Connect with us
Reklama

Aktuality

Slovenský top producent vajec chce oslabiť Poliakov, investuje milióny eur

Published

on

Piškóty, sušienky, cestoviny a ďalšie potravinárske produkty. To je oblasť, na ktorú sa aktuálne plánuje zamerať jeden z najväčších producentov vajec na Slovensku Babičkin dvor. V pláne má totiž vybudovať melanžáreň na spracovanie tekutej vaječnej hmoty, ktorú vo veľkom využíva hlavne pekárenský a všeobecne potravinársky priemysel. Dôvod investície je jednoduchý. Za bránami jeho deviatich fariem sa ročne vyprodukuje zhruba 115 miliónov vajec. Tie dodáva do prevádzok ako Tesco, Coop, Kaufland, Billa či McDonalds.

Nie všetky vajíčka sú však dokonalé a časť z nich je nevhodná na priamy predaj. Môžu byť špinavé, mať mikropraskliny, poškodenú škrupinu či nepravidelný tvar. To všetko je dôvod, prečo nekončia na pultoch predajní, ale v sklade, odkiaľ putovali na spracovanie do Maďarska. Túto činnosť si však už čoskoro bude pokrývať samotný výrobca. Plánuje totiž do nej investovať takmer 2,1 milióna eur. „Chystáme výstavbu melanžárne na spracovanie tekutej vaječnej hmoty, ktorú budeme predávať výhradne na Slovensku. Dosiaľ u nás v potravinárskej produkcii dominovali najmä tekuté vaječné suroviny z Poľska. To by sa však malo zmeniť,“ potvrdil pre HN konateľ spoločnosti Babičkin dvor Jaroslav Novák.

V pláne sú ďalšie investície

Novej prevádzke pomôžu európske peniaze, ktoré sa na investícii budú podieľať 45 percentami, čo je zhruba 940-tisíc eur. Zvyšných viac ako 1,1 milióna eur vynaloží Babičkin dvor z vlastných zdrojov. Nová prevádzka má byť vysoko automatizovaná, vďaka čomu v spoločnosti so 140 zamestnancami pribudne len päť nových pracovných pozícií.

Slovenská trhová dvojka má zároveň v pláne pomôcť s vajíčkami nevhodnými na predaj aj svojim konkurentom. Okrem vlastných „nepodarkov“ totiž chce spracúvať aj vajcia od ďalších slovenských veľkochovateľov.

Babičkin dvor pôsobí na trhu od roku 2012 a za ten čas sa rozrástol celkovo na deväť fariem roztrúsených v okolí Veľkého Krtíša a Lučenca, v ktorých podľa Únie hydinárov disponuje približne 450 tisícmi kusov hydiny. Najväčšie farmy má v obciach Nenince, Príbelce a vo Veľkom Krtíši, každá z nich prekonáva kapacitu stotisíc nosníc. Výrobca vo Veľkom Krtíši zároveň disponuje výrobňou kŕmnych zmesí, ktorá vyrába krmivá aj pre iné farmy. Práve krmivá sú ďalšou oblasťou, na ktorú sa investor plánuje zamerať. „V nasledujúcich 24 mesiacoch plánujeme ďalšie investície tak v oblasti výroby kŕmnych zmesí pre naše nosnice, ako aj v oblasti spracovania vajec,“ konštatuje Novák.

Spoločnosť podľa analytikov bojuje novými investíciami o konkurencieschopnosť a vyššiu maržu. Tá je v sektore tradične nízka. Hrubá marža sa v prípade Babičkinho dvora podľa portálu Finstat.sk pohybuje na úrovni 24 percent, no produkt s pridanou hodnotou a so stabilným odberom ju môže posunúť vyššie. Podľa posledných dostupných údajov z roku 2019 síce Babičkin dvor vykázal tržby na úrovni 10,8 milióna eur, no zároveň sa po rokoch státisícových ziskov prepadol do straty. „Firma sa v tomto roku prepadla do straty 170-tisíc eur, čo bola prvá strata od roku 2012,“ konštatuje analytik Finlord Boris Tomčiak.

