Connect with us
Reklama

Chov

Odvážný holandský projekt

Published

on

Průkopnická nizozemská farma vytvořila to, co je považováno za první uhlíkově neutrální vejce na světě, ale je tento projekt víc než jen sen a mohl by fungovat ve Velké Británii? Udržitelnost je nyní ústředním prvkem většiny dodavatelů, ale jeden projekt v Nizozemsku zvýšil laťku tím, že vytvořil, jak tvrdí, první uhlíkově neutrální vejce.

Maurits Groen a Ruud Zanders, kteří společně s farmářem Stynem Claessensem a podnikatelem Olivierem Wegloopem věří, že vytvořili jedinečný koncept výroby vajec, který by se mohl ukázat jako model pro budoucí průmysl. Projekt přitahuje zájem po celém světě, ale lze to považovat za skutečný komerční koncept a můžeme v blízké budoucnosti vidět podobné iterace ve Velké Británii?

Společnost Kipster, založená ve východní části Venray ve východním Nizozemsku, kombinuje řadu nápadů. Koncept Kipsteru nevyužívá zemědělskou půdu a krmí své kuřata speciálně vyvinutým krmivem vyrobeným například ze zbytků z pekáren. Zatímco Kipster proto nemůže označit své produkty za ekologické, Groen a Zanders tvrdí, že uhlíková stopa kilogramu jeho krmiva je o 50% menší ve srovnání se standardním kuřecím krmivem, a navíc skutečnost, že jejich slepice snášejí bílá vejce znamená o dalších pět procent nižší stopu před hnědými.

Dobré životní podmínky zvířat jsou v Kipsteru v popředí, ale nejedná se o zcela otevřené prostředí. Je to spíše pokus o replikaci lesního prostředí, se dřevem, denním světlem, čerstvým vzduchem a volným prostorem, ale park je pokryt sítí pro snížení hrozby nákazy od jiných ptáků a zvířat. Praxe plynování samčích kuřat je řešena chovem samců na ekologické farmě a poté, co je v 15 až 17 týdnu utratí je jejich maso prodáno jako kohoutí hamburgery. Groen otevřeně připustil, že financování bylo největší výzvou projektu a že zajištění smlouvy se společností Lidl v Nizozemsku – která výhradně nakupuje všechna vejce a kohoutí maso – bylo klíčové pro získání bankovní půjčky. Groen zdůrazňuje, že Kipster dostává od německého diskontu za jeho vejce spravedlivou cenu.

Udržitelnost prostupuje všemi aspekty podnikání společnosti Kipster, až po modré obaly používané k prodeji vajec – jsou vyrobeny z bramborového škrobu, celulózových vláken a vody a údajně mají uhlíkovou stopu o 90% nižší než standardní verze. Mezi další inovace patří snížení emisí jemných částic na minimum pomocí technik používaných v nemocnicích, výroba vlastní energie pomocí více než tisíce solárních panelů a design farmy v souladu s přírodní krajinou.

Projekt upoutal pozornost odborníků na drůbež v celé Evropě. Colin Ferguson, předseda skupiny NFU Scotland Next Generation, byl mezi patnácti představiteli skotských podniků, kteří navštívili Kipster. Ferguson říká, že byl zasažen způsobem, jakým farma zapojila smysluplným způsobem veřejnost. „Kipster má 24 hodin puštěny kamery v chovu, což je nový způsob vzdělávání veřejnosti,“ zdůrazňuje. „Spotřebitel bude vždy kupovat levné jídlo; je ale odpovědností farmářů sdílet naše příběhy a přidávat hodnotu dodavatelskému řetězci.“

Zakladatelka projektu „venkov mládeži“ Jane Craigie dodává, že takové projekty umožňují venkovským a městským komunitám spojit se a vzájemně si porozumět. „Holanďané mají skutečnou schopnost využít sílu vyprávění příběhů a spojit se se spotřebiteli a neustále posouvají hranice, pokud jde o zemědělství a podnikání.

Poradkyně pro drůbež NFU Aimee Mahony také navštívila Kipster v rámci studijního programu pro drůbežářský průmysl a byla ohromena počtem různých zúčastněných stran zapojených do projektu, od orgánů péče o zdraví a široké veřejnosti až po samotné zkušené producenty, přičemž zdůraznila, že takové skupiny na jedné palubě od samotného počátku jsou velkou výhodou. Oceňuje také návštěvnické centrum jako klíčový aspekt zapojení a vzdělávání veřejnosti. Mahony ale poukazuje na problém neúměrně vysokých nákladů na spuštění projektu, přičemž odhaduje, že projekt bude až třikrát dražší než konvenční systém. Mahony proto pochybuje, že by takový systém mohl být ve Velké Británii úspěšný, a nemyslí si, že by byl v současné podobě komerčně životaschopný. Návštěvnické centrum představuje skvělou příležitost vzdělávat lidi a je to něco, co by si britští spotřebitelé dobře osvojili, ale není možné se dostat z problému tvrdých peněz. „Zdá se, že náklady na zřízení takové jednotky bezpochyby znemožňují replikaci takového konceptu ve Velké Británii,“ shrnuje názory britských odborníků.

