Connect with us
Reklama

Aktuality

Začína klesať produkcia slovenských vajec

Published

on

„Ak vychádzame zo spotreby hydinového mäsa v Slovenskej republike na úrovni 26 kilogramov na jedného obyvateľa ročne, sebestačnosť Slovenska v jeho produkcii je na úrovni 50,4 percenta. Tento údaj výrazne zaostáva za priemerom ostatných krajín Európskej únie ako aj plánovanou sebestačnosťou na úrovni 80 percent,“ upozorňuje D. Molnár. Zároveň dodáva, že v roku 2019 sa sebestačnosť v produkcii vajec dostala na úroveň 88 percent, keď pred pár rokmi bola ešte takmer stopercentná. Počet sliepok ku koncu roka 2019 medziročne poklesol o 605-tisíc na hodnotu 5,5 milióna.

Slovenskí producenti konzumných vajec zaznamenávajú v ostatných dvoch rokoch tlak od zahraničných reťazcov na znižovanie ponuky vajec z klietkových chovov. Po roku 2025 nechcú mať vo svojej ponuke žiadne slovenské vajcia z klietkových chovov. „V prípade, ak nebude vyčlenených zo štátneho rozpočtu dostatok finančných prostriedkov na rekonštrukciu klietkových chovov nosníc na podstielkové, príde k výraznému poklesu sebestačnosti v produkcii konzumných vajec na Slovensku,“ odhaduje D. Molnár.

Pokles sebestačnosti tak spôsobí aj nižší podiel slovenských výrobcov na domácom trhu, ktorý zo 70 percent klesne hlboko pod 50 percent. Prirodzene sa to premietne aj do zníženia produkcie slovenských vajec.

Slovenská hydina aj vajcia sú nenahraditeľné

V prípade slovenskej hydiny a vajec konzumujeme čerstvú potravinu, ktorá je dodaná do obchodnej siete ihneď po jej výrobe. Dovozom sa to nikdy nedá nahradiť. Taktiež sa môžeme spoľahnúť, že systém kontroly je v porovnaní so zahraničím vysoko precízny. „So slovenským hydinovým mäsom a vajcami nebola v ostatných 15 rokoch spojená žiadna potravinová aféra, čo už nemožno povedať o dovážaných produktoch. V ich prípade bolo zaznamenaných niekoľko desiatok potravinových afér. Vo vajíčkach sa našiel fipronil alebo salmonela, v mäse napríklad antibiotiká,“ hovorí D. Molnár.

V prípade slovenskej produkcie je možné vybrať si popri bežných kurčatách aj prémiové kuracie mäso. Do tejto kategórie patria kurčatá chované v systéme welfare, teda v lepších životných podmienkach kurčiat. Ich podiel na produkcii predstavuje asi 15 percent.

Ako si vybrať kvalitnú slovenskú hydinu?

Ak si chcete v obchode kúpiť kvalitnú hydinu, je dôležité všímať si, či ide o hydinové mäso alebo hydinový mäsový prípravok. Niektoré mrazené rezne sa tvária ako mäso, ale obsahujú prídavné látky, vodu, konzervačné látky a soli. „Spotrebiteľ si môže myslieť, že kupuje lacné kuracie rezne, ale čo sa týka objemu mäsa, tak ho kupuje za dosť draho,“ vysvetľuje D. Molnár. Je preto dôležité čítať si etikety, na ktorých musí byť uvedená krajina chovu aj zabitia hydiny. Zväčša sa používajú označenia ako „chované v“, „zabité v“ alebo „krajina pôvodu“. „V prípade slovenského producenta je označenie SK trojčíslie a ES. Neznamená to však, že ide výlučne o slovenskú hydinu. Môže byť u nás len porciovaná a spracovaná, no pôvod môže byť iný,“ dopĺňa riaditeľ hydinárov D. Molnár.