Problémy robia dotované výroby u susedov

To, že samotné investície do nosníc sa oplatia, potvrdzujú aj kroky veľkých finančníkov. Veď do produkcie vajec sa pustil tiež expartner J&T Martin Fedor. Ten sa rozhodol v Senici vybudovať prostredníctvom jedného z najväčších poľnohráčov na Slovensku Sanagro prevádzku s ročnou produkciou 12 miliónov vajec.

To je však na slovenské pomery len kvapka v mori. Vajcia na našom trhu sú totiž jedným z mála poľnohospodárskych produktov, v ktorých je Slovensko takmer sebestačné. Ročne u nás viac ako 5,5 milióna sliepok vyprodukuje okolo 1,1 miliardy vajec. „Sebestačnosť v produkcii vajec sa v roku 2019 dostala na úroveň 88,4 percenta,“ konštatuje šéf Únie hydinárov Slovenska Daniel Molnár s tým, že bezkonkurenčne najväčším producentom kontrolujúcim pätinu trhu je spoločnosť Novogal. Tá vo svojich dvoch prevádzkach, ktoré sú najväčšími na Slovensku, v Dvoroch nad Žitavou a v Leviciach disponuje viac ako 620 tisícmi nosníc.
Druhým najväčším producentom je práve Babičkin dvor so 450 tisícmi nosníc, vďaka čomu kontroluje približne 15 percent trhu. Za ním sa nachádza Janek so sídlom v Dolnej Moštenci pri Púchove kontrolujúci desatinu trhu a po päť percent si ukrajujú spoločnosti Hybrav a Hydina Holding.

Zvyšná desatina vajec sa dováža najmä z Poľska, Česka či Holandska, na čo sa naši producenti vo veľkej miere sťažujú. Tieto krajiny totiž dotujú výrobu tohto produktu v oveľa väčšej miere, čo deformuje trh a spôsobuje pokles jeho ceny, ktorý je však protikladom zvyšujúcich sa mzdových aj výrobných nákladov. Len v roku 2019 podľa výročnej správy Babičkin dvor totiž predajná cena vajec klesla o 3,8 percenta, čo znamenalo ukrojenie výnosov na úrovni 277-tisíc eur.

(Autor: Róbert Turza, finweb.hnonline.sk)

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Aktuality

Ceny producentů vajec v ČR jsou o čtvrtinu nižší než v Polsku i pod průměrem EU

Published

on

Ceny českých producentů vajec byly v polovině listopadu zhruba o čtvrtinu nižší než v Polsku. Vyplývá to z dat Evropské komise. Podle Českomoravské drůbežářské unie je z Polska dlouhodobě kolem 70 procent vajec, které se do ČR dováží. Proti průměru EU byly ceny nižší zhruba o pětinu. O asi 15 procent byly nižší ceny zemědělců oproti cenám na Slovensku. Podle Českého statistického úřadu (ČSÚ) v říjnu vzrostly spotřebitelské ceny vajec oproti září o více než osm procent.

Komise sleduje ceny po jednotlivých týdnech. Z posledních dat vyplývá, že za 100 kilogramů vajec čeští chovatelé dostali v minulém týdnu 178,92 eura, tedy 4359 Kč. V Polsku byla cena za stejné množství 241,69 eura, což je zhruba 5888 Kč. Průměr EU byl 225,88 eura za 100 kilogramů, tedy 5503 Kč.

Ceny českých producentů klesly od konce května do minulého týdne zhruba o 12 procent, ukazují data. Průměr EU klesl za stejné období o osm procent. V Polsku se ceny snížily téměř o šest procent. Z dat komise také vyplývá, že v ČR jsou ve srovnání s ostatními členskými státy ceny producentů vajec mezi nejnižšími. V minulém týdnu byla cena nižší pouze na Kypru.

Podle ČSÚ letos spotřebitelské ceny vajec v ČR klesaly. Oproti lednovému průměru, kdy stálo jedno vejce 5,65 Kč, se ceny do října snížily o více než čtvrtinu na 4,04 Kč za kus. Cena vajec v říjnu poprvé v letošním roce meziměsíčně vzrostla o 0,31 Kč, což je zhruba osmiprocentní růst. V září byla průměrná cena za kus 3,73 Kč.

