Connect with us
Reklama

Ceny

Statisíce slepic v kraji poptávku nepokryjí. Ceny vajec mohou šplhat vysoko

Published

on

Ceny vajec v obchodech v poslední době stoupají. V akcích supermarketů se sice dají sehnat za pětikorunu, ale pokud jsou takzvaně bio, stojí i dvojnásobek. Malochovatelé si průměrně říkají o šest až osm korun za vajíčko a někteří už natvrdo přiznávají, že uvažují o desetikoruně. Jejich slepice nesou velmi málo, na čemž se projevují i omezení kvůli ptačí chřipce.

V Pardubickém kraji jsou dva velcí producenti vajec, kteří dohromady chovají půl milionu slepic. Každá za rok průměrně snese tři sta vajec, ale ani to nestačí pokrýt poptávku, a tak musí Česká republika nakupovat v okolních státech. „V Evropě je vajec nedostatek, Česká republika jich nakupuje ročně 700 milionů,“ potvrdila předsedkyně Českomoravské drůbežářské unie Gabriela Dlouhá. Výrazně zdražily energie, zvýšily se ceny krmení, ke zdražování přispěla i ptačí chřipka. Utracení 750 tisíc nosnic v Brodu na Tachovsku na začátku ledna cenu vajec zvedne, protože denně bude na trhu chybět půl milionu vajíček.

„Kvůli ptačí chřipce musí někteří drůbežáři likvidovat slepice, navíc se vyskytla i v Polsku, odkud si musí Česko pomáhat, protože jsme v produkci vajec samostatní pouze z 85 procent,“ uvedla Michaela Holubová, obchodní ředitelka firmy Vejce Kosičky na Hradecku.

Zákaz klecových chovů

Vliv na růst cen vajec podle ní má také nový zákon o zákazu klecových chovů, kvůli kterému bude muset řada menších chovatelů skončit. „V současné době se cena za vejce v obchodě vyšplhala na 8 korun, předpokládám, že by to mohlo skočit až k 10 korunám,“ řekla Holubová. Provozovatelé komerčních chovů nejsou ti, kteří ceny diktují. „Prodají je firmě, která vejce roztřídí a rozprodá. Třeba k chrudimskému producentu přijíždí kamion denně. O cenách rozhoduje obchodník,“ uvedla Vanda Rektorisová z Regionální agrární komory Pardubického kraje.

Podzimní demonstrace zemědělců podle jejích slov upozorňovaly i na velkochovy drůbeže, které už dávno nestačí pokrývat poptávku po vejcích. Přechod z klecových na halové chovy bude pro mnohé složité nebo i likvidační. „Máme tu Green Deal a tlaky aktivistů jsou opravdu silné. To bude mít na ceny vajec vliv, a nejen na ně,“ zdůraznila Rektorisová.

Cena krmení roste

Ještě nedávno prodával pětašedesátiletý Mirek z malé vesničky na Chrudimsku vajíčko za čtyři koruny. Teď už jednoduchými počty zjistil, že bude muset podražit. „Mám patnáct slepiček a pár kachen. Kupuji pšenici i granule a nestačím se divit, jak cena krmení roste. Nedávno mi známý řekl, že prodává vejce za osm, tedy 240 korun za plato. Každé zboží má svého kupce a já půjdu zřejmě v jeho stopách. Domácí je domácí, co si budeme říkat,“ poznamenal Mirek. O výdělku ale zatím může jenom snít, protože jeho slepice mají přestávku. A neobvykle dlouhou. „Divíte se? Holky jsou kvůli té ptačí chřipce už dlouhou dobu zavřené, venku se neproběhnou. Já bych taky stávkoval. Pustit je do výběhu se bojím, někdo mě může udat a na stotisícovou pokutu fakt nemám,“ zdůraznil chovatel.

