Connect with us
Reklama

Aktuality

Levnější polská vejce válcují dražší česká. Drůbežáři varují: Haly zarostou kopřivami

Published

on

„Slepice se chovají na turnusy, který je zhruba rok a půl dlouhý, poté už jsou „vynesené“, takže po tomto období už si prostě tu halu nenaskladní. Technologie mohou prodat do starého železa a halu zbourat – případně areál zavřou na řetěz, což je nejlevnější varianta. Myslím si, že tu budeme mít areály zarostlé kopřivami,“ popsal Blesk Zprávám ředitel podniku Vejce Kosičky Jan Pozdílek, jak dle něj bude proces likvidace některých podniků vlastně probíhat. Uzavřít areál pro ně totiž bude levnější a výhodnější, než jej zmodernizovat tak, aby odpovídal novým normám a byl udržitelný i při současných nákladech, upozorňuje drůbežář.

Pozdílek uvedl, že sám musel do nové haly bez klecí investovat 60 milionů korun, na což dostal dotaci od státu ve výši 15 milionů korun. Zbytek šel úvěrem. Ne všichni podnikatelé, především z menších podniků, ale budou mít prostředky pro to, tak také učinit. I proto, že by se jim to jen tak nemuselo vrátit.

Vláda jim ale podle něj může pomoci, na což souhlasně kýve i předsedkyně Českomoravské drůbežářské unie Gabriela Dlouhá. 

Dlouhá: Omezení by se měla týkat i Polska

„Chceme apelovat na vládu, aby se nesnižoval rozpočet na dotace,“ řekla Dlouhá během setkání na dotaz Blesk Zpráv, jak likvidacím a omezování chovu předcházetChovatel doplnil, že by se ale obecně mělo zapracovat na tom, aby čeští zemědělci nebyli na dotacích tak závislí.

„Určitě je také potřeba úprava pravidel, důraz na soběstačnost a narovnání podmínek. Například zákaz chovu v obohacených klecích by měl platit i v okolních zemích, třeba v Polsku, odkud se dováží 70 % vajec, protože pokud tady máte náklady o 10 – 20 % vyšší, tak nám z Polska budou vozit vejce za nižší ceny a vydělají si na našem trhu,“ dodala Dlouhá.

Podle ní by se měla vláda zaměřit na zákon o cenách, aby se nenakupovala vejce za nižší cenu, než za kterou jsou schopni je produkovat čeští dodavatelé. To na setkání s novináři vyvolalo otázku, zdali to nebude zásahem do svobodného trhu. Přítomní zástupci odmítli, že by ale chtěli určovat ceny pro okolní státy, podotkli ale, že pokud se u nás budou zpřísňovat podmínky produkce a chovu a stát to nebude kompenzovat nebo vyrovnávat, nebudeme soběstační a zahraničí nás převálcuje. „A až nebudeme mít vlastní chovy, nebude na nás tak hodné,“ doplnil Pozdílek.

Vejce dlouho pod cenou? Výroba stojí přes 3 koruny

Pozdílek si myslí, že ale do roku 2027 by nás polský chov mohl převálcovat, než se podmínky narovnají. Co se týče dovozu vajec, Polsko tomu dominuje. „V loňském roce byla podle dat Českého statistického úřadu dovezena do Česka vejce za 2,2 miliardy korun. Jedná se především o Polsko (724 mil. Kč), následuje Slovensko (411 mil. Kč) a Lotyšsko (331 mil. Kč),“ dodává pro Blesk Zprávy mluvčí Agrární komory Barbora Pánková data k dovozu vajec velikosti M a L.

Vejce z ostatních států jsou pak mnohdy levnější, nikoliv ale na úkor marže prodejců, jak upozorňuje i tisková zpráva, ale právě kvůli tomu, že vejce dokáží v zahraničí vyprodukovat levněji. Zatímco česká vejce se tak v obchodě prodávají i za 139 korun, tak vedle je plato zahraničních za 109 korun. 

