Connect with us
Reklama

Ceny

Polští producenti vajec: V prvním čtvrtletí letošního roku zdražil velkoobchod vajec o 62,5 %

Published

on

V prvním čtvrtletí letošního roku se velkoobchodní ceny potravinářských vajec zvýšily o 62,5 %, v maloobchodě však jen o 8,5 %. – informovala Národní komora výrobců drůbeže a krmiv (KIPDiP). Zdražování vajec v obchodech je podle expertů komory nevyhnutelné.

Jak poznamenává ředitelka komory Katarzyna Gawrońska, vejce jsou jedním ze strategických zboží provozovatelů velkých obchodních řetězců. To znamená, že mj. konkurenční postavení supermarketů závisí na cenách vajec.

– To může naznačovat, že v některých obdobích maloobchodní řetězce prodávají vejce svým zákazníkům levněji, než je kupují od výrobců, a absorbují nárůsty – vysvětluje Gawrońska. Analytici KIPDiP očekávají, že obchodní řetězce budou muset konečně reagovat na situaci na trhu s vejci a zdražit. Experti komory ale nepředpokládají, že by se tak stalo před Velikonocemi.

– Manažeři obchodních řetězců očekávají, že stejně jako v minulých letech ceny vajec po Vánocích klesnou, rozhodnutí o zdražování tak brzdí. Může se ukázat, že se to nestane, protože důvody letošního zdražení vajec jsou velmi vážné a spíše nemají sezónní charakter – vysvětlil ředitel KIPDiP.

Proč ceny vajec tak dynamicky rostou?

Podle organizací obchodu s drůbeží je hlavním důvodem nárůstu cen vajec válka na Ukrajině, kvůli níž zásilky vajec z této země „vypadly“ z mezinárodních trhů. Velký vliv má válka i na nárůst cen krmiv, obě konfliktní země odpovídaly za 29 procent světového exportu pšenice. Konflikt způsobil zdražení obilovin, ale i dalších krmných surovin. Krmivo je asi 60 – 70 procent nákladů v drůbežářském průmyslu. Navíc, jak poznamenává Komora, rostoucí ceny vajec jsou také důsledkem poptávky ze strany gastronomického a hotelového průmyslu zotavující se z pandemie COVID-19.

Dlouhodobý výhled trhu s vejci však není pro spotřebitele zcela negativní. Zatímco analytici Národní komory výrobců drůbeže a krmiv očekávají zvýšení cen vajec v krátkodobém a střednědobém horizontu, v dlouhodobém horizontu Komora očekává normalizaci situace na trhu a vyrovnání nabídky a poptávky.

– Údaje o líhnutí kuřat za loňský rok ukazují největší roční nárůst produkční základny vajec v historii polského chovu drůbeže. První dva měsíce letošního roku navíc tento trend potvrzují – zdůraznila Gawrońska. Z údajů komory vyplývá, že v roce 2021 bylo vyrobeno 40 milionů 321 tisíc kusů nosnic, to je o 5 milionů 698 tisíc kusů více než v roce 2020 (nárůst o 16,5 % oproti roku 2020). Za první dva měsíce letošního roku se vyprodukovalo přes 7,2 milionu nosnic, tedy o 10,9 procenta více než před rokem.

Ceny vajec používaných zpracovatelským průmyslem ještě podražily – Vyplývá to z údajů Ministerstva zemědělství (Integrovaný zemědělský tržní informační systém) k 27. březnu letošního roku. Jedna tuna vajec nakoupených zpracovatelským průmyslem stála cca 7,2 tis. PLN přitom o tři měsíce dříve (26. prosince) zaplatily zpracovatelské závody mírně přes 4,2 tisíce PLN za tunu vajec. To znamená, že vejce určená pro potravinářský průmysl zdražila o více než 70 procent. Domácí produkce konzumních slepičích vajec v roce 2020 činila cca 10 miliard kusů. Polsko je po Španělsku a Německu třetím producentem největším vajec v EU se 17 procenty podílu na produkci EU.

(pap.pl)

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Ceny

Cena vajec v Německu se drží vysoko i po Velikonocích

Published

on

Němečtí producenti vajec obvykle týden po Velikonocích prožívali úplně jinak. Jen relativně malá změna ceny u čerstvých konzumních vajec znamená, že o normálnosti německého trhu s vejci nemůže být absolutně žádná řeč! Čerstvá konzumní vejce jsou i nadále velmi žádaná bez ohledu na způsob jejich chovu. I když jsou objednávaná množství čerstvých vajec popisována jako velmi nekonzistentní, celkově jsou na trvale vysoké úrovni.

Nárůst zásob v balírnách nelze očekávat. Požadovaná množství jsou na to v současnosti prostě příliš vysoká. Zda spotřebitelská poptávka zůstane na této vysoké úrovni, se teprve uvidí. Situaci bude snazší hodnotit až v blízké budoucnosti.

Na úrovni produkce jsou prováděny rozsáhlé sezónní obnovy, spojené s koncem snáškového cyklu. Zejména u vajec OKT (se všemi potřebnými certifikacemi) lze předpokládat, že zásoba zůstane malá. Jediné, co lze v tuto chvíli s jistotou předpovědět, je absolutně nedostatečná nabídka vajec z volného chovu. To se může změnit pouze zrušením požadavku ustájení v Nizozemsku. Jen ale, kdy to bude? Riziko, že se ptačí chřipka dostane do hejn drůbeže, zůstává vysoké, takže v krátkodobém horizontu zůstane vše, jak je.

(deu-eier.de)

Continue Reading

Ceny

Ceny polských vajec od června 2022 vzrostly o více než 123 %

Published

on

Velkoobchodní ceny vajec a drůbežího masa se v Evropské unii vyrovnaly. Drůbeží maso bývalo v minulosti vždy o několik procent dražší. Současná cenová situace tak dokazuje obrovskou rozkolísanost drůbežích trhů, informuje Národní komora výrobců drůbeže a krmiv (KIPDiP).

