Connect with us
Reklama

Politika

Kto bude viesť ministerstvo pôdohospodárstva?

Published

on

Novú vládu SR zostaví Igor Matovič, predseda hnutia Obyčajných ľudí a nezávislých osobností, ktoré v parlamentných voľbách dominovalo. Úlohou portálu poľnoinfo.sk je informovať a zamýšľať sa nad tým, aký dopad to bude mať na sektor pôdohospodárstva. Zásadnou otázkou je, ktorá z politických strán budúcej koalície získa agrorezort a akého kandidáta na jeho čelo postaví. Portál poľnoinfo.sk zostavil na základe verejných aj neverejných informácií odhad, kto sa môže posadiť do kancelárie na Dobrovičovej v Bratislave.

OĽaNO

Súčasťou najsilnejšej koaličnej strany je dlhodobo Martin Fecko, ktorý sa ako poslanec venoval poľnohospodárskej agende, zvlášť pozemkovej. Vyplýva to najmä z toho, že dvadsať rokov pracoval na Pozemkovom úrade. Martin Fecko získal v parlamentných voľbách 30 876 preferenčných hlasov, čo ho zaradilo na jedenáste miesto v OĽaNO. Kandidoval z miesta 149.

Do Národnej rady Slovenskej republiky vstúpil už v roku 2010 vďaka preferenčným hlasom, ktoré získal na kandidátke strany SaS spolu s ďalšími troma členmi občianskeho združenia.

Za:

Martin Fecko, odborník hnutia na agro je dlhodobo blízkym spolupracovníkom Igora Matoviča.

Proti:

Hnutie OĽaNO sa v minulosti výraznejšie neangažovalo v otázke poľnohospodárstva. Najsilnejšia strana koalície od roku 1998 nikdy neovládala rezort pôdohospodárstva. V roku 1998 bola najsilnejšou stranou koalície Strana demokratickej koalície a agrorezort získala Strana demokratickej ľavice. V roku 2002 bola najsilnejšou stranou koalície Strana demokratickej a kresťanskej únie a agrorezort viedla Strana maďarskej koalície. V roku 2006 vyhral voľby SMER – Sociálna demokracia a rezort pripadol Hnutiu za demokratické Slovensko. O štyri zvíťazila SDKÚ a agrorezort získal MOST-HÍD. V roku 2012 po predčasných voľbách dominoval SMER-SD a obsadil všetky úrady. V aktuálnej vláde vyhral SMER-SD a ministerstvo obsadila nominantka Slovenskej národnej strany. Martin Fecko je vnímaný v rámci poľnohospodárstva značne monotematicky najmä cez zameranie na pozemkové úpravy.

Náš odhad, že OĽaNO bude viesť v koalícii ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR je: 10 percent.

SME RODINA

Najvýraznejším politikom v hnutí SME RODINA z hľadiska poľnohospodárstva je Jaroslav Karahuta. Do Národnej rady SR sa po parlamentných voľbách 2020 dostane prvý raz. Celkový počet 2 866 preferenčných hlasov mu zabezpečil, že je sedemnástym poslancom hnutia a Národná rada SR mu neušla len tesne. Na kandidátke SME RODINA bol na šestnástom mieste.

Do parlamentu sa za hnutie SME RODINA dostal aj youtuber, ktorý o sebe hovorí ako potravinovom kritikovi – Patrick Linhart. Získal 12 801 preferenčných hlasov, čo ho katapultovalo zo stovky na kandidátnej listine na piate miesto z hľadiska získania najväčšieho počtu preferenčných hlasov v hnutí.

Za:

Jaroslav Karahuta ostatné štyri roky pôsobí ako tvár hnutia SME RODINA a najmä vďaka jeho práci je strana vnímaná aj cez agrárny program. Predseda hnutia Boris Kollár v povolebnej diskusii na Markíze uviedol, že ako ministra dopravy by chceli svojho nominanta Štefana Holého. Ak by dostali bezpečnostný rezort, nominovali by Milana Krajniaka a na pôdohospodárstvo majú nominanta Jaroslava Karahutu. Jaroslav Karahuta bol predsedom hnutia opísaný ako človek, ktorý sa zúčastňuje aj na konferenciách v zahraniční, kde je vnímaný ako odborník.

Proti:

Zo štyroch hospodárskych rezortov ako financie, hospodárstvo, doprava a pôdohospodárstvo by malo SME RODINA záujem, podľa vyjadrení ich predsedu, minimálne o dva. Zdá sa, že ich prioritou je výstavba nájomných bytov, čo patrí pod rezort ministerstva dopravy a výstavby. To, že by druhá najsilnejšia strana v koalícii získala až dva hospodárske rezorty sa preto zdá menej pravdepodobné.

