Connect with us
Reklama

Aktuality

Co znamená obchodní dohoda EU pro britskou drůbež

Published

on

Británie ukončila svou dlouhou cestu brexitem a po ukončení přechodného období 31. prosince plně opustila EU. Dne 24. prosince se obě strany dohodly na obchodní dohodě s EU o obchodu a spolupráci mezi EU – což znamená, že mnoho podniků může pokračovat v obchodování bez tarifů.

Obchodní dohoda je vítanou zprávou pro britské farmáře, kteří se obávali ukončení dohody bez dohody a tarifů, které by s ní byly spojeny. U čerstvého drůbežího masa by sazby bez dohody byly ochromující 192 %. Podle údajů NFU Spojené království vyváží 19 % svého celkového objemu produkce drůbeže. 70 % britského vývozu drůbežího masa směřuje do EU, v roce 2019 v hodnotě 192 milionů £. Většina z toho je tmavé maso, protože britští spotřebitelé drůbeže silně preferují prsa. Jakékoli omezení tohoto obchodu by vedlo k nadměrné nabídce na domácím trhu a snížilo by celkovou cenu, kterou producenti platí za celého ptáka.

Nejlepší možný výsledek

Je zřejmé, že obchodní dohoda je nejlepším možným výsledkem pro odvětví drůbežího masa i vajec. Britský vaječný průmysl vyprodukoval v roce 2019 11,4 miliard vajec. Prozatímní údaje ukazují, že Spojené království vyvezlo 271 milionů vajec a dovezlo 1,7 miliardy, což znamená, že cla by měla dopad i na vejce. I když pro některé produkty existuje bezcelní přístup, jiné drůbeží výrobky již nebudou moci vyvážet vůbec. Důvodem je nový status Spojeného království jako třetí země. EU stanoví plošná omezení na určité dovozy a vývozy ze třetích zemí, což bude mít dopad na odvětví drůbeže. Zmrazené drůbeží mleté maso, chlazené drůbeží mleté maso, mechanicky oddělené drůbeží maso a netříděná vejce nebude možné vyvážet do EU, potvrdila Defra.

Netříděná vejce jsou vejce, která se nedostala do balírny, a to buď proto, že jdou přímo do potravinářského průmyslu. Vejce dodávaná přímo do potravinářského průmyslu pocházejí od prvovýrobce a nejsou tříděna. Prvovýrobci nemohou být registrovanými zařízeními pro účely sanitární a fytosanitární certifikace (SPS) a pro netříděná vejce neexistuje vzorový certifikát.

Status třetí země

Informace o těchto nových omezeních založených na statusu třetí země uvedl tajemník životního prostředí George Eustice v dopise zaslaném 10. prosince obchodním orgánům a klíčovým zemědělským podnikům. Třetí země musí rovněž splňovat požadavky EU na vývozní zdravotní osvědčení (EHC) a rostlinolékařská osvědčení. Tyto další vrstvy byrokracie a byrokracie způsobují britským drůbežářským společnostem obrovské znepokojení.

Chris Kirke, výkonný ředitel společnosti Moy Park, Ranjit Singh, výkonný ředitel společnosti 2 Sisters Food Group a Richard Griffiths, výkonný ředitel Britské rady pro drůbež, byli mezi signatáři dopisu Georgovi Eusticeovi, v němž se uvádí, že britské firmy byly zatíženy závažnou konkurenční nevýhodou v důsledku nového požadavku na vyplnění vývozního zdravotního osvědčení pro každou jednotlivou dodávku produktů živočišného původu do EU a vývoz by mohl v reakci na tuto skutečnost výrazně poklesnout.

Británie je nyní zcela nezávislá na EU. Obchodní dohoda zajistí kontinuitu obchodu pro mnoho podniků. Plné účinky brexitu, včetně slibovaných výhod nových obchodních dohod a na druhé straně obtíže s plněním nových předpisů a hraniční kontroly teprve ukáží data, které ještě nějakou dobu známy nebudou.