Autorky: Romana Netolická a Kateřina Chládková, celý text na denik.cz

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Aktuality

Ceny producentů vajec v ČR jsou o čtvrtinu nižší než v Polsku i pod průměrem EU

Published

on

Ceny českých producentů vajec byly v polovině listopadu zhruba o čtvrtinu nižší než v Polsku. Vyplývá to z dat Evropské komise. Podle Českomoravské drůbežářské unie je z Polska dlouhodobě kolem 70 procent vajec, které se do ČR dováží. Proti průměru EU byly ceny nižší zhruba o pětinu. O asi 15 procent byly nižší ceny zemědělců oproti cenám na Slovensku. Podle Českého statistického úřadu (ČSÚ) v říjnu vzrostly spotřebitelské ceny vajec oproti září o více než osm procent.

Komise sleduje ceny po jednotlivých týdnech. Z posledních dat vyplývá, že za 100 kilogramů vajec čeští chovatelé dostali v minulém týdnu 178,92 eura, tedy 4359 Kč. V Polsku byla cena za stejné množství 241,69 eura, což je zhruba 5888 Kč. Průměr EU byl 225,88 eura za 100 kilogramů, tedy 5503 Kč.

Ceny českých producentů klesly od konce května do minulého týdne zhruba o 12 procent, ukazují data. Průměr EU klesl za stejné období o osm procent. V Polsku se ceny snížily téměř o šest procent. Z dat komise také vyplývá, že v ČR jsou ve srovnání s ostatními členskými státy ceny producentů vajec mezi nejnižšími. V minulém týdnu byla cena nižší pouze na Kypru.

Podle ČSÚ letos spotřebitelské ceny vajec v ČR klesaly. Oproti lednovému průměru, kdy stálo jedno vejce 5,65 Kč, se ceny do října snížily o více než čtvrtinu na 4,04 Kč za kus. Cena vajec v říjnu poprvé v letošním roce meziměsíčně vzrostla o 0,31 Kč, což je zhruba osmiprocentní růst. V září byla průměrná cena za kus 3,73 Kč.

Čeští chovatelé na rozdíl od sousedního Polska musí v následujících letech své chovy přestavět kvůli zákazu klecových chovů, který začne platit od roku 2027. V současnosti je podle posledních dat Ústřední evidence drůbeže v obohacených klecích 58 procent nosnic v ČR. Přestavba bude podle stát tři miliardy korun, odhaduje drůbežářská unie. V Polsku se podle ní zatím žádný zákaz nechystá a v klecích tamní zemědělci chovají zhruba 72 procent nosnic, na Slovensku je to o dvě procenta více. Podle drůbežářské unie dlouhodobě kromě Polska část dovozu vajec tvoří produkce ze Slovenska nebo z Nizozemska.

Ministerstvo zemědělství v prvním kole programu rozvoje venkova umožní čerpat podporu na přestavbu hal z klecových chovů na alternativy. Firmy budou moci žádat až o 30 milionů korun na jeden projekt. Ředitel společnosti Vejce Kosičky z Královéhradecka Jan Pozdílek dříve uvedl, že náklady na produkci vajec ve voliérových chovech jsou o zhruba 0,50 Kč na kus vyšší než v klecových. O tu cenu proto musí alespoň navýšit své ceny zemědělci, aby dokázali pokrýt náklady. Hrozí proto podle něj, že bude kvůli tomu růst dovoz levnějších vajec ze zahraničí.

Ceny zemědělských výrobců vajec za 100 kilogramů (v eurech)

Týden od Týden v roce ČR Polsko Slovensko Průměr EU
19.6.2023 25 204,09 235,39 217,23 230,68
24.7.2023 30 179,82 215,05 196,19 206,15
28.8.2023 35 168,09 211,38 203,08 209,32
2.10.2023 40 169,21 206,67 217,46 214,54
6.11.2023 45 178,64 206,99 222,29
13.11.2023 46 178,92 241,69 211,55 225,88

zdroj: Evropská komise

(ČTK)

Continue Reading

Ceny

Holandské ceny vajec, 44. týden, Pluimveebeurs BV

Published

on

Continue Reading

Ceny

Prehľad cien vajec, 42. týždeň 2023, Pôdohospodárska platobná agentúra – ATIS

Published

on

Continue Reading
Advertisement

Nejnovější příspěvky

Advertisement

Facebook

Aktuality