Ceny
Statisíce slepic v kraji poptávku nepokryjí. Ceny vajec mohou šplhat vysoko

Ceny vajec v obchodech v poslední době stoupají. V akcích supermarketů se sice dají sehnat za pětikorunu, ale pokud jsou takzvaně bio, stojí i dvojnásobek. Malochovatelé si průměrně říkají o šest až osm korun za vajíčko a někteří už natvrdo přiznávají, že uvažují o desetikoruně. Jejich slepice nesou velmi málo, na čemž se projevují i omezení kvůli ptačí chřipce.
V Pardubickém kraji jsou dva velcí producenti vajec, kteří dohromady chovají půl milionu slepic. Každá za rok průměrně snese tři sta vajec, ale ani to nestačí pokrýt poptávku, a tak musí Česká republika nakupovat v okolních státech. „V Evropě je vajec nedostatek, Česká republika jich nakupuje ročně 700 milionů,“ potvrdila předsedkyně Českomoravské drůbežářské unie Gabriela Dlouhá. Výrazně zdražily energie, zvýšily se ceny krmení, ke zdražování přispěla i ptačí chřipka. Utracení 750 tisíc nosnic v Brodu na Tachovsku na začátku ledna cenu vajec zvedne, protože denně bude na trhu chybět půl milionu vajíček.
„Kvůli ptačí chřipce musí někteří drůbežáři likvidovat slepice, navíc se vyskytla i v Polsku, odkud si musí Česko pomáhat, protože jsme v produkci vajec samostatní pouze z 85 procent,“ uvedla Michaela Holubová, obchodní ředitelka firmy Vejce Kosičky na Hradecku.
Zákaz klecových chovů
Vliv na růst cen vajec podle ní má také nový zákon o zákazu klecových chovů, kvůli kterému bude muset řada menších chovatelů skončit. „V současné době se cena za vejce v obchodě vyšplhala na 8 korun, předpokládám, že by to mohlo skočit až k 10 korunám,“ řekla Holubová. Provozovatelé komerčních chovů nejsou ti, kteří ceny diktují. „Prodají je firmě, která vejce roztřídí a rozprodá. Třeba k chrudimskému producentu přijíždí kamion denně. O cenách rozhoduje obchodník,“ uvedla Vanda Rektorisová z Regionální agrární komory Pardubického kraje.
Podzimní demonstrace zemědělců podle jejích slov upozorňovaly i na velkochovy drůbeže, které už dávno nestačí pokrývat poptávku po vejcích. Přechod z klecových na halové chovy bude pro mnohé složité nebo i likvidační. „Máme tu Green Deal a tlaky aktivistů jsou opravdu silné. To bude mít na ceny vajec vliv, a nejen na ně,“ zdůraznila Rektorisová.
Cena krmení roste
Ještě nedávno prodával pětašedesátiletý Mirek z malé vesničky na Chrudimsku vajíčko za čtyři koruny. Teď už jednoduchými počty zjistil, že bude muset podražit. „Mám patnáct slepiček a pár kachen. Kupuji pšenici i granule a nestačím se divit, jak cena krmení roste. Nedávno mi známý řekl, že prodává vejce za osm, tedy 240 korun za plato. Každé zboží má svého kupce a já půjdu zřejmě v jeho stopách. Domácí je domácí, co si budeme říkat,“ poznamenal Mirek. O výdělku ale zatím může jenom snít, protože jeho slepice mají přestávku. A neobvykle dlouhou. „Divíte se? Holky jsou kvůli té ptačí chřipce už dlouhou dobu zavřené, venku se neproběhnou. Já bych taky stávkoval. Pustit je do výběhu se bojím, někdo mě může udat a na stotisícovou pokutu fakt nemám,“ zdůraznil chovatel.
Autorky: Romana Netolická a Kateřina Chládková, celý text na denik.cz
Ceny
Cena vajec v Německu se drží vysoko i po Velikonocích

Němečtí producenti vajec obvykle týden po Velikonocích prožívali úplně jinak. Jen relativně malá změna ceny u čerstvých konzumních vajec znamená, že o normálnosti německého trhu s vejci nemůže být absolutně žádná řeč! Čerstvá konzumní vejce jsou i nadále velmi žádaná bez ohledu na způsob jejich chovu. I když jsou objednávaná množství čerstvých vajec popisována jako velmi nekonzistentní, celkově jsou na trvale vysoké úrovni.
Nárůst zásob v balírnách nelze očekávat. Požadovaná množství jsou na to v současnosti prostě příliš vysoká. Zda spotřebitelská poptávka zůstane na této vysoké úrovni, se teprve uvidí. Situaci bude snazší hodnotit až v blízké budoucnosti.
Na úrovni produkce jsou prováděny rozsáhlé sezónní obnovy, spojené s koncem snáškového cyklu. Zejména u vajec OKT (se všemi potřebnými certifikacemi) lze předpokládat, že zásoba zůstane malá. Jediné, co lze v tuto chvíli s jistotou předpovědět, je absolutně nedostatečná nabídka vajec z volného chovu. To se může změnit pouze zrušením požadavku ustájení v Nizozemsku. Jen ale, kdy to bude? Riziko, že se ptačí chřipka dostane do hejn drůbeže, zůstává vysoké, takže v krátkodobém horizontu zůstane vše, jak je.
(deu-eier.de)
Ceny
Ceny polských vajec od června 2022 vzrostly o více než 123 %

