli usmrtiť 40-tisíc kusov hydiny, potvrdili vtáčiu chrípku už aj na farmách pri Senci v Bratislavskom kraji a pri Trnave.

Smutnú správu zverejnilo Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka. „Vtáčia chrípka je potvrdená aj na farmách pri Senci a pri Trnave. Ide zrejme o sekundárne ohniská nákazy,“ informovalo ministerstvo.

„Po tom, ako bola minulý týždeň ukončená depopulácia 40-tisíc kusov hydiny na farme Nový Pavol v Zlatnej na Ostrove, boli na príslušné pracoviská Regionálnej veterinárnej a potravinovej správy Senec a Trnava nahlásené ďalšie zvýšené úhyny hydiny v dvoch rozmnožovacích a úžitkových chovoch na farmách Veľká Častá a Špačince,“ upresnilo ministerstvo. Vo Veľkej Častej uhynulo 28-tisíc kusov hydiny a v Špačinciach 24-tisíc kusov.

Podľa ministerstva ide na základe predbežných záverov zrejme o sekundárne ohniská, ktoré sú prepojené s primárnym ohniskom na farme Nový Pavol. „Epizootologické šetrenie naďalej prebieha. Regionálne veterinárne a potravinové správy Trnava a Senec nariadili opatrenia v zmysle platných predpisov,“ uzavrelo ministerstvo.

(pluska.sk)

Continue Reading
Advertisement

Nejnovější příspěvky

Advertisement

Facebook

Aktuality