Nepomáhají ani předvelikonoční akce, které srazily cenu vajec dolů dříve, než je zvykem. „Cena většinou klesá po Velikonocích, protože v létě je menší poptávka po vejcích, je to opravdu spíše sezónní produkt. Letos ale klesly ceny dolů o tři týdny dříve,“ poznamenal ředitel Vejce Kosičky s tím, že výroba vajec nyní stojí 3 koruny – za takovou cenu se ale reálně nyní neprodávají.

Autor: for, celý text na blesk.cz

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Aktuality

ZMIZNÚ SLOVENSKÉ VAJCIA z obchodov?

Published

on

By

Slovenské obchodné siete zoskupené vo Zväze obchodu Slovenska plánujú naďalej podporovať slovenskú poľnohospodársku a potravinársku produkciu vrátane slovenských producentov vajec.

Na tomto základe bolo v roku 2020 uzatvorené Memorandum o spolupráci v oblasti produkcie slepačích vajec na Slovensku medzi ministerstvom pôdohospodárstva, Zväzom obchodu SR a Úniou hydinárov Slovenska, obsahom ktorého sú vzájomné záväzky zamerané na podporu domácej produkcie vajec vrátane deklarácie, že slovenskí hydinári najneskôr do roku 2030 uskutočnia rekonštrukciu klietkových chovov nosníc na podstielkové, volierové a voľnovýbehové chovy.

Slovenské obchodné siete sa nepridali k iniciatíve zahraničných reťazcov ukončiť predaj vajec pochádzajúcich z obohateného klietkového chovu už v roku 2025, čím prejavili voči domácim producentom vajec vyššiu mieru ústretovosti vzhľadom na ich reálne investičné možnosti postupne modernizovať chovy nosníc.

„Členovia Zväzu obchodu plne podporujú trend zlepšovania humánnosti chovov a životných podmienok zvierat, no zároveň považujeme za veľmi dôležitú aj udržateľnosť domácej produkcie vajec a zabezpečenie potravinovej sebestačnosti a zdravotnej bezpečnosti potravín,“ uviedol prezident Zväzu obchodu SR, Filip Kasana. Ako ďalej hovorí, nemožno opomenúť zvýšenú uhlíkovú stopu pri realizovaní náročnejšej logistiky v rámci dovozu tovaru zo zahraničia, čo má významný vplyv na kritériá udržateľnosti v rámci dopadov na životné prostredie.

„V súčasnosti platná legislatíva únie ani Slovenska chov nosníc v obohatených klietkach nezakazuje, a preto slovenské obchodné siete združené vo Zväze obchodu SR (COOP Jednota, CBA a Labaš) naďalej uprednostňujú slovenskú produkcia vajec v zmysle podpísaného Memoranda o spolupráci s Úniou hydinárov Slovenska, takže na ich pultoch budú pre spotrebiteľov dostupné domáce vajcia aj po 1. januári 2025,“ dodáva Filip Kasana.

V súčasnosti slovenskí chovatelia zabezpečujú slovenskú sebestačnosť vajec cca 85 %, pričom väčšina slovenskej produkcie je realizovaná prostredníctvom obohatených klietok, čo sa odráža aj na čistote vajec, ktorú spotrebiteľ preferuje.

Krmivo pre nosnice v klietkovom a podstielkovom chove má rovnakú kvalitu a zloženie. V záujme zlepšovania životných podmienok zvierat slovenskí chovatelia nosníc postupne rekonštruujú svoje prevádzky na podstielkový chov, no na väčšiu dynamiku tohto procesu im chýbajú finančné zdroje. Chov nosníc prostredníctvom podstielkového chovu je ekonomicky náročnejší, čo má svoj odraz vo vyššej pultovej cene vajec.

(TASR)

Continue Reading

Aktuality

Vyplatí se kupovat „domácí“ vajíčka?

Published

on

By

Vejce „domácí“, „z venkova“ nebo „od šťastných slepiček“… Pojmů je mnoho, ale každý ví, o čem je řeč. Stojí za to napsat pár slov o bezpečnosti takových produktů a představit jejich ceny.

