Connect with us
Reklama

Aktuality

Návrat k používání masokostní moučky při krmení drůbeže?

Published

on

O budoucnosti chovu v klecích se diskutovalo v pracovní skupině pro vejce a drůbež Copa-Cogeca. Minulý měsíc obdržela Evropská komise petici „Konec doby klecové“, jejímž cílem je zavést úplný zákaz chovu zvířat v klecovém systému. Evropští chovatelé drůbeže poukazují na to, že tyto nezodpovědné nápady představují významnou hrozbu pro mnoho zemí Evropské unie.

Návrat k používání masokostní moučky a Evropská občanská iniciativa „Konec doby klecové“. Tyto dvě otázky dominovaly nedávnému zasedání pracovní skupiny Copa-Cogeca pro vejce a drůbež. Během zasedání pracovní skupiny Copa-Cogeca „Vejce a drůbež“ byla projednána otázka návratu k používání masokostní moučky při krmení drůbeže. Polští chovatelé se o to snaží už mnoho let. Tentokrát ze strany Evropské komise padlo prohlášení, že je to bude možné od února 2021.

Konzultace s členskými státy by měly být dokončeny do konce roku. A pokud budou úspěšné, úředníci EU tvrdí, že od února příštího roku budeme moci používat ke krmení drůbeže vepřovou moučku. To sníží naše výrobní náklady, protože se jedná o vysoce procentní bílkovinu, kterou nyní musíme nahrazovat sójou a jinými plodinami – řekla po setkání Anna Zubków, viceprezidentka pracovní skupiny „Vejce a drůbež“ z Polského svazu chovatelů a producentů drůbeže.

Pokud by Evropská komise takový krok učinila, znamenalo by to konec zákazu zavedeného na počátku století v důsledku propuknutí nemoci šílených krav (BSE). Jde o povolení ke křížovému použití mouček, tj. vepřových při krmení drůbeže a naopak. Chovatelé prasat a drůbeže budou také moci krmit svá zvířata zpracovanými bílkovinami vyrobenými z uměle chovaného hmyzu. Nelze však připustit použití moučky z přežvýkavců. Největším problémem samozřejmě stále zůstává otázka spolehlivých testů, které vám umožní efektivně kontrolovat, kde a jaká moučka se používá.

O budoucnosti chovu v klecích se diskutovalo také v pracovní skupině pro vejce a drůbež Copa-Cogeca. Minulý měsíc obdržela Evropská komise petici „Konec doby klecové“, jejímž cílem je zavést úplný zákaz chovu zvířat v klecovém systému. Jelikož petici podepsalo více než 1 milion lidí v Evropské unii, automaticky to donutilo orgány EU, aby se touto záležitostí zabývaly a odpověděly.

Evropští chovatelé drůbeže poukazují na to, že tyto nezodpovědné nápady představují významnou hrozbu pro mnoho zemí Evropské unie. V Polsku nebo Maďarsku se téměř 80 % produkce nosnic odehrává v klecích. Chovatelé jen před několika lety, museli vyměnit klece za větší, protože Brusel zvýšil povinnou minimální plochu pro zvířata. Mnoho z nich dosud nesplatilo své půjčky a zde diskutujeme o zavedení zákazu všech klecí – uvedla Anna Zubków z PZZHiPD.

Zároveň je však třeba poznamenat, že existují země jako Německo, kde je chováno 90 % drůbeže ve volném výběhu nebo na podestýlce. Země s takovým zákazem nebudou mít žádný problém. Naši chovatelé ale zdůrazňují, že pokud by se takové absurdní nápady měly realizovat, bylo by nutné stanovit dostatečně dlouhé přechodné období, aby branže drůbeže měla čas přizpůsobit se novým pravidlům. Kromě Polska a Maďarska budou také toto řešení prosazovat Italové, Francouzi a Španělé.

