Connect with us
Reklama

Aktuality

Oldar Group: Vejce s vylepšeným složením jsou budoucností trhu

Published

on

Zavedení širšího sortimentu, kdy si zákazník může vybrat mezi tradičními a obohacenými vejci, by mělo podpořit častější konzumaci tohoto produktu – říká Edyta Janeczek, generální ředitelka Oldar Group Sp. z o. o a dodává:

Polští spotřebitelé za posledních zhruba tucet let výrazně zvýšili své povědomí o podmínkách chovu zvířat, včetně nosnic. Podle zprávy zpracované nadací Otwarte Klatki v roce 2021 přes 70 procent. Spotřebitelé věnují pozornost způsobu chovu zvířat a vybírají vejce z neklecových chovů. Tuto studii potvrzuje i struktura našeho prodeje. Jak ve spolupráci s odběrateli řetězců, tak i maloobchodními odběrateli jsme zaznamenali výrazný nárůst prodeje vajec z alternativních chovů. Největší změna je vidět u vajec z podestýlky. V porovnání současných prodejů se stejným obdobím roku 2020 jsme zaznamenali nárůst prodeje tohoto sortimentu o 112 %. Podle výše citované zprávy více než 140 společností působících v Polsku – včetně společností z potravinářského průmyslu – vydalo oficiální závazek stáhnout klecová vejce z výrobního řetězce nebo jejich nabídku nejpozději do roku 2025, přičemž se řídilo očekáváními spotřebitelů a obavami o blaho zvířat.

Změnila současná ekonomická situace do určité míry nákupní preference Poláků, pokud jde o vejce?

Polský potravinářský průmysl, včetně odvětví drůbeže, čelil mnoha výzvám v obtížné situaci na trhu, se kterou se po mnoho měsíců potýkáme. Negativní dopad pandemie COVID-19 na aktivitu a ziskovost tohoto odvětví ekonomiky, vážné dopady omezení souvisejících s epizootickou situací a válkou na Ukrajině měly velmi silný dopad na ziskovost živočišné výroby. Růst cen je výsledkem probíhajících změn a obtíží, kterým výrobci čelí. Při současné úrovni inflace to Poláky nutí ke změně nákupních preferencí.

Vejce jsou v současnosti produktem, který je relativně levným zdrojem bílkovin, a proto je spotřebitelé při každodenních nákupech neopouštějí, což neplatí například v případě sladkostí nebo masa. Vybírají si produkty s nižší cenou. Bio vejce a obohacená vejce jsou v současnosti nejméně oblíbená. Posledně jmenované zatím nejsou na polském trhu příliš oblíbené, a to především z důvodu nedostatečné propagace, ale zaznamenáváme mírné změny v tržní nabídce vajec s upraveným složením.

Co je to obohacené vejce? Čím můžete obohatit složení tradičního vejce?

Obohacení neboli fortifikace je přidání jedné nebo více živin do potravinářského produktu, ať už jsou v potravině běžně přítomny či nikoli. Tento proces je určen k prevenci a nápravě nedostatku jedné nebo více živin ve stravě. Tento proces nepochybně zvyšuje atraktivitu produktu pro spotřebitele. V případě vajec se již řadu let provádějí výzkumy na úpravu živin obsažených především ve žloutku.

Tyto úpravy složení se provádějí způsobem, který je bezpečný pro ptáky i spotřebitele. Nejčastěji se požadovaná složka podává v krmivu nebo vodě, vstřebá se a pak jde do vajec. Takové vajíčko je mimo jiné skvělým, velmi bezpečným a účinným zdrojem suplementace esenciální nenasycené mastné kyseliny (n-6, n-3), vitamínů rozpustných v tucích (A, D, E) nebo vitamínu B12. Touto metodou lze vajíčka obohatit i o mikroživiny, jako je jód, železo nebo selen. Naše společnost už před 10 lety zahájila spolupráci s výzkumnými skupinami, které pro nás vyvinuly metodu obohacování vajec o mikroelementy, které v naší každodenní stravě chybí.

Jaké trendy na trhu s vejci společnost Oldar ve světě vypozorovala a jak je chce přenést do Polska?

Oldar jako člen International Egg Commission měl možnost zúčastnit se mezinárodního sympozia o problémech, se kterými se potýká trh vajec a vaječných výrobků ve světě. Všichni účastníci poukázali na jeden z nejdůležitějších problémů, kterým je nedostatečná řádná propagace a zvyšování povědomí spotřebitelů o konzumaci vajec. Především ve vyspělých zemích se mnoho spotřebitelů, především z filozofických důvodů, rozhoduje změnit svůj jídelníček na vegetariánství, rezignující na konzumaci masa i vajec.

