Connect with us
Reklama

Aktuality

V polských drůbežárnách světlo zhasne. Ceny drůbeže a vajec v Polsku půjdou před Vánocemi prudce nahoru

Published

on

Farmáři drasticky snižují produkci drůbeže. V kurnících bude tuto zimu tma a o 30-40 procent méně kuřat než obvykle. To vše kvůli cenám tepla a elektřiny. Před Vánoci mohou ceny vajec a masa vzrůst v Polsku o 20 až 40 procent. Levněji už bylo.

Katarzyna Bartman, redaktorka money.pl: Bojíte se nadcházející zimy? Slyšela jsem, že drůbežáři již vypínají světlo v kurnících. Je to pravda?

Piotr Lisiecki, ředitel Národní komory výrobců drůbeže a krmiv : Polští chovatelé s obavami očekávají nadcházející zimu, bojí se vysokých nákladů na elektřinu, zejména nákladů na vytápění. Vysvětlím – jednodenní kuřata z líhně, která putují do kurníku, vyžadují ke zdravému vývoji teplotu přes 30 stupňů Celsia. A to znamená nutnost vyrobit obrovské množství tepla, které je stejně jako elektřina dnes velmi drahé.

Čím jsou kurníky vytápěny?

K vytápění drůbežáren využíváme zemní plyn, LPG (např. stejný jako pro automobily) a uhlí. Všechny tyto zdroje energie drasticky zvýšily ceny. Zvláště špatně jsou na tom chovatelé, kteří na svých farmách topí uhlím. Ve Slezsku se mnoha zemědělcům dařilo kupovat poukázky na uhlí od horníků v důchodu. Nyní je už těžaři farmářům prodávat nechtějí. Dávají je na trh a prodávají těm, kteří platí nejvíc. Zemědělci jsou proto nuceni platit za uhlí i 10 x více než dříve. Ceny LPG se naštěstí normalizovaly. Vzestupný trend se zpomalil. Cena litru je kolem 2,20 PLN.

Rezignuje mnoho farmářů na chovy drůbeže kvůli cenám energií?

Od členů naší komory dostáváme signály, že počet nově zakládaných chovů bude letos o 30 až 40 procent nižší než loni.  Chovatelé to vysvětlují tím, že výrobní náklady převyšují předpokládanou konečnou výkupní cenu, a proto je pro ně výroba nerentabilní.

Chápu to správně, že o Vánocích bude na trhu o 40 procent méně zboží?

Ano. Neznamená to ale, že by v obchodech byl nedostatek zboží. Bude, ale budete muset zaplatit mnohem víc. Jako Komora doporučujeme chovatelům držet ceny nejlevnějších klecových vajec velikosti M na ceně 0,60 PLN za kus (komora doporučuje farmářům neprodávat vejce levněji než 0,60 PLN za kus – pozn. red.). Taková cena vyplývá nejen z drahých výrobních prostředků, ale také ze skutečnosti, že ekologové a ochránci zvířat nutí sítě a chovatele, aby ustoupili od klecového chovu ve prospěch podestýlky a chovu ve volném výběhu, a to – jak víte – je mnohem dražší na výrobu.

Jak je to s cenami drůbeže? Mám po tomto rozhovoru rychle běžet do obchodu a koupit nějaká kuřata a krůty a dát je do mrazáku?

Pokud jde o výkupní ceny drůbežího masa, hospodářská zvířata v současnosti stojí asi 5 PLN za kg. Může za to velká produkce v teplých měsících letošního roku, ale také skandál, který vyvolala kontrola jednoho z dovozců komponentů krmiv pro zvířata. (Recall Wirtualna Polska jako první popsala ekonomický skandál, kdy jeden z dovozců prodával krmivo s příměsí průmyslových tuků určených k výrobě biopaliv a maziv – pozn. red.). Očekává se však, že ceny drůbeže před Vánoci výrazně porostou. Risknu odhad, že některé produkty, jako jsou prsa a stehna, mohou zdražit až o 40 %. Křídla a části pak – o 20 procent

Poškodil tento skandál s kontaminovaným krmivem polský chov drůbeže?