Pracovní skupina Copa-Cogeca „Vejce a drůbež“ rovněž diskutovala o přetrvávajících problémech s epidemií Covid -19, která vedla ke značným pohybům na trhu, mimo jiné mimo k zablokování prodeje kanálu HoReCa. Evropští chovatelé jsou znepokojeni také hrozbou brexitu bez dohody, který bude bránit obchodu s Velkou Británií, a strategií EU „Farm to Fork“. Chovatelé drůbeže poukazují na to, že by měla být upřednostňována ekologická řešení, ale jejich realizace nemůže být prováděna takovým tempem. Zejména proto, že Brusel dosud nepředložil posouzení dopadů na regulaci, což znamená, že není známo, jaké náklady vzniknou chovatelům drůbeže.

Zveřejněná tisková zpráva na portalspozywczy.pl

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Aktuality

Greenwashing poškozuje drůbežářský průmysl

Published

on

Drůbežářský a masný průmysl vždy hledá způsoby, jak být ekologicky udržitelnější, ale společnosti si musí dávat pozor na greenwashing, tvrdí Frank Mitloehner, Ph.D., UC Davis, Department of Animal Science, který prezentoval na International Production and Processing Expo (IPPE) 2024.

Co je tedy greenwashing?

Organizace spojených národů definuje greenwashing jako „klamání veřejnosti, aby uvěřila, že společnost nebo jiný subjekt dělá pro ochranu životního prostředí více, než to ve skutečnosti je“ (forma dezinformace, která je šířena za účelem zvýšení povědomí o pozitivním environmentálně dopadu produktu, služby, řešení nebo přístupu. Mezi příklady greenwashingu patří používání zavádějících environmentálních označení nebo prosazování cílů udržitelnosti bez skutečného plánu na jejich dosažení. „Musíme být velmi opatrní, abychom nebyli obviněni z greenwashingu, protože to naši kritici v živočišné výrobě říkají. Teď slibují čistou nulu tam nebo uhlíkovou neutralitu nebo klimatickou neutralitu, takže každá organizace má své vlastní cíle, ale stejně jich není schopna dosáhnout,“ řekl Mitloehner. „Podle mého názoru musíme opravdu dbát na to, abychom si vytýčili cíle, které jsou srozumitelné lidem, kteří se o ně zajímají.“

Jak greenwashing poškozuje drůbežářský průmysl?

Když si firmy a organizace stanoví klimatické cíle, kterých nakonec nedosáhnou, ztratí důvěru spotřebitelů. Riziko představuje podle Mitloehnera také zmatení spotřebitelů kvůli „nedostatečné standardizaci a harmonizaci“; vzhledem k tomu, že různé organizace stanovují různé klimatické cíle, spotřebitelé nebudou vědět, které z nich jsou skutečně legitimní nebo které lakují nazeleno.

Tento zmatek poškodí image celého odvětví

Mitloehner také varoval před tím, že jedna generace si bude klást environmentální cíle, kterých příští generace nebude schopna dosáhnout. „Mnoho z těchto lidí, kteří činí tato odvážná tvrzení (environmentální cíle), bude do roku 2030 v důchodu, ale společnosti budou tato tvrzení dodržovat,“ řekl Mitloehner. „A to je významný závazek.“ Jinými slovy, „uvádění těchto odvážných tvrzení“ může krátkodobě fungovat pro image společnosti, ale připravuje společnost na neúspěch v budoucnu. „Pokud si nejste jisti, zda můžete něčeho dosáhnout do roku 2030, 2040, 2050, neslibujte to, protože není absolutně nic horšího,“ dodal Mitloehner.

(WATTPoultry.com, naschov.com)

Continue Reading

Aktuality

Je len otázkou času, kedy vtáčia chrípka získa schopnosť preskočiť na človeka

Published

on

V Slovenských veľkochovoch sa prvýkrát objavila agresívna forma vtáčej chrípky a za obeť jej padli desaťtisíce sliepok. Ako táto agresívna forma vznikla, akou hrozbou je pre ľudí, a čo s tým majú priemyselné veľkochovy?