Jak na zahraničních trzích, tak v Polsku je klíčové kreativně tvořit kampaně ve spolupráci s největšími obchodními řetězci, s cílem zvýšit význam vajec u spotřebitelů. Mýtus o škodlivém vlivu vajec na hladinu cholesterolu v krvi je ve společnosti populární již několik let. Je důležité upozornit spotřebitele, že vejce jsou nejen neškodná, ale jsou také vynikajícím zdrojem mnoha základních živin. Mnoho zemí již zavedlo propagační podporu spotřeby vajec, zejména vajec obohacených. Prostřednictvím sociálních sítí, ale také ve spolupráci s našimi největšími klienty doufáme, že podobné aktivity brzy spustíme i na polském trhu. Jak říkají Angličané „One egg a day – is OK“ a v tomto mají pravdu.

Je možné zvýšit spotřebu vajec v Polsku? Spotřeba vajec v Polsku se již léta pohybuje kolem 150 vajec na osobu a rok. Je podle vás šance tento trend zvrátit ve prospěch? Kde hledat příležitosti ke zvýšení poptávky Poláků po tomto produktu?

Zvyšování spotřeby vajec na osobu je dlouhodobý proces, který vyžaduje opatření na mnoha úrovních. Klíčové je, jak jsem již dříve zmínila, zvýšit informovanost spotřebitelů, přesvědčit je, aby změnili své stravovací návyky. Je nutné zapojit nejen výrobce, ale jako je tomu v Anglii nebo Nizozemsku i státní organizace, školy a jejich hlavní dodavatele, tedy obchodní řetězce. Věříme, že nutriční osvěta pro spotřebitele všech věkových kategorií má klíčový význam.

Navíc zavedení širšího sortimentu, který dává zákazníkovi na výběr mezi tradičními a obohacenými produkty, by mělo podpořit častější konzumaci tohoto produktu. Naše kulturní podmínky, polská kuchyně, rozvoji této kategorie nesmírně napomáhají, je důležité tento potenciál využít. Bude to oboustranně výhodné.

(portalspozywczy.pl)

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Aktuality

Greenwashing poškozuje drůbežářský průmysl

Published

on

Drůbežářský a masný průmysl vždy hledá způsoby, jak být ekologicky udržitelnější, ale společnosti si musí dávat pozor na greenwashing, tvrdí Frank Mitloehner, Ph.D., UC Davis, Department of Animal Science, který prezentoval na International Production and Processing Expo (IPPE) 2024.

Co je tedy greenwashing?

Organizace spojených národů definuje greenwashing jako „klamání veřejnosti, aby uvěřila, že společnost nebo jiný subjekt dělá pro ochranu životního prostředí více, než to ve skutečnosti je“ (forma dezinformace, která je šířena za účelem zvýšení povědomí o pozitivním environmentálně dopadu produktu, služby, řešení nebo přístupu. Mezi příklady greenwashingu patří používání zavádějících environmentálních označení nebo prosazování cílů udržitelnosti bez skutečného plánu na jejich dosažení. „Musíme být velmi opatrní, abychom nebyli obviněni z greenwashingu, protože to naši kritici v živočišné výrobě říkají. Teď slibují čistou nulu tam nebo uhlíkovou neutralitu nebo klimatickou neutralitu, takže každá organizace má své vlastní cíle, ale stejně jich není schopna dosáhnout,“ řekl Mitloehner. „Podle mého názoru musíme opravdu dbát na to, abychom si vytýčili cíle, které jsou srozumitelné lidem, kteří se o ně zajímají.“

Jak greenwashing poškozuje drůbežářský průmysl?

Když si firmy a organizace stanoví klimatické cíle, kterých nakonec nedosáhnou, ztratí důvěru spotřebitelů. Riziko představuje podle Mitloehnera také zmatení spotřebitelů kvůli „nedostatečné standardizaci a harmonizaci“; vzhledem k tomu, že různé organizace stanovují různé klimatické cíle, spotřebitelé nebudou vědět, které z nich jsou skutečně legitimní nebo které lakují nazeleno.

Tento zmatek poškodí image celého odvětví

Mitloehner také varoval před tím, že jedna generace si bude klást environmentální cíle, kterých příští generace nebude schopna dosáhnout. „Mnoho z těchto lidí, kteří činí tato odvážná tvrzení (environmentální cíle), bude do roku 2030 v důchodu, ale společnosti budou tato tvrzení dodržovat,“ řekl Mitloehner. „A to je významný závazek.“ Jinými slovy, „uvádění těchto odvážných tvrzení“ může krátkodobě fungovat pro image společnosti, ale připravuje společnost na neúspěch v budoucnu. „Pokud si nejste jisti, zda můžete něčeho dosáhnout do roku 2030, 2040, 2050, neslibujte to, protože není absolutně nic horšího,“ dodal Mitloehner.