Počet „prebaľovačov“, teda firiem, ktoré dovezú hydinu a potom ju zabalia do slovenských obalov, narástol za tri roky z 32 na 50. Preto je dôležité sledovať nielen to, či ide o slovenskú firmu, ale skutočne sa zamerať aj na pôvod mäsa. Slovenský dovozca neznamená, že ide o slovenského výrobcu.

Ochromenie chovateľov znamená menej kvality aj v budúcnosti

„Naša krajina, ktorá bola desaťročia sebestačná v kuracom mäse, môže na budúci rok spadnúť s jeho výrobou k 30 percentám,“ načrtáva scenár možného vývoja Emil Macho. Znamená to aj menší podiel kvalitného mäsa s overeným a bezpečným pôvodom. Výsledkom bude pokles množstva fariem a chovateľov, pričom stav nedokáže zvrátiť ani predaj z dvora. V roku 2019 tvoril 1,5 percenta z produkcie živej hydiny. Preto je jedným z cieľov Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory a Únie hydinárov Slovenska zvýšenie podielu domáceho hydinového mäsa a vajec v gastrosektore.

Aby bola Slovenská republika sebestačná v produkcii hydinového mäsa na 100 percent, je potrebné zvýšenie jeho produkcie o 70-tisíc ton ročne. Predstavuje to 98 percent dnešnej slovenskej produkcie hydinového mäsa, čo by znamenalo opätovný nárast počtu chovu, bitúnkov aj pracovných miest.

„Považujeme za nevyhnutné, aby boli vyčlenené finančné prostriedky na podporu rekonštrukcie existujúcich chovov hydiny z prostriedkov štátnych podpôr ako aj z prostriedkov Európskej únie,“ dodáva D. Molnár.

 

Tento článok vám prináša Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora (SPPK)

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Aktuality

Miliony kohoutů potkává smrt. Vejce snášejí jenom v pohádkách či mytologii

Published

on

Kampaně na uzákonění zákazu zabíjení jednodenních kuřátek v chovech nosných plemen drůbeže probíhají v mnoha zemích EU. Brzy budou i u nás.

Kohouti snášejí vejce pouze v pohádkách, případně ve slovanské mytologii. Lidé pohybující se ve vaječném průmyslu však dobře vědí, že je tato biologicky daná neschopnost ptačích jedinců důvodem, proč je každoročně řízeně usmrcováno dvanáct milionů jednodenních kohoutků. „Děje se tak pouze proto, že kohouti vejce nesnášejí, a tak jsou prostě v tomto byznysu zbyteční. Nyní se mluví o zákazu takového zabíjení. Podobný už přijalo Německo,“ říká pro deník Metro Petr Stýblo z Českého svazu ochránců přírody (ČSOP).

Devětkrát dražší myši
Jenže tito kohoutci jsou podle odborníků v současnosti hlavní potravou masožravých pacientů záchranných stanic. Především jde o léčené poštolky, oba druhy kání. Puštíci, kalousi a další sovy, bílí i černí čápi, ale třeba i ježci nebo lasicovité šelmy jich ve stanicích ročně spotřebují tři miliony.

„V zoologických zahradách jich zvířata zkonzumují odhadem dva miliony. Pokud k zákazu dojde, některé záchranné stanice horko těžko nahradí kuřátka myškami, jiné stanice na to mít nebudou, a tak skončí. Myš je totiž osmkrát, někdy i devětkrát dražší než kuře. Navíc aby mohla kuřata žít a být zabita chovatelem později, bude nutné pro potravu zachraňovaným zvířatům vychovat a zabít myš. To tak nějak nedává smysl ani v etické rovině,“ kroutí hlavou Stýblo.