Výkupní ceny drůbeže výrazně klesly. Upozorňuji, že zvířata, která byla krmena dodávaným krmivem, byla laboratorně kontrolována, nevykazovala žádné negativní příznaky, nezaznamenali jsme žádnou nemoc ani pokles užitkovosti. Krmivo pro drůbež vyžaduje malé množství tuku, který dělá granulát lepivý a to usnadňuje jeho transport a distribuci. Tuk také je zdrojem energie, aby bylo krmivo plně vyvážené.

Jak si můžete být jisti, že tyto oleje nepoškodí ptáky a spotřebitele?

Věřte, že kdyby to krmivo mělo ptákům ublížit, věděli bychom o tom. Podle mých informací se nejednalo o příměsi průmyslových olejů, ale o padělanou celní a daňovou dokumentaci potravinářských olejů. Krmivo bylo bezpečné pro zvířata a následně i lidi, ale oleje s největší pravděpodobností pocházely z Ruska, Ukrajiny a Asie, kde výroba není certifikována. Obviněný dovozce je deklarativně při proclení označoval jako oleje průmyslové, nikoli potravinářské a pak následně při dalším prodeji používal německé certifikáty pro rostlinné oleje.  Není to zřejmě poprvé, co se podvodníci snaží vydělat na válce na Ukrajině.

Když jsem loni o Velikonocích mluvila s představiteli komory, farmáři si stěžovali na vysoké ceny krmiv a rozbité dodavatelské řetězce. Je po letošní sklizni ještě problém s obilím?

Jarní nárůst cen krmiv byl výsledkem spekulativních her na burzách. Spekulanti počítali se zmatkem kolem války na Ukrajině. Přeprava obilí z Ukrajiny do Turecka byla pod kontrolou Organizace spojených národů a tyto spekulace se utlumily, ačkoli objem obilí dodaného Ukrajinou po moři je nižší, než se očekávalo. Dosud bylo přepraveno cca 660 tisíc tun obilovin, přičemž se očekává několik milionů tun. Tyto dodávky však již měly uklidňující účinek na ceny krmiv na trzích.

Za zmínku také stojí, že ukrajinský gigant MHP minulý týden oznámil, že do konce roku obnoví výrobu z doby před válkou. Evropská unie zase zrušila kvóty na potraviny dovážené z Ukrajiny. To jistě uklidní situaci na trhu s potravinami, i když pro některé výrobce drůbeže – například ve Francii, bude ukrajinská konkurence šokem.

(money.pl)

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Aktuality

Miliony kohoutů potkává smrt. Vejce snášejí jenom v pohádkách či mytologii

Published

on

Kampaně na uzákonění zákazu zabíjení jednodenních kuřátek v chovech nosných plemen drůbeže probíhají v mnoha zemích EU. Brzy budou i u nás.

Kohouti snášejí vejce pouze v pohádkách, případně ve slovanské mytologii. Lidé pohybující se ve vaječném průmyslu však dobře vědí, že je tato biologicky daná neschopnost ptačích jedinců důvodem, proč je každoročně řízeně usmrcováno dvanáct milionů jednodenních kohoutků. „Děje se tak pouze proto, že kohouti vejce nesnášejí, a tak jsou prostě v tomto byznysu zbyteční. Nyní se mluví o zákazu takového zabíjení. Podobný už přijalo Německo,“ říká pro deník Metro Petr Stýblo z Českého svazu ochránců přírody (ČSOP).

Devětkrát dražší myši
Jenže tito kohoutci jsou podle odborníků v současnosti hlavní potravou masožravých pacientů záchranných stanic. Především jde o léčené poštolky, oba druhy kání. Puštíci, kalousi a další sovy, bílí i černí čápi, ale třeba i ježci nebo lasicovité šelmy jich ve stanicích ročně spotřebují tři miliony.

„V zoologických zahradách jich zvířata zkonzumují odhadem dva miliony. Pokud k zákazu dojde, některé záchranné stanice horko těžko nahradí kuřátka myškami, jiné stanice na to mít nebudou, a tak skončí. Myš je totiž osmkrát, někdy i devětkrát dražší než kuře. Navíc aby mohla kuřata žít a být zabita chovatelem později, bude nutné pro potravu zachraňovaným zvířatům vychovat a zabít myš. To tak nějak nedává smysl ani v etické rovině,“ kroutí hlavou Stýblo.