  • Prodej domácích vajec je v Polsku docela populární.
  • Takový produkt je považován za hodnotnější než vejce z farmy, i když je třeba dodat, že vědecký výzkum není v této otázce jasný.
  • Při rozhodování o koupi takových vajec stojí za to věnovat pozornost několika aspektům.

Skladování vajec

Při nákupu je vhodné vzít v úvahu, jak byla vejce skladována: pro jejich bezpečnost musí být dostatečně nízká teplota a musí být omezeno vystavení zboží přímému slunečnímu záření. Samozřejmě ne vždy máme možnost zkontrolovat, jak byla vejce uskladněna, ale pokud vidíme, že na trhu leží bez jakékoliv ochrany proti slunci, měli bychom s tímto faktem počítat.

Mytí vaječných skořápek

Další věcí je čistota skořápek. Nejlepší by samozřejmě bylo, kdyby se vajíčko neušpinilo. Zanechat špinavou skořápku je však menší zlo, než se ji pokoušet umýt – taková akce zvyšuje riziko pronikání choroboplodných zárodků do pórovité skořápky. Bohužel nemáme jak ověřit, zda bylo vajíčko, které jsme koupili, umyté či nikoliv.

Prodej vajec na trhu

Bohužel se také může stát, že nepoctiví prodejci koupí vejce ze supermarketů nebo velkoobchodů (vykoupí je za nižší cenu) a následně je prodají jako „domácí“. Není problém označení odstranit a vejce přebalit do jiného obalu. Takové praktiky samozřejmě nejsou zdraví nebezpečné, ale je to podvod – vždyť když si chceme koupit farmářská vejce.  Bohužel neexistuje žádná účinná metoda, jak odlišit vejce z trhu od těch z domácích chovů. Má to určité důvody (vejce z drůbežárny mají častěji hnědou barvu, což vyplývá z genetiky používané ve velkochovu), ale v žádném případě to není pravidlo.

Princip omezené důvěry

Jak vidíme, při nákupu vajec z neoficiálních kanálů existuje mnoho neznámých. Samozřejmě se nestavíme na žádnou stranu, ale při rozhodování o takové koupi bychom se měli řídit zásadou omezené důvěry. Je důležité, aby produkt, který kupujeme, pocházel ze známého a důvěryhodného zdroje. Je nutné dodržovat základní hygienická pravidla, to znamená pečlivě si umýt a dezinfikovat ruce při manipulaci s vejci a před použitím opařit skořápku. Taková vejce je také lepší nepoužívat k přípravě tepelně neupraveného jídla.

Jaké jsou ceny vajec?

Na závěr se sluší říci, jaké jsou dnes ceny domácích vajec. Jak ukazuje náš krátký průzkum, náklady na nákup takových vajec se velmi liší. Nabídka zahrnuje produkty s cenami od 0,80 PLN do 1,50 PLN za kus. Cena částečně souvisí s velikostí vajíčka, ale pravděpodobně je to z velké části dáno poměrem nabídky a poptávky.

(farmer.pl)

Continue Reading

Aktuality

Easter Egg Roll využívá téma EGGucation již třetím rokem

Published

on

By

Akce, kterou pořádají prezident Biden a první dáma, nabízí tisíce skořápkových vajec a aktivity pro děti i dospělé.

V Bílém domě se v pondělí 1. dubna konala akce Easter Egg Roll 2024, která obsahovala téma „EGGucation“ se vzdělávacími aktivitami pro děti všech věkových kategorií. Kromě hledání velikonočních vajíček se letošní akce soustředila na kvalitu škol, čtenářské koutky, exkurze na farmy, obrázkový den, či fyzické zóny „EGGucation“. Více než 30 000 natvrdo vařených vajec ve skořápce je následně ručně barveno a využito při hledání vajec.

Generální ředitelka American Egg Board (AEB) Emily Metzová řekla: „Američtí producenti vajec jsou hrdí na to, že mohou ve velikonočním období poskytovat vejce rodinám v nouzi a budou pokračovat v darech komunitám po celých USA a po celý rok.“ První dáma Jill Biden uvedla, že letošní akce Velikonoční vajíčko se účastní přibližně 40 000 lidí.

(wattagnet.com)

Continue Reading

Aktuality