Čeští chovatelé na rozdíl od sousedního Polska musí v následujících letech své chovy přestavět kvůli zákazu klecových chovů, který začne platit od roku 2027. V současnosti je podle posledních dat Ústřední evidence drůbeže v obohacených klecích 58 procent nosnic v ČR. Přestavba bude podle stát tři miliardy korun, odhaduje drůbežářská unie. V Polsku se podle ní zatím žádný zákaz nechystá a v klecích tamní zemědělci chovají zhruba 72 procent nosnic, na Slovensku je to o dvě procenta více. Podle drůbežářské unie dlouhodobě kromě Polska část dovozu vajec tvoří produkce ze Slovenska nebo z Nizozemska.

Ministerstvo zemědělství v prvním kole programu rozvoje venkova umožní čerpat podporu na přestavbu hal z klecových chovů na alternativy. Firmy budou moci žádat až o 30 milionů korun na jeden projekt. Ředitel společnosti Vejce Kosičky z Královéhradecka Jan Pozdílek dříve uvedl, že náklady na produkci vajec ve voliérových chovech jsou o zhruba 0,50 Kč na kus vyšší než v klecových. O tu cenu proto musí alespoň navýšit své ceny zemědělci, aby dokázali pokrýt náklady. Hrozí proto podle něj, že bude kvůli tomu růst dovoz levnějších vajec ze zahraničí.

Ceny zemědělských výrobců vajec za 100 kilogramů (v eurech)

Týden od Týden v roce ČR Polsko Slovensko Průměr EU
19.6.2023 25 204,09 235,39 217,23 230,68
24.7.2023 30 179,82 215,05 196,19 206,15
28.8.2023 35 168,09 211,38 203,08 209,32
2.10.2023 40 169,21 206,67 217,46 214,54
6.11.2023 45 178,64 206,99 222,29
13.11.2023 46 178,92 241,69 211,55 225,88

zdroj: Evropská komise

(ČTK)

Continue Reading

Aktuality

Vajíčka od ukrajinského veľkovýrobcu pod drobnohľadom

Published

on

Na hraničnej kontrolnej stanici Vyšné Nemecké objavili dvakrát po sebe v zásielke slepačích vajec z Ukrajiny vzorky s vyšším obsahom nepovolených látok, ako to umožňujú normy Európskej únie. V oboch prípadoch išlo o rovnakého výrobcu Yasensvit a v oboch bola zásielka určená do Lotyšska. K nálezu na hraniciach Štátna veterinárna a potravinová správa uvádza, že išlo o porušenie Nariadenia Komisie, ktorým sa stanovujú maximálne hodnoty prítomnosti kokcidiostatík alebo histomonostatík v potravinách. V ďalšom prípade išlo o vysoký obsah antikokcidika diklazuril.

Podľa informácií ŠVPS SR sa takéto závadné vajíčka nedostali na slovenský trh.„V informačnom systéme evidujeme len jednu zásielku smerujúcu k odberateľovi na Slovensko, ale táto bola dňa 24.09.2023 pre nevyhovujúcu dokladovú kontrolu zamietnutá,“ uviedol pre polnoinfo.sk Martin Chudý, poverený ústredný riaditeľa ŠVPS SR.

Podrobený kontrole

Všetky zásielky tohto výrobcu v súčasnosti zastavia na slovensko-ukrajinských hraniciach a podrobia kontrole. Podľa európskej legislatívy sa takého zvýšené opatrenia vyžadujú v prípade zistených pozitívnych výsledkov. „Každá nasledujúca zásielka je podrobená odberu vzoriek a je úradne pozastavená na hranici EÚ do doby doručenia laboratórnych výsledkov. V prípade pozitívnych výsledkov sú prijaté ďalšie opatrenia a zásielky nesmú byť prepustené na územie EÚ,“ uviedol Martin Chudý.

S vajíčkami je to ťažšie ako s obilím

Poverený riaditeľ ŠVPS je presvedčený, že so slepačími vajcami je to iné, ako s obilím z Ukrajiny, ktoré často ostávalo na Slovensku, aj keď bolo určené do inej krajiny. „Odčerpať zo zásielok vajec, ktoré sa prevážajú cez Slovensko, nie je možné. Každá je úradne zapečatená so sprievodný dokumentom CHEDP (Common Health Entry Document), v ktorom je kompetentná autorita v mieste určenia informovaná o množstve prepravovaného tovaru. V prípade, ak by zásielka nedorazila na miesto určenia, táto autorita musí o tom upovedomiť ostatné členské krajiny,“ uviedol riaditeľ ŠVPS.