Podle dat Evropské komise z 20. března stálo 100 kilogramů jatečného kuřecího masa v EU v průměru 263,4 eura a 100 kilogramů slepičích vajec v průměru 263,95 eura. Průměrná cena vajec v Evropě byla tedy dokonce o něco vyšší než průměrná cena drůbeže.

„Cenové anomálie, se kterými se v současnosti potýkáme, jsou důsledkem ptačí chřipky a chování z této epidemie plynoucí. Statisticky virus napadá především nosnice a jen v malé míře hejna brojlerů. Ptačí chřipka škodí nejen přímo, tedy likvidací stád, ale také nepřímo bráněním doplňování a zvyšování produkčního potenciálu,“ vysvětluje Mariusz Szymyślik, ředitel analýz KIPDiP.

Prudký nárůst snižuje poptávku

Analytici komory odhadují, že potenciál produkce vajec v Evropské unii byl letos v lednu asi o 9 procent nižší než rok předtím. Největší poklesy měřené podle líhnutí postihly Německo a Itálii. Pokles polského potenciálu komora odhadla na 15 procent.

„Situace v Polsku a Evropě způsobila, že od začátku června 2022 do dneška vzrostly ceny vajec o více než 123 %. Naštěstí pro spotřebitele se celé zvýšení velkoobchodních cen nepřeneslo do maloobchodních cen,“ poznamenává Szymyślik .

Podle ředitele nejsou producenti spokojeni s tak vysokými nárůsty cen. Takto prudký nárůst snižuje poptávku, což dlouhodobě poškozuje chovatele nosnic. Lidé kupují méně vajec, restaurace a cukrárny mění své receptury, aby obsahovaly méně vajec a ptáci se opět objevují v dosud prázdných či nových domácích kurnících. Tyto trendy předznamenávají horší období pro odvětví vajec, a proto se producenti snaží, aby spotřebitelé současnou obtížnou situaci pocítili co nejméně – vysvětluje Szymyślik.

Polsko je šestým největším producentem v EU

Polsko je po Francii , Německu, Španělsku, Itálii a Nizozemsku šestým největším producentem vajec v Unii. Ve třetím březnovém týdnu průměrné ceny 100 ks konzumních vajec v balírnách (velkoobchod) byly podle údajů Ministerstva zemědělství 81,48 PLN (třída L) a 79,39 PLN (třída M) za klecová vejce; podestýlková vejce 90,01 PLN (L) a 81,47 PLN (M); vejce z volného výběhu – 94,12 PLN (L) a 86,88 PLN (M).

K nejvyššímu zdražení došlo na podzim, od prosince do března letošního roku je kolísání cen vajec ve velkoobchodním prodeji již malé. Loni Polsko podle předběžných údajů vyvezlo přes 228 tis. tun vajec, téměř dvakrát více než předloni. Největšími příjemci vajec byly: Německo, Nizozemsko, Francie, Maďarsko, Česká republika a Itálie. Do Polska bylo dovezeno asi 19,8 tis. tun především z Německa, Litvy a Ukrajiny.

(forsal.pl)

Continue Reading

Ceny

Ceny vajec v EU vzrostly o 30 %.

Published

on

Eurostat porovnal maloobchodní ceny vajec v lednu 2023 s prvním měsícem loňského roku. V průměru v Evropské unii vzrostly ceny vajec o 30 %. Nejdražšími byly v ČR – informovala Národní komora drůbežářů a výrobců krmiv.

Podle Eurostatu si Češi letos v lednu museli za vejce připlatit o 85 procent před více než 12 měsíci. Jen o málo lépe na tom bylo Maďarsko, kde ceny vajec vyskočily o 80 procent. V první trojce největších nárůstů cen vajec je také Slovensko, kde vejce v lednu 2023 stála o 79 procent více než v lednu před rokem.

Ve kterých zemích vzrostly ceny vajec nejméně?

Mezi země s nejmenšími skoky cen vajec v Evropské unii patřily: Rakousko, Lucembursko a Německo. V těchto třech zemích se ceny vajec zvýšily o 19, 18,5 a 18 %.

Ceny vajec v Polsku

Eurostat vypočítal, že nárůst maloobchodní ceny konzumních vajec v Polsku byl téměř stejný jako nárůst průměrné ceny v celé EU a činil méně než 30 % (při porovnání cen z ledna 2023 k lednu 2022) – informovala Komora na svém webu.

Podle údajů Integrovaného zemědělského tržního informačního systému Ministerstva zemědělství a rozvoje venkova byla průměrná nákupní cena klecového vejce (třída L) placená maloobchodními subjekty na začátku ledna 2022 52,03 PLN/100 vajec a na začátku ledna tohoto roku to bylo  82,13 PLN/100 ks; podestýlkové vejce stálo před rokem a letos v lednu 55,4 zl/100 – 82,43 PLN/100 ks; za vejce z volného výběhu na začátku roku 2022 bylo placeno 60,49 PLN/100 ks a letos v lednu – 86,17 PLN/100 ks.

Vejce v obchodech po započtení marže byla dražší. Od ledna tohoto roku vejce zdražila o pár grošů. Nejvíce za vejce zaplatíme na trhu nebo bazaru, kde jejich cena již může přesáhnout 1,5 PLN za kus. V současné době lze na velkoobchodním trhu v Bronisze zakoupit vejce za cenu od 0,8 PLN do 1,2 PLN za kus.

(farmer.pl)

Continue Reading
Advertisement

Nejnovější příspěvky

Advertisement

Facebook

Aktuality