Náš odhad, že SME RODINA bude viesť v koalícii ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR je: 30 percent.

SaS:

Tvárou SaS pre pôdohospodárstvo je Jarmila Halgašová. Agrárna verejnosť ju pozná ako bývalú riaditeľku Potravinárskej komory Slovenska v ktorej pôsobila 12 rokov. Na hlasovacom lístku strany Sloboda a solidarita mala číslo 11 a z hľadiska započítania preferenčných hlasov sa posunula napozíciu číslo 14. Od voličov SaS získala 5 740 preferenčných hlasov. Aj keď sa zdalo, že ju miesto v parlamente tesne minie, nakoniec sa poslankyňou stať môže. Predseda Bratislavského samosprávneho kraja Juraj Droba sa vyjadril, že napriek tomu, že bol zvolený za poslanca, do Národnej rady nenastúpi a chcel len podporiť SaS vo voľbách. Na miesto J. Drobu by tak v parlamente mala zasadnúť Jarmila Halgašová, ktorá je za SaS prvou náhradníčkou.

Za:

Jarmila Halgašová sa od vstupu do straníckej politiky v roku 2018 aktívne angažuje v téme poľnohospodárstva a je tímlíderkou strany pre túto oblasť. Zo strán, ktoré pravdepodobne vytvoria budúcu vládnu koalíciu, bola na kandidátke do volieb ako odborníčka z agrorezortu najvyššie. Program strany SaS pre poľnohospodárstvo bol z pohľadu Inštitútu ekonomických a sociálnych štúdií ohodnotený najvyšším počtom bodov zo všetkých strán, ktoré mali reálnu šancu dostať sa do NR SR.
SaS má z vyjadrení jej predsedu záujem o jeden z hospodárskych rezortov. Pokiaľ financie by z hľadiska výsledku mali pripadnúť najsilnejšej vládnej strane, tak o dopravu a výstavbu bude pravdepodobne z hľadiska volebného programu bojovať druhá najsilnejšia strana – SME RODINA. Pre SaS by teda mohli zostať buď pôdohospodárstvo alebo hospodárstvo.

Proti:

Hlavná odborníčka strany Jarmila Halgašová je vnímaná najmä cez potravinárstvo.
Je možné, že pre stranu SaS bude atraktívnejší rezort hospodárstva a na miesto ministra by nastúpil priamo predseda strany Richard Sulík.

Náš odhad, že SaS bude viesť v koalícii ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR: 40 percent.

Za ľudí:

Strana Za ľudí sa prvý raz od svojho vzniku uchádzala o hlasy voličov. Získala 5,77 percenta hlasov, čo jej prinieslo najmenší mandát z opozičných strán. V prípade, že strana bude súčasťou vládnej koalície, jej hlavným odborníkom na agrosektor je Marek Krempaský. Ten kandidoval v parlamentných voľbách s poradovým číslom 25. Po zohľadnení 1 394 prednostných hlasov obsadil 26. miesto v poradí.

Za:

Marek Krempaský je odborník na chov hovädzieho dobytka a do značnej miery bola prepracovaná aj časť programu zameraná na špeciálnu výrobu.

Proti:

Za ľudí je najmenšou vládnou stranou, na ktorú pravdepodobne pripadnú len dve ministerstvá. Otázne je, či by v tomto prípade siahli po takto špecializovanom rezorte. Strana Za ľudí síce deklarovala záujem o rezort pôdohospodárstva, ale záujem zo strany SME RODINA, alebo SaS sa zdá výraznejší. Otázna je aj účasť strany bývalého prezidenta v budúcej koalícii. Vzťahy medzi Igorom Matovičom a Andrejom Kiskom nikdy neboli srdečné a preto sa môže stať aj to, že strana Za ľudí nebude súčasťou koalície.

Náš odhad, že Za ľudí bude viesť v koalícii ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR: 20 percent.

Autor článku: Juraj Huba, celý text na poľnoinfo.sk

 

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Politika

Cena vajec je téma, které do amerických politických reklam nepatří

Published

on

Reklamy republikánského poslance Rona Estese přehlíží vypuknutí ptačí chřipky a naznačují, že za vysoké ceny vajec mohou demokraté. Pokud je kandidát znovuzvolení členem opačné politické strany, než která je u moci, je pravděpodobné, že najde něco, co je špatné, a obviňuje z toho protistranu. Estes ve svých reklamách mimo jiné naznačuje, že za vysoké ceny vajec může Bidenova administrativa a demokraté ovládající Kongres.