Groen se však nesouhlasí. Říká, že dlouhodobá podpora Lidlu činí projekt životaschopným, a dodává, že by byl napodobovateli nadšený a že ostatní brzy zkopírují koncept Kipsteru a poodhalil, že existuje velký zájem ze zahraničí, zejména z USA, kde jsou dobré životní podmínky zvířat na programu dne. Pravděpodobně nemusí vznikat úplná replika farmy, ale její průkopnický přístup může nepochybně nabídnout ostatním příležitost vybrat nejlepší aspekty a zlepšit celkovou udržitelnost odvětví.

(poultrynews.co.uk)

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Chov

Biedronka, Aldi, či Kaufland. Které polské řetězce již stáhly vejce z klecí?

Published

on

Své závazky ohledně přechodu na pouze bezklecová vejce zatím splnily pouze 4 z 10 polských obchodních řetězců. 

Biedronka, Lidl, Aldi. Které řetězce již stáhly vejce z klecí?

Některé přední řetězce (4 z 10 největších v Polsku) již naplnily několik let před termínem očekávání spotřebitelů a splnily své závazky ohledně prodeje čerstvých vajec z bezklecových chovů. Termín ukončení prodeje je v roce 2025. Jsou to: Biedronka, Carrefour, Aldi, Kaufland  a nepomiňme i Makro, který jako první velkoobchodní řetězec plní povinnost ohledně vajec z bezkecových chovů.

Šestá mezinárodní zpráva EggTrack společnosti Compassion in World Farming ukazuje, že více a více společností přijímá globální závazky k produkci vajec bez klecí. Zpráva, která sleduje pokrok velkých potravinářských společností při plnění jejich závazků k bezklecovým vajíčkům, ukazuje, že za poslední rok učinilo globální závazky osm nových společností. Patří mezi ně například Pizza Express a Yum! Značky (značky KFC, Pizza Hut, Taco Bell).

Zpráva EggTrack zahrnovala 232 společností. 175 z nich veřejně oznámilo pokrok směrem ke svým závazkům bez klecí. Průměrná implementace bezklecových systémů u těchto společností je 79,1 % (kde 100 % znamená prodej či používání jen bezklecových vajec) . Mezi globálními společnostmi, které vykázaly data, se jejich podíl bez klecí zvýšil z průměrných 55,2 % v roce 2021 na 63,1 % v roce 2022.

Údaje o trhu ukazují, že stádo bez klecí v EU nadále roste: z 52 % v roce 2021 na 55 % v roce 2022. Nejnovější EggTrack uvádí, že ze 128 společností s evropskými závazky (buď regionálními nebo globálními) má 109 společností. Jejich dodavatelské řetězce jsou nyní v průměru z 84,4 % bez klecí.

Kolik společností v Polsku opouští vejce z klecí?

V Polsku se více než 140 společností zavázalo od roku 2025 používat jen vejce bez klecí, včetně největších řetězců supermarketů (v této zprávě jsou zahrnuty pouze některé společnosti z Polska, některé z nich podléhají mezinárodním závazkům, pro celou Evropu resp. svět). To odráží rostoucí podíl bezklecové produkce na trhu: z 19 % v roce 2021 na 23,8 % v roce 2022, což je nárůst o 4,8 %, uvádí oficiální stránka Evropské komise.

Hejno nosnic v Polsku čítá 51 milionů slepic, což je druhé největší v Evropě (po Německu), z nichž 76,2 % slepic je stále chováno v (obohacených) klecích. Z 23,8 % v bezklecových chovech je 17,8 % ve stáji, pouze 5 % ve volném výběhu a 1 % v ekologickém chovu. Na druhou stranu podle studie Biostat z roku 2022 78,5 % Poláků uvádí, že podmínky nosnic jsou pro ně při nákupu vajec velmi důležité. Polští spotřebitelé preferují nákup vajec z volného chovu (33 % respondentů) a neoznačených vajec z malých farem na venkově (22 % respondentů).

Výrobky z vajec – bez klecí?