Kampaně napříč Evropou
Na uzákonění zákazu zabíjení jednodenních kohoutků v chovech nosných plemen drůbeže probíhají v mnoha zemích Evropské unie rozsáhlé kampaně. Podle lidí z ČSOP budou brzy i u nás. Jejich cílem je rozlišovat pohlaví zárodků už ve vajíčku a „samčí vejce“ likvidovat anebo vylíhnuté kohoutky nechat dožít až do jateční velikosti a zabít je poté. Podle Přemysla Rabase, ředitele Safari Parku Dvůr Králové a známého odborníka na problematiku zoologických zahrad, by ale byl podobný postup více než nesmyslný. S ním souhlasí i předseda Národní sítě záchranných stanic David Číp. „Pokud kvůli tlaku ochránců zvířat skutečně dojde k zákazu zabíjení jednodenních kohoutků tak, jako se to už stalo v Německu, budou se muset místo nich chovat a zabíjet jiná zvířata, jež jsou

vhodná pro krmení tisíců pacientů v záchranných stanicích. Smrt jednoho zvířete bude nahrazena smrtí jiného a někdy paradoxně pouhé oddálení smrti jednoho zvířete bude vykoupeno smrtí mnoha jiných,“ vysvětluje David Číp.

Zvažovaný zákaz nejen že podle něj vážně ohrožuje celý systém záchrany divokých handicapovaných zvířat v naší zemi, ale je navíc i daleko horší variantou z hlediska zátěže na naší přírodu a životní prostředí. „Speciální chovy hlodavců i ptáků na krmení masožravců v záchranných stanicích i zoo spotřebují daleko více přírodních zdrojů na krmivo, stelivo, vytápění i ubikace než pouhé dolíhnutí vajíček, která se pak navíc budou muset bez užitku likvidovat jako odpad,“ kroutí hlavou Číp.

Etika versus byznys
Podle Rabase je pro mnohé z tuzemských zoologických zahrad krmivo v podobě usmrcených jednodenních kohoutků jen těžko nahraditelné. Přičemž pokud by kampaň uspěla, bude to znamenat nejen obrovský nárůst nákladů pro záchranné stanice a zoologické zahrady, ale rovněž mnohem větší zatížení životního prostředí. „Nosnice necháme snášet a vajíčka nějakou dobu inkubovat, aby se pak zlikvidovala v asanačních ústavech. Nejsmutnější je však velký etický problém celé věci. Usmrtí se totiž minimálně dvakrát více zvířat. Kohoutci ještě ve vajíčku přijdou vniveč. Následně budou muset být nákladně odchována a usmrcena jiná zvířata jako jejich náhrada. To myslím autoři kampaně, pokud mají rádi zvířata, nemohou dopustit,“ konstatuje ředitel královédvorské zoo.

Záchranné stanice si jsou dle slov svých zástupců vědomy, že zabíjení jednodenních kuřátek jenom proto, že mají špatné pohlaví, je neetické. Ovšem řešení, kdy se zabíjí místo kohoutků jiná zvířata, má k etice také daleko. A je navíc likvidační pro záchranné stanice, které ročně přijímají z přírody více jak třicet tisíc handicapovaných zvířat. „A i díky potravě v podobě mrtvých kuřat jich více jak šedesát procent zachráníme a vrátíme do přírody,“ uzavírá Stýblo.

(metro.cz)

Continue Reading

Aktuality

Dovoz ukrajinských vajec zakázalo aj Maďarsko

Published

on

Zámerom tohto kroku je ochrana záujmov maďarských poľnohospodárov, doplnil minister s tým, že zahŕňať bude „obilie, repkové a slnečnicové semená, múku, jedlý olej, med, určité druhy mäsa a vajcia“.

Budapešť 15. septembra (TASR) – Maďarská vláda v piatok oznámila, že zachová v platnosti obmedzenia dovozu poľnohospodárskych produktov z Ukrajiny napriek rozhodnutiu Európskej komisie (EK) o ukončení zákazu. TASR o tom informuje podľa agentúry AFP. „Maďarsko uzavrie svoje hranice pre 24 ukrajinských produktov,“ uviedol maďarský minister poľnohospodárstva István Nagy na sociálnej sieti. Dosiaľ bol zákaz obmedzený na štyri agrokomodity.