Kampaně napříč Evropou
Na uzákonění zákazu zabíjení jednodenních kohoutků v chovech nosných plemen drůbeže probíhají v mnoha zemích Evropské unie rozsáhlé kampaně. Podle lidí z ČSOP budou brzy i u nás. Jejich cílem je rozlišovat pohlaví zárodků už ve vajíčku a „samčí vejce“ likvidovat anebo vylíhnuté kohoutky nechat dožít až do jateční velikosti a zabít je poté. Podle Přemysla Rabase, ředitele Safari Parku Dvůr Králové a známého odborníka na problematiku zoologických zahrad, by ale byl podobný postup více než nesmyslný. S ním souhlasí i předseda Národní sítě záchranných stanic David Číp. „Pokud kvůli tlaku ochránců zvířat skutečně dojde k zákazu zabíjení jednodenních kohoutků tak, jako se to už stalo v Německu, budou se muset místo nich chovat a zabíjet jiná zvířata, jež jsou

vhodná pro krmení tisíců pacientů v záchranných stanicích. Smrt jednoho zvířete bude nahrazena smrtí jiného a někdy paradoxně pouhé oddálení smrti jednoho zvířete bude vykoupeno smrtí mnoha jiných,“ vysvětluje David Číp.

Zvažovaný zákaz nejen že podle něj vážně ohrožuje celý systém záchrany divokých handicapovaných zvířat v naší zemi, ale je navíc i daleko horší variantou z hlediska zátěže na naší přírodu a životní prostředí. „Speciální chovy hlodavců i ptáků na krmení masožravců v záchranných stanicích i zoo spotřebují daleko více přírodních zdrojů na krmivo, stelivo, vytápění i ubikace než pouhé dolíhnutí vajíček, která se pak navíc budou muset bez užitku likvidovat jako odpad,“ kroutí hlavou Číp.

Etika versus byznys
Podle Rabase je pro mnohé z tuzemských zoologických zahrad krmivo v podobě usmrcených jednodenních kohoutků jen těžko nahraditelné. Přičemž pokud by kampaň uspěla, bude to znamenat nejen obrovský nárůst nákladů pro záchranné stanice a zoologické zahrady, ale rovněž mnohem větší zatížení životního prostředí. „Nosnice necháme snášet a vajíčka nějakou dobu inkubovat, aby se pak zlikvidovala v asanačních ústavech. Nejsmutnější je však velký etický problém celé věci. Usmrtí se totiž minimálně dvakrát více zvířat. Kohoutci ještě ve vajíčku přijdou vniveč. Následně budou muset být nákladně odchována a usmrcena jiná zvířata jako jejich náhrada. To myslím autoři kampaně, pokud mají rádi zvířata, nemohou dopustit,“ konstatuje ředitel královédvorské zoo.

Záchranné stanice si jsou dle slov svých zástupců vědomy, že zabíjení jednodenních kuřátek jenom proto, že mají špatné pohlaví, je neetické. Ovšem řešení, kdy se zabíjí místo kohoutků jiná zvířata, má k etice také daleko. A je navíc likvidační pro záchranné stanice, které ročně přijímají z přírody více jak třicet tisíc handicapovaných zvířat. „A i díky potravě v podobě mrtvých kuřat jich více jak šedesát procent zachráníme a vrátíme do přírody,“ uzavírá Stýblo.

(metro.cz)

Continue Reading

Aktuality

Dovoz ukrajinských vajec zakázalo aj Maďarsko

Published

on

Zámerom tohto kroku je ochrana záujmov maďarských poľnohospodárov, doplnil minister s tým, že zahŕňať bude „obilie, repkové a slnečnicové semená, múku, jedlý olej, med, určité druhy mäsa a vajcia“.

Budapešť 15. septembra (TASR) – Maďarská vláda v piatok oznámila, že zachová v platnosti obmedzenia dovozu poľnohospodárskych produktov z Ukrajiny napriek rozhodnutiu Európskej komisie (EK) o ukončení zákazu. TASR o tom informuje podľa agentúry AFP. „Maďarsko uzavrie svoje hranice pre 24 ukrajinských produktov,“ uviedol maďarský minister poľnohospodárstva István Nagy na sociálnej sieti. Dosiaľ bol zákaz obmedzený na štyri agrokomodity.