Ukrajinský veľkovýrobca dobýva trhy

Yasensvit je hydinový farma, filiálka spoločnosti Ovostar Union, veľkoproducenta, ktorý vyváža vajíčka do viac ako 50 krajín sveta. Do EÚ vyvážajú svoje výrobky do Dánska, Nemecka, Poľska, Lotyšska a Talianska. Produkčné činnosti sa realizujú v centrálnej Ukrajine.

(poľnoinfo.sk)

Continue Reading

Aktuality

Stavy drůbeže by letos mohly klesnou až o 15 %

Published

on

V českých chovech by mohly podle odhadu Českomoravské drůbežářské unie letos klesnout stavy až zhruba o 15 procent. V loňském roce klesly o osm procent. Povede to hlavně k růstu dovozu ze zahraničí. Řekla to předsedkyně unie Gabriela Dlouhá. Upozornila na to, že možné další zdražování elektřiny tuzemské chovatele dále znevýhodňuje.

Drůbežářská unie již delší dobu upozorňuje na to, že chovatelé se potýkají s vysokými náklady a tlakem levnějších dovozů potravin ze zahraničí. Největší podíl tvoří krmné směsi, které tvoří kolem 65 procent nákladů. Dlouhá již dříve uvedla, že i když v současnosti výrazně klesají ceny komodit, tak krmné směsi zlevňují mnohem méně.

V září zveřejněná studie Ekonomické fakulty Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích uvedla, že krmné směsi od ledna 2021 do letošního března zdražily téměř o 52 procent. Analýza také poukázala na to, že loni vzrostla průměrná cena za kilogram živé hmotnosti kuřete oproti roku 2018 o 21,5 procenta. Upozornila na to, že nárůst ceny nestačil pokrýt růst nákladů, které se oproti stejnému roku zvýšily téměř o 38 procent.

Místopředseda představenstva společnosti Proagro Nymburk Zdeněk Mlázovský řekl, že přestože ceny energií nyní klesají, stále jsou výrazně vyšší než v době před výrazným růstem cen. K tomu došlo hlavně vlivem ruské invaze na Ukrajinu loni v únoru. Mlázovský uvedl, že pro podnik je nyní výhodnější nakupovat na spotovém trhu než mít fixovanou cenu. Firma tedy nakupuje množství energie na určité období podle aktuálních cen.

Mlázovský řekl, že v chovech nosnic elektřinu využívají podniky hlavně na ventilaci v letním období. V zimě se využívá pouze nárazově kvůli vlhkosti nebo pokud se zvýší koncentrace oxidu uhličitého (CO2) v halách. V průměru za celý rok elektrická energie tvoří kolem dvou až tři procent nákladů, řekl. Mlázovský dále uvedl, že firma rozšiřuje na svých budovách fotovoltaiku. V letních obdobích by podle něj panely měly dokázat pokrýt většinu spotřeby na ventilaci hal. Poznamenal, že se ale v některých případech podnik potýká s tím, že není dostatečná kapacita připojení do rozvodné sítě.

Cenu energií pro firmy může ovlivnit návrh Energetického regulačního úřadu (ERÚ), který oznámil zvýšení regulované složky elektřiny. U domácností má být nárůst oproti letošku o 71 procent, na hladině vysokého napětí o 113 procent a na hladině velmi vysokého napětí o 206 procent. Cena elektřiny se skládá z obchodní složky, kterou určují dodavatelé, a regulované části, kterou spravuje stát.

Návrh kritizovala Hospodářská komora ČR, Svaz průmyslu a dopravy ČR i Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR. Podle prezidenta Agrární komory ČR Jana Doležala je zvyšování cen špatnou zprávou i pro zemědělce. Podotkl, že chovatelé i pěstitelé se již nyní nachází ve složité situaci, kdy mají stále vysoké náklady, které neodpovídají výkupním cenám. „Je alarmující, že další vlna zdražování se nebude odvíjet ani tak od situace na trhu, ale chystá ji stát,“ dodal.

ČTK

Continue Reading
Advertisement

Nejnovější příspěvky

Advertisement

Facebook

Aktuality