Connect with us
Reklama

Ceny

Éra levných vajec končí, říká šéf drůbežářského podniku

Published

on

Drůbežáři musí přestavět své klecové chovy, peníze na takové investice ale chybí a stát, který pomoc přislíbil, s ohledem na situaci ve světě couvá. Někteří drůbežáři tak s podnikáním končí. Jak to ovlivní soběstačnost ČR a cenu vajec?

Přestože se celkový počet nosnic v různých typech ustájení za poslední čtyři roky zvýšil o zhruba osm set tisíc kusů, přičemž se velmi razantně zvýšil počet nosnic chovaných na podestýlce, drůbežáři své chovy letos hodlají omezovat. V novém průzkumu Agrární komory a ČMDU se tak vyjádřila více než polovina ze čtyřiapadesáti oslovených drůbežářských společností. Jde většinou o podniky kombinující rostlinnou a živočišnou výrobu a o chovatele masné drůbeže. Zcela skončit s chovem drůbeže chce 5,6 procenta dotázaných. Beze změny ponechá objem chovu drůbeže 40,7 procenta oslovených podniků. Rozšířit chov drůbeže se letos chystají jen necelá dvě procenta respondentů.

Proč drůbežáři končí? Důvodů přibylo

Jako nejčastější důvod pro omezení či ukončení chovu uváděli respondenti nízké výkupní ceny a raketově rostoucí vstupní náklady. Elektřina i plyn totiž v některých případech vzrostly o stovky procent a nafta o desítky procent.

Pozadu nezůstaly ani ceny krmných směsí. „Na konci loňského roku se zvedly o dvacet až dvacet pět procent a k 1. dubnu letošního roku šlo o čtyřicet jedna procent,“ říká Gabriela Dlouhá s tím, že ceny stále rostou. A protože cena krmiva tvoří sedmdesát (i více) procent ceny vejce, prodeje za někdejší ceny nebyly udržitelné, proto ještě před Velikonocemi vejce zdražila. „Éra levných vajec končí,“ říká místopředseda pro nosnou drůbež Českomoravské drůbežářské unie Zdeněk Mlázovský, který je současně místopředseda představenstva Proagro Nymburk.

Jako další z důvodů omezení či konce své produkce chovatelé uváděli nucený přechod na alternativní způsoby ustájení od roku 2027 kvůli zákazu klecových chovů a omezené možnosti odbytu. Některé podniky zmiňovaly změnu výrobního zaměření podniku či omezení vývozu do Ruska vzhledem k ukrajinsko-ruskému konfliktu.

„Myslím, že i řetězce, které prohlásily, že nebudou od roku 2025 prodávat klecová vejce, toto rozhodnutí přehodnotí,“ říká místopředseda pro nosnou drůbež ČMDU. O vejce je totiž od začátku roku enormní zájem a s krizovou situací na Ukrajině se ještě zvýšil, je jich málo.

„Aktuálně se začínají domlouvat ceny vajec na květen a řetězce se nebrání mírnému zvyšování cen, což se po Velikonocích nikdy nestalo. Je vidět, že vejce v Evropě nejsou, protože kdyby byla a byla levná, tak si je řetězce přivezou a my o tom vůbec nevíme,“ říká Zdeněk Mlázovský.

Autorka: KATEŘINA ČEPELÍKOVÁ, celý text na: vitalia.cz

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Ceny

Cena vajec v Německu se drží vysoko i po Velikonocích

Published

on

Němečtí producenti vajec obvykle týden po Velikonocích prožívali úplně jinak. Jen relativně malá změna ceny u čerstvých konzumních vajec znamená, že o normálnosti německého trhu s vejci nemůže být absolutně žádná řeč! Čerstvá konzumní vejce jsou i nadále velmi žádaná bez ohledu na způsob jejich chovu. I když jsou objednávaná množství čerstvých vajec popisována jako velmi nekonzistentní, celkově jsou na trvale vysoké úrovni.

Nárůst zásob v balírnách nelze očekávat. Požadovaná množství jsou na to v současnosti prostě příliš vysoká. Zda spotřebitelská poptávka zůstane na této vysoké úrovni, se teprve uvidí. Situaci bude snazší hodnotit až v blízké budoucnosti.

Na úrovni produkce jsou prováděny rozsáhlé sezónní obnovy, spojené s koncem snáškového cyklu. Zejména u vajec OKT (se všemi potřebnými certifikacemi) lze předpokládat, že zásoba zůstane malá. Jediné, co lze v tuto chvíli s jistotou předpovědět, je absolutně nedostatečná nabídka vajec z volného chovu. To se může změnit pouze zrušením požadavku ustájení v Nizozemsku. Jen ale, kdy to bude? Riziko, že se ptačí chřipka dostane do hejn drůbeže, zůstává vysoké, takže v krátkodobém horizontu zůstane vše, jak je.

(deu-eier.de)

Continue Reading

Ceny

Ceny polských vajec od června 2022 vzrostly o více než 123 %

Published

on

Velkoobchodní ceny vajec a drůbežího masa se v Evropské unii vyrovnaly. Drůbeží maso bývalo v minulosti vždy o několik procent dražší. Současná cenová situace tak dokazuje obrovskou rozkolísanost drůbežích trhů, informuje Národní komora výrobců drůbeže a krmiv (KIPDiP).