Zámerom tohto kroku je ochrana záujmov maďarských poľnohospodárov, doplnil minister s tým, že zahŕňať bude „obilie, repkové a slnečnicové semená, múku, jedlý olej, med, určité druhy mäsa a vajcia“. Zákaz dovozu štyroch komodít z Ukrajiny, a to pšenice, kukurice, repky a slnečnicových semien, v piatok večer predĺžila aj slovenská vláda. Platiť bude do konca roka, vyplýva zo stanoviska premiéra Ľudovíta Ódora.

Zavedenie národného zákazu dovozu ukrajinských agrokomodít predtým oznámilo tiež Poľsko. V prípade všetkých troch krajín sa zákazy týkajú len vnútroštátneho dovozu, nie tranzitu na ďalšie trhy, dopĺňa agentúra Reuters. Bulharsko vo štvrtok oznámilo, že zákaz nepredĺži. Rumunsko avizovalo, že sa bude riadiť stanoviskom EK, no tamojší poľnohospodári pohrozili štrajkami v prípade nepredĺženia zákazu.

 

EK v máji zaviedla dočasné embargo na dovoz štyroch ukrajinských agrokomodít, a to pšenice, kukurice, repky a slnečnice. Cieľom bolo zastaviť narušovanie trhu v členských štátoch EÚ susediacich s Ukrajinou – v Bulharsku, Maďarsku, Poľsku, Rumunsku a na Slovensku. V piatok večer eurokomisia oznámila, že platnosť embarga vyprší podľa plánu koncom dňa. Po analýze údajov týkajúcich sa vplyvu vývozu týchto agrokomodít z Ukrajiny na trh EÚ totiž dospela k záveru, že narušenia trhu v týchto piatich členských štátoch boli odstránené.

Ukrajina podľa EK zároveň súhlasila, že do 30 dní zavedie konkrétne zákonné opatrenia vrátane systému vývozných licencií, aby sa predišlo nárastu množstva obilnín v krajinách EÚ.

(teraz.sk)

Continue Reading

Aktuality

Maďarské organizácie vyzvali na zákaz dovozu ukrajinskej hydiny do EÚ

Published

on

Budapešť 18. augusta (TASR) – Maďarská poľnohospodárska komora a záujmové združenie hydinárskeho priemyslu BTT vyzvali na zastavenie dovozu ukrajinskej hydiny a vajec do Európskej únie (EÚ). Neobmedzené dovozy poľnohospodárskych produktov z Ukrajiny ohrozujú budúcu výrobu v Únii a znepokojujúce sú aj z pohľadu bezpečnosti potravín, uviedli organizácie v spoločnom stanovisku. TASR o tom informuje na základe správy agentúry MTI.

Nedávne opatrenia EÚ umožnili výrazné zvýšenie dovozu z Ukrajiny, tamojší výrobcovia ale nepodliehajú prísnym európskym normám v oblasti bezpečnosti potravín, zdravia a dobrých životných podmienok zvierat, upozornili organizácie.
Zatiaľ čo EÚ pôvodne obmedzila dovoz ukrajinskej hydiny na 90.000 ton ročne, od júna minulého roka sa do bloku podľa iniciátorov výzvy doviezlo viac ako 218.000 ton.

Dovoz ukrajinských vajec sa v roku 2022 v porovnaní s predchádzajúcim rokom podľa ich údajov zvýšil zhruba štvornásobne, pričom len v marci 2023 malo prísť asi 100 miliónov vajec, teda takmer toľko, ako za celý rok 2021. Ani vojna na Ukrajine nemôže ospravedlniť, že Únia poskytuje Ukrajine výhody, prostredníctvom ktorých by sa do spoločenstva mohli dostať výrobky nespĺňajúce jej požiadavky, uvádza sa ďalej vo výzve. Liberalizácia ukrajinského dovozu zo strany európskeho spoločenstva by navyše podľa nich priniesla prospech skôr niektorým oligarchom než ukrajinskému ľudu.

Continue Reading
Advertisement

Nejnovější příspěvky

Advertisement

Facebook

Aktuality