Vtáčia chrípka začala pôvodne ako mierne ochorenie vodného vtáctva. Priemyselné veľkochovy však vytvorili ideálnu živnú pôdu pre zmutovanie vtáčej chrípky do agresívnej formy, ako ju zažívame dnes. Kvôli extrémnej genetickej podobnosti sliepok vo veľkochovoch a stresujúcim otrasným podmienkam, ktoré oslabujú sliepkam imunitný systém, je zapríčinené bleskové šírenie vírusu, pričom každý ďalší prenos je pre neho príležitosťou mutovať.

Stačí, ak sa vo veľkochove nakazí jedna sliepka. Vtáčia chrípka sa prenáša kontaktom, a tak netrvá dlho, kým sliepky natlačené v klietkach jedna na druhej nakazí vírus a postupne zamorí celý chov. Už pri nakazení pár jedincov usmrtia desaťtisíce sliepok v celom chove. Klietky, v ktorých prežijú sliepky celý život v hororových podmienkach nie sú riešením, naopak zvyšovanie stresu sliepkam tento problém len zhoršuje.

Priemyselné veľkochovy, kde sú sliepky natlačené hlava na hlave, sú zároveň časovanou bombou pre vypuknutie epidémie, ktorá môže vyústiť v pandémiu. Je len otázkou času, kedy v nich vtáčia chrípka získa schopnosť preskočiť na človeka a priniesť podobnú skazu ako nedávny COVID-19 či španielska chrípka pred sto rokmi. Môžu za to naozaj divožijúce vtáky?

Podľa Európskeho úradu pre bezpečnosť potravín (EFSA) najčastejšou príčinou zavlečenia ochorenia do veľkochovu nie je divožijúce vtáctvo, ale zanedbávanie hygienických opatrení pracovníkov a pracovníčok. Štúdie EFSA naviac ukázali, že neexistujú významné rozdiely v šírení ochorenia v rôznych typoch chovu.*

Nebezpečné mutácie vtáčej chrípky majú na svedomí priemyselné veľkochovy. Jediným riešením, ktoré dlhodobo ochráni zvieratá aj ľudí pred ďalšou pandémiou nie je zatváranie zvierat do čoraz menších klietok, ale odklon od priemyselných veľkochovov k prirodzeným podmienkam pre zvieratá.

(Humánný pokrok)

Continue Reading

Aktuality

Potvrdili nové dve ohniská vtáčej chrípky v dvoch krajoch

Published

on

Zlá správa z agrosektora. Po Zlatnej na Ostrove, kde museli usmrtiť 40-tisíc kusov hydiny, potvrdili vtáčiu chrípku už aj na farmách pri Senci v Bratislavskom kraji a pri Trnave.

Smutnú správu zverejnilo Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka. „Vtáčia chrípka je potvrdená aj na farmách pri Senci a pri Trnave. Ide zrejme o sekundárne ohniská nákazy,“ informovalo ministerstvo.

„Po tom, ako bola minulý týždeň ukončená depopulácia 40-tisíc kusov hydiny na farme Nový Pavol v Zlatnej na Ostrove, boli na príslušné pracoviská Regionálnej veterinárnej a potravinovej správy Senec a Trnava nahlásené ďalšie zvýšené úhyny hydiny v dvoch rozmnožovacích a úžitkových chovoch na farmách Veľká Častá a Špačince,“ upresnilo ministerstvo. Vo Veľkej Častej uhynulo 28-tisíc kusov hydiny a v Špačinciach 24-tisíc kusov.

Podľa ministerstva ide na základe predbežných záverov zrejme o sekundárne ohniská, ktoré sú prepojené s primárnym ohniskom na farme Nový Pavol. „Epizootologické šetrenie naďalej prebieha. Regionálne veterinárne a potravinové správy Trnava a Senec nariadili opatrenia v zmysle platných predpisov,“ uzavrelo ministerstvo.

(pluska.sk)

Continue Reading
Advertisement

Nejnovější příspěvky

Advertisement

Facebook

Aktuality