Kromě čerstvých vajec jsou cílem přechodu stále více firem i výrobky s obsahem vajec. Biedronka informuje, že v roce 2021 již 81 % výrobků vlastní značky s obsahem vajec pochází z bezklecového chovu, Carrefour Polska zdůrazňuje, že se to týká 64 % jejich výrobků, Aldi uvádí, že toto číslo je 40,8 %. Kaufland Polska informuje, že z obavy o welfare nosnic společnost urychlila práce na sortimentu vajec používaných ve výrobě. Společnost 100% Fresh Cage-Free Eggs aktuálně pracuje na závazku, že do roku 2025 bude v recepturách zpracovaných produktů vlastní značky používat pouze vejce z alternativních způsobů chovu, kde se podíl vajec pohybuje nad 1 %.

Také Makro Polska (součást mezinárodní skupiny Metro Group), která v lednu 2022, 3 roky před oznámeným závazkem, stáhla z prodeje čerstvá klecová slepičí vejce. Makro je první velkoobchodní řetězec v Polsku, který se rozhodl udělat tento velký krok směrem k welfare nosnic. Přestože se původní závazek se týká vajec vlastní značky, Makro Polska také odstoupila od prodeje „trojek“ svých dodavatelů.

V době zveřejnění zprávy EggTrack 2022 (listopad 2022) se žádný z polských producentů vajec veřejně nezavázal k přechodu na 100% bezklecový chov.

Barbara Woźniak, zástupkyně představenstva Ferma Drobiu Woźniaka, prezidenta Ovotek, majitele značky Zdrovo, uvádí, že se společnost rozhodla investovat miliony dolarů do změny způsobu chovu z klecí na podestýlku.

„Jsme největším výrobcem vajec z podestýlky v Polsku. Tyto investice s sebou nesou obrovské náklady, které financujeme pouze z vlastních zdrojů, proto změna probíhala po etapách, ale již nyní můžeme prohlásit, že produkce vajec z podestýlky a vajec z volného chovu neustále roste. V tuto chvíli 50 procent našich vajec pochází z klecových chovů, 45 % z podestýlky a 5 procent z volného výběhu. Naším operačním plánem pro příští roky je postupné zvyšování podílu alternativního chovu – dodala.

(portalspozywczy.pl)

Continue Reading

Chov

Dánsko oficiálně zavírá klecové chovy

Published

on

Dánské ministerstvo zemědělství prohlásilo, že od začátku příštího roku (2023) zakáže producentům vajec investovat do zařízení pro klecový chov nosnic. Přesto má být v Dánsku povolena klecová produkce vajec ještě příštích 12 let, do roku 2035. Dánská vláda nebude nijak kompenzovat zemědělce kvůli zavedení nového zákona. Producenti vajec také nemohou očekávat žádnou podporu související s přizpůsobením se novým předpisům a přechodem z klecového na alternativní chovy. Loni pocházelo 13 procent vajec vyprodukovaných v Dánsku z klecových chovů. To znamená velmi velkou změnu, protože ještě v roce 2010 až 60 procent dánských vajec pocházelo od výrobců využívajících klecové systémy.

(kipdip.org.pl)

Continue Reading

Chov

Úrady nariadili pre vtáčiu chrípku zatvoriť všetku hydinu v Anglicku

Published

on

Britské úrady nariadili chovateľom v Anglicku zatvoriť od 7. novembra až do odvolania všetku hydinu a iné vtáky chované v zajatí v snahe obmedziť šírenie vtáčej chrípky. Informuje o tom TASR na základe správy agentúry AFP.

„Tento rok zápasíme s najväčšou epidémiou vtáčej chrípky v histórii. Sme svedkami prudkého rastu počtu prípadov v komerčných aj domácich chovoch po celom Anglicku,“ vyhlásila šéfka britskej veterinárnej správy Christine Middlemissová. Ako pripomína AFP, v kontinentálnej Európe už zaviedli rozsiahle obmedzenia prevozu hydiny. Vtáčia chrípka na kontinente usmrtila milióny divých vtákov, pričom úrady pristúpili k vybitiu miliónov kusov hydiny v snahe zabrániť šíreniu nákazy.

Vajcia z voľného výbehu tak z anglického trhu zmiznú, úrady však dúfajú, že k Vianociam bude dostatok moriek.
„Toto rozhodnutie sa nám neprijímalo ľahko, ale je to najlepší spôsob, ako ochrániť vaše vtáky pred touto vysokonákazlivou chorobou,“ apelovala hlavná veterinárka na chovateľov. V Británii úrady za uplynulých 12 mesiacov potvrdili 200 prípadov vtáčej chrípky. V piatok zároveň oznámili program kompenzácií pre postihnutých chovateľov.

Podľa odborníkov vtáčia chrípka nepredstavuje významné nebezpečenstvo pre ľudí a riadne tepelne upravené mäso či vajcia sú bezpečné na konzum.

(TASR)

Continue Reading
Advertisement

Nejnovější příspěvky

Advertisement

Facebook

Aktuality