(WATTPoultry.com, naschov.com)

Continue Reading

Aktuality

Je len otázkou času, kedy vtáčia chrípka získa schopnosť preskočiť na človeka

Published

on

V Slovenských veľkochovoch sa prvýkrát objavila agresívna forma vtáčej chrípky a za obeť jej padli desaťtisíce sliepok. Ako táto agresívna forma vznikla, akou hrozbou je pre ľudí, a čo s tým majú priemyselné veľkochovy?

Vtáčia chrípka začala pôvodne ako mierne ochorenie vodného vtáctva. Priemyselné veľkochovy však vytvorili ideálnu živnú pôdu pre zmutovanie vtáčej chrípky do agresívnej formy, ako ju zažívame dnes. Kvôli extrémnej genetickej podobnosti sliepok vo veľkochovoch a stresujúcim otrasným podmienkam, ktoré oslabujú sliepkam imunitný systém, je zapríčinené bleskové šírenie vírusu, pričom každý ďalší prenos je pre neho príležitosťou mutovať.

Stačí, ak sa vo veľkochove nakazí jedna sliepka. Vtáčia chrípka sa prenáša kontaktom, a tak netrvá dlho, kým sliepky natlačené v klietkach jedna na druhej nakazí vírus a postupne zamorí celý chov. Už pri nakazení pár jedincov usmrtia desaťtisíce sliepok v celom chove. Klietky, v ktorých prežijú sliepky celý život v hororových podmienkach nie sú riešením, naopak zvyšovanie stresu sliepkam tento problém len zhoršuje.

Priemyselné veľkochovy, kde sú sliepky natlačené hlava na hlave, sú zároveň časovanou bombou pre vypuknutie epidémie, ktorá môže vyústiť v pandémiu. Je len otázkou času, kedy v nich vtáčia chrípka získa schopnosť preskočiť na človeka a priniesť podobnú skazu ako nedávny COVID-19 či španielska chrípka pred sto rokmi. Môžu za to naozaj divožijúce vtáky?

Podľa Európskeho úradu pre bezpečnosť potravín (EFSA) najčastejšou príčinou zavlečenia ochorenia do veľkochovu nie je divožijúce vtáctvo, ale zanedbávanie hygienických opatrení pracovníkov a pracovníčok. Štúdie EFSA naviac ukázali, že neexistujú významné rozdiely v šírení ochorenia v rôznych typoch chovu.*

Nebezpečné mutácie vtáčej chrípky majú na svedomí priemyselné veľkochovy. Jediným riešením, ktoré dlhodobo ochráni zvieratá aj ľudí pred ďalšou pandémiou nie je zatváranie zvierat do čoraz menších klietok, ale odklon od priemyselných veľkochovov k prirodzeným podmienkam pre zvieratá.

(Humánný pokrok)

Continue Reading

Aktuality

Potvrdili nové dve ohniská vtáčej chrípky v dvoch krajoch

Published

on

Zlá správa z agrosektora. Po Zlatnej na Ostrove, kde museli usmrtiť 40-tisíc kusov hydiny, potvrdili vtáčiu chrípku už aj na farmách pri Senci v Bratislavskom kraji a pri Trnave.

Smutnú správu zverejnilo Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka. „Vtáčia chrípka je potvrdená aj na farmách pri Senci a pri Trnave. Ide zrejme o sekundárne ohniská nákazy,“ informovalo ministerstvo.

„Po tom, ako bola minulý týždeň ukončená depopulácia 40-tisíc kusov hydiny na farme Nový Pavol v Zlatnej na Ostrove, boli na príslušné pracoviská Regionálnej veterinárnej a potravinovej správy Senec a Trnava nahlásené ďalšie zvýšené úhyny hydiny v dvoch rozmnožovacích a úžitkových chovoch na farmách Veľká Častá a Špačince,“ upresnilo ministerstvo. Vo Veľkej Častej uhynulo 28-tisíc kusov hydiny a v Špačinciach 24-tisíc kusov.

Podľa ministerstva ide na základe predbežných záverov zrejme o sekundárne ohniská, ktoré sú prepojené s primárnym ohniskom na farme Nový Pavol. „Epizootologické šetrenie naďalej prebieha. Regionálne veterinárne a potravinové správy Trnava a Senec nariadili opatrenia v zmysle platných predpisov,“ uzavrelo ministerstvo.

(pluska.sk)

Continue Reading
Advertisement

Nejnovější příspěvky

Advertisement

Facebook

Aktuality