Zámerom tohto kroku je ochrana záujmov maďarských poľnohospodárov, doplnil minister s tým, že zahŕňať bude „obilie, repkové a slnečnicové semená, múku, jedlý olej, med, určité druhy mäsa a vajcia“. Zákaz dovozu štyroch komodít z Ukrajiny, a to pšenice, kukurice, repky a slnečnicových semien, v piatok večer predĺžila aj slovenská vláda. Platiť bude do konca roka, vyplýva zo stanoviska premiéra Ľudovíta Ódora.

Zavedenie národného zákazu dovozu ukrajinských agrokomodít predtým oznámilo tiež Poľsko. V prípade všetkých troch krajín sa zákazy týkajú len vnútroštátneho dovozu, nie tranzitu na ďalšie trhy, dopĺňa agentúra Reuters. Bulharsko vo štvrtok oznámilo, že zákaz nepredĺži. Rumunsko avizovalo, že sa bude riadiť stanoviskom EK, no tamojší poľnohospodári pohrozili štrajkami v prípade nepredĺženia zákazu.

 

EK v máji zaviedla dočasné embargo na dovoz štyroch ukrajinských agrokomodít, a to pšenice, kukurice, repky a slnečnice. Cieľom bolo zastaviť narušovanie trhu v členských štátoch EÚ susediacich s Ukrajinou – v Bulharsku, Maďarsku, Poľsku, Rumunsku a na Slovensku. V piatok večer eurokomisia oznámila, že platnosť embarga vyprší podľa plánu koncom dňa. Po analýze údajov týkajúcich sa vplyvu vývozu týchto agrokomodít z Ukrajiny na trh EÚ totiž dospela k záveru, že narušenia trhu v týchto piatich členských štátoch boli odstránené.

Ukrajina podľa EK zároveň súhlasila, že do 30 dní zavedie konkrétne zákonné opatrenia vrátane systému vývozných licencií, aby sa predišlo nárastu množstva obilnín v krajinách EÚ.

(teraz.sk)

Continue Reading

Aktuality

Maďarské organizácie vyzvali na zákaz dovozu ukrajinskej hydiny do EÚ

Published

on

Budapešť 18. augusta (TASR) – Maďarská poľnohospodárska komora a záujmové združenie hydinárskeho priemyslu BTT vyzvali na zastavenie dovozu ukrajinskej hydiny a vajec do Európskej únie (EÚ). Neobmedzené dovozy poľnohospodárskych produktov z Ukrajiny ohrozujú budúcu výrobu v Únii a znepokojujúce sú aj z pohľadu bezpečnosti potravín, uviedli organizácie v spoločnom stanovisku. TASR o tom informuje na základe správy agentúry MTI.

Nedávne opatrenia EÚ umožnili výrazné zvýšenie dovozu z Ukrajiny, tamojší výrobcovia ale nepodliehajú prísnym európskym normám v oblasti bezpečnosti potravín, zdravia a dobrých životných podmienok zvierat, upozornili organizácie.
Zatiaľ čo EÚ pôvodne obmedzila dovoz ukrajinskej hydiny na 90.000 ton ročne, od júna minulého roka sa do bloku podľa iniciátorov výzvy doviezlo viac ako 218.000 ton.

Dovoz ukrajinských vajec sa v roku 2022 v porovnaní s predchádzajúcim rokom podľa ich údajov zvýšil zhruba štvornásobne, pričom len v marci 2023 malo prísť asi 100 miliónov vajec, teda takmer toľko, ako za celý rok 2021. Ani vojna na Ukrajine nemôže ospravedlniť, že Únia poskytuje Ukrajine výhody, prostredníctvom ktorých by sa do spoločenstva mohli dostať výrobky nespĺňajúce jej požiadavky, uvádza sa ďalej vo výzve. Liberalizácia ukrajinského dovozu zo strany európskeho spoločenstva by navyše podľa nich priniesla prospech skôr niektorým oligarchom než ukrajinskému ľudu.

Continue Reading
Advertisement

Nejnovější příspěvky

Advertisement

Facebook

Aktuality