Poslanec výboru Neil Parish, předseda výboru EFRA, uvedl: „Opuštění EU znamená, že v odvětví dodávek potravin bude nutné přestat se spoléhat na evropské pracovníky. To by mohla být z dlouhodobého hlediska pro britské pracovníky skvělá příležitost a zaměstnavatelé budou nuceni zlepšit plat a podmínky. Ale bude to nějakou dobu trvat.“

(poultrynews.co.uk)

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Aktuality

ZMIZNÚ SLOVENSKÉ VAJCIA z obchodov?

Published

on

By

Slovenské obchodné siete zoskupené vo Zväze obchodu Slovenska plánujú naďalej podporovať slovenskú poľnohospodársku a potravinársku produkciu vrátane slovenských producentov vajec.

Na tomto základe bolo v roku 2020 uzatvorené Memorandum o spolupráci v oblasti produkcie slepačích vajec na Slovensku medzi ministerstvom pôdohospodárstva, Zväzom obchodu SR a Úniou hydinárov Slovenska, obsahom ktorého sú vzájomné záväzky zamerané na podporu domácej produkcie vajec vrátane deklarácie, že slovenskí hydinári najneskôr do roku 2030 uskutočnia rekonštrukciu klietkových chovov nosníc na podstielkové, volierové a voľnovýbehové chovy.

Slovenské obchodné siete sa nepridali k iniciatíve zahraničných reťazcov ukončiť predaj vajec pochádzajúcich z obohateného klietkového chovu už v roku 2025, čím prejavili voči domácim producentom vajec vyššiu mieru ústretovosti vzhľadom na ich reálne investičné možnosti postupne modernizovať chovy nosníc.

„Členovia Zväzu obchodu plne podporujú trend zlepšovania humánnosti chovov a životných podmienok zvierat, no zároveň považujeme za veľmi dôležitú aj udržateľnosť domácej produkcie vajec a zabezpečenie potravinovej sebestačnosti a zdravotnej bezpečnosti potravín,“ uviedol prezident Zväzu obchodu SR, Filip Kasana. Ako ďalej hovorí, nemožno opomenúť zvýšenú uhlíkovú stopu pri realizovaní náročnejšej logistiky v rámci dovozu tovaru zo zahraničia, čo má významný vplyv na kritériá udržateľnosti v rámci dopadov na životné prostredie.

„V súčasnosti platná legislatíva únie ani Slovenska chov nosníc v obohatených klietkach nezakazuje, a preto slovenské obchodné siete združené vo Zväze obchodu SR (COOP Jednota, CBA a Labaš) naďalej uprednostňujú slovenskú produkcia vajec v zmysle podpísaného Memoranda o spolupráci s Úniou hydinárov Slovenska, takže na ich pultoch budú pre spotrebiteľov dostupné domáce vajcia aj po 1. januári 2025,“ dodáva Filip Kasana.

V súčasnosti slovenskí chovatelia zabezpečujú slovenskú sebestačnosť vajec cca 85 %, pričom väčšina slovenskej produkcie je realizovaná prostredníctvom obohatených klietok, čo sa odráža aj na čistote vajec, ktorú spotrebiteľ preferuje.

Krmivo pre nosnice v klietkovom a podstielkovom chove má rovnakú kvalitu a zloženie. V záujme zlepšovania životných podmienok zvierat slovenskí chovatelia nosníc postupne rekonštruujú svoje prevádzky na podstielkový chov, no na väčšiu dynamiku tohto procesu im chýbajú finančné zdroje. Chov nosníc prostredníctvom podstielkového chovu je ekonomicky náročnejší, čo má svoj odraz vo vyššej pultovej cene vajec.

(TASR)

Continue Reading

Aktuality

Vyplatí se kupovat „domácí“ vajíčka?

Published

on

By

Vejce „domácí“, „z venkova“ nebo „od šťastných slepiček“… Pojmů je mnoho, ale každý ví, o čem je řeč. Stojí za to napsat pár slov o bezpečnosti takových produktů a představit jejich ceny.

  • Prodej domácích vajec je v Polsku docela populární.
  • Takový produkt je považován za hodnotnější než vejce z farmy, i když je třeba dodat, že vědecký výzkum není v této otázce jasný.
  • Při rozhodování o koupi takových vajec stojí za to věnovat pozornost několika aspektům.