Podle dat Evropské komise z 20. března stálo 100 kilogramů jatečného kuřecího masa v EU v průměru 263,4 eura a 100 kilogramů slepičích vajec v průměru 263,95 eura. Průměrná cena vajec v Evropě byla tedy dokonce o něco vyšší než průměrná cena drůbeže.

„Cenové anomálie, se kterými se v současnosti potýkáme, jsou důsledkem ptačí chřipky a chování z této epidemie plynoucí. Statisticky virus napadá především nosnice a jen v malé míře hejna brojlerů. Ptačí chřipka škodí nejen přímo, tedy likvidací stád, ale také nepřímo bráněním doplňování a zvyšování produkčního potenciálu,“ vysvětluje Mariusz Szymyślik, ředitel analýz KIPDiP.

Prudký nárůst snižuje poptávku

Analytici komory odhadují, že potenciál produkce vajec v Evropské unii byl letos v lednu asi o 9 procent nižší než rok předtím. Největší poklesy měřené podle líhnutí postihly Německo a Itálii. Pokles polského potenciálu komora odhadla na 15 procent.

„Situace v Polsku a Evropě způsobila, že od začátku června 2022 do dneška vzrostly ceny vajec o více než 123 %. Naštěstí pro spotřebitele se celé zvýšení velkoobchodních cen nepřeneslo do maloobchodních cen,“ poznamenává Szymyślik .

Podle ředitele nejsou producenti spokojeni s tak vysokými nárůsty cen. Takto prudký nárůst snižuje poptávku, což dlouhodobě poškozuje chovatele nosnic. Lidé kupují méně vajec, restaurace a cukrárny mění své receptury, aby obsahovaly méně vajec a ptáci se opět objevují v dosud prázdných či nových domácích kurnících. Tyto trendy předznamenávají horší období pro odvětví vajec, a proto se producenti snaží, aby spotřebitelé současnou obtížnou situaci pocítili co nejméně – vysvětluje Szymyślik.

Polsko je šestým největším producentem v EU

Polsko je po Francii , Německu, Španělsku, Itálii a Nizozemsku šestým největším producentem vajec v Unii. Ve třetím březnovém týdnu průměrné ceny 100 ks konzumních vajec v balírnách (velkoobchod) byly podle údajů Ministerstva zemědělství 81,48 PLN (třída L) a 79,39 PLN (třída M) za klecová vejce; podestýlková vejce 90,01 PLN (L) a 81,47 PLN (M); vejce z volného výběhu – 94,12 PLN (L) a 86,88 PLN (M).

K nejvyššímu zdražení došlo na podzim, od prosince do března letošního roku je kolísání cen vajec ve velkoobchodním prodeji již malé. Loni Polsko podle předběžných údajů vyvezlo přes 228 tis. tun vajec, téměř dvakrát více než předloni. Největšími příjemci vajec byly: Německo, Nizozemsko, Francie, Maďarsko, Česká republika a Itálie. Do Polska bylo dovezeno asi 19,8 tis. tun především z Německa, Litvy a Ukrajiny.

(forsal.pl)

Continue Reading

Ceny

Ceny vajec v EU vzrostly o 30 %.

Published

on

Eurostat porovnal maloobchodní ceny vajec v lednu 2023 s prvním měsícem loňského roku. V průměru v Evropské unii vzrostly ceny vajec o 30 %. Nejdražšími byly v ČR – informovala Národní komora drůbežářů a výrobců krmiv.

Podle Eurostatu si Češi letos v lednu museli za vejce připlatit o 85 procent před více než 12 měsíci. Jen o málo lépe na tom bylo Maďarsko, kde ceny vajec vyskočily o 80 procent. V první trojce největších nárůstů cen vajec je také Slovensko, kde vejce v lednu 2023 stála o 79 procent více než v lednu před rokem.

Ve kterých zemích vzrostly ceny vajec nejméně?

Mezi země s nejmenšími skoky cen vajec v Evropské unii patřily: Rakousko, Lucembursko a Německo. V těchto třech zemích se ceny vajec zvýšily o 19, 18,5 a 18 %.

Ceny vajec v Polsku

Eurostat vypočítal, že nárůst maloobchodní ceny konzumních vajec v Polsku byl téměř stejný jako nárůst průměrné ceny v celé EU a činil méně než 30 % (při porovnání cen z ledna 2023 k lednu 2022) – informovala Komora na svém webu.

Podle údajů Integrovaného zemědělského tržního informačního systému Ministerstva zemědělství a rozvoje venkova byla průměrná nákupní cena klecového vejce (třída L) placená maloobchodními subjekty na začátku ledna 2022 52,03 PLN/100 vajec a na začátku ledna tohoto roku to bylo  82,13 PLN/100 ks; podestýlkové vejce stálo před rokem a letos v lednu 55,4 zl/100 – 82,43 PLN/100 ks; za vejce z volného výběhu na začátku roku 2022 bylo placeno 60,49 PLN/100 ks a letos v lednu – 86,17 PLN/100 ks.

Vejce v obchodech po započtení marže byla dražší. Od ledna tohoto roku vejce zdražila o pár grošů. Nejvíce za vejce zaplatíme na trhu nebo bazaru, kde jejich cena již může přesáhnout 1,5 PLN za kus. V současné době lze na velkoobchodním trhu v Bronisze zakoupit vejce za cenu od 0,8 PLN do 1,2 PLN za kus.

(farmer.pl)

Continue Reading
Advertisement

Nejnovější příspěvky

Advertisement

Facebook

Aktuality