Velkoobchodní ceny vajec a drůbežího masa se v Evropské unii vyrovnaly. Drůbeží maso bývalo v minulosti vždy o několik procent dražší. Současná cenová situace tak dokazuje obrovskou rozkolísanost drůbežích trhů, informuje Národní komora výrobců drůbeže a krmiv (KIPDiP).
Podle dat Evropské komise z 20. března stálo 100 kilogramů jatečného kuřecího masa v EU v průměru 263,4 eura a 100 kilogramů slepičích vajec v průměru 263,95 eura. Průměrná cena vajec v Evropě byla tedy dokonce o něco vyšší než průměrná cena drůbeže.
„Cenové anomálie, se kterými se v současnosti potýkáme, jsou důsledkem ptačí chřipky a chování z této epidemie plynoucí. Statisticky virus napadá především nosnice a jen v malé míře hejna brojlerů. Ptačí chřipka škodí nejen přímo, tedy likvidací stád, ale také nepřímo bráněním doplňování a zvyšování produkčního potenciálu,“ vysvětluje Mariusz Szymyślik, ředitel analýz KIPDiP.
Prudký nárůst snižuje poptávku
Analytici komory odhadují, že potenciál produkce vajec v Evropské unii byl letos v lednu asi o 9 procent nižší než rok předtím. Největší poklesy měřené podle líhnutí postihly Německo a Itálii. Pokles polského potenciálu komora odhadla na 15 procent.
„Situace v Polsku a Evropě způsobila, že od začátku června 2022 do dneška vzrostly ceny vajec o více než 123 %. Naštěstí pro spotřebitele se celé zvýšení velkoobchodních cen nepřeneslo do maloobchodních cen,“ poznamenává Szymyślik .
Podle ředitele nejsou producenti spokojeni s tak vysokými nárůsty cen. Takto prudký nárůst snižuje poptávku, což dlouhodobě poškozuje chovatele nosnic. Lidé kupují méně vajec, restaurace a cukrárny mění své receptury, aby obsahovaly méně vajec a ptáci se opět objevují v dosud prázdných či nových domácích kurnících. Tyto trendy předznamenávají horší období pro odvětví vajec, a proto se producenti snaží, aby spotřebitelé současnou obtížnou situaci pocítili co nejméně – vysvětluje Szymyślik.
Polsko je šestým největším producentem v EU
Polsko je po Francii , Německu, Španělsku, Itálii a Nizozemsku šestým největším producentem vajec v Unii. Ve třetím březnovém týdnu průměrné ceny 100 ks konzumních vajec v balírnách (velkoobchod) byly podle údajů Ministerstva zemědělství 81,48 PLN (třída L) a 79,39 PLN (třída M) za klecová vejce; podestýlková vejce 90,01 PLN (L) a 81,47 PLN (M); vejce z volného výběhu – 94,12 PLN (L) a 86,88 PLN (M).
K nejvyššímu zdražení došlo na podzim, od prosince do března letošního roku je kolísání cen vajec ve velkoobchodním prodeji již malé. Loni Polsko podle předběžných údajů vyvezlo přes 228 tis. tun vajec, téměř dvakrát více než předloni. Největšími příjemci vajec byly: Německo, Nizozemsko, Francie, Maďarsko, Česká republika a Itálie. Do Polska bylo dovezeno asi 19,8 tis. tun především z Německa, Litvy a Ukrajiny.
(forsal.pl)
Ceny
Ceny vajec v EU vzrostly o 30 %.

Eurostat porovnal maloobchodní ceny vajec v lednu 2023 s prvním měsícem loňského roku. V průměru v Evropské unii vzrostly ceny vajec o 30 %. Nejdražšími byly v ČR – informovala Národní komora drůbežářů a výrobců krmiv.
Podle Eurostatu si Češi letos v lednu museli za vejce připlatit o 85 procent před více než 12 měsíci. Jen o málo lépe na tom bylo Maďarsko, kde ceny vajec vyskočily o 80 procent. V první trojce největších nárůstů cen vajec je také Slovensko, kde vejce v lednu 2023 stála o 79 procent více než v lednu před rokem.
Ve kterých zemích vzrostly ceny vajec nejméně?
Mezi země s nejmenšími skoky cen vajec v Evropské unii patřily: Rakousko, Lucembursko a Německo. V těchto třech zemích se ceny vajec zvýšily o 19, 18,5 a 18 %.
Ceny vajec v Polsku
Eurostat vypočítal, že nárůst maloobchodní ceny konzumních vajec v Polsku byl téměř stejný jako nárůst průměrné ceny v celé EU a činil méně než 30 % (při porovnání cen z ledna 2023 k lednu 2022) – informovala Komora na svém webu.
Podle údajů Integrovaného zemědělského tržního informačního systému Ministerstva zemědělství a rozvoje venkova byla průměrná nákupní cena klecového vejce (třída L) placená maloobchodními subjekty na začátku ledna 2022 52,03 PLN/100 vajec a na začátku ledna tohoto roku to bylo 82,13 PLN/100 ks; podestýlkové vejce stálo před rokem a letos v lednu 55,4 zl/100 – 82,43 PLN/100 ks; za vejce z volného výběhu na začátku roku 2022 bylo placeno 60,49 PLN/100 ks a letos v lednu – 86,17 PLN/100 ks.
Vejce v obchodech po započtení marže byla dražší. Od ledna tohoto roku vejce zdražila o pár grošů. Nejvíce za vejce zaplatíme na trhu nebo bazaru, kde jejich cena již může přesáhnout 1,5 PLN za kus. V současné době lze na velkoobchodním trhu v Bronisze zakoupit vejce za cenu od 0,8 PLN do 1,2 PLN za kus.
(farmer.pl)