HPAI zasáhla 24 hejn nosnic, což vedlo k úmrtí 34 422 800 milionů nosnic. Pokud se podíváte na hejna kuřic, je to dalších šest hejn a dalších 1 099 700 ptáků mimo dodavatelský řetězec kvůli HPAI. Zkontroloval jsem mnoho zdrojů, které zkoumají trendy cen vajec, a i když jsou stručně zmíněny další faktory, zdaleka největším společným jmenovatelem je nedostatek nabídky způsobený HPAI. Stejný příběh byl s cenami vajec v roce 2015, kdy naposledy došlo v Americe k velkému výskytu HPAI. Mají voliči tak krátkou paměť, že si to nebudou pamatovat? Někteří možná, ale ne všichni.

Zklamáním je, že Estes by již měl mít alespoň nějaké znalosti o vaječném průmyslu. Koneckonců byl spolupředkladatelem zákona Protect Interstate Commerce Act  (PICA), známého také jako královský dodatek, který, pokud by byl schválen, měl zabránil státům, jako je Kalifornie, uvalit své standardy produkce vajec bez klecí na vejce vyprodukované v jiných státech. Chápu a dokonce respektuji, že mnoho lidí nesdílí mou netoleranci vůči stranictví v politice, ale doufám, že většina lidí sdílí mou netoleranci k lidem, kteří se snaží udělat politické téma z něčeho, co není, a schvalují zavádějící politické reklamy. Pokud chce Estes ve svých politických reklamách útočit na protistranu, je to jeho výsadou. Jsou ale i jiná, ospravedlnitelnější témata, kterými by se mohl zabývat, aby tak činil věrohodně.

Roy Graber je senior reportér ve WATT Global Media. (wattagnet.com)

Continue Reading

Politika

Hydinári bijú na poplach, situácia je alarmujúca a stúpajúce náklady by mohli ovplyvniť cenu vajec

Published

on

Únia hydinárov Slovenska (ÚHS) upozorňuje na prehlbujúce sa problémy v chove nosníc. Na stredajšej tlačovej besede informovali predstavitelia ÚHS o výrazných nákladoch, ktoré im spôsobujú rastúce ceny elektrickej energie, plynu, kŕmnych zmesí, pohonných hmôt aj obalových materiálov.

Situácia v chove nosníc je podľa Daniela Molnára, riaditeľa Únie hydinárov Slovenska, už alarmujúca, pretože im neustále stúpajú náklady, pričom pomoc od štátu je veľmi malá. „Je nevyhnuté zastropovať ceny energií a schváliť štátny rozpočet na budúci rok, lebo ak sa tak nestane, tak ceny vajec vzrastú niekoľkonásobne, čo následne zdvihne aj ceny ostatných potravinárskych výrobkov, pretože takmer v každom sa nachádzajú vajcia,“ skonštatoval Molnár.

Ceny niekoľkonásobne stúpli

Ak sa nezastropujú ceny energií, tak produkcia vajec bude podľa Molnára nepredajná. Za posledné dva roky navyše hydinárom narástli ceny kŕmnych zmesí o 70 percent, pričom náklady na krmivá predstavujú viac ako 50 percent všetkých nákladov v chove nosníc. Výrazný nárast nákladov zaznamenali chovatelia nosníc aj pri elektrickej energii a plyne, kde im medziročne narástli ceny elektrickej energie takmer 4-násobne a plynu takmer 3-násobne. Hydinári bijú na poplach a žiadajú prijať účinné opatrenia, rast výrobných nákladov ohrozuje chov hydiny

„Ak nepríde k regulácii alebo zastropovaniu cien elektrickej energie a plynu, bude nevyhnutné výrazné zvýšenie odbytových cien slepačích vajec,“ varuje Molnár.

„Hydinárom vzrástli medziročne ceny krmív o takmer 42 percent, elektrickej energie o viac ako 171 percent, plynu až o 259 percent a obalov o asi 41 percent, čo predstavuje priemerný nárast o takmer 50 percent, a v prepočte o 3,848 milióna eur,“ doplnil Ladislav Birčák, riaditeľ hydinárskej farmy vo Dvoroch nad Žitavou, podľa ktorého toto všetko vážne ohrozuje chov hydiny na Slovensku.