Skladování vajec

Při nákupu je vhodné vzít v úvahu, jak byla vejce skladována: pro jejich bezpečnost musí být dostatečně nízká teplota a musí být omezeno vystavení zboží přímému slunečnímu záření. Samozřejmě ne vždy máme možnost zkontrolovat, jak byla vejce uskladněna, ale pokud vidíme, že na trhu leží bez jakékoliv ochrany proti slunci, měli bychom s tímto faktem počítat.

Mytí vaječných skořápek

Další věcí je čistota skořápek. Nejlepší by samozřejmě bylo, kdyby se vajíčko neušpinilo. Zanechat špinavou skořápku je však menší zlo, než se ji pokoušet umýt – taková akce zvyšuje riziko pronikání choroboplodných zárodků do pórovité skořápky. Bohužel nemáme jak ověřit, zda bylo vajíčko, které jsme koupili, umyté či nikoliv.

Prodej vajec na trhu

Bohužel se také může stát, že nepoctiví prodejci koupí vejce ze supermarketů nebo velkoobchodů (vykoupí je za nižší cenu) a následně je prodají jako „domácí“. Není problém označení odstranit a vejce přebalit do jiného obalu. Takové praktiky samozřejmě nejsou zdraví nebezpečné, ale je to podvod – vždyť když si chceme koupit farmářská vejce.  Bohužel neexistuje žádná účinná metoda, jak odlišit vejce z trhu od těch z domácích chovů. Má to určité důvody (vejce z drůbežárny mají častěji hnědou barvu, což vyplývá z genetiky používané ve velkochovu), ale v žádném případě to není pravidlo.

Princip omezené důvěry

Jak vidíme, při nákupu vajec z neoficiálních kanálů existuje mnoho neznámých. Samozřejmě se nestavíme na žádnou stranu, ale při rozhodování o takové koupi bychom se měli řídit zásadou omezené důvěry. Je důležité, aby produkt, který kupujeme, pocházel ze známého a důvěryhodného zdroje. Je nutné dodržovat základní hygienická pravidla, to znamená pečlivě si umýt a dezinfikovat ruce při manipulaci s vejci a před použitím opařit skořápku. Taková vejce je také lepší nepoužívat k přípravě tepelně neupraveného jídla.

Jaké jsou ceny vajec?

Na závěr se sluší říci, jaké jsou dnes ceny domácích vajec. Jak ukazuje náš krátký průzkum, náklady na nákup takových vajec se velmi liší. Nabídka zahrnuje produkty s cenami od 0,80 PLN do 1,50 PLN za kus. Cena částečně souvisí s velikostí vajíčka, ale pravděpodobně je to z velké části dáno poměrem nabídky a poptávky.

(farmer.pl)

Continue Reading

Aktuality

Easter Egg Roll využívá téma EGGucation již třetím rokem

Published

on

By

Akce, kterou pořádají prezident Biden a první dáma, nabízí tisíce skořápkových vajec a aktivity pro děti i dospělé.

V Bílém domě se v pondělí 1. dubna konala akce Easter Egg Roll 2024, která obsahovala téma „EGGucation“ se vzdělávacími aktivitami pro děti všech věkových kategorií. Kromě hledání velikonočních vajíček se letošní akce soustředila na kvalitu škol, čtenářské koutky, exkurze na farmy, obrázkový den, či fyzické zóny „EGGucation“. Více než 30 000 natvrdo vařených vajec ve skořápce je následně ručně barveno a využito při hledání vajec.

Generální ředitelka American Egg Board (AEB) Emily Metzová řekla: „Američtí producenti vajec jsou hrdí na to, že mohou ve velikonočním období poskytovat vejce rodinám v nouzi a budou pokračovat v darech komunitám po celých USA a po celý rok.“ První dáma Jill Biden uvedla, že letošní akce Velikonoční vajíčko se účastní přibližně 40 000 lidí.

(wattagnet.com)

Continue Reading

Aktuality