Rokovať treba najmä s obchodníkmi

Hydinári upozornili, že priemerné výrobné náklady im za posledné dva roky vzrástli o 38 percent. K zvyšovaniu cien vajec skokom však podľa hydinárov aj napriek stále rastúcim nákladom nepríde, pretože ceny za vajcia sa zvyšujú priebežne. Podľa ich slov, ak by malo dôjsť k zníženiu ceny, tak by tak mali urobiť v prvom rade obchodníci, ktorí majú oproti nim výrazne vyššie marže.

„My množstvá krmiva ani spotrebu energie znížiť nedokážeme, lebo by to malo vplyv na znášanlivosť vajec. Vláda by sa teda mala zamerať na rokovania s obchodníkmi, aby tí znížili svoje predajné ceny,“ uviedol Molnár, podľa ktorého ak hydinári nedostanú pomoc, tak cena vajec môže narásť až na 20 centov za kus.

(webnoviny.sk)

Continue Reading

Politika

Woźniak: Pandemie nás posunula na nové exportní trhy

Published

on

Pandemie nás zatlačila na nová území, včetně Asie. Při hledání nových prodejních trhů jsme se rozhodli vstoupit do Singapuru. Jsme jediným producentem z Polska, který dodává vejce na tento trh – říká nám Barbara Woźniak, zástupkyně představenstva Ferm Drobiu Woźniak, prezidentka společnosti Ovotek, majitele značky Zdrovo.

Barbara Woźniak v rozhovoru pro portalspozywczy.pl poukazuje na to, že válka na Ukrajině rozbila po léta budované dodavatelské řetězce, což mělo a má pro výrobce potravin značné důsledky.

„Jsme dlouhodobě ve složité situaci způsobené mj. zvýšením výrobních nákladů, a navíc jsme se potýkali s enormním nedostatkem surovin. Je třeba zdůraznit, že Rusko bylo prvním a Ukrajina pátým světovým vývozcem obilovin, jejichž snížená dostupnost a zvýšené náklady v posledních měsících zvýšily ceny velké části produktů v celosvětovém měřítku.“ – dodává.

Woźniak připouští, že když vypukla válka, Woźniakovy farmy se zaměřily na aspekty, které byly okamžitě patrné – jako například omezený přístup k obilovinám.

„Dnes se na tuto situaci díváme s vědomím, jaké jsou její dlouhodobé důsledky. Velký nárůst cen energií a nákladů na spotřební materiál způsobuje dynamický růst cen potravin, což se projevuje u všech účastníků trhu. Vládní strategie potravinové bezpečnosti sice předpokládá částečné převzetí role hlavního producenta potravin pro Evropu od Ukrajiny a vzhledem k síle polského potravinářského sektoru naše vláda očekává rozvoj výroby, v tuto chvíli zatím ale nevíme, co se stane v příští sezóně. Polští výrobci se potýkají s gigantickým nárůstem nákladů. Mnozí jsou nuceni omezit výrobu a někdy dokonce zavřít produkční závody. My sami vyhodnotíme situaci v lednu, po ověření cen a poté učiníme rozhodnutí související s naší výrobou. Musíme reálně posoudit situaci a už teď je známo, že po zdražení nákladů si spotřebitel určité zboží prostě nekoupí.“ dodává.

Zástupce představenstva Ferm Drobiu Woźniak zdůrazňuje, že Polsko je silným výrobcem potravin, takže jsme v jistém smyslu v bezpečí, protože vyrábíme s přebytkem, který se pak vyváží na zahraniční trhy.

„Domácí výrobci by dnes měli hledat (a již hledají) nové dodavatelské řetězce a exportní destinace i mimo evropský kontinent a hledají příležitosti v Asii nebo Americe. Jak uvedl Centrální statistický úřad, v prvním pololetí letošního roku se z Polska vyvezlo zboží za 165,4 mld. EUR, dovoz dosáhl téměř 177,0 mld. EUR a saldo zahraničního obchodu cca 11,6 mld. EUR. Od ledna do června 2022 byl vývoz zboží z Polska vyjádřený v EUR o 19,1 % vyšší než v předchozím roce. Zvýšil se i rozsah polského exportu na Ukrajinu, a to až do té míry, že náš východní soused obsadil sedmé místo mezi zeměmi, kam Polsko vyváží své produkty. Rozsah vývozu do Ruska a Běloruska se však podle něj snížil. Při hledání nových prodejních trhů jsme se rozhodli vstoupit do Singapuru. Jsme jediným výrobcem z Polska, který dodává vejce na tento trh a naše produkty tam tvoří celých 9 procent prodeje vajec. A to není jediný směr dodávek. Celých 66 procent naší produkce jde na export. Naše výrobky dodáváme do zhruba 40 zemí na třech kontinentech – do evropských, afrických a asijských zemí.“ říká Barbara Woźniak.

Polsko je velmocí na poli exportu vajec – jak v Evropské unii, tak ve světě. Jak naznačuje zpráva PKO shrnující trh s vejci po vypuknutí války, polské firmy jsou v produkci vajec na šestém místě v Evropské unii s výsledkem na úrovni 11,7 miliardy vajec ročně. Kromě Polska jsou hlavními producenty: Nizozemsko, Itálie, Španělsko, Německo a Francie.

„Izrael je pro nás také velmi cennou exportní destinací. O tuto spolupráci se snažíme již několik let, jednáme s polskými státními orgány. Jsme velmi rádi, že jsme byli jako největší společnost v produkci konzumních a průmyslových vajec v zemi vybráni Izraelem k provedení auditu v naší oblasti. Splnili jsme extrémně náročná kritéria, díky nimž již dvě naše třídírny získaly příslušná vývozní povolení.“ dodává Woźniak.

Polští výrobci neustále hledají nové trhy pro své produkty, bohužel čas a situace v zemi a ve světě nejsou našimi spojenci – dodává náš partner.

„Povolovací procesy byly vždy extrémně zdlouhavé a složité. Stojí za zmínku, že asijské trhy se kvůli hejnům zdecimovaným ptačí chřipkou velmi těžce otevírají dovozu potravinářských produktů, včetně konzumních vajec a produktů zpracování vajec. Statistiky exportu EU dokazují, že mezi nejvýznamnější země odpovědné za vysoké objednávky z Evropy patří Jižní Korea a Japonsko, bohužel Polsko tam nedodává. Bez silných podnikatelů naše země nebude dobře fungovat, protože se to promítá například do trhu práce. Díky zkušenostem a vybudované pozici Farem Woźniak jsme schopni obstát na světovém i domácím trhu, ale uvědomujeme si, že ne každý výrobce se v dnešní nepříznivé realitě obejde bez podpory zainteresovaných státních institucí. Můžeme říci, že je nejvyšší čas, aby se taková pomoc objevila.“

Farmy Woźniak jsou lídrem v polské produkci a jedním z největších producentů konzumních vajec v Evropě. Společnost je na trhu od roku 1986 a je součástí polského holdingu Woźniak Group založeného v roce 1986, který se specializuje na produkci a zpracování vajec. Má plně integrovaný systém produkce vajec s uzavřeným cyklem a vlastní vozový park s více než 200 nákladními vozy s emisními normami EURO 5 a EURO 6. Společnost nakupuje obilí v západním Polsku a má vlastní mísírnu krmiv. Kontrola v každé fázi procesu – od rodičovských hejn, líhní a chovu nosnic, přes továrnu na kvalitní krmivo, až po balení a přepravu vajec, zajišťuje nejvyšší kvalitu produktů. Rozsáhlý sortiment zahrnuje bílá a hnědá vejce různých velikostí, včetně vajec z volného výběhu, podestýlkových vajec, klecových vajec nebo vajec s termínem snášky. Farmy Woźniak mají také dvě logistická centra. Kvalitu finálního produktu zaručuje patentovaný řídicí systém EGGiDA na trhu a také certifikáty BRC, AntibioticsFree a HG. Společnost byla mj. dvakrát oceněna Zlatým vavřínem spotřebitele, Zlatým emblémem spotřebitelské kvality a Exportním orlem Velkopolského vojvodství. Značka vajec ZDROVO získala ocenění Consumer Quality Leader – Debut 2018 a v roce 2020 ocenění Zdravá značka roku. ZDROVO oslovuje široké publikum: ženy v domácnosti, sportovce, studenty, manažery – všechny, kteří chtějí jíst zdravě. Vzdělává a inspiruje s odkazem k blahodárným účinkům vajec – bohatého zdroje vitamínů a minerálů, ale také kvalitních bílkovin. ZDROVO je lifestylová značka, která je společníkem každého dne. Proto v jazyce značky doporučujeme tato vejce: snídaně, oběd, večeře. Sídlo firmy Ferm Woźniak se nachází v Żylicích u polského Rawicze.

(portalspozywczy.pl)

Continue Reading
Advertisement

Nejnovější příspěvky

Advertisement